Esileht Koolilaps Kingituse üle pahurdav laps

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 78 )

Teema: Kingituse üle pahurdav laps

Meil oli hiljuti peretuttavatega üks intsident, mis jättis mõru maitse suhu. Käisime nimelt peretuttavatel külas ja et nende nooremast tütrest sai sel sügisel koolilaps, võtsime talle väikeseks kingituseks kaasa raamatu. Et peres on ka aasta vanem tütar, tundus kuidagi imelik tema päris ilma milletagi jätta, seega sai temale kaasa võetud üllatusmuna.

Meie lapsed andsid siis rõõmsalt kingitused üle ja kohe tõmbus noorem tüdruk virilaks ja avaldas nördimust, miks tema üllatusmuna ei saanud. Ema püüdis olukorda siluda ja selgitada, et see on nii tore raamat (meie laste meelest oli ka, polnud mingi suvaline raamat, vaid toreda sisu ja ilusate piltidega). Tüdruk hakkas aga lausa jonnima ja karjus, et raamat on igav ja tema tahab ka üllatusmuna. Ühesõnaga meie laste sõbralikust zhestist sai hoopis draama. No viimaks tüdruk siiski rahunes maha, aga veel õhtu jooksul mitu korda võttis ta selle teema üles, kuidas tema oleks ka raamatu asemel muna tahtnud.

Nägin, kuidas meie lastel oli selles olukorras ebamugav olla, sest meie peres pole kunagi sellist asja ette tulnud, et keegi kingituse üle pirtsutaks. Seda enam et tegelikult polnud meil ju mingi kohustust kingitust viia, sest tegemist polnud sünnipäevaga. Lapsed tahtsid lihtsalt oma sõpru rõõmustada, aga välja kukkus sootuks vastupidi. Ausalt öeldes oli mul endalgi paha tunne, nagu oleks midagi valesti teinud.

Kas olete sarnases olukorras olnud? Kas teie lapsed on nö tänulikud kingisaajad või avaldavad ka häälekalt oma pettumust “vale” kingi üle?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 22.09 14:55; 22.09 17:47; 22.09 17:49; 25.09 11:11; 25.09 13:05; 25.09 13:10; 25.09 16:40;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ikka juhtub, et pahurdatakse. Ma arvan, et minu laps oleks ka sellises eas oma pahameelt välja näidanud (nüüd juba suurem). Talle lihtsalt väga-väga meeldib šokolaad ja selles eas meeldisid üllatusmunad veel eriti. Ja raamatutest ta enne kooli väga midagi ei arvanud, hiljem alles õppis teatud liiki raamatuid armastama.

