Esileht Tööelu, raha ja seadused. Kohe peale lapse sündi tööle tagasi

Näitan 25 postitust - vahemik 1 kuni 25 (kokku 25 )

Teema: Kohe peale lapse sündi tööle tagasi

Postitas:

Kas keegi on nii teinud?

Kuidas toime tulite?
Mu esialgne plaan oleks võtta 3-4 tunniks päevas lapsehoidja ja teha siis sel ajal hästi fokusseeritult tööd.

On see üldse tehtav?

Ootaksin väga inimeste reaalseid kogemusi ja mitte lihtsalt ette halvustamust stiilis “mis tegid sellest lapsest, kui kodus olla ei taha”

+9
-10
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:

Kohe pärast lapse sündi ei saa sa kuhugi minna.

Rasedus-ja sünnituspuhkus on oma olemuselt haigusleht ja selle ajal on töötamine keelatud. Kui see läbi saab, siis vanemahüvitise saamise perioodil võid teha, mida tahad.

+29
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina tegin imiku kõrvalt kodukontoris väikesi tööotsi, samuti abistasin MTÜ tegevuses. Aga tihtipeale on ka ema tervis pärast sünnitust selline, et ei jaksagi töös normaalselt panustada. Enne võid küll uljalt mõelda, et mis see siis ikka ära ei ole, aga tegelikkuses paraned päris pikalt ja lisaks oled kõik ööd magamata. Sellises seisundis on oma tööülesandeid kvaliteetselt sooritada keeruline ja mina tööandjana saadaks äsjasünnitanu tööposti asemel pigem koju beebi juurde.

+21
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul oli ka selline plaan. Päris töötada nagu ei saanud, aga võtsin ühe lisatöö, mis jätkus ka pärast lapse sündi. Mõtlesin, et just hea aeg teha. No minu beebi üldse ei maganud ja ei söönud, nagu kõik rääkisid. Kolm kuud oli täielik põrgu temaga ja siis oli veel see tähtaeg ka kaelas. Tegin kuidagi ära, aga töö kvaliteet ei olnud üldse see, mis mina oleks soovinud. Kirusin ikka päris kõvasti ennast, et üldse midagi kaela võtsin.

+21
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.06 14:07; 14.06 19:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina hakkasin üsna kohe (nii paar nädalat peale sünnitust) väikese koormusega tööd tegema. Eeliseks see, et oma firma alt ning sain tööd ja tööaega valida. Hoidis kenasti värskena vaimu. Hoidjat ei olnud, kasutasin neid väheseid hetki (pool tundi või tund päevas), kus laps kas hommikul pikemalt magas või iseseisvalt tegutses – töö iseloom võimaldas. Muul ajal laps ei lubanud – sõi väga tihti, magas kehvasti ja päeval vaid liikuvas vankris.

Usun, et kui enda tervis ja laps lubab, siis on võimalik küll. Võtaksingi mõneks tunniks (vastavalt lapse graafikule) hoidja ja sel ajal teeks tööd.

+4
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.06 15:14; 14.06 19:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

on tehtav. mina hakkasin ka kohe tööle, sest mul oma ettevõte. küll aga põrusin sellega, et arvasin, et laps palju magab. minu oma ei teinud seda mitte. mingi hetk võtsin hoidja ja töötasingi päris pikalt nii, et ca 4 tundi päevas. ma olen hea kontsentreeruja ja kui vaja, siis teen jube kiirelt ja jõudsingi sellel ajal väga palju tehtud. ma ei tea, mis on taastumine (3 päeva pärast sünnitust oli ebamugav istuda, aga see oli ka kõik) ja mis on öösiti üleval olemine (miks peaks öösiti üleval olema? pistsin imikule tissi suhu ja jäin enamasti ise kohe uuesti magama).

 

+6
-16
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.06 15:51; 16.06 10:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

mis on öösiti üleval olemine (miks peaks öösiti üleval olema? pistsin imikule tissi suhu ja jäin enamasti ise kohe uuesti magama).

No mina kirjutasin ka beebi kõrvalt doktoritöö ja pistsin öösel tissi suhu ja magasin ise edasi. Siiski kuna mul on kolm last, siis on ka kogemus sellest, kus trampisin teise lapsega ööd läbi ringi kussutades ja ei maganud, sest beebil olid koolikud, närvisüsteem vajas arenemist veel mõned kuud.

