Esileht Pereelu ja suhted Kaua tavaliselt lein kestab?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 53 )

Teema: Kaua tavaliselt lein kestab?

Postitas:
Kägu
  1. Kaotasin pool aastat tagasi vanema, kellel oleks pidanud veel olema aega elada mitukümmend aastat. Palju jäi rääkimata ja on ka süütunne. Erinevaid emotsioone on. Alguses vist ei jõudnud päriselt kohale, et nüüd ongi kõik ja ei saagi enam kunagi suhelda. Voodis kägaras pole kordagi olnud ega ohjeldamatult nutnud. Nüüd on aga nii, et lambist puhken nutma (näiteks süüa tehes) ja ei suuda seda tagasi hoida, aga pere eest tahaks varjata. Kardan, et hakkan tööl ka nutma, eriti kui on pingelisem aeg.  Ei teagi mis teha. Kas see 6 kuu möödudes on veel täitsa normaalne või peaksin omale hakkama abi otsima? Psühholoogil juba käin, kas peaks ka psühhiaatrile minema? Õhtuti on veel üsna raske olla kui mõtted lähevad tema peale.
+15
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Leinal on erinevad faasid.Minul tekkis 1 kuu pärast pereliikme lahkumist sügav depressioon.(kindlasti mitte klassikaline).Sain abi psühhiaatrilt kes kirjutas kohe välja ravimid.Tänu ravimitele suutsin mustast august välja tulla.See võttis aega 6 kuud.

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Psühholoog ei ole arst. Alati tuleb psühhiaatri juurde minna. Minul on nii palju tuttavaid kes pole psühholoogi juures mingit abi saanud.

+11
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Abi otsimine psühhiaatrilt võib kindlasti aidata selle raske olukorraga toime tulla. Mis veel aitab on emotsioonide läbielamine. Nutmine ei ole nõrkuse tunnus, see on loomulik reaktsioon ja aitab kiiremini kurbusest üle saada.

+13
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See on täiesti normaalne!

Süütunde tundmine on normaalne – et niipalju jäi rääkimata ja ütlemata.

See on täiesti tavaline leina osa. Lein käib inimestel erinevalt peal, vahepeal mõni lükkabki leina edasi (nt tööl või peres muidu kiire, et pole aega “leinata”) ja tulebki hiljem. See mis sul on on pigem nö igatsuse faas – et praegu oleks vanaemale helistanud ja nõu küsinud; seda toitu tegi tema niimodi; oleks helistanud ja talle seda rääkinud, mis täna juhtus; oleks tahtnud küsida, kuidas tal omaajal nii oli jne.

Kalliste inimestega ei pruugi see igatsus niipea ära kaduda, isa surmast viis aastat ja hetkel tulid ka pisarad.

Mulle näiteks ei meeldi teistega sel teemal rääkida, aga aitab ka vahepeal endast välja kirjutamine.

Igatahes – ehk peaksidki laskma endal leinata korra. Võta arvutifail või kaustik – võid alati kirja panna kõik need asjad, mis talle öelda tahaksid ja oma mõtted. Kirjuta välja ja luba leinata.

+12
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Palju oleneb sellest, keda leinata. Olen matnud mõlemad vanemad, keda meenutan nüüdseks armastuse ja tänulikkusega. Need leinad on leinatud.

Aga olen ka matnud poja. See lein jääb minuga igavesti, sest ei ole normaalne vanemal matta oma last. Muidugi ma elan mingil moel edasi, aga elu on igaveseks muutunud, mina olen muutunud ja sinna ei saa midagi parata. Tulebki sammhaaval õppida selle kaotuse ja leinaga elama.

+40
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See on täiesti normaalne!

Süütunde tundmine on normaalne – et niipalju jäi rääkimata ja ütlemata.

See on täiesti tavaline leina osa. Lein käib inimestel erinevalt peal, vahepeal mõni lükkabki leina edasi (nt tööl või peres muidu kiire, et pole aega “leinata”) ja tulebki hiljem. See mis sul on on pigem nö igatsuse faas – et praegu oleks vanaemale helistanud ja nõu küsinud; seda toitu tegi tema niimodi; oleks helistanud ja talle seda rääkinud, mis täna juhtus; oleks tahtnud küsida, kuidas tal omaajal nii oli jne.

