Esileht Koolilaps Koolivalmidus

Näitan 9 postitust - vahemik 1 kuni 9 (kokku 9 )

Teema: Koolivalmidus

Postitas:
Kägu

Mida tähendab, kui laps sai 5a-selt (mõni kuu enne 6 saamist) koolivalmiduse testil maksimum arv punkte? Kas see on hea või halb nähtus?

0
-4
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Humblebrag?

Mina läksin kuueselt kooli. Mis seal nii erilist peaks olema?

+5
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mida tähendab, kui laps sai 5a-selt (mõni kuu enne 6 saamist) koolivalmiduse testil maksimum arv punkte? Kas see on hea või halb nähtus?

Miks sa ei küsinud siis sellelt inimeselt, kes seda testi tegi?

Mõned lapsed ongi igatpidi valmis ja lähevad 6 aastaselt kooli. Mõned võivad akadeemiliselt valmis olla, aga sotsiaalselt veel pole. Kas näiteks âsja 6 aastaseks saanud laps suudab ikka 4 tundi järjest 45 minutit tunnis paigal istuda? Kahtlen natuke. Aga ejs lapsed ongi erinevad ja pead ikka vaatana suurt pilti mitte ühte testi.

+7
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui sa nüüd testi tegid, siis see ei anna midagi, sest juba märtsis pidid enamus kohtades vanemad avalduse tegema, kui soovivad last aasta varem kooli.

Kui oleks soovinud last varem kooli oleks jaanuaris-veebruaris seda asja ajama.

Kui laps tubli, siis võid proovida ju järgmine aasta koolikatseid, kui teie kandis on, kui ei, siis läheb järgmine sügis kooli nagu peab nagunii.

Ega vaimne võimekus ei näita sotsiaalset poolt, mul oli ka 5,5a juba kirjutamis-lugemis-arvutamise oskuste järgi valmis, aga üksi liikuda kooli ei julge, seega kooli veel ei pane. Laps peab olema ka sotsiaalselt küps, et kooli minna.

+8
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

see tähendab, et lapsevanemal on vajadus kekutada

+18
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Koolivalmidustest näitab akadeemilisi oskuseid, mitte sotsiaalseid oskuseid. Minu lapsed olid ka akadeemiliselt koolivalmis varem. Aga see ei tähenda, et nad olid valmis ise linnas liiklema, muutunud olukorras ( näiteks teeparandus, ära jäänud buss, kooliekskursioon lõppeb lapsele ootamatus ja tundmatus asupaigas vms.).

Seega see test tähendab, et jätka samas vaimus, arenda oma last kuni huvi jagub ja seitsme aastaselt saada kooli.

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu laps sai ka 99/100 mõni kuu enne kuueseks saamist. Seda testi tegi seetõttu, et ta oli endast aasta vanematega ühes lasteaiarühmas. Mina jätsin aastaks veel lasteaeda (teised läksid kooli), sest kogu eelneva aasta ma kuulsin pidevalt, et täna oli nii nõme päev: pidi tähti või numbreid kirjutama. Üks asi on omandatud akadeemilused oskused ja hoopis teine asi valmisolek kooli minna ja tunnis õppida.

+6
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Miks küsid, et kas see on halb nähtus? Ootad justkui, et kõik  hakkaksid nüüd sellele kangesti n-ö “vastu vaidlema” ehk sinu lapse tarkust ja andekust taevani kiitma. Ega siis ükski ei vasta, et “jaa, see on ikka väga halb ja kahjulik, kui laps viieselt koolivalmiduse testi läbib, niisugust jama ei tohi iialgi olla!” 😀

Mu enda esiklaps tegi juba neljaselt kooliminejatele pika puuga ära nii akadeemiliselt võimekuselt kui ka sotsiaalsete oskuste poolest. Haaras kõike lennult, õppis ruttu lugema ja vigadeta kirjutama ning suutis pikka aega rahulikult paigal püsida ja kuulata. Sai isegi tõendi, et tal on andekus kui hariduslik erivajadus. Praegu on ta teismeline ja täiesti tavaline noor. Nii mõnedki ta eakaaslased, kes lasteaias ja algklassides nägid õppimise ja paigalpüsimisega suurt vaeva, on nüüdseks aga igati tublid ja hakkajad ning kohati temast ettegi jõudnud.

Mina ise olin lapsena samuti andekas, ja õpetajad ei osanud minuga teha muud, kui lihtsalt tõsta üle mitme klassi. Kahjuks tõi see kaasa koolikiusamist, klassikaaslased narrisid “titeks”. Ei olnud tore olla kogu aeg klassis teistest ikka mitu-mitu head aastat noorem. Puberteedi saabudes klassiõed meikisid ennast, käisid pidudel, aga mina ei olnud nendega veel ühel lainel, jne.

Olles ise lapsena klassi noorim olnud ja targa lapse teismeikka kasvatanud, soovitan järgmisi seiku:

Ära topi teda kooli enne, kui seadusega ettenähtud. Algklassides on laste jaoks oluline olla koos omavanustega.

Targa lapse põhiprobleemiks kipub olema laiskus, mis tuleneb sellest, et talle tuleb kõik liiga kergelt kätte. Sestap tasub mõelda, kuidas tekitada talle tegevust nii, et tal säiliks pingutustahe ja eduelamus. Sellel põhjusel on katsetega koolid oma suurema õppemahuga tegelikult hea valik.

Paku talle erinevaid tegevusi, trenne, huviringe.

Võta seda kõike hästi rahulikult, anna talle võimalused, kuid ära suru peale. Püüa just tekitada temas visadust, sihikindlust ja tööharjumust. Et ei tekiks olukorda, kus 10 aasta pärast on keskpärased oma tööoskusega temast mööda läinud ja tema avastab imestades, et ei olegi äkki  enam see “kõige-kõige…”

+8
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mis test see selline on? Minu laps käis enne 6a saamist Rajaleidjas koolivalmiduse uuringul ja seal ei antud küll mingit 100 palli skaalal skoori, vaid oli umbes kaheksas eri valdkonnas (tähelepanu, mälu, ruumitaju) kirjeldav hinnang, muuhulgas märgiti iga valdkonna kohta, kas ta oleks kooli minejate seas normi piires ning üle või alla keskmise. Laps läkski 6-aastaselt kooli.

Kui on mingi lasteaia oma välja mõeldud test, a la kas tunneb kolmnurga ära, kas oskab oma nime kirjutada jne., siis on ilmselt täispunktide saamine väga tavaline asi. Need koolivalmiduse nõuded akadeemiliste oskuste osas on mõeldud miinimumnõuetena, mille saavutamine küll midagi erilist ei näita peale võime saada tavakooli 1. klassis hakkama. Koolivalmiduse akadeemilised nõuded täidab 4-aastastest ilmselt viiendik, 5-aastastest üle poole ja 6-aastaselt enne kooli minekut on rühmas mõni üksik laps, kellele kujundid, tähed, joonte sees värvimine jms valmistavad jätkuvalt raskusi ja kes peaksid minema edasi uuringutele ja võibolla kaaluma lihtsustatud õppekava.

+2
-2
Please wait...

Näitan 9 postitust - vahemik 1 kuni 9 (kokku 9 )

Esileht Koolilaps Koolivalmidus