Esileht Väikelaps Kelle lapsel pole hammastes auke (5-6-aastased)

Näitan 20 postitust - vahemik 31 kuni 50 (kokku 50 )

Teema: Kelle lapsel pole hammastes auke (5-6-aastased)

Postitas:

Ecodenta ökohambapasta ja tavaline hambahari. Piimatooteid väga ei tarbi aga maiustusi eriti ka mitte.
Laps 7 ja hambaauke pole.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul lapsed 5 ja 7. Kummalgi pole ainsatki auku olnud. Vanem kukkus 2-aastasena esihammastelt nurgad maha. Alles jäänud hambaosadel oli hambaemail nähtavalt mõrane nagu äblikuvõrk. Arst hirmutas, et kui korralikult ei hoolda, siis on sellistesse hammastesse kaaries kiirelt tulemas. Sealt pudenes aja jooksul küll tükke, aga kaariest õnneks sinna ei tulnud, nüüdseks need hambad vahetunud.
Olen lastel kasutanud eakohaseid hambapastasid. Või pigem vanematele mõelduid. Nii kui sülitama õppisid, võtsin fluoriidiga pasta. Kaheselt kindlasti juba. Mina ei osta ühtegi maasika või kommimaitselist pastat. Need lääged pastad lastele ei meeldi. Lemmik on Rootsist laste Zendium (nendel normaalse neutraalse maitsega pastad), aga praegu seda mulle keegi ei too. Vahelduseks kasutan lastel Elmex Junior’i või Sensodyne 6-12. Neid hommikuid, kui hambad on pesemata jäänud, on kõige rohkem olnud 3. Õhtuid mitte ühtegi – ka siis kui laps on õhtul hilja kuskilt tulles autos magama jäänud, olen ka magaval lapsel hambad ära pesnud. Kuna nad titest saati sellega harjunud, siis läbi une loputavad suud ja sülitavad.
Jälgime hambakella, joogiks eelistame vett, peale magusaid jooke või jogurtit joovad vett peale.
Minul endal on suus 4 hammast, mida pole plommitud (viimase 15 aasta jooksul on neid plomme vahetatud, aga juurde pole auke tulnud). Mehel on umbes sama seis: vast 8 plommimata hammast.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 25.09 18:47; 27.09 08:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

ma selle hambakella jälgimisest küll aru ei saa, et happerünnakut ei tekiks, kuidas seda saab jälgida, kui lasteiaias lapsele magustoitu antakse ?
Et sööb peale soolast magustoidu ja siis 3h ei söö vahepeal ja peale magustoitu hambad “puhkavad” ja kaariest ei teki ? Vaevalt. Nad seal ju ei puhasta hambaid ja ei loputa suud ka. Joovad morssi, piima, kes vett. Seda saaks teostada vaid kodus, aga E-R on ju laps päeval mujal.

Sellest artiklist ajendatuna: https://lood.delfi.ee/perejakodu/lasteaialaps/lapsevanem-on-nordinud-miks-peab-lasteaias-olema-iga-toidukorra-jarel-magustoit?id=83461363

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 25.09 06:20; 25.09 09:11; 25.09 09:58; 25.09 10:50; 25.09 11:10; 25.09 11:15; 25.09 15:08; 25.09 15:47; 25.09 20:08; 26.09 08:14; 27.09 17:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu tüdrukul tuli esimene hammas 4-kuuselt, sellest peale hakkasin kohe tema hambakesi nühkima, fluoriidiga hambapasta võtsin kasutusele siis, kui ta sai aru, et neelata ei tohi. Fluoriidisisaldus muidugi vastavalt vanusele.
Mu sõbranna soovitas kohe, et tuleks ikka hakata fluoriidiga pastat kasutama, sest temale rääkis Soomes elav tuttav, et seal soovitatakse just seda. Kasutasime Oxygenol-nimelist pastat (Prismas ka müüakse, seal on vanused peal, muumipiltidega põhiliselt). Nüüd on meil ka Elmex Junior, olen kasutanud ka nö lihtlabasemaid laiatarbe-hambapastasid (aga ikka fluoriidiga).
Teine asi, mida ma ka tegin – ostsin just seal frenzy lehelt ksülitooipastille, jällegi soomlaste kogemustele toetudes.
Samuti hakkasin lapsele lubama nätsu närimist nii 4-aastaselt vist, et pärast sööki hambaid puhtamaks saada. Muidugi maitsevad talle rohkem laste magusad nätsud, mitte Jenkki ksülitooliga nätsud, aga parem siiski kui üldse mitte midagi, sest pärast sööki aitab nätsu närimine ikkagi päris hästi suu toidujääkidest puhastada.
Asi, mida teha ei tohi – kohe peale sööki hambaid pesta. Vähemalt pool tundi peaks vahet olema. Seega ma ei soovitaks nühkida laste hambaid pärast hommikusööki, vaid enne. Pärast hommikusööki võib ju suuveega loputada, või ka tavalise veega.
Hambaarst soovitas kõrvale jätta sellised hambapastad, mis on geeljad, igasuguste magusate marjamaitsetega. Ütles, et need ei puhasta nii hästi, tuleks ikka valida nö päris hambapastad.
Minu laps ei armasta väga piimatooteid. Eks jogurteid on laps ikka söönud, ka kohukesi ja nii, aga mitte üleliia. Kohupiim talle ei maitse, juust ka mitte, kodujuust samuti mitte. No lasteaias vist vahel joob piima, ja kodus on mõned korrad küsinud, et tahab, aga põhiline jook on ikka vesi. Mullijooke pole talle andnud, paar-kolm korda on proovida saanud, aga ei meeldinud, sest pole harjunud. Väidetavalt on üks hullemaid hammaste lõhkujaid just magus mullijook. Mahlasid ta ka väga ei taha.
Ja teada-tuntud on ka fakt, et kaltsiumi saamiseks ie pea tingimata piimatooteid tarbima – paljudes taimedes on kaltsiumi, mida kehal on lihtne omastada.

