Esileht Pereelu ja suhted kuhu helistada, kui elavhõbedakraadiklaas puruneb?

Näitan 8 postitust - vahemik 1 kuni 8 (kokku 8 )

Teema: kuhu helistada, kui elavhõbedakraadiklaas puruneb?

Kas keskkonnajaamast saab infot, kuidas õigesti toimida? Ek suuda telefoninumbrit leida.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

elavhõbe osakesed muutuvad pallideks, kui oled need ära korjanud, mitte palja käega, paned need pallid veega topsi sisse ja kaas peale. seejärel viide ohtlike jäätmete hoidlasse.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kogu klaaspurki ja vala vesi peale, keera kaas kinni.

Kui põrandas pragusid pole, piisab tavalisest põranda niiskest koristamisest.
Tuuluta.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Elavhõbeda kokkukorjamine

Elavhõbe on mürgine aine, mille toime avaldub aine aurude sissehingamisel. Kraadiklaasi või hõõglambi purunemisel pole paanikaks põhjust, sest elavhõbeda kogus nendes on liiga väike, et tõsiseid tagajärgi tekitada. Sellegipoolest, kuna ka väikese koguse elavhõbeda aurude pikaajaline toime on inimesele ohtlik, tuleb laialivalgunud elavhõbe võimalikult kiiresti kokku korjata vastavalt järgnevalt toodud juhendile.

1. Laialivalgunud elavhõbeda kokkukorjamine
Takista ligipääs elavhõbeda laialivalgumise alale teistele isikutele (ja koduloomadele!) ning tuuluta ruum.

Aine kokkukogumiseks on erinevaid viise, selleks võib kasutada kühvlit, süstalt, pipette või lillaveega immutatud vatitupse.
Elavhõbeda tilgad tuleb plastikust, kummist, papitükiga vms materjalist kaabitsa abil kokku lükata kühvlile. Harja kasutamine ei ole soovitatav, sest harja abil on raske elavhõbeda tilgakesi kühvlile pühkida ning harjaga kokku puutudes lagunevad tilgad väiksemateks.
Elavhõbeda tilku võib kokku korjata ka süstlaga (ilma nõelata süstal) või pipetiga. Tilgakeste kokkukorjamiseks võib kasutada ka kaaliumpermanganaadi lahusega (\”lillaveega\”) immutatud vatitükke. Kasutatud vatt, süstal või pipett asetada kilekotti. Mitte visata prügikasti!
Koristamisel vältida elavhõbeda sattumist kehale ja riietele. Ärge kandke reostust ringi liikudes laiali!

Peale aine kokkukorjamist tuulutada ruumi värske õhuga!
Elavhõbedaga saastunud rõivaid, vaipu mööblit tuleb õues tuulutada vähemalt 24 tundi!

Elavhõbe ei reageeri veega (ka kuuma veega mitte). Kui kraadiklaas puruneb kuuma veega tassis, siis lasta veel jahtuda ja valada elavhõbe tassist koos veega suletavasse anumasse.

2. Kokkukorjatud elavhõbe panna suletavasse anumasse.
Eelnevalt kokkukorjatud elavhõbe panna suletavasse anumasse.
Anumasse kokkukogutud elavhõbeda aurustumise vältimiseks võib elavhõbedale peale valada vähemalt 5 cm paksuse veekihi ja seejärel anuma sulgeda.
Hoida kokkukogutud ainet temperatuuril alla +20C.

3. Elavhõbeda toimetamine ohutusse paika.
Ärge visake elavhõbedat prügikasti ega valage kraanikausist ega WC-potist alla!
Ohtlikud jäätmed anda võimalikult kiiresti üle kohaliku omavalitsuse ohtlike jäätmete kogumispunkti. Ohtlikke jäätmete kogumispunkti tuleb viia ka koristamisel kasutatud süstal, vatt, pipett vms. Ohtlike jäätmete kogumispunktid asuvad tavaliselt suuremate bensiinijaamade juures. Ohtlikke jäätmete vastuvõtt elanikelt on tasuta. Informatsiooni saamiseks pöörduda elukohajärgsesse omavalitsusesse.
http://www.rescue.ee/?class=document&action=print&section=26068

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hädaabi nõuandetelefon 1524 – mõeldud info küsimiseks. Ise sain sealt abi samas küsimuses. 112 andis selle numbri.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

kui suur kogus siis tekitab kahjustusi ja milliseid?
nimelt lapsepölvest mäletan mu vend oli paras kraade alla 15a, alati juhtus ja igalpool trehvas olema. mingil ajal oli tal pooleliitrine purk elavhöbedaga, nats alla poole purgi, aga maru raske ja ise ka lollike sorkisin ja mängisin :S pole aimugi kuhu see löpuks sai..

