Esileht Väikelaps Kõne areng, kõneravi ja vanema töö

Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )

Teema: Kõne areng, kõneravi ja vanema töö

Postitas:

Tere

Laps 3a 2k, räägib vaid pudikeeles, logopeedi juures käidud enne eriolukorra kehtestamist. Arst arvas, et jälgime ja tõenäoliselt saame saatekirja logolasteada ja logopeedi juurde. Oktoobris läheme uuesti vastuvõtule, lisaks saime saatekirja logopeedi juurde perearsti poolt (5 korda), edaspidi saan ka ise maksta. Minu küsimus pigem selles, kui intensiivne see kõneravi võiks olla? Probleem selles, et kasvatan lapsi üksinda ning töötan E-R täiskoormusega. Lapse tervis on kõige tähtsam muidugi, aga tahaksin ka natuke teada, milleks olla valmis (kas hakkan vaatama teist tööd). Ma ei saa ju antud probleemiga tegeleda vaid puhkuste ajal, vaid protsess on pikem ja peab olema järjepidev. Või kui ta saab logolasteaeda, saab ta kõike vajalikku kohapeal? Kusjuures meie väikelinnas ei ole ei logopeedi ega logorühma, kõik on Tallinnas. Ei saa aru, kuidas hetkel täiskoormusega tööga kokku panna, jagage palun kogemusi oma lapse kõneravist jne. Suured tänud ette!

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 06.09 10:18; 06.09 16:29; 06.09 16:30; 07.09 07:51; 08.09 06:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuna medistsiinisüsteemi logopeedid on nii ülekoormatud, siis need perearsti poolt määratud 5 korda ilmselt jagunevad poole aasta-aasta peale ära. Eks nad annavad sulle nõuandeid ja harjutusi, mida saad lapsega kodus teha ja niiviisi lapse arengule ise kaasa aidata. Kui laps saab suunamise logopeedilisse lasteaeda, kas siis plaanite elukohavahetust? Nendes lasteaedades on olemas nii logopeedid kui ka eripedagoogid ning ka rühmaõpetajad on vastava kogemuse ja ettevalmistusega, kuid nende töö tulemuslikkus sõltub paljuski ka sellest, palju lapsevanem ka ise lapsega tegeleb. Nad on väga hea meelega nõus suunama ja vajalikku infot andma.
Üks asi veel, mis sa ise oma lapse heaks saad kohe ja praegu teha on see, et teed temaga hästi palju peenmotoorikat arendavaid tegevusi ja mänge. See on vana eripedagoogiline tõde, et väikelapse peenmotoorika ja kõne areng on omavahel väga tihedalt seotud. Kui lapse probleemiks on vaid see, et ta ei suuda häälikuid ja sõnu korralikult välja hääldada, siis kõneaparaati tugevdavaid mängulisi harjutusi leiab ka internetist. Oli üks pereema, kes laadis juutuubi vahvaid videosid üles, ma ei tea, kas need on veel saadaval. Veel tuleb meelde üks raamat, mille pealkiri oli vist “Hopsadii-hoo, võimlemas on suu”(täpselt peast ei mäleta).
Ehk siis mu jutu mõte on see, et logopeede on vähe ja nad ei saa kahjuks nii intensiivset tööd teha, kui vaja, seega ei saa ainult nende peale lootma jääda, aga sa tundud asjalik ja hooliv vanem, seega kindlasti suudad oma töö kõrvalt lapsega ka ise palju ära teha 🙂

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Logopeediline rühm + igapäevane töö kodus võiks olla piisav, aga kahjuks on kuuldavasti logopeedilised rühmad väga erineva tasemega.
Ma soovitaks juba praegu hakata kodus igaõhtuselt tegema igasugu mängulisi puhumisi-imemisi jms. Selliseid asju ei saa valesti teha, et peaks tingimata suuniseid ootama või üldse logopeedile lootma.
See muinasjuttudega ema oli Kertriin Paabo, videod on YT-s alles.
Nüüd kevadel tegi Innove keeleharjutuste lühivideod.
Hea raamat on ka Valli Vilu “Pannkoogipidu”.

(Eeldan, et “pudikeel” tähendab, et vaja hääldust täpsustada, sõnavara kasvatamiseks on muud nõuanded.)