Aga mina olen 100% veendunud, et esimene asi, mis määrab, on geneetika.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu lastel pole kunagi olnud hambaauke, lapsed 12 ja 6. On ka aegu kus hambapesu on olnud lohakas. Samas sõbranna laps, kellel pestakse hambaid väga korralikult ja ikka fluoriidi hambapastaga, käib temaga juba alates 4-ndast eluaastast koguaeg hambaarstil. Pidevalt on mingi auk kuskil hambas.
Mul endal on elus olnud väga palju auke aga samas mu 40a mehel on elus kokku äkki 2-3 hambaauku olnud.
Suur osa on ka ilmselt selles, kuidas need hambad kaasa antud on.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu lastel pole kunagi olnud hambaauke, lapsed 12 ja 6. On ka aegu kus hambapesu on olnud lohakas. Samas sõbranna laps, kellel pestakse hambaid väga korralikult ja ikka fluoriidi hambapastaga, käib temaga juba alates 4-ndast eluaastast koguaeg hambaarstil. Pidevalt on mingi auk kuskil hambas.

Mul endal on elus olnud väga palju auke aga samas mu 40a mehel on elus kokku äkki 2-3 hambaauku olnud.

Suur osa on ka ilmselt selles, kuidas need hambad kaasa antud on.

taas kord tõden, elu on ebaõiglane 😉
Ühed kannatavad, teised mitte

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 25.09 06:20; 25.09 09:11; 25.09 09:58; 25.09 10:50; 25.09 11:10; 25.09 11:15; 25.09 15:08; 25.09 15:47; 25.09 20:08; 26.09 08:14; 27.09 17:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

https://www.ohtuleht.ee/1012061/hoolitse-enda-ja-laste-hammaste-eest-kuidas-voidelda-hambaaukude-vastu

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina pole kunagi arvanud, et just mingi konkreetne hambapasta on hambaaukude ärahoidmise võti… Muidu, pastad on Oral B (fluoriidiga) 7a ja Pasta del Capitano (vanuses 3+ lastele) 4,5 aastasel. Magusat (komme, küpsiseid) lapsed saavad peale nö. soolase söögi ärasöömist, seega maiustustevabad lapsed nad ei ole, aga söögivahesid (kus ei ole järgmise söögiajani mingit näksimist) püüame pidada korralikult.

Olulisemaks hammaste tervisele olen pidanud hoopis D-vitamiini andmist sügisest varakevadeni – olen andnud seda tõesti korralikult beebist peale. Iga päev ning suuremas doosis kui väikelastele soovitatakse (sest soovitused on aegunud). Niikui sügisel ilmad külmemaks hakkavad minema (mis tähendab, et lapsed on väljas riidesse topitud, nahk päikest ei saa) – kohe igapäevane D-vitamiin ja nii suveni välja.

Praegu 7 ja 4,5a hammastes ei ole auke.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapsed 13, 10 ja 6. Auke pole. Mida oleme jälginud:
1. Beebina rangelt enda suust ei lasknud kunagi enne midagi läbi, ei lutti, lusikat, samast pudelist ei joonud jne, et nakkust ei annaks.
2. Janujook on vesi, söögi kõrvale ka valdavalt vesi.
3. Magusat sööme magustoiduks, söögikordade vahel üritakme näksimist võimalikult vähe pakkuda (aga see tegelikult pole väga rangelt kinni peetud).
4. Koolini pesime hambaid lastel ise üle.
5. Elektrilised harjad.
6. Mahla, limonaade jms jooke praktiliselt ei tarbi.
7. Lutsukomme, pulgakomme ei söö.

