Esileht Ilu ja tervis Kui dementne ema ei taha hooldekodusse minna

Näitan 30 postitust - vahemik 61 kuni 90 (kokku 151 )

Teema: Kui dementne ema ei taha hooldekodusse minna

Postitas:

see haiglasse sattumine osutuski pääseteeks meile. sealt tagasi teda enam koju ei viinud, oli hooldushaiglas seni kuni leidsime hooldekodu koha. ausalt öeldes olin enne seda juba hullumas, isegi antidepressante võtsin, täiesti abitu tunne.

Vabandust, aga küsin, sest meil on ilmselt sama teekond praegu käsil. Kui kaua ta hooldushaiglas oli ja kas saan õigesti aru, et kuu aega maksab selle eest osaliselt haigekassa?

algselt määrati 3 nädalat ajaks, aga kauplesime veel 3 juurde, et jõuaks kohta otsida ja asju ajada ja saime ka. maksis see 2*380 eurot.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 29.12 00:22; 29.12 19:52; 31.12 13:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kõik dementsed pole ühesugused, minu lähedane ei läinud kurjaks, ei olnud luulusid, ei määrinud ekskremente laiali, kuigi lõpuks ikka mälu oli kõik läinud. Üksi uksest välja aga ei läinud, suht kaua käis ise vetsus, nagu oleks lihasmälus olnud, kuidas see käib. Kõik see poleks toiminud, kui oleks kohta muutnud. Hiljem olid mähkmed (tänapäevased püksmähkmed ei takista ka ise vetsus käimast, kui satub helgem moment olema). Oli nagu armas laps, jube kahju oleks olnud hooldekodusse viia, õnneks läks nii, et saime ilma hakkama. Vanadekodus nad ikka hääbuvad kiiresti. Samas mingis hilises faasis on see jah sageli paratamatu.

 

+18
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vastan teemaalgataja küsimustele.

Minu eestkosteavaldus algava dementsusega vanema osas just hiljuti rahuldati. Mulle öeldi, et kõik, kes on eestkoste avalduse teinud, on selle ka saanud. Nii et kirjuta aga vabas vormis avaldus, pane kirja oma põhjused ja eesmärk – vanema hooldekodusse saatmine. Vanurile tehakse psühhiaatriline ekspertiis, ajuuuring. Kui on veel tervisehädasid, siis see ainult kiirendab kohtu otsustamisprotsessi.

See on asja juriidiline pool. Vabatahtlikult ei lähe vanainimene loomulikult hooldekodusse. Ta tuleb sinna viia või meelitada.

Vanurite hooldusteema on tõesti kohutavalt valulik. Olen ise ka keskealine naine, laps on veel vaja koolitada ja ülal pidada ja siis on veel see dementne vanur kaela peal. Mul on viimase kuuga tekkinud ärevushäire, st ei maga öösel enam silmatäitki või siis ülikerget und, mida isegi pärast detailideni mäletan.

Mul on veel see lugu seetõttu keeruline, et korterit ei saa samuti ilma kohtuotsuseta müüa, kuna 1 pärijatest keeldub vanuri korterit müümast ja ka muul moel vanuri hooldusesse panustamast. Nii et seisab ees veel teine kohtuprotsess teise lähedase inimese osas.

Kahjuks meedia sellest ei kirjuta, aga meie pärimisseadused on tehtud ülikeeruliseks ja vanuri eest vastutavale lapsele üliebamugavaks (eriti, kui peres on 1 pärija, kes pidurdab kogu vanuri hooldekodussse saatmise protsessi ja vanuri korteri müümist). Pärandilepingud tuleb vanematega teha juba siis, kui nad on vanuses 60+, hiljem on see kõik juba dementsuse, kiuslikkuse jm pärast väga raske.

