Esileht Koolilaps Kellel veel koolilaps ei saa taskuraha, sest koolis lunitakse temalt raha?

Näitan 13 postitust - vahemik 1 kuni 13 (kokku 13 )

Teema: Kellel veel koolilaps ei saa taskuraha, sest koolis lunitakse temalt raha?

Postitas:

Endal mul ka taskuraha ei ole kunagi olnud ja minu mäletamist mööda ka mu klassikaaslastel ei olnud – kas oligi nõukaajal üldse sellist kommet lastele tegulaarselt taskuraha anda? Kui oli midagi vaja, siis sai küsitud vanematelt ja sai küsitud ikka \”varuga\”, et midagi endale üle ka jääks. 🙂 Või siis antigi rohkem, ümmargune summa ja öeldi, et ülejäänu jäta endale. Samuti ekskursioonide ja koolisöögiraha ülejäägid jäid mulle.

Kas kellelgi veel sama lastele rahajagamise süsteem käibel?

Asi on selles, et meie 3.klassi lapsel koolis on sellised maiad rahalunijad koolikaaslased, kes tulevad meelitama, et anna, muidu ma su sõber ei ole. Ma isegi ei teadnud seda, alles nüüd lapse jutu sees tuli välja – tema ei leidnud selles, kusjuures, midagi erilist olevat (!). Aga tuli välja, et ikka igapäevaselt annab teistele puhvetist ostmiseks.

Otsustasime siis, et kooli enam raha kaasa ei võta – tema ise ju ei tahagi sealt puhvetist midagi osta, võib ka kodust kommi või nätsu kaasa võtta, hoidku oma raha kodus.

Millalgi aga avastasin, et oli ikka salaja raha kooli kaasa võtnud – no ilmselt hirmust, et need lunijad enam \”sõbrad\” ei ole muidu … 🙁 Ei teagi, mida teha, tuleb vist klassijuhataja jutule minna, et ta selle rahalunimise teema üles võtaks klassijuhataja tunnis.

Mida otsustaksite taskuraha ja selle lunimise osas?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 18.02 21:31; 18.02 23:29; 19.02 10:31; 20.02 16:58;
To report this post you need to login first.
Postitas:

mul saab laps pangaarvele oma taskuraha. koolis ei ole kaardimaksevõimalust ja kooli ümbruses poode pole, nii et sellist probleemi pole kunagi olnudki.
ise olin nöukaaja laps ja taskuraha ikka sain.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

kasvatama peaksid ikka oma last, mitte tormama kooli kaebama. lapsele tuleb selgeks teha, et oma raha teistele ei anta ja kõik.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ei anna oma esimese klassi lapsele põhimõtteliselt taskuraha kooli kaasa ja seda seetõttu, et siis on teada, et see raisatakse kooli puhvetis kas maiustuste või mõttetu pitsalõigu peale. Milleks?
Samas 4. klassi tüdruk saab sageli – tal juba mõistus peas ja rämpstoitu enam ostma ei torma. Pole kunagi kuulda olnud, et keegi talt raha välja pressiks. Isegi kui oleks selliseid juhtumeid, arvan ma, et ta oskab need adekvaatselt ise lahendada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Pole kunagi kuulda olnud, et keegi talt raha välja pressiks. Isegi kui oleks selliseid juhtumeid, arvan ma, et ta oskab need adekvaatselt ise lahendada. [/tsitaat]No mina ka ei kuulnud varem – 3 aastat ei kuulnud! Ehkki see hakkas juba 1.klassis pihta nii, tuli välja ..

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 18.02 21:31; 18.02 23:29; 19.02 10:31; 20.02 16:58;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil koolis puhvetit pole, aga kui omavahel poodi minnakse ja kellegil rahast puudu tuleb siis makstakse ikka tagasi ja see arvepidamine on neil päris selge. Tegu 3. klassi tüdrukutega.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina käisin nõuka ajal koolis ja kõigil oli taskuraha, summad olid erinevad.

Mina sain taskuraha ema palgapäeval ja vahest natuke isalt. Sõbrannade sünnipäevadeks anti raha eraldi.

