Esileht Ajaviite- ja muud jutud Kogumine lasterikastele peredele kooliminekuks

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 72 )

Teema: Kogumine lasterikastele peredele kooliminekuks

Postitas:
Kägu

Ma sooviks endale kolme last, võib-olla kümmetki, aga mul on kaks, sest rohkem lapsi ei veaks rahakott senisel tasemel välja. Ma ei usu, et “annab Jumal lapsed, annab leivagi”. Ma käin juba mitmendat tiiru erinevates poodides, et vaatata koolikaupu, kus on midagi soodsam, et kõike, mida vaja, liiga kallilt ei peaks ostma. Ma jätsin eelmisel nädalal kleidi ostmata ja lähen hoopis näohooldusesse, kõike ei saa endale sellel kuul lubada, kuna ühel lapsel on hobiga seoses vaja lisaväljaminekut. Ja siis täna Selverisse minnes peetakse mulle loeng, et peaksin annetama lasterikaste peredede koolikotti, taheti veel nimekirigi kaasa anda! Ma ei öelnud midagi, astusin lihtsalt edasi, aga mõtted hakkasid kerima küll, et mis õigusega inimene nii palju lapsi teeb, et ei saa neile vihikut või kustutuskummigi osta!? Teiseks see jätab halva mulje kõikidest lasterikastest peredest, aga vaevalt kõik neid annetusi tahavad. Jah, ma tean, et lapsed ei ole süüdi.. Ma võin oma seljast viimase ära anda, et vanemateta jäänud last aidata, võin viimase pala laualt lastele anda, aitan nii palju kui saan endast nõrgemaid, aga kõigel on piir, selles kohas tuleb minul küll keelumärk ette, et täiskasvanud inimeste lollust ja lohakust ei ole ma nõus toetama.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Väga tuttavad mõtted. Jah, ma tean, et need lapsed pole süüdi ja ongi väärt häid ja ilusaid kooliasju, aga mina samamoodi olen teadlikult saanud vaid 2 last. Olen saatuse tahtel neid üksi kasvatamas ja ausalt- ei ole lihtne, kooli algus on ikka päris kurnav rahakotile. Ma annetan võimalusel vähiravifondi, nendele imelistele inimesele, kes kodutute loomadega tegelevad jne, aga vot minu käsi selles kampaanias ei tõuse ka annetama. Ehk on avarama südamega inimesi kui mina, aga minu jaoks on see nii suur sisemine vastuolu.

Please wait...
Postitas:
Kägu

3 last on lasterikas? Kelle silmis?
Lasterikaste perede liidus küll mitte, nende jaoks on 3 last vähe. Vähemalt mina sarnase liidu lehelt niimoodi välja lugesin.
Nende jaoks on 3 last vähe, “normaalsete” 1-2-lapseliste jaoks aga jällegi liiga palju.

Mul on juba mitu aastat kolm last ning pole mitte keegi 3-lapseliste perede jaoks miskit andnud. Kõik ikka ise vaja soetada ja muretseda.

Su jutust tuleb välja, et olid väga nördinud, et ei saanud kleiti ja näohooldust mõlemat lubada. Tunnen kaasa :S
Aga, mis õigusega sa julgesid endale lausa kaks last muretseda kui sa nüüd omale kleiti ja näohooldust korraga lubada ei saa?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kas keegi sunnib sind annetama? Ütled naeratades et ei ole huvitatud ja keegi ei ähvarda sind.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

3 last on lasterikas? Kelle silmis?

Lasterikaste perede liidus küll mitte, nende jaoks on 3 last vähe. Vähemalt mina sarnase liidu lehelt niimoodi välja lugesin.

Nende jaoks on 3 last vähe, “normaalsete” 1-2-lapseliste jaoks aga jällegi liiga palju.

Mul on juba mitu aastat kolm last ning pole mitte keegi 3-lapseliste perede jaoks miskit andnud. Kõik ikka ise vaja soetada ja muretseda.

