Esileht Ilu ja tervis Kui dementne ema ei taha hooldekodusse minna

Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 151 )

Teema: Kui dementne ema ei taha hooldekodusse minna

Postitas:

kui ta siis kehvematel päevadel mu lapsi v meest ka ära ei tunneks, siis kurb küll, aga milles seisneb vahe minu juures või hooldekodus elamisel?

Vahe ei olegi emotsionaalne (arusaadav, et sina käsitled küsimust selle nurga alt), vaid hooldamise teenuses. Kodus ei ole teil ilmselt koguaeg kedagi (liiatigi eriala inimest) olemas, kes ema vajadusel abistaks. Kodus ei ole kella pealt päevakava jne

Hooldekodu ei saa (pole mõtet) võrrelda päris koduga/ oma inimestega elamisega.

See on koht, kus osutatakse konkreetseid kindlaks määratud teenuseid.

+6
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 28.12 17:04; 29.12 09:59; 05.01 11:50;
To report this post you need to login first.
Postitas:

See on täiesti arusaadav. Kes tahaks kodust ära minna? Isegi ju olles nt haiglas, igatsete koju. Tahate koju tagasi. Läheks nii kiiresti kui saaks koju. Isegi kui ise ei jõua seal midagi teha, loodate et kodused aitavad.

+7
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

vanaema käib wc-s kuidagi nii, et määrib käe väljaheitega kokku ja siis toetudes kõigile linkidele, piitadele ja seinadele hõõrub selle igale poole laiali ja seda iga päev.

See tähendab, et vanaema on unustanud paberi kasutamise (minu emaga sama probleem), ta puhastab end käega ja siis ei pese korralikult käsi. Abi sellest, et mul on kempsus mitmel pool vanadest linadest tehtud väiksed käterätid – neid ta kasutab ja need lähevad kohe pesumasinasse. Samuti – kui ma näen, et ema kempsu läheb, siis ma varsti lähen järgi, anna paberi kätte ja näitan, kuidas kasutada ja pesen ise ta käed seebiga korralikult puhtaks.

Kuid see pühkimisnartsude olemasolu on siiani elu päästnud.

Öösel võib juhtuda, et inimene segase peaga ei saa aru, kus peldik on, mul on selleks otstarbeks ema toas ämber, hiljti ostsin ka potitooli.

Riideid vahetan tal alati õhtul kui ta magab, siis pole probleemi. Pesema saan jutuga, et see on hea ja mõnus ning pesta talle meeldib, aga see minek on vahel raske.

+19
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 14 korda. Täpsemalt 28.12 19:55; 29.12 10:59; 29.12 15:37; 29.12 17:15; 29.12 20:52; 29.12 22:13; 29.12 23:56; 30.12 12:37; 30.12 15:34; 31.12 01:16; 31.12 21:41; 01.01 15:36; 02.01 18:29; 03.01 20:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:
Anonymous

Naaberkorteris elab dementne vanur ja päris hirmus kui ärkad öösiti, sest keegi laamendab ja lõugab seina taga. Mine siis hommikul tööle. Ikka hooldekodu on õige koht. Selline inimene ei tohi olla üksi ei päeval ega öösel.

+33
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

tean oma ema dementsuse pealt, et kolimine mõjus haigusele halvasti, ta oli küll nõus kolima haiguse alguses, kui ta veel aru sai midagi, aga haiguse süvenedes läks iga päev “oma koju”, käis ainult ühte kindlat rada, mida ta teadis täpselt s.t. et tal oli ianult 1 mälupilt olemas ja kodu, kus ta viimati elas mitu aastat ei tunnistanud enam

+13
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 29.12 11:14; 31.12 07:49; 03.01 07:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

see haiglasse sattumine osutuski pääseteeks meile. sealt tagasi teda enam koju ei viinud, oli hooldushaiglas seni kuni leidsime hooldekodu koha. ausalt öeldes olin enne seda juba hullumas, isegi antidepressante võtsin, täiesti abitu tunne.

Vabandust, aga küsin, sest meil on ilmselt sama teekond praegu käsil. Kui kaua ta hooldushaiglas oli ja kas saan õigesti aru, et kuu aega maksab selle eest osaliselt haigekassa?

+4
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 29.12 11:22; 30.12 14:38; 31.12 10:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui notar on tõestanud dementse tehtud tehinguid, mille puhul oled kaasas käinud, et oma ema jaoks must valgeks rääkida, siis on ta rikkunud tõestamisseaduse nõudeid. Juriidiliselt on sellised piiratud või puuduva otsustusvõimega isiku poolt tehtud tehingud tühised.

ma saan aru, et sa oled kursis juriidilise küljega, kuid dementsusest ei näi sa kuigi palju teadvat. vaata, dementsus ei ole selline asi nagu jalaluumurd, et kukud ja siis on murd. see algab vaikselt, hiilivalt, ja mitmeid aastaid enne seda, kui inimene ei suuda ühel hetkel notari kabinetis oma soove väljendada, toimib tavapärane elu. dementne inimene ei muutu hetkega lolliks, selleks kulub aastaid.