Mina oleksin viinud mõlemale üllatusmunad ja väiksemale lisaks veel raamatu, kui just oleks väga raamatut tahtnud kinkida. Või siis mõlemale raamatud. Lapsed ajavad tihti võrdsust taga.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 22.09 15:11; 25.09 15:10; 25.09 22:27; 27.09 15:22;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu laps on saanud ka meie sõpradelt kingiks mingi titeka raamatu. Kui see talle elutoas üle anti. Tänas rõõmsalt ja läks sellega oma tuppa.
Pärast ütles mulle, et see raamat on mõeldud poole noorematele. Selgitasin, et vanemad inimesed ei oska selliseid asju vaadata ja hiljem reisis raamat taaskasutusse. Aga külaliste ees võiks kooliealine juba osata käituda.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 22.09 15:31; 25.09 00:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lihtsalt lapse jaoks oli see üllatusmuna – maiustus+mänguasi – tunduvalt parem kink kui raamat. Tegu on ju siiski veel lapsega. Minu isikliku arvamuse kohaselt tuleks väikese vanusevahega laste puhul vältida selliste erinevate kinkide tegemist. Kas siis teisele üldse mitte midagi või mõlemale sarnane kink. Raamat on veel ju selline asi, mis enamasti läheb ühiskasutusse, seda loevad mõlemad, aga üks saab veel lisaks ka maiuse. Ehk siis õige kink oleks minu arvates olnud ainult raamat või raamat + üllatusmuna mõlemale.
Lapse käitumist kommenteerima selle info põhjal ei hakka. Peretuttavad võiksid ju lapsi niipalju tunda, et teada, kas selline reaktsioon oli selle lapse puhul tavapärane või mitte.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 22.09 15:43; 22.09 21:42; 25.09 11:49; 25.09 14:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul on kodus 10-a laps, kes võib täitsa sarnaselt reageerida ka veel praeguses vanuses. Lapsel on diagnoositud aspergeri sündroom ja ATH. Laps käib tavakoolis, tavaklassis, on normintellektiga ning pealt näha ei oska keegi sellist diagnoosi näha. Samuti ei kuuluta ma ka ise sellest kõigile.
See, et laps niimoodi reageeris, ei tähenda, et ta on kasvatamatu. Ta on lihtsalt vahetu ning ei oska veel mõelda, mis on sobiv ja viiskas ning ei oska ka veel kõige paremini emotsioone juhtida.
Me teeme igapäevaselt oma lapsega selles osas kodus tööd, laps käib korra nädalas psühhoogi juures ja lisaks ka loovteraapias, kus samuti õpetatakse teda emotsioonidega hakkama saama ja neid juhtima ühiskonnale aksepteeritaval viisil.
Raamatu üle oleks mu laps tõenäoliselt rõõmus olnud, sest talle väga meeldib lugeda, kuid oleks võibolla ka pahahäälselt nördimust väljendanud, et ta oleks ka üllatusmuna tahtnud.

Kindlasti ei pruugi teemaalgatuses kirjas olnud lapsel olla sama diagnoosi, kuid eelkooliealistel lastel võib siiski olla keeruline hoida tagasi oma emotsioone, eriti pettumust ning kõik ei oska käituda taktitundeliselt.

Teemaalgataja, ära võta isiklikult. Järgmine kord võibolla siis kingi mõlemale üllatusmuna 🙂

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 22.09 15:59; 28.09 16:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on ka kodus selline laps, kes korraldab skandaale. Mõni väike asi viib ta endast välja. Tegelikult on vanemal kõige raskem. Õpetaja ei küsinud mind! Karjub ta garderoobis nagu hull. Ei aita ükski väide. Õpetaja ei saa teda iga päev küsida. Ära vaeva ennast sellega.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ainult lastekauge inimene viib ainult ühele lapsele maiust. Pane lihtsalt edasiseks kõrva taha. 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Käitumine polnud muidugi viisakas, aga kui minna külla ja viia mingi pisividin, a la šokolaadimuna, siis mina viiks kõikidele lastele.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui kooliminejale oli tahtmine viia kingitus, siis talle raamatut kinkides oleksin rõhutanud, et see on selle eest, et temast on saanud koolilaps, kuid maiustust oleksin viinud kindlasti mõlemale.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul on kodus 10-a laps, kes võib täitsa sarnaselt reageerida ka veel praeguses vanuses. Lapsel on diagnoositud aspergeri sündroom ja ATH. Laps käib tavakoolis, tavaklassis, on normintellektiga ning pealt näha ei oska keegi sellist diagnoosi näha. Samuti ei kuuluta ma ka ise sellest kõigile.
See, et laps niimoodi reageeris, ei tähenda, et ta on kasvatamatu. Ta on lihtsalt vahetu ning ei oska veel mõelda, mis on sobiv ja viiskas ning ei oska ka veel kõige paremini emotsioone juhtida.
Me teeme igapäevaselt oma lapsega selles osas kodus tööd, laps käib korra nädalas psühhoogi juures ja lisaks ka loovteraapias, kus samuti õpetatakse teda emotsioonidega hakkama saama ja neid juhtima ühiskonnale aksepteeritaval viisil.
Raamatu üle oleks mu laps tõenäoliselt rõõmus olnud, sest talle väga meeldib lugeda, kuid oleks võibolla ka pahahäälselt nördimust väljendanud, et ta oleks ka üllatusmuna tahtnud.

