Esileht Koolilaps .

Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )

Teema: .

Postitas:

.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

jah, kõigil on iphone ja converse ketsid/nike tossud/adi tossud/timberlandi saapad.

+9
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei ole. Meil on samad reeglid. Lapsed 8 ja 6.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

No lastel enamasti kõigil see-aga keeeeegi teine ei pea…aga kõiiigil lubatakse…aga kõiigil teistel on! Ära usu! 😀

+11
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Usud oma lapse juttu? Eks sai ka emale räägitud sama, et teised võivad olla 11ni õues ja saavad 10 rubla taskuraha.
Mina ei ole karm ega kuri, vaid konkreetne ja lapse teavad, et ei ole mõtet vaielda minuga. Kohustused on kõigil selged + lisaks saadan neid poodi, käisin pesu kuivama panna jne. Tegu kahe poisiga.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Väga õige on nõuda. Aga on tõesti hulk lapsi kellel polegi kodus kohustusi, või on väga vähe. Meil selgus see kui käisime arenguvestlusel. Meil nii, et 9-aastane peab koristama oma tuba pidevalt, lugema lisaks kohustuslikule kirjandusele juurde hulga raamatuid, teeb lisaülesandeid tavalisele kooliõppele lisaks, õpib süüa tegema, nõusid peseb ja kööki koristab aeg-ajalt vabatahtlikult, hoolitseb lemmiklooma eest, aitab sünnipäevakingituste tegemisel (kaardid, pakkimine).

+4
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

pesu peseb masin, kuivatab masin, nõud peseb ka masin. mu 10-12a toad küll korras, kuidas teie nii vanadel toad sassi lähevad? kooliasjad käivad kapis, sahtlites, mustad riided pesukorvi, mänguasjadega nad enam ei mängi. mis asi ajab noortel toa sassi?
jooksvalt aitavad mul süüa teha, aias rohime koos, iseseisvalt võtavad tolmuimeja ja teevad elamise ca 200ruutu puhtaks. eile 1 lastest pesi terve elamise aknad puhtaks. elame nagu akvaariumis, seega klaasi palju. lemmikute eest hoolitsevad nad ka minust rohkem.

+2
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie peres ei ole sellist kohustuste reeglistikku. Aga ma eeldan, et kui palun midagi teha, siis aidatakse. No nt palun prügi välja viia vms. Enda järelt nõuan koristamist (oma toa eest, mustad nõud masinasse, riided kokku, voodi korda jm).
2 last, 8- ja 6-aastane. 6-ne teeb kõike, tal käe sees et asjad paneb korda, kingad kõrvuti, jope nagisse, voodipesu sirgeks ärgates jm. Aga 8-ne, sellega on hommikust õhtuni sõda. Mitte midagi ei tee ta omal algatusel, palumise ja käskimise peale ka mitte, seda tuleb ikka kümneid kordi korrutada, et lõpuks teeks.

Mind ausalt ei huvitagi mis teistel kodus ja millised emad. Meie kodus on sellised nõuded ja kui tahad kodu- ja muid hüvesid kasutada siis täidad reegleid. Aga kuramuse raske on selle ühe lapsega küll. Vihkan, kui öeldakse et laps on kodu peegel. See üks on küll nagu põrguline.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

See “teistel on” jutt on nii tüüpiline, et mina lasen selle kõrvust läbi. Olen hoopis mõnikord vastanud, et kle, mu sõbrannal on niiiii ülitubli laps, kes teeb seda ja seda.
Aga tunnistan, et lapsed võiksid rohkem kodutöödes osaleda. Kuna olen pooleldi kodune, siis vabal päeval koristama hakates ma ei jäta ju nõudepesumasinat tühjendamata, kuna see tegelikult on lapse töö. Tihti paneme nõudepesumasina ööseks tööle ja siis samuti ei kamanda kell 7 hommikul last seda tühjendama. Meil muidu on siis laste kodused tööd enda tubade korras hoidmine (oi kui sassis on 16-aastase tüdruku tuba, kes viskab kõik riided ja muud asjad suvalisse kohta, ka põrandale). Umbes korras nädalas võtab end ISE kokku ja teeb toa piinlikult korda. Ei saa öelda ka, et 10-aastase tuba korras kogu aeg on. Riided vedelevad, laud on pidevalt sassis ja põrand purune. Mängib ta veel igasugu asjadega ja need vedelevad ka laiali. Laste töö on ka kordamööda kassiliiva vahetamine. Poisi panen aegajalt ka wc poti ümbruse seina ja põrandat puhastama, sest see on pritsmeid täis ja noh, tüdrukud neid ei tekita 😉 Vahest ka enne külaliste tulekut on aidanud ka mul tolmu võtta või põrandaid puhastada.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

pesu peseb masin, kuivatab masin, nõud peseb ka masin. mu 10-12a toad küll korras, kuidas teie nii vanadel toad sassi lähevad? kooliasjad käivad kapis, sahtlites, mustad riided pesukorvi, mänguasjadega nad enam ei mängi. mis asi ajab noortel toa sassi?

