Esileht Ajaviite- ja muud jutud Koma, tühik

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 48 )

Teema: Koma, tühik

Postitas:
Kägu

Kust koolist selliseid tulevad?
Tühik käib kirjavahemärgi järele. Nii häiriv on lugeda.
Tähevead mind ei häiri, telefonis kirjutades ikka juhtub aga teadlikult ja läbivalt valesti kirjavahemärgi panemine küll.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
pritnispeeers

Mind ei häiri küll miski. Ma haaran foorumist pigem mõtet.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tähevead mind ei häiri, telefonis kirjutades ikka juhtub aga teadlikult ja läbivalt valesti kirjavahemärgi panemine küll.

No kui nii häirib, siis võiks ju teada, et AGA ette käib ka koma.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ja sa kohe tead,kes nii läbivalt kirjutab?Kui sa Mode oled siis see liigitub ebaseadusliku jälitustegevuse alla ning karistatakse kriminaalseaduse alusel.Soovitan soojalt enne jälgimist hoolega mōelda,kas inimlik uudishimu tasub seda riski ära.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Kust koolist selliseid tulevad? Tühik käib kirjavahemärgi järele.

Vaevalt keskealised koolis üldse sellist asja õppinud on, kui just masinakirja ei õpetatud. Mina nägin arvutit ikka jupp aega pärast ülikooli lõppu ja sellega tuli tööle hakata, ei mäleta küll, et keegi oleks kirjavahemärkide tühikute kohta midagi rääkinud. Mõni adub seda paremini, et kuidas käib, mõni viletsamini, nagu ikka inimesed on erinevad…

Please wait...
Postitas:
Kägu

Vaevalt keskealised koolis üldse sellist asja õppinud on, kui just masinakirja ei õpetatud. Mina nägin arvutit ikka jupp aega pärast ülikooli lõppu ja sellega tuli tööle hakata, ei mäleta küll, et keegi oleks kirjavahemärkide tühikute kohta midagi rääkinud. Mõni adub seda paremini, et kuidas käib, mõni viletsamini, nagu ikka inimesed on erinevad…

ära nüüd liialda. kui täiemõistuslik inimene on ühe kirjutatud teksti oma elu jooksul läbi lugenud, siis peaks ju olema teada, kuhu kirjavahemärk käib. jah, praegu õpitakse seda koolis, sest millegipärast ei suuda noored teha üldistust, et ise digivahendiga kirjutades on tühikud just täpselt seal kuhu sa paneksid need käsitsi kirjutades, aga idee poolest ei ole sellist asja vaja spetsiaalselt õppida.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Tähevead mind ei häiri, telefonis kirjutades ikka juhtub KOMA aga teadlikult ja läbivalt valesti kirjavahemärgi panemine küll.

Miks telefonis kirjutamine kuidagi teistmoodi õigekirjareeglitega peaks olema, kui paberi-pliiatsi või arvutiga?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Vaevalt keskealised koolis üldse sellist asja õppinud on

Muidugi ei ole, aga inimesel võiks olla märkamisvõime, kuidas teised kirjutavad. Olen ka juba üle 60 ja keegi pole õpetanud, aga vaatan, kuidas kirjutatakse ja milline tekst on silmale kena vaadata ja mugav lugeda.
Seda enam võiks noored olla õppimisvõimelised.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tähevead mind ei häiri, telefonis kirjutades ikka juhtub KOMAaga teadlikult ja läbivalt valesti kirjavahemärgi panemine küll.

Miks telefonis kirjutamine kuidagi teistmoodi õigekirjareeglitega peaks olema, kui paberi-pliiatsi või arvutiga?

teemaalgataja rääkis ju tähevigadest, mitte õigekirjareeglitest. selge see, et kui reeglit ei tea, siis ei tea seda ka telefonis kirjutades.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Vaevalt keskealised….. mnjah.

Minule, kui keskealisele õpetati koolis Vaevalt, et keskealised…. Samuti seda, et kirjavahemärgile ei kirjutata järgmist sõna otse selga ehk siis sõnavahesid. Tühikuteni arvutitekstis on siit üksainus loogiline samm.

Samuti on arvuti minu jaoks ainult tööriist, mitte asi iseeneses. Hea arvutiklaviatuuri käsitsemise oskus ei suuda paraku kompenseerida lamedaid mõtteid ja olematut õigekirja.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina olen keskealine – 44. Koolis sai IGAL JUHUL kirjavahemärke õpitud – tean raudselt! Iseasi, kes viitsis kuulata ja meelde jätta.