Su jutust tuleb välja, et olid väga nördinud, et ei saanud kleiti ja näohooldust mõlemat lubada. Tunnen kaasa :S

Aga, mis õigusega sa julgesid endale lausa kaks last muretseda kui sa nüüd omale kleiti ja näohooldust korraga lubada ei saa?

Ma ei ole nördinud, kust sa seda välja loed? Ma saan endale peale ühe asja ikka muudki lubada, aga see oli näide, et ma teen oma elus iga päev teadlikke valikuid, igaüks meist teeb (st peaks tegema). Ma tahaks äkki helikopterit ja kolme hobust ka, aga mul on teised prioriteedid ja ma ei ole selle pärast nördinud, et ei saa, aga ma ei hakka neid ka annetustega paluma, eksole! Vastasel juhul peaks tõesti lapsed saamata jätma ning hobuste jaoks raha koguma. Keegi ei vaataks viltu, aga jällegi- inimene peab tegema oma valiku! Mis valiku on need annetuste palujad teinud? Tahan kõike, andke mulle? Seda enam, et lasterikkaks pereks on vähemalt 4 last vaja. Kes käskis neid nii palju teha siis?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ütlesin ka ühele paljulapselisele emale, kes leidis, et teda peabki toetama, et ega mul mingi viga küljes ei ole, et mul on 2 last, aga see on minu valik ja need jõuab abi küsimata üleskasvatada.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kommentaar eemaldatud.
3.2. Vältida tuleb pahatahtliku ja halvustava arutelu algatamist ning jätkamist.

Perekooli Moderaator

Please wait...
Postitas:
Kägu

mul tulevad alati umbes samad mõtted pähe, kui tahetakse mingit annetust puuetega inimeste jaoks: endal laps kaasasündinud haigusega, ämm hooldust vajav voodihaige, isal vähk – püüan niigi neid igakülgselt toetada ja siis tullakse ja eeldatakse, et ma pean selle kõige kõrvalt (ja arvelt) veel võhivõõraid toetama hakkama.
ma olen juba harjunud vastu nähvama sellisel puhul, et aitähh, aga minu toetus läheb ainult oma lähisugulastest invaliididele.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Nende laste kooliteed tuleb selleks toetada et neist vähem vargaid kasvaks ja nad ise kondoomi oskaks kasutada…
Pärast on kõigil lihtsam

Please wait...
Postitas:
Kägu

mul tulevad alati umbes samad mõtted pähe, kui tahetakse mingit annetust puuetega inimeste jaoks: endal laps kaasasündinud haigusega, ämm hooldust vajav voodihaige, isal vähk – püüan niigi neid igakülgselt toetada ja siis tullakse ja eeldatakse, et ma pean selle kõige kõrvalt (ja arvelt) veel võhivõõraid toetama hakkama.

ma olen juba harjunud vastu nähvama sellisel puhul, et aitähh, aga minu toetus läheb ainult oma lähisugulastest invaliididele.

Kes need tulevad ja eeldavad et peaksid aitama? Kui kaubanduskeskuses, siis ei ole sulle otsa ette kirjutatud ju et sul kodus puudega laps.

Üldse kumab kommentaarides läbi justkui kedagi sunnitakse annetama. Mind ega ühtegi mu tuttavat ei ole küll keegi sundinud, ikka vabatahtlikult annetanud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Nende laste kooliteed tuleb selleks toetada et neist vähem vargaid kasvaks ja nad ise kondoomi oskaks kasutada…

Pärast on kõigil lihtsam

Ma pigem kardan, et valdavale enamusele annetuste najal kasvanutest ei tule kergelt see teadmine, et selleks, et hästi elada, tuleb räigelt ise vaeva näha- õppida ja õigeid valikuid teha, loobuda paljustki ning mõelda pikas perspektiivis. Ja mis peamine- kõik on sinu enda kätes! Nad ei ole ju seda kunagi kõrvalt näinud! Nad on kasvanud vastupidises keskkonnas.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Pärast on kõigil lihtsam

Ma pigem kardan, et valdavale enamusele annetuste najal kasvanutest ei tule kergelt see teadmine, et selleks, et hästi elada, tuleb räigelt ise vaeva näha- õppida ja õigeid valikuid teha, loobuda paljustki ning mõelda pikas perspektiivis. Ja mis peamine- kõik on sinu enda kätes! Nad ei ole ju seda kunagi kõrvalt näinud! Nad on kasvanud vastupidises keskkonnas.