jooksvalt aitavad mul süüa teha, aias rohime koos, iseseisvalt võtavad tolmuimeja ja teevad elamise ca 200ruutu puhtaks. eile 1 lastest pesi terve elamise aknad puhtaks. elame nagu akvaariumis, seega klaasi palju. lemmikute eest hoolitsevad nad ka minust rohkem.

Milline masin musta pesu ära sorteerib, masinast välja võtab, kuivama paneb, jälle sorteerib, kokku voldib ja kappi paneb?
Nõudepesumasin ei korja ka ise nõusid laualt, tööpinnalt, pliidilt kokku, ei eemalda toidujäätmeid ja ei pane puhtaid nõusid kappi.
Kas sa arvad, et vanemad käivad laste tube sassi ajamas?

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

pesu peseb masin, kuivatab masin, nõud peseb ka masin. mu 10-12a toad küll korras, kuidas teie nii vanadel toad sassi lähevad? kooliasjad käivad kapis, sahtlites, mustad riided pesukorvi, mänguasjadega nad enam ei mängi. mis asi ajab noortel toa sassi?

jooksvalt aitavad mul süüa teha, aias rohime koos, iseseisvalt võtavad tolmuimeja ja teevad elamise ca 200ruutu puhtaks. eile 1 lastest pesi terve elamise aknad puhtaks. elame nagu akvaariumis, seega klaasi palju. lemmikute eest hoolitsevad nad ka minust rohkem.

Väga lihtsalt läheb sassi. Oleneb lapsest.
Mul nt 1 poegadest on sünnist saati totaalne flegmaatik ja laiskuse etalon (tegelikult juba ka enne sündi, kui ta lihtsalt ei viitsinud end kõhus liigutada. Kartsin mitu korda, et laps on surnud, kui päevade kaupa ühtegi liigutust ei olnud).
Ta lihtsalt ei pane ühtegi asja oma kohale.
Kui kooli läks ja iseseisvaks pidi hakkama, siis võitlesin mitu aastat selle raja pärast, mis välisuksest algas – ta lihtsalt alates välisusksest hakkas sujuvalt lahti riietuma – astus välja jalanõudest, siis jopest, sokkidest, pükstest, pusast jne – ehk siis läks rada tema toani.
Hetkel poiss 17, tal on toas suur lükandustega kapp – praktiliselt tühi. Selle sisu on igal pool toas laiali toolidel, kummuti peal jne.
Ütleme nii, et lootusetu võitlus. Õnneks on nüüdseks tema laga koondunud ainult tema tuppa ehk tema isiklikku ruumi. Samas on ta hästi hooliv, abistab kõiki teisi ja tegelikult oma vaiksel moel teeb üsna palju tööd. Nt vanaema juures maal teeb ta palju-palju rohkem, kui tema vanem puhtusefriigist vend ja noorem vend – lõikab õunapuid, kaevab maad, lõhub puid jne. Ta võib olla ka terve päeva söömata, sest ta EI VIITSI süüa teha. Muidu oskab ta süüa vägagi hästi teha. Kui viitsib.

Aga nende teiste perede laste kohustuste puudumisest – mina olen alati poistele öelnud, kui nad sellise asjaga on lagedale tulnud – mind absoluutselt ei huvita, kuidas asjad teistes peredes on. Meie peres on aga nii.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kõik jutt on üsna tavaline (kõigil on iPhone ja keegi ei pea koristama ja kõik võivad hommikuni üleval olla), aga miks sa lastele külalisi ei luba ega neid endid külla? Kojutulnud külalised annavad kohe lapsele ka märku, kui tal tuba liiga sassis on. Aga üldiselt neil ongi tuba sassis, kõigil. Võibolla mõni sõjakooli kasvandik tõesti ei jäta oma asju vedelema, aga üldiselt nad jätavad kõik. Kui ükskord omaette kolivad, siis läheb päris kaua, enne kui aru saavad, et toad tõesti ise puhtaks ja korda ei lähe. Aga mõni kirjutabki pärast siinsamas, et ema oli kontrolli- ja puhtusefriik ja rikkus lapsepõlve ja nüüd saab ta ometi inimene olla.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie poiss lõpetab praegu gümnaasiumi ja temal küll pole kunagi erilisi kohustusi olnud (linnakorteris elame). Ei ole ta pidanud prügi välja viima ega nõusid pesema ega… – no mida seal veel nii väga teha oleks üldse?