+23
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Füüsiline seis on mul peale kõiki sünnitusi olnud selline, et peale sünnitustoas pisut puhkamist, et väsimusvärinad lihastes vaibuksid ja alumise poole kindlustamist sidemega olen rõõmsalt duši alla ja einet võtma kepsutanud ning mingit põdemist polegi olnud. Aga edasi…. Ka minul titad öösel ei röökinud. Hoidsin last enda lähedal, pistsin nibu suhu, krooksutasin ja magasin edasi. Aga arvestama peab, et sellised pooleldi valvel olekuga (kui imik mingi niheluse tegi, tajusin seda kohe) magatud ööd, kuid ja nädalaid järjest, ei tähenda head une kvaliteeti ja kõik päevad oled siiski ka pisut unisem kui tavaliselt.

Esialgu imikud magasid palju ja sain teha nii, et jätsin näit. oma ema imikut valvama – kes rahutuse korral beebi uuesti magama kiigutas, näiteks – ja sain ise vahelduseks näit. luksuse üksi tänaval või lähedases poes “tuulutamas” käia ja siis lipsasin enne oodatavat söögiaega koju, imetama. Pmst oleks need ajad saanud siis kasutada mingi töö tegemiseks – näit. kaks tundi ühel söögivahel töötada, siis last imetada, magama panna – ja veel 2 tundi töötada. Aga siis mingil ajal esimeste elukuude sees algas imikutel kasvuspurt ja piima juurde tellimine, mis tähendas sageli seda, et imik imes – ja natukese aja pärast jälle imes jne. Sel ajal näit. vanaema või isaga ei pruugitud leppida (kiigutab ja kiigutab, aga imik ei lase ennast uinutada – olgu olla emme ja rind). Piima tellimist takistada ehk tihedat imemisoovi ignoreerida ka ei tohi (muidu rind “ei tea”, et piima vajatakse rohkem ja tekkida võib piimapuudus), seega siis saigi päevi imik rinna otsas külili veedetud, natukeseks saad püsti tõusta – ja jälle jne. Rahulikum aeg ööpäevast oli vankriga jalutamine ja siis jälle. 3-kuuseks saanud imikutel muutus toitmine ja muu elurütm jälle rahulikumaks ja olid nõus natuke juba ise mänguasju vaatama ehk algas juba suurema beebi ajajärk.

Imikut hoidja valve alla andes, et töötada, sa pead arvestama kahe asjaga:

1) Sa võid olla ise unisem ja krooniliselt unisema inimese töötempo võib olla veidi uimasem. Proovi esmalt reaalselt imiku kõrvalt töötada ja siis vali töö hulk vastavalt sellele, kui palju tegelikult ära teha suudad.

2) esimeste elukuude rinnapiimal imikud võivad olla vaheldumisi “hästi emast eemaldatavad” (kui nende päevakava on hästi regulaarne, hästi ette ennustatav, millal ja kui kaua magab jne) ja siis mingi perioodi “halvasti emast eemaldatavad” (päevakava muutub kaoseks). Tegelikult beebid ei jonni kunagi, neil on lihtsalt vajadused (sihilik jonn tekib u. 2a lapsel). Sellisel perioodil võiks olla tagataskus mingi “ajutiselt ei saa tööd teha” ütlemise varuvariant.

+8
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.06 18:39; 16.06 12:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

on tehtav. mina hakkasin ka kohe tööle, sest mul oma ettevõte. küll aga põrusin sellega, et arvasin, et laps palju magab. minu oma ei teinud seda mitte. mingi hetk võtsin hoidja ja töötasingi päris pikalt nii, et ca 4 tundi päevas. ma olen hea kontsentreeruja ja kui vaja, siis teen jube kiirelt ja jõudsingi sellel ajal väga palju tehtud. ma ei tea, mis on taastumine (3 päeva pärast sünnitust oli ebamugav istuda, aga see oli ka kõik) ja mis on öösiti üleval olemine (miks peaks öösiti üleval olema? pistsin imikule tissi suhu ja jäin enamasti ise kohe uuesti magama).

Mina jälle ei saanud ega tohtinud kaks nädalat istuda. Ja lapse söömise ajal ise magada ei saanud – lihtsalt ei jäänud.

Aga kokkuvõttes TAle – saa laps kätte ja vaata siis, kas saad töötada. Võib saada, aga võib ka mitte saada.