Kindlasti ei pruugi teemaalgatuses kirjas olnud lapsel olla sama diagnoosi, kuid eelkooliealistel lastel võib siiski olla keeruline hoida tagasi oma emotsioone, eriti pettumust ning kõik ei oska käituda taktitundeliselt.

Teemaalgataja, ära võta isiklikult. Järgmine kord võibolla siis kingi mõlemale üllatusmuna ????

Ma logisin ekstra siia, et su süüdimatut vastust kommenteerida.

Ükski psühholoog ei õpeta lapsele kombeid, neid õpetavad lastele ikka ja ainult vanemad. Ei tasu pugeda ühegi diagnoosi taha ja õnnelikult õhata, et laps on vahetu. Vahetu laps ei tee skandaali, skandaali teeb kasvatamata laps.

Küsimus ei ole eelkooliealises lapses, lugeda ei oska või?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen oma lastele küll juba lasteaiaeas õpetanud, et kingitud hobuse suhu ei vaadata. Kingitus näitab, et keegi on mõelnud su peale ja hoolinud piisavalt. Peab olema viisakas ja tänama. Mis edasi teed, on juba teine teema.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.

Mina ei leia, et nii suurte laste puhul peaks asi alati võrdne olema. Mingist vanusest alates peavad ju lapsed õppima, et kingitusi saab päevakangelane, mitte kõik pere lapsed. Või viite te tõepoolest ühe lapse tähtpäeva puhul samaväärse/samasuguse kingitus ka õdedele-vendadele? Mis vanuseni siis? Seekord viisime kingituse värskele koolilapsele, saigi üle andes öeldud, et kingitus on koolimineku puhul. Oli isegi ära pakitud nagu kingitusele kohane. Teisele lapsele viidud üllatusmuna oli nö väike snäkk, see polnudki kingitus. Ei osanud tõesti arvata, et pisike šokolaadimuna on ihaldatum asi kui raamat, mu enda lapsed on raamatuid alati armastanud ja nende üle rõõmu tundnud. Ju ma siis tõesti ei tunne teiste lapsi nii hästi. Minu jaoks – aga eelkõige mu laste jaoks – oli nii äge reaktsioon ootamatu. Koolilapsega võiks siiski seda teemat juba arutatud olla, et kingitud hobuse suhu ei vaadata. Ei ole tegemist ka mingi diagnoosiga lapsega, igati asjalik ja normaalne laps on.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 22.09 14:55; 22.09 17:47; 22.09 17:49; 25.09 11:11; 25.09 13:05; 25.09 13:10; 25.09 16:40;
To report this post you need to login first.

Kui kooliminejale oli tahtmine viia kingitus, siis talle raamatut kinkides oleksin rõhutanud, et see on selle eest, et temast on saanud koolilaps, kuid maiustust oleksin viinud kindlasti mõlemale.

Ja kui siis oleks vanem laps tönnima pistnud, et tema tahab ka raamatut?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 22.09 14:55; 22.09 17:47; 22.09 17:49; 25.09 11:11; 25.09 13:05; 25.09 13:10; 25.09 16:40;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Esimese klassi laps peaks juba teadma küll, et kingituste pärast kinkija ees ei pahurdata. Samamoodi peaks täiskasvanud inimene teadma, et väikese vanusevahega lastele viiakse samasugune magus kingitus, mitte nii, et suuremale üllatusmuna ja nooremale mingi kinkija meelest sobiv raamat:)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Üks laps magusast ilma jätta, see pn riskantne tõesti, pettumus on kerge tulema. Samas, oleks võinud see laps oma pettumust hiljem vanematele väljendada, mitte kinkijate ees. Mind häirib väga sarnane olulord, kus nt meile tulevad lastega külalised, mina olen valmistanud söögi ja siis hakkab mõni külalisest laps jonnima, et talle ei maitse see toit, ta tahab midagi muud ?! Muidugi ei pea talle mu toit maitsema ja ta ei pea seda sööma, aga no minu lapsed nt sosistaksid selle lause mulle kõrva, mitte ei teeks valjuhäälset skandaali. Mulle tundub, see pole ainult kasvatuse küsimus, mingi sotsiaalne närv on ikka osal inimestest kaasasündinud ja teisel osal lihtsalt puudu.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kindlasti oli seal laual ka “midagi magusat”, nii et kõik said midagi.
Kombeid õpetatakse, neid näidatakse ette jne. Ebaviisakus on paraku vanemate viitsimatus.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 22.09 19:30; 23.09 13:20; 25.09 11:50; 25.09 20:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:
Anonymous