Kalliste inimestega ei pruugi see igatsus niipea ära kaduda, isa surmast viis aastat ja hetkel tulid ka pisarad.

Mulle näiteks ei meeldi teistega sel teemal rääkida, aga aitab ka vahepeal endast välja kirjutamine.

Igatahes – ehk peaksidki laskma endal leinata korra. Võta arvutifail või kaustik – võid alati kirja panna kõik need asjad, mis talle öelda tahaksid ja oma mõtted. Kirjuta välja ja luba leinata.

Mul suri isa. Vanaemad on veel olemas.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See on täiesti normaalne!

Süütunde tundmine on normaalne – et niipalju jäi rääkimata ja ütlemata.

See on täiesti tavaline leina osa. Lein käib inimestel erinevalt peal, vahepeal mõni lükkabki leina edasi (nt tööl või peres muidu kiire, et pole aega “leinata”) ja tulebki hiljem. See mis sul on on pigem nö igatsuse faas – et praegu oleks vanaemale helistanud ja nõu küsinud; seda toitu tegi tema niimodi; oleks helistanud ja talle seda rääkinud, mis täna juhtus; oleks tahtnud küsida, kuidas tal omaajal nii oli jne.

Kalliste inimestega ei pruugi see igatsus niipea ära kaduda, isa surmast viis aastat ja hetkel tulid ka pisarad.

Mulle näiteks ei meeldi teistega sel teemal rääkida, aga aitab ka vahepeal endast välja kirjutamine.

Igatahes – ehk peaksidki laskma endal leinata korra. Võta arvutifail või kaustik – võid alati kirja panna kõik need asjad, mis talle öelda tahaksid ja oma mõtted. Kirjuta välja ja luba leinata.

Mul suri isa. Vanaemad on veel olemas.

Minu viga, lugesin vanaema, mitte vanema.

Aga leina saab leinatud, aga igatsus jääb vist siiski alati. Ma siiani mõtlen, et mul isa tahtis vanaisaks saada ja ei näegi mu last jne. Ja kuidas millegagi tahaks nõu küsida, helistada, rääkida hetkel sõjast jne. Ma arvan, et tunnen neid samu tundeid ja mõtteid ka 20-aasta pärast.

Mul käiski lein pärast isa kaotust hooti, oli täiesti ettenägematu ja ootamatu surm õnnetuse näol. Enamasti tulebki peale igatsus siis kui on kas hästi õnnelikud või hästi kurvad elusündmused, kui tahakski temaga asju jagada. Käib laineti, enamasti vähemalt alguses pärast esimest šokileina oli tunne, et ta on lihtsalt kaugel ära ja me ei suhtle, mitte, et teda päriselt pole. Kogu aeg taustal oli umbes selline tunne, aga siis kui mõtlema hakata siis ikka siiani pisardan. Aga lihtsam on kui alguses oli.

Eriti jäävad vist lainetena käima just need ootamatud surmad ja seegi normaalne. Vanadusse/haigusesse surnud on tihti kohati eluajal juba leinatud ja surm ette teada ja sellega lepitud. Kurb ja lein on ikka, aga läheb lihtsamalt. (Kui just pole keegi väga noor haigusesse kaotatud).

 

Tegelikult ongi vist leina puhul ükskõik, mis tunned täiesti normaalne. Inimene peab ise tundma, et kuidas tema leinaga tahab tegeleda – kas hoida endasse ja üksi või jagada kellegi omaga või võõraga või kirja panna. Oluline on, et ei lastaks depressiooni ja auku langeda – elusad peavad edasi elama, surnute heaks ja mõelda, et elada nii, et nad uhked oleks! 🙂

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See on täiesti normaalne!

Süütunde tundmine on normaalne – et niipalju jäi rääkimata ja ütlemata.

