Esileht Kodunurk Korstnapühkimine, kas omanik või üürnik?

Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )

Teema: Korstnapühkimine, kas omanik või üürnik?

Postitas:

Käisid mingi aeg tagasi korstnapühkijad ja nüüd paar kuud jookseb arvele sisse “korsten”. Minu jaoks imelik teema, aga ei oska kohe vastavat seadust ka üles otsida.

+3
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.02 09:35; 18.02 10:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu meelest on korstna pühkimine pigem hoolduskulu (nagu trepikodade pühkimine või lume lükkamine).
Korstna pühkimine ei tõsta omaniku vara väärtust tõstaks (nagu ühistu poolt maja renoveerimiseks võetud laenud).
Seega mina peaksin seda pigem üürniku kuluks.

+9
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kokkuleppe asi, oleneb mitmetezt asjadest. Näiteks kui pikalt üürnik üürib. Kui aasta üürib, siis pole see tema teema. Kui 10 a , siis võiks osaleda mingis summas, kui omavahel kokku lepitud saavad. Kuid korstnapühkimist on vaja ka kindlustuse jaoks, et kinnisvarale kindlustus üldse kehtikski.

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

omaniku kulu ikka. ega seda ju iga kuu ei tehta nagu muru niitmist, see pole tavaline haldus.
vbl on üüriline sul pool aastat sees, aga maksab eelmiste ja järgmiste üüriliste eest korstnapühkimise kinni v?
sina omanik, pead garanteerima, et oleks töötav kütte- ja elektrisüsteem ning toimiv veevärk.

+11
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Asi ka selles, et ma ümmarguselt 1,5 aastat siin elanud, aga see juba teine kord korstnapühkimist. Eelmine kord ei pööranud isegi tähelepanu, aga praegu rahaliselt väga kitsas. Kusjuures ma pole ju seda arvedki näinud ja kuidagi pikalt jookseb see summa sisse.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.02 09:35; 18.02 10:18;
To report this post you need to login first.

kütab ju üürnik, mitte omanik – samasugune jooksev hoolduskulu nagu keskküttekatlal igakuine.

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

seadus ütleb, et ametlik korstnapühkija peab käima mingi 4-5a tagant korra,
aga seda juhul KUI küttekoldeid muul ajal korralikult puhastatakse. nt eramutes piisab kui iga kütteperioodi algul ja lõpul puhastab maja omanik kõik löörid ja kolded, iganädalaselt võtab tuha välja, kontrollib siibrid jne.
päästeamet eeldab vähemalt 2x aastas põhjalikku puhastamist profi poolt, juhul kui kollete kasutaja ise seda ei tee (nt tervislikel põhjustel) või ei oska.

mina võrdleks puumajas (ahjud, kamin, puupliit, korstnad-lõõrid) korstnapühkimisteenust pigem trepikoja või korteri koristamisega, st seda on vaja teha pidevalt, valida on, kas teed ise või palkad professionaali.
kui sa ignoreerid koristamist, elad lihtsalt mustuses (ja võivad tulla satikad ja rotid elamisse),
aga kui sa ei puhasta küttekoldeid ja lõõre, siis tekitad tuleohtliku olukorra ja naabrite vara hävimise korral jääd süüdlaseks sina kui tulekahju põhjustaja, mitte omanik (sest tule tegid ahju sina, mitte tema)

+7
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.02 12:09; 18.02 19:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kortermajades peab korstnapühkija käima igal aastal.
Minu meelest üürniku kulu.

+10
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Liomulikult onaniku kulu. Nii nagu ka uue ahju või korstna ladumine, katuse parandamine, küttesüsteemi haldamine jne.

+2
-11
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

See oleneb sinu üürilepingus.
Advokaadi vastust antud küsimusele näed siit http://www.vastused.ee/loe/oigus/korteriomandioigus/5280/kas-korteriomanikul-oigus-esitada.html

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

eramutes piisab kui iga kütteperioodi algul ja lõpul puhastab maja omanik kõik löörid ja kolded, iganädalaselt võtab tuha välja,

Et ma omanikuna hakkan käima iga nädal oma välja üüritud eramus üürniku asemel tuhka ahjust välja võtmas? Ega sa natuke nüüd ei liialda?