+27
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 28.12 21:15; 28.12 23:50; 29.12 00:03; 29.12 11:30; 30.12 12:58; 30.12 19:50; 31.12 01:23; 01.01 13:55; 01.01 14:01; 03.01 17:27; 03.01 17:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

vanaema käib wc-s kuidagi nii, et määrib käe väljaheitega kokku ja siis toetudes kõigile linkidele, piitadele ja seinadele hõõrub selle igale poole laiali ja seda iga päev.

See tähendab, et vanaema on unustanud paberi kasutamise (minu emaga sama probleem), ta puhastab end käega ja siis ei pese korralikult käsi. Abi sellest, et mul on kempsus mitmel pool vanadest linadest tehtud väiksed käterätid – neid ta kasutab ja need lähevad kohe pesumasinasse. Samuti – kui ma näen, et ema kempsu läheb, siis ma varsti lähen järgi, anna paberi kätte ja näitan, kuidas kasutada ja pesen ise ta käed seebiga korralikult puhtaks.

Kuid see pühkimisnartsude olemasolu on siiani elu päästnud.

Öösel võib juhtuda, et inimene segase peaga ei saa aru, kus peldik on, mul on selleks otstarbeks ema toas ämber, hiljti ostsin ka potitooli.

Riideid vahetan tal alati õhtul kui ta magab, siis pole probleemi. Pesema saan jutuga, et see on hea ja mõnus ning pesta talle meeldib, aga see minek on vahel raske.

Sa oled tubli ja kõik on täiesti arusaadav, aga kas sa tõesti arvad,  et selline olukord oleks mõeldav, kui peres on veel inimesi peale hooldaja ja hooldatava. St siin tekib küsimus, kas teistel pereliikmetel on õigus normaalsele elule. Jah, tõenäoliselt ei kesta see olukord kaua, aga siiski. Näit mina ise eelistaksin lamada unustatult hooldekodus mähkmetes, kui et minu lapsed ja lapselapsed peaksid päevast päeva elama minu sita sees.

+46
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 28.12 23:37; 28.12 23:39; 29.12 11:33;
To report this post you need to login first.
Postitas:

vanaema käib wc-s kuidagi nii, et määrib käe väljaheitega kokku ja siis toetudes kõigile linkidele, piitadele ja seinadele hõõrub selle igale poole laiali ja seda iga päev.

See tähendab, et vanaema on unustanud paberi kasutamise (minu emaga sama probleem), ta puhastab end käega ja siis ei pese korralikult käsi. Abi sellest, et mul on kempsus mitmel pool vanadest linadest tehtud väiksed käterätid – neid ta kasutab ja need lähevad kohe pesumasinasse. Samuti – kui ma näen, et ema kempsu läheb, siis ma varsti lähen järgi, anna paberi kätte ja näitan, kuidas kasutada ja pesen ise ta käed seebiga korralikult puhtaks.

Kuid see pühkimisnartsude olemasolu on siiani elu päästnud.

Öösel võib juhtuda, et inimene segase peaga ei saa aru, kus peldik on, mul on selleks otstarbeks ema toas ämber, hiljti ostsin ka potitooli.

Riideid vahetan tal alati õhtul kui ta magab, siis pole probleemi. Pesema saan jutuga, et see on hea ja mõnus ning pesta talle meeldib, aga see minek on vahel raske.

Aga sa päeval tööl ei käi? Ja lapsi trennidest, võistlustelt ära ei too? Poes ei käi? Ei ole ju ometi tavalisel tööinimesel võimalik pidevalt jälgida ja wc- sse pidevalt järgi minna. Samuti leian, et kolme algklasside lapse ülesanne ei ole enne vetsu kasutamust ekskrementide puhastamine. Sest lapsed jõuavad ju koolist tagasi enne kui mina töölt. See kõik ju haiseb ka tugevalt ja see hais läheb rõivaste külge, mida pereliikmed koolis- tööl kannavad.

+37
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 10 korda. Täpsemalt 28.12 23:33; 28.12 23:44; 28.12 23:57; 29.12 00:14; 29.12 11:40; 29.12 12:12; 29.12 12:23; 29.12 12:33; 30.12 13:30; 31.12 10:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

see haiglasse sattumine osutuski pääseteeks meile. sealt tagasi teda enam koju ei viinud, oli hooldushaiglas seni kuni leidsime hooldekodu koha. ausalt öeldes olin enne seda juba hullumas, isegi antidepressante võtsin, täiesti abitu tunne.

Vabandust, aga küsin, sest meil on ilmselt sama teekond praegu käsil. Kui kaua ta hooldushaiglas oli ja kas saan õigesti aru, et kuu aega maksab selle eest osaliselt haigekassa?