See on täiesti tavaline leina osa. Lein käib inimestel erinevalt peal, vahepeal mõni lükkabki leina edasi (nt tööl või peres muidu kiire, et pole aega “leinata”) ja tulebki hiljem. See mis sul on on pigem nö igatsuse faas – et praegu oleks vanaemale helistanud ja nõu küsinud; seda toitu tegi tema niimodi; oleks helistanud ja talle seda rääkinud, mis täna juhtus; oleks tahtnud küsida, kuidas tal omaajal nii oli jne.

Kalliste inimestega ei pruugi see igatsus niipea ära kaduda, isa surmast viis aastat ja hetkel tulid ka pisarad.

Mulle näiteks ei meeldi teistega sel teemal rääkida, aga aitab ka vahepeal endast välja kirjutamine.

Igatahes – ehk peaksidki laskma endal leinata korra. Võta arvutifail või kaustik – võid alati kirja panna kõik need asjad, mis talle öelda tahaksid ja oma mõtted. Kirjuta välja ja luba leinata.

Mul suri isa. Vanaemad on veel olemas.

Minu viga, lugesin vanaema, mitte vanema.

Aga leina saab leinatud, aga igatsus jääb vist siiski alati. Ma siiani mõtlen, et mul isa tahtis vanaisaks saada ja ei näegi mu last jne. Ja kuidas millegagi tahaks nõu küsida, helistada, rääkida hetkel sõjast jne. Ma arvan, et tunnen neid samu tundeid ja mõtteid ka 20-aasta pärast.

Mul käiski lein pärast isa kaotust hooti, oli täiesti ettenägematu ja ootamatu surm õnnetuse näol. Enamasti tulebki peale igatsus siis kui on kas hästi õnnelikud või hästi kurvad elusündmused, kui tahakski temaga asju jagada. Käib laineti, enamasti vähemalt alguses pärast esimest šokileina oli tunne, et ta on lihtsalt kaugel ära ja me ei suhtle, mitte, et teda päriselt pole. Kogu aeg taustal oli umbes selline tunne, aga siis kui mõtlema hakata siis ikka siiani pisardan. Aga lihtsam on kui alguses oli.

Eriti jäävad vist lainetena käima just need ootamatud surmad ja seegi normaalne. Vanadusse/haigusesse surnud on tihti kohati eluajal juba leinatud ja surm ette teada ja sellega lepitud. Kurb ja lein on ikka, aga läheb lihtsamalt. (Kui just pole keegi väga noor haigusesse kaotatud).

Tegelikult ongi vist leina puhul ükskõik, mis tunned täiesti normaalne. Inimene peab ise tundma, et kuidas tema leinaga tahab tegeleda – kas hoida endasse ja üksi või jagada kellegi omaga või võõraga või kirja panna. Oluline on, et ei lastaks depressiooni ja auku langeda – elusad peavad edasi elama, surnute heaks ja mõelda, et elada nii, et nad uhked oleks! ????

Ma tunnen kahetsust ja süüd, sest polnud temaga mõnda aega suhelnud, sest läksime mineviku pärast  tülli. Lükkasin leppimist edasi. Arvasin, et aega on. Üks hetk hakkas sisetunne ütlema, et isaga pole hästi ja peaksin kohe talle külla minema, aga ignoreerisin seda mitmeid kordi ja nüüd ta lahkus ootamatult ja liiga vara. Veel alles nüüd märkasin, et ta oli mulle sünnipäevaks õnne soovinud. Tuttavalt kuulsin, et ka tal oli plaan minuga ära leppida, et samuti võttis seda nii, et aega on. Minevik on raske, ta läks ära kui olin alles väike. Hiljem aegajalt suhtlesime. Nii kahetsen, et talle kohe külla ei läinud kui sisetunne ütles, et midagi on valesti. Mängin nüüd peas läbi dialooge, et mida kõike me räägiks kui ta oleks elus ja ma tal külas.

+10
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Imelikud suhted ikka inimestel. K6lab nagu mingi Teine Eesti, hämming!

+2
-36
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Imelikud suhted ikka inimestel. K6lab nagu mingi Teine Eesti, hämming!