Aga kas mõni teine keskealine selgitaks mulle, mis idiootne vabandus on see “kooli ajal sai õpitud, aga sellest on nii palju aega möödas”? Sorry, inimesed, kas see, mida te 20-30-40 jne. aastat tagasi omandasite, ongi teie lagi? Mitte midagi muud enam elu jooksul juurde ei tule? Päriselt?
Loen neid napakaid vabandusi FB’s, siin reaalis – ikka ükssama jama – “oi, kuna mina veel koolis käisin!”… Ma ei imesta, et gruppidesisene ja siinne kirjatase on kohutav, sest istutakse vana rasva peal. Veider on ka see, et inimesed ei loe paberkandjal kirjandust, mis on tugevama redigeerimise läbinud, kui delfilaadsed portaalid oma isehakanud “ajakirjanikega”. Et kui loeks, äkki siis jääks midagi silma?
Vabandus “inimesed on erinevad” on ikka üsna mugav. On jah, aga need inimesed on ses suhtes erinevad, et nad ei viitsigi midagi muuta.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tähevead mind ei häiri, telefonis kirjutades ikka juhtub KOMAaga teadlikult ja läbivalt valesti kirjavahemärgi panemine küll.

teemaalgataja rääkis ju tähevigadest, mitte õigekirjareeglitest. selge see, et kui reeglit ei tea, siis ei tea seda ka telefonis kirjutades.

Jah, selles suhtes õigus ja minult vale nimetus, kuid küsida tahaks siiski – miks telefonitekst VÕIB kuidagi reeglitevaba(m) olla? Absoluutselt võimalik on telefonis oma teksti parandada.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Koolis sai IGAL JUHUL kirjavahemärke õpitud

Kirjavahemärke muidugi, aga pidasin silmas tühikute jätmist koma järele ja lausete vahele.
Nõuka ajal ei olnud arvuteid, kirjutasime paberile ja see on veidi teine asi.
Kirjutati nii nagu silma järgi ilus paistis.

Please wait...
Postitas:
Kägu

no aga praegu saaks ju sama põhimõtet rakendada? kirjutada nii, nagu nt raamatutes on? isegi delfi sobib sellel konkreetsel puhul.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Loen neid napakaid vabandusi FB’s, siin reaalis – ikka ükssama jama – “oi, kuna mina veel koolis käisin!”… Ma ei imesta, et gruppidesisene ja siinne kirjatase on kohutav, sest istutakse vana rasva peal. Veider on ka see, et inimesed ei loe paberkandjal kirjandust, mis on tugevama redigeerimise läbinud, kui delfilaadsed portaalid oma isehakanud “ajakirjanikega”. Et kui loeks, äkki siis jääks midagi silma?
Vabandus “inimesed on erinevad” on ikka üsna mugav. On jah, aga need inimesed on ses suhtes erinevad, et nad ei viitsigi midagi muuta.

Tegelikult on väga palju inimesi, kes pole küll lausa diagnoositud düsgraafikud, aga kellel on palju nn logopeedilisi probleeme just õigekirjaga. Ja eks nad ise seda ka teavad, sellepärast ka sellised otsitud vabandused. St püüavad ilustada oma nn puuet. Tegelikult see ei ole nn tervete inimeste poolt väga kena, et selliselt survestatakse. Õigekiri on küll 5+, aga empaatia ja silmaring pole tugevad küljed ilmselt. Ja ega sedagi saa omakorda pahaks panna. Pilt ja kriitilisus muutub, kui oma laps või lähedane selliseks “laisaks kirjaoskamatuks” osutub.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kirjavahemärke muidugi, aga pidasin silmas tühikute jätmist koma järele ja lausete vahele.

Tohoh! Hämming!
Et siis teie nõukaajal sõnavahedest ei olnudki kuulnud? Meie küll olime. Inimesed on tõepoolest erinevad. Mõned saavad ilma arvutit nägematagi aru, et tekst on ikka seesama, olgu ta kirjutatud käsitsi pliiatsiga paberile, kriidiga tahvlile, arvutis või nutitelefonis.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui mina kooli lõpetasin siis polnud mingeid tühikuid ! Koma käis kahe sõna vahele ja kõik .Nii,et mul po- hu .

Please wait...
Postitas:
Kägu

Soovitan psühhiaatri poole pöörduda .Midagi on teie närvidega halvasti .

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tegelikult on väga palju inimesi, kes pole küll lausa diagnoositud düsgraafikud, aga kellel on palju nn logopeedilise probleeme just õigekirjaga. Ja eks nad ise seda ka teavad, sellepärast ka sellised otsitud vabandused. St püüavad ilustada oma nn puuet. Tegelikult see ei ole nn tervete inimeste poolt väga kena, et selliselt survestatakse. Õigekiri on küll 5+, aga empaatia ja silmaring pole tugevad küljed ilmselt. Ja ega sedagi saa omakorda pahaks panna. Pilt ja kriitilisus muutub, kui oma laps või lähedane selliseks “laisaks kirjaoskamatuks” osutub.

Jah, kui selline tühikute ärajätmine on tekstis läbivalt, siis ma tavaliselt võtan ka seisukoha, et juu on tegemist kas düsgraafikuga või kerge vaimupuudega inimesega ning kummalgil puhul pole mõtet nende kallal õiendada või ilkuda.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ja sa kohe tead,kes nii läbivalt kirjutab?Kui sa Mode oled siis see liigitub ebaseadusliku jälitustegevuse alla ning karistatakse kriminaalseaduse alusel.Soovitan soojalt enne jälgimist hoolega mōelda,kas inimlik uudishimu tasub seda riski ära.

