Esileht Tööelu, raha ja seadused. Korteri ostmine pangalaenuga

Näitan 16 postitust - vahemik 1 kuni 16 (kokku 16 )

Teema: Korteri ostmine pangalaenuga

Postitas:

Millises järjekorras see pangalaenu saamine käib? St teed panka kodulaenu avalduse, saad pangalt esialgse(?) pakkumise. Millal see komisjoni ette läheb? Kaua läheb aega positiivse otsuseni? Kui otsus on juba positiivne, kas siis panga poolt rohkem tõrkeid ei tule?

Kui müüja soovib sõlmida tasulise broneerimislepingu 10% tehingu summast, siis kas nt 150 000 korteri puhul peaksin talle maksma mingi hetk 15 000 broneerimistasu, kas see ongi siis sissemaks hiljem kui tehinguks läheb? Aga kui peaks tekkima mingi tōrge näiteks panga poolt, mks ei sōltu minust? Või siis enam ei teki kui positiivne otsus käes?
<p style=”text-align: left;”>Lisaks kui googlesse broneerimisleping sisse lüüa siis pidavat see tühine olema ja ei kohusta ostma ja makstud tasu ka ostuhinna sisse ei lähe… mis selle mõte siis on? Kuidas sellega siis ikkagi on? Nii suurt summat ju kellelegi niisama ei anna. Poleks probleemi maksta talle see 10% niiöelda broneerimistasuna kui niikuinii tehinguks läheb, aga mis hetkel see siis mõistlik oleks, et enam tõrkeid ei tule ja see siis sissemaksu eest oleks talle?</p>

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 26.03 04:19; 26.03 09:21; 26.03 11:43; 26.03 12:10;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Broneerimistasuna 10% on hullumeelsus. 1000-2000 eurot oleks normaalne.

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui ostad eraisikult, siis minge notari juurde selle broneerimisega. Kinnisvara ostul on muud lepingud tühised. Muidugi annab sõnastada, aga siis peab ka veidi usaldust juurde panema. Panga osa küsi pangast laenuhaldurilt, komiteede otsused on erinevates pankades erinevate tihedustega ja otsuse kehtivusaeg samuti. Haldur saab otsuses märgitud tingimustel sinuga lepingu sõlmida selle otsuse kehtivuse ajal (nt 1-2 kuud), kui selle aja jooksul tehingut ei toimu, siis peab uuesti komiteesse minema ja võib mingi muu vastuse saada.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga kas pangas on niimodi, et haldur teeb mulle mingi pakkumise, mille ma siis heaks kiidan ja siis see läheb komisjoni ette? Sest ilma komisjoni otsuseta see ju kindel pole, et laenu antakse?

Aga kui samal ajal mingi teine pank nt parema pakkumise teeb, kas saadan siis mõlemad pakkumised komisjoni ette ja kui mõlemad positiivse vastuse saavad, siis valin?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 26.03 04:19; 26.03 09:21; 26.03 11:43; 26.03 12:10;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Otsast pihta hakates – uuri müüjalt üle, kas ta mõtleb broneerimislepingut või notariaalset ostu-müügi eellepingut (võlaõiguslik leping).

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 26.03 09:26; 26.03 09:35; 26.03 09:56; 26.03 11:15; 26.03 13:00;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Haldur ütleb sulle ligikaudselt tema arvamuse, kas oled laenukõlbulik ja mis summas. Komisjoni ette ei lähe enne kui on hindamine/hindamised olemas. Komisjoni otsus võib olla halduri omast erinev – oleneb olukorrast. Üldiselt haldurid võiksid ja peaksid enamvähem juba teadma, mis otsus komisjonist tuleb, aga on ka olukordi, kus komisjon keeldub ja tahab rohkem tagatist või muid tingimusi vmt infot juurde.