Mul on üsna suure vanusevahega lapsed (suurem 10+). Suurem on ammu üllatusmuna east väljas, aga kui me poest väiksemale ostame, siis tema tahab ka. Jonnima muidugi ei hakka ei omade ega võõrastega, aga näha on, et meeldib temalegi avamise moment. Just võrdlus õega, et mida lahedat kumbki sai. Mul lähikonnas paar sellist väikese vahega õdede-vendade paari on. Kindluse mõttes viiks ma neile maiustused ühesugused ja kingituse erineva (ehk siis päevakangelasele).
Mina läksin kooli 31 aastat tagasi ja kõige eredamalt on meelde jäänud vanaema tehtud kingikott – omatehtud küpsised, poekommid ja üleskeeratavad tibud. Raamatutest ma tean, et neid oli kaks, aga täpsemalt ei mäleta.
Raamat kingitusena on nii ja naa. Kõik lapsed tõesti ei pruugi vaimustusest käsi plaksutada (ega täiskasvanutelegi kõik raamatud meeldi), aga eks tasapisi võiks see komme külge hakata, et kõike, mis ei meeldi, ei pea välja paiskama.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Maiustusi on õigem üldse mitte viia. Aga kui juba viia, siis nii, et igale lapsele ikka. Meie oleme külla minnes võtnud ka oma lapsele sama asja, sest sama ebameeldiv on eeldada, et kingi saanud laps hakkaks siis seda väikest asja veel jagama ka küllatulnuga. Ja viisakas laps ju jagab, kui külaline nii juhm on..

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 22.09 21:37; 24.09 20:29; 25.09 11:38; 27.09 11:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ei leia, et nii suurte laste puhul peaks asi alati võrdne olema. Mingist vanusest alates peavad ju lapsed õppima, et kingitusi saab päevakangelane, mitte kõik pere lapsed. Või viite te tõepoolest ühe lapse tähtpäeva puhul samaväärse/samasuguse kingitus ka õdedele-vendadele? Mis vanuseni siis? Seekord viisime kingituse värskele koolilapsele, saigi üle andes öeldud, et kingitus on koolimineku puhul. Oli isegi ära pakitud nagu kingitusele kohane. Teisele lapsele viidud üllatusmuna oli nö väike snäkk, see polnudki kingitus. Ei osanud tõesti arvata, et pisike šokolaadimuna on ihaldatum asi kui raamat, mu enda lapsed on raamatuid alati armastanud ja nende üle rõõmu tundnud. Ju ma siis tõesti ei tunne teiste lapsi nii hästi. Minu jaoks – aga eelkõige mu laste jaoks – oli nii äge reaktsioon ootamatu. Koolilapsega võiks siiski seda teemat juba arutatud olla, et kingitud hobuse suhu ei vaadata. Ei ole tegemist ka mingi diagnoosiga lapsega, igati asjalik ja normaalne laps on

