Esileht Koolilaps Kristlikud koolid ja evolutsiooniteooria

Näitan 23 postitust - vahemik 31 kuni 53 (kokku 53 )

Teema: Kristlikud koolid ja evolutsiooniteooria

Postitas:

Nad poimivad usuopetuse ka teiste ainetega. Mulle vastas uks vhk opilane, et mida on vaja taimel kasvamiseks. Vastus oli Isa, poega ja Puha vaimu ning fotosunteesi.

Seda ei öelnud sulle VHK õpilane, see oli ühe kristliku kooli kodulehel naljanurgas, mida kõige naljakamat on lapsed koolis öelnud. Ma ei mäleta, oli see Kaarli kool või mõni muu sarnane. Seega ka kooli silmis oli see nali.

Seda on utelnud mulle vhk opilane. Sina pead seda naljaks, aga see on kristlik kool, milles on palju usuga seotud. Nad tanavad jumalat toidu eest-soogipalve voi soogilaul.

MItte mina ei pea naljaks, vaid see oli kristliku kooli naljanurgas, järelikult pidas kool ise seda naljaks. Võib-olla ka see VHK õpilane luges sealt.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 08.03 12:53; 08.03 12:56; 08.03 15:58;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ja Käole kes räägib et tegu on “tõestamata teooriaga” – no tõepoolest, mida sa kooli bioloogia- ja ajalootundides tegid?

Süvenesin evolutsiooniteooriasse. Mida sina tegid? Aktsepteerisid küsimusteta?

Ma ei mäleta mida ma koolis tegin, see oli ammu. Hetkel olen teadlane ja töötan tihedas koostöös evolutsioonibioloogidega (st populatsioonigeneetikutega) ????

Ja ikka küsimusi ei teki? Jätad teadlastest halva mulje, muud midagi.

Vastupidi – teadlased muud ei teegi kui küsivad 🙂

Muidugi on evolutsiooni kohta veel väga palju vastamata küsimusi. Täit selgust pole näiteks ka selles, mitme lainena Aafrikast välja rännati, kuidas täpselt asustati erinevad maailma piirkonnad (st kustkohast täpselt ja mis ajal mingi rahvahulk liikus), jne. See on puzzle, kus iga natukese aja tagant liigutatakse mingi tükike paika, aga palju on veel paigast ära. Aga see kõik puudutab detaile – suures plaanis on siiski asi üsna selge. Evolutsioon toimub edasi ka tänapäeval, meie silme all, tõestust sellele on palju ja igal pool. Mitte ükski teadlane tänapäeva maailmas ei kõhkle selles.

+5
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 07.03 17:58; 08.03 10:22; 08.03 13:28; 08.03 16:27; 26.03 05:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ka mitmed paavstid tunnistavad evolutsiooniteooriat ja ammu enam ei vastandata piiblit ning bioloogilist evolutsiooni.

http://epl.delfi.ee/news/kultuur/paavst-tunnistab-evolutsiooniteooriat?id=50732318

https://www.postimees.ee/2971261/paavst-franciscus-usub-suure-paugu-teooriat-ja-evolutsiooni

+5
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma vist näen ja kuulen esimest korda elus, et üks teadlane teeb aega parajaks perekoolis 😀

+1
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma vist näen ja kuulen esimest korda elus, et üks teadlane teeb aega parajaks perekoolis ????

Ma olen ka teadlane, aga ikka inimene ja oman ka perekonda. Isegi naistekaid loen ja mõnda seebikat vaatan.

+10
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 07.03 18:35; 13.03 19:22;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sa tõesti arvad, et tänapäeva usklikud arvavad, et maailma lõi valge habemega maani särgis onu, kes pilve peal istub?

Loomulikult mitte. Usk on abstraktne teema, mitte enam kõikide teaduste asemik, nagu see oli keskajal.

Aga kuidas siis usklikud panevad Piibli ja evolutsiooni kokku kõlama? Hea küll, ei ole valge habemega maani särgis onu, kes pilve peal istub, aga Vana Testament on siis usklike jaoks ilukirjandus mitte Jumala Sõna? Või tõlgendatakse tänapäeval kuidas tuju on? Et kui on tarvis, siis Jumala Sõna ja kui pole tarvis, siis lihtsalt muinasjutt?

