Esileht Ajaviite- ja muud jutud Kuhu Narva kandist eestlased kadusid

Näitan 23 postitust - vahemik 1 kuni 23 (kokku 23 )

Teema: Kuhu Narva kandist eestlased kadusid

Postitas:
Kägu

Seal olid ju ometi ka enne venelaste sissevedu elanikud, kuhu need kõik jäid, et nüüd seal on ainult venelased?

+2
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Kui venelased hakkasid tulems Narva poole, siis sakslased saatsid tsiviilelanikud linnast välja ja kuna linn pommitati sodiks, siis paljud enam tagasi ei pöördunud.

+11
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Linn oli sõjas põhjalikult puruks pommitatud ja elanikest suur osa leidnud peavarju mujal (maal, sugulaste juures teises linnas vm). Kui vana Narva varemed 1950-ndatel maatasa lükati ja hakati uut nõukogudeaegset ja -meelset linna ehitama, keelati vanadel narvakatel linna naasta, nii eestlastel kui venelastel. Saigi alguse nõukogudeaegne linn uute, Venemaalt imporditud nõukogudemeelsete inimestega.

+14
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu esivanemad ja nende sugulased näiteks saadeti Siberisse või vangilaagrisse, kust tagasi ei tuldud 🙁 Osad põgenesid välismaale. Mu vanaema koos lastega pääses imekombel, kuid kodu oli hävinud ja ta alustas esialgu kõvasti vireledes uut elu hoopis teises linnas.

+13
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu vanaisa vanemad näiteks läksid Raplasse elama. Varem töötas vanavanaema Kreenholmis ja vanavanaisa äkki vist ka. Nende maja pommitati puruks, hea, et eluga minema saadi. Täpselt nii oligi, venelased haarasid Ida-Virumaa endale, hea mugav oli üle piiri uusi elanikke tuua. Ega ainult Narva venekeelseks ei muutunud. Lapsena mäletan vanatädi juures suviti olemisest, et näiteks ka Kundas oli palju venelasi, seal tsemenditehases oli neid töötamas palju.

+12
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Jah, nagu eespool kirjutatud, ega II maailmasõda Narvast kui füüsilisest linnast palju järgi ei jätnud. Naasta enam sinna ei saanud. Minu vanaisa pere (tema ema ja isa töötasid Kreenholmis enne sõda) liikus lääne poole, mitte küll kaugele, jäid endiselt Ida-Virumaale, elasid pärast sõda Kohtla-Järve lähedal, vanaisa töötas kaevanduses.

+6
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Seal olid ju ometi ka enne venelaste sissevedu elanikud, kuhu need kõik jäid, et nüüd seal on ainult venelased?

Maha lasti,Siberisse veeti ja osad läksid ise sõja eest minema. Narvas polnud kivi kivi peal sõja ajal.
Kuhu need eestlased siia elama siis mahuks ? http://rindeleht.ee/foorum/phpBB2/download/file.php?id=24817

+5
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Narvas enne sõda elanud inimesed (olenemata rahvusest) ei saanud Nõukogude okupatsiooni ajal luba sinna elama asuda. Ilmselt oligi nõukogude poliitika eesmärk tekitada ENSV idapiiril asuvast linnast venekeelne ja -meelne linn. Petserimaaga oleks see keerulisem olnud (hajaasustus, suurtööstust polnud), seega see liideti halduslikult Vene NFSV-ga ja on seetõttu täna Venemaa osa.

+9
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Küsisin ka oma eaka isa käest üle. Oligi nii, et pärast sõda umbes 10 aastat eestlastele ei antud luba Narva kolida! Uued majad olid seal ilmselt mõeldud Venemaalt tulnud uustulnukatele.

+14
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu vanavanemad omasid Narvas mitut maja ja ühte korterit nüüd Venemaale jäävas Ivangorodis, nüüd pole Narvas seda tänavatki enam alles. 1944 3. märtsil pommitas nõukogude kauglennuvägi linna puruks, mis püsti jäi, selle tõmbas maha Eesti Laskurkorpuse suurtükivägi. Vanavanemad olid evakueerunud Tallinnasse ja sinna ka jäid, sest tagasi minna ei tohtinud. Uued elanikud toodi sisse Leningradi ümbrusest ja uued majad ehitati juba neile. Vanavanemad elasid elu lõpuni 8-m2 ühisköögiga toas, kuhu hiljem kolisid minu vanemad ja mina. Kolmekesi elasime selles toaskeses minu esimesed 10 eluaastat.