Ma ei ole mode.
Peale punkti käib tohiks, mitte ei kirjutata kohe uus sõna otsa. Ju Sina see üks valesti kirjutaja oled 🙂

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Aga kas mõni teine keskealine selgitaks mulle, mis idiootne vabandus on see “kooli ajal sai õpitud, aga sellest on nii palju aega möödas”?

ma ei tõlgendaks neid kommentaare vabandusena, pigem otseste vastustena esitatud küsimusele.
kui teemaalgataja poleks küsinud, “Kust koolist selliseid tulevad?”, poleks ilmselt ka selles stiili selgitusi tulnud.

näe, mina vanainimene alustan siin lauseid väikese algustähtega, ehkki koolis muidugi õpetati teisiti. 😉

Please wait...
Postitas:
Kägu

Noh, kui juba närimiseks läks, siis ka selles lauses:

“Sorry, inimesed, kas see, mida te 20-30-40 jne. aastat tagasi omandasite, ongi teie lagi?”

võiks mõne muudatuse teha. Kui kasutada sõna “sorry”, siis selle kui tsitaatsõna peaks panema kaldkirja. Lühendid on nüüdsel ajal üldjuhul punktita, vt http://www.eki.ee/dict/qs2006/lyhendid.html#j . “mida” asemel võiks olla “mille”, sest protsess on nüüdseks lõppenud.

Võib-olla, kui üldse, võiks “vigadele” tähelepanu juhtida neutraalsel ja delikaatsel viisil. Eesti keeles kirjutajaid on niigi väheks jäänud. Ei ole ju vaja ka neid viimaseid ära ehmatada ja eestikeelsete mõtete väljendamise juurest eemale peletada.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Peale punkti käib tohiks, mitte ei kirjutata kohe uus sõna otsa. 🙂

Lp teemaalgataja, Sind häirib tühikute kirjavahemärgiteema, mind häirib, kui keegi lausesse mingi sisulise jampsi kokku keevitab…. seega – kust koolist sa tuled?

Parandused: Peale punkti käib tühik, mitte ei kirjutata kohe uut sõna otsa

Please wait...
Postitas:
Kägu

No aga raamatuid/õpikuid on inimesed vast ikka koolis lugenud

Please wait...
Postitas:
Kägu

Lisaks sellele, et koma pannakse sõna lõppu, tuleb koma panna ka õige sõna järele.
Seega – kugu sinu koma jäi?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma olen vägagi keskealine ja mulle õpetas ema juba enne kooli ka käsitsi kirjutades pärast kirjavahemärki vahe jätmist. See ei ole masinkirjale iseloomulik reegel, see kehtib igasuguse kirjutamise kohta. Ükski õpetaja ei õpetanud hiljem midagi vastupidist. Õigupoolest loeti tühiku puudumine sel puhul suisa veaks, kuigi mõnikord peeti seda pigem käekirjaprobleemiks kui grammatiliseks küündimatuseks.
Muide, ka juturaamatutes on pärast kirjavahemärki tühik. Selle nõksu õpetas mulle ka ema – kui kahtled, siis vaata mõnest raamatust järele, kuidas sarnaseid asju tuleb kirjutada.

Tänapäeval antakse muidugi igasugust paska kirjanduse pähe välja ja keeletoimetajaid peab tikutulega taga otsima, nii et nüüd enam ei saa päris iga suvalise raamatu peale loota.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Kui mina kooli lõpetasin siis polnud mingeid tühikuid ! Koma käis kahe sõna vahele ja kõik .Nii,et mul po- hu .

Ilmselgelt sa seal eriti õppimisega ei tegelenud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Teie õpetaja oli kas ise kirjaoskamatu või siis lihtsalt vilets pedagoog, nõrk, ei osanud ennast lastele mõistetavaks teha. Ei vedanud teil, vaesekestel.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Vaevalt keskealised….. mnjah.

Minule, kui keskealisele õpetati koolis Vaevalt, et keskealised…. Samuti seda, et kirjavahemärgile ei kirjutata järgmist sõna otse selga ehk siis sõnavahesid. Tühikuteni arvutitekstis on siit üksainus loogiline samm.

Samuti on arvuti minu jaoks ainult tööriist, mitte asi iseeneses. Hea arvutiklaviatuuri käsitsemise oskus ei suuda paraku kompenseerida lamedaid mõtteid ja olematut õigekirja.

Aga komade paigutamist ei õpetatud?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jah, selles suhtes õigus ja minult vale nimetus, kuid küsida tahaks siiski – miks telefonitekst VÕIB kuidagi reeglitevaba(m) olla? Absoluutselt võimalik on telefonis oma teksti parandada.

Jaah, sellega on nüüd nii, et telefonide klaviatuuride juurde kuulub ka autokorrektor, mille omavoli võib kiirustavaid inimesel märkamata jääda. Eesti keeles need autokorrektorid väga tugevad ei ole ja imelikud vead tekivad tihti tagantjärele.
Ja siis ilmselt ei viitsi enam.

Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 48 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Koma, tühik