Ikka eriliselt häbematu on teise inimese leina kohta käiva teema alla selline kommentaar postitada.

 

+32
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma tunnen kahetsust ja süüd, sest polnud temaga mõnda aega suhelnud, sest läksime mineviku pärast tülli. Lükkasin leppimist edasi. Arvasin, et aega on. Üks hetk hakkas sisetunne ütlema, et isaga pole hästi ja peaksin kohe talle külla minema, aga ignoreerisin seda mitmeid kordi ja nüüd ta lahkus ootamatult ja liiga vara. Veel alles nüüd märkasin, et ta oli mulle sünnipäevaks õnne soovinud. Tuttavalt kuulsin, et ka tal oli plaan minuga ära leppida, et samuti võttis seda nii, et aega on. Minevik on raske, ta läks ära kui olin alles väike. Hiljem aegajalt suhtlesime. Nii kahetsen, et talle kohe külla ei läinud kui sisetunne ütles, et midagi on valesti. Mängin nüüd peas läbi dialooge, et mida kõike me räägiks kui ta oleks elus ja ma tal külas.

[/quote]

Ilmselt sul teebki selle asja keerulisemaks see, et teil jäi kõik nii poolikuks. Eks sa pead sellega lihtsalt leppimise leidma. Elus on päris sageli nii, et tagantjärele mõtled, et oleks ikka võinud… Aga sinna pole midagi teha enam, seda peab enesele teadvustama, et nii tol hetkel  lihtsalt oli ja nüüd on teisiti  ja elu läheb lihtsalt edasi.

Ma ise vist püüaks vältida neid kujuteldavaid jutuajamisi – mõtled teisele “kuldse kuu” selga ja jääd ise kinni sinna külge. Pigem püüaks leida need päriselt olnud hetked, mis on mäletamist väärt ja lubaks endal tunda tänulikkust ja rõõmu selle aja üle, mis teil koos oli, isegi kui seda oli napilt.

Aga eks see võtab aega muidugi, öeldakse, et esimene aastaring on kõige keerulisem.  Ja kui tunded ikka väga üle pea kipuvad lööma, tasub tõesti psühhiaatrilt abi otsida.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma tunnen kahetsust ja süüd, sest polnud temaga mõnda aega suhelnud, sest läksime mineviku pärast  tülli. Lükkasin leppimist edasi. Arvasin, et aega on. Üks hetk hakkas sisetunne ütlema, et isaga pole hästi ja peaksin kohe talle külla minema, aga ignoreerisin seda mitmeid kordi ja nüüd ta lahkus ootamatult ja liiga vara. Veel alles nüüd märkasin, et ta oli mulle sünnipäevaks õnne soovinud. Tuttavalt kuulsin, et ka tal oli plaan minuga ära leppida, et samuti võttis seda nii, et aega on. Minevik on raske, ta läks ära kui olin alles väike. Hiljem aegajalt suhtlesime. Nii kahetsen, et talle kohe külla ei läinud kui sisetunne ütles, et midagi on valesti. Mängin nüüd peas läbi dialooge, et mida kõike me räägiks kui ta oleks elus ja ma tal külas.

Iga vanema jaoks on oluline, et tema laps oleks õnnelik – eriti pärast surma. Andestada saad ikka ja rääkida/kirjutada, mis öelda tahad. Mulle meeldib küll mõelda, et isa ilmselt on lapsele kaitseingliks ja hoiab meid, vahepeal võingi kõva häälega öelda, et igatsen ja armastan nagu ta kuuleks. Kas ma just neisse asjadesse usun, aga lohutav on ikka ja kaotada pole midagi.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina suutsin ema leinata alles aasta peale tema surma. Enne ignoreerisin või siis lihtsalt ei jõudnud ennem kohale tema kaotus. Surmaaastapäeval käis mingi plõks ära.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Eks iga inimene on erinev. Mina nutsin end tühjaks päeval kui sain teate ja matusel. Peale seda jäi ainult igatsus ja mälestused

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minul suri vanaema umbes 20 aastat tagasi. Ta oli surres 86-aastane, nii et ei olnud justkui ootamatu ja “liiga vara” jms. Aga mina leinan teda siiani.

