Esileht Hobinurk koera steriliseerimine

Näitan 15 postitust - vahemik 1 kuni 15 (kokku 15 )

Teema: koera steriliseerimine

Palun, kogenud, jagage nõuandeid ja soovitusi koeraomanikule, kelle looma ootab ees steriliseerimine. Mida loomaarstilt küsida, mis võib ees oodata?
Saan aru, et see on standardprotseduur, aga ikka tundub murettekitav.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 18.02 12:17; 18.02 15:02; 18.02 18:06; 20.02 07:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

üldiselt on neil mingid infolehed olemas ja räägivad ka.
pärast oppi antakse kindlasti infoleht.

mis on oluline:
mitu päeva/nädalat enne oppi tuleb anda ussirohtu ja käia opieelsel vastuvõtul
tuleb öelda arstile palju koer kaalub (narkoosi jaoks)
mitu tundi enne oppi ei tohi anda süüa
mitu tundi opp kestab
mis kell vaja koer kohale viia ja mis kellaks järgi minna
kui suurt “kraed” või “mantlit” on vaja osta,
kuidas peab haava hooldama, kui on lahtine lõikus
kas ja millal peab minema niite välja võtma
jne

meie 1.koer magas peale oppi ca ööpäeva, aga 3.hommikul püüdis uuesti ploomipuu otsast ploome alla hüpata. mingit mantlit ega kraed polnud vaja, haava ei lakkunud kordagi
2.koer kandis mantlit, millega pidas lakkamatut võitlust, et pääseda opikohale juurde.
1. oli vaja niidid välja võtta, 2. (14a hiljem) olid juba isesulavad niidid.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kindlasti krae või vest pärast oppi.
Ja KINDLASTI valuvaigistid pärast oppi!
Töötan ise loomakliinikus ja kahjuks nii palju lugusid kuulnud, kuidas väiksemates kliinikutes ei anta valuvaigisteid loomadele pärast operatsioone.
Steriliseerimine on valus protseduur ja on ju elementaarne, et pärast oppi saab valuvaigisteid.
Et kui peaks juhtuma, et sul arst neid ei anna või välja ei kirjuta, siis kindlasti nõua! Hoiavad ära ka põletiku teket. 4-5 päeva võiks ikka saada.
Muidu see ongi standardprotseduur ja kõik läheb tavaliselt hästi. Kui valid korraliku koha. See on kõige tähtsam.

Üldiselt kasutatakse nahasisest õmblust ehk siis niidid sulanduvad ise. Midagi eemaldama ega ka kordusülevaatusele minema ei pea.
Kõige tähtsam ongi:
1) Rahureziim. Vähemalt 2 nädalat peaks olema rahulik rihmas jalutamine. Hüppeid, suuremaid venitusi, jooksmist jms mitte. Halvemal juhul läheb rahmeldamise peale haav lahti ja tekib näiteks song.
2) Hoida kindlasti ära, et koer haava ei lakuks. Kõige halvemal juhul võib juhtuda see, et kui loom järelvalveta muudkui haava töötleb, siis tulevad õmblused lahti ning kõige halvemal juhul tuleb kogu soolestik kõhuõõnest välja. Kahjuks ka sellist asja nähtud…Tavaliselt nii hullusti ikka asi ei lõpe, aga koledaks põletikuliseks võivad haava lakkuda ikka.
Koerakeelel pole mingeid kasulikke baktereid jms mis rahvauskumus räägib. Nii et kõige tähtsam oleks et loom haava ei laku! Krae või spetsiaalne vest või teed ise vanast dzemprist vms. Kui koer on sinu juures järelvalve all, siis sel ajal võib muidugi olla ilma nende vahenditeta. Kui näed, et ei laku. Aga ilma järelvalveta ma kindlasti koera ilma kraeta ei jätaks. Krae/vest peaks siis ka 2 nädalat olema, või 10 päeva. Kui ongi nahapealsed õmblused, siis neid eemaldatakse ka 10-14 päeva jooksul üldiselt, eeldusel et haav kenasti kinni kasvanud.
3) Valuvaigistid! Väiksemates kohtades, kus pole piisavalt steriilseid tingimusi, pannakse ka profülaktiliselt antibiootikum peale mõneks päevaks.
4) Vaata iga päev haava ja vajadusel puhasta. Kui muutub punetavaks, kuumetavaks, läheb paiste vms, ajab mäda, siis pöördu arsti poole.
5) Jälgida looma üldenesetunnet. KUi muutub väga loiuks, isutuks, siis arsti juurde.

