Esileht Kodunurk Kolimise/esmakordse korteriomaniku meelespea

Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )

Teema: Kolimise/esmakordse korteriomaniku meelespea

Postitas:

Järgmine kuu kolin lõpuks lapsepõlvekodust oma korterisse. Kolimisteenust hetkel kasutada ei kavatse, suurim kolitav ese on telekas ja kohvilaud, muu mööbel on uues kodus olemas.

Kas teil on mingeid häid nippe vms asju soovitada millele esimesel hetkel/esmakordsel koduomanikul ei tuleks pähe mõelda, nii seoses kolimise endaga kui sisseelamisperioodiga?

Ja äkki oskate aidata paari küsimusega mis mul juba tekkisid? (saan neid kindlasti müüja ja maakleriga arutada, aga küsin igaks juhuks siit ka)
– Kas ma olen õigesti aru saanud, et korteriühistu arvel olevate teenustega jätkamiseks (eelkõige vesi, elekter, prügivedu) ei pea ma midagi tegema (vastupidiselt nt internetile, mille lepingu eelmine omanik ära lõpetas)? Ning kas KÜ teavitamine uuest omanikust on tavaliselt vana omaniku teha (et uued arved tuleksid minu nimega jne)?
– Kas suitsuandur ja laelambid/lambipirnid on tavaliselt asjad mis võetakse kolides kaasa, s.t. mul peaks enda omad olema?
– Kas te olete WC-potile uue prill-laua pannud?
– Kas andmaks riigiametitele teada oma uuest elukohast piisab e-rahvastikuregistris andmete uuendamisest või peaks veel midagi tegema?

Aitäh.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma oskan vastata ainult kahele viimasele: ei ole vahetanud (aga kui häirib, siis vaheta, need on suht odavad) ja piisab e-rahvastikuregistrist.

Mis mulle kolimistega meelde on jäänud, siis raamatud on sigarasked, ei tasu kaste täis laduda, kuigi kiusatus on:)

Ah jaa, lambipirne ja suitsuandureid küll üldiselt kaasa ei võeta, lambid ise nii ja naa. Mul ühes korteris olid isegi kraanid ja kraanikausid kaasa võetud:D hea, et wc-pott sisse oli jäetud.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tavaliselt võetakse kaasa lambid, seega on pirnid su väiksem mure.
KÜ’le võid ise ka teada anda, nagu nii on vaja neil teada su e-posti aadressi, kuhu arveid, kutseid jms, saata-

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.06 08:25; 16.06 08:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

KÜ-d teavita ise, aga alles siis kui kinnistusraamatus on kanne tehtud, sest KÜ kontrollib omanikke sealt.
Elektrilepingud on paljudes kortermajades selliselt, et üldelekter on KÜ kaudu, aga korteri elektrileping on igal korteril otse Eesti Energiaga. Kui on kaugloetav arvesti, siis enam pole vajalik näitude fikseerimine. Lepingu enda nimele tegemine aga küll.

Korteri vastuvõtmisel-üleandmisel tuleb kindlasti fikseerida näidud (veearvestid, kui on, gaasiarvesti).

Küsi näha ka KÜ makseteatist ja vaata, et saldo oleks 0 (st poleks võlgnevust ühistu ees), muidu oled sina selle eest edaspidi vastutav.

Lampide korterisse jätmine, see lepi müüjaga kokku, kas jäetakse või ei, sest siis tead kohe arvestada uute valgustite paigaldamisega.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

kolimise ajal on oluline ka turvalisus. selle tagamiseks peab olema mitu isikut, kes on kohal, aga parasjagu asju ei tassi (nt vanavanemad). keegi oeab olema stabiilselt korteris. keegi aga õues kolimisauto juures ja/või trepikoja ukse juures, jälgimaks, et ükski vööras sinu isiklikke asju pihta ei pane ja ega võõrad sinu koli ise käigus trepikotta ei pääseks.

+1
-10
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.06 09:08; 20.06 15:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Valmis pead olema selleks, et kõik, mida ostu-müügilepingusse kirja ei saanud, et jäävad sisse, võidakse kaasa võtta. Näiteks mul oli esimese korteriga just nii – oli kokkulepe, et lambid, kardinad jmt jätavad alles, aga no nii detailselt lepingusse ei saanud, sinna sai ainult “köögimööbel, vannitoasisustus” ehk suured asjad. Ja olidki kaasa võtnud isegi elektripirnid! Orgunnisin siis kiiresti ühe laualambi algatuseks, et näeks õhtuti koristada elamist – aga no õnneks on hetkel valge aeg.

Elektrileping tuleb minu teada ümber teha, see ei tule ühistu kaudu.