Mitte otseselt kogu aeg ei käi ringi silmad peos, aga iga päev tuleb ta mulle meelde ja mul on nii kohutavalt kahju, et teda enam ei ole minuga. Ja kui ma luban endal sellele natuke kauem mõelda, siis on nutt ka kohe platsis.

Ta oli lihtsalt minu jaoks maailma kõige kallim ja olulisem inimene. Ja ma ei saa sellest vist iialgi üle, et ta ei näe mu laste kasvamist ja minu enda elu ja tegemisi ja et ma ei saa talle näidata, kuidas ma teen ikka veel paljusid asju niimoodi, nagu tema mind õpetas.

Novot – sellised mõtted panevadki kohe alati pisarad voolama. Nii et võib juhtuda ka niimoodi, et leinad mitukümmend aastat.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nädala pärast saab mu ema surmast 20 aastat. Ta oli vaid 53. Olen näinud korduvalt unenägu, milles ma seisan koos temaga suure poe kassaderivi juures ja laon oste kotti, kui talle midagi meenub, viipab, et tuleb kohe tagasi ning kaob riiulite vahele…

Poolteist aastat peale ema surma sündis mu teine laps. Pea iga kord kui talle unelaulu laulsin, läks mõte emale ning pisarad voolasid. Ka praegu siin seda teemat lugedes ja kirjutades on silmad märjad.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Veel muidugi igatsen ta häält kuulda. Hääl oli tal selline eriline, isikupärane. Ei olnud võimalik seda mitte ära tunda. Hiljuti helistas mulle töö asjus võõras mees ja võpatasin, sest ta oli nii isa häälega. Vahest poes märkan umbes isa vanuseid meesterahvaid ja kurb hakkab, nii ebaõiglane. Minevikus läks ka vanaisa kaotus väga hinge ja ka teda pole unustanud ja käin haual nii kuis saan. Lapsena kaotasin parima sõbranna. Tema hauale pole veel suutnud minna.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuigi ema puhul oli aega leppida teadmisega (vähk), siis lein oli raske. Iseenesest matusel oli olla karge, ka peielauas oli lihtne olla, väga palju oli emast meenutada, palju lõbusaid seisku. Kui õhtul koju sõitsime, mõtlesin, et peaks ema juurest läbi minema, rääkima – ja siis jõudis kohale, et mul ei  olegi kuhugi minna.

Umbes kuu-paar hiljem hakkasin väga kergelt nutma, ärkasin öösel nuttes jne. Surnuaeda minnes hakkasin juba kodust väljudes nutma ja see kestis u pool aastat, siis mees rääkis, et võta ennast kokku, et lastel on raske mind vaadata nii. Tasapisi hakkas taanduma ja õie on – aeg teeb oma töö.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Üldiselt öeldakse, et lein kestab nii 2 aastat. Leinal on erinevad faasid, see ei tähenda, et peaks käima nuuksudes 2 aastat ringi aga protsess võtab tõesti pikalt aega. Samas kui arvad, et asi on käest ära minemas, võib alati küsida abi.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Homme saab 19 aastat isa surmast. Siiani tönnin teatud teemadele liiga palju mõeldes.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu
  1. Kaotasin pool aastat tagasi vanema, kellel oleks pidanud veel olema aega elada mitukümmend aastat. Palju jäi rääkimata ja on ka süütunne. Erinevaid emotsioone on. Alguses vist ei jõudnud päriselt kohale, et nüüd ongi kõik ja ei saagi enam kunagi suhelda. Voodis kägaras pole kordagi olnud ega ohjeldamatult nutnud. Nüüd on aga nii, et lambist puhken nutma (näiteks süüa tehes) ja ei suuda seda tagasi hoida, aga pere eest tahaks varjata. Kardan, et hakkan tööl ka nutma, eriti kui on pingelisem aeg. Ei teagi mis teha. Kas see 6 kuu möödudes on veel täitsa normaalne või peaksin omale hakkama abi otsima? Psühholoogil juba käin, kas peaks ka psühhiaatrile minema? Õhtuti on veel üsna raske olla kui mõtted lähevad tema peale.

mine muidugi psühhiaatrile.  sul on miskit veel, mis sind häirib.