Minu lastel on taskuraha aga nad ei tassi seda kooli kaasa ja kooli puhvetist osta tohivad vaid need, kes peale kooli otse trenni lähevad.

Kui teil koolis pommitakse, siis tuleb koolipersonali seda teavitada ja asjaga tuleb suurelt tegeleda.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina arvan ka, et eelkõige tuleks tegeleda lapsega, mitte klassijuhataja poole pöörduma.
Meil oli analoogne probleem asjade jagamisega lasteaias, et ma ei ole sinu sõber jne.
Seletasin lapsele, et sellised sõbrad ei olegi kellegi sõbrad kui nad vaid tahavad midagi saada. Samas teadsin, et need lapsed ei olnud ka halvad vaid lihtsalt kuskilt õppinud, et taoline käitumine annab neile soovitud tulemuse. Sai lapsele ka slgitatud, et öelgu vastu, et kui ei ole sõber, siis ärgu olgu, tema omalt poolt on sõber edasi ja kui teine pool ümber mõtleb, siis on ta alati tagasi sõbraks oodatud.
Laps algul pabistas ja lohutasin, et kui sama päev ta tõesti sinuga ei mängi, siis usu mind järgmisel päeval kindlasti või siis ülejärgmisel.
Väikeste laste meel ongi muutlik ja laps päeva lõpus ikka täitsa ärevalt teatas, et oli käitunud nagu õpetasin ning mis nüüd küll saab. Sai see, et järgmisel päeval teatas, et oligi läinud nii nagu ütlesin ja sõbrad tahtsid jälle sõbrad olla.
edaspidi pole meil kunagi taoliste väljapressimistega tegu ette tulnud ehk mida varem sa probleemi oma lapsega lahendad, seda parem lapse jaoks, sest eks lapsed kasvavad ja ka manipuleerimisoskus koos sellega.
Aga alustada võiks tõesti sellest, et kooli raha kaasa ei anna ja oled lapsele selgitajaks ja toetajaks sellele esialgsele hetkele kus ta n.ö üksi jääb.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tänan vastuste eest!

Mulle tundub, et mu laps ei adu lihtsalt raha väärtust – et klassikaaslasele 20 sendi andmine võrdub sama kui nätsu või kommi andmisega. Ja tuli välja, et teised ka ikka ostavad seal puhvetist maiustusi ja annavad temale ka igapäevaselt, ilma küsimata! No tõesti jääb mulje, et ostetakse vaid ostmise pärast ja keegi neist lastest raha väärtusest matsu ei jaga. See, et vanemad räägivad, et raha tuleb vanematele kätte raske tööga, on nende jaoks vaid üks teoreetiline blaa-blaa-blaa. Arvatavasti saab laps raha väärtusest aru alles siis kui tal avaneb võimalus ise esimest korda raha teenida. Ja millega võiks 9-aastase raha teenima panna? Nõudepesuga? Toa koristamisega? Hm.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 18.02 21:31; 18.02 23:29; 19.02 10:31; 20.02 16:58;
To report this post you need to login first.
Postitas:

minul hakkas laps saama taskuraha 1 klassis ja pangarvavele läheb otsekorraldusega. minigt lunimist, väljapressimist ei ole. Rahaasjades on las väga täpne, kui sõbrad välja kutsuvad (nüüd siis 5 klass) ja raha ei ole – siis a) ei lähe b) anna lisa. Aga on ka teinud välja sõpradele, kui käis tööl ja sai suvel lisaraha.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Tänan vastuste eest!

Mulle tundub, et mu laps ei adu lihtsalt raha väärtust – et klassikaaslasele 20 sendi andmine võrdub sama kui nätsu või kommi andmisega. Ja tuli välja, et teised ka ikka ostavad seal puhvetist maiustusi ja annavad temale ka igapäevaselt, ilma küsimata! No tõesti jääb mulje, et ostetakse vaid ostmise pärast ja keegi neist lastest raha väärtusest matsu ei jaga. See, et vanemad räägivad, et raha tuleb vanematele kätte raske tööga, on nende jaoks vaid üks teoreetiline blaa-blaa-blaa. Arvatavasti saab laps raha väärtusest aru alles siis kui tal avaneb võimalus ise esimest korda raha teenida. Ja millega võiks 9-aastase raha teenima panna? Nõudepesuga? Toa koristamisega? Hm.