Minu ema oli hooldushaiglas natuke üle kuu aja. Ühe kuu eest pidime maksma 350 eurot, ülejäänud osa maksis haigekassa. Siis vist ühe nädala eest oleks pidanud maksma täishinda ja peale seda oleks saanud teise kuu veel 350 euro eest +haigekassa. Muidugi oli selleks vaja perearsti saatekirja.

+10
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Otse ja julmalt – siin ei ole Sul ema tahtmisest kahjuks enam hoolida. Ühel päeval on see tee ees niikuinii. Ja ühel päeval on tal täiesti ükskõik, kus ja kellega ta on. See tuleb lihtsalt ära teha, selleks, et Sa ise ja Su pere vastu peaksite.

Olen üle 30 aasta töötanud dementsete vanuritega, tean, millest räägin.

 

+46
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Endal ka sarnane mure. Vanaema 86-aastane. Füüsiliselt väga hea tervisega, toimetab rahulikult oma maakodus. Vahel ei tunne mind ära ja nimed ei tule meelde. Oma lapsepõlvest võib pikalt heietada, aga näiteks seda ei mäleta, et ta tütar(mu ema) eelmine aasta suri. Lühimäluga on kööga, küsib koguaeg samasid asju. Vahel ei saa aru, et omas kodus on. Kohe hirmuga mõtlen, kui pean hooldekodust rääkima hakkama. Aga seal oleks tal vähemalt kellegiga suhelda. Seni sõidan ikka iga nv korra maale, et talle toidukraami viia ja olukord üle vaadata.

+15
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Endal ka sarnane mure. Vanaema 86-aastane. Füüsiliselt väga hea tervisega, toimetab rahulikult oma maakodus. Vahel ei tunne mind ära ja nimed ei tule meelde. Oma lapsepõlvest võib pikalt heietada, aga näiteks seda ei mäleta, et ta tütar(mu ema) eelmine aasta suri. Lühimäluga on kööga, küsib koguaeg samasid asju. Vahel ei saa aru, et omas kodus on. Kohe hirmuga mõtlen, kui pean hooldekodust rääkima hakkama. Aga seal oleks tal vähemalt kellegiga suhelda. Seni sõidan ikka iga nv korra maale, et talle toidukraami viia ja olukord üle vaadata.

Kahjuks see ilus kujutelm, et vanal inimesel on hooldekodus kellegagi suhelda, täitub harva. Suur osa inimesi ei ole seal kuigi sotsiaalsed, kontaktivõimelised ega terve mõistuse juures. Minu vanaema näiteks kahjuks ei mäleta eelmise päeva tutvuseid ja iga päev tundub talle, et on täiesti võõraste keskel. Ning iga kord kui teda külastan, nutab oma vana kodu taga. See on väga raske aeg, tunned end nii ebainimlikuna kui teda hooldekodus hoiad, samas aga ei ole mitte kuidagi võimalik ka endisesse koju tagasi viimine.

+25
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 10 korda. Täpsemalt 28.12 23:33; 28.12 23:44; 28.12 23:57; 29.12 00:14; 29.12 11:40; 29.12 12:12; 29.12 12:23; 29.12 12:33; 30.12 13:30; 31.12 10:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Koduhooldusteenus on ju olemas.

Teoorias, mitte praktikas. Meie ei leidnud kedagi, kes oleks valmis 1000 euro eest kuus käima igapäevaselt ekskremente koristamas. Lisaks sättis vanaema pidevalt toole ukselingi alla, nii, et hooldaja ei saanud tuppa sissegi. Sellise teenuse pakkujaid lihtsalt ei ole. Lisaks oli vanaema kõigi palgatud hooldajate vastu äärmiselt kiuslik, ütles inetusi, teatas, et need varastavad, luuravad jne.

Koduhooldusteenus on olemas ka praktikas, aga kuskilt mujalt kui koos mähkmevahetusega need tavalised koduhooldajad tõesti ekskremente koristada ei taha. Ja kiuslik ning hooldust takistav hooldusalune teeb hooldaja tööd nii palju raskemaks, et tõesti on inimest raske leida. Selliseid, kes käivad 1x või paar korda päevas ravimit andmas, süüa andmas, aitavad potile või vahetavad mähkme, on küll saada (on teenusepakkujad, kelle palgal need hooldajad on), vähemalt linnades.

+12
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 29.12 12:17; 01.01 12:13; 01.01 14:07; 03.01 21:32;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Koduhooldusteenus on ju olemas.

Teoorias, mitte praktikas. Meie ei leidnud kedagi, kes oleks valmis 1000 euro eest kuus käima igapäevaselt ekskremente koristamas. Lisaks sättis vanaema pidevalt toole ukselingi alla, nii, et hooldaja ei saanud tuppa sissegi. Sellise teenuse pakkujaid lihtsalt ei ole. Lisaks oli vanaema kõigi palgatud hooldajate vastu äärmiselt kiuslik, ütles inetusi, teatas, et need varastavad, luuravad jne.