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lein on individuaalne. Ja inimene ei pea 24/7 õnnelik või kerge tundega olema – see on vist? sots meediaga kaasnev kultus.

Kaotasin nüüdseks pea 20 aastat tagasi mõne aasta jooksul isa ja vanaema; esimesel oli 4-s infarkt, pikk kooma, päris taastumist ei tulnudki ja ta lõpetas suitsiidiga – ei tahtnud sandina elada. Vanaemal oli Parkinson, dementsus, saatuslikuks sai kukkumine, kus kaasnes reieluukaela ja kaelalüli murd – arstid ei pakkunud üle kahe nädala; kestis see haiglate ja hooldekodude vahel enam kui pool aastat.

Pidasin vastu mitu rasket aastat, ka oma teiste perekonnaliikmete pärast, kuid ca 2 aastat peale teist matust tuli täielik psühholoogiline kollaps, depressioon. Päästik sellele oli lihtsalt ühe vanaema asjadea kilekoti avamine, seal oli tema lõhn. Muud lähedased ei saanudki aru, mis mul “järsku hakkas” – nemad olid nende aastatega oma elu normaliseerida suutnud.

Psühhiaatriga võib muidugi rääkida, aga kui ei ole muid, varasemaid, põhjuseid, siis tabletiraviga oma individuaalsust ja hinge ilmselt ei paranda. Või kui arvad, et hakkab kergem – mina ei ole ütleja, et mitte proovida.

Siiski on 6 kuud lühike aeg.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu ema suri 14 aastat tagasi 35aastasena. Leinan endiselt. Ei nuta pidevalt ja elan oma elu aga mäletades ja mälestades on pigem terav valu, mitte helged mälestused ning pisarad on kurbusest, mitte heldimusest. 14 aasta jooksul pole olnud päevagi, kus ma poleks tema peale mõelnud.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mu vanaema, kes põhimõtteliselt kasvatas mind, suri 4a tagasi. Me olime väga lähedased. Oma viimased aastad elas minu juures.

Aga ma pole kordagi nutnud, ma koguaeg tunnen, et kunagi see tuleb ja ma pean selle läbi tegema. Matustel olin nagu kivinägu, ei tundud emotsioone. Õde räägib, et näeb teda vahel unes, aga ma pole teda isegi unes näinud. Mõtlen temale iga päev. Tunnen ennast tegelikult väga halvasti seetõttu, ma ju nii hoolisin temast ja nüüd ei oska teda leinatagi.

 

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu ema suri 14 aastat tagasi 35aastasena. Leinan endiselt. Ei nuta pidevalt ja elan oma elu aga mäletades ja mälestades on pigem terav valu, mitte helged mälestused ning pisarad on kurbusest, mitte heldimusest. 14 aasta jooksul pole olnud päevagi, kus ma poleks tema peale mõelnud.

Kohutav, minu siiras kaastunne ja kallistused!

Lapsena ema kaotada on kordades valusam ja leppimatum, kui see toimub “normaalses” eluetapis.

Kui tohin küsida, mis nii noore ema endaga viis?:(

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tunnen ennast tegelikult väga halvasti seetõttu, ma ju nii hoolisin temast ja nüüd ei oska teda leinatagi.