+14
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

See kant oli strateegiliselt oluliste tööstuste (Sillamäel uraanitöötlus, Kohtla-Järvel põlevkivi, Narvas elektrijaam) piirkond ning seepärast eelistati sinna importida Venemaalt ustavat ja lolli venemaalast ning eestlased erinevatel põhjustel minema ajada.

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu vanavanemad omasid Narvas mitut maja ja ühte korterit nüüd Venemaale jäävas Ivangorodis, nüüd pole Narvas seda tänavatki enam alles. 1944 3. märtsil pommitas nõukogude kauglennuvägi linna puruks, mis püsti jäi, selle tõmbas maha Eesti Laskurkorpuse suurtükivägi. Vanavanemad olid evakueerunud Tallinnasse ja sinna ka jäid, sest tagasi minna ei tohtinud. Uued elanikud toodi sisse Leningradi ümbrusest ja uued majad ehitati juba neile. Vanavanemad elasid elu lõpuni 8-m2 ühisköögiga toas, kuhu hiljem kolisid minu vanemad ja mina. Kolmekesi elasime selles toaskeses minu esimesed 10 eluaastat.

Kas mingit võõrandatud vara kompenseerimist vm polnud? See tähendab, et kas praegu pole?

+2
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Saigi alguse nõukogudeaegne linn uute, Venemaalt imporditud nõukogudemeelsete inimestega.

Huvitav, et need “meelsed” nii juurtetud on, et oma koju tagasi pole tahtnud minna. NLiit ammu otsa saanud, Putin kutsus neid vahepeal isegi tagasi, aga ei midagi.
Kõvatavad Eestis nagu oleks eluaeg siin elanud. Ja eesti keelt keelduvad õppimast.

+8
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Eestimaa venelasi ei oota venemaal keegi, nende silmis on nad jooksikud. Teiseks- milleks õppida eesti keelt, kui Narvas on 5% eestlasi, kellega nad räägivad. Ida-virumaa venelased on siin mitmendat põlve ja paljud ikka seostavad eestiga, mitte nagu lasnamäe. Kui aljosha ära viidi, siis siin kandis rahutusi ei olnud. Paljudel on oma ärid ja saavad aru Euroopa liidu eelistest.

+5
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

eestlased läksid soome tööle.

0
-5
Please wait...

Postitas:
Kägu

eestlased läksid soome tööle.

Nõukaajal?

+5
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Vanavanemad elasid elu lõpuni 8-m2 ühisköögiga toas, kuhu hiljem kolisid minu vanemad ja mina. Kolmekesi elasime selles toaskeses minu esimesed 10 eluaastat.

Nii kurb muinasjutt, et isegi mina ei suuda sinule selle eest miinust panna.

+1
-17
Please wait...

Postitas:
Kägu

Vastuseks küsimusele, etkas mingit võõrandatud vara kompenseerimist vm polnud, jah oli peotäis EVPsid, mida tädi taotles 1990. aastatel ja ka sai, sedavõrd odavad Narva asukoha tõttu, et praktiliselt mitte midagi.
Kes aga peavad 8m2 tuba mingiks haledaks muinasjutuks, võiksid rohkem suhelda oma vanemate sugulastega, küsida nende elu-olu ja korteritingimuste kohta 1950.aastatest kuni 1970. aastate lõpuni. Kellele ehitati nt Lasnamägi ja kes said sinna korterid – kindlasti mitte eestlased vaid kogu nõukogudemaalt sõjatööstusesse tööle tulnud venekeelne elanikkond. Sõjatööstus oli ju tollal peamine.
Ja seda toakest + ühiskööki mäletan hästi, kus kolmekesti elasime, seina taga 12 m2 toas tädi oma täiskasvanud pojaga, meil oli ühisköök. Käis korra ka korterikomisjon isa töökohast, vaatasid üle ja teatasid, et kuna käsi laiali ajades korterikomisjoni liige ühest seinast teise ei ulatunud, siis võime seal edasi elada. LÕpuks saime suurema elamiskoha tänu isa töökoha direktori vastutulekule, kes ise uue elamise Keldrimäe kanti sai ja ilmselt isale kui tublile töötegijale halastas.
Selliseid lugusid on kindlasti palju ja sisuliselt on need okupatsioonikahjud, mida tuleks heastada – mida aga kunagi ei toimu.