+11
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.06 15:14; 14.06 19:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga kokkuvõttes TAle – saa laps kätte ja vaata siis, kas saad töötada. Võib saada, aga võib ka mitte saada.

Jah, lapsed on tõesti nii erinevad, et kunagi ette ei tea.

+5
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.06 14:07; 14.06 19:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas keegi on nii teinud?

Kuidas toime tulite?

Mu esialgne plaan oleks võtta 3-4 tunniks päevas lapsehoidja ja teha siis sel ajal hästi fokusseeritult tööd.

On see üldse tehtav?

Ootaksin väga inimeste reaalseid kogemusi ja mitte lihtsalt ette halvustamust stiilis “mis tegid sellest lapsest, kui kodus olla ei taha”

Kõik sõltub sinu tervisest ja lapse tervisest. See, et mina suutsin peale lapse sündi teha teatud asju, see ei anna sulle mitte mingit infot, kas sina suudad. Tehvav on ta siis kui sünnitus on kerge ja lapse tervis hea. Kuidas kavatsed last toitma hakata? rinnapiimaga? Siis on vaja väljapumpamiseks planeerida aeg. Selle 3-4 tunni sisse läheb ka see aeg kui pumpad rinnast piima välja. Aga tehtav on ta siis kui oled üldse töövõimeline. Kui sa rebendite pärast istuda ei saa ja oled ise valuvaigistite peal, oled sa võimeline töö tegema?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kohe pärast lapse sündi ei saa sa kuhugi minna.

Rasedus-ja sünnituspuhkus on oma olemuselt haigusleht ja selle ajal on töötamine keelatud. Kui see läbi saab, siis vanemahüvitise saamise perioodil võid teha, mida tahad.

Ei ole ju keelatud töötamine ei haiguslehe ega rsp ajal! Lihtsalt palka sa ei saa (raamatupidamislikult) sel ajal. Aga me ei tea, mis tööst on juttu, on see lõputöö, töö oma ettevõttes vms. Ikkagi keegi ei keela sul kasvõi sünnitustoas töömeilidele vastata.

Aga et vastata, siis ma läksin väikse koormusega (10h nädalas) uuele tööle, kui esimene laps oli 4 kuud vana. Ei ole päris “kohe”, aga Eesti mõistes siiski väga vara. Mulle andis see olulist vaheldust ja inimese tunde, kuigi laps oli väga halb magaja ja olin ise ka magamata. Ega mitte-töötamine ja hoidja mitte kasutamine ka poleks mulle puhkust juurde andnud. Nüüd on lapsi rohkem ja noorim laps hakkas hoidjaga olema 2-kuuselt. Aga sel ajal ma ei tee tööd vaid ajan omi asju, kasvõi saan kahe käega veebipoest toitu tellida ja trennis käia. Minu kogemuses need paarikuised tited harjusid hoidjaga väga, väga kergelt. Piima pumpasin vähe, vaid käisin õigetel aegadel imikut toitmas. Samas soovitan mitte töötada kodust – sedasi pole rahulikku olemist ei sul, ei hoidjal ega lapsel.  Ja kindlasti soovitan jätta endale taganemistee. Et kui sa pärast lapse sündi siiski tunned, et sa ei jaksa või ei soovi neid tööasju teha, et siis sa võid neist loobuda.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ei töötanud peale laste sündi, küll aga õppisin. Esimese lapse kõrvalt lõpetasin tehnikumi kui laps oli 4 kuud vana. Teise lapse kõrvalt astusin 9 raseduskuul TTÜsse, aga ei saanud edasi teha. Laps küll oli rahulik ja magas kenasti, aga keeldus pudelist. Seega, ma olin aheldatud beebi külge. Koos beebiga loengusse ei läinud. Laps sõi iga 1.5h tagant pikalt.

TTÜ lõpetasin alles 5 a hiljem, enne 3. lapse sündi. Täiskohaga töö ja lapsed ja rasedus ja magistritöö. Sain tehtud. Cum Laude lausa. Aga enda tervise arvelt. Lastelt ei raatsinud aega ära võtta, niiet tegin koolitööd öösiti….metsik. põlesin korraks ka läbi.

Õnneks taastusin täiel määral.

Lapse sünd on suur asi, see lööb sassi kogu elu ja hormoonid jne. Jah, mõne muu asja nokitsemine vahepeal on emale kasuks, kuid see võiks olla selline töö, mida teed omas tempos ja sellises mahus nagu parasjagu sulle sobib.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui soov kohe peale sündi tööle minna siis pole/polekski vaja last saada kui töö nr.1 ja laps nr.2 . Laps vajab ema lähedust .