No oma toa peaks teoorias ise ära koristama, kui segi on. Aga tegelikult teeme seda lõppkokkuvõttes ikkagi koos – no mismoodi ma jätan tema toas tolmuimejaga käimata, kui ma teistes tubades käin? Ja mulle täitsa meeldib poisiga lobiseda koos koristamise ajal.
Nõusid ja pesu ta ka pesema ei pea – ma ikka pesen tema taldriku ja särgi ka ära, kui ülejäänud pere asju pesen.

Ise peab oma asjde eest hoolitsema ainult siis, kui meie pikemalt kodust eemal. Näiteks suviti, kui me maal ära oleme ja poiss üksinda kodus.
Ja täiesti rahulikult peseb siis pesu ja nõusid ja viib prügi välja, puhastab kassi liivakasti, kastab lilli ja võtab tolmu.
Aga kui vanemad kodus on, siis mingit kindlat tööjaotust küll ei ole. Tema vabadus minna või tulla ei ole ka mitte kunagi sõltunud sellest, kas ta tuba on parajasti korras või mitte.

Eramajas elades, kus palju õuetöid, suured maaalad, loomad jms. oleks asjalood ilmselt teisiti ja siis oleks elustiilist tulenevalt ilmselt lapsele mõni püsikohustus ikka osaks langenud, sest kogu pere enamus aega koos õues toimetamas.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ja MITTE keeeeeegi ei sõida rattakiivriga.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kusjuures mul ei ole tingimust, et enne külla (praegu õue, mingi vaba oleku aega) minekut peaks olema ilmtingimata õpitud või mingi kodune kohustus tehtud. Küll on õppimisega nii, et need ei tohi jääda hilisõhtusse, peale külas/õues olekut ei tohiks olla tööde tegemiste üle virisemist ja muude tegevuste eelistusest päevasel ajal ei tohi tekkida puudujäägid teadmiste omandamises. Tegelikult on küll nii, et koolipäeval ühiselt (14-aastased) tegutsetakse pigem harvemal kohesel peale kooli oleval vabal ajal, mitte päris õhtul.
Me elame linnas väiksemas korteris. Seega suuri ja/või õues toimetamisi igapäevaselt ei ole. Küll aga abistab väiksematel kodutöödel, tegemistel, asjade toomistel, sättimstel jne.
Kogu kodu koristamise ajal, nädalas korra, peab suutma ka korrektsemalt oma tuba koristada.
Tema jaoks polegi filigraanselt puhas ja sätitud tuba nii esmatähtis ja seetõttu igapäevaselt ma teda oma koristusstandartitega ei kiusa. Küll õhtul enne magamaminekut võiks tuba saada talutava ilme, siis on ju järgmisel päeval peale kooli ka enam-vähem. Äkki on sinul ja su lastel ka veidi teistusgused arusaamad(vajadused) koristamise suhtes ja annab kuskil seal keskpaigus kokku leppida (mida ei tohi olla ja mis igapäevaselt on aksepteeritav, kuigi sinu pilgu läbi oleks see “koristamata”).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

jah, kõigil on iphone ja converse ketsid/nike tossud/adi tossud/timberlandi saapad.

Kusjuures ongi. Ja seda ei räägi mitte mu lapsed vaid näen ise mis jalatsid mul esikus seisavad või mis telefonid on lastel käes, kui sõbrad külas. Enamikel teismelistel on kallimad tossud ja telefonid, kui mul, kuigi ma ise armastan kalleid jalatseid ja püüan oma tehnikat sageli uuendada. Noortega sammu pidada on suht võimatu- nii kui uus iPhone välja tuleb on see kõigil näpus, lapse lähimat sõbrannat ei ole ma näinud samade jaltsitega üle paari korra. Kogu aeg on midagi uut seljas ja jalas.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapsed 10 ja kohe 12, converse/timberlandi ketse pole (timberlandi asju on olnud küll, on kvaliteetsed), iphone pole (milleks lapsele nii kallis telefon? õnneks nad ei taha ka), küll aga on neil koduseid ülesandeid ja neid nad ka teevad, ilma vingumata, kuigi vaimustust ka pole.
Oma tuba peavad loomulikult koristama, samuti oma nõud nõudepesumasinasse panema ja vahel teiste omad ka. Väikevenda peavad aega-ajalt hoidma. Ja aega-ajalt tuleb neil toiduvalmistamisel abiks olla. Ka on nad jõudumööda abis suuremates töödes: kui talveks küttepuud saabuvad, laome neid terve perega riita. Muruniitmisel on nad ka abiks (järelevalve all ja see on neile rohkem preemia kui kohustus).