+11
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

kas omanikul oleks see kulu, kui korter seisaks tühjalt? ei oleks.
kas korstna pühkimise vaajdus kaasneb üürnikuga? jah.

üsna lihtne otsustada. samas, arvet peaks üürnik kindlasti nägema, muidu pole mingit alust temalt raha küsida.

+3
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.02 16:16; 19.02 00:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

kas omanikul oleks see kulu, kui korter seisaks tühjalt? ei oleks.

Oleks küll. Olenemata sellest, kas ahju vahepeal köetakse või mitte, tuleb kortermajale kord aastas kutsuda korstnapühkija, kes kõik üle vaatab. Kui sul on eramaja, ka sel juhul on sul vaja korstnapühkija akti, et kõik on korras, sest muidu kui juhtub mingi tuleõnnetus ja sul seda akti ei ole, siis näed kindlustussummadest vaid und.

Meil kortermajas kutsub korstnapühkija korteriühistu ja siis see käib ka kõik korterid korraga läbi.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Maksis omanik, kui ahiküttega üürikas elasime.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Et ma omanikuna hakkan käima iga nädal oma välja üüritud eramus üürniku asemel tuhka ahjust välja võtmas? Ega sa natuke nüüd ei liialda?

eeeeei 🙂
ma lihtsalt tsiteerisin päästeametit ses mõttes, et kui sul on küttekoldega maja JA sa elad seal sees, SIIS puhastad pliiti igal nädalal.
kui üürnik on sees ja kütab seda, siis on see loomulikult üürniku rida.

mulle tundub, et siinsed üürnikest vastajad ei saa aru, et tuha eemaldamine ahjust on sama elementaarne kui nõudepesu või koristamine.

kui üürnik ei taha maksta korstnapühkija arveid ega ise tuhka välja võtta, otsigu siis tsentraalse keskküttega korter.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.02 12:09; 18.02 19:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina üürin korterit välja. Küll keskküttega, aga kui oleks ahjuküttega, siis mina leian, et see oleks minu kohustus tagada, et korsten/ahi oleks korralikult hooldatud ja kontrollitud. Sest mulle oleks kallim ja vaevarikkam tegeleda tagajärgedega kui üürnik ei viitsi/ei taha seda teha. Ehk siis ma laseksin korstent regulaarselt puhastada ja see oleks minu kulu. Küll aga eeldaks, et igapäevane tuha ahjust välja võtmine ja muu säärane tegevus on üürniku poolt tehtud. Ehk siis ka üürnikul on kohustus üüritavasse pinda heaperemehelikult suhtuda ja seda korras hoida.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

kas omanikul oleks see kulu, kui korter seisaks tühjalt? ei oleks.

Oleks küll. Olenemata sellest, kas ahju vahepeal köetakse või mitte, tuleb kortermajale kord aastas kutsuda korstnapühkija, kes kõik üle vaatab. Kui sul on eramaja, ka sel juhul on sul vaja korstnapühkija akti, et kõik on korras, sest muidu kui juhtub mingi tuleõnnetus ja sul seda akti ei ole, siis näed kindlustussummadest vaid und.

Meil kortermajas kutsub korstnapühkija korteriühistu ja siis see käib ka kõik korterid korraga läbi.

aga me ju ei tea, millises majas TA elab ja mida seadus täpselt kohustab. kui kortermajas on kord aastas kohustuslik, siis peaks see kulu minema hoolduse realt, nagu ka üldelekter, trepikoja koristamine, lifti hooldus jms – need kõik on ju üürniku kulu.

või maksavad kõik korstnapühkijat eraldi real? ma küll ei maksa. korter on kortermajas ja pmst on seal ka korstnad, kuid nt minu korteris ei ole ühtki küttekollet – pole elus korstnapühkija teenuse eest maksnud. samas on mul nt kaminavalmidus, st lõor on olemas. aga tahmamisse ma (õigemini minu üürnik) oma panust ei anna 😉

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.02 16:16; 19.02 00:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina omanikuna olen huvitatud, et mu korsten töökorras oleks ja sinna pühkimatusest lõket ei tekiks. Seega korraldan ja maksan korstnapühkimise igal aastal ise. Üürnike hooleks ma nii tähtsat tegevust jätta ei söanda. Need ei saa isegi aknaid pestud korra aastas.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )


Esileht Kodunurk Korstnapühkimine, kas omanik või üürnik?