Jumalal poleks mingit probleemi olnud käivitada evolutsioon. Ainult et ta ei teinud seda. Piibel on teadusega kooskõlas. Kõik, mida inimene teeb, on see, et ta uurib Jumala loodut. Ja materjali jätkub, teadlased pole veel ilmselt miljondikkugi välja uurinud.

+2
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 07.03 07:26; 07.03 23:18; 08.03 15:37; 13.03 21:30; 23.03 07:23; 24.03 09:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teadlased avastasid, et usklikel on aju otsmiku sagaras üks koht aktiveeritud, mis mitteusklikel pole. Seega on igasugune püüdlus midagi usklikele evolutsiooniteooriast tõestada mõttetu. Sama toimib ka vastupidisel juhul. Mitteusklik lihtsalt ei mõista usklikku. Miks hakatakse varases õrnas eas lastele jumalast rääkima? Küpsele inimesele see ei toimi. Erandjuhul pöördub inimene usu poole täiskasvanuna mingi elulise draama tõttu, see aitab edasi elada. Minevikus on aitanud see aktiveeritud ajuosa ellu jääda (kogukonna ja kuuluvuse vajadus seal hulgas). Neandertaallastel nt seda polnud – surid välja. Kui me nüüd ajalukku vaatame, siis kui Kaua on teadus valitsenud inimkonnas (mõelge, milline areng viimase 60 a jooksul) vs inimkond meie teada oleva aja eksisteerinud (alustades esimestest küttidest, kes lõvide eest ära jooksid)?Tânapäeval võime lihtsalt valida ka teadlaste, geide vmt vähemuste grupi, kuhu väärtushinnangute poolest kuuluda. Ei pea ainult usklik olema, et ühtekuuluvustunnet kogeda. Maailm on avardunud. Moraal toimib ka ilma kümme käsuta. Pealegi näitavad tendentsid, et usklike arv ( tean Rootsi, Soome näidetel) väheneb jõudsalt. Pole me enam midagi ainukesed “paganad” siin maatükil (vabandust, kui kedagi solvasin- isiklik arvamus).

+6
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 23.03 01:14; 23.03 09:19; 23.03 11:49; 23.03 17:06; 23.03 20:32; 27.03 22:03; 27.03 22:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teadlased avastasid, et usklikel on aju otsmiku sagaras üks koht aktiveeritud, mis mitteusklikel pole. Seega on igasugune püüdlus midagi usklikele evolutsiooniteooriast tõestada mõttetu. Sama toimib ka vastupidisel juhul. Mitteusklik lihtsalt ei mõista usklikku. Miks hakatakse varases õrnas eas lastele jumalast rääkima? Küpsele inimesele see ei toimi. Erandjuhul pöördub inimene usu poole täiskasvanuna mingi elulise draama tõttu, see aitab edasi elada. Minevikus on aitanud see aktiveeritud ajuosa ellu jääda (kogukonna ja kuuluvuse vajadus seal hulgas). Neandertaallastel nt seda polnud – surid välja. Kui me nüüd ajalukku vaatame, siis kui Kaua on teadus valitsenud inimkonnas (mõelge, milline areng viimase 60 a jooksul) vs inimkond meie teada oleva aja eksisteerinud (alustades esimestest küttidest, kes lõvide eest ära jooksid)?Tânapäeval võime lihtsalt valida ka teadlaste, geide vmt vähemuste grupi, kuhu väärtushinnangute poolest kuuluda. Ei pea ainult usklik olema, et ühtekuuluvustunnet kogeda. Maailm on avardunud. Moraal toimib ka ilma kümme käsuta. Pealegi näitavad tendentsid, et usklike arv ( tean Rootsi, Soome näidetel) väheneb jõudsalt. Pole me enam midagi ainukesed “paganad” siin maatükil (vabandust, kui kedagi solvasin- isiklik arvamus).

Su jutt on otsast lõpuni täielik jama. Kui mul hiljem aega on, siis võin selle sul juppideks lahti võtta. Sinul on see sagar aktiveerumata, millega minu selgitustest aru saada, aga võin seda teha kellegi teise jaoks.