Nii on. Kodutunde pered on põlvkondade viisi elanud nagu linnukesed oksal, lapsi lastekodudesse jaganud, kui pole olnud tahtmist ja viitsimist neid kasvatada, põlvkondade viisi suurpered, kus laste kasvatamiseks pole aega ja raha, alkoholism, vägivald. Ja alati korduv muster, ilma muutusteta.
See on alati selline kahe otsaga asi- ühelt poolt tahaks aidata ja loota, et need lapsed teevad targemaid otsuseid, kui nende vanemad. Samas- nende laste vanemad ja vanavanemad said nõukaajal tasuta korterid, tööd oli kõigile, lasteaiad ja koolid tasuta. Ometi olema jõudnud sinnamaani, et põlvkondade viisi asi ei parane- ikkagi arutu sigimine, rahapuudus, kehvad kodused olud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mõne aasta eest käisid noored inimesed kaubanduskeskuses üsna pealetükkivalt Toidupanga jaoks annetusi küsimas. Muidugi ei pea andma, keegi ei kisu seda rahakotist välja. Aga juba see, et tullakse küsima kuidas ma toetan (mitte kas ma saan toetada), annab äraütlemiseks vähem võimalusi. Mul oli sel hetkel lisaks viiele pereliikmele, enese ajutisele pikemaajalisele töövõimetusele ka viimaseid elukuid vaevlev pereliige. Kogu eelarve oli pingeline, elasime säästudest kindla plaani järgi ja kõik edasilükkamist võimaldavad väljaminekud olidki tulevikku lükatud. Sellises kitsikuses on minu arvates juba oma pere suhtes vastutustundetu annetada võõrastele. Kõige keerulisem oli mulle, et minu välimus, rõivastus jms kõneles ühte keelt, tegelikkus oli aga hoopis teine. Paha tunne on siiani ja väldin kõikvõimalike organisatsioonide kaudu annetamist ja eelistan aidata kedagi konkreetset. Selline pikem “koostöö” ongi tegelikult olemas.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina olen neile tavaliselt vastanud, et olen ise ka paljulapseline (olengi) ja ei käi kauplemas, et kes minu lastele midagi annetab? Ikka ise pean hakkama saama kui juba kord olen lapsed endale muretsenud.
Selle peale jätavad kiiresti mu rahule.

Please wait...
Postitas:
Kägu

miks te ennast puudutatuna tunnete?
annetamine ei ole kohustuslik. kui ei saa või ei taha, siis ei anneta. lihtne.
ja kellelegi midagi seletama või õigustama ei pea.

aga kui tunnete, et võiksite ka ise abivajajad olla, siis tulebki abi küsida, mitte aga halvustada neid, kes julgevad abi paluda.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Vaadake, iial ei või teda, mis elu toob. Võib olla särav karjäär ja saada palju lapsi, aga ühel hetkel võib midagi ema-isa tervixega näiteks juhtuda või jäädakse lihtsalt tööta. KÕIKE võib juhtuda! Depressioon, avarii…. ärme mõista nii palju hukka!

Sellistel puhkudel saabki abiks olla 🙂

Please wait...
Postitas:
Kägu

Vaadake, iial ei või teda, mis elu toob. Võib olla särav karjäär ja saada palju lapsi, aga ühel hetkel võib midagi ema-isa tervixega näiteks juhtuda või jäädakse lihtsalt tööta. KÕIKE võib juhtuda! Depressioon, avarii…. ärme mõista nii palju hukka!

