Esileht Tööelu, raha ja seadused. Kohalik, palun abi! VH, laste järjestikune sünd, isa LHP-le

Näitan 2 postitust - vahemik 1 kuni 2 (kokku 2 )

Teema: Kohalik, palun abi! VH, laste järjestikune sünd, isa LHP-le

Postitas:

Esimene laps sündis märtsis 2011. aastal, teine laps peaks sündima 19.06.2013, esimene laps on teise lapse sünni hetkeks 2 aastat 3 kuud vana. Enne lapsehoolduspuhkusele jäämist töötasin ja sain vanemahüvitist 2010. aasta tulude järgi. Vahepealsel ajal ei ole ma tööl käinud ja seega saaksin teise lapse eest vanemahüvitist samuti 2010. aasta järgi. Siiani asi nagu selge.
Nüüd kaalume varianti, et teise lapse eest hakkaks vanemahüvitist saama mees, kuna tema VH oleks minu omast oluliselt suurem. Sellega seoses on tekkinud mitu küsimust, millele ma ei ole suutnud vastust leida:
1. Kas mul on praegu LHP-l olles kasulik jääda dekreeti ja millal? Siiani olen aru saanud, et 30 päeva enne tähtaega ehk siis 20.05.2013(?), et saada ka dekreedirahasid ja hiljem VH ja sünnitushüvitise vahe kompenseerimist? Juhul kui mees hakkab saama VH, kas ka siis vahe kompenseeritakse (võetakse aluseks mehe VH suurus)?
2. Kas juhul, kui ma lähen dekreeti, saab mees taotleda vanemahüvitist esimesena ja mis periood on teise lapse puhul vanemahüvitise arvutamise aluseks – \”soovime\”, et mees ei saaks VH sama perioodi alusel mis mina ehk 2010. aasta tulude järgi, vaid 2012. aasta järgi? Ühesõnaga, kas antud juhul (kui lõpetan LHP ja lähen dekreeti, saab mees taotleda VH esimesena ja saada VH 2012. aasta tulude järgi)?
3. Mehe jäämisel LHP-le peaksin tõenäoliselt oma töösuhte lõpetama. Eelmisest dekreedist on kogunenud 19 puhkusepäeva + lisanduvad algava dekreedi puhkusepäevad. Kas saan töösuhte lõppedes kompensatsiooni kasutamata jäänud puhkuse eest või tuleks puhkus nüüd enne dekreeti jäämist välja võtta või ei ole rahaliselt vahet?

Suur tänu juba ette!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

1. Kas mul on praegu LHP-l olles kasulik jääda dekreeti ja millal? Siiani olen aru saanud, et 30 päeva enne tähtaega ehk siis 20.05.2013(?), et saada ka dekreedirahasid ja hiljem VH ja sünnitushüvitise vahe kompenseerimist? Juhul kui mees hakkab saama VH, kas ka siis vahe kompenseeritakse (võetakse aluseks mehe VH suurus)?

Loomulikult viimasel võimalusel st 30p enne tähtaega st 20.05
Vahe hüvitatakse juhul, kui sünnitushüvitise(st dekreediraha) saaja st EMA on kas või 1 päev VH saaja. Kuna isa ei saa kuidagi olla rsp-l(dekreedis) ja talle ei maksta sünnitushüvitist(dekreediraha) siis kui I VH saaja on isa, siis vahet ei kompenseerita sest vahet ei teki.

2. Kas juhul, kui ma lähen dekreeti, saab mees taotleda vanemahüvitist esimesena ja mis periood on teise lapse puhul vanemahüvitise arvutamise aluseks – \”soovime\”, et mees ei saaks VH sama perioodi alusel mis mina ehk 2010. aasta tulude järgi, vaid 2012. aasta järgi? Ühesõnaga, kas antud juhul (kui lõpetan LHP ja lähen dekreeti, saab mees taotleda VH esimesena ja saada VH 2012. aasta tulude järgi; on esinenud väiteid, et kui isa on I VH saaja, saab 2012 järgi aga kui ema on I ja saab 2010, saab isa ka 2010- sel juhul aitab see, et ema esialgu VH avaldust ei tee, teeb isa alates 1.novembrist ja alles pärast seda teeb ema oma VH avalduse ära (aega 6k) et nõuda 7.-31.okt eest VH +komp.)?

Kui mees ei olnud I lapsega VH saaja siis tal puudub võimalus saada VH \”eelmisega sama\” st 2010.a järgi, saabki 2012.a alusel (NB! siin on sõltuvalt Pensioniametitest olnud eriarvamusi, soovitan küsida järgi, et *kui ema saab VH \”eelmisega sama\” st 2010.a alusel, isa enne VH saanud pole ja nüüd taotleb, kas saab 2012 alusel)

Mõistlik on siiski(juba komp. pärast), et I VH saaja on ema
ja
järgmise kuu I kuupäevast vahetate isale.
Kui dekreeti 20.05, lõpeb see 6.oktoobril;
I VH saaja ema, saades 7.-31.oktoobri eest + komp, edasi isa

3. Mehe jäämisel LHP-le peaksin tõenäoliselt oma töösuhte lõpetama. Eelmisest dekreedist on kogunenud 19 puhkusepäeva + lisanduvad algava dekreedi puhkusepäevad. Kas saan töösuhte lõppedes kompensatsiooni kasutamata jäänud puhkuse eest või tuleks puhkus nüüd enne dekreeti jäämist välja võtta või ei ole rahaliselt vahet?

Rahaliselt vahet pole. Mõlemal juhul saad töölepingus kirjasoleva põhipalga nr alusel.
Mis ravikindlustusest saab? Töötuna arvele?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 2 postitust - vahemik 1 kuni 2 (kokku 2 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Kohalik, palun abi! VH, laste järjestikune sünd, isa LHP-le

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.