Esileht Ilu ja tervis Kopsuproov nõukogude ajal

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 38 )

Teema: Kopsuproov nõukogude ajal

Postitas:

Kas mäletate, et vene ajal tehti inimestele käele nö. kopsupoovi? Tõmmati mingi kriips teatud ainega käe siseküljele ja siis mingi aja pärast mõõdeti, kas paistetus tekkis. Mul lapsena alati tekkis ja olin Kaarli pst. tuberkuloosidispanseris arvel. Kirjutati ka mingeid tablette, aga vanemad neid mulle ei andnud. Siiani kopsudega kõik korras.

Kes mäletab ja oskab rohkem kommenteerida selle proovi kohta? Kas see oli mõttetu diagnostika, sest tänapäeval seda enam ei tehta ju?

+9
-10
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.04 12:03; 21.04 15:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kes mäletab ja oskab rohkem kommenteerida selle proovi kohta? Kas see oli mõttetu diagnostika, sest tänapäeval seda enam ei tehta ju?

Huvitav, mis vanuses sellised heietused tähtsaks muutuvad?
Et elatakse minevikus ja tänapäev on suht ähmane ja ebaoluline…

+2
-53
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.04 12:06; 21.04 12:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kes mäletab ja oskab rohkem kommenteerida selle proovi kohta? Kas see oli mõttetu diagnostika, sest tänapäeval seda enam ei tehta ju?

Huvitav, mis vanuses sellised heietused tähtsaks muutuvad?

Et elatakse minevikus ja tänapäev on suht ähmane ja ebaoluline…

Minul tekkis see küsimus siis, kui meditsiinikooli astusin,, olles seal 40 eluaasta ümber. Milles mure?

+13
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.04 12:08; 21.04 12:21;
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:

Milles mure?

Mure on lihtne, mul samuti vanust juba ligi 55. Kuigi, mingeid kopsuproove ei veel mäleta, rõugete vastu vaktsineerimist samuti mitte, aga pea see siis tuleb?

0
-28
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.04 12:06; 21.04 12:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

tuberkuliinitest ehk Mantoux’ test e. tuberkuloosi nahatest, kõnekeeles kopsuproov.

Ma 48, ka oli alati jama selle prooviga.
Kopsudega miskit hullu õnneks pole.

+15
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Milles mure?

Mure on lihtne, mul samuti vanust juba ligi 55. Kuigi, mingeid kopsuproove ei veel mäleta, rõugete vastu vaktsineerimist samuti mitte, aga pea see siis tuleb?

Mäluprobleemid 🙂

+16
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.04 12:08; 21.04 12:21;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas mäletate, et vene ajal tehti inimestele käele nö. kopsupoovi? Tõmmati mingi kriips teatud ainega käe siseküljele ja siis mingi aja pärast mõõdeti, kas paistetus tekkis. Mul lapsena alati tekkis ja olin Kaarli pst. tuberkuloosidispanseris arvel. Kirjutati ka mingeid tablette, aga vanemad neid mulle ei andnud. Siiani kopsudega kõik korras.

Kes mäletab ja oskab rohkem kommenteerida selle proovi kohta? Kas see oli mõttetu diagnostika, sest tänapäeval seda enam ei tehta ju?

Tehakse tänapäeval ka.

Pidin oma suure lapsega käima tegemas, sest Ameerikasse vahetusõpilaseks minnes sealne pool tahtis selle proovi tegemist. Tehakse nii Kesklinna lastepolikliinikus kui ka Hiiul.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

See oli jah tuberkuloosi teema, kuigi tuberkuloosi levik oli suht kontrolli all, tehti neid proove pidevalt.  Nüüd enam ei kontrollita, aga ega see ei tähenda, et see haigus oleks kadunud.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.04 12:26; 24.04 09:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

tuberkuliinitest ehk Mantoux’ test e. tuberkuloosi nahatest, kõnekeeles kopsuproov.

Ma 48, ka oli alati jama selle prooviga.