+2
-10
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:

Mina läksin täiskohaga tööle RSP lõppedes. Laps oli siis 4-kuune. LHP-le jäi lapse isa. Kodus töötasin ka RSP ajal. Kuna panin töötunde kirja, siis võin öelda, et jaksasin/laps lasi teha u 10 tundi nädalas. RSP ajal oli laps 100% rinnalaps. Kui tööle tagasi läksin, siis olin lapsest tööpäevadel 9 tundi eemal. Imetasin õhtul, öösel ja hommikul. Alguses pumpasin tööl piima välja ja viisin selle järgmiseks päevaks koju. Kui lapse lisatoidu kogused kasvasid, siis loobusin pumpamisest.

TA-l soovitan läbi mõelda, kuidas töötamine vormistada. RSP ajal ei tohi töötasu saada. RSP varem lõpetamine pole samuti majanduslikult mõistlik.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vastsündinu võib vajada ja tahta nt iga 2-3h tagant süüa ja rind on kõige lihtsam. Lutipudeliga/lutiga harjub vale (ema jaoks valus) imemisvõte. Ning ta võib lutipudelit alguses mitte tahta. Nt iga kord, kui mu vastsündinu harva lutti sai, siis peale seda paar päeva imes väga valusa võttega, enne kui harjus uuesti laiemalt imema.

Samas vakriga õues jalutades enamasti vähemalt ühe 3h pikkuse uinaku tegi, pikemalt mitte. Hoidja saaks temaga jalutamas käia, peale seda kui olete beebiga sobiva ajutise rütmi leidnud.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas keegi on nii teinud?

Kuidas toime tulite?

Mu esialgne plaan oleks võtta 3-4 tunniks päevas lapsehoidja ja teha siis sel ajal hästi fokusseeritult tööd.

On see üldse tehtav?

Ootaksin väga inimeste reaalseid kogemusi ja mitte lihtsalt ette halvustamust stiilis “mis tegid sellest lapsest, kui kodus olla ei taha”

Kas just tööle, aga ma läksin üheksa päeva pärast laste sündi ülikooli loengutesse. Minu hinnangul on see tehtav.

Sättisime perega asjad nii,et sain päevastatsi nominaalajaga tehtud.

Kes räägib lapse lähedusest jms, siis lapsed hetkel 18-aastased ja mul nendega usaduslik ja soe suhe, probleeme pole terve kasvuperioodi vältel nendega olnud.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Seda ei tea ette kuidas taastumine ja laps on. Minul oli kerge rasedus, töötasin 37 nädalani rohkem kui täiskoormusega ja projekti tegin sünnituseni. Aga sünnitus oli raske, kaotasin palju verd, pikk õmblus ja hemorroidid mis ei lubanud 2 nädalat istuda, verekaotuse tõttu oli piima alguses vähe ja ma ei püsinud nädal aega õieti püstigi. Ja laps oli nii unine et mingit laps rinna otsa ja ise magama varianti ei olnud – laps magas rinna otsas ja mina muudki raputasin ja äratasin teda ühe käega et ta imeks ja neelataks ja teise käega masseerisin rinda et piima saada. Toitmine oli nii aeglane et kahe toidukorra vahele jäi pool tundi, mille jooksul sain siis kas magada, vetsus käia või süüa. Magasin nädalaid 3-4 tundi ööpäevas, sest kogu aeg kulus toitumisele. Tund päevas hakkasin tööd tegema 2kuuse kõrvalt, ükski hoidja poleks seda muutnud, laps oli väga rahulik ja sai omaette hakkama, aga sõi aeglaselt. Pudeliga toitmine ei töötanud, kuna laps sai küll ruttu kõhu täis aga oli väga viril ja rahunes vaid rinna otsas ja mina kokkuvõttes aega juurde ei saanud kogu segu tegemise, pudeli puhastamise ja lapse rahustamise peale.

