Esileht Väikelaps Kriitika, et ei anna rämpsu

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 67 )

Teema: Kriitika, et ei anna rämpsu

Postitas:
Kägu

Saan tihti lähedastelt hukkamõistu osaks, sest ei anna ega luba anda lapsele igasugu jama süüa. Laps 1a9k, sööb väga palju ja üldiselt väga hästi, kõike alates brokolist kuni kalani, kaalikast veiselihani. Teen palju ise süüa ja olen rõõmus, et laps seni suurt midagi magusast ei tea. Aga alati kui kusagil seltskonnas oleme hakatakse lapsele pakkuma kooki, saiakesi, küpsiseid. Laps ise ei oska neid tahtagi, kui ei pakutaks, ei teeks laps neist väljagi. Ja siis kui keelan anda, siis pööritakse silmi ja öeldakse, et no miks ei või.

Ma ei arvagi, et laps kunagi magusat sööma ei hakka, aga miks seda niimoodi suruda kui laps ise ei tunnegi veel huvi ja saaks sellega magusasöömist edasi lükata? Ametlik soovitus ju ka vähemalt 2 esimest aastat magusast hoiduda.

Ei otsigi otseselt nõu, lihtsalt uuriks, kas teistel ka samamoodi, et lähedased nagu mingi eksperimendi mõttes muudkui suruvad lapsele mingeid toite? Et kui lahe ikka vaadata, kuidas ta sööb jäätist või moonirulli? Tüdimus on sellest, et seltskonnas pidevalt saan kriitikat nagu oleks halb ema, et jätan lapse “headest” asjadest ilma.

+29
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina annan oma aastasele ise jäätist ja kooki. Paar ampsu ei ole probleem. Vanema lapsega jälgisin rohkem mida ja millal laps sõi, aga teistkordse emana ei paanitse enam

+16
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei otsigi otseselt nõu, lihtsalt uuriks, kas teistel ka samamoodi, et lähedased nagu mingi eksperimendi mõttes muudkui suruvad lapsele mingeid toite? Et kui lahe ikka vaadata, kuidas ta sööb jäätist või moonirulli? Tüdimus on sellest, et seltskonnas pidevalt saan kriitikat nagu oleks halb ema, et jätan lapse “headest” asjadest ilma.

Jah, on nii. Lapse vanaemad proovivad seda rohkem lapsele keelatud aju pakkuda, mida rohkem ma neil palun seda mitte teha. Olen sust veidi leebem söömise osas, aga üldiselt arvan samuti et mida kauem saab maiustustest ja kräpist eemal hoida, seda parem. vanaemad tõlgendavad seda inimõiguste kohtu tasemel elu rikkumisena ja tahavad minu selja taga  lapsele kõike šokolaadist karamellikommideni sööta.

+12
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vaata Deppi Willy Wonkat.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah. Mu mehe õde oli selline, kelle arvates oli nii naljakas vaadata, mida 8kuune kohupiimakoogist arvab. Õnneks olin sealsamas juures. Ja ta tõsiselt ei saanudki aru, et mis siis on nagu, las ta proovib.

Mehe vanematele pidin ka natuke selgitama, kui lapsed olid pisemad – et kui nad toovad külakostiks mingit nänni, et nad ei annaks uksest sisse astudes otse laste kätte – et meil näiteks plaanis ju veel soolane õhtusöök ja siis tüli, et miks nad kommipakki ei tohi kohe lahti teha. Õnneks õppisid ära selle ikka, et toidukraami ei anna otse väikelapse kätte.

Nüüd, kui suuremad lapsed on juba suuremad ja nii ei jälgi enam, mida nad külas olles sööva, on vastupidine teema. Mehe isal on mingid “oma maiustused”, mis on kõigile nähtavad, aga võtta ei tohi, sest tema omad 😀

+13
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Rumalaid on palju, ja on alati olnud. Ja mida rumalam, seda kõvemini surub. Ainus, mis aitab on neist eemale hoidmine, või siis valmisolek avalikult ja kõva häälega tülli minna, sest niisama “ei” ja mõistliku selgituse peale nad lähevad ainult puhevile ja hakkavad veel rohkem suruma.