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

http://et.wikipedia.org/wiki/Elavh%C3%B5be

Elavhõbeda ohtlikkus
Elavhõbedaaurud on mürgised. Elavhõbeda mürgisus oleneb suuresti sellest, mis kujul ta organismi siseneb. Kas metallilise, vedela elavhõbedana või siis elavhõbeda auruna. Metalliline vedel elavhõbe ei ole organismile nii ohtlik kui seda on elavhõbeda aur. Samuti mõjuvad organismile mürgiselt ka elavhõbeda ühendid, mis võivad põhjustada suuri kahjustusi kopsudes ja ajus.
Oluline on meeles pidada, et elavhõbe-orgaanilised ühendid on palju mürgisemad ja ohtlikumad organismile, kui seda on metalliline elavhõbe. Veest omastabki organism elavhõbedat metüülelavhõbeda kujul, mis kahjustab närvisüsteemi. Kuna elavhõbe on aine, mis kontsentreerub toitumisahelas, siis võib mõnes meres leiduda kalu, kelle kehas on elavhõbeda ühendite sisaldus küllaltki suur. Sellise kala söömine on tervisele väga ohtlik.

Elavhõbeda mõju inimorganismile
Metallilise elavhõbeda organismist eritumise poolestusaeg on tavaliselt 3 aastat, elavhõbeda soolade puhul on aga see aeg kõigest mõni nädal. Inimorganismis väheneb pooleni elavhõbeda hulk aga 70 päevaga ja kalades 2 aastaga. Elavhõbeda soolad imenduvad väga kiiresti organismi. Umbes 80% elavhõbeda aurudest imendub organismi läbi kopsude. Läbi kopsude seonduvad elavhõbeda osakesed verelibledega ja niimoodi läheb elavhõbe inimorganismi laiali: maksa, neerudesse, põrna, ajju jne.
Metallilise elavhõbeda allaneelamine ei oma väga suurt ohtu, kuna soolestikust see aine praktiliselt ei imendu organismi. Elavhõbe väljub inimorganismist neerude ja soole kaudu, kuid peamiselt jämesoole kaudu.
Elavhõbeda ohtlikkus ja toime inimesele sõltub suuresti sellest, millise ühendina ta inimorganismi sattub, kuidas inimene on selle ainega kokku puutunud ja kui kaua kokkupuude on kestnud. Samuti mängib rolli ka inimese vanus, üldine tervislik seisund ja ka inimese sugu. Elavhõbe kahjustab eelkõige närvisüsteemi, võib katkestada neerude töötamise, põhjustab depressiooni ja ärrituvust. Juhul kui naine on lapse ootel ja ta puutub kokku elavhõbedaga, võib mürgistus mõjuda tugevalt ka tulevasele lapsele.
Elavhõbedamürgistuse võib saada juba siis, kui inimorganism omastab päeva jooksul 0,4mg elavhõbedat. See aga pole siiski veel surmav doos. Surmavaks doosiks loetakse 150 mg kuni 300 mg elavhõbedat.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

keskonnajaama helistada! :)))
mina mäletan ka lapsepõlvest, pidevalt läksid kraadiklaasid katki, jubedalt meeldis neid elavhõbedakuulikesi taga ajada, sest need \”põgenesid\” näpu alt. pärast pühkisime kühvlile ja arvatavasti prügikasti.
inimesed on lihtsalt hulluks läinud, võtke rahulikumalt ja mõistusega asju.
korja elavhõbe kokku ja vii ohtlike jäätmete kogumiskohta – lihtne ja loogiline.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 8 postitust - vahemik 1 kuni 8 (kokku 8 )


Esileht Pereelu ja suhted kuhu helistada, kui elavhõbedakraadiklaas puruneb?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.