Kui sul on keegi kes aitab last pudelist toita, võid saada aega töötada, kui laps muidu rahulik on. Kui soovid rinnaga toita siis ära suuri plaane tee. Reaalsem on loota tööle naasmist rsp lõpus, aga sellel ajal võivad gaasivalud ja hambavalud jne palju tähelepanu nõuda.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina esimese lapsega olin kodus, teisega jätkasin osakoormusega tööd. Ma leian ka, et kõik sõltub nii sinust kui lapsest. Pead olema valmis ootamatusteks ja kui suudad oma tööd vajadusel ka 20 min kaupa teha, siis on tehtavam. Olgu öeldud, et esimese lapse kõrvalt ma ei oleks suutnud tööd teha, kuigi ta oli väga rahulik ja hästi magav laps, sest kogu minu energia läks uue elukorraldusega kohenamisele – esimese lapsega on elumuutus ikka märkimisväärne. Teisega olid põhitõed juba selged ja jäi energiat ka muuks. Edu ja jõudu!

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Täiesti võimatu ette ennustada. Mina sain kaksikud ja ilmselt oleksin võinud pärast keisrist taastumist üsna ruttu kodust töötama hakata, kui oleksin seda tahtnud, sest lapsed olid rahulikud ja eriti magamata öid polnud.

Mõnel on üks laps ja teeb sellist möllu, et ema-isa ei saa aasta või kauemgi normaalselt magada. Sellises seisus inimesest pole mingit mõistlikku töötegijat.

Teine asi on ema ise. Minul oleks südametunnistus närima hakanud, kui ma oleksin oma äsjasündinud laste kõrvalt kolmeks-neljaks tunniks eemaldunud iga päev. Lastele on vaja nr 1 kiindumusisikut ja -suhet, ma ei kujuta ette, kui halvasti selline varajasest east peale tundide kaupa eemalolek sellele mõjub, aga kindlasti mõjub.
Sellele mõeldes ei oleks ma saanud täies mahus tööle keskenduda, sest mul oleks lihtsalt olnud tunne, et minu nr 1 ülesanne on olla oma lastega ja hoidjaks on sellises vanuses kaugelt liiga vara.

Kolmas asi on hoidja. Sobivat inimest on ka vanemale lapsele raske leida, rääkimata siis inimesest, kes suudaks toime tulla beebiga, kelle peamine soov on tegelikult olla oma emaga.

Aga võib-olla sul näkkab ja kõik langeb omale kohale ja õnnestub nii suurepäraselt. Ainult seda kiindumussuhte teemat muidugi kompenseerida ei õnnestu. Kuidas läheb, seda näed siis, kui laps reaalselt käes, ette seda plaanida ei anna.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.06 23:04; 21.06 13:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

mis on öösiti üleval olemine (miks peaks öösiti üleval olema? pistsin imikule tissi suhu ja jäin enamasti ise kohe uuesti magama).

No mina kirjutasin ka beebi kõrvalt doktoritöö ja pistsin öösel tissi suhu ja magasin ise edasi. Siiski kuna mul on kolm last, siis on ka kogemus sellest, kus trampisin teise lapsega ööd läbi ringi kussutades ja ei maganud, sest beebil olid koolikud, närvisüsteem vajas arenemist veel mõned kuud.

no mu kogemuse jagamine oligi selles mõttes, et kõik on erinevad. võib olla nii ja võib olla naa.

ehk siis tegelik nõuanne on TA-le see, et saa see laps ära, vaata, milline ta onja mis seisus ise oled, alles siis tee plaan ja hakka toimetama.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.06 15:51; 16.06 10:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teine asi on ema ise. Minul oleks südametunnistus närima hakanud, kui ma oleksin oma äsjasündinud laste kõrvalt kolmeks-neljaks tunniks eemaldunud iga päev. Lastele on vaja nr 1 kiindumusisikut ja -suhet, ma ei kujuta ette, kui halvasti selline varajasest east peale tundide kaupa eemalolek sellele mõjub, aga kindlasti mõjub.

Kui vastsündinud imik magab, siis ta ei saa lihtsalt aru, et ema läks vahepeal eemale. Ärkamise ajal on ema valmis ligi hüppama ja imetama hakkama.

Üldse, “söögivahe” on väga tähtis aja arvestamise ühik beebide puhul. Mõtlemine peab olema nii, et mis ma jõuan tehtud selle söögivahega ja mille ma lükkan järgmisele söögivahele?