Muidu kui teha see operatsioon korralikus kohas korraliku arsti juures, siis see on tõesti väga standardprotseduur. Eriti kui arst kogenud ja kliinikus head vahendid jne. Siis tõesti pole vaja muretseda. Lisaks loomal valu kontrolli all valuvaigistitega, siis see pole midagi hullu.
Tavaliselt on kuskil 8h enne oppi söömisekeeld. Koer kaalutakse ära koha peal.

+5
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 18.02 13:51; 18.02 16:40; 18.02 21:00; 20.02 20:37;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kahjuks minu koer suri (korralikus kliinikus, kogenud arstiga) steriliseerimisopil ja sellist tagajärge ei osanud ma oodata grammivõrdki. Lase kindlasti arstil vastata kõigile oma küsimustele ja et selgitataks ka võimalikke riske.
Vabandust, kui ära hirmutasin, aga loodan, et teil läheb kõik hästi!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.

aga millist Tallinna kliinikut eelistada? ilmselt on see ka mõnede tõugude puhul ohtlikum protseduur kui teistel ning peaksin ka seda uurima..

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 18.02 12:17; 18.02 15:02; 18.02 18:06; 20.02 07:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina lasin oma koeral teha opi Jüri loomakliinikus ja kiidan väga. Hind oli mõistlik, kogu protseduur seletati lahti, ülitoredad arstid ja sain koera kõrval olla seni, kuni ta magama jäi. Vest oli opi hinna sees. Opp kestis ca 3-3,5h tundi ning koerale järgi minnes, jalutas ta meile ise kliinikus vastu. Saime ka valuvaigistid ja juhised kuidas haava hooldada. Koer nuttis esimesel päeval väga palju aga meile seletati, et narkoos ajab koera lihtsalt segadusse ja valuvaigistite tõttu ta tegelikult valu ei tunne. Tuleb lihtsalt vaadata, et koer rahulikuna püsiks. Ca nädal hiljem saatsin ka kliiniku emailile paar küsimust ning ka nendele vastati kohe.
Haav paranes kenasti ja nüüd ca kaks aastat hiljem pole praktiliselt armi nähagi. Tuleb vaid jälgida koera kaalu, kuna peale sterri ainevahetus aeglustub ning ülekaal on kerge tulema.
Meil siis tegemist 10kg kaaluva krantsiga

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah, kindlasti on seal mingi erinevus, mis tõust on koer. Näiteks kas tegemist on tõugudega, kes on nn minitõud (chihuahua, toyterjer, yorkie nt) või kel on raskusi hingamisega (buldogid, bokserid). Nende puhul ongi anesteesia ja opi tegemine keerulisem ja riskantsem.
Eeldan, et sul on noor ja muidu terve koer? Siis on ka riskid kõige väiksemad. Kui on kaasuvad süsteemsed haigused, siis oleks rohkem põhjust muretsemiseks.
Aga muidu selliseid äkksurmasid ikka ei esine, kui just pole kaasasündinud südameriket või mingit tundlikkust ravimitele.
Aga korralik arst teebki enne oppi korralikku ülevaatuse, mille käigus kuulab ka südant.

Olen aastaid igapäevaselt operatsioonidel käinud ja pean ütlema, et pole tõesti patsiente opil ära surnud. Eriti veel mingil rutiinsel steriliseerimise operatsioonil.
Aga ma töötan ka nö kallis kliinikus, kus on olemas korralikud vahendid ja korralik monitoorimine nii opi ajal kui enne seda. See tähendab, et paneme eranditult alati kanüüli, intubeerime ning kasutame inhalatsioonianesteesiat (nagu inimestel, et nö hingamistoru kaudu hingavad anesteetilist gaasi sisse) ja jälgime pidevalt vererõhku, saturatsiooni (kui hea on varustatus hapnikuga) ning EKGd. Lisaks loomulikult hingamist. Järelvalve on pidev ja kui ongi midagi nö nihkes, siis saab ka kohe reageeritud.