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Issand küll, see on ajast aega laste põhiline viun:
“teistel KÕIGIL lubatakse!”
“aga teistel KÕIGIL on, minul ainukesena pole!”
“mina pean KOGU AEG, teised küll ei pea jne!”
Elu sees ei usu, et sina oled nüüd nii kubjasvanem ja teistel ei ole mingeid koduseid kohustusi.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

10- ja 12-aastased väidavad, et nende klassides ei pea mitte keegi kodus abistama (a’la nõusid pesema, koristama jne). Et keegi ei pea midagi tegema selleks et külla saama, et mina nõudvat liiga palju ja olevat ülirange. Tuba kui seapesa ja kui palun selle ära koristada,siis olen range kuna ma ei taha muidu külalisi lubada ja neid ei taha ka külla lasta(no sest tuba peaks enam-vähem ju kõnnitav olema ja kui asjad laiali, ei leia ju miskit üles).

Ainuke, mis ma nõuan, et neil olekseelkõige oma kooliasjad õpitud ja muusikakooli asjad harjutatud (no seda iga päev nagunii ei tehta). Sel teemal ongi siis põhilised vastuolud.

Kas ma tõesti olen ülirange ja kuri kui nõuan, et kooliasjad oleksid kõik valmis, enne kui kuhugi minnakse?

Kas tõesti teised lapsed kodus abistama ei pea?

Kui peavad, siis mida?

Hea võimalus koos lastega õppida (vihje: kirjaoskus).

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma lugesin oma lastele selle teema ette. Meie lapsed ka väidavad, et nemad on klassis ainukesed, kellel lisaks oma asjade kokku korjamise kohustusele on veel koduste tööde kohustus, näiteks peavad korda-mööda nõdepesumasinat täitma ja tühjendama.

I-phonide ja nike tossude teema meil õnneks nii õhus ei ole. Kui laps tahab osta mingit riideeset, mida mina ei pea mõistlikuks kulutuseks, on tal vaba voli selleks oma sünnipäevarahasid kulutada. Lisaks, õnneks ühe lapse klassikaaslane suutis oma i-phone teisel omamispäeval vaiba peale kukutada, ekraan läks puruks ja nüüd lastel on veendumus, et i-phone on eriti habras telefon.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oi kui tuttav see teema on…
Minu 11-aastane on samasugune: ainult poriseb vastu, et ma olen “Kole-kuri-paha!”, sest nõuan, et ta hoiaks oma asjad korras ega tekitaks üle korteri oma asjadest kultuurkihti. Kohutav, millised nõudmised, kas pole? Nõuan, et enda järelt peavad asjad korras olema

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie pere lapsed on nii kasvanud, et oma toa rookimine ja üleüldse…enda tagant kasimine pole kellegi teise “abistamine”. See on vajalik. Iseeenda jaoks. Kui tahad, et su sada paari tosse on puhtad ja korras, siis – ise puhastad.
Sellele kammaijaale läheb neil muidugi üksjagu aega, sest kui endale süüa teevad, tekivad nõud. Pesevad kohe või hiljem, pole vahet. Lobistavad trenniriideid, ise kuivatavad ja vaatavad, et õuest nöörilt ära saaks. Kastavad jooksvalt ja vajadusel kasvuhoonet, suvisel ajal ka mõnda amplit.
Ise pesevad ka oma tubade aknad, tõsi – selle töö ma söödan ise ette. Samamoodi vahetavad ise paari nädala tagant voodipesusid.
Lisaks on majapidamises veel niipalju igast töid ja tegemisi, et tegevust otsima ega välja mõtlema ei pea.
Vanem laps niidab, hooldab niidukit ja puhastab. Nooremad puhastavad tihti aiamööblit, vajadusel käivad kergelt linaõlise lapiga üle, näpivad põõsaalused naatidest puhtaks ja puude ümbert need kõrged rohutuustid, kuhu niiduk ei ulatu. Oh, tegevust on. Talvel veavad puid keskküttekatla ja pliidi juurde ja raiuvad kirvega hakatuslaaste.
Kui me poleks juba varem seda iseolemist juurutama hakanud, oleksime mehega nüüdseks surnud või äärmisel juhul näost hallid ja kerest kurnatud, omaenda järglaste alandlikud orjad.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )


Esileht Koolilaps .