Kopsudega miskit hullu õnneks pole.

tegemist oli tuberkuloosi sõeluuringuga latentse tuberkuloosi leidmiseks.
kuna tuberkuloos täna enam eestis aktuaalne ei ole, siis tehakse seda vaid valitud riskigruppidele, näiteks teadaolev kontakt aktiivset tuberkuloosi põdeva inimesega, immuunpuudulikud seisundid jmt.

https://www.kliinik.ee/haiguste_abc/tuberkuliiniproov/id-1878

+10
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 21.04 12:29; 21.04 12:43; 21.04 12:51; 22.04 13:37; 23.04 08:44;
To report this post you need to login first.
Postitas:

See oli jah tuberkuloosi teema, kuigi tuberkuloosi levik oli suht kontrolli all, tehti neid proove pidevalt. Nüüd enam ei kontrollita, aga ega see ei tähenda, et see haigus oleks kadunud.

sõltub mis ajast sa räägid.
näiteks taasiseseisvumise aeg 90-ndatel tõi kaasa järsu tuberkuloosi haigestumise tõusu. eestis haigestuti siis 10 korda sagedamini kui põhjamaades.
alates 2001 aastast on olukorda aina paremaks muutunud ja tuberkuloosi haigestumine oluliselt vähenenud.
samas on eesti eriliseks probleemiks multiresistentsete ja eriti resistentsete tuberkuloosi haigusjuhtude suur osakaal.

+8
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 21.04 12:29; 21.04 12:43; 21.04 12:51; 22.04 13:37; 23.04 08:44;
To report this post you need to login first.
Postitas:

tegemist oli tuberkuloosi sõeluuringuga latentse tuberkuloosi leidmiseks.

Mina mäletan, et seda tehti koolis suhteliselt regulaarselt ja kõigile klassist. Võimalik, et siis mingis vanuses testitigi kõiki.

Mure on lihtne, mul samuti vanust juba ligi 55. Kuigi, mingeid kopsuproove ei veel mäleta, rõugete vastu vaktsineerimist samuti mitte, aga pea see siis tuleb?

Kas sul õlavartel vaktsineerimisarmid on? Mina ka vaktsineerimist ennast ei mäleta, aga tean, et olen lapsena rõugete vastu vaktsineeritud. Kuna rõugete vastu vaktsineerimine lõpetati 1980, siis hetkel 55-aastane sai selle vaktsiini päris kindlasti. Mina olen 40+ vanuses.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina mäletan, et seda tehti koolis suhteliselt regulaarselt ja kõigile klassist. Võimalik, et siis mingis vanuses testitigi kõiki.

sõeluuring seda ju tähendabki, et püütakse hõlmata võimalikult suurt osa valitud grupist.
nõukogude ajal tähendaski see sõna otseses mõttes kõikide vastava aastakäigu laste testimist.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 21.04 12:29; 21.04 12:43; 21.04 12:51; 22.04 13:37; 23.04 08:44;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas rõugetele tehti kordusvaktsineerimist ka? Mina olen 1980. aastal sündinud ja minul on kaks rõugearmi – üks “eluaeg” olnud ja teine on hilisem, äkki isegi gümnaasiumi ajast (ma tean, et millegi vastu meid gümnaasiumis vaktsineeriti, mis suht paljud palavikuga siruli tõmbas, aga samal ajal täpselt oli mingi hästi tähtsa bändi kontsert toimumas ja siis käis sõbrannadega õudne skeemitamine, kuidas ikka palavikust hoolimata saaks pidusse minna, sellepärast on meeles :D) 1997-1998 vist veel gripivaktsiine ei tehtud, veel vähem koolis kõigile. Muid vaktsiine ma ei oska välja mõeldagi, kuigi neid on ju palju…

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei saa aru, miks TA on miinustatud ja mõnitatud. See on tegelikult huvitav küsimus. Et kui see punane ring läks liiga suureks, et mis oli siis tegelikult põhjuseks? Mäletan, et käisin keskkooli ajal ühe sõbrannaga Tallinnas veel kaasas, kes saadeti selle pärast kuhugi edasi. Mingi väike maja oli kuskil Toompuiesteel, mis taga seal tehti või öeldi, ei mäleta, aga kopsudega ei olnud tal probleeme ei enne ega ka pärast.

+16
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Et kui see punane ring läks liiga suureks, et mis oli siis tegelikult põhjuseks?

