Esileht Ajaviite- ja muud jutud Koma, tühik

Näitan 18 postitust - vahemik 31 kuni 48 (kokku 48 )

Teema: Koma, tühik

Postitas:
Kägu

Tegelikult on väga palju inimesi, kes pole küll lausa diagnoositud düsgraafikud, aga kellel on palju nn logopeedilisi probleeme just õigekirjaga. Ja eks nad ise seda ka teavad, sellepärast ka sellised otsitud vabandused. St püüavad ilustada oma nn puuet. Tegelikult see ei ole nn tervete inimeste poolt väga kena, et selliselt survestatakse. Õigekiri on küll 5+, aga empaatia ja silmaring pole tugevad küljed ilmselt. Ja ega sedagi saa omakorda pahaks panna. Pilt ja kriitilisus muutub, kui oma laps või lähedane selliseks “laisaks kirjaoskamatuks” osutub.

Täiesti nõus. Ei pea targaks inimeseks seda, kes närib teise kirjavigade kallal. Ühe erandiga: kui see üks liiga upsakalt ise kellegi kirjavigade kallal närima hakkab. Ausalt, mingi tühi järamine kellegi kirjavigade kallal näitab raudselt IQ-d alla saja. Ülalpool seda ollakse võimelised keskenduma ka millelegi muule kui “koolis õpitule”.

Komade toppimine tühiku järele häirib ka mind tegelikult, rohkem kui mõni kirjaviga.

Please wait...
Postitas:
Kägu

<blockquote class=”gdbbx-bb

Komade toppimine tühiku järele häirib ka mind tegelikult, rohkem kui mõni kirjaviga.

Täpselt, see ei ole ju logopeedi libe ega IQ probleem.
Ei hakka uut teemat tegema, aga mind ärritab veel see, kui kõik lähevad /tulevad Eesti.
No ei ole sellist sõna.
Ja siis tulevad mul judinaid, kui öeldakse väljendit nosima. Kunagi oli üks reklaam, kus naine paneb lastele kotti kohukesed ja ütleb midagi sellist, et siis on neid hea nosida. Keeleliselt nosima vist küll on sõna, aga mulle ei meeldi.
Ja kõik muu meeldib.
Tänan tähelepanu eest, sain oma kiiksud välja öeldud :).

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Kust koolist selliseid tulevad? Tühik käib kirjavahemärgi järele.

Vaevalt keskealised koolis üldse sellist asja õppinud on, kui just masinakirja ei õpetatud. Mina nägin arvutit ikka jupp aega pärast ülikooli lõppu ja sellega tuli tööle hakata, ei mäleta küll, et keegi oleks kirjavahemärkide tühikute kohta midagi rääkinud. Mõni adub seda paremini, et kuidas käib, mõni viletsamini, nagu ikka inimesed on erinevad…

Ma olen 43 ja minul hakkas arvutiõpetus 7 klassis.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Kust koolist selliseid tulevad? Tühik käib kirjavahemärgi järele.

Vaevalt keskealised koolis üldse sellist asja õppinud on, kui just masinakirja ei õpetatud. Mina nägin arvutit ikka jupp aega pärast ülikooli lõppu ja sellega tuli tööle hakata, ei mäleta küll, et keegi oleks kirjavahemärkide tühikute kohta midagi rääkinud. Mõni adub seda paremini, et kuidas käib, mõni viletsamini, nagu ikka inimesed on erinevad…

No aga raamatut või teksti lugedes ikka ju näed, et peale kirjavahemärki on tühik. Niisama kirjutades ju ka peale märki jätad veidi ruumi, ei kirjuta kohe otsa. Või ei jäta enne kirjavahemärki mingit totakat tühja ruumi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kust koolist selliseid tulevad?

Tühik käib kirjavahemärgi järele. Nii häiriv on lugeda.

Tähevead mind ei häiri, telefonis kirjutades ikka juhtub aga teadlikult ja läbivalt valesti kirjavahemärgi panemine küll.

Ja sa kohe tead,kes nii läbivalt kirjutab?Kui sa Mode oled siis see liigitub ebaseadusliku jälitustegevuse alla ning karistatakse kriminaalseaduse alusel.Soovitan soojalt enne jälgimist hoolega mōelda,kas inimlik uudishimu tasub seda riski ära.

Ma ei ole mode.

Peale punkti käib tohiks, mitte ei kirjutata kohe uus sõna otsa. Ju Sina see üks valesti kirjutaja oled 🙂

Jajah, las siis olen. Nähes, kui elavalt siin pedagoogid närvi lähevad siis üritan nende töö rōōmu kindlasti suurendada vigadega. Peab klaviatuurilt selle ōigekirja kontrolli ainult maha vōtma. Muidu paneb automaatselt peale koma ja punkti vähe sisse. Nii tüütu on kogu aeg käsitsi tagasiaste teha. Ei saa ju teiste töötahet pärssida.