Minu tervis on hetkel kogu selle vanurijama ja seaduserägastikesse takerdumise pärast ikka väga vilets. Kogu meie seadusandlus ja probleemide lahendamise efektiivsus ja kiirus selles osas, mis puutub vanurite hooldusse ja probleemse päranduse müüki (vanuri hoolduse eesmärgil) on ikka väga viletsal tasemel. Riik paneb kogu vastutuse keskealiste laste õlule, kel endal on veel lisaks lapsed vaja üles kasvatada ja koolitada, seadused ei tule selles olukorras ka sugugi abiks.

Ja lisaks veel üks väike näide: mina oma unetuse jm kaasuvate (või seda põhjustavate probleemidega) saan 3 nädala pärast tasulise! arsti vastuvõtule. Minu algava dementsusega vanem on viimase 9 kuu jooksul juba 5! korda haiglasse vastu võetud ja seal ca 5! kuud riigirahade eest vegeteerinud. Peamine põhjus on selles, et KOV mingit sooja supi kohaletoomisteenust ei osuta, aga ise süüa teha see dementne meesterahvas ei oska, ei lähe söögikohtagi sooja suppi sööma; rohtusid see vanur ka sisse ei võta ja nii ta siis nõrkebki iga 1,5 kuu pärast ja satub haiglasse turgutusele meie kõigi maksumaksjate rahade eest.

Nii palju lihtsam oleks luua riiklik vanadekodude võrgustik, kus vanuri pensioni eest 550-600€ oleks see inimene elementaarsel tasemel toidetud ja ravimid sisse manustatud.

Aga ei tegele selle teemaga meil ükski erakond. Eriti kummaline, et isegi mitte sotsid ega see tõusev täht Eesti200 mitte, kelle teema ju vanurite hooldus maailmavaateliselt peaks eelisjärjekorras olema.

Sellega ei peagi tegelema riik kui eraettevõtted juba laialt tegelevad ja ei suuda piisavalt teenust pakkudagi kui palju on nõudlus. Ma ei mõista sinu loogikat teema juures, kui eraettevõte küsib lähedastelt kliendi eest a1200€/kuus ja riigilt saab pea sama palju lisaks siis kuidas riik peaks saama 500-600€ seda teenust osutada? Teadaolevalt on riiklik süsteem alati bürokraatlikum ja kulukam maksumaksjale kui eraettevõtte pakkumus. Minu teada isegi vangidd ülalpidamine maksab kongimajas 1400-1500€/ kuus.

Sellega peaks just ja nimelt tegelema riik, mitte eelkõige erasektor 2 inimese pensioni summa eest kuus. Selline äri on võrdväärne kasiinoäriga, kus rikastutakse kellegi väeti olemise seisundi arvelt.

Elementaarset hoiuteenust pakkuv ja tulu mitte teeniv vanadekodu peaks väga kenasti toime tulema summaga 600€ per vanainimene.

Eks põhjus, et meil pole hetkel riiklikke vanadekodude süsteemi, on vägagi Reformierakonna nägu, kelle liikmed suurt vanadekodude võrku Eestis haldavad ja kelle magus (kuid amoraalne) äri riiklike vanadekodudega kabalimatsu saab.

Ja mis bürokraatiat peaks riiklik vanadekodu rohkem ajama kui erasektori oma? See argument on küll puhas jama.

+11
-7
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 29.12 13:05; 29.12 13:12; 29.12 20:35; 30.12 10:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kõik dementsed pole ühesugused

Just. Pealegi on dementsusel erinevad faasid, minu ema näiteks on nüüdseks “mässulise teismelise” staadiumi läbinud ja nüüdseks on sõbralik ja armas 4-aastane. Kui seda kempsuprobleemi poleks ega aeg-ajalt esinevaid öiseid ülestõusmisi ja tegutsemisi, oleks elu päris lihtne, sest ta sööb ise, peseb nõud, paneb end riidesse, teeb voodi hommikul ära… käib jalutamas korra-kaks päevas. Ühtegi lähedast ta nägupidi ei tunne, teietab (st et tema jaoks on võõrad inimesed), aga ilmelt mingi teine meel mäletab, et tegu on omainimestega.