Sisseelamisperioodi osas soovitan mitte kiirustada sisustusega – esmalt ainult hädavajalik ja siis natuke sees elada ja selgusele jõuda oma vajadustes, värvieelistustes jne

Prilllauda ei vaheta, kui on korralik, – milleks? Kas külas käies kannad oma prill-lauda kaasas või kui sul endal on külalised, siis ei julge potile istuda? Nagunii tuleb enne sissekolimist suurpuhastus teha. Ja no alati pead olema valmis, et prilllaud on kaasa võetud, nagu meie puhul võeti elektripirnid kaasa 😀 Hea, et kardipuid veel kaasa ei vedanud….

Kas piisab rahvastikuregistri muudatusest või mitte, sõltub, kui tihti ja misasju ja millises riigiasutuses ajad. Selle aadressiga on nii, et rahvastikuregistri aadress ei pruugi tingimata vastata isiku tegelikule elukohale + võib ju mitu elukohta olla. Seega nt kui sa oled, oletame, sotsiaaltöötajale öelnud, et sa tegelikutl elad seal, siis rahvastikuregistri kande muutumisest ei saa automaatselt eeldada, et sa oled kolinud. On küll teatud asjad, mis alati lähevad rahvastikuregistri aadressile, näiteks trahvid… Ehk siis sellega on so-so – kui oled mõne riigiasutuse püsiklient ja on oluline, et nad sind õigelt aadressilt kätte saaksid, siis on mõistlik järgmine kord suheldes teavitada, et oled kolinud. kui ise esitad mingeid avaldusi vmt, siis lihtsalt kontrolli alati, mis aadressiks on märgitud.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

kolimise ajal on oluline ka turvalisus. selle tagamiseks peab olema mitu isikut, kes on kohal, aga parasjagu asju ei tassi (nt vanavanemad). keegi oeab olema stabiilselt korteris. keegi aga õues kolimisauto juures ja/või trepikoja ukse juures, jälgimaks, et ükski vööras sinu isiklikke asju pihta ei pane ja ega võõrad sinu koli ise käigus trepikotta ei pääseks.

Tuppa minnes paned auto lukku, alla minnes paned korteriukse lukku. Pole nagu midagi keerulist

+5
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

ja ega võõrad sinu koli ise käigus trepikotta ei pääseks.

Kuidas seda jälgida saaks? Kolijale on ju kõik võõrad.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tuppa minnes paned auto lukku, alla minnes paned korteriukse lukku. Pole nagu midagi keerulist

Jutt ei käi kolimise puhul ilmselgelt mitte sõiduautost, kust läpakakoti ja meigiasjad kaasa haarad. Kolimisautot ei hakka sul keegi vahepeal “lukku” panema. Raamatukaste või tugitooli tassides on ka suht tüütu vahepeal võtit otsida ja ust lukku/lahti keerata.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

– Kas ma olen õigesti aru saanud, et korteriühistu arvel olevate teenustega jätkamiseks (eelkõige vesi, elekter, prügivedu) ei pea ma midagi tegema (vastupidiselt nt internetile, mille lepingu eelmine omanik ära lõpetas)? Ning kas KÜ teavitamine uuest omanikust on tavaliselt vana omaniku teha (et uued arved tuleksid minu nimega jne)?

Küsi alati KÜ esimehelt üle ja nii ühtlasi väldid nagu eespool üks kägu juba ütles kõikvõimalikke võlgnevusi kaelasaamast.

– Kas suitsuandur ja laelambid/lambipirnid on tavaliselt asjad mis võetakse kolides kaasa, s.t. mul peaks enda omad olema?

Nagu eespool juba öeldud, sõltub eelmisest omanikust ja kokkulepete täpsusest.

– Kas te olete WC-potile uue prill-laua pannud?

Kui vana on kole või üldse puudu.

– Kas andmaks riigiametitele teada oma uuest elukohast piisab e-rahvastikuregistris andmete uuendamisest või peaks veel midagi tegema?

Alati tasub üle küsida, registritöötajad tavaliselt teavad kes riigiametitest on hoolsamad oma teabeuuendustes ja kellele läheb automaatselt. Lisaks ei tule sulle endale kõik kohad nagunii meelde.
Muide alati tasub ka uurida kas veel keegi ei ole seda aadressi oma elukohaks märkinud. Suhtharva esinev võimalus, aga tasub kontrollida. Sugulane sai päris kaua kellegi vene nimega kodaniku trahviarveid ja kohtukutseid kes oli tema poolt ostetud korteri oma elukohaks märkinud! Postiteenusega rääkimisest, et nimetatud kodanik ei ela sellel aadressil oli null tulu.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Need trahviarveid, inkasso kirju võid saada veel mitu aastat isegi siis, kui ei ole kellegi elukoht. Ostsin 5 aastat tagasi korter ja üürin välja, aegajalt on nii eelise omaniku nimel kirju, kui ka varasemate üürnike omi, kuigi osa neist üldse sisse ei kirjutanud.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.06 08:25; 16.06 08:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kardinapuud on ka ära viidud vanal omanikul mõnikord 🙂

