Esileht Ilu ja tervis Kes veel puugimagnet?

Näitan 23 postitust - vahemik 1 kuni 23 (kokku 23 )

Teema: Kes veel puugimagnet?

Postitas:

Sel nädalal pea igale päevale kalendris ring ümber tõmmatud märkega PUUK. Kas on eriti puugirohke aasta?

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 09.06 23:20; 10.06 08:28; 10.06 23:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen kuu ajaga juba 2 puuki saanud. Olen linnainimene ja looduses käin harva. Esimene puuk tuli surnuaiast ja teine ilmselt pargist.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 10.06 00:22; 17.06 02:01;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Puukidel on omad hooajad. Praeguseks peaks esimene laine läbi saama hakkama. Mul ka olnud juba 3-4 puuki.
Kui oled vaktsineeritud ja puugi leidsid enne 24 tunni möödumist tema kinnitumisest, siis pole erilist põhjust karta.

0
-7
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 10.06 01:37; 10.06 09:30; 10.06 11:16; 10.06 16:09; 10.06 21:36; 11.06 12:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui oled vaktsineeritud ja puugi leidsid enne 24 tunni möödumist tema kinnitumisest, siis pole erilist põhjust karta.

Mul üks olinäiteks tilluke puugipoeg, olin ta vist magades katki kratsinud, ainult pea jäi sisse ja nüüd sügeleb hullult. Välja seda pead enam ei saa. Vaktsiin ei ole kõigi tüvede vastu, ammugi mitte borrelioosi vastu.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 09.06 23:20; 10.06 08:28; 10.06 23:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui oled vaktsineeritud ja puugi leidsid enne 24 tunni möödumist tema kinnitumisest, siis pole erilist põhjust karta.

Mul üks olinäiteks tilluke puugipoeg, olin ta vist magades katki kratsinud, ainult pea jäi sisse ja nüüd sügeleb hullult. Välja seda pead enam ei saa. Vaktsiin ei ole kõigi tüvede vastu, ammugi mitte borrelioosi vastu.

Mis tüvede … sa ajad gripivaktsiiniga segi. Entsefaliidil pole mingeid tüvesid. Aga borrelioosi vastu vaktsiin tõesti ei ole – aga nagu öeldud, enne 24h puuk ei jõua pisikuid veel sinusse lasta, tegeleb alles uuristamisega.

0
-11
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 10.06 01:37; 10.06 09:30; 10.06 11:16; 10.06 16:09; 10.06 21:36; 11.06 12:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

See 24 tunni jutt ei päde. Mul on kahel korral olnud borrelioos puugist, mis on olnud kinnitunud vähem kui nimetatud aeg. Ühel korral u 5 ja teisel vähem kui 3 tundi.

+9
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 10.06 10:27; 11.06 14:44;
To report this post you need to login first.
Postitas:

See 24 tunni jutt ei päde. Mul on kahel korral olnud borrelioos puugist, mis on olnud kinnitunud vähem kui nimetatud aeg. Ühel korral u 5 ja teisel vähem kui 3 tundi.

Oeh. Muidugi tead sina paremini kui vastava ala spetsialistid. Tõsi, üks võimalus on, kuidas sa 3-5 tunnise puugi järel nakatuda võisid – kui sa oskamatult puuki eemaldasid, tema keha pitsitasid nii, et ta niiöelda sinu haavasse oma sisemuse oksendas.
Tegelikult aga on teaduslik fakt, et kui entsefaliiti võid nakatuda pea kohe peale puugihammustust, sest entsefaliidipisik on puugi süljes, siis borrelioosi nakatumine võtab aega 24-36 tundi, sest pisik elab puugi seedekulglas ning nakatumiseks peab puugi imetud veri selle kulgla läbima. Googelda ise, kui ei usu.
Sa ei või teada, millistest puugihammustustest sa borrelioosi said. Samuti ei ole sul tegelikult aimugi, kui kaua see puuk seal sees oli või ei olnud – kui sa end just regulaarselt iga 3-5 tunni tagant üle ei vaata. See loogika, et “metsas käisin ma 5 tundi tagasi, küllap siis saingi” ei pruugi õige olla, puuki saadakse ka kodust diivanilt (mulle jalutas puuk õhtul diivanil telekat vaadates käele) ja linnas keset asfalti.