Võib juhtuda jah. Ja iga mõtlev inimene arvestabki sellega, et elus võib kõike juhtuda ja kas mul on vahendeid ja võimalusi need 5 või rohkem last üles kasvatada, kui midagi juhtub. Või ma sünnitan ainult 2-3 last, kellega saan igal juhul hakkama. Aga mõni ei mõtle üldse midagi, ainult sünnitab. Ja pärast on käsi pikal.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Võib juhtuda jah. Ja iga mõtlev inimene arvestabki sellega, et elus võib kõike juhtuda ja kas mul on vahendeid ja võimalusi need 5 või rohkem last üles kasvatada, kui midagi juhtub. Või ma sünnitan ainult 2-3 last, kellega saan igal juhul hakkama. Aga mõni ei mõtle üldse midagi, ainult sünnitab. Ja pärast on käsi pikal.

Nii mõeldes sureksid eestlased vist päris ruttu välja. Paraku on nii, et kui ikka midagi väga tõsist juhtub ja juhtub veel mitu suurt lööki korraga, siis ei saa inimene iseennastki ülal peetud…Nöör kaela?
Mitte annetamise kohapealt olen täitsa nõus muidu. Tean, et teatud kontingent on annetatu juba oma olematusse eelarvesse sisse kirjutanud st. võtavad seda kui väga loomulikku asja.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina olen aga paari aktiivse kodanikuga maha pidanud pisikese kalkulatsiooni. Nt. võtame 4-lapseline 2-vanemaga pere versus 2-lapseline pere, kus üks vanem on surnud. 4-lapseline pere 2 vanemaga saab 2 palka + 60+60+100+100+300 ehk 620 eurot pluss siis igakülgse abi koolikottide ja muu näol. Teine pere 1 palga, puuduva lapsevanema panus on ca. 120+120 ning lastetoetus 60+60 eurot. Kumb neist enam abi vajab? Kas kahe palgaga pere, kes saab lisaks 620 eurot lastetoetusi (155 per laps) või ühe palgaga lapsevanem, kes saab puuduva vanema eest napilt kahe lapse peale alla Eesti keskmise elatise ja lastetoetuse 60 eurot per nägu? Asjad on valesti! Toetama peaks ehk neid, kes abi vajaks, mitte mingi konkreetse näitaja järgi (paljulapselised pered, töötute vanemate lapsed jne). E-riik ja kõik andmed on teada, kuid asju ajame ikka nagu pimedal sotsialismiajal…

Please wait...
Postitas:
Kägu

Võin annetada, aga pole kokku juhtunud küsijatega. Mind see annetus vaesemaks ei tee ja küsijad rikkamaks ei saa.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tegelikult on nii, et väga sageli see kes tõeliselt abi vajab ei julge ega oska seda küsida (psühholoogiliselt on sel hetkel niisugune asi väga raske).
Ma kasvatasin üksi viit last ja enamasti sain kenasti hakkama aga ühel hetkel olin seisus kus tööandja jättis poole aasta palga maksmata, tulin sealt töölt ära ja jäin töötuks. Olin tõsiselt hädas. Sotsiaalametnikuga olin varasemalt kokku puutunud ja selle põhjal teadsin, et sealt abi ei saa (väikeses alevikus ei ole ka lastekaitset, kõike teebki sotsiaalametnik).
Raskemaks tegi olukorra veel see, et teistelt tuli hoopiski “ta ei saa endaga hakkama” rünnak. Halvustamine. See tegi veel kaitsetumaks ja ebakindlamaks, ei julgenud kellelegi isegi rääkida oma muredest.
Rabelesin välja aga mis hinnaga! Hädas olemiseks ei pea olema saamatu, harimatu ja kõik muud eelpoolloetud madaldavad omadussõnad.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu seisukoht on, et rasukuste ajal saabki justnimelt laste olemasolust rõõmu ja elu mõtet!! Kui muudkui karta eesseisvat, siis ei tohiks ju ühtki last muretseda..