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mis sisse jääb ja mis mitte, tuleb detailselt kirja panna. Mul kangutati isegi laminaatparkett eelmiste omanike poolt üles ja viidi minema 😀 Samas jäeti kogu nõukogude ajast pärinev kola sisse, mis tähendas mulle mitut päeva koristamist ja lammutamist.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kardinapuud on ka ära viidud vanal omanikul mõnikord ????

Vähe sellest, mul oli eelmine omanik isegi plastmassist WC paberi hoidiku ja nagid ära viinud. Ainult augud vaatasid vastu, ma sama mõõtu kõiki ei leidnudki. Äärmiselt nõme. Müüja oli vene rahvusest maksuametnik.
Oleks ta siis hoiatand, oleksin nende eest võinud juurde maksta, aga ei.

+2
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lepinguid pead siiski korteriomanikuna veidi rohkem tegema kui ainult internet.

Ainult veeleping on selline, mis tehakse terve maja peale, mitte korterite peale eraldi, seega korteris veefirmaga lepingut ei pea tegema.

Aga elektrileping, gaasileping – need pead ümber tegema. Gaas mõnikord on maja peale ühine, teinekord mitte, näiteks mina elan korteris ja mul on Eesti Gaasiga eraldi leping. Elektrilepingut sa ei pea ilmtingimata tegema Eesti Energiaga, elektrimüüjaid on tänapäeval erinevaid (mul on elekter ka eesti gaasist).

Suitsuandurid – mina paneksin sisse kolides uued või siis vähemalt varuksin kuskile lauasahtlisse, et kui vana hakkab piiksuma, saab kohe ära vahetada. Kui jätad vana lakke siis kindlasti tee enne test, kas töötab (seal on nupp, mida testimiseks vajutada)

Lambipirnid – korterit müües ma vanu lambipirne küll endaga kaasa kruvima ei hakkaks :D, aga fakt on see, et eks needki ole niisugused asjad, mida võiks kodus varuks olla, et kui mingi pirn läbi läheb, siis saad kohe ära vahetada. Mul on igat erinevat paar tükki varuks (eri kohtades on erineva tugevusega pirnid).

Tualetis ma enda korterisse kolides vahetasin üldse kogu sisu välja, sest see vajas remonti, aga prill-laua vahetamine sõltub selle seisukorrast. Kui on uus ja normaalne, siis desinfitseerid ära ja ma ei näe põhjust, miks seda vahetama peaks. Kui on vana ja kipakas, siis muidugi paned uue.

KÜ-le peaksid teada andma oma telefoninumbri, meiliaadressi. Praegu paljud KÜ-d kasutavad sotsiaalmeedia lehekülgi, spets KÜ programme (korto), meililiste, siis jookseb info sulle kätte.

Võid mõelda ka sellele, kas tahad korterile valvesüsteemi, ehk mingi turvafirmaga liitumist. Ja kui sul mingil põhjusel ei ole korter veel kindlustatud, siis see on ka soovitatav ära teha.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 20.06 08:34; 20.06 08:45;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ahjaa, meenus veel see:

Elektri- ja gaasilepingu muutmine käib nii, et korteri müügiaktis pannakse kirja eelmise omaniku viimane tarbimise näit. ja siis enda nimele lepingut tegema minnes peab see müügidokument sul kaasas olema. Endine korteriomanik ei pea selle teemaga rohkem tegelema kui vaid see tarbimise näit müügilepingusse.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 20.06 08:34; 20.06 08:45;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Elekter võib olla nii või naa. Enamasti muidugi on igal korteriomanikul eraldi leping elektri- ja võrguettevõttega, aga nt minu eelmises kodus (mille müüsin 2019 sügisel, et mitte mingitel hallidel aegadel) oli just elektri- ja võrguteenuste leping KÜ-l ühine ning korterite elektriarved esitas korteriomanikele KÜ koos muude kommunaalkulude arvega, st kasutatud elektri hind oli rida kommunaalteenuste arvel nagu vee jm hindki.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Elekter võib olla nii või naa. Enamasti muidugi on igal korteriomanikul eraldi leping elektri- ja võrguettevõttega, aga nt minu eelmises kodus (mille müüsin 2019 sügisel, et mitte mingitel hallidel aegadel) oli just elektri- ja võrguteenuste leping KÜ-l ühine ning korterite elektriarved esitas korteriomanikele KÜ koos muude kommunaalkulude arvega, st kasutatud elektri hind oli rida kommunaalteenuste arvel nagu vee jm hindki.