+9
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma olen jätkuvalt siin, kuhugile pole kadunud!

+1
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu vanaema pidi oma 300 m2 majas elama väikses 1-toalises korteris koos tütre ja tütre lastega, kui 47 veel teise tütre pere Siberisse saadeti – tulid tema väiksed lapse tema juurde. Nägi kuidas ta majas tehti korteritesse vaheseinad ja majutati neisse pugerikesse venemaalt tulnud perekondi. Seal majas ta ka suri.
Mul tuleb iiveldus peale, kui haletsetakse sundüürnikke – meie saime maja tagasi lagastatult, elas kaks joodikut seal. Palju raha, aega ja närve mu isa ja onu sellesse panustasid, et nüüd on meil sama ilus maja, kui kunagi vanaisa selle ehitas.
Teemast välja sinna kohta, millist ülekohut tehti.

+10
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui venelased hakkasid tulems Narva poole, siis sakslased saatsid tsiviilelanikud linnast välja ja kuna linn pommitati sodiks, siis paljud enam tagasi ei pöördunud.

Mitte ainult ei pöördunud, vaid vene võim ei lubanud tagasi pöörduda. Tallinna omaga samaväärne vanalinn lammutati, kuigi oleks võinud taastada. Eesmärk oli Narvast teha vene linn.

+7
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Hetkel on tegelikult sarnane protsess. Venestamine võtab üha suurema jõuga aset. Venekeelne-ja meelne linnavolikogu peletab viimasedki eestlased siit. Eelmine linnapea sai ametist lahti, sest julges toetada küüditamisest kõnelevat etendust. Eelpoolmainitud 5% eestlasi on väga optimistlik – tegelikult on ca 3,6%. Ehk siis 58 000 elanikust on neid, kes end eestlastena määratlevad, 2092 inimest. Eesti keele rääkijaid on nende hulgas vaid tuhatkond. Siinkandis valitsevast meelsusest ei tasu rääkidagi. See on kõik see, mis kaugemale ilmselt väga välja ei paista. Riik vaatab toimuvat kõrvalt ning ei sekku. Isegi riigigümnaasiumit rajatakse meil juba 8 aastat ning asi ei liigu ei ühele ega teisele poole. Loodan südamest, et riik oma tegematajätmisi kahetsema ei pea…

+7
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Hetkel on tegelikult sarnane protsess. Venestamine võtab üha suurema jõuga aset. Venekeelne-ja meelne linnavolikogu peletab viimasedki eestlased siit. Eelmine linnapea sai ametist lahti, sest julges toetada küüditamisest kõnelevat etendust. Eelpoolmainitud 5% eestlasi on väga optimistlik – tegelikult on ca 3,6%. Ehk siis 58 000 elanikust on neid, kes end eestlastena määratlevad, 2092 inimest. Eesti keele rääkijaid on nende hulgas vaid tuhatkond. Siinkandis valitsevast meelsusest ei tasu rääkidagi. See on kõik see, mis kaugemale ilmselt väga välja ei paista. Riik vaatab toimuvat kõrvalt ning ei sekku. Isegi riigigümnaasiumit rajatakse meil juba 8 aastat ning asi ei liigu ei ühele ega teisele poole. Loodan südamest, et riik oma tegematajätmisi kahetsema ei pea…

Hea vähemalt, et Eesti 200 pumba juurde ei saanud, siis oleks asi eriti hull.

+1
-2
Please wait...

Näitan 23 postitust - vahemik 1 kuni 23 (kokku 23 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Kuhu Narva kandist eestlased kadusid