+6
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meil sama teema. Laps 1.5a ja suhkruga magusat ei anna. Lapse vanaisa lausa lusikaga hakkas torti suhu pistma, kuigi ütlesin eelnevalt, et tema magusat veel ei söö. Lapsel endal pole mingit probleemi. Söön ise torti, siis tema selle järgi ei küünita, vaid sööb talle antud asju. Kuna vanemal lapsel on söömisega probleeme ja lapsest saati väga maias, proovin nooremaga targem olla, aga jah see teiste suhtumine ajab närvi küll. Kuigi koguaeg räägitakse, et tuleb piirata suhkru söömist, eriti lastel.

+7
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mu tütar ei anna samuti oma 1,5a lapsele midagi magusat ja ma täiesti aktsepteerin seda. Ise küll sööme, aga väike veel küsida ei oska ja siis ei annagi. Alguses olin ka veits üllatunud, sest tahtsin talle küpsist pakkuda, aga tütar seletas mulle ära, et nende peres on nii ja siis nii ongi. Saab suuremaks, küll siis nagunii hakkab ka magusat sööma ja saama.

+9
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu arust on kummaline, et võõrad inimesed pakuvad väikelapsele süüa. sSbimatu võrdlus – aga sama on ju koeraga, vihastasin tõsiselt, kui sõbranna andis laua taga istudes koerale lihatüki – kohe oli selge laua taga miilustamine ja kogu õpe, et koer süüa ei nuia -tuksis. Väikelapse toidulaua eest vastutab vanem, et laps söök tervislikult. Loomulikult küpsiste ja kommide jagajad ei mõista, et see on libe tee, laps ei soovi pärast süüa korralikku toitu.  Minu jaoks oleks veider, et lähen külla ja hakkan väikelapsele ise süüa pakkuma. Minu lapsel oli väiksena allergia, seega kõik teadsid, et igasugune isetegevus lapse söötmisel, on lubamatu.

+17
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tegelikult jättes kõrvale kommid jm magusa – mis see üldse teiste asi on arvata, kuidas oma last toidad, kui just ilmselgelt ei näljuta või just äärmiselt ebatervislikult ei toida, nii et mure lapse tervise pärast. Igaüks saba ju aru, et lapsega ei juhtu mitte midagi, kui ta suhkrut ei saa. Pigem ongi see täiskasvanute enda lõbustamiseks, et oi mis näo nüüd laps tegi ja vaata kuidas ikka meeldib….

+13
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina ka kodus lastele magusat ei andnud, ei anna siiani eriti, lapsed ammu koolis. Kui kuskil külas anti, siis läksid täiega pööraseks (eks nad seltskonnas väsisid ka kiiremini ja osa pöörasust tulenes kindlasti ka sellest), igatahes sai paar korda koogi või kommi söömise järel mainitud, et see käitumine magusa tagajärg ja probleem lastele magusa toppimisega lahenes iseenesest. Ükski vanaema ei viitsi kahte sihitult ringituuseldavat ja huilgavat väikelast ohjata, kui ema osavõtmatult diivanil õlgu kehitab “Ma ju ütlesin, et ära anna neile kooki”

Sellise magusavaba kasvatuse tagajärg oli muidugi see, et lasteaeda minnes nad jätsid enamasti magustoidu söömata ja seetõttu jäid neil ka kõhud pidevalt tühjaks.

 

+4
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

No ma olen ise ~6+ beebile andnud väikese tüki tarretist, magustatud jogurtit ja teed, kuna ta nii suurte silmadega õgis – aga need on siiski olnud ühed erandid ja reeglina sedalaadi kraami ei paku (ja peaks ise ka hoiduma, kuigi stressirohketel aegadel on raske selle harjumusega maadelda :)). Sellele vaatamata ei tundu kuidagi aktsepteeritav, et keegi teine talle midagi sedasi pakkuma hakkab – minimaalselt võiks vähemalt viisakusest küsida.

+4
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ahjaa, “kriitikat” saab siis alati, kui teine inimene ennast kuidagi piinlikku olukorda on seadnud (võttis endale õiguseid, mida tal pole). Siis enda näo päästmiseks oled ju ikka sina paha inimene, et rämpsu ei luba, muidu oleks kõik “okei.”