Minumeelest on eraldi lepingud pigem vanemates majades. Ma ei tea, et uuemates nii oleks. Aga see on muidugi selline asi, mille oleks pidanud juba eelnevalt eelmiselt omanikult välja uurima.

Suitsuandurid – mina paneksin sisse kolides uued või siis vähemalt varuksin kuskile lauasahtlisse, et kui vana hakkab piiksuma, saab kohe ära vahetada. Kui jätad vana lakke siis kindlasti tee enne test, kas töötab (seal on nupp, mida testimiseks vajutada)

Mis neist suitsuandureist sahtlisse varuda. Tuleb olemasolev ära testida ja sahtlisse paar patareid varuks.

Kas suitsuandur ja laelambid/lambipirnid on tavaliselt asjad mis võetakse kolides kaasa, s.t. mul peaks enda omad olema?

See on otsene küsimus müüjale. Suitsuandurid on muidugi kõik omavahel sarnased, aga lambid võivad omanikul mingi stiili järgi ostetud ja tahab neid ka uues kohas kasutada. Tegelikult oleks normaalne, et peale korteri kättesaamist ja enne sissekolimist käiakse ja vaadatakse see üle.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kardinapuud on ka ära viidud vanal omanikul mõnikord ????

endastmõistetav ju.
kui kolid 1-toalisest paneelikast 2-toalisse või 2-sest 3-lisse, siis on endastmõistetav, et võtad enda asjad kaasa ja paned uues kohas uuesti üles.

üdjuhul on eestis kombeks, et kui vanasti saadi (pärast aastaid korterijärjekorras olemist) või tänapäeval ostetakse uus korter, siis see oli TÜHI, va pliit, wc-pott, vann, segistid, põrandaliistud, sisseehitatud seinakapid ja valamukapp, mõnikord ka uksekell. ja kui korter müüakse, siis jäävad alles need asjad, mis olid algselt korteris, kõik muu on korteriomaniku isiklik vallasvara ja võetakse kaasa.

kui mõni arvab, et ta ostab korteri KOOS sisustusega, siis kontrolligu ostu-müügilepingust üle, enne kui jorisema hakkab. korter on üks asi, selle sisustus midagi muud. ime, et mõni ei taha siin, et eelmine omanik talle vanituppa kosmeetikat, kööki sööki täis külmkappi, riidekappi riideid jne, sest “piltidel ju ometi oli”. mõnel on korteri müügipiltidel ka lapsed ja koduloomad näha, äkki mõni eeldab, et need peab ka maha jätma?

+1
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.06 09:08; 20.06 15:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kardinapuud on ka ära viidud vanal omanikul mõnikord ????

endastmõistetav ju.

kui kolid 1-toalisest paneelikast 2-toalisse või 2-sest 3-lisse, siis on endastmõistetav, et võtad enda asjad kaasa ja paned uues kohas uuesti üles.

üdjuhul on eestis kombeks, et kui vanasti saadi (pärast aastaid korterijärjekorras olemist) või tänapäeval ostetakse uus korter, siis see oli TÜHI, va pliit, wc-pott, vann, segistid, põrandaliistud, sisseehitatud seinakapid ja valamukapp, mõnikord ka uksekell. ja kui korter müüakse, siis jäävad alles need asjad, mis olid algselt korteris, kõik muu on korteriomaniku isiklik vallasvara ja võetakse kaasa.

kui mõni arvab, et ta ostab korteri KOOS sisustusega, siis kontrolligu ostu-müügilepingust üle, enne kui jorisema hakkab. korter on üks asi, selle sisustus midagi muud. ime, et mõni ei taha siin, et eelmine omanik talle vanituppa kosmeetikat, kööki sööki täis külmkappi, riidekappi riideid jne, sest “piltidel ju ometi oli”. mõnel on korteri müügipiltidel ka lapsed ja koduloomad näha, äkki mõni eeldab, et need peab ka maha jätma?

ÄH, ole nüüd! Tänapäeval müüakse juba ünsa tihti korterit sisustusega, st konkreetsesse elamisse tellitud kardinad ja mööbel müüja uude koju ei sobikski.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina vahetasin praeguses kodus vetsupotikaane aeglaselt sulguva kaane vastu. Ei olnudki teab mis kallis, aga nii suur erinevus! Lapsed ei löö seda enam plärtsuga kinni, sest ta sulgubki alati aegluubis. Mu lemmikasi majapidamises vist 😀

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )


Esileht Kodunurk Kolimise/esmakordse korteriomaniku meelespea