Please wait...
Postitas:
Kägu

et juu on tegemist…

“Ju” on lühem versioon sõnast “juba” – seega kirjutatakse see ühe u-ga. “Juu” on mingi omaloominguline kiljatus: juu-jaa-jee-joo jne.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

#3010773:
“Ju” on lühem versioon sõnast “juba” – seega kirjutatakse see ühe u-ga. “Juu” on mingi omaloominguline kiljatus: juu-jaa-jee-joo jne.

“Ju” pole lühend “jubast”, vaid omaette sõna. Kasutatakse enamasti samas tähenduses kui “küllap”.
See on tõsi, et õige on ühe u-ga variant.

Viloliikide rõemux:
Juu ple lühent sõnast juba ,vaid omattesõna .kasutattakse enamasti samastähenduses ,kui küllap.
Seeon tõsi ,et õieti on ühe uuga varjant.

Kuused süles, telefonis kirjutatud ja emakeel on mandariini keel.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kust koolist selliseid tulevad?

Tühik käib kirjavahemärgi järele. Nii häiriv on lugeda.

Tähevead mind ei häiri, telefonis kirjutades ikka juhtub aga teadlikult ja läbivalt valesti kirjavahemärgi panemine küll.

Peale punkti käib tohiks, mitte ei kirjutata kohe uus sõna otsa. 🙂

Lp teemaalgataja, Sind häirib tühikute kirjavahemärgiteema, mind häirib, kui keegi lausesse mingi sisulise jampsi kokku keevitab…. seega – kust koolist sa tuled?

Parandused: Peale punkti käib tühik, mitte ei kirjutata kohe uut sõna otsa

Tal on tõenäoliselt telefoni autokorrekt külas käinud ja tüüpilise käona ei kontrolli üle mida kirjutab. Vabandus sellisel puhul on tavaliselt “kirjutasin kiiresti”😂

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Mind paneb imestama et keegi viitsib veel jaurata selle teema ümber. Tänapäeval ei oska isegi ajakirjandust õppinud inimesed õigesti kirjutada. Minu jaoks on ka vigased tekstid vastikud lugeda ja seega jätan need lugemata. Ka ajakirjandust loen vaid sellist, mis on toimetatud. Ilmselt on see aja märk ja pole mõtet sellest närvi minna.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Autokorrektor ei tohiks küll vabanduseks olla, sest selle saab maha võtta. Või on kellelgi tõesti sellest kasu olnud?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kõige lollim vabandus, et keskealistel ei olnud omal ajal arvutiõpetust. Mõne raamatu ikka läbi oled lugenud või koolis õpikuidki? Kui ei ole, siis on arusaadav, et komadest ja tühikutest midagi ei tea. Täpselt nii harimatu mulje siis inimene jätabki.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma olen 43 ja minul hakkas arvutiõpetus 7 klassis.

ma olen veel viis aastat vanem ja ka oli arvutiõpetus koolis. õigemini koolis ei olnud, sest koolis polnud arvuteid, aga käisime luise tn praeguses westholmi algklasside majas arvutitundides.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Minu koolis hakati arvutiõpetust jagama aastal 1965. Minu esimeseks arvutiks oli Juku, neid õppisid põhikooli juntsud mh õppisime ka programmeerimist. Gümnaasiumisse minnes last meid kallimate arvutite (IBM) juurde.

Please wait...
Postitas:
nyah nyah

Arvutiõpetus õhtukeskkoolis ca 1989: minge leidke kuskilt mõni arvuti, tehke sellega midagi & tulge rääkige, kuidas oli.

Õnnex oli ema töö juures Agat, mis sisaldas täispuidust textitöötlusprogrammi. Pärast leidsin veel itika, kes mu oma kodumasinasse lubas, tema algkooliealine poeg andis pädevat juhendust, kuidas Larry the Lounge Lizardi lapselukust läbi saada & teha mängus kõike alla 18 keelatut. Arvutiõpetuses sain viie kirja.

Aga — raske lapsepõlv, malmist mänguasjad — kirjutusmasinaid klõbistasin juba ammu enne kooli & vastik väike raamatukoi olin ka, tyhikute hingeelu sai selgex kuidagi iseeneslikult.