Siis oli olnud kokkupuude tuberkuloosiga.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minule tehti see test alles mõni aasta tagasi Rootsis rasedusega arvele võttes. Eesti on nende jaoks kõrge tuberkuloosiriskiga piirkond. Rootsis lapsi tuberkuloosi vastu üldiselt ei vaktsineerita, aga minu lapsele tehti, sest reisib tihti riskipiirkonda 😀

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

See oli jah tuberkuloosi teema, kuigi tuberkuloosi levik oli suht kontrolli all, tehti neid proove pidevalt.

Tuberkuloosi levik kontrolli all!? Tuberkuloosi levik oli sel ajal ikka suht kontrollimatu. Praegu võib öelda, et tuberkuloosi levik on kontrolli all.

+1
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 21.04 13:51; 21.04 13:58; 22.04 14:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Huvitav, mis vanuses sellised heietused tähtsaks muutuvad?

Ma veetsin eilse õhtu sellise teema üle heietades. Vanus on 50, kui see oluline peaks olema. Vaatasin Charited ja ei saanud aru, miks see arst tuberkuliiniga tuberkuloosi üritas ravida, kui meile tehti lapsena tuberkuliiniproov hoopis selleks, et tuvastada kokkupuude haigustekitajaga (elusvaktsiini tõttu muutus muidugi ka vaktsineerimise järgselt tuberkuliiniproov positiivseks). Ja siis kaevusingi teemasse, mitu tundi lugesin.

+6
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 21.04 13:51; 21.04 13:58; 22.04 14:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kes mäletab ja oskab rohkem kommenteerida selle proovi kohta? Kas see oli mõttetu diagnostika, sest tänapäeval seda enam ei tehta ju?

Huvitav, mis vanuses sellised heietused tähtsaks muutuvad?

Et elatakse minevikus ja tänapäev on suht ähmane ja ebaoluline…

Minul tekkis see küsimus siis, kui meditsiinikooli astusin,, olles seal 40 eluaasta ümber. Milles mure?

Lumehelbekesel lihtsalt ei seostunud mõiste kopsuproov millegagi, sellepärast plärataski midagi. Neid ei tasu tähele panna, sest asju, millest nad aru ei saa, on tohutult.

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kes mäletab ja oskab rohkem kommenteerida selle proovi kohta? Kas see oli mõttetu diagnostika, sest tänapäeval seda enam ei tehta ju?

Huvitav, mis vanuses sellised heietused tähtsaks muutuvad?

Et elatakse minevikus ja tänapäev on suht ähmane ja ebaoluline…

Õige! Influentserid on ikka palju olulisemad, kui meditsiiniajalugu vm teadusalane, populaarteaduslik jne vana jama.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas rõugetele tehti kordusvaktsineerimist ka? Mina olen 1980. aastal sündinud ja minul on kaks rõugearmi – üks “eluaeg” olnud ja teine on hilisem,

Kaks korda tehti: esimene väikelapsele, teine vist teismelise eas. Minul on esimesed reiel (maahaigla õe selgitus oli, et oleks vähemnähtav piirkond, kui suured armid peaks jääma) ja teised õlavarrel.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina mäletan “hernesüsti”, mis tehti käe siseküljele ja siis mõne päeva pärast mõõdeti. Ma kriipsu ei mäleta. Pojale tehti ka, süstekoht läks suureks, võeti ka arvele aga õnneks pole siiani midagi. Süstist möödas 15 aastat.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil tehti seda 90ndatel korduvalt. Iga kord näitas see mul positiivset tulemust ja siis pidin emaga jooksma mööda arste ja lisauuringuid kust kinnitati, et mul on valepositiivne.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Huvitav, mis vanuses sellised heietused tähtsaks muutuvad?

Ma veetsin eilse õhtu sellise teema üle heietades. Vanus on 50, kui see oluline peaks olema. Vaatasin Charited ja ei saanud aru, miks see arst tuberkuliiniga tuberkuloosi üritas ravida, kui meile tehti lapsena tuberkuliiniproov hoopis selleks, et tuvastada kokkupuude haigustekitajaga (elusvaktsiini tõttu muutus muidugi ka vaktsineerimise järgselt tuberkuliiniproov positiivseks). Ja siis kaevusingi teemasse, mitu tundi lugesin.

Väga põnev. Palun kirjuta lühidalt, mida teada said.

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.04 12:03; 21.04 15:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen 55-aastane.