Seda pidasin silmas korraliku kliiniku all. Ja korralik arst on see, kes on kogenud oma töös ja teab, mida teeb.

Inimesed kipuvad lihtsalt sageli rahakoti järgi valima. Aga pean ütlema, et olen oma töös palju selle tagajärgedega kokku puutunud. Valitakse odavamaid kohti ja vähem pädevamaid arste. Ja siis lõpuks läheb asi ikkagi palju kallimaks maksma kui kohe kallimas kliinikus oleks käinud. Sest tekivad tüsistused või läheb lihtsalt looma seisund halvemaks. Ja siis pöördutakse ikka kallimasse kliinikusse ja makstakse peale sisuliselt.

Mina valiks kindlasti koha, kus arst on kogenud operatsioonides ning neid palju teinud. Lisaks et oleks korralik monitoorimine opi vältel ning pandaks koerale kanüül, intubeeritaks ja kui ei kasutata inhalatsioonianesteesiat, siis et oleks vähemalt olemas hapniku võimalus kliinikus. Kanüül võimaldab vajadusel kiiresti ravimeid manustada, kui vaja on ning intubeeritud looma eest saab kunstlikult hingata kui vajadus tekib. Sest osad ravimid pärsivad hingamist, mida anesteesias kasutatakse ning osadel tõugudel (ja eriti ülekaalulistel loomadel) võibki hingamine narkoosis olla kehvem. Ja narkoosi ajal peaks tegelikult saama ka tilka veenikaudselt, milleks on taaskord vajalik kanüül.

Iseenesest need operatsioonid kaua aega ei võta. 30-40 min võtab reaalne protseduur, aga loom peab narkoosist toibuma ja ärkama ka. See ongi normaalne, kui loom on samal päeval veel selline uimasem.
Ning osad koerad ongi hellikumad ja reageerivad rohkem. Üldiselt meie anname koeraomanikele koju kaasa esimeseks kaheks päevaks ka tugevama valuvaigisti, mida vajadusel anda.

Opp kestis ca 3-3,5h tundi ning koerale järgi minnes, jalutas ta meile ise kliinikus vastu

Nii kaua opp ise kindlasti ei kesta. Aga kõik kokku – see et loom magama jääb, ettevalmistused opiks, operatsioon ja sellest toibumine võtavad umbes nii kaua aega küll. Ja kindlasti peakski koer ise vastu kõndima, kui järgi lähete. See tähendab, et loom peab olema koju andes piisavalt toibunud ja ärkvel. Kindlasti olema suuteline kõndima. Alles magavat ja mittetoibunud looma tegelt kliinikust ära saata ei tohiks.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 18.02 13:51; 18.02 16:40; 18.02 21:00; 20.02 20:37;
To report this post you need to login first.

Mina lasin mõlemad oma koerad steriliseerida korraga ja üsna vanas eas.
Peale lõikust olid nad vbl pisut uimasemad, kuid nad nägid oma kombinesoonides mega armsad välja.
Koerad samast tõust, üks on peenem, selle kõhunahk löterdab niigi ja õmblused paranesid ilusti. Teine oli paks nagu kärakas ja sellel olid õmblused pingul kõhu all. Samuti paranes ilusti, kuid mõnikord küll mõtlesin, et mingi hetk lendavad need õmblused pealt nagu pillikeeled.
Valuvaigisti ja antibiootikum vist oli kah. Igatahes taastumine oli väga kiire ja probleemivaba.
Soovitan arsti, kes on sellele spetsialiseerunud (reproduktiiv+ gün).

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.

mul prantsuse buldog ja olen aru saanud, et neil jah hingamise pärast operatsioonid riskantsemad. raha järgi kliinikut ei valiks, võtaks kõige parema kui vaid teaks, milline seda tüüpi koertele parim oleks.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 18.02 12:17; 18.02 15:02; 18.02 18:06; 20.02 07:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul pole isegi koera, aga hea inimene, kes sa siin kell 13:51 ja 16:40 postitasid – tahtsin sulle lihtsalt aitäh öelda selle eest, et viitsisid nii pikalt, rahulikult ja põhjalikult seletada ja kedagi tema mures aidata.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma küsiks hoopis nii, et miks sa lõikad üldse?
Kas selleks on meditsiiniline näidustus?
Organism on üks tervik ja sealt jupp vahelt võtta, võib mida imet kaasa tuua. Igal sekkumisel esineb tüsistusi. Neid on erinevaid. Millise sinu pontu saab, ei me ette tea.