Umbusk tuleneb enamasti vanuritel sellest, et teravalt tajuvad enda suutmatust kõigega nii toime tulla nagu varem, ei taha abituks jääda – parem umbusk. Samuti hirm millestki omast ilma jääda – ja siis tekivad paranoiad ka neil, kes pole dementsed.

Demntseid saab hooldamas käia ainult see, kel on nendega kogemus, sest nende tujusid ei tea iial keegi ette, see võib muutuda lambist 180 kraadi. Kord kui ema pesin, kogesin tema isiksuse kahestumist: ühel hetkel nautis pesemist ja ümises mõnust, järgmisel hetkel sõimas ja karjus, et ei ole vaja, ega ta räpane ole – ja nii 4-5 korda – hetkedega. Õnneks on see staadium möödas. Ja muidugi, kui asi ikka läheb väga hulluks, eks siis tuleb mõelda, kuidas edasi.

+19
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 14 korda. Täpsemalt 28.12 19:55; 29.12 10:59; 29.12 15:37; 29.12 17:15; 29.12 20:52; 29.12 22:13; 29.12 23:56; 30.12 12:37; 30.12 15:34; 31.12 01:16; 31.12 21:41; 01.01 15:36; 02.01 18:29; 03.01 20:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Parandaksin veel väljendit “petab ära, et on adekvaatne”. Ei peta, vaid ongi osades asjades adekvaatne, ja dementsuski käib nagu hooti – on selgemaid päevi ja kehvemaid. Süveneb ajapikku. Minu vanemal algas nii, et unustas söömise. Käisin ka nädalas paar korda aitamas-sööki viimas ja panin tähele, et söök väheneb väga vähe. Sa ei saa arugi, et tegelikult on tal peas juba asjad üsna sassis. Muudes asjades oli jumala ok. Hooldekodus nägin “täiesti terveid” inimesi, kelle kohta olin imestanud, et miks nad küll ise kodus hakkama ei saaks, kes toppisid pastakat või telekapulti seinakontakti, et telekas ometi tööle läheks. Või näppisid telefoni, et telekas tööle saada (ei ole nutitelefoniomanikud..).
Dementne on endale või teistele OHTLIK! Mõni läheb ka vägivaldseks, mõni karjub (hooldushaiglas nägin näiteks üht, kes päev läbi karjus, lakkamatult…)

+16
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 29.12 21:10; 01.01 13:28; 03.01 23:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Dementne on endale või teistele OHTLIK!

Kõik ei ole otseselt ohtlikud, aga nad on sageli täiesti etteaimamatud. Just sellises keskmises staadiumis, kui paranoiad süvenevad (viimane staadium on see, kui on tõesti kõik unustanud). Kuna ise elust aru ei saa, siis tundubki, et ongi keskkond nende vastu vaenulik . ja parim kaitse on ju rünnak.

Minu ema aeg-ajalt saab aru, et ta pole endine ja on väga kurb. Aga siis on ta muretu kui lapsuke.

Kuna dementsusega kaasnevad muudatused ajus on skännis nähtavad juba aastaid või isegi aastakümneid enne haiguse välist avaldumist, siis olen mõelnud, et kõik üle 50-aastased inimesed võiksid sõeluuringutel käia. Mida varem oma haigusest teadlikum oled, seda kergem on otsuseid teha, ravikuuridega varem alustada, et haigus areneks aeglasemalt ja avalduks pehmemalt.

+10
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 14 korda. Täpsemalt 28.12 19:55; 29.12 10:59; 29.12 15:37; 29.12 17:15; 29.12 20:52; 29.12 22:13; 29.12 23:56; 30.12 12:37; 30.12 15:34; 31.12 01:16; 31.12 21:41; 01.01 15:36; 02.01 18:29; 03.01 20:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuna dementsusega kaasnevad muudatused ajus on skännis nähtavad juba aastaid või isegi aastakümneid enne haiguse välist avaldumist, siis olen mõelnud, et kõik üle 50-aastased inimesed võiksid sõeluuringutel käia. Mida varem oma haigusest teadlikum oled, seda kergem on otsuseid teha, ravikuuridega varem alustada, et haigus areneks aeglasemalt ja avalduks pehmemalt.

ja mida selle teadmisega peale hakata, et aastakümnete pärast dementne võin olla?