Geneetika ei tohiks omada rolli, nii endal kui kaasal pigem kehvad hambad. Küll olen seda usku, et kui väikelapseeas on õnnestunud kaariest vältida (sama lusikat ei kasuta, janujook vedi), siis koolilastel juba tugevam vaap ja augud nii kergelt ei tule.

Hambapastad on olnud suvalised, viimase aja lemmik biorepair sari.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mis värk selle fluoriidiga üldsegi on siis? Minu laps on 4 ja ta ei sülita pastat välja. Allaneelamist pole õnnestunud takistada, sest ta lõnksatab alla kohe kui hari paar ringi teinud ja süljenäärmed tööle hakkavad. Kasutame Elmexi pastat, neid muumitrollidega olen proovinud, tekitavad okserefleksi, liiga vänge maitse vist. Tal on alati kõik pastad olnud fluoriidiga, aga sellest hoolimata on esihambad kahjustatud. Väiksemana oli tal tervisehäda, mis põhjustas väga palju oksendamist ja hambaarsti sõnul on tegemist sellest tingitud erosiooniga.
Ka täiskasvanutele olen lugenud soovitust, et ärge pärast pesu hambaid loputage. Sel viisil ju neelatakse ikkagi pastajäänused lõpuks alla, kuhu ta mujale suust kaob.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ega see fluoriid ei ole mürgine otseselt. Eestis on seda sõltuvalt piirkonnast põhjavees ja kui asula joogivesi tuleb põhjaveest, siis sisaldab joogivesi märkimisväärse koguse fluoriidi. Kui nüüd laps seda ka hambapasta sees palju alla neelab, siis liigne fluoriidi tarbimine võib samuti hambaid (ja luid) kahjustada.
Rootsis näiteks joogivees fluoriidi pole ja kõik 1+ vanusele hambapastad on fluoriidiga.
Kui su joogivees pole palju fluoriidi (nt osa Tallinna piirkondade joogivesi tuleb Ülemiste järvest), siis on täiesti ok peale hambapesu suu ka lapsel lihtsalt tühjaks sülitada ja mitte loputada.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 25.09 18:47; 27.09 08:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Me elame Soomes. Laps on 6.5a ja ühtegi auku ei ole veel olnud. Kuigi viimases kontrollis oli üks peatunud kaaries!? Ilmselt siis mingi augu alge aga ise pidama jäänud.
Piimahambad ei ole veel ühtegi vahetunud.
Peseme tavalise fluoriidiga pastaga ka kasutusel on ka ksülitooli pastillid.
Mina pesen üle päeva ikka veel lapsel ise hambad üle.
Seda arstid soovitavad kuni 7.nda eluaastani, kuniks käemotoorika on piisavalt hea.

Mul endal on väga kehvad hambad aga süüdlane on pigem lapsepõlves olematu hügieen. Õel väga head hambad ja emal ja isal olid mõlemal nõrgad ja lagunevad hambad.
Lapse isal on aga väga head hambad. Seega ilmselt head geenid isalt ja minu usin tagant torkimine on aukudest päästnud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapsed 13, 10 ja 6. Auke pole. Mida oleme jälginud:

1. Beebina rangelt enda suust ei lasknud kunagi enne midagi läbi, ei lutti, lusikat, samast pudelist ei joonud jne, et nakkust ei annaks.

2. Janujook on vesi, söögi kõrvale ka valdavalt vesi.

3. Magusat sööme magustoiduks, söögikordade vahel üritakme näksimist võimalikult vähe pakkuda (aga see tegelikult pole väga rangelt kinni peetud).

4. Koolini pesime hambaid lastel ise üle.

5. Elektrilised harjad.

6. Mahla, limonaade jms jooke praktiliselt ei tarbi.

7. Lutsukomme, pulgakomme ei söö.

Geneetika ei tohiks omada rolli, nii endal kui kaasal pigem kehvad hambad. Küll olen seda usku, et kui väikelapseeas on õnnestunud kaariest vältida (sama lusikat ei kasuta, janujook vedi), siis koolilastel juba tugevam vaap ja augud nii kergelt ei tule.

Hambapastad on olnud suvalised, viimase aja lemmik biorepair sari.