Vabalt võid mitme pangaga komisjoni jõuda ja siis valida. Meil hakkas swed peedistama, LHV polnud probleeme – valisime LHV. Meil oli küll teine olukord, swed tahtis, et tagatise maha müüksime (haldur seda komisjoni nõudmist ette ei näinud, elasime veel ise seal sees) ja teeksime rahas sissemakse, aga siis pole ju ka kindel, et müüja nt vahepeal maha ei müü või pank ümber ei mõtle, LHVle sobis, et tagatis jääb meile ja sealt hakkab üüritulu laekuma.

Võtsin ka koroona ajal ja suht alguses, sel ajal olid pangad ettevaatlikud. Sain aru küll, et swed üritas maandada enda (tagatise asemel sama raha sisse makstes oleks laenu summa olnud väiksem, intress väiksem, tekkinud kohe vaba raha nt mööbeldamiseks) ja panga riske (eelistavad ikka rahas sissemakset kui tagatisi).

Sõnastusega asja nagu broneerimisleping ma ei teeks, loe seda ariklit

https://www.aripaev.ee/uudised/2019/02/07/ettevaatust-kinnisvara-broneerimislepinguga

Kindlasti peaks olema leping, et mis iganes summa maksad läheb sissemaksuna arvesse.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 26.03 09:27; 26.03 11:57; 26.03 12:33;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga kas pangas on niimodi, et haldur teeb mulle mingi pakkumise, mille ma siis heaks kiidan ja siis see läheb komisjoni ette? Sest ilma komisjoni otsuseta see ju kindel pole, et laenu antakse? Aga kui samal ajal mingi teine pank nt parema pakkumise teeb, kas saadan siis mõlemad pakkumised komisjoni ette ja kui mõlemad positiivse vastuse saavad, siis valin?

Alguses pead eri panga halduritega läbirääkimisi. Nad on väga huvitatud ka sellest, mida konkurendid pakuvad, ja võivad enda poolt pakutavaid tingimusi paremaks teha. Kui oled parima pakkumise välja valinud, siis lased selle komisjoni saata, ja kui see sealt läbi läheb, siis pole erilist mõtet ka teistes pankades asja komisjonini ajada. Kuigi – kui see on komisjonist läbi läinud ja positiivse otsuse saanud, siis see ei kohusta Sind millekski, soovi korral võid ka teiste pankadega jätkata.

 

 

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 26.03 09:26; 26.03 09:35; 26.03 09:56; 26.03 11:15; 26.03 13:00;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Haldur saab otsuses märgitud tingimustel sinuga lepingu sõlmida selle otsuse kehtivuse ajal (nt 1-2 kuud), kui selle aja jooksul tehingut ei toimu, siis peab uuesti komiteesse minema ja võib mingi muu vastuse saada.

See vastus on metsa läinud (või siis halvasti sõnastatud). Komisjoni otsus kehtib tõesti 1-2 kuud ja selle aja jooksul pead pangaga laenulepingu ära sõlmima. Aga see ei tähenda seda, et ostu-müügi tehing peaks selle aja jooksul toimuma. See, mis aja jooksul peab ehitatav objekt valmis saama ja ost-müük toimuma, läheb eraldi kuupäevana laenulepingusse kirja. Võib olla, et see juhtub alles poole aasta või aasta pärast.