Inimesed on ka väga erinevad. Algul on paljudel šokk ja seega võivadki nad mõjuda väga tundetutena, nt keskenduda sellele, mida on vaja teha, algul on ka palju asjaajamist matustega, mis hoiab tegevuses. See ei tähenda, et inimene, kes matustel hüsteeriliselt ei nuta, ei oleks lähedase kaotuse üle tohutult kurb. Samuti võib inimene osa teemasid enda jaoks ka šoki tõttu blokeerida. Kui juba mõtled lahkunule iga päev, siis minu arvates pole sul põhjust ennast üldse halvasti tunda. Aga see on õige, et mõnest kaotusest (vanema kaotus, lapse kaotus, armsama surm) ei pruugigi mingis mõttes üle saada, oleneb muidugi ka veel nt surma asjaoludest. Nt kui inimene suri vanadusse ja saadi kenasti hüvasti jätta, ka surmaga seoses ei jäänud midagi kripeldama, siis on suurem tõenäosus, et ajaga haavad paranevad. Kui inimene suri noorena või jäi leinajal lahkumisega seoses mingi süütunne või tunne, et seda surma oleks saanud kuidagi ära hoida ja edasi lükata vms, siis on suurem tõenäosus, et leinast on raske üle saada. Ja mõni kaotus lihtsalt ongi väga kurb ja raske ja ebaõiglane. Aga inimene harjub ja õpib sellega elama ja see on nagu tuikav valus koht, mis vahepeal lihtsalt muude asjade alla nagu jääb ja siis ju nii hullusti ei valutagi, kuni jälle miski seda ei riiva.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul võttis küll aasta aega vähemalt. Esimesed 3 kuud ei võtnud mõistus vastu et ema enam pole. Isegi matustel oli peas error. Tundus nagu et teen selle korralduse ära et emal oleks kergem, ta ei pea korraldusega tegelema. Lugesin hiljem et lähebki vähemalt aasta. Et iga aastaaeg elada läbi ilma temata. Sünnipäevad ja teised tähtpäevad temata. Ja ka seda et tulebki lein ära leinata. See mind hämmastas perekooli lugejana. Sest siin soovitatakse alati tablette võtma hakata. Perekool on väga andidepressandi usku. Mina leevendasin valu tööga. Mis ka tähendab ju seda nagu ad?Sa ei ela leina läbi ja nii see veel pikeneb?

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina kaotasin oma isa päevapealt ja ootamatult, olin siis 18. 6 kuud on ikka väga lühike aeg, siis ma olin veel alles ikka väga katki (kuigi tõesti, igapäevaelu põhjal seda alati ei märka). Siis käisid ikka veel õudusunenäod peal, tekkisid kohutavad foobiad (kusjuures oligi vist 6 kuud ja peale, kui see välja kujunes) erinevate situatsioonide vastu — näiteks ei suutnud ma käia duši all dušikardinaga, kohe tekkis tunne nagu keegi krabaks läbi selle jne.

Nüüd on möödunud 14 aastat ja ma mõtlen ikka isale siiani peaaegu iga päev. Trauma ise hakkas leevenema kuskil 10 aasta ümber, kuigi ka siis käisid (ja käivad siiani!) leinalained ikka üle. Eriti, kui on suured elusündmused (pulmad, lastesaamine jne).

Ma ütleks pigem, et leinaga õpid lihtsalt elama, sellest saab elu osa. Minu jaoks pole see enam (enamasti) rusuv, lihtsalt meenutan teda. Näiteks, et kas talle meeldiks uus auto, mille ostsime, või oleks ta õnnelik, et käisime abikaasaga söömas selles restoranis, mis talle meeldis.

Anna endale kindlasti aega — pool aastat küll piisav pole, ikka esimesed 1-2 aastat on veel “toores”. Pea vastu!

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Üks asi meenus veel, mida tahtsin kindlasti kirjutada — nimelt, mina ise kahetsen, et ei tegelenud just alguses nende ärevuste ja foobiatega. Tänaseks on see trauma ja need tunded nii sügavale juurdunud, et kaotuse hirm juhib ka muid elu valdkondi (nt on mul irratsionaalselt suur mure abikaasa üle, kui ta nt Tartust Tallinnasse sõidab, siis ikka terve tee muretsen, jälgin teekonda jne). Mingi sügav ärevushäire või baasturvalisuse kadu on väga sügavale sisse jäänud ja sellest on väga raske lahti saada. Kindlasti soovin praegu, et oleksin alguses sellega tegelenud, käinud teraapias või psühhiaatri juures jne. Seda soovitaksin kindlasti!

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 53 )


Esileht Pereelu ja suhted Kaua tavaliselt lein kestab?