Te ei viinud ju kingitust ühele lapsele. Laste arvates viisite mõlemale, 7-aastane ei hinda veel kinke nende rahalise väärtuse järgi. Lisaks eeldad sa, et kõik lapsed peavad armastama samu asju nagu sinu lapsed. Jah, raamat on koolimineku puhul vägagi sobiv kink, aga see ei tähenda, et kõik lapsed peaksid sellest vaimustatud olema.
Siin on mitu korda käinud läbi “kingitud hobuse suhu ei vaadata”. Olen ma isegi viisakalt tänanud kingituse eest, mida ma ei taha ja ei vaja ja mille puhul on mul kahju, et kinkija on oma aega ning raha kulutanud. Kas tegelikult on selline käitumine ikka õige? Kinkija arvab, et ta tegigi hea kingi ja võib-olla teeb tulevikus veel sarnaseid heas usus, et see on sobiv kink. Kingi saaja peab tänulikkust ja rõõmu teesklema. Pole ju tegelikult ju asi, mida lastele õpetada – teeselgu tänulikkust. Muidugi oleneb kõik ka konkreetsest olukorrast ja eks täiskasvanutel on õigesti käitumiseks ka rohkem kogemusi. Aga lastelt täiskasvanulikku käitumist oodata on minu arvates liiast.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 22.09 15:43; 22.09 21:42; 25.09 11:49; 25.09 14:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

me oleme tõlkijate perekond ja praktiliselt supleme raamatutes, enamjaolt omatõlgitud lasteraamatute autorieksemplarides. Sellegipoolest kaalun ma enne VÄGA hoolega ja uurin suhtumist lugemisse, kui mõnele lapse sõbrale raamatu kingin. Paljudele võib selline kink olla pigem karistus.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 22.09 21:52; 25.09 07:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nõme olukord jah, aga viska see nüüd peast välja ja ole õnnelik, et su omad lapsed nii ei käitu.
Mina nt lihtsalt ei olnud ettenägelik ning polnud sellisel teemal oma 6-aastase lapsega vestelnud, sest kui tütar päris väike oli, rõõmustas teda iga asi. Kuid siis tulid ühed jõulud ning ämm ja äi tõid kingid nii 6-aastasele kui tema 1-aastasele vennale. Pesamuna sai hästi suure kasti, mille sees oli plastmassist mänguasi. Vanemale aga ulatati väike pakike, mille seest koorus imearmas ja lemmikmustriga pusa (tütar on tõsine riiete fänn). Kusjuures, selle pesamunale mõeldud kingi olin ise välja valinud, hinnalt olid ka väga sarnased, aga vanem laps nägi vaid kinkide suurust ja vbl algul loootis seda suurt pakki endale saada. Igatahes, kui tütar oli selle pusa lahti harutanud, oli tal elupettunud nägu peas ja üle huulte lipsas tasakesi “mingi kalts”! Oehhhh, mul oli niiii piinlik, kuid oma lapsest on ju kahju ka sellisel hetkel, sest eks väike armukadeduse teema nagunii oli üleval. Ämm aga tuletab seda aegajalt meelde ja näha on, et siiani okas hinges.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kinkija arvab, et ta tegigi hea kingi ja võib-olla teeb tulevikus veel sarnaseid heas usus, et see on sobiv kink. Kingi saaja peab tänulikkust ja rõõmu teesklema. Pole ju tegelikult ju asi, mida lastele õpetada – teeselgu tänulikkust. Muidugi oleneb kõik ka konkreetsest olukorrast ja eks täiskasvanutel on õigesti käitumiseks ka rohkem kogemusi. Aga lastelt täiskasvanulikku käitumist oodata on minu arvates liiast.