+1
-9
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 10.06 01:37; 10.06 09:30; 10.06 11:16; 10.06 16:09; 10.06 21:36; 11.06 12:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4278789/ Spetsialistid nimelt ütlevad, et kuigi borrelioosi nakatumise tõenäosus on pikemal kontaktil suurem, ei ole välistatud nakkus ka vähem kui 6 tundi kestnud kontaktil.
Aga vastus teemaalgatajale: minu kassid on puugimagnetid, seepärast on neil ka täpirohud kuklas ja nii korjavad majaümbruse üsna puhtaks.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen 45 ja mul on elu jooksul olnud kokku täpselt 3 puuki. Ja need on olnud kõik eelmisel suvel.
Kuna mul puukidega kokkupuudet pole olnud, siis ma olen kogu aeg neid väga kartnud ja endale loonud kujutluspilte, kuidas see välja võiks näha, kui mul on puuk.
Kuna ma olen koertel paar korda puuki näinud, siis tekkisid mu kujutluspildid sellest lähtuvalt. No selline paks ja verd täis ja siplevate jalgadega, kui välja tõmmata.

Ja suur oli minu üllatus, kui esimene puuk, kelle ma endalt leidsin, oli hoopis selline väike, õhuke, tume liistakas, mis väga lihtsalt mu nahast välja tuli ja absoluutselt ennast ei liigutanud.
Justkui surnud oli.
Kaks järgmist, kelle samal suvel enda küljest leidsin, olid täpselt samasugused – õhukesed kübemed, kellel minu arusaamise järgi eluvaimu küll sees polnud.

Öelge nüüd, kas inimese küljes ongi sellised puugid?
Õhukesed, väikesed ja liikumatud?
Või surid nad mind hammustades ära mingil põhjusel? 🙂

+5
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.

Mina olen 45 ja mul on elu jooksul olnud kokku täpselt 3 puuki. Ja need on olnud kõik eelmisel suvel.

Kuna mul puukidega kokkupuudet pole olnud, siis ma olen kogu aeg neid väga kartnud ja endale loonud kujutluspilte, kuidas see välja võiks näha, kui mul on puuk.

Kuna ma olen koertel paar korda puuki näinud, siis tekkisid mu kujutluspildid sellest lähtuvalt. No selline paks ja verd täis ja siplevate jalgadega, kui välja tõmmata.

Ja suur oli minu üllatus, kui esimene puuk, kelle ma endalt leidsin, oli hoopis selline väike, õhuke, tume liistakas, mis väga lihtsalt mu nahast välja tuli ja absoluutselt ennast ei liigutanud.

Justkui surnud oli.

Kaks järgmist, kelle samal suvel enda küljest leidsin, olid täpselt samasugused – õhukesed kübemed, kellel minu arusaamise järgi eluvaimu küll sees polnud.

Öelge nüüd, kas inimese küljes ongi sellised puugid?

Õhukesed, väikesed ja liikumatud?

Või surid nad mind hammustades ära mingil põhjusel? ????

nad ei olnud jõudnud end täis imeda veel.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen 45 ja mul on elu jooksul olnud kokku täpselt 3 puuki. Ja need on olnud kõik eelmisel suvel.

Kuna mul puukidega kokkupuudet pole olnud, siis ma olen kogu aeg neid väga kartnud ja endale loonud kujutluspilte, kuidas see välja võiks näha, kui mul on puuk.

Kuna ma olen koertel paar korda puuki näinud, siis tekkisid mu kujutluspildid sellest lähtuvalt. No selline paks ja verd täis ja siplevate jalgadega, kui välja tõmmata.

Ja suur oli minu üllatus, kui esimene puuk, kelle ma endalt leidsin, oli hoopis selline väike, õhuke, tume liistakas, mis väga lihtsalt mu nahast välja tuli ja absoluutselt ennast ei liigutanud.

Justkui surnud oli.

Kaks järgmist, kelle samal suvel enda küljest leidsin, olid täpselt samasugused – õhukesed kübemed, kellel minu arusaamise järgi eluvaimu küll sees polnud.

Öelge nüüd, kas inimese küljes ongi sellised puugid?

Õhukesed, väikesed ja liikumatud?

Või surid nad mind hammustades ära mingil põhjusel? ????

45 ja endiselt nii loll.

+5
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4278789/ Spetsialistid nimelt ütlevad, et kuigi borrelioosi nakatumise tõenäosus on pikemal kontaktil suurem, ei ole välistatud nakkus ka vähem kui 6 tundi kestnud kontaktil.

Okei. Nõus. Välistatud ei ole. Aga tõenäosus haigestuda on siiski üliväike (mida oma esimeses väites tegelikult ju ka ütlesin) ning seesama sinu toodud uurimus rõhutab igas teises lauses, et inimesed hindavad valesti puugi kinnitumise aega, seega näited, kus keegi on korduvalt põdenud borrelioosi peale 3 tundi puugiga kooseksisteerimist, ei ole eriti tõsiseltvõetavad.

Või surid nad mind hammustades ära mingil põhjusel?

Arvad, et olid mürgine? 😀 Pole muidugi võimatu, kui nad sul tõesti elu esimesed puugid olid.