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu meelest see on tihtipeale mingi võimuvõitlus, et vanemast üle sõita ja “paremini” teada. Osad inimesed ka täiskasvanute puhul ei suuda taluda, kuidas sa ikka ei võta kooki/alkoholi/kartulikrõpsu, sellisel juhul ilmselt tahetakse enda halbu harjumusi normaliseerida. Kui teine inimene neist asjust kergesti loobub, siis see kuidagi rõhutab enda tahtejõuetust.

Kui laps sööb hästi kõiki toite ja ise magusat tahta ei oska, siis pole mingit objektiivset vajadust talle maiustusi toppida. Selle pärast nüüd küll pole vaja muretseda, et laps ei saagi teada, et maailmas magus eksisteerib. Ise ei läheks iialgi kellegi teise lapsele toitu suhu toppima.

+7
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuna väikelaps on tema vanemate vastutusel siis ote looulikult otsustavad vanemad, mida laps sööb ja mida mitte. Ja suhkur maiustustes kohe kindlasti ei kuulu eluks vajalike toiduainete hulka. Aga saaks ka hullemini. Meie lapsel olid väikesena paar toidutalumatust, millega kaasnesid lapsel kõhuvalud. Ja kui nt seltskonnas sai öeldud, et palun ärge seda asja andke, tal hakkab kõht valutama siis üks sugulane nt ütleski vastu, et lapsed peavadki nutma… Ja toppis lapsele suure lusikaga sobimatu asja suhu…

+1
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Esiteks, söögi kohta rämps öelda, no minu keel ei paindu.

Teiseks, ära muretse, paari aasta pärast on magusasõltlane, kes ka võõralt kommi mangub.

+7
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Esiteks, söögi kohta rämps öelda, no minu keel ei paindu.

Teiseks, ära muretse, paari aasta pärast on magusasõltlane, kes ka võõralt kommi mangub.

Hea näide kohe sellisest inimesest, kellest teemaalgatus räägib – lihtsalt heast peast on vaja millegipärast hakata parastama ema, kes ei anna väikelapsele magusat. Nagu oleks mingi suur võit kellelegi portsjon suhkrut sisse suruda. Veider.

+12
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Alla 2-aastane ei pea sööma kommi. Sama on ka nutiseadmetega – ärge andke väikelastele neid pihku,  siis laps ei tea tahtagi. Muidugi on mugav, kui laps tahvlis või telefonis istub, aga sellest tekib sõltuvus. Imelik vaadata, kuidas spades-hotellides pisikestel lastel on nutiseadmed peos, et emad saaksid süüa ja lobiseda sõbrannadega.

+6
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Esimese lapsega on tavaline, et laps ei tea 3-4aastaseni midagi eriti kommidest ega tea tahta ka. Järgmiste lastega nii lihtsalt enam ei lähe 🙂

Aga loomulikult on emal õigus otsustada ja öekda, et alla kaheaastasele lapsele magusat ei topitaks. See pakkujate “pahateolt tabatud” õigustamine on psühholoogiline kaitse, nagu neil oleks õigus- mis sa pingutad üle ja mis see ikka teeb jne. See on puhas eneseõigustamine, mis siis võibki teise süüdistamise mõõtmed võtta. Nad saavad väga hästi aru, et sul on õigus ja õigus ka lapse emana neid keelata, aga nad ei taha tunnistada seda, et nad valesti tegid. Aga mõned võtavad ju peedistada isegi teist täiskasvanut, kui see ei taha juua või ei söö liha vms, ammugi siis väikelapse ema.

+9
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Esiteks, söögi kohta rämps öelda, no minu keel ei paindu.

Teiseks, ära muretse, paari aasta pärast on magusasõltlane, kes ka võõralt kommi mangub.

Ja siis hakkavad mõneaastaseid lapsi dieedile panema, toidunõustajaid mööda vedama. Hiljem võib tulla ka poest varastamine, sest kodus ei anta. Eluks ajaks toitumishäired.

Tublid, tublid. Piirake ikka kõike nii palju kui võimalik, et enda ego tõsta ja autoriteeti näidata. Ja siis pärast on probleem, et miks lapsed suureks saades teiega suhelda ei taha.

+4
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Esiteks, söögi kohta rämps öelda, no minu keel ei paindu.