+1
-9
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 29.12 22:50; 30.12 13:16; 30.12 13:46; 31.12 11:05; 02.01 11:12; 02.01 11:14; 02.01 14:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Dementne on endale või teistele OHTLIK! Mõni läheb ka vägivaldseks, mõni karjub

Vaieldamatult, mul on kahel töökaaslasel probleeme olnud oma vanematega. Ühel tuligi ema luku taha panna ja käis kord päevas söötmas ja kontrollimas. Vahel helistasid naabrid, et ülevalt kostab kõva veesolinat vastu lage. Siis keeras gaasi lahti, kolleeg sidus algul nupud kinni ja võttis need hiljem üldse ära. Mõne korra tegi põrandale tuld, et süüa teha. Teisel nii ohtlik ei olnud, aga kippus rändama ja hakkas omast meelest oma koju sõitma südatalvel ja pidzaamas või läks lihtsalt hulkuma, politsei tõi nii mõnegi korra tagasi. Isa oli lastelastelt korterivõtme näpanud, lapsed ei märganud ka kohe.

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma teeks juba praegu 30.ndates notariaalse lepingu,et mind võib paigutada hooldekodusse vastu minu tahtmist, kui ma muutun dementseks. Kas selline paber on võimalik?

Armastan oma lapsi üle kõige ja tahan neid säästa kogu sellest jamast. Olin ise teismeline,kui ema hooldas minu vanaema ja see oli kergelt öeldes traumeeriv, ma isegi ei suutnud vanaema matustele minna,sest ta hävitas kogu selle “ilu” armsast vanaemast.

+18
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei taha teda kaelast ära, aga paraku on dementsus aina süvenev ja ta lihtsalt ei saa enam üksi hakkama. Ta on vaikselt endale ohtlikuks juba muutumas. Ükskord hakkas omast arust teise linna tööle minema, kuigi ta ei tööta juba varsti 20 aastat ja eksis ära ning toodi politseiga koju tagasi. Sellest ei hakka üldse rääkima, et kui me tema juures mitmeid kordi nädalas ei käiks, kuigi elame ise 200km kaugusel, siis ta unustaks isegi süüa. Samuti ei suuda ta elementaarset puhtust ise hoida. Ja ausaltöeldes ei jaksa enam mitmeid kordi nädalas teise Eesti otsa sõita, see on tekitanud pingeid juba ka minu enda pereelus.

Leidsime talle hooldekodusse koha, kuid tema ei taha sellest midagi kuulda. Nutab, et me jätame ta maha ja ei hooli temast ning tahame tast vaid lahti saada. Muutub raevukaks, kui püüame selgitada, et see ei ole nii, et hakkame teda seal vaatamas käima, kohe kui lubatakse külastused ning senimaani saame kasvõi igapäevaselt helistada.

Kas kellegil on sarnaseid kogemusi, mida teha? Eestkosteavalduse tegemiseks, et saaks seda ise otsustada, peab rohkemat juhtuma, kui korra ära eksimine, nii vastati KOV-ist peale seda, kui olid temaga ka vestelnud. Ema suudab käituda ka täiesti adekvaatselt ja esitleda end kui endaga hakkamasaavat inimest, aga tegelikult ta ei saa iseseisvalt hakkama..

aga ma ütlekski siis KOV-le, et kindlustagu oma elanik igapäevase hooldustöötaja abiga, sest elad teises Eesti otsas ning saad külastada kord kahe nädala jooksul.

Kui sa nüüd paralleelselt ise tööl käid ka, teemaalgataja, siis on ikka ulme kolm korda nädalas seda vahemaad õhtuti sõita:(

+7
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 29.12 23:55; 29.12 23:58; 30.12 00:19; 31.12 01:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

ja mida selle teadmisega peale hakata, et aastakümnete pärast dementne võin olla?