Söögiaega saab veidi edasi nihutada nii, et keegi (isa/vanaema/hoidja) võtab sülle ja kussutab, siis ei muutu imiku virin kohe valjuks nutuks – aga mitte palju, muidugi. Kui laps hakkab peale sööki natuke ärkvel olema – (mõni beebi on algusest peale natuke üleval ka – mõnel tuleb see hiljem), siis mõni on nõus nii, et lamab ja vaatab natuke ning väsides keegi teine kui ema aitab magama jääda.

Või läheb hoidja näiteks üheks söögivaheks vankriga õue jalutama  – loksumine rahustab beebisid (seda seletatakse soolestku lõõgastumisega, beebi tunneb koksudes vähem oma gaase) – tegelikult, ega beebi väga aru ei sa, kes vankrit veeretab.

Ema elu, ma kujutan ette, on siis selline, et peab olema üsnagi kiiresti ühelt tegevuselt teisele lülituma. Näit. peale lapse magamasaamist maha istuda ja oma mõtetesse vajuda või tukkuda siis ei saa – võimalikult kiiresti arvuti lahti ja tööle. Hoidja märguande peale imetama – ja uuesti kiiresti tööle. Hoidja kohaloleku iga minut ju maksab.

Alla 3k imiku tüüpiline söögivahe ei ole muidugi 3-4 tundi jutti, seega 3-4 tundi töötegemist peab jupitama mitmele söögivahele.

Ja muidugi võib ka plaan vastu taevast minna, eriti (esimese 3 kuu sisse jääval) kasvuspurdi perioodil, kus imik “otsustab” vahe lühemaks lükata, seda üldse mitte pidada vms. Vahel võib isegi hämmeldus tulla: “Kuhu see endine mitu tundi magav beebi kadus – täielik imemishull!”  – aga siis näitab konktrollkaalumine suurt kaalukasvu (kilo kuus või enam) ja on selge…

Vanema ehk üle 3-kuuse beebi puhul reeglina jälle taastub söömise etteennustatavus ja regulaarsus, 6k alates pudrud-püreed hakkavad ka kõhtu kauem täis hoidma.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.06 18:39; 16.06 12:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teine asi on ema ise. Minul oleks südametunnistus närima hakanud, kui ma oleksin oma äsjasündinud laste kõrvalt kolmeks-neljaks tunniks eemaldunud iga päev. Lastele on vaja nr 1 kiindumusisikut ja -suhet, ma ei kujuta ette, kui halvasti selline varajasest east peale tundide kaupa eemalolek sellele mõjub, aga kindlasti mõjub.

Kui vastsündinud imik magab, siis ta ei saa lihtsalt aru, et ema läks vahepeal eemale. Ärkamise ajal on ema valmis ligi hüppama ja imetama hakkama.

Üldse, “söögivahe” on väga tähtis aja arvestamise ühik beebide puhul. Mõtlemine peab olema nii, et mis ma jõuan tehtud selle söögivahega ja mille ma lükkan järgmisele söögivahele?

Söögiaega saab veidi edasi nihutada nii, et keegi (isa/vanaema/hoidja) võtab sülle ja kussutab, siis ei muutu imiku virin kohe valjuks nutuks – aga mitte palju, muidugi. Kui laps hakkab peale sööki natuke ärkvel olema – (mõni beebi on algusest peale natuke üleval ka – mõnel tuleb see hiljem), siis mõni on nõus nii, et lamab ja vaatab natuke ning väsides keegi teine kui ema aitab magama jääda.

Või läheb hoidja näiteks üheks söögivaheks vankriga õue jalutama – loksumine rahustab beebisid (seda seletatakse soolestku lõõgastumisega, beebi tunneb koksudes vähem oma gaase) – tegelikult, ega beebi väga aru ei sa, kes vankrit veeretab.

Ema elu, ma kujutan ette, on siis selline, et peab olema üsnagi kiiresti ühelt tegevuselt teisele lülituma. Näit. peale lapse magamasaamist maha istuda ja oma mõtetesse vajuda või tukkuda siis ei saa – võimalikult kiiresti arvuti lahti ja tööle. Hoidja märguande peale imetama – ja uuesti kiiresti tööle. Hoidja kohaloleku iga minut ju maksab.

Alla 3k imiku tüüpiline söögivahe ei ole muidugi 3-4 tundi jutti, seega 3-4 tundi töötegemist peab jupitama mitmele söögivahele.

