Esileht Ilu ja tervis Kiirgusdoosid kompuutertomograafias

Näitan 3 postitust - vahemik 1 kuni 3 (kokku 3 )

Teema: Kiirgusdoosid kompuutertomograafias

Postitas:

Kas keegi teab, palju saab kiirgust kui uuritakse kael, kopsud, kõht?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui su teema pealkiri sisestada Google’sse, siis saab näiteks sellise vastuse:

Kompuutertomograaf – Vikipeedia (wikipedia.org)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kompuutertomograafiline uuring kasutab röntgenkiirgust. Uuringutel saadavad kiirgusdoosid on erinevad (sõltub uuringu protokollist – mis eesmärgil on uuring teostatud (kas otsitakse kasvajakollet, kas vajalik veresoonte hindamine või bronhide hindamine jne) – kas tehakse ainult tavauuring (natiivuuring) või vajalik kontrastainega mitmefaasiline uuring, s.t vajalik mitmekordne skanneerimine; sõltub patsiendi suurusest (patsiendi keha kui füüsikaline objekt, mida kiired läbivad) – “paksema” patsiendi jaoks võib olla vajalik suurem doos kui “õhema” patsiendi jaoks, et saavutada parimat uuringu kvaliteeti; sõltub aparatuurist jne).
Uuringu käigus saadavaid kiirgusdoose on mõttekas võrrelda üleüldise kiirgusfooniga (looduslik foon elukeskkonnast – radoon, toit, maapind, kosmosest). Eestis on elanikkonna keskmine aastane saadav kogudoos ca 2,2 mSv.
Üks tavaline kopsu röntgenuuring ca 0,02 mSv (ehk ca 3 päeva looduslikku foonkiirgust).
Üks tavaline rindkere kompuuteruuring ca 6-8 mSv (ehk ca 115 tavalist kopsuröntgenit või 1-2 aastat looduslikku foonkiirgust); võib varieeruda päris suures vahemikus ca 4-18 mSv.
Üks tavaline kõhu ja vaagna kompuuteruuring ca 7-8 mSv (ehk ca 2,6 aastat foonkiirgust). Üks tavaline kõhu ja vaagna kompuuteruuring koos järgneva kontrastainega uuringuga ca 15 mSv (ca 5 aastat foonkiirgust).
https://www.acr.org/-/media/ACR/Files/Radiology-Safety/Radiation-Safety/Dose-Reference-Card.pdf
Seoses foonkiirgusega on huvitav silmas pidada (tavaliselt sellele inimesed ei mõtle), et nt muud tavapärased toimingut nt lend Frankfurdist Rooma ca 0,003-0,006 mSv, Frankfurdist New Yorki ca 0,005 msv; banaanis 0,0001 mSv.
Kiirgusuuringul on omad riskid – samas raviarst on patsiendile määranud selle uuringu ning uuringust saadav kasu (täpne diagnoos) peaks üles kaaluma võimalikud uuringust tulenevad ohud.
Kindlasti ei peaks kinni jääma nendesse suhtelistesse kiirgusdooside numbritesse, kuna kõige jaoks siin elus võib välja arvutada tõenäosuseid ja riskisuhteid. Soovitav läheneda “talupojamõistusega”.

/Kiirgustöötaja/

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 3 postitust - vahemik 1 kuni 3 (kokku 3 )


Esileht Ilu ja tervis Kiirgusdoosid kompuutertomograafias