Esileht Ilu ja tervis Kellel kogemusi kilpnäärmeprobleemidega – palun nõu!

Näitan 4 postitust - vahemik 1 kuni 4 (kokku 4 )

Teema: Kellel kogemusi kilpnäärmeprobleemidega – palun nõu!

Tavaliselt tehaks kilpnäärme kontrollimiseks 3 vereproovi: TSH, TPO Ak ja fT4. Aga olen kuulnud, et need ei pruugi olla piisavad analüüsid. Mis analüüse võiks veel kilpnäärmehaiguse kahtlusega teha? Üks on veel vist fT3? Aga kas on veel midagi, mida peaks kontrollima Hashimoto türeoidiidi välistamiseks? Mis on nt TPO Ab?

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen näinud, et tavaliselt tehakse ainult üldanalüüs tsh. Mis olukorras neid ft3 ja ft4 tehakse, polegi aru saanud. Kui see tsh pole korras, on tõesti juba tõsisem, et üle või alatalitlus. Täpsemateks analüüsideks on tehtud biopsia, uh uuring ja tpo. Uh-ga midagi konkreetset ei selgunud. Biopsia oli korras, aga tpo näitas, et on Hashimoto türeoidiit.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

TSH, vaba t3 (trijoodtüroniin) ja t4 (türoksiin)ehk ft3 ja ft4 on küll vajalikud häire iseloomu hindamiseks, samuti ei saa diagnoosi ühe tsh vereproovi põhjal.
TPo AK on kilpnäärmevastased antikehad. TPO AB

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tavaliselt tehaks kilpnäärme kontrollimiseks 3 vereproovi: TSH, TPO Ak ja fT4. Aga olen kuulnud, et need ei pruugi olla piisavad analüüsid. Mis analüüse võiks veel kilpnäärmehaiguse kahtlusega teha? Üks on veel vist fT3? Aga kas on veel midagi, mida peaks kontrollima Hashimoto türeoidiidi välistamiseks? Mis on nt TPO Ab?

Nendest peaks piisama küll. Hashimoto e. autoimmuunset türeoidiiti näitabki TPO antikehade olemasolu, päris kõigil juhtudel neid ei ole üle normi, aga enamasti küll. Samas võivad sel juhul TSH ja ft4 aastaid ja isegi aastakümneid täiesti normaalsed olla, kuni kilpnääre vaikselt “ära kustub”, selle aja jooksul eriti teha midagi polegi, on mõistlik lihtsalt aegajalt TSH kontrollida.
T3 ja t4 on need hormoonid, mida kilpnääre toodab (f seal ees tähistab “vaba”, st veres valkudega seondumata hormooni). Päriselt töötab neist t3, mis tekib t4-st kudedes. See, mis kilpnäärme alatalitlusega tavaliselt manustatakse, on t4. TSH on hormoon, mida toodab ajuripats ja mis sisuliselt teatab kilpnäärmele, et oleks vaja rohkem hormoone toota, st kui ft3 ja ft4 on madalad, siis TSH tõuseb. TSH on tavaliselt üsna tundlik, st võib olla nii, et ft4 on veel nö. normaalses vahemikus, aga TSH üle normi. Vahel harva ei ole probleem aga üldse kilpnäärmes, vaid hoopis ajuripatsis, mis ei tooda piisavalt TSH, siis ei tea ka kilpnääre, et oleks t4 juurde vaja ja mõlemad on madalad. Selle välistamiseks uuritaksegi nii ft4 kui TSH vähemalt alguses, hiljem võib ka ainult TSH kontrollida.
ft3 enamasti mingit olulist lisainfot ei anna. Olen aru saanud, et mõnedes riikides on T3 ka ravimina olemas ja sellest saavad abi need, kellel t4 ainuüksi ei aita (on mingi geenivariant, mille puhul t4 muutmine t3-ks on raskendatud, siis saab analüüsiga seda näidata, et ft4 on kõrge, aga ft3 sellele vaatamata madal). Aga meil seda T3 minu teada niikuinii saada ei ole.
Võimalik, et ületalitluse korral on ka vaja ft3 määrata, sellest ma eriti ei tea.
Kilpnäärme UH tehakse kilpnäärmes olevate võimalike sõlmede uurimiseks. Kui on suuremad sõlmed, siis tehakse ka biopsia, et välistada pahaloomulisi kasvajaid.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 4 postitust - vahemik 1 kuni 4 (kokku 4 )


Esileht Ilu ja tervis Kellel kogemusi kilpnäärmeprobleemidega – palun nõu!

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.