Mulle tehti vastavalt vanuselisele normile ning lisaks ka sellele, et perekonnas oli tuberkuloosihaige, seega olin rikigrupis. Test oli ses vanuses piiripealne, st haige ei olnud, aga pisikut kandsin.

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul ka tuberkuloositest läks alati punaseks, haiglas tehtud kordustest oli korras ja nii mitmel korral. 1981 vaktsineeriti igatahes veel rõugete vastu veel ka.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil tehti seda 90ndatel korduvalt. Iga kord näitas see mul positiivset tulemust ja siis pidin emaga jooksma mööda arste ja lisauuringuid kust kinnitati, et mul on valepositiivne.

Oh mul oli ka sama jama. Kogu aeg läks suureks ja siisnpidi kordusteste tegema. Algkooli arstikabinetist mäletangi ainult seda “nööbi” tegemist. Vahepeal oli selline tunne, et iga kuu käisin seda nööpi tegemas.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Huvitav, mis vanuses sellised heietused tähtsaks muutuvad?

Ma veetsin eilse õhtu sellise teema üle heietades. Vanus on 50, kui see oluline peaks olema. Vaatasin Charited ja ei saanud aru, miks see arst tuberkuliiniga tuberkuloosi üritas ravida, kui meile tehti lapsena tuberkuliiniproov hoopis selleks, et tuvastada kokkupuude haigustekitajaga (elusvaktsiini tõttu muutus muidugi ka vaktsineerimise järgselt tuberkuliiniproov positiivseks). Ja siis kaevusingi teemasse, mitu tundi lugesin.

charites “see arst”, kes tuberkuliiniga katsetas oli robert koch ja aasta oli siis 1888.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 21.04 12:29; 21.04 12:43; 21.04 12:51; 22.04 13:37; 23.04 08:44;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Huvitav, mis vanuses sellised heietused tähtsaks muutuvad?

Ma veetsin eilse õhtu sellise teema üle heietades. Vanus on 50, kui see oluline peaks olema. Vaatasin Charited ja ei saanud aru, miks see arst tuberkuliiniga tuberkuloosi üritas ravida, kui meile tehti lapsena tuberkuliiniproov hoopis selleks, et tuvastada kokkupuude haigustekitajaga (elusvaktsiini tõttu muutus muidugi ka vaktsineerimise järgselt tuberkuliiniproov positiivseks). Ja siis kaevusingi teemasse, mitu tundi lugesin.

charites “see arst”, kes tuberkuliiniga katsetas oli robert koch ja aasta oli siis 1888.

Naljatilk, ma ei arvanudki, et tegevus pärast tubrkuliiniproovide kasutuselevõttu või üleüldse 20. või 21. sajandil toimus ????‍♀️

0
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 21.04 13:51; 21.04 13:58; 22.04 14:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Seda proovi tehti nõuka-ajal sellepärast, et kindlaks teha, kellel see tuberkoloosipisik olemas on. Siis vaktsineeriti kõiki mitu korda ja enamus lapsi sellest pisikust nakatunud ei olnud. Need, kes olid, neid siis “raviti” igaks juhuks, sageli seda vaja polnudki, sest tuberkoloos polnud aktiivne, lihtsalt olemas. Nõuka-aja lõppedes lõppes järjepidev vaktsineerimine (tehti küll vastsündinutele, kuid 3-4-aastaselt enam mitte), mistõttu kooli ajaks, kui teist süsti tegema hakati, oli enamus lapsi juba selle pisikuga nakatunud ja siis uut kaitsesüsti teha ei saanud enam. Kuna aga elamistingimused ei ole enam sellised, kus nakatunu kindlalt haigeks jääb (rõsked keldriruumid elamiseks, vähe toitu, vitamiine jne), siis leiti, et polegi vaja mitu korda vaktsineerida, piisab, kui seda teha sünnitusmajas, sest vastsündinu on kõige vastuvõtlikum (või jäeti tegemata lihtsalt rahapuudusel see teine süst).  Ehk praegu kannab suurem osa inimesi seda tuberkoloosipisikut, aga elutingimuste ja hea toidu tõttu me enamuses ei haigestu.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 22.04 15:00; 22.04 20:41;
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 38 )


Esileht Ilu ja tervis Kopsuproov nõukogude ajal