Alates sellest, et teavitad omakseid. Muudad ehk toitumist ja liikumisharjumusi, teed iga päev ajugümnastikat. Perearst kirjutab õigel ajal välja ravimid, võtad toidulisandeid, mis aitavad head meeleolu hoida ja toetavad ajurakkude tegevust…

Kahtlused ema mentaalse tervise osas olid ammu, aga kui ma neid lähedastega jagasin, siis öeldi, et see on üksnes vanadus ja et nii ongi. (No ei ole!) Ja kui diagnoosi sai, siis selles osas oli selgem, et enam ei hakanud keegi arvama, et mõtlen ise asju välja või näen tonte.  Oleksin varem alustanud nende programmidega, mis ema haiguskäiku on pidurdanud ja leevendanud. Oleksin osanud ennast pikemalt ja paremini ette valmistada.

+10
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 14 korda. Täpsemalt 28.12 19:55; 29.12 10:59; 29.12 15:37; 29.12 17:15; 29.12 20:52; 29.12 22:13; 29.12 23:56; 30.12 12:37; 30.12 15:34; 31.12 01:16; 31.12 21:41; 01.01 15:36; 02.01 18:29; 03.01 20:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Milline julm inimene!

Kui sind tahetaks viia ära su oma kodust, eemale su perest ja lähedastest, kuhugi koonduslaagrisse võõraste inimeste sekka, siis sa nutaksid ka. Su ema vajab sind ja sinu tuge, mitte jalust ära saatmist võõraste hooldada. Emast hooliv inimene võtab ema enda juurde elama, mitte ei saada vanadekodusse.

Ja kui teemaalgataja elab ühetoalises üürikas koos mehe ja kahe lapsega, siis ka peab ema enda juurde tooma? Saa ükskord aru, kõigil ei ole võimalik oma dementset vanemat enda juurde elama tuua!

+16
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 29.12 23:55; 29.12 23:58; 30.12 00:19; 31.12 01:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

vanaema käib wc-s kuidagi nii, et määrib käe väljaheitega kokku ja siis toetudes kõigile linkidele, piitadele ja seinadele hõõrub selle igale poole laiali ja seda iga päev.

See tähendab, et vanaema on unustanud paberi kasutamise (minu emaga sama probleem), ta puhastab end käega ja siis ei pese korralikult käsi. Abi sellest, et mul on kempsus mitmel pool vanadest linadest tehtud väiksed käterätid – neid ta kasutab ja need lähevad kohe pesumasinasse. Samuti – kui ma näen, et ema kempsu läheb, siis ma varsti lähen järgi, anna paberi kätte ja näitan, kuidas kasutada ja pesen ise ta käed seebiga korralikult puhtaks.

Kuid see pühkimisnartsude olemasolu on siiani elu päästnud.

Öösel võib juhtuda, et inimene segase peaga ei saa aru, kus peldik on, mul on selleks otstarbeks ema toas ämber, hiljti ostsin ka potitooli.

Riideid vahetan tal alati õhtul kui ta magab, siis pole probleemi. Pesema saan jutuga, et see on hea ja mõnus ning pesta talle meeldib, aga see minek on vahel raske.

Sa oled tubli ja kõik on täiesti arusaadav, aga kas sa tõesti arvad, et selline olukord oleks mõeldav, kui peres on veel inimesi peale hooldaja ja hooldatava. St siin tekib küsimus, kas teistel pereliikmetel on õigus normaalsele elule. Jah, tõenäoliselt ei kesta see olukord kaua, aga siiski. Näit mina ise eelistaksin lamada unustatult hooldekodus mähkmetes, kui et minu lapsed ja lapselapsed peaksid päevast päeva elama minu sita sees.