Koduhooldusteenus on olemas ka praktikas, aga kuskilt mujalt kui koos mähkmevahetusega need tavalised koduhooldajad tõesti ekskremente koristada ei taha. Ja kiuslik ning hooldust takistav hooldusalune teeb hooldaja tööd nii palju raskemaks, et tõesti on inimest raske leida. Selliseid, kes käivad 1x või paar korda päevas ravimit andmas, süüa andmas, aitavad potile või vahetavad mähkme, on küll saada (on teenusepakkujad, kelle palgal need hooldajad on), vähemalt linnades.

No meie otsisimegi linnas sellist inimest. Vanaemal on suur kahekorruseline maja. Olime nõus kasvõi elamispinna kellelegi seal andma ja palka ka peale maksma. Aga vanaema mähkmetest keeldus ja kõigi hooldajakandidaatide peale oli nii kuri ja polnud üldse koostööaldis, et lõpptulemusena kõik, kes proovisid, loobusid.

+17
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 10 korda. Täpsemalt 28.12 23:33; 28.12 23:44; 28.12 23:57; 29.12 00:14; 29.12 11:40; 29.12 12:12; 29.12 12:23; 29.12 12:33; 30.12 13:30; 31.12 10:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kommentaar eemaldatud.

3.2. Vältida tuleb pahatahtliku ja halvustava arutelu algatamist ning jätkamist.

Perekooli Moderaator

0
-67
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 29.12 12:27; 29.12 17:52; 30.12 00:37; 30.12 00:38; 30.12 00:47;
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:

Kommentaar eemaldatud.

Enamiku inimeste puhul tähendab hooldaja palkamine ja hooldusasutuse arvete tasumine seda, et hooldatava surma ajaks ületab tema hooldusele kulunud summa tema kinnisvara ja pangaarve väärtuse. Vähemalt tänastel vanuritel ei ole üldse selliseid varasid, mille pärast nii hirmsasti kakelda. Pigem tuleb vaadata, kas pärandi koos võlgadega ikka vastu võtad. See arvamus, et vanuri surm järglased rikkaks teeb, meie riigis üldjuhul ei kehti. Võibolla kui tänased 4000 eurose palgaga inimesed vanaks saavad on asi teisiti.

Minul näiteks ei ole kõige vähematki selle vastu, kui vanaema maja riigile läheb. Praegugi tegelikult läheb see hooldusasutusele raha kujul.

+30
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 10 korda. Täpsemalt 28.12 23:33; 28.12 23:44; 28.12 23:57; 29.12 00:14; 29.12 11:40; 29.12 12:12; 29.12 12:23; 29.12 12:33; 30.12 13:30; 31.12 10:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kommentaar eemaldatud.

Asi pole laiskuses, sageli pole võimalik 24/7 hooldust pakkuda. Inimesed peavad tööl ja koolis käima. Mina hooldasin oma dementset sugulast kodus – mul oli osalise tööajaga töö – ainult 4h päevas. Aga isegi 4-ks tunniks ei saanud teda üksi jätta. Üritasin leida abilist, kes oleks need 4 tundi eaka kõrval. Aga kahjuks lahkusid peaaegu kõik kandidaadid nuttes – isegi raha ei motiveerinud neid agressiivset vanurit hoidma. Üksi jättes kasutas ta juhust ja läks sageli uitama (ma ei saanud teda ju majja luku taha panna – see on keelatud), pärast pidin konstaablile helistama ja läksime koos otsima. Kodus hooldada on võimalik, kui hooldaja ongi kodune (ei käi tööl ega koolis) ja sissetulekust jätkub ka näiteks sobivate elutingimuste loomiseks (ma pidin maja osaliselt ümberehitama, lisa-tualett jne).

+33
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vastan teemaalgataja küsimustele.

Minu eestkosteavaldus algava dementsusega vanema osas just hiljuti rahuldati. Mulle öeldi, et kõik, kes on eestkoste avalduse teinud, on selle ka saanud. Nii et kirjuta aga vabas vormis avaldus, pane kirja oma põhjused ja eesmärk – vanema hooldekodusse saatmine. Vanurile tehakse psühhiaatriline ekspertiis, ajuuuring. Kui on veel tervisehädasid, siis see ainult kiirendab kohtu otsustamisprotsessi.

See on asja juriidiline pool. Vabatahtlikult ei lähe vanainimene loomulikult hooldekodusse. Ta tuleb sinna viia või meelitada.

Vanurite hooldusteema on tõesti kohutavalt valulik. Olen ise ka keskealine naine, laps on veel vaja koolitada ja ülal pidada ja siis on veel see dementne vanur kaela peal. Mul on viimase kuuga tekkinud ärevushäire, st ei maga öösel enam silmatäitki või siis ülikerget und, mida isegi pärast detailideni mäletan.

Mul on veel see lugu seetõttu keeruline, et korterit ei saa samuti ilma kohtuotsuseta müüa, kuna 1 pärijatest keeldub vanuri korterit müümast ja ka muul moel vanuri hooldusesse panustamast. Nii et seisab ees veel teine kohtuprotsess teise lähedase inimese osas.