[/tsitaat]

Just, pane ta raha teenima. Minu 1.klassi poisil on koolis sama teema. Ta ise on jutu sees maininud, olin päris üllatunud, sest poleks unes ka selle peale tulnud, et juba 1.klassis niimoodi sõpru ostetakse. Õnneks on minu laps enesekindel olnud, tegime talle sügisel raha väärtuse selgemaks ja nüüd ta naljalt oma teenitud rahast ei loobu. Ja ka sõbrad on endiselt alles.
Mees selgitas poisile raha väärtust niimoodi, et kui inimese tunni töötasu on umbes selline ja mingi asi maksab u niipalju, siis arvutame koos, kui palju ta peab selleks tööd tegema, et asja osta saaks. Ja ka praktilisemalt – leppisid kokku, et proovi mõttes saab poiss iga kodus majapidamistöid tehtud tunni eest 1 euro – peale ei käinud, ainult vabatahtlikult appi tuldud tööd läksid arvesse. Sellised pisiasjad, nagu põrandate puhastamine tolmuimejaga, lume lükkamine jne, issi tegi kodus palju remonti ja abi läks ikka vaja. Saigi asi selgemaks, ja tundub, et poisil läks endal ka kergemaks – raha ei ole enam üks umbmäärane ühik, vaid nüüd oskab juba sentide väärtust ka hinnata.
Vähemalt meie peres see toimis/toimib. Enesekindlust teile ka!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]anonymous kirjutas:[/small]
[tsitaat]Mees selgitas poisile raha väärtust niimoodi, et kui inimese tunni töötasu on umbes selline ja mingi asi maksab u niipalju, siis arvutame koos, kui palju ta peab selleks tööd tegema, et asja osta saaks. Ja ka praktilisemalt – leppisid kokku, et proovi mõttes saab poiss iga kodus majapidamistöid tehtud tunni eest 1 euro – peale ei käinud, ainult vabatahtlikult appi tuldud tööd läksid arvesse.[/tsitaat]tänud. 🙂 see on küll hea idee ja peaks olema arusaadav.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 18.02 21:31; 18.02 23:29; 19.02 10:31; 20.02 16:58;
To report this post you need to login first.
Postitas:

mul on par lugu, kus ma ei oskagi midagi vastata. lugu 1. laps räägib et kui ta ei anna midagi, mis on tema oma teisele lapsele, siis teine ei ole enam ta sõber. nii olen üksi ja kurb. kui räägin et need pole ka mingid õiged sõbrad, siis laps ütleb et aga siis polegi mul sõpru ja ma olengi üksi. ütlen et see ongi siis parem. laps: aga mulle pole see parem, kui ma olen üksi.
mida kosta?
teine lugu on lapse headusega. temal on midagi, nt raha. teistel pole. ja ta lollike annab seda heast südamest. no nagu heategevus või nii.
mida ma siis õpetan? ära anna? ära ole lahke?
niimoodi oma teenitud rahaga saab laps ehk kiiresti selgeks, et raha on töö eest saadav tulu ja ei tule kergelt. nii me täiskasvanud olemegi oma rahas nii kinni, et ei raatsi isegi abivajajatelegi anda.
annab mõelda nii ja naa. mis on õige, et ei kasvaks kibestunut täiskasvanut. aga samas oleks lahke ja hea enesehinnanguga?
et annetamine ja andmine toimub vaid siis kui keegi hakkab surema rahapuudusesse. nt koerad varjupaigas, mõni inimene, kelle ravi maksab palju? kommi puudusesse ei sure keegi. nii seletada või?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 13 postitust - vahemik 1 kuni 13 (kokku 13 )


Esileht Koolilaps Kellel veel koolilaps ei saa taskuraha, sest koolis lunitakse temalt raha?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.