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.09 11:08; 08.09 11:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei oota suuniseid logopeedi poolt, tegelen juba ammu ise antud probleemiga, aga asi ei arene ja meil on spetsialistide abi vaja, nii arvas ka neuroloog – hetkel diagnoosi panemine protsessis. Minu küsimus oli ju mitte selles, mis materjale ma võiks kasutada ja mida ise kodus teha, vaid kui intensiivselt teised sama probleemiga vanemad käivad spetsialistide juures ja kuidas sobituvad oma töögraafikuga. Tööst ilma ei tahaks ka jääda. Ma muidugi tänan väga, aga laps ja mina venekeelsed, nii et meil on teised materjalid, mida kasutan. Pudikeel tähendas seda, et laps suhtlebki peamiselt kehakeele-, mimika-, žestide- ja naeratusega ning häälitseb. Sõnavara on alla 10 sõna, ka needki tulevad tal raskelt. Olen ise väga palju proovinud, asi ei parane. Oleme neuroloogi jälgimisel.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 06.09 10:18; 06.09 16:29; 06.09 16:30; 07.09 07:51; 08.09 06:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma tänan toetava kommentaari eest. Olen mõelnud ka kolimise peale, aga Tallinnas on ulmelised hinnad.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 06.09 10:18; 06.09 16:29; 06.09 16:30; 07.09 07:51; 08.09 06:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu küsimus oli ju mitte selles, mis materjale ma võiks kasutada ja mida ise kodus teha, vaid kui intensiivselt teised sama probleemiga vanemad käivad spetsialistide juures ja kuidas sobituvad oma töögraafikuga.

Natuke tobe küsimus enne seda, kui täpsustasid oma lapse probleemi. Igal lapsel on ju raskusaste erinev. Mõni käib tihemini, teine harvemini. Väga paljudele antakse harjutused kodus tegemiseks kaasa ja ilmselt antakse teilegi. Just logopeedi antud harjutuste igapäevane kodus tegemine on see, mis lõpuks tulemust annab. Ma olen eripedagoog ja tihedas koostöös logopeedidega. Enamik lapsi käib üks kord nädalas ja vanemate töö ajast. Iga kord vaadatakse, kuidas tulevad välja asjad, mida selleks korraks harjutada vaja oli ning antakse järgmiseks korraks uued. Logopeed ise ei tee imesid. Ainult koostöös ja kodus harjutades saab tulemusi. Nii et kui sa arvad, et kui laps logopeedi juures käima hakkab, oled sina tegelemisest vaba, siis sa eksid.

+3
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.09 21:13; 07.09 08:29;
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:

Mu laps 2 a 5 kuud vana ja kaks kuud tagasi ei öelnud ühtki sõna veel. Logopeedi juures käib alates veebruarist, siiani käinud 5 korda. Logopeed annabki paar-kolm kindlat harjutust meile, mida kodus teha. Nt et toidust teha pildid ja laps näitab, mida soovib süûa. Või nt alguses kûpsise tükid karpi ja tema peab andma mulle kûpsisega pildi, et küpsist saada jne. Kui see selge, siis järgmine harjutus. Ise muidugi räägin kogu aeg juurde, et mmm küpsis, maitsev küpsist, tahad küpsist jne. Aga eks iga lapse puhul on harjutused erinevad. Meie logopeed soovitas ka tasandusrühma, sest seal saab laps kindlasti intensiivsemalt logopeedilist abi, kui kuskil ise käies, sest aegu pole lihtsalt saada.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie käisime lapsega logopeedi juures ca pool aastat 1x nädalas, mõni nädal jäi ka vahele, logopeedi ajapuuduse või pühade tõttu. See oli mingi päevane aeg, aga kuna mul ja mehel vaba tööaeg, siis polnud probleemi. Üks kord ei olnud pikk, laps oli umbes 3,5-4aastane ja ega sellises vanuses pikalt midagi keskendumist nõudvat teha ei saa. Vist oli pool tundi üks kord. Olin lapsega kabinetis kaasas, aga tegeles lapsega ikkagi logopeed. Mulle õpetati vastavad harjutused ära ja neid siis tegime kodus igapäevaselt.
Minu laps rääkis palju, aga paljud häälikud olid puudu ja kõne oli seepärast üsna arusaamatu. Pidime suu lihaseid treenima ja poolest aastast meie puhul piisaski.
Suunas perearst minu tungival palvel, logopeed oli tasuta.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mu lapsele määras perearst logopeedi puudivate häälikute õppimiseks. Käisin temaga 1 kord nädalas umbes 4 kuud. Kui häälikud korras, määrati kõnedefektiga (kogeles ja kokutas) 10 korda, mis toimusid kuu aja jooksul. Seda korratakse nüüd iga poole aasta tagant.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tead, “eripedagoog”, ma sügavalt kahtlen, et Sa seda oled. Muidu teaksid, et antud valdkonnas tobedaid küsimusi ei ole olemas. Olen ise sotsiaaltöötaja ning meie ülesanne on toetada, mitte süüdistada ja rünnata, millega Sa hetkel tegeled. Miks Sa tegid järelduse, et ma ei soovi lapsega tegeleda? Vastupidi ju. Minu küsimus ei olnud koduste harjutuste osas, see kõik on meil olemas ja saame varsti diagnoosi ning laps vajab ulatuslikumat abi. Minu küsimus oli selles, kuidas teised sobituvad rehat oma tööga! Loomulikult kõigil see sõltub raskusastmest, aga sooviksin lihtsalt uurida natuke enne, kui ise alustame seda teed.