+1
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 10.06 01:37; 10.06 09:30; 10.06 11:16; 10.06 16:09; 10.06 21:36; 11.06 12:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teemaalgataja, kui tohib küsida siis kus kandis neid puuke see aasta nii palju on?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma suur puugimagnet, aga sel aastal pole veel õnnestunud ühtegi hankida. Muidu suve jooksul ikka juhtub, mõned taban ronimast, teised on juba ennast külge pookinud. Elu jooksul on kindlasti kuskil 40 puuki pidanud eemaldama. Lasin verd ka uurida, et äkki olen juba entsefaliidi läbi põdenud kunagi ja süsti pole seega vaja, aga vot mida pole, seda pole.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen 45 ja mul on elu jooksul olnud kokku täpselt 3 puuki. Ja need on olnud kõik eelmisel suvel.

Kuna mul puukidega kokkupuudet pole olnud, siis ma olen kogu aeg neid väga kartnud ja endale loonud kujutluspilte, kuidas see välja võiks näha, kui mul on puuk.

Kuna ma olen koertel paar korda puuki näinud, siis tekkisid mu kujutluspildid sellest lähtuvalt. No selline paks ja verd täis ja siplevate jalgadega, kui välja tõmmata.

Ja suur oli minu üllatus, kui esimene puuk, kelle ma endalt leidsin, oli hoopis selline väike, õhuke, tume liistakas, mis väga lihtsalt mu nahast välja tuli ja absoluutselt ennast ei liigutanud.

Justkui surnud oli.

Kaks järgmist, kelle samal suvel enda küljest leidsin, olid täpselt samasugused – õhukesed kübemed, kellel minu arusaamise järgi eluvaimu küll sees polnud.

Öelge nüüd, kas inimese küljes ongi sellised puugid?

Õhukesed, väikesed ja liikumatud?

Või surid nad mind hammustades ära mingil põhjusel? ????

45 ja endiselt nii loll.

Tõesti, mõtlesin täpselt sama. Kuidas on võimalik nii loll olla?

+4
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kõige raskemad on juhtumid, kui inimene puuki üldse ei märkagi. “On täiesti võimalik, et ta jalutab üle keha ja jätab mälestuseks haigusetekitaja, kes naha alla poeb,” räägib arst.

Allikas:

https://maaleht.delfi.ee/news/tervis/tervis/puuk-jagab-nakkust-kahest-otsast-peast-ja-peest?id=32338653

No jätke. Kuhugi ta ei poe. Eelduseks on ikkagi mingi vigastatud nahapind, millest see puuk üle kõnnib. Läbi terve naha ei poe ükski borrelioositekitaja.
Ja mis asja te miinustate. Puuke ümbritseb mingi õudusfilmi aura. Harige end natuke, käige looduses ja saage veidi targemaks sellel teemal. See on lapsik, mis legende siia kokku kirjutatakse. Mul on igal suvel vähemalt 10 puuki, võtan ära ja pole häda midagi. Inimesed lähevad puukide osas lihtsalt lolliks.

+2
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 10.06 01:37; 10.06 09:30; 10.06 11:16; 10.06 16:09; 10.06 21:36; 11.06 12:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen jälle selline, kellele ei tule ükski puuk peale, isegi mitte siis, kui seltskonnaga olles kõik teised neist kubisevad. Kehv veri või sitt iseloom, ei teagi kumb viga. Mitte et ma kurdaks.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen jälle selline, kellele ei tule ükski puuk peale, isegi mitte siis, kui seltskonnaga olles kõik teised neist kubisevad. Kehv veri või sitt iseloom, ei teagi kumb viga. Mitte et ma kurdaks.

Mu mehel pole ka elu sees puuki olnud. Mina tõmbasin täna aga järjekordse puugi välja, taaskord mikroskoopilist mõõtu. ????

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 09.06 23:20; 10.06 08:28; 10.06 23:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui oled vaktsineeritud ja puugi leidsid enne 24 tunni möödumist tema kinnitumisest, siis pole erilist põhjust karta.

Mul üks olinäiteks tilluke puugipoeg, olin ta vist magades katki kratsinud, ainult pea jäi sisse ja nüüd sügeleb hullult. Välja seda pead enam ei saa. Vaktsiin ei ole kõigi tüvede vastu, ammugi mitte borrelioosi vastu.

Mis tüvede … sa ajad gripivaktsiiniga segi. Entsefaliidil pole mingeid tüvesid. Aga borrelioosi vastu vaktsiin tõesti ei ole – aga nagu öeldud, enne 24h puuk ei jõua pisikuid veel sinusse lasta, tegeleb alles uuristamisega.

Enne klähvima hakkamist, võiks ikka asja uurida. Puukentsefaliidi viiruseid on kolm alatüüpi: Lääne, Siberi ja Kaug-Ida alatüüp.

https://synlab.ee/arstile/laboriteatmik/tulemuste-interpretatsioonid/nakkushaiguste-diagnostika/puukentsefaliidi-viiruse-vastane-igm-igg-s-tbev-igm-igg/

https://www.terviseamet.ee/et/node/1798

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Enne klähvima hakkamist, võiks ikka asja uurida. Puukentsefaliidi viiruseid on kolm alatüüpi: Lääne, Siberi ja Kaug-Ida alatüüp.