Absoluutselt nõus. Minu lapsed väärivad samamoodi normaalset kodu, mitte et uksepiidad on paksu sitaga koos. Ja kuna käin iga päev pikad päevad tööl, jõuan õhtul surmväsinuna, seejärel teen söögi, õpin lastega distantsõppes tegemata jäänud asju ja hoolitsen enda eest elementaarselt, et järgmine päev tööle minna, siis millal ma peaksin seda sitta iga päev pesema???

Ja kahjuks võib kesta see olukord ikka kaua, 10-15 aastat kindlasti. Mõistus on ammu kadunud, aga füüsis toimib. Lähedaste sõprade peres läheb 16.-s aasta täiesti dementse vanuriga, tervis hea ja elab ilmselt ka oma lapsed üle.

+14
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 29.12 23:55; 29.12 23:58; 30.12 00:19; 31.12 01:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teadaolevalt on riiklik süsteem alati bürokraatlikum ja kulukam maksumaksjale kui eraettevõtte pakkumus.

Jah, sest nt ameerika meditsiini- ja vanglasüsteem, mis erakätes, on üle kogu maailma tuntud oma kõrge kvaliteedi ja taskukohase hinna poolest. Või kui sa sarkasmist aru ei saa, siis tegelikult on asjalood hoopis vastupidised – see ei toimi! Eraettevõte teeb võibolla alguses kahjumiga tööd, et hea mulje jätta ja turg endale võita, aga kohe kui riiklikud süsteemid/muud alternatiivid piisavalt lõhutud on, lööb hind lakke ja kvaliteet kukub mutta.

Jah aga nagu sa hästi sarkasmist aru peaks saama siis Eestis ju nii ongi eks!
Sa pole tähele pannud, et riikliku hooldeteenust on oluliselt vähem, kui eraettevõtete teenust? Kes nii väga kurdab jalva teenuse üle?! Ikka vaid need, kes ennast oskavad riiklikusse teenusesse smungeldada. Ausas järjekorras oodates sureb vanur enne maha, kui riikliku hoodekodusse koha saab. Vot nii, tarkpea!

+1
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 29.12 12:27; 29.12 17:52; 30.12 00:37; 30.12 00:38; 30.12 00:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Milline julm inimene!

Kui sind tahetaks viia ära su oma kodust, eemale su perest ja lähedastest, kuhugi koonduslaagrisse võõraste inimeste sekka, siis sa nutaksid ka. Su ema vajab sind ja sinu tuge, mitte jalust ära saatmist võõraste hooldada. Emast hooliv inimene võtab ema enda juurde elama, mitte ei saada vanadekodusse.

Ja kui teemaalgataja elab ühetoalises üürikas koos mehe ja kahe lapsega, siis ka peab ema enda juurde tooma? Saa ükskord aru, kõigil ei ole võimalik oma dementset vanemat enda juurde elama tuua!

Ei pea. Ta võib ise ema juurde minna. Ema kindlasti elab 3 toalises Tallinna kesklinna korteris.

0
-10
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 29.12 12:27; 29.12 17:52; 30.12 00:37; 30.12 00:38; 30.12 00:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sellega peaks just ja nimelt tegelema riik, mitte eelkõige erasektor 2 inimese pensioni summa eest kuus. Selline äri on võrdväärne kasiinoäriga, kus rikastutakse kellegi väeti olemise seisundi arvelt.

Elementaarset hoiuteenust pakkuv ja tulu mitte teeniv vanadekodu peaks väga kenasti toime tulema summaga 600€ per vanainimene.

Eks põhjus, et meil pole hetkel riiklikke vanadekodude süsteemi, on vägagi Reformierakonna nägu, kelle liikmed suurt vanadekodude võrku Eestis haldavad ja kelle magus (kuid amoraalne) äri riiklike vanadekodudega kabalimatsu saab.

Ja mis bürokraatiat peaks riiklik vanadekodu rohkem ajama kui erasektori oma? See argument on küll puhas jama.