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina nt ei kuulu kohaliku maakonna paljulapseliste ühendusse, kuna seltskond on vastuvõetamatu. Suurem osa sellised küüned omapoole tüübid. Nt on hulk keskmisest paremini hakkamasaavaid, kes hea meelega toiduabi koju tassivad, põhjendusega, et “Tasuta saab, miks mitte võtta?”, samas äsja raskustesse sattunud kahelapseline pereema erakorralist abigi vallast ei saa, pole nö nõuetele vastav. Lademetes tasuta riidekraami, mille seast valida ja kusagil FBs maha müüa, sest tegelikult pole endal vaja.
Ema viiele.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma jätsin eelmisel nädalal kleidi ostmata..

Jah, kui väga pole vaja, siis milleks ikka osta, tõsi. “Näohooldus” on stressivabadus, puhtus ja puhkus (ööuni). Aga see selleks.
Imestan vaid, et miks neid kooliasju just augustis hakkab vaja minema? See tähendab, et riidekraam jah – arusaadavalt lapsed kasvavad, aga kantseleitarbed? Kott, suusad-uisud, muu spordikaup? Kahe lapse kõrvalt aasta(te) läbi kulusid jagades ei pea keegi kleidist või minu pärast kas või õhtusöögist loobuma.

Teema endaga olen väga nõus. Ja paeaku jätkuvalt ma ei anneta kahejalgsetele. Vabandan!

Please wait...
Postitas:
Tinti

Minul 4. laps tulemas ja ei pea end üldse paljulapseliseks. Lapsed on planeeritud, meil on ruumi ja raha nende kasvatamiseks. Mingeid eritoetusi ei saa. See 300€ paljulapselise pere toetus on abiks nii palju, et ma ei pea päris täiskohaga töötama, vaid saan olla rohkem kodus ja laste jaoks olemas. Haridus on olemas ja tööpuudust ei tohiks olla. Samas kui peaks midagi juhtuma minu või mehega, siis kindlasti muutub toimetulek raskemaks. Haige sugulase abistamise kogemus on juba olemas. Koera raviarveid suudame ka maksta. Usun, et keegi pole elusündmuste eest kaitstud ning raskused ei sõltu ka laste arvust. Sageli emotsionaalne toimetulek probleemidega on see, mis segab ka materiaalset toimetulekut.

Aga see kooliasjade kogumise kampaania mulle meeldib. See on midagi konkreetset ja vajalikku. Ma vihkan igasuguseid annetusi ja ülekandeid. Jumal teab kuhu see raha läheb. Kooliasjadel jällegi pole väga palju kasutusvõimalusi ning võib eeldada, et lapsed neid kasutavad.

Kodutunde pihta nii palju, et ma ka alguses ei sallinud seda saadet, aga kui keegi kommenteeris, et lapsed saavad sellest ka kasu, siis ma leebusin. Ma usun, et kui lastel on ilus kodu, siis õpivad ka paremat tahtma ja edasi pürgima. Usun, et pesemisvõimalus võib vähendada koolikiusamist vms.
Ja lõpuks ei pea keegi midagi annetama. Inimesed saavadki hakkama ja teevad valikuid. Kui lemmiklooma raviks raha pole, siis pannakse magama. Kui kodus pesemisvõimalus on niru, siis pestakse harvem.
Kui keegi jääb rasedaks, siis on ju valik, et kas saada laps või mitte. Ja inimesedoma loomult ikka loodavad parimat. Ja kuidagi saadakse hakkama, kõrvaltvaatajad on need, kes hinnangu annavad.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Oled sa näinud- kuulnud mõnda lugu paljulapselisest perest, kust vanematel on särav karjäär, rahaline kindlustatus ja igati edukas hakkamasaamine, aga üleöö jäädakse kõigest ilma- pole enam sääste, pole eelnevat haridust ja töökogemust, mõlemad vanemad minetavad kõik oma senised oskused ja teadmised. Ei ole selliseid lugusid, kui siis on need üliharuldased. Ja ilmselgelt ei käi need iga-aastased annetuste korjamised nende haruldaste juhtumite jaoks.
Enamikel paljulapselistel abivajajatel pole kunagi olnud mingit karjääri ega materiaalset kindlustatust. Tehaksegi lapsi vaesusesse, vanemad on sageli veel “grupi peal”, puuduliku majandamis- ja planeerimisoskusega. Ainus kindel sissetulek on kõikvõimalikud lastega seotud toetused.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Nii mõeldes sureksid eestlased vist päris ruttu välja. Paraku on nii, et kui ikka midagi väga tõsist juhtub ja juhtub veel mitu suurt lööki korraga, siis ei saa inimene iseennastki ülal peetud…Nöör kaela?