Nt meie sõlmisime lepingu detsembris. Objekt valmib kevadel; kui see on valmis ja üle vaadatud, tuleb notariaalne ostu-müügi leping, pank kannab laenusumma müüjale üle ja minul hakkavad kuumaksed ja intress jooskma. Ning lepingusse läks, et see peab toimuma hiljemalt augustiks – kui selleks ajaks pole asi korras, siis kaotab laenuleping kehtivuse.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 26.03 09:26; 26.03 09:35; 26.03 09:56; 26.03 11:15; 26.03 13:00;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu kogemus kuu aja eest oli selline. Panen mingid rahanumbrid ka juurde, et asi oleks arusaadavam. Soovisin osta korterit, mille müügihind oli 50 000. Mul on olemas pangaarvel omaosalus 10 000. Pangalaenu soovisin seega 40 000. Vaatasin objekti üle ja ütlesin maaklerile, et mõtlen mõne päeva. Järgmine päev kõne, et temal juba teine huviline, kas teeme broneerimislepingu. Ma ütlesin, et huvi on, aga tahaks veel põhjalikumalt objekti üle vaadata, rääkida näiteks ühistu esimehega majast jne. Maakler lubas siis teisele huvilisele müüa. Nädal hiljem helistab tagasi, et teine osaline kukkus ära, kas mul huvi on. Käisin siis teist korda vaatamas. Hakkas jälle see broneerimislepingu jutt, teeme kähku ära. Põhimõtteliselt broneerimislepingus olev rahanumber on maakleritasu, see on tavaliselt 2-3% objekti hinnast. Minu objekti puhul näiteks  1200. Nüüd lähebki huvitavaks.

Kas maksta see kohe ära? Aga ma pole pangaga veel läbirääkimisi alustanud. Maakler väidab, et kui ma broneerimistasu ära maksan, aga pangast laenu ei saa mingil põhjusel, siis saan ma raha tagasi. Aga see ei ole ilmselt tõsi, sest kui ma lasin saata broneerimislepingu, siis seal oli paar punkti selle tagasimaksmise kohta, mida andis tõlgendada nii ja naa. tegin panka algse taotluse internetipangast. Tuli vastus, et jah ilmselt saad laenu, aga et täpsemalt vastata, siis oleks vaja saada maaklerilt müügipakkumine ja eksperthinnang, siis pank ütleb täpselt. Pank vestluses EI SOOVITANUD MUL broneerimistasu enne maksta, kui pangalt soodne vastus käes. Broneerimistasu maksmiseks oli mul aega nädal (tegelikult müüdi objekti edasi, lihtsalt väike kiri pandi juurde broneeritud). Siis hakkas maakler müügipakkumise ja eksperthinnangu saatmisega venitama, mina broneerimistasu ka ei maksnud. Vahepeal maakler tuletas meelde, aga ütlesin, enne ei maksa, kui pangalt vastus käes. Siis sai maakler paberid saadetud. pank tegelikult otsustas minu juhtumi puhul kiiresti, umbes päevaga. Selgus, et korterelamu oli ärimaal ja äripind ja omaosalus sel puhul on 50%. Pank küsis, mis ma teen, otsustasin loobuda. Muid segavaid põhjuseid oli veel selle objekti puhul. Kirjutasin maaklerile, et loobun ostust. Ilmselt kui ma oleks selle 1 200 kohe ära maksnud, siis ajaks siiani seda raha taga.

Selline oli minu lugu. Ei soovita enne broneerimistasu maksta, kui pangast soodne otsus laenu kohta olemas. Minu soovitus kehtib valmis objekti puhul, mida saab vaadata ja omaosalus peab endal pangaarvel olema. Kui ostetakse kallimat korterit paberil, siis tuleb mängu võlaõigusleping ja suurem broneerimistasu arendajale, aga see on teine juhtum.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil oli ehitatav objekt, valmimisajaga rohkem kui poole aasta pärast. Sai tasuta broneerida kaheks nädalaks ja selle ajaga pangas läbirääkimised ja soovi korral lepingu ära sõlmida. Ning seejärel tuli notaris võlaõiguslik ostu-müügi eelleping ja 10-15% tasumine (mitte tagastatav, v.a. juhud, kui arendaja rikub tingimusi või force majeure).

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 26.03 09:26; 26.03 09:35; 26.03 09:56; 26.03 11:15; 26.03 13:00;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga kas kellelgi on kogemusi broneerimislepingu ja tasuga kui eraisik ostab otse omanikult?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 26.03 04:19; 26.03 09:21; 26.03 11:43; 26.03 12:10;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meilt tahtis ka maakler broneerimistasu, mis maja kohta oli ikka suur summa – eriti just see, et pangast polnud kindlat vastust ja oli vaja veel maja juures mõned asjad korda teha, et me oleksime nõus ostma. Tagasi poleks seda summat saanud.