Ja muidugi võib ka plaan vastu taevast minna, eriti (esimese 3 kuu sisse jääval) kasvuspurdi perioodil, kus imik “otsustab” vahe lühemaks lükata, seda üldse mitte pidada vms. Vahel võib isegi hämmeldus tulla: “Kuhu see endine mitu tundi magav beebi kadus – täielik imemishull!” – aga siis näitab konktrollkaalumine suurt kaalukasvu (kilo kuus või enam) ja on selge…

Vanema ehk üle 3-kuuse beebi puhul reeglina jälle taastub söömise etteennustatavus ja regulaarsus, 6k alates pudrud-püreed hakkavad ka kõhtu kauem täis hoidma.

Kõige selle kõrvalt reaalselt mõttetegevust nõudvat palgatööd teha on ikka paras üle võimete elamine, ma ütleks. Kui emal on normaalne väljaarenenud emainstinkt, siis sellises seisus temast ei ole mingit töötegijat, mida siin kirjeldad: “Söögiaega saab veidi edasi nihutada nii, et keegi (isa/vanaema/hoidja) võtab sülle ja kussutab, siis ei muutu imiku virin kohe valjuks nutuks – aga mitte palju, muidugi.”
Kuuled, et laps nutab, tead, et nutab sellepärast, et sind on vaja, aga ise istud ikka oma kontorilaua taga ja vihud tööd teha. Mis kvaliteet sellistes tingimustes tehtud tööl olla saaks?

Isegi USAs ja muudes riikides, kus pole sellist vanemapuhkust nagu meil, on ikka esimesed kuud emad tittedega kodus just sellepärast, et vaimselt ja füüsiliselt on üsna võimatu selles vanuses lapse kõrvalt tööd teha.

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.06 23:04; 21.06 13:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma pärast neljanda lapse sündi pidin ühe eksami tegema ja seejärel üsna kiirelt kutsetaotluseks materjali kokku panema ja esitama. Seda võib ka tööks nimetada, kuigi ametlikult muidugi pole töö (rasedus- ja sünnituspuhkuse ajal nagunii töötada ei tohi). Kuigi olin kogenud ema ja sünnitus läks kiirelt-kergelt, siis esimese sünnitusjärgse nädala ma midagi plaanitud tööalastest asjadest teha ei jõudnud. Eksamiks olin enne valmistunud ja selle pärast muret polnud, sai hästi sooritatud. Alles siis, kui beebi nii umbes kahenädalane, suutsin kutsetaotlusega tegema hakata ja siiski palju väiksemas mahus kui eelnevalt ette olin kujutanud. Sain siiski oma asjad tehtud, mees ja suuremad lapsed aitasid beebiga. Ajakulu oli ehk mõned tunnid päevas kõige rohkem ja teadsin, et see asi kestab vaid mõned nädalad. Muidu poleks küll ette võtnud.

Aga palatinaabrist poleks vist enne kuud küll mitte millegi jaoks, isegi mitte kodusteks toimetusteks asja olnud. Temal oli esimene laps ja raske sünnitus. Rasedus oli kõik hästi kulgenud ja raske sünnitus oli ootamatu. Pärast oli ootamatu selle väikese inimesega kohanemine. Ka mul endal olid esimese lapsega esimesed kuud sellised, kus millegi muuga tegeleda ei jaksanud, ka mitte emotsionaalselt ja vaimselt.

Ma pole ühegi lapsega mitu aastat kodune olnud, kuid midagi koduvälist (õpingud või töö) osalise koormusega olen tegema hakanud siiski alles mõned kuud peale sünnitust.

3-4 tundi fokusseeritult ei suuda sa tööd teha, kui tulemas on su esimene laps. Esimene kuu-kaks planeeri, et kohaned uue pereliikmega. Ja siis vaata, kuidas olete kohanenud, kuidas on jaksu ja tahtmist. 3-4 tundi saad järjest töötada ehk 5-6 kuu vanuse ja vanema beebi kõrvalt. 3-5kuuse kõrvalt saad ehk 2-3 tundi ja pead olema pidevalt valmis selleks, et beebi hakkab sind ootamatult siiski su planeeritud tööaja jooksul väga vajama.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina asusin taas tööle 2,5 kuud peale lapse sündi.  Oli teostatav, aga eelkõige seetõttu, et lapsehoidja asemel jäi meil lapsega koju mees. Ja kindlasti ka seetõttu,  et laps magas hästi ja unetuid öid oli meil vähe.

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 25 postitust - vahemik 1 kuni 25 (kokku 25 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Kohe peale lapse sündi tööle tagasi