Mitte annetamise kohapealt olen täitsa nõus muidu. Tean, et teatud kontingent on annetatu juba oma olematusse eelarvesse sisse kirjutanud st. võtavad seda kui väga loomulikku asja.

Oi, kas keegi muretseb nüüd eestlaste väljasuremise pärast? On see tõsine mure või samasugune silmakirjalik “mul on kahju su mehest, lastest…”, nagu perekoolis tavatsetakse inglikese kombel öelda?
Kui sul tegelikult ka oleks kahju oma rahvast, võitleksid keele, kultuuri ja muu nimel, mida meil veel veidikenegi olemas on. Inimesi sünnib nagunii juurde, kas siis kalkuleerijate või “sarisigijate” kaudu, aga keelt ja kultuuri püüavad hoida vaid mõned üksikud entusiastid. Hiina nodi tellimisest välismaale putkamiseni aitad ka sina eestluse väljasuretamisele kaasa. Seega su võlts mure meie rahva pärast on ikka väga võlts.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Aitan heameelega neid inimesi, kellega tõesti on elus midagi juhtunud ja vajavad setõttu ajutist abi.
Mingil juhul ei toeta ma neid hariduseta sarisigijaid.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu meelest on see armas algatus- koguda kooliasju. Isegi olen igal aastal ostnud mõningaid koolitarbeid selle kampaania jaoks.
Nii et rahunege maha. Kes ei taha, ei anneta.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Samad mõtted teemaalgatajaga ja ma ei tee neist seal keskustes lihtsalt väljagi.
See ei puutu üldse teemasse nii väga praegu, aga kord Lhv pakkuja tuli mu näo ette käega lehvitama, et äkki on pime, et ei reageeri. Nii palju siiski puutub, et agressiivseks on muutunud need annetamiste teemad ka, et mine tea, mis organisatsioon ka samamoodi üks hetk tegema hakkab.
See mul ka meelest ei lähe, et kui korra elus olin ummikus koos ühe lapsega, lahkuminek, üüri maksmisega hädas ja võtsin lõpuks südame rindu ja läksin valda ühekordset toetust küsima. Ma pole absoluutselt kunagi olnud abiküsija. See käib mulle ego pihta ja alati kõigest väest üritanud ise hakkama saada ja olengi saanud, va sel ühel korral. Kui siis tädi võttis kalkulaatori välja ja teatas, et kahjuks ma ei kvalifitseeru, et 100 krooni on üle. Muidugi kohe ka küsimus, et aga miks lapse isa elatist ei maksa. Mingu küsigu selle lapse isa käest seda. Lõpuks aitas enda pere hädast välja ja edaspidi sain jälle ise hakkama. Ja miks peaks nüüd toetama neid, kel vastutustunne ja mõtlemisvõime puudub ja toimub arutu sigimine. Neist lastest on muidugi kahju, kes sünnivadki nii mõtlematult, et tuleb nii palju nagu torust tuleb. Kas neid üldse peres inimesteks peetakse või rahaallikaks.

Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 72 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Kogumine lasterikastele peredele kooliminekuks