Teiseks, ära muretse, paari aasta pärast on magusasõltlane, kes ka võõralt kommi mangub.

Ja siis hakkavad mõneaastaseid lapsi dieedile panema, toidunõustajaid mööda vedama. Hiljem võib tulla ka poest varastamine, sest kodus ei anta. Eluks ajaks toitumishäired.

Tublid, tublid. Piirake ikka kõike nii palju kui võimalik, et enda ego tõsta ja autoriteeti näidata. Ja siis pärast on probleem, et miks lapsed suureks saades teiega suhelda ei taha.

Ülihalb toon ega tahagi teilt arvamust küsida, et kuidas siis korrektselt piir panna?

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Esiteks, söögi kohta rämps öelda, no minu keel ei paindu.

Teiseks, ära muretse, paari aasta pärast on magusasõltlane, kes ka võõralt kommi mangub.

Ja siis hakkavad mõneaastaseid lapsi dieedile panema, toidunõustajaid mööda vedama. Hiljem võib tulla ka poest varastamine, sest kodus ei anta. Eluks ajaks toitumishäired.

Tublid, tublid. Piirake ikka kõike nii palju kui võimalik, et enda ego tõsta ja autoriteeti näidata. Ja siis pärast on probleem, et miks lapsed suureks saades teiega suhelda ei taha.

Milles on su probleem, et sedasi õelutse? Saame sind  äkki aidata

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui kuskil külas anti, siis läksid täiega pööraseks

Novot, kui nad oleksid juba varem ja regulaarselt magusat saanud, siis nad poleks pööraseks läinud.

+5
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu kodus kogu aeg komm saadaval ei olnud, aga seda agaramalt ma külas kommivaagnaid tühjendasin ja siis oli emal piinlik. Kord sõin ära ka sünnipäevalapsele kingitud šokolaaditahvli. Kuna ma olin kakao suhtes allergiline, siis mulle šokolaadi tahvleid ei ostetud, aga mulle hullult maitses ja seda nähes kadusid pidurid.

Mäletan, et need lapsed, kelle kodus olid kogu aeg vaagnad küpsiste ja kommidega kapi peal, olid nende suhtes täiesti leiged ja söötsid neid suurima heameelega sõpradele sisse.

+5
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina annan oma aastasele ise jäätist ja kooki. Paar ampsu ei ole probleem. Vanema lapsega jälgisin rohkem mida ja millal laps sõi, aga teistkordse emana ei paanitse enam

Aga milleks?

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina annan oma aastasele ise jäätist ja kooki. Paar ampsu ei ole probleem. Vanema lapsega jälgisin rohkem mida ja millal laps sõi, aga teistkordse emana ei paanitse enam

Aga milleks?

Sest see maitseb hästi? Lihasuretajale ehk kõlbab terve elu keedetud kaalikat süüa, aga inimestele üldiselt meeldib elu väiksed rõõmud. Sest miks muidu üldse elada?

+5
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meile see elukorraldus, et kommivaagen või küpsisekauss on vabalt laual ja väikelaps võtaks sealt, millal pähe tuleb, küll ei sobiks. Ei, päris nii palju lapsed ei söö, et neil paha hakkaks. Küll aga tekib probleem, et magus rikub isu ehk muud (mittemagusat) toitu laps siis songib ja pole enam õiget isu selle järele.

Seega, lapse normaalse söögiisu huvides olen pidanud magusa kättesaadavust piirama: kommid ja küpsised on kõrgemal ning kommi/küpsise (reeglina 1 korraga) – saab ainult peale sööki nö. magustoiduks minu käest.

Probleemi oli eelkõige mehega, kes oleks suvalisel ajal, näit. poest koju tulles, kohe lahke issina kommikoti/küpsised/sefiiri lapsele kätte andnud. Mina siis olin see “paha”, kes kommikoti ära napsas ja kõrgemale pani seltustega, et praegu on meil söögivahe ja söögivaheajal ei söö laps maiustusi  –  siis tal söögiajal pole enam isu . Eks mees on aja jooksul harjunud.