Kuna meie soovitud maja oli juba tükk aega müügis olnud siis otsustasime, et ei maksa mingit raha maaklerile, kui jääme ilma siis ilmselt on see nii mõeldud ja otsime edasi. Maakler küll üritas asja suureks puhuda, et on jah huvilisi, käib tihti näitamas jne – tegelikult oli huvi nullilähedane, kuna majal olid paar miinust (mis ilmselt paljud eemale peletas, meie jaoks polnud need mitte nii väga miinused) ning samuti omaniku poolelt oli näha, et ta oli väga huvitatud, et saaks (meile) müüdud. Maakleri leping oligi kuidagi nii vormistatud, et oleksime maksnud maaklerile selle eest, ta paneks kuulutusele sisuliselt  broneeritud juurde ja samal ajal seda teistele ei näitaks vaid nö hoiaks meile – ehk see olekski läinud otse maakleri tasku, mitte kuidagi sissemaksuga seotud.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 26.03 09:27; 26.03 11:57; 26.03 12:33;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lisaks veel selline küsimus, et kui otse omanikult osta, siis kust ma üldse tean, et see tema korter on, mida müüb või pole kellegagi kaasomandis jne? Seda selgitabki notar välja?

Vabandan, et nii rumalad küsimused võib-olla, aga pole kunagi korterit ostnud varem ja kõik on uus.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 26.03 04:19; 26.03 09:21; 26.03 11:43; 26.03 12:10;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lisaks veel selline küsimus, et kui otse omanikult osta, siis kust ma üldse tean, et see tema korter on, mida müüb või pole kellegagi kaasomandis jne? Seda selgitabki notar välja?

Vabandan, et nii rumalad küsimused võib-olla, aga pole kunagi korterit ostnud varem ja kõik on uus.

Jah, notari eesmärk on selgeks teha ja selgitada kõiki riske ja seaduslikke nüansse.

Küll aga saad ise omaniku väljavõtte võtta jmt väikese tasu eest https://www.rik.ee/et/e-kinnistusraamat

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 26.03 09:27; 26.03 11:57; 26.03 12:33;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Või siis enam ei teki kui positiivne otsus käes?

Pangast öeldi, et kui pos. otsus on olemas, siis sellest hoolimata vaatavad nad enne tehingu toimumist uuesti laenusaajale otsa ja kui vahepeal on midagi drastiliselt muutunud, siis neil on õigus laenu andmisest keelduda või tingimusi muuta.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 26.03 09:26; 26.03 09:35; 26.03 09:56; 26.03 11:15; 26.03 13:00;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil oli nii: uus maja, käisin vaatamas, sõlmisime notaris võlaõiguslepingu ja 10% maksin ära. See raha oli olemas ja et lepingu järgi oli korteri valmimist aeg 14 kuu pärast, korjasin edasi raha ja vaatasin kuidas maja kasvab 🙂 Internetipangas tegin taotluse kui korteri valmimiseni oli 2, 5 kuud.  Esitasin hindamisakti, allkirjastasin laenulepingu. Korter sai valmis paar nädalat enne lepingus ette nähtud aega, sain notariaja Asjaõiguslepingu sõlmimiseks. Siis maksin veel sisse 10% omafinantseeriguks ( olin jõudnud veel korjata, piirasin oma tarbimist väga) laenu võtsin 80% korteri hinnast

Notaris sain võtmed peale lepingut ja samal õhtul kolisin sisse.

Ma muidugi teadsin, et laenu saamine pole probleem. Netosissetulek stabiilne ja piisav viimased 5 aastat, kogutud omafinantseering  0 järelmaksu, krediitkaarti. Puhas krediidinfo, hea tööandja. Broneerimistasu ei maksnud ja panka enne ei roninud kui korter valmis.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 16 postitust - vahemik 1 kuni 16 (kokku 16 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Korteri ostmine pangalaenuga