+1
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 07.03 07:26; 07.03 23:18; 08.03 15:37; 13.03 21:30; 23.03 07:23; 24.03 09:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei ole mu jutt jama, aga nagu ma ütlesin, pole mõtet sellel teemal vaielda, sest usklik ei hakka kunagi neid allikaid uurima, mis on teaduspõhised.
Teistele huvilistele soovitan kuulata või guugeldada Yale Ülikooli avatud loenguid psühholoogia teemadel professor Paul Bloomi esituses. Räägib uuringutest, mis tehtud MRI masinatega ( aju uuringud). Sealt mu info pärineb. Need pole mingid nurgatagused väljamõeldised. Ülikooli loengutesse ei lisata teemasid, mis ei ole valiidsed. Sama teema käib läbi MIT Ülikoolis(Massachusetts Institute of Technology) – üks parimaid ülikoole maailmas. Kas nad räägivad seal siis muinasjutte?

Aktiivsete kirikuskäijate arv Lääne-Euroopas langeb – fakt ! Mis seda tõestab? Ajalooliselt korraldab matmisi, kirik. Kui sa pole kiriku liige, siis on raske oma lähedasele kiriku matmispaika saada. (Muide, Soomes Rootsis on paganatele eraldatud surnuaedades eraldi kohad). Selleks, et kiriklik matus teha, inimeste arv kiriklikes kogukondades ei lange. Liige on olla kasulik. Reaalselt pühapäeval on kirikuskäijate protsent nendes riikides 17. Kogukondadeasse kuulab vähem inimesi võrreldes paarikümne aasta taguse ajaga. Fakt. Vaadake statistikat. Ma viiteid hetkel ei saa otsida.

Teatavasti on USA väga usklik maa. Neil on koolides välja töötatud süsteem, kuidas maailma loomine jumala käe läbi toimib. Darwini teooriatesse põigatakse nii, et see ei segaks religioosset maailmavaadet.

Mu eesmärk pole kedagi kuhugi suunas kallutada. Õnneks on vaba maa ja igaüks usub, mida tahab.

+6
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 23.03 01:14; 23.03 09:19; 23.03 11:49; 23.03 17:06; 23.03 20:32; 27.03 22:03; 27.03 22:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

usklik ei hakka kunagi neid allikaid uurima, mis on teaduspõhised.

Mul on magistrikraad TÜ-st, olen tehnikateaduste magister mõõteteaduses. Ma ei tea, kas see ütleb sulle midagi, aga ma võin kinnitada, et ilma teaduspõhiste allikate uurimiseta seda ei saa. See ei takista mul usklik olemast. Nagu on seda ka väga paljud teadlased.

+5
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 06.03 14:32; 23.03 10:28; 23.03 14:58; 23.03 19:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eks ma pean aktsepteerima su vaatenurka.
Minu arvates on need kaks maailmavaadet konfliktis. Ei tea mina, kuidas teadlastest usklikud oma sisekonflikte lahendavad ja mul ükskõik.
Vaba maa, mõelge mida soovite ????

+5
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 23.03 01:14; 23.03 09:19; 23.03 11:49; 23.03 17:06; 23.03 20:32; 27.03 22:03; 27.03 22:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu arvates on need kaks maailmavaadet konfliktis.

Minu jaoks on mõlemad universaalsed. Näiteks väide “Jumal lõi maailma 6 päevaga” võib teaduslikust vaatevinklist tähendada praktiliselt mida tahes, sest meil puudub teaduse mõistes teadmine nii sellest, mis on Jumal, mida tähendab selles kontekstis loomine ja kui pikka ajavahemikku see 6 päeva tegelikult tähistab. Sama hästi võib seda lauset tõlkida kui väidet, et tänu Suurele Paugule tekkis miljardite aastate vältel planeet Maa. Ja kuna me täpselt ei tea, siis teadlase jaoks on kõik variandid hetkel võimalikud.

+5
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 06.03 14:32; 23.03 10:28; 23.03 14:58; 23.03 19:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Konflikt seisneb ju selles, et teaduslikult tõeastatut saab kontrollida. Mis ongi teaduse mõte. Jumalat ei saa tõestada ja kontrollida. Tema kontrollib ise. Kas siis jumal on teadlane?
Loomise müüt oli nii kaua mõistlik, nagu Descartes ütles, keegi midagi tegi- jumalik loomine. Kuni 19.saj keskpaigani, kuni Darwin leiutas viisi, kuidas asi toimib, pole seda müüti vaja. Vahepeal pole avastatud, et mingi võim on universumi loonud, siis nähtavasti pole seda mingi võim loonud.
Kui sa usud seda, et on olemas midagi, mida ei saa tõestada, siis pole see teadus.