Kahjuks meedia sellest ei kirjuta, aga meie pärimisseadused on tehtud ülikeeruliseks ja vanuri eest vastutavale lapsele üliebamugavaks (eriti, kui peres on 1 pärija, kes pidurdab kogu vanuri hooldekodussse saatmise protsessi ja vanuri korteri müümist). Pärandilepingud tuleb vanematega teha juba siis, kui nad on vanuses 60+, hiljem on see kõik juba dementsuse, kiuslikkuse jm pärast väga raske.

Minu tervis on hetkel kogu selle vanurijama ja seaduserägastikesse takerdumise pärast ikka väga vilets. Kogu meie seadusandlus ja probleemide lahendamise efektiivsus ja kiirus selles osas, mis puutub vanurite hooldusse ja probleemse päranduse müüki (vanuri hoolduse eesmärgil) on ikka väga viletsal tasemel. Riik paneb kogu vastutuse keskealiste laste õlule, kel endal on veel lisaks lapsed vaja üles kasvatada ja koolitada, seadused ei tule selles olukorras ka sugugi abiks.

Ja lisaks veel üks väike näide: mina oma unetuse jm kaasuvate (või seda põhjustavate probleemidega) saan 3 nädala pärast tasulise! arsti vastuvõtule. Minu algava dementsusega vanem on viimase 9 kuu jooksul juba 5! korda haiglasse vastu võetud ja seal ca 5! kuud riigirahade eest vegeteerinud. Peamine põhjus on selles, et KOV mingit sooja supi kohaletoomisteenust ei osuta, aga ise süüa teha see dementne meesterahvas ei oska, ei lähe söögikohtagi sooja suppi sööma; rohtusid see vanur ka sisse ei võta ja nii ta siis nõrkebki iga 1,5 kuu pärast ja satub haiglasse turgutusele meie kõigi maksumaksjate rahade eest.

Nii palju lihtsam oleks luua riiklik vanadekodude võrgustik, kus vanuri pensioni eest 550-600€ oleks see inimene elementaarsel tasemel toidetud ja ravimid sisse manustatud.

Aga ei tegele selle teemaga meil ükski erakond. Eriti kummaline, et isegi mitte sotsid ega see tõusev täht Eesti200 mitte, kelle teema ju vanurite hooldus maailmavaateliselt peaks eelisjärjekorras olema.

+37
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 29.12 13:05; 29.12 13:12; 29.12 20:35; 30.12 10:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kontakteeru ema perearstiga ja küsi nõu. Kontakteeru ema elukohajärgse sotsiaalabi osakonnaga ja küsi nõu. Sa ei peagi olema suuteline mitu korda nädalas 400km sõitma, et ema aidata, on võimalik leida teised lahendused! Küsi abi!

+11
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kontakteeru ema perearstiga ja küsi nõu. Kontakteeru ema elukohajärgse sotsiaalabi osakonnaga ja küsi nõu. Sa ei peagi olema suuteline mitu korda nädalas 400km sõitma, et ema aidata, on võimalik leida teised lahendused! Küsi abi!

Mitte kõik KOV-id ei osuta seda  abi vanuritele. Nt minu isa KOV ei aita ei supi kohaleviimisega ega ka rohtude võtmise eest igapäevaselt jälgimisega. Ja mul on ka võimatu iga nv 400 km-i edasi ja tagasi sõita ja vanuri igat sammu jälgimas käia.

+7
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 29.12 13:05; 29.12 13:12; 29.12 20:35; 30.12 10:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

dementsus ei ole selline asi nagu jalaluumurd, et kukud ja siis on murd. see algab vaikselt, hiilivalt, ja mitmeid aastaid enne seda, kui inimene ei suuda ühel hetkel notari kabinetis oma soove väljendada, toimib tavapärane elu. dementne inimene ei muutu hetkega lolliks, selleks kulub aastaid.

Jah, ja kahjuks on liigagi palju suhtumist, et oh, pole midagi, see on vaid vanadus või et sa kujutad ette.

Kas sa tõesti arvad,  et selline olukord oleks mõeldav, kui peres on veel inimesi peale hooldaja ja hooldatava.

Kõik oleneb olukorrast. Ei mõtle, ma üritan pakkuda neid lahendusi, mis ma ise olen pidanud välja mõtlema – äkki mõnel kulub ära või saab sealt edasi mõelda – olukorras, kus hooldekodu ei ole variant.

Kahjuks see ilus kujutelm, et vanal inimesel on hooldekodus kellegagi suhelda, täitub harva. Suur osa inimesi ei ole seal kuigi sotsiaalsed, kontaktivõimelised ega terve mõistuse juures.

Jah. Mu emal oli näiteks ka ettekujutus, et tema läheb kuhugi hooldekodusse inimeste sekka, aga ta ei ole sotsiaalne inimene, võõrastega ei suhtle. Sel põhjusel ma pole talle isegi päevahoidu proovinud – ma olen kindel, et tema puhul see ei toimi.