On küll. See ju ongi viisakus- tuleb teeselda, et olla teistele meele järele, et mitte teiste tundeid riivata ja et inimestega hästi läbi saada. Sest siis on kõigil meeldivam. Tõde ja viisakus ei ole sugugi üks ja seesama, aga kellel seda tõde alati vaja on? Muidugi- juhtubki vahel, et ämm kingib sulle kogu aeg koledaid kampsuneid, sest sa pole öelnud, et need sulle ei meeldi, ja samal ajal sööb vastumeelselt sinu firmakooki, sest ta ei taha öelda, et talle see kook ei meeldi. Sest mõlemad te ju nägite vaeva ja tahtsite parimat. Ja lõppude lõpuks ei ole see ei kehv kampsun ega kehv kook, vaid lihtsalt pole päris selle inimese maitse. Teine variant on muidugi suud puhtaks rääkida ja seda saab ka ehk teha viisakalt või nii, et ei lahkuta vihaselt ja kibedus hinges, aga mida võõram inimene, seda olulisem on oskus olla viisakas ja teada, mida sobib ja mida mitte ja mitte alati lihtsalt oma tõega lajatada, kui sellest midagi võita pole.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jeerum. Tegelikult okeks ju täisjasvanud võinud öelda lapsele, et too on tatine jõmpsikas,kes ei peaks üldse teisest ruumist välha tulema. See on ju ka tõde. Selle asemel võeti teda kui endaga samaväärselt ja toodi isegi kingitus.
Miskipärast eelavad inimesed et kõik teised peavad nende vastu kohutavalt viisakad ja tähelepanelikud olema, szmas pakutakse seda imevähe vastu.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 22.09 19:30; 23.09 13:20; 25.09 11:50; 25.09 20:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Arusaamatu, kuidas siinsed emmed õigustavad kasvatamatut jõmpsikat, kes viisakalt käituda ei oska. 7-aastane ja jonnib kui ei saa sama , mis teised. See pigem kolmeaastase tase.
Lapsi tuleb ikka kodus kasvatada. Minul oleks väga piinlik kui minu laps niimoodi käitub. Seepärast ei saa kuidagi õigustada teise lapse sellist käitumist.
Palun rääkige oma lastele, et kink on boonus, mida ei pea üldse tooma. Tänulik tuleb olla. Kui ka ei meeldi, siis seda ei pea kindlasti kõigile kuulutama.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nagu keegi ka eespool mainis, väikese vanusevahega lastele sedasi kinkide tegemine, et ühele raamat ja teisele maiustus, võib väga plahvatusohtliku situatsiooni tekitada küll.

Meil on tuttavate vahel ikka kombeks, kui minnakse külla ja viiakse maiust, siis ikka kõigile pere lastele (vanusest olenemata).

Raamat on tore kink, meil 6 a ja 7 a väga armastavad raamatuid lugeda ja ka teadusraamatuid sirvida, aga arvan, et kui ühele oleks toodud üllatusmuna ja teisele mitte, siis oleks see teine, kes maiusest ja väiksest vidinast üllatusmuna seest ilma jäi, üsna pettunud olnud.

Kahjuks ei ole kõik selles vanuses lapsed ka nii hästi oma emotsioonidega toime tulevad, et pettumust mitte väljendada. Kui oli veel stressirohke situatsioon – külalised jne (tundlikuma närvikavaga lapsele võib see vägagi mõjuda), siis lihtsalt keeski kõik üle.

See, et teemaalgataja lapsed kunagi midagi sellist pole teinud, on muidugi tore, aga kui ta juba sellise sõnastusega kirjutab, siis kujutan ette, mis pilguga ta pererahvast ja nende “tänamatuid” lapsi ristis. Mõeldud oli hästi, aga välja kukkus halvasti, kuna teemaalgataja lihtsalt ei osanud arvestada sellega, et üllatusmuna tõesti võib lastele tähtis olla. See, et laps nii reageeris ja hakkama ei saanud pettumuse varjamisega, ei tähenda, et need vanemad ei õpeta lastele käitumist, või et selle vanema jaoks see ongi lubatud, et laps nii jonnib. Kõik lapsed ei ole ühe vitsaga löödud ja kuna meil on peres ka üks laps selline, kel on probleemid tunnete ja emotsioonidega, samuti uute olukordade, külaliste jne stressirohkete situatsioonidega, siis olen ise sarnases situatsioonis olnud (hoolimata sellest, et lapsele oleme õpetanud, et kinkide või üldse saadud asjade üle ei ole viisakas pahameelt avaldada, ei ole viisakas kommenteerida jne, ei saa ta alati sellega hakkama. Pole ka nii, et laps jonniga midagi kunagi saanud oleks, aga sellised nutuplahvatused (teiste silmis jonnihood) toimuvad ikka. Nii et rohkem mõistmist, vähem hukkamõistmist. Selliste laste vanemad on pidanud oma laste emotsioonidega päris palju vaeva nägema ja näevad ka edaspidi, meie käime praegugi lapse emotsioonipursete pärast psühholoogi juures temaga ja üritame igapäevaste situatsioonide jmt toime tulema õpetada, aga see on pikk tee.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina kasvatuse ideaalis näeks lapsi, kes oskaks jagada kõike ja rõõmustaks ka teise rõõmu üle, oskaks olla tänulikud.
Aga seda on nii raske kasvatada. Lapse arust on see sisuliselt valetamine.
See on ka suurena keeruline. Mulle ei meeldi nelgid. Kui mees esimest korda neid kinkis, näitasin välja rõõmu. Järgmised korrad ka, olin viisakas. Nüüd ta kingibki mulle nelke. Ma ei julge enam öelda ka et tegelikult need mulle ei meeldi 🙂