Tänan lapsevanemaid oma kogemuse jagamast!

0
-7
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 06.09 10:18; 06.09 16:29; 06.09 16:30; 07.09 07:51; 08.09 06:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu küsimus pigem selles, kui intensiivne see kõneravi võiks olla?

Ma ei oota suuniseid logopeedi poolt, tegelen juba ammu ise antud probleemiga, aga asi ei arene

Väljavõtted sinu enda tekstidest. Kõlab küll nii, nagu sa kavatseksid nüüd lapse logopeedile üle anda intensiivseks tegelemiseks: siin on minu rikkis laps, tehke terveks! Kõneravi peab olema intensiivne, aga mitte logopeedi, vaid endiselt sinu enda poolt. Ja kui sa logopeedi suuniseid ei oota, siis ei ole sinna mõtet üldse minna.

antud valdkonnas tobedaid küsimusi ei ole

Täpselt sama tobe küsimus on nt, et millal minu autistlik laps seda teist ja kolmandat tegema hakkab. Iga laps areneb erinevalt. Ning eriti teadmata, milline ta senine areng on, ei saa mingit prognoosi ju anda.

Sa kirjutasid vaid, et laps on kolmene ja räägib pudikeeles, täpsustamata, mis see pudikeel endast täpselt kujutab. Alles hiljem kirjutasid juurde. Mõnele lapsele piisab paarist korrast logopeedi juures ja väga suured probleemid lahenevad kiirelt, teine käib mõne väiksema probleemiga mitu aastat, aga ei edene.

+2
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.09 21:13; 07.09 08:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui intensiivne kõneravi võiks olla, tähendab seda, et ma uurin natuke maad, kui palju võin lapsega tööajast käima – kas hakkan tegema kokkuleppeid tööandjaga või vahetan tööd, et saaks last aidata. See oli mul ka kirjas. Kui Sa sellest lugesid välja, et ma ei soovi tegeleda oma lapsega, siis noh…
Rohkem Sulle ei vasta, see ei oma mõtet.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 06.09 10:18; 06.09 16:29; 06.09 16:30; 07.09 07:51; 08.09 06:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mõttetu plõksime teemaalgataja kallal.

Teemaalgataja, minul pole küll isiklikku kogemust, aga mul on kaks sõbrannat, kes on vajanud lapsega logopeedide abi. Ühe laps hakkas küll kenasti rääkima, aga just sedasi pudistades, häälikud polnud selged ja vahetas mõningaid ära. Tema valis selle tee, et käib kord nädalas tasuta logopeedi juures, nüüd juba kolmandat aastat. Logopeedi ajad said nad päevasel ajal. Progress on olemas, ehkki mitte välkkiire. Esimese aasta käimise järel polnud veel eriti selgelt aru saada, et midagi kasu oleks olnud. Teisel aastal juba oli asi parem, lapse jutust hakkasin nt mina juba aru saama; varem oli nii, et mõistatasin, mida ta võis öelda.

Teise sõbranna laps läks lasteaeda, kus on spetsiaalsed tasandusrühmad. Sellest oli väga suur abi, laps nüüd tavakoolis ja ei mingit probleemi. Tema oli selline laps, kes 3-aastaselt ei öelnud vist ühtegi sõna veel õieti. No “emme” jah, aga muud mitte.

Seega mina näen seda asja nii: kui teile pakutakse tasandusrühma kohta, siis võta KOHE vastu. Eriti kui laps juba üle 3a vana ja sisuliselt ei räägi veel. Pole ka sugugi nii lihtne neid kohti saada. Aga seal tegeletakse nende probleemidega igapäevaselt ja süstemaatiliselt, ja kui ise kodus kaasa aidata, peaks ikka asi paremuse poole liikuma. Kui hästi läheb, siis saab laps kõne kätte ja pärast tavakooli ja pole probleemi. Just on oluline, et kohe tasandusrühma saaks. Ma nüüd ei mäleta, kas see oli too Rukkilille lasteaed Õismäel vist, kus minu sõbranna laps käis. Igatahes soovitan. Ta ekstra kirjutas lapse Tallinnasse sisse, selleks, et sinna lasteaeda saada. Nii et ära kõhkle, kui on aga võimalik vedada last lasteaeda, kus on spets rühm selliste kõneprobleemidega laste jaoks, siis kindlasti võta selline koht vastu. Kas selle kõige pärast just Tallinnasse kolima peab, seda ma ei oska öelda – eks oleneb, kui k’ättesaadavad kõik need reha teenused teie kodukohas on. Kui sul aga õnnestub Tallinnasse tööd saada ja siia elama kolida, on asi lihtsam.

Ma ei tea, mis laadi töö sul on, aga ehk on tööandja arusaaja inimene ja kui vähegi võimalik, siis võimaldab sulle kaugtööd jms. et saaksid ikka lapsega spetsialistide abi. Igatahes soovin edu!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Erivajadusega laps ongi suurem koorem kui tavaline, mõistan (plärtsumist ei mõista, aga jäägu see minu mureks).
Minu düsartriaga laps käis tavarühmas ja korra nädalas kliinilise logopeedi juures (tööajast, aga mul paindlik tööaeg) pluss tegime igapäevaselt kodus pool tundi tööd artikulatsiooniaparaadiga. Minu puhkuse ajal rohkem. Intensiivset tööd oli poolteist aastat. Nüüd koolilaps ja artikulatsioon vägagi korras. Aga kodune töö ON väga tähtis ja vanem PEAB olema valmis õppima, isegi siis, kui südames on alles eitus. Lapsel võib olla vaja teistsugust lähenemist, kui see ei aita, mida seni teinud oled.
Kõnetule lapsele on tasandusrühm väga hea lahendus, sest lisaks logopeedile on ka eripedagoog (sageli on ka rühmaõpetajad eripedagoogilise haridusega). Kord-paar nädalas teenust saamas käies oleks tulemus arvatavasti visam tulema. Minu kodulinnas on paraku üks tasandusrühmadega lasteaed, millega vanemad (sh mu naabrinaine, kes lapse õnneks teise aeda sai) rahul pole. Teistest kuulen ainult head. Seetõttu tasub tausta ka uurida. (Ma ei tea, kui palju venekeelseid tasandusrühmi Tallinnas üldse on, võib-olla ongi valik ainult võta või jäta.)

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.09 11:08; 08.09 11:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

teemaalgtaja, see on hea ja lõbus:

https://www.youtube.com/results?search_query=keeleharjutused

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vastus küsimustele: Lapsed käivad mõlemad logopeedilises rühmas, kus logopeed tegeleb nii 3-4x nädalas nendega. Lisaks käime 1x nädalas eraldi logopeedil (kuigi sellest erilist abi pole olnud, ei tehta kaasa) ja füsioteraapias, vanem laps ka 1x nädalas tegevusteraapias. Panin nad ka ujumistundi kirja, kuid seal käinud veel vähe. Tunnistan ausalt, et palju rohkem peaksin harjutustega kodus ise tegelena, aga vanem laps on nii vastaline ja endal pole olnud ka jätjepidevust piisavalt. Kuna vanem poiss varsti kooliealine, olen püüdnud olla tublim. Noorem teeb palju harjutusi ise ja temaga vigurdame peegli ees või niisama harjutusi rohkem teha.

Lapsed on erinevad, kuid ka minu vanem laps hakkas rohkem rääkima 3+ vanuses. Temaga sai/ saab siiani paremini jutule, kui rääkida märksõnadega. Ta on mul autist, vb sp on tal lihtsam üksikute sõnadega toimetada, kui suures jutumulinas orienteeruda. Küll ma püüdsin ka jälgida seda soovitust, et lapsega palju rääkida jne… aga temaga ei toiminud see üldse. Nt “lähme nüüd vannituppa pesema” lausest ei saanud ta alguses üldse atu. Kui ütlesin “vannituba” või “pesema”, siis võttis suuna vannitoa poole.
Meil olid sõnade/ väljendite õppimise abiks ka multikad. Autistile onaselt tahtis ta aina samu multikaid vaadata ja õppis lõpuks päris palju sõnu ära. Ma ei taha öelda, et unustage nüüd laps teleka ette, aga pisut võib sellest abi olla. Temale vanyses 2-3 ma joonistasin pildi ja kirjutasin selle alla ka sõna, nt kapp, auto jms. Ta tundis varakult tähti ja see aitas tal näha, et sõnas kapp ei ole ainult tähed “k” ja “a”. Kahjuks on mu lapsed väikse vanusevahega ja tema arendamine jäi beebi kõrvalt natuke unarusse, kuigi oleks pidanud tegelema just palju rohkem.

Et, ma ei taha öelda, et vb Teie laps ka autist, aga vb mõnel lapsel on rääkima õppimine pigem lihtsam siis, kui ei ujuta teda kõnega üle, vaid just esialgu pigem märksõnade ja / või piktogrammide abil suhelda. Kui neid juba mõistab ja ehk ödldagi oskab, kasvõi oma sõna, siis hakata nö liha luudele sättima…, st lauseid moodustama.
Huvitav on see, et logopeed lasteaias ütles, et laosed hakkavad rohkem rääkima suvel, puhkuse aegu. See tundus mulle ebaloogiline, sest lasteaias kuulevad kõnet rohkem, aga meie puhul see tõesti nii oli ka.

Mis minu vanema lapse kõnearengut kindlasti pärssis oli ka see, et ta dialoogi kõrvalt kuulis pigem harva. Jah, ma muidugi rääkisin temaga, agz mees oli pidevalt tööl, ef meid omavahel ta rääkimas peaaegu ei kuulnudki. Palju mul siis külalisigi käis. Kui sündis teine poeg ja ma rääkidin ja temaga ja ta ka rohkem rääkima hakkas, hakkas ka vanema lapse kõne kiiremini edenema. Ja tal hakkas jutt tegelikult rohkem edenema just vahetult enne 3a saamist, kui noorem laps ka juba lalises.

Lasteaia välistes tundides käime õhtul, pärast lasteaeda. Tegevuses tööajast, kuid kuna nii mul kui laste isal on töö vahetustega, siis kombineerime. Kui endal pole võimalik tööajast lapsega tunnis käia, siis ehk on võimalik taitleda tugiisiku teenust ja kui õnnestuks ka tugiisik leida, siis ehk tema saaks lapse teenusele viia ja koju tuua pärast.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

(sageli on ka rühmaõpetajad eripedagoogilise haridusega).

Pigem mitte, st rühmaõpetajad on läbinud eripedagoogilise kursuse (aga mitte alati).

Olen logopeed. Vastus teemaalgatajale: hiljutisel logopeedide täiendusel ütles logopeedia õppejõud, et häid tulemusi võib anda selline rütm, et nt kuu aega saab laps iganädalaselt 3-4 korda kõneravi ja siis nt kuu aega ei saa (asi laagerdub nö). Kord nädalas on tegelikult väga vähe. Mõned eralogopeedid võtavad ka laupäeval vastu (eras käimine aga kulukas).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Soovitaks ka võimalusel tasandusrühma, seal saab laps piisavas mahus logopeedilist abi. Kergemate kõnehäirete puhul piisab tõesti 1 kord nädalas logopeedi + kodus tegelemine. Keerulisematel juhtudel on aga vaja pidevat spetsialisti abi.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )


Esileht Väikelaps Kõne areng, kõneravi ja vanema töö