[/quote]

Jah aga turg määrab hinna. Kui tunned, et on ebaõiglane ja ebaväärikas äri siis ära tarbi. Nii lihtne ongi. Ma näiteks ei tarbi ühtegi Venemaal valmistatud toodet,nende teenust ja samuti jälgin hoolega kõiki Eesti vusserdajate ärisid ja nende omanikke,kes avalikuse eest jamasid ja pättusi sooritanud. Parem loobun mõningatest mugavustest kui selliseid tüüpe oma rahaga toetan. Paljud minu tuttavad teevad samamoodi. Isegi äritehinguid ei tehta sellistega kelle taust määritud. Eluilmas ei viiks oma vanemaid mingite autorollotajate juurde hooldesse. Meie moto on, et pätt ei vääri teist võimalust.

+5
-9
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 29.12 12:27; 29.12 17:52; 30.12 00:37; 30.12 00:38; 30.12 00:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on tädiga sarnane lugu varsti, et ta dementsuse süvenemise tõttu enam üksi elada ei saa. Tema sai ikkagi psühhiaatrilt diagnoosi ilma ajupildita, testide pealt. Üks lihtne test on kella joonistamine. Kui inimene ei suuda seierite ja numbrilauaga kella teha, on asi mäda. Aga tädist. Elab üksinda. Sööb nirult, kuna nad unustavad süüa. Dementsuse ravimeid võtab kuidas juhtub. See-eest selgus just, et peavalude tõttu on ta sisse söönud korraga kaks karpi Paramaxi, mis oli mõeldud kuu peale.  Peavalud on tal olnud aastakümneid ja seni ta võttis valuvaigisteid pigem vähe, et mitte üle pingutada… Sooja toitu toob talle kolm korda nädalas KOVi kaudu autojuht, lisaks käib üks ta lastest tema elamist vahel koristamas, aga muu toiduga varustamine on suhteliselt ligadilogadi. Peamiselt kulub tal piima ja leiba. Ega ta ei söö ka eriti, sooja toitu ise ei suuda teha, unustab külmikusse valmis toodud toidud. Kahjuks lapsed teda enda juurde ei taha, ka mina ei saa võtta, pole ruumi. Ta tunneb veel meid ära, pole muutunud kiuslikuks ja labaseks ega ürita kodust põgeneda. Ka laseb sisse toidutoojat. Tihti dementsed ei taha võõraid, üritavad pageda (sama tädi ema, mu vanaema, oli ka lõpuks väga dementne, kes ikka ka roojaga määris, lõhkus, põgenes, tegi tuld jne). Olen muidugi mures ja leian, et kui oma lapsed teda oma ilusatesse majadesse ei taha, siis peaksid ta hooldekodusse panema.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sellega peaks just ja nimelt tegelema riik, mitte eelkõige erasektor 2 inimese pensioni summa eest kuus. Selline äri on võrdväärne kasiinoäriga, kus rikastutakse kellegi väeti olemise seisundi arvelt.

Elementaarset hoiuteenust pakkuv ja tulu mitte teeniv vanadekodu peaks väga kenasti toime tulema summaga 600€ per vanainimene.

Eks põhjus, et meil pole hetkel riiklikke vanadekodude süsteemi, on vägagi Reformierakonna nägu, kelle liikmed suurt vanadekodude võrku Eestis haldavad ja kelle magus (kuid amoraalne) äri riiklike vanadekodudega kabalimatsu saab.

Ja mis bürokraatiat peaks riiklik vanadekodu rohkem ajama kui erasektori oma? See argument on küll puhas jama.

Jah aga turg määrab hinna. Kui tunned, et on ebaõiglane ja ebaväärikas äri siis ära tarbi. Nii lihtne ongi. Ma näiteks ei tarbi ühtegi Venemaal valmistatud toodet,nende teenust ja samuti jälgin hoolega kõiki Eesti vusserdajate ärisid ja nende omanikke,kes avalikuse eest jamasid ja pättusi sooritanud. Parem loobun mõningatest mugavustest kui selliseid tüüpe oma rahaga toetan. Paljud minu tuttavad teevad samamoodi. Isegi äritehinguid ei tehta sellistega kelle taust määritud. Eluilmas ei viiks oma vanemaid mingite autorollotajate juurde hooldesse. Meie moto on, et pätt ei vääri teist võimalust.