+4
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 23.03 01:14; 23.03 09:19; 23.03 11:49; 23.03 17:06; 23.03 20:32; 27.03 22:03; 27.03 22:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Konflikt seisneb ju selles, et teaduslikult tõestatut saab kontrollida. Mis ongi teaduse mõte.

Ülikoolis õpetatakse tulevastele teadlastele, et teaduse mõistmiseks on hädavajalik tunda filosoofiat. Teadusfilosoofia püstitab küsimuse: mis on teadmine? Ja vastab, et selleks on kõik hüpoteesid, uskumused, teooriad jne. Nii kogemuslikud kui mõistuslikud. Näiteks on paljud teaduslikud avastused saanud alguse sellest, et mõni mees kõigepealt uskus midagi ja siis teine mees mitusada aastat hiljem leidis võimaluse seda tõestada. Näiteks, et meie lähimad planeedid liiguvad ümber päikese. Või et neil on ellipsikujuline orbiit. Seega, usk ja teadus ON väga lähedalt seotud. Selleks, et midagi saaks teaduslikult tõestada, on esmalt vaja sellesse uskuda.

+4
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 06.03 14:32; 23.03 10:28; 23.03 14:58; 23.03 19:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma polegi väitnud, et usk millegi avastamisse selles mõttes nagu seletad, välistaks teadusliku tõestuse tulevikus. Aga need ained ning koostiosad, millest me koosneme, on niivõrd lâbi uuritud. Mingit müstikat ja üleloomulikku pole avastatud.
Antud kontekstis pole sellel mingit pistmist jumalaga. Sel hetkel, kui veel usud, pole see teadus.

Miks peab 21.sajandil kaasnema maailma seletamisega muinasjutt?

+5
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 23.03 01:14; 23.03 09:19; 23.03 11:49; 23.03 17:06; 23.03 20:32; 27.03 22:03; 27.03 22:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu jaoks on mõlemad universaalsed. Näiteks väide “Jumal lõi maailma 6 päevaga” võib teaduslikust vaatevinklist tähendada praktiliselt mida tahes, sest meil puudub teaduse mõistes teadmine nii sellest, mis on Jumal, mida tähendab selles kontekstis loomine ja kui pikka ajavahemikku see 6 päeva tegelikult tähistab. Sama hästi võib seda lauset tõlkida kui väidet, et tänu Suurele Paugule tekkis miljardite aastate vältel planeet Maa. Ja kuna me täpselt ei tea, siis teadlase jaoks on kõik variandid hetkel võimalikud.

Piibel on kirja pandud inimeste poolt. Inimesed panevad asju kirja vastavalt oma teadmistele. Ja kuna sel hetkel Suure Paugu teooriat suure tõenäosusega ei olnud, siis vaevalt see tõlgendus sel hetkel just selline oli. Tagantjärgi võib igasugu asjadest endale sobivat tõlgendust leida. Ja ega piibel pole ju ainus, kus maailma loomist kirjeldatakse, see on ju üks paljudest lugudest, mis lihtsalt sai tuntumaks. Maailma loomise kirjeldamisega on vist kõik usud tegelenud.

+5
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei ole mu jutt jama, aga nagu ma ütlesin, pole mõtet sellel teemal vaielda, sest usklik ei hakka kunagi neid allikaid uurima, mis on teaduspõhised.

Eksid. On usklikke, kes vägagi uurivad teaduslikke allikaid.
Ja nagu fundamentaal-ateistile omane, paned sa ühte patta kiriku ja piibli, usu ja kiriku, ristiusu ja Jumala ja nii edasi.
Kui toetuda ainult piiblile, pole mingit probleemi oma usku täiesti teaduslikult põhjendada. Kirikud jäävad tühjaks sellepärast, et kirik ei anna rahvale piibliteadmisi, vahet pole, kas luterlik või katoliiklik või õigeusukirik. Seal ei tunne vaimulikudki oma põhikirja. Rahvas jääb vaimselt nälga ja hülgab kiriku, sest inimesele on loodud ka intellekt, millega teadust teha ja intelligentne inimene jääb kirikus lihtsalt nälga. Vähem intelligentne ka, sest hingepidegi jääb kahvatuks, kui põhjendusi taga pole.