Mina kasvatajana, oma kasvandikke ilma meditsiinilise põhjuseta lõikuda ei luba. See on meil ka lepingus kirjas. Toimib kenasti.

Tasub ka oma kasvataja (kui on) ja tõuühinguga suhelda, sest neil on ehk jagada kogemusi/soovitusi just sinu tõugu puudutavate loomade kohta.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui sul pikakarvaline tõug, siis keerab karva p…e. Hoolda siis pärast neid kuivi takkusid.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma küsiks hoopis nii, et miks sa lõikad üldse?
Kas selleks on meditsiiniline näidustus?
Organism on üks tervik ja sealt jupp vahelt võtta, võib mida imet kaasa tuua. Igal sekkumisel esineb tüsistusi. Neid on erinevaid. Millise sinu pontu saab, ei me ette tea.

Njaa, eks selle kohta on ka inimestel erinevaid arvamusi. Koerakasvatajatel ja veterinaaridel lähevad arvamused nii mõneski asjas lahku.
Võib-olla inimene ei taha tegeleda terve koera eluea sellega, et isaseid eemale peletada ja soovimatu tiinuse pärast muretseda.
Tegelikult kaasnevad lõikmata emastel ka terviseriskid. Nii mõnelgi neist tekib emakapõletik vanas eas ja siis ikkagi vaja lõikust. Aga vanemal loomal anesteesiariskid suuremad kui noorel. Steriliseerimine on kahtlemata hormoonidega mängimine, aga mina isiklikult pooldan steriliseerimist.

Miks nii pikalt vastasin, sest ise töötan sellel alal ja olen ka ise loomaomanik. Saan inimese murest aru. Enne oma praegust tööd ei teadnud ka paljusid asju ja oleksin olnud sama kimbatuses. Mu enda koer käis samamoodi ühes väikses kliinikus opil ja talle ei antud isegi valuvaigisteid. Väga hädine oli esimesed paar päeva. Praegu on sellele õudne mõeldagi…

Tallinna kliinikuid ja arste ma eriti soovitada ei oska, kuna ise olen Tartus. Aga saab guugeldada ja vajadusel telefoni teel täpsemalt küsida, kuidas operatsioonid toimuvad jne.

Prantsuse buldogi puhul ma kindlasti jah soovitaks valida kliiniku, kus patsiendid intubeeritakse ja on olemas hapniku/kunstliku hingamise võimalus. Soovitavalt üldse inhalatsioonianesteesia.

Reklaamida kedagi ei soovi, aga kiirelt guugeldades leidsin mõned, kus kodukal mainitud kohe, et inhalatsioonianesteesia:
http://tallinnaloomakliinik.ee/et
Samuti kasutab inhalatsioonianesteesiat Pet City. Tallinnas neil mitu kliinikut.

Ma Tallinna kliinikutest tean vähestest, aga Pet City, Kiirabikliinik peaksid olema head valikud, hea varustusega ja asjaliku meeskonnaga.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 18.02 13:51; 18.02 16:40; 18.02 21:00; 20.02 20:37;
To report this post you need to login first.

Suur aitäh info eest! Oskasin nüüd küsida kõik vajalikud küsimused ning protseduur teostati just siin soovitatud moel. Jäime väga rahule ka kliiniku suhtumisega. Väga hell, hooliv ja tähelepanelik.
Nüüd on käidud ja meil oma mures oli vist raskem kui koeral. Eilse päeva magas suures osas maha ning täna hommikul tahtis juba mängida. Seega näib, et taastumine käib ka nagu arst kirjeldas.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 18.02 12:17; 18.02 15:02; 18.02 18:06; 20.02 07:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Väga tore, et hästi läks 🙂

See on täitsa tavaline, et omanik rohkem närvis ja mures kui loom ise. Lastega on ju samamoodi. Ikka muretsed oma lemmiku ja hoolealuse pärast.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 18.02 13:51; 18.02 16:40; 18.02 21:00; 20.02 20:37;
To report this post you need to login first.
Näitan 15 postitust - vahemik 1 kuni 15 (kokku 15 )


Esileht Hobinurk koera steriliseerimine