Külas (kus väike laps reeglina huvitub rohkem mängimisest kui söömisest) tegin erandi ja lubasin lapsel toituda näit. ainult magusast saiast või näit. ainult tordist ja kommist. Et siis on laps külast ära minnes vähemalt midagigi söönud. Kuigi nii palju jälgisin kõrvalt, et keegi näit. päris nii palju magusat lapsele ei topiks, et võiks paha hakata. Muidugi, eriti nooremas vanuses (ehk nii 2-3a) võisin siis arvastada, et sellisel toitumisel on järelmõju: tuleb arvestada, et lapse isu on ajutiselt rikutud ehk siis samal päeval või näit. järgmise päeva hommikupoolikul laps on kehvema isuga kui tavaliselt. Kuna neid külaskäike ei olnud väga tihti, siis võis ju rahulikult suhtuda – et külaskäigu “hind” ongi ajutiselt rikutud isu ja siis loksub kodune rutiin jälle paika.

Nii et mina, järgides põhimõtet: “Tähtis pole see, mida sa vahel sööd, vaid see, kuidas sa iga päev sööd” , teemaalgataja asemel lubaks pererahval lapsele külas (mõõdukas koguses) kooki, torti või kringlit pakkuda põhimõttel, et külas käimine ongi pisut ebatavaline, mitte igapäevane olukord.

Kodus aga järgiks rahulikult oma põhimõtteid ehk et nii noorele lapsele (1a9k) polegi maiustusi veel vaja.

Tegelikult,  see ei ole nii kohutavalt tähtis, mis vanuses täpselt  (kas natuke alla 2a või natuke üle 2a) on laps vahel külas on kooki või küpsist põske pistnud. Tähtis on ikka see, milline lapse toitumine igapäevaselt on.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina annan oma aastasele ise jäätist ja kooki. Paar ampsu ei ole probleem. Vanema lapsega jälgisin rohkem mida ja millal laps sõi, aga teistkordse emana ei paanitse enam

Aga milleks?

Sest see maitseb hästi? Lihasuretajale ehk kõlbab terve elu keedetud kaalikat süüa, aga inimestele üldiselt meeldib elu väiksed rõõmud. Sest miks muidu üldse elada?

Küsimus on, miks peaks nii väikse lapse puhul sellega alustama!

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Paljud lapsed peale magusat söömist lähevad pööraseks. Paljud keelduvad siis päris toidust. Kas lapsevanemad võiks ise otsustada, milliste muredega nad on õhtul kodus valmis rinda pistma. Magusat söötev külaline ei pea õhtul kodus hüperaktiivseks muutunud last rahustama ega ka näljast karjuvale lapsele selgitama, et rohkem kooki ei saa, õhtusöögiks on aedviljad ja liha.

Minu 1.3 aastane laps ei söö pärast magusa saamist mitu päeva normaalset toitu. Nutab näljast ja näitab käega sinna suunas kust ta loodab suhkrut saada. Tavalise toidu viskab maha ja karjub edasi.

Olen sellest video teinud ja igasugustele tädi Maalidele näitan seda videot koos selgitusega. Nii juhtus, kui onu Harri * nimi muudetud, andis meie Juulale eelmine kuu kohukese andis. Kui sina tahad ka kohukest anda, jääb laps ööseks ja järgmiseks päevaks sinuga, vaata ise kuidas saad.

+3
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Üldse mitte andmisel pole mingit mõtet. Juba varsti läheb see laps lasteaeda ja oi seda šokki siis, kui iga päev on seal lõunatoidu kõrval ka magustoit ja rühmas 20 sünnipäeva, kuhu tuuakse magusat, kommi ja kooki, mitte brokolit ja veiseliha. Seal kutsutakse last ka sünnipäevadele mängutuppa ja seal oleneb toidulaud juba kutsuja perest ja mitte igas peres pole toitumine tervislik. Ka jõulupeol antakse lastele suur pakk komme.

Mida siis teha saaks? Tutvustada lapsele ise magusat. Jäätis, komm, kohuke, saiake. Kogused on ju väga väikesed. Keegi ju ei käse anda tervet kotti kommi kätte või tervet kohukest või tervet liitrist jäätist. Annad ampsu.

Aga päris eemale neist last väga kaua hoida ei saa ja muide jäätis on hammastele vähem kahjulik kui komm.

+5
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 67 )


Esileht Väikelaps Kriitika, et ei anna rämpsu