Asi pole laiskuses, sageli pole võimalik 24/7 hooldust pakkuda. Inimesed peavad tööl ja koolis käima.

Jah, ka mina käin tööl, kuigi praegu on elu rohkem kaugtöö vormis. Õnneks ma saan ema päevaks üksi jätta ja ma saan ka ära käia, teine pereliige käib siis igal õhtul läbi, paneb söögi valmis, vahetab pesu jne.

Kui kods remont oli, pidin emaga kaheks kuuks suvilase kolima. Suvilasse, kus ta oli käinud üle 20 aasta – ja mis oli talle täiesti võõras. Ta harjus sellega umbes 5 nädalat. Tagasi koju – ja järgmised 5 nädalat harjumist. Majas toimus lift vahetus, selle 20 päevaga unustas ta liftiga sõitmise ja käib nüüd trepist. 8 korrust. See on selleks, et näidata, kui kiiresti asjad võivad ununeda.

Iga ununemine toob kaasa rahutuse (ja sageli koos sellega ka tigeduse, sest segadus ajabki inimesi tigedaks, eriti kui tunned, et oled võimetu midagi tegema). Mina annan emale pidevalt L-tryptophan toidulisandit ja see ilmselt on meie elu päästnud, sest ta on heas tujus ja rahulik. Aga igaühele muidugi ei pruugi mõjuda. Kahjuks arstid jälle seda soovitada ei oska, nad ei tea toidulisanditest suurt midagi.

TA-le: katsu ikkagi diagnoos saada, pärast seda saad eestkoste jne. Seda on ka hiljem raha-asjade jaoks vaja. Kui nõus on, võiks juba praegu käia pangas ja teha volituse, et Sina saad tema pangaarvele ligi ja seal õiendada. Mida kauem viivitad, seda keerulisemaks läheb.

+9
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 14 korda. Täpsemalt 28.12 19:55; 29.12 10:59; 29.12 15:37; 29.12 17:15; 29.12 20:52; 29.12 22:13; 29.12 23:56; 30.12 12:37; 30.12 15:34; 31.12 01:16; 31.12 21:41; 01.01 15:36; 02.01 18:29; 03.01 20:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

See tähendab, et vanaema on unustanud paberi kasutamise (minu emaga sama probleem), ta puhastab end käega ja siis ei pese korralikult käsi. Abi sellest, et mul on kempsus mitmel pool vanadest linadest tehtud väiksed käterätid – neid ta kasutab ja need lähevad kohe pesumasinasse. Samuti – kui ma näen, et ema kempsu läheb, siis ma varsti lähen järgi, anna paberi kätte ja näitan, kuidas kasutada ja pesen ise ta käed seebiga korralikult puhtaks. Kuid see pühkimisnartsude olemasolu on siiani elu päästnud. Öösel võib juhtuda, et inimene segase peaga ei saa aru, kus peldik on, mul on selleks otstarbeks ema toas ämber, hiljti ostsin ka potitooli. Riideid vahetan tal alati õhtul kui ta magab, siis pole probleemi. Pesema saan jutuga, et see on hea ja mõnus ning pesta talle meeldib, aga see minek on vahel raske.

Aga kes temaga siis vetsus käib, kui kogu pere on tööl ja koolis?

+5
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 29.12 15:40; 01.01 13:10; 01.01 14:18; 02.01 14:23;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil sama teema. Meheema elab üksinda korteris, aga praeguse seisuga sõidab praktiliselt iga päev keegi meie perest tema juurde – aitab poes, käia, võtmeid otsida, süüa teha, teismelised lapsed käivad juttu ajamas.

Hiljuti saime ka arstitõendi, kus kirjas diagnoos “Mõõdukas dementsus”. Saime selle muude uuringute käigus. Nimelt vanaema minestas, ja sealt hakati tegema uuringuid minestuse põhjuste väljaselgitamiseks. Käisin temaga arsti juures, külastasime PERHis neuroloogi mitu korda, too suunas edasi PERHi psühholoogi juurde, ja too panigi diagnoosi.

Kusjuures meheema on intelligentne dementne: hästi puhas, kena näeb välja, naeratab, tervitab, räägib ladusalt mingist sündmusest – petab sellega kõik ära. Ka neuroloog ja psühholoog ütlesid mulle pärast oma visiiti, et niivõrd kena olekuga proua, ilmaski ei usuks, et on dementne! Aga objektiivsed testid ja uuringud näitasid sootuks muud, näitasid, et mälu praktiliselt puudub, ei suuda meenutada isegi kõige lihtsamaid asju.

Meie teadsime seda kõike niigi, koos olles ju ikka näed, mis toimub. Lisaks tekkisid meheemal luulud ja pidev paranoia, et tema korteris käib keegi, keegi varastavat tema hõbelusikaid, keegi terroriseerib teda telefonitsi jne. Ometi järele kontrollides ei leidnud mitte ükski tema väidetest kinnitust: korteri uks on terve ja midagi pole kadunud, hõbelusikad kõik alles, tema mobiili logi põhjal ei ole talle mitte keegi helistanud peale meie. Tekkis hirm, et sedasi võib ta sattuda mingisse suurde jamasse.

