Jah, kindlasti on seal mingi erinevus, mis tõust on koer. Näiteks kas tegemist on tõugudega, kes on nn minitõud (chihuahua, toyterjer, yorkie nt) või kel on raskusi hingamisega (buldogid, bokserid). Nende puhul ongi anesteesia ja opi tegemine keerulisem ja riskantsem.
Eeldan, et sul on noor ja muidu terve koer? Siis on ka riskid kõige väiksemad. Kui on kaasuvad süsteemsed haigused, siis oleks rohkem põhjust muretsemiseks.
Aga muidu selliseid äkksurmasid ikka ei esine, kui just pole kaasasündinud südameriket või mingit tundlikkust ravimitele.
Aga korralik arst teebki enne oppi korralikku ülevaatuse, mille käigus kuulab ka südant.
Olen aastaid igapäevaselt operatsioonidel käinud ja pean ütlema, et pole tõesti patsiente opil ära surnud. Eriti veel mingil rutiinsel steriliseerimise operatsioonil.
Aga ma töötan ka nö kallis kliinikus, kus on olemas korralikud vahendid ja korralik monitoorimine nii opi ajal kui enne seda. See tähendab, et paneme eranditult alati kanüüli, intubeerime ning kasutame inhalatsioonianesteesiat (nagu inimestel, et nö hingamistoru kaudu hingavad anesteetilist gaasi sisse) ja jälgime pidevalt vererõhku, saturatsiooni (kui hea on varustatus hapnikuga) ning EKGd. Lisaks loomulikult hingamist. Järelvalve on pidev ja kui ongi midagi nö nihkes, siis saab ka kohe reageeritud.
Seda pidasin silmas korraliku kliiniku all. Ja korralik arst on see, kes on kogenud oma töös ja teab, mida teeb.
Inimesed kipuvad lihtsalt sageli rahakoti järgi valima. Aga pean ütlema, et olen oma töös palju selle tagajärgedega kokku puutunud. Valitakse odavamaid kohti ja vähem pädevamaid arste. Ja siis lõpuks läheb asi ikkagi palju kallimaks maksma kui kohe kallimas kliinikus oleks käinud. Sest tekivad tüsistused või läheb lihtsalt looma seisund halvemaks. Ja siis pöördutakse ikka kallimasse kliinikusse ja makstakse peale sisuliselt.
Mina valiks kindlasti koha, kus arst on kogenud operatsioonides ning neid palju teinud. Lisaks et oleks korralik monitoorimine opi vältel ning pandaks koerale kanüül, intubeeritaks ja kui ei kasutata inhalatsioonianesteesiat, siis et oleks vähemalt olemas hapniku võimalus kliinikus. Kanüül võimaldab vajadusel kiiresti ravimeid manustada, kui vaja on ning intubeeritud looma eest saab kunstlikult hingata kui vajadus tekib. Sest osad ravimid pärsivad hingamist, mida anesteesias kasutatakse ning osadel tõugudel (ja eriti ülekaalulistel loomadel) võibki hingamine narkoosis olla kehvem. Ja narkoosi ajal peaks tegelikult saama ka tilka veenikaudselt, milleks on taaskord vajalik kanüül.
Iseenesest need operatsioonid kaua aega ei võta. 30-40 min võtab reaalne protseduur, aga loom peab narkoosist toibuma ja ärkama ka. See ongi normaalne, kui loom on samal päeval veel selline uimasem.
Ning osad koerad ongi hellikumad ja reageerivad rohkem. Üldiselt meie anname koeraomanikele koju kaasa esimeseks kaheks päevaks ka tugevama valuvaigisti, mida vajadusel anda.
Opp kestis ca 3-3,5h tundi ning koerale järgi minnes, jalutas ta meile ise kliinikus vastu
Nii kaua opp ise kindlasti ei kesta. Aga kõik kokku – see et loom magama jääb, ettevalmistused opiks, operatsioon ja sellest toibumine võtavad umbes nii kaua aega küll. Ja kindlasti peakski koer ise vastu kõndima, kui järgi lähete. See tähendab, et loom peab olema koju andes piisavalt toibunud ja ärkvel. Kindlasti olema suuteline kõndima. Alles magavat ja mittetoibunud looma tegelt kliinikust ära saata ei tohiks.
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 18.02 13:51; 18.02 16:40; 18.02 21:00; 20.02 20:37;