Need on alatüübid, mitte tüved. Ja nende kõigi vastu aitab siiski üks ja sama vaktsiin.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 10.06 01:37; 10.06 09:30; 10.06 11:16; 10.06 16:09; 10.06 21:36; 11.06 12:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

See 24 tunni jutt ei päde. Mul on kahel korral olnud borrelioos puugist, mis on olnud kinnitunud vähem kui nimetatud aeg. Ühel korral u 5 ja teisel vähem kui 3 tundi.

Oeh. Muidugi tead sina paremini kui vastava ala spetsialistid. Tõsi, üks võimalus on, kuidas sa 3-5 tunnise puugi järel nakatuda võisid – kui sa oskamatult puuki eemaldasid, tema keha pitsitasid nii, et ta niiöelda sinu haavasse oma sisemuse oksendas.

Tegelikult aga on teaduslik fakt, et kui entsefaliiti võid nakatuda pea kohe peale puugihammustust, sest entsefaliidipisik on puugi süljes, siis borrelioosi nakatumine võtab aega 24-36 tundi, sest pisik elab puugi seedekulglas ning nakatumiseks peab puugi imetud veri selle kulgla läbima. Googelda ise, kui ei usu.

Sa ei või teada, millistest puugihammustustest sa borrelioosi said. Samuti ei ole sul tegelikult aimugi, kui kaua see puuk seal sees oli või ei olnud – kui sa end just regulaarselt iga 3-5 tunni tagant üle ei vaata. See loogika, et “metsas käisin ma 5 tundi tagasi, küllap siis saingi” ei pruugi õige olla, puuki saadakse ka kodust diivanilt (mulle jalutas puuk õhtul diivanil telekat vaadates käele) ja linnas keset asfalti.

No tegelikult tean ikka üsna täpselt, kui kaua need puugid kinnitunud said olla tol korral. Mõlemal korral olid puugid nähtavas kohas ja mõlemal korral ilmus paari nädala pärast hammustuskohta erütreem, nii et mingi teise varasema puugi kaela haigust ajada oleks keeruline. Kinnitumisajas olen ka üsna kindel (no vähem võisid kinnitunud olla, rohkem kindlasti mitte). Ka mulle on kodus (kortermajas) puuk peale tulnud, kuid enne seda on vahetult käinud külas looduses viibinud inimene. Iseenesest see puuk viienda korruse korterisse vaevalt tekkinud oleks. Korra olen borrelioosi põdenud ka nii, et erütreemi ei tekkinud ja tuvastatud sai hiljem, kui vaevused tekkisid.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 10.06 10:27; 11.06 14:44;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kes väidab, et puuki pole vaja üle tähtsustada, on natuke valel teel. Elus olen saanud vaid 2 puuki, ehkki olen kõva seenel-marjul käija. Esimene nii 25 a tagasi oli tõesti ohutu. Teise sain 3 aastat tagasi, avastasin ka sihukese pisikese liistakana, eemaldasin. Rõngast ega muud jama ei tekkinud, unustasin üldse, et puuk oli. Paraku oli pooleteise kuu pärast tervis tasapisi õige mokas… tekkisid ärevusprobleemid, seletamatud valud peas ja liigestes, põieprobleemid jne. Kui siis korraga meenus, et süüdlane võib see saadana satikas olla ja arsti juurde tormasin-no siis oli borrelioosinäit nii “laes”, et perearst helistas ekstra õhtul koju, et ravi momentaalselt peale saaks. 21 päeva antibiootikume, 1,5 aastat puhast põrgut järjepidevate peavalude, unehäirete (halvimatel öödel tukkusin 15 min, et siis taas tunde unetuna väherdada) ja ärevushäirega. Nüüdseks on 3 aastat möödas, peavalud on taandunud harvaks külaliseks, ärevus aga kollitab aeg-ajalt siiani.
Seega tasub oma enesetunnet hoolega jälgida, kui puugi eemaldate, perearsti väitel ligi pooltel kordadel nö borrelioosirõngast ei tekigi.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Muide, Benu apteek pakub võimalust borrelioositest teha. Kõige parem on teha umbes 2-3 nädalat peale puugi hammustust. Maksab 7 euri ja 10 minutiga saab vastuse.

Borrelioos on hull haigus, kui õigel ajal ravi ei saa.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 10.06 00:22; 17.06 02:01;
To report this post you need to login first.
Näitan 23 postitust - vahemik 1 kuni 23 (kokku 23 )


Esileht Ilu ja tervis Kes veel puugimagnet?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.