[/quote]
Vanade eest hoolitsemine peaks olema sama elementaarne kui tasuta haridus näiteks. See on elementaarne ja selle maksumus ei tohiks olla 2x kõrgem sihtrühma kuupalgast.

Mingist turumajandusest rääkida elementaarse ja eluks vajaliku teenuse puhul on amoraalne.

Kes soovib oma vanematele mingit überteenust, see võib erasektori teenuseid kasutada. Mitte ei tohiks see olla vastupidi.

Ja olukord, et keskealised lapsed juba katkevad (eriti just psüühilises mõttes) vanuri hooldamise ja oma igapäevase pere- ja tööeluga toimetulemise kõrvalt, ei ole ka normaalne. Eestis on see olukord just selline.

+21
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 29.12 13:05; 29.12 13:12; 29.12 20:35; 30.12 10:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu lapsed väärivad samamoodi normaalset kodu

Täiesti õus. Mitte ainult, ett lapsed väärivad, vaid ka sa ise väärid normaalset kodu.

Ja kahjuks võib kesta see olukord ikka kaua, 10-15 aastat kindlasti. Mõistus on ammu kadunud, aga füüsis toimib.

Jah, dementsed on erakordselt vastupidavad viirushaigustele ja ainus, mis nad enne haiguse loomulikku lõppu ära koristab, on näiteks mõni letaalne õnnetus. Hooldekodude hinnangul küll dementsed peavad keskmiselt vastu 4 aastat, aga eks nad jõuavad sinna ka üsna hilja, kui tõesti keegi omastest enam ei suuda.

Ja muidugi võiks olla vananevas ühiskonnas vanurite toetussüsteemid olla riiklikult korralikumalt läbi mõeldud ja töötatud, et inimese pensionist jätkuks hooldekodu teenuste eest tasumiseks (muule paneks siis riik õla alla). Kogu praegune jutt sellest, kuidas peame hoolima “kõige haavatavamatest” on vanurite hooldamise vaatenurgast väga küüniline ja silmakirjalik. Kus te muul ajal olete, riigi esindajad?!

+16
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 14 korda. Täpsemalt 28.12 19:55; 29.12 10:59; 29.12 15:37; 29.12 17:15; 29.12 20:52; 29.12 22:13; 29.12 23:56; 30.12 12:37; 30.12 15:34; 31.12 01:16; 31.12 21:41; 01.01 15:36; 02.01 18:29; 03.01 20:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Parandaksin veel väljendit “petab ära, et on adekvaatne”. Ei peta, vaid ongi osades asjades adekvaatne, ja dementsuski käib nagu hooti – on selgemaid päevi ja kehvemaid. Süveneb ajapikku.

jah, sul on õigus, kuid see ära petmise variant on ka siiski täiesti eksisteeriv. minu ema, kellel diagnoositi alzheimer ja mõõdukas dementsus 1,5 aastat tagasi (nähud olid minule märgatavad vähemalt kaks aastat varem), suudab nt seltskonnas vesteldes esineda nii hästi, et mitte keegi ei oskaks kahtlustada, et ta dementne on. ta räägib poliitikast, ühiskonnaelu küsimustest, haridussüsteemist jne võluva enesekindluse ja asjatundlikkusega. ja siis küsib prae söömise ajal viiendat korda, et mis asi see on, kuigi neli korda on juba vastatud, et pastinaak… ei ole tegemist parema ega kehvema päevaga, see toimub samaaegselt.

samamoodi on ta mulle ise tunnistanud, et kui ta vestluskaaslase küsimusele vastust ei tea/mäleta, siis ta mõtleb selle välja. mõnikord on vale info tõttu tekkinud väga segased olukorrad, ja kui ma hiljem olen küsimud, et sa rääkisid enne hoopis midagi muud, siis ta on rahulikult öelnud, et ