Esileht Pereelu ja suhted Kõnes puterdamine täiskasvanu eas

Näitan 20 postitust - vahemik 1 kuni 20 (kokku 20 )

Teema: Kõnes puterdamine täiskasvanu eas

Postitas:

Tere!

 

Ei oska mujalt nõu küsida ja kirjutan oma murest siia.

Olen juba üle 30ne ja siiamaani kõnes korralik puterdaja. Mitte alati, võib olla ka nii et suudan rääkida täiesti normaalselt kuid on päevi ja hetki kus kõnes ainult puterdangi üksteise otsa. Väga piinlik. Olen ise mitme kõrgharidusega ja loen ka palju, aga ei saa seda kuidagi välja. Eriti aitab sellele kaasa väike pabin, vahel on ka pea laiali otsas siis on ka kergem kohe tulema…küll ei tule õiged sõnad meelde  või ütlengi kohe vale sõna või lihtsalt tõesti lähevad ka lauses või sõnas tähed sassi. See on mul juba lapsest saadik. Kas on kellelgi veel nii? On see mingi sündroom? Samas ei ole ma lapsena pidanud kunagi logopeedi juures käima.

Millest võib tulla selline kõneprobleem? Tundub, et olen justkui ainukene. ????

 

+16
-6
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:

Proovi rääkida nii, et hääldad välja kõik silbid igas sõnas. Rahulikult räägid, hääldad, näiteks loed iseendale valjusti teksti raamatust ette. Kui jääd hätta siis enne edasi ei liigu kui lause õigesti välja tuleb. Seda peab harjutama, aga lõpuks saab käppa.

+2
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.10 11:09; 16.10 14:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

ma ka puterdan, vahel vähem, vahel rohkem.

ei tee ise enam väljagi ja teised ka vist juba harjunud.

+4
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.

seda on võimalik välja harjutada kui asja ette võtad.

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina võin üsna kenasti ja rahulikult rääkida, nii omade kui võõrastega, eesti keeles või võõrkeeltes. Alati tahaks paremini.

Aga on konkreetsed inimtüübid kellega alateadlikult lähen häiresse (psühholoogid vast närivad läbi) ja nn lukku, just siis kui taban ära, kes nad on ja mis nad tegelikult tahavad/mõtlevad. Siis hakkan ka vahest puterdama,  ütlen lause ühe hingetõmbega,  nii et endal ka häbi kuulata, mingid väga imelikud lause konstruktsioonid võivad tekkida. Tavaliselt õlad tõusevad pingest kõrgemale jne. Üldiselt tahan nende seltsist kiirelt lahkuda. Samas muus olukorras või korduval kokkupuutel võin nendega väga rahulikult hakkama saada.

Kindlasti puterdan ka siis,  kui olen rohkem stressis,  pea laiali otsas ja üleväsinud.

+16
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kes see miinustaja on ja mida siin miinustada oli?

+14
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.10 11:09; 16.10 14:28;
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:

On olemas kõnet õpetavad inimesed. Kui sul on vaja puterdamine lõpetada, otsi õpetaja.  Samas ära pea oma puterdamist ka millekski eriliseks, ma ei tea ühtegi inimesti, kes aegajalt midagi valesti ei ütleks, segi ei ajaks ja ei suudaks lauseid arusaadavalt moodustada. See on inimlik, pole midagi erilist. Osad inimesed isegi ei märka, et puterdavad ja ajavad segamini. Selles osas, mida märkab, sellega saab tööd teha ja kellegi appi võtta. Ja võimalik, et kõne õpetaja märkab selliseid asju, mida ise ei teagi, et endal on.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma arvan, et suure tõenäosusega sa räägid liiga kiiresti. Mul on üks tuttav, kellest ma väga tihti ei saa absoluutselt mitte midagi aru, sest ta räägib nii kiiresti, et hakkabki puterdama. Sõnalõpud kaovad kõik ära jne.

Õpetaja otsimine on tõesti hea soovitus. Tema annab sulel soovitusi, kuidas enda kõne vaos hoida. Nt enne mõtle, siis ütle – kui öeldu on läbimõtlemata, siis võibki järg kaduma minna

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on ka nii, vahel ei saagi mingit kindlat sõna öelda ja peab sünonüümi kasutama. Positiivne on asja juures, et ma tean väga paljudele sõnadele sünonüüme 😀 üldiselt olen alla andnud, sõbrad teavad ja võõrastega väga palju ei suhtle

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kes see miinustaja on ja mida siin miinustada oli?

Pakun, et on olnud veidi kummaline lugeda postitust inimeselt, kes väidab ” Olen ise mitme kõrgharidusega ja loen ka palju” ja samas eirab lihtlabaseid kirjavahemärkide reegleid..

Selliseid tekste lugedes ma tavaliselt paigutan ise mõttes need komad õigetele kohtadele 🙂

+3
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tere!

Ei oska mujalt nõu küsida ja kirjutan oma murest siia.

Olen juba üle 30ne ja siiamaani kõnes korralik puterdaja. Mitte alati, võib olla ka nii et suudan rääkida täiesti normaalselt kuid on päevi ja hetki kus kõnes ainult puterdangi üksteise otsa. Väga piinlik. Olen ise mitme kõrgharidusega ja loen ka palju, aga ei saa seda kuidagi välja. Eriti aitab sellele kaasa väike pabin, vahel on ka pea laiali otsas siis on ka kergem kohe tulema…küll ei tule õiged sõnad meelde või ütlengi kohe vale sõna või lihtsalt tõesti lähevad ka lauses või sõnas tähed sassi. See on mul juba lapsest saadik. Kas on kellelgi veel nii? On see mingi sündroom? Samas ei ole ma lapsena pidanud kunagi logopeedi juures käima.

Millest võib tulla selline kõneprobleem? Tundub, et olen justkui ainukene. ????

Ei sa ei ole ainuke. Minu doktorikraadiga töökaaslaste hulgas on kokutajaid ja puterdajaid mitmeid, see ei ole seotud intelligentsiga. Mina ka vahel puterdan ja tavalised sõnad ei tule meelde. Ma leian, et see on mingi kokutamise lihtsam variant. Hea, et niigi läks. Pingutades suudan puhtalt ka rääkida aga kogu elu iga päev, iga hetk ei suuda ülimalt erk, trimmis ja keskendunud olla.  Eriti väsinuna või elevil olles või närvis olles kipun puterdama. Logopeedilised harjutused tegelikult mingil määral aitavad, kui sind tõesti häirib.

+5
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 17.10 08:00; 18.10 10:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Suhtlemisel see ei häiri, kui inimene natuke vahepeal sõnu sassi ajab ja puterdab. Igaühel juhtub, mis siis.

Küll aga on häirivad sellised “mõmisejad”. No ongi selliseid inimesi, kes nublulikult mõmisevad. Räägivad üsna vaikselt ja kõik sõnad sulavad kokku mingiks mõminaks. Jube raske on aru saada. Eriti kui inimene on su töökaaslane ja on oluline kuulda ja aru saada, mis ta räägib.

Mul on sellised töökaaslased just meessoost inimesed, paar tükki, kes pealtnäha tunduvad küll maru enesekindlad. Aga rääkimismaneer on jube. Tõesti vahepeal ei saagi mitte midagi aru, ainult mõnda üksikut sõna lauses eristab. Sest lisaks räägivad veel kiiresti ka.

Võin öelda, et selline asi tõesti ärritab lausa vahepeal. Sest vuristatakse mõmisedes mingi pikk joru ette. Selle asemel et korralikult aeglaselt iga sõna välja hääldada. Selliste inimestega suhtlus on ärritav. Puterdamine pole, küll aru saab, mis mõtleb.

+8
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oi, mul lähevad ka kogu aeg sõnad sassi, nt ütlen kohvikus “Kas ma saaksin palun klaasi kraanivett” asemel “Kas ma saaksin palun kraani klaasivett”. Aga ma olen alati selline olnud. Võibolla on sündroom, aga ma selle nime ei tea (düsleksia on ju vist midagi muud). Nagu eelpool öeldud, mul aitab aeglasemalt ja läbimõeldumalt rääkimine ning lause struktuuri lihtsustamine.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas see pole mitte ärevusega seotud?

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas see pole mitte ärevusega seotud?

Mitte ainult, ärevus, väsimus, elevus, hajameelsus (mõtted tegelevad kõnelemise ajal juba millegi uuega) jne.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 17.10 08:00; 18.10 10:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma kipun ka vahel puterdama, aga minu põhline probleem on kiiresti rääkimine, eriti kui on pikem jutt. Tahan ruttu oma mõtte väljaöelda, sest mõtlen kiiremini kui räägin.  Eriti jama on kui räägin võõrkeeles, olen võõrkeelseid sõnu keeltes segamini ajanud, öeldes ingl. keelse asemel hoopis hispaania või venekeelse  ehk ka vastupidi.  Sunnin end teadlikult kõnet aeglustama ja vähem kasutama piltlikke väljendeid ning piirduma bürokraatias levinud väljenditega.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.10 10:11; 27.10 00:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

“Tutvusin oma mehega apteegis. Otsis teine sealt XXXXXL suuruses kondoome. Alles hiljem sain teada, et ta vahel kokutama kipub.”

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ka aegajalt puterdasin noorena. Lausa paristasin teksti välja. Nüüd kontrollin teadlikult oma kõne tempot. Ja katsun räägida aktiivsete huultega ning häält teadlikult madalamal hoida – peaaegu ei juhtugi seda enam.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Soovitan kõigil puterdajatel ja kogelejatel uurida seoseid B12 vitamiini ja kõnehäirete kohta. Eesti keeles ei ole, aga inglise keeles küll ja veel uuringuid ja materjale. Võibolla aitab lihtne vitamiinikuur 🙂

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Soovitan kõigil puterdajatel ja kogelejatel uurida seoseid B12 vitamiini ja kõnehäirete kohta. Eesti keeles ei ole, aga inglise keeles küll ja veel uuringuid ja materjale. Võibolla aitab lihtne vitamiinikuur ????

Ole nüüd normaalne, mis mul on aeg-ajalt selle B12-vitamiini puudus või ja see muutub päeva jooksul mitu korda erinevas suunas?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.10 10:11; 27.10 00:47;
To report this post you need to login first.
Näitan 20 postitust - vahemik 1 kuni 20 (kokku 20 )


Esileht Pereelu ja suhted Kõnes puterdamine täiskasvanu eas