Meil oligi beebipeast saati Biorepair siiamaani, pole seal fluoriidi sees, hammaste “elustiil “praktiliselt sama mis teil. Kahtlustan et hambad on erinevad ja meil oleks olnud just fluoriidiga pastat vaja. Võimalik, et peaksin rohkem kaltsiumirikast toitu ka ikka andma, sest piima ta mul ei joo

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 25.09 06:20; 25.09 09:11; 25.09 09:58; 25.09 10:50; 25.09 11:10; 25.09 11:15; 25.09 15:08; 25.09 15:47; 25.09 20:08; 26.09 08:14; 27.09 17:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei viitsinud vastuseid lugeda, aga üldiselt olen veendunud, et hambapasta ja hambapesu tihedus mängivad tervete hammaste juures vähe rolli. Kõik on tellija materjalis kinni…
Mu mõlemad lapsed kasutavad tavalisi poe-hambapastasid ja väga hoolikad nad režiimist kinnipidamisel pole. 11-aastasel pole auke siiani, 6-aastasel olid juba 4-aastaselt augud.
Lähedane, kes peseb lapsest saadik hambaid andunult, kasutab hambaniiti, sööb tervislikult -tema käib igal aastal auke parandamas.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nelja lapse emana ei näe ma muud vahet, kui seda, et mõnel lihtsalt on tervemad hambad .
Uks laps saab varsti 11 ja pole ühtegi auku.
Kahel lapsel siiski augud olnud u 6-7 aasta vanuses.
Ja pere neljas laps on 4. aastane ja temal mitu auku juba parandatud. Nagu ka tema arst ütles , siis suus lihtsalt teistsugused bakterid tal.
Kõik on ühtede samade hambapastadega pesnud. Aga näe , mõnel on augud ja teisel mitte.
Seega ei usu ma, et hambapasta mark nüüd erilist tähtsust omab.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mu 9a laps hakkas pesema fluoriidiga pastaga umbes 3-aastaselt ning tal pole olnud elus ühtegi auku. Mu 6a laps pesi kuni selle aastani titekate ilma fluoriidita pastadega, kuna ta päriselt ei osanud välja sülitada, õigemini ei osanud harja mitte lutsutada, ja kuna ta oli väga valiv pastade suhtes ja beebipastadega oli teda lihtsam üldse pesema saada. No ja hiljuti käisime kahte auku parandamas. Arvestades, et muu toit ja kraanivesi ja kasvatus on samad, siis usun küll, et on seos fluoriidiga.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil on kaks erinevat varianti, kui nii saab öelda. Suurem laps sööb vähem ehk ei näksi söögikordade vahele, armastab nätsu peale söömist närida. Peseb hambaid hoolsamini väikesest peale. Kuni piimahammaste vahetumiseni kasutas samuti fluoriidivabasid hambapastasid. Ta on 10a ja pole ühtegi auku olnud.
Väiksem laps on 6a ja leiti just esimene hambaauguke. Isu on tal oluliselt parem ka näksimist, nätsu ei näri. Peseb mitu aastat fluoriidi sisaldava hambapastaga. Pean aitama hambaid pesta, kuna peseb lohakalt ja kiiruga.
Siin on kindlasti tegemist ka geneetikaga.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

https://www.boots.com/boots-kids-mint-toothpaste-3-5yrs-75ml-10257640

Minu mõlemad lapsed on kasutanud lapseeas vaid Boots’i hambapastasid (vastavalt vanusele). Panin 1 lingi, mis leidsin. Ostsin alati Inglismaalt.
Suurepärase maheda lõhnaga (ükskord ostsin mingi Eestist, oli maasikamaitseline, käed kleepusid pärast – viskasin ära).
Ja 15 aastasel ei ole siiani ühtegi augu, 6 aastane, kes sisuliselt toitub mahlast ja saiast, kui vaid saab, on ka auguvaba. Lisaks ei söö ta kõike. Ainult hambakivi on väiksemal varakult tekkinud, sellest on küll kahju.
Suuremal tekkis hambakivi 1. korda 14 aastaselt.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

See on tõesti loterii-allegrii ehk geneetika. Mehel puuriti hammast 1x, kui ta oli 40+. Vanemal lapsel tekkis 1 auk 16 aastaselt, ilmselt tänu breketitele (siis ei saanud korralikult pesta). Nooremal lapsel oli paar auku piimakates olnud, aga nüüd enam mitte (14).Kasutame harilikku poest ostetud hambapastat-

Minul on tõest aukude teke pidama saanud, aga samas on 1 väljatõmmatud, 2 surnud hammast + üle poole on plommitud. Pesen vähemalt 2x päevas, vahest ka rohkem.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Laps 5a ja aukudeta, teab, et iial ei joo ega söö kellegagi samast nõust/asja. Ise olen ka üles kasvanud samade reeglitega, aga auklik juba enne 3a saamist. Usun ennetusse ja geneetikasse – vanavanaema 94 ja siiani auguvaba. Hambapastaks R.O.C.S.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 20 postitust - vahemik 31 kuni 50 (kokku 50 )


Esileht Väikelaps Kelle lapsel pole hammastes auke (5-6-aastased)