Nüüd vähemalt on see arstitõend käes, planeerimatult küll, aga vähemalt olemas. Käime nüüd iga päev tema juures ja mõtleme, kuis edasi. Kuna korter on puhas ja süüa ta oskab teha, siis hooldekodu veel vältimatu ei ole, samas üksi jätta teda ei või. Olen pakkunud oma abikaasale välja, et toome ta meie koju, kuid abikaasa ennustab, et siis algavad meie kodus tülid, ning teiseks pole eakas inimene enam nõus oma kodust ära kolima.

Kuna meheema hakkas hiljuti korduvalt rääkima, et tema olevat avanud ukse, ukse taga olevat seisnud võõrad mehed, ja tema olevat andnud neile raha (raske uskuda, et nii päriselt juhtus, kontrollimine sellise sündmuse olemasolu ei kinnitanud), võttis ta poeg ehk mu mees talt siiski ära pangakaardi ja passi. Nüüd ostame tema pangakaardi pealt ise talle toitu ja ravimeid ning viime talle, aga pangakaardi tema kätte enam ei julge anda. Mees on algatanud ka eestkoste teema.

+18
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 29.12 15:43; 30.12 23:39; 31.12 08:13; 31.12 16:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

kes temaga siis vetsus käib, kui kogu pere on tööl ja koolis?

Käib üksi. Ja ega ta siis terve päev suuremaid asju tee, ikka hommikul. Ja ka siis keegi kogu aeg käi; selleks need nartsud seal ongi, et ta näeks ja pühiks sinna käsi (mida ta teeb). Käsi suunan pesema enne sööki. Üldiselt ta loputab käsi peale kempsus käimist, kuid ei tee seda alati väga korralikult.

Iga dementne on isemoodi, lapsepõlves omandatud harjumused on äärmiselt olulised. Õnneks mina ei pea nägema, millised on praegused lapsed dementsetena, aga kui sellele mõtlen, tuleb küll hirm peale.

+9
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 14 korda. Täpsemalt 28.12 19:55; 29.12 10:59; 29.12 15:37; 29.12 17:15; 29.12 20:52; 29.12 22:13; 29.12 23:56; 30.12 12:37; 30.12 15:34; 31.12 01:16; 31.12 21:41; 01.01 15:36; 02.01 18:29; 03.01 20:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vastan teemaalgataja küsimustele.

Minu eestkosteavaldus algava dementsusega vanema osas just hiljuti rahuldati. Mulle öeldi, et kõik, kes on eestkoste avalduse teinud, on selle ka saanud. Nii et kirjuta aga vabas vormis avaldus, pane kirja oma põhjused ja eesmärk – vanema hooldekodusse saatmine. Vanurile tehakse psühhiaatriline ekspertiis, ajuuuring. Kui on veel tervisehädasid, siis see ainult kiirendab kohtu otsustamisprotsessi.

See on asja juriidiline pool. Vabatahtlikult ei lähe vanainimene loomulikult hooldekodusse. Ta tuleb sinna viia või meelitada.

Vanurite hooldusteema on tõesti kohutavalt valulik. Olen ise ka keskealine naine, laps on veel vaja koolitada ja ülal pidada ja siis on veel see dementne vanur kaela peal. Mul on viimase kuuga tekkinud ärevushäire, st ei maga öösel enam silmatäitki või siis ülikerget und, mida isegi pärast detailideni mäletan.

Mul on veel see lugu seetõttu keeruline, et korterit ei saa samuti ilma kohtuotsuseta müüa, kuna 1 pärijatest keeldub vanuri korterit müümast ja ka muul moel vanuri hooldusesse panustamast. Nii et seisab ees veel teine kohtuprotsess teise lähedase inimese osas.

Kahjuks meedia sellest ei kirjuta, aga meie pärimisseadused on tehtud ülikeeruliseks ja vanuri eest vastutavale lapsele üliebamugavaks (eriti, kui peres on 1 pärija, kes pidurdab kogu vanuri hooldekodussse saatmise protsessi ja vanuri korteri müümist). Pärandilepingud tuleb vanematega teha juba siis, kui nad on vanuses 60+, hiljem on see kõik juba dementsuse, kiuslikkuse jm pärast väga raske.

Minu tervis on hetkel kogu selle vanurijama ja seaduserägastikesse takerdumise pärast ikka väga vilets. Kogu meie seadusandlus ja probleemide lahendamise efektiivsus ja kiirus selles osas, mis puutub vanurite hooldusse ja probleemse päranduse müüki (vanuri hoolduse eesmärgil) on ikka väga viletsal tasemel. Riik paneb kogu vastutuse keskealiste laste õlule, kel endal on veel lisaks lapsed vaja üles kasvatada ja koolitada, seadused ei tule selles olukorras ka sugugi abiks.