+1
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 07.03 07:26; 07.03 23:18; 08.03 15:37; 13.03 21:30; 23.03 07:23; 24.03 09:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei tasu siiski lihtsustatult vastandada teadust ja religiooni. Tunnen paljusid usklikke teadlasi, kelle silmis ei ole mingit vastuolu teaduse ja usu vahel. Loomulikult ei eita neist keegi ka evolutsiooni. Targa inimese jaoks on Jumal tihti üsna abstraktne (ei ole halli habemega vanamees kes 6 päevaga maailma lõi ja nüüd pilve pealt alla vaatab 🙂 ).

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 07.03 17:58; 08.03 10:22; 08.03 13:28; 08.03 16:27; 26.03 05:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Väga põnevad teemad on siin ennast üles kerinud, püüan vastata alguses esitatud küsimusele. Uskliku, kristliku kooli rajaja ja sealse lapsevanemana ütlen, et kõik kristlikud koolid järgivad riiklikku õppekava, seega kõneldakse evolutsiooniteooriast küll. Samuti õpetatakse usuõpetuse tunnis maailma loomist piibelliku kirjelduse järgi, kuid nii palju kui mina koole ja õpetajaid tunnen, siis keegi ei kõnele sellest kui 6*24h loomisest, vaid pigem toetab piibellik loomislugu (mida on Piiblis kirjas tegelikult 2 tükki üksteise järgi, seega loomislood) evolutsiooniteoorias öeldut.

Kuna ka piibellikke loomislugusid on 2 ja need ei ole sinna kogemata sattunud, vaid rõhutavad samuti veidi erinevaid vaatenurki, siis see võiks ju omamoodi näidata, et ka kristlikus maailmavaates esineb mitmeid erinevaid teooriaid ja nii see ka täpselt on.

Kes soovib õppekava kohta rohkem lugeda ja uurida võib külastada nt seda kodulehte
http://www.luterlik.edu.ee/kool/alusokumentatsioon/

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Gravitatsioon on ka siiani ainult teooria. Sellise jaburdamisega jõuame lõpuks välja lamemaalasteni… sest kui nii võtta, siis mis üldse on tõestatud eksole. Ega me oma silmaga pole näinud, et maa on ümmargune, et meie ümber üldse on kosmos, et me oleme arenenud ahvist ja kunagi olid maal dinosaurused, või kas üldse oli kunagi minevikku enne meie aega ja mis üldse on tõde, äkki on kõik simulatsioon! Tõmbaks ikka oma filosoofiast vähe tagasi siia reaalsusesse.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui toetuda ainult piiblile, pole mingit probleemi oma usku täiesti teaduslikult põhjendada.

Vot sellest ma enam aru ei saa.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Religioon ja teadus – sinna on kirjutatud sisse konflikt.

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 23.03 01:14; 23.03 09:19; 23.03 11:49; 23.03 17:06; 23.03 20:32; 27.03 22:03; 27.03 22:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Gravitatsioon on ka siiani ainult teooria. Sellise jaburdamisega jõuame lõpuks välja lamemaalasteni… sest kui nii võtta, siis mis üldse on tõestatud eksole. Ega me oma silmaga pole näinud, et maa on ümmargune, et meie ümber üldse on kosmos, et me oleme arenenud ahvist ja kunagi olid maal dinosaurused, või kas üldse oli kunagi minevikku enne meie aega ja mis üldse on tõde, äkki on kõik simulatsioon! Tõmbaks ikka oma filosoofiast vähe tagasi siia reaalsusesse.

Mis simulatsioon? Inimesed on käinud kuul. Pildid kosmosest on ju reaalsed. Ega kõike ei pea ise tegema, et selles veenduda. Kui kahtled, siis uuri või hakka nasa teadlaseks. Laenuta droon ja filmi või mis iganes.
Mul on ka mitmeid usklikest sõpru. Üks konkreetselt väitis, et talle meeldibki ta turvaline roosa maailm. Õndsad on need, kes ei näe ☺️

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 23.03 01:14; 23.03 09:19; 23.03 11:49; 23.03 17:06; 23.03 20:32; 27.03 22:03; 27.03 22:09;
To report this post you need to login first.
Näitan 23 postitust - vahemik 31 kuni 53 (kokku 53 )


Esileht Koolilaps Kristlikud koolid ja evolutsiooniteooria

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.