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 23.09 20:47; 25.09 08:13; 25.09 15:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on viis erinevas vanuses last ja võin julgelt öelda, et kõik minu lapsed oleksid säärases situatsioonis oma ebameeldivat üllatust väljendanud, kes kuidas siis. Põhjuseks asjaolu, et meie peres on laste vahel alati suur võrdsus valitsenud. Minu meelest on rusikareegel, et lastele viiakse sarnased asjad.
Mis mind selle teema juures hämmastab on see, et nii paljud inimesed peavad normaalseks tunnete teesklemist. Et nagu päriselt – suruda oma negatiivne tunne alla, selleks, et teistel oleks parem tunne? Ma ei imesta, et meil on nii palju psühholoogiliste probleemidega noori ja inimesi üldse.
See ei ole viisakus, mida te oma lapsele õpetate – see on teesklemine. Otse öeldes valetamine. Enese mitteväärtustamine lisaks. Viisakus on õpetada lauakombeid, ukse avamist, iste pakkumist, teise inimese tunnete märkama õppimist jne, aga teesklemine pole viisakas kusagilt otsast. Negatiivseid tundeid saab väljendada ka nii, et teisel poolel sellest mõru maitset suhu ei jääks ja seda oleks mõttekas oma lastele maast madalast õpetada. Oma vanemate lastega ma seda teha ei taibanud ja nendega näengi nüüd kurja vaeva selle nn viisakusega. Nooremate puhul olin juba targem ja nt 3-aastane oskab väga kenasti kasutada väljendit: “Tänan, ma hetkel ei soovi” või “Tänan, ma oleksin ka soovinud … , sest ma armastan seda”. Asja võti on paljuski ka hääletoonis. Kellelgi siin eespool oli vahetu autistlik laps. Mul on ka ja just tema treenimise käigus olen aru saanud, kuivõrd oluline on õpetada oma ausate tunnete väljendamist mittesolvaval moel ka nö tavalastele, kellelt me miskipärast eeldame, et nad peaksid seda kuidagi õhust võetuna oskama.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.09 14:39; 24.09 23:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ärahellitatud jõmpsikad ei oskagi millestki rõõmu tunda.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tüdruk hakkas aga lausa jonnima ja karjus, et raamat on igav ja tema tahab ka üllatusmuna. Ühesõnaga meie laste sõbralikust zhestist sai hoopis draama. No viimaks tüdruk siiski rahunes maha, aga veel õhtu jooksul mitu korda võttis ta selle teema üles, kuidas tema oleks ka raamatu asemel muna tahtnud.

Ja mina ütleks jälle – ja siis? Õudne asi nüüd, kui laps vähe jonnib. Ema polnud ju ignorantne, ta püüdis lastele selgitada. Mina oleks olnud ema suhtumise peale tänulik ja ülejäänud draamast mitte mingit suurt numbrit teinud. Oma lastele oleks ehk öelnud, et näe, kingitusega läks niipidi, teinekord mõtleme midagi muud välja – ja asi unustatud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas teie lapsed on nö tänulikud kingisaajad või avaldavad ka häälekalt oma pettumust “vale” kingi üle?

Tänulikud ei pea olema, aga käituda peab oskama.

Kingituse eest ei pea tänama? Ja 21 meeldimist on sellel kommentaaril?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 78 )


Esileht Koolilaps Kingituse üle pahurdav laps

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.