Ja lisaks veel üks väike näide: mina oma unetuse jm kaasuvate (või seda põhjustavate probleemidega) saan 3 nädala pärast tasulise! arsti vastuvõtule. Minu algava dementsusega vanem on viimase 9 kuu jooksul juba 5! korda haiglasse vastu võetud ja seal ca 5! kuud riigirahade eest vegeteerinud. Peamine põhjus on selles, et KOV mingit sooja supi kohaletoomisteenust ei osuta, aga ise süüa teha see dementne meesterahvas ei oska, ei lähe söögikohtagi sooja suppi sööma; rohtusid see vanur ka sisse ei võta ja nii ta siis nõrkebki iga 1,5 kuu pärast ja satub haiglasse turgutusele meie kõigi maksumaksjate rahade eest.

Nii palju lihtsam oleks luua riiklik vanadekodude võrgustik, kus vanuri pensioni eest 550-600€ oleks see inimene elementaarsel tasemel toidetud ja ravimid sisse manustatud.

Aga ei tegele selle teemaga meil ükski erakond. Eriti kummaline, et isegi mitte sotsid ega see tõusev täht Eesti200 mitte, kelle teema ju vanurite hooldus maailmavaateliselt peaks eelisjärjekorras olema.

Sellega ei peagi tegelema riik kui eraettevõtted juba laialt tegelevad ja ei suuda piisavalt teenust pakkudagi kui palju on nõudlus. Ma ei mõista sinu loogikat teema juures, kui eraettevõte küsib lähedastelt kliendi eest a1200€/kuus ja riigilt saab pea sama palju lisaks siis kuidas riik peaks saama 500-600€ seda teenust osutada? Teadaolevalt on riiklik süsteem alati bürokraatlikum ja kulukam maksumaksjale kui eraettevõtte pakkumus. Minu teada isegi vangidd ülalpidamine maksab kongimajas 1400-1500€/ kuus.

+1
-12
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 29.12 12:27; 29.12 17:52; 30.12 00:37; 30.12 00:38; 30.12 00:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

KOV peaks siiski koduhooldusteenust pakkuma, aga ise peab ikka sotsiaaltöötaja poole pöörduma. Ega keegi pakkuma ei tule seda.

On ka eraettevõtjaid ja erinevaid võimalusi. Näiteks selline platvorm: https://caremate.ee/our-services. Kõik oleneb muidugi asukohast ja rahalisest seisust.

 

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Alles oli artikkel meedias, et kõik Eesti hooldekodud tõstavad uuest aastast jõuliselt (hüppeliselt) kohatasu. Jube on see kõik.

+10
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 29.12 18:54; 31.12 13:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teadaolevalt on riiklik süsteem alati bürokraatlikum ja kulukam maksumaksjale kui eraettevõtte pakkumus.

Jah, sest nt ameerika meditsiini- ja vanglasüsteem, mis erakätes, on üle kogu maailma tuntud oma kõrge kvaliteedi ja taskukohase hinna poolest. Või kui sa sarkasmist aru ei saa, siis tegelikult on asjalood hoopis vastupidised – see ei toimi! Eraettevõte teeb võibolla alguses kahjumiga tööd, et hea mulje jätta ja turg endale võita, aga kohe kui riiklikud süsteemid/muud alternatiivid piisavalt lõhutud on, lööb hind lakke ja kvaliteet kukub mutta.

+15
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lisaks tekkisid meheemal luulud ja pidev paranoia, et tema korteris käib keegi, keegi varastavat tema hõbelusikaid, keegi terroriseerib teda telefonitsi jne.

Valdav osa dementsetest kahtlustavad , et keegi varastab nende asju ja peidavad neid ise hoolega. Minu ema töötas aastaid hooldekodus ja pea igaüks neist vanadest süüdistas teisi ja töötajaid küll villaste sokkide ja muu taolise “väärtusliku” vargustes kuigi tegelikult asi selles, et vanad ei mäleta kuhu nad ise need peitsid.

Samuti ei kuule ega näe nad enam hästi ja igavusest  hakkab tööle kujutlusvõime ja fantaasia kellestki kodus või telefonihelinast mida tegelikult polnud või sündmusest mida ei juhtunud.

Mehe vanaisale räägitakse mingi jutt  ja tema teeb ja kannab selle teistele edasi hoopis teisel ja väga muutunud kujul ning tegelastega. Tihti osalevad tema sõnul eile juhtunud sündmuses tegelikult  ammu surnud inimesed. Õnneks on ta igapäevaaskeldustes adekvaatne ja  mitmed sugulased elavad lähedal ja käivad teda abistamas toidukraami ja muuga.

+15
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 29.12 19:40; 30.12 13:52; 31.12 01:37; 03.01 18:54;
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 151 )


Esileht Ilu ja tervis Kui dementne ema ei taha hooldekodusse minna