Autokorrektor on see auto, mille roolis on pooletoobine robot. Suudab isegi inglise keeles, mis tundub olevat arvutite emakeel, tekitada nähtuse nimega ‘spilling chequer’. Aga tyhikute seletamatus rändes teda kyll syydistada ei saa, seal on ikka PEBCAK ehk probla tooli & klaviatuuri vahel.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jah, kui selline tühikute ärajätmine on tekstis läbivalt, siis ma tavaliselt võtan ka seisukoha, et juu on tegemist kas düsgraafikuga või kerge vaimupuudega inimesega ning kummalgil puhul pole mõtet nende kallal õiendada või ilkuda.

Midagi sellist ehk raudkindlat reeglit peaks ju küll düsgraafik või kerge vaimupuudega inimene olema võimeline lihtsalt ära õppima? Siin pole mingi keeletajuga mingit pistmist, tuubi pähe ja korras. Sama liitega -ki ja -gi – vähe on eesti keeles asju, mis eranditeta on, ja ometi just seda ei suudeta meelde jätta.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Autokorrektor ei tohiks küll vabanduseks olla, sest selle saab maha võtta. Või on kellelgi tõesti sellest kasu olnud?

Jaa, muide, kuna telefoniklaviatuur on aeglane ja sinna ei mahu kümme näppu korraga peale, siis mina kasutan sõnasoovitust, mis paraku käib koos autokorrektiga. Seda sõnasoovitust saab koolitada – kui valeks parandatud sõna tagasi parandada, jätab ta selle üldiselt meelde ja pakub järgmisel korral juba kasutaja eelistatud versiooni – aga see nõuab muidugi tähelepanelikkust ja kannatlikkust. See´p see “kiirustades trükkimise” puhul probleeme tekitabki.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Jah, kui selline tühikute ärajätmine on tekstis läbivalt, siis ma tavaliselt võtan ka seisukoha, et juu on tegemist kas düsgraafikuga või kerge vaimupuudega inimesega ning kummalgil puhul pole mõtet nende kallal õiendada või ilkuda.

Midagi sellist ehk raudkindlat reeglit peaks ju küll düsgraafik või kerge vaimupuudega inimene olema võimeline lihtsalt ära õppima? Siin pole mingi keeletajuga mingit pistmist, tuubi pähe ja korras. Sama liitega -ki ja -gi – vähe on eesti keeles asju, mis eranditeta on, ja ometi just seda ei suudeta meelde jätta.

Ma ei ole spetsialist, aga mulle tundub see tühiku ja kirjavahemärgi segiajamise kalduvus mingi vägagi spetsiifilise häirena, võib-olla on sellisel inimesel nt vasaku ja parem poole eristamise võimetus, peegelfunktsiooni häire või mingi muu samalaadne puue. Vastasel korral paneb tõesti imestama, et kas ta ise teiste tekste ei loe? Raamatuid ilmselt mitte, tõesti, aga siinsamas perekoolis teiste tekste lugedes võiks ju ka mingi üldine ettekujutus tekkida?

-ki ja -gi liidete õigesti kasutamine nõuab peas natuke rohkemate loogiliste sammude läbitammumist, kui lihtne “enne märk, siis tühik” reegel, ses mõttes ma saan nendest eksimustest paremini aru. Muide, sarnaseid vaidlusi on siin juba olnud varemgi.
https://foorum.perekool.ee/teema/kus-ja-millal-opetatakse-kirjavahemargi-jargi-tuhikut-panema/

Ja see jutt, et “kõik ei ole omal ajal arvutiga kirjutamist õppinud ja sellepärast ei teagi, kuhu see tühik käib”, see on ka juba tüütuseni tuttav. Ja sama tüütuseni pädematu. Tühikul kirjavahemärgi järel ei ole arvuti kasutamise oskusega mitte midagi pistmist – see on igivana reegel.

Teine levinud ja loll vabandus tühikute valestipaigutamisele on, et “Eesti keel pole mu emakeel”. Nojah. Minu teada kehtib kõigis ladina tähtedega (ja ka kirillitsas) kirjutatavates keeltes see reegel, et tühik jäetakse peale kirjavahemärki, aga lihtsalt nii mugav ja hea on ennast mõne globaalse probleemiga välja vabandada.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Mul paneb küll telefon ise pärast koma tühiku, arvutis peab muidugi ise panema. Ma ei tea, kas see olneb telefoni klaviatuurist, aga kasutan SwiftKey’d, autocorrect on mul maas, aga see soovitab sõnu eesti keeles (vastavalt sellele, mida oled kunagi kasutanud) ning lisaks ei pea sõnu tähthaaval trükkima vaid saab sõrmega libistada üle klaviatuuri. Väga mugav.

Please wait...
Näitan 18 postitust - vahemik 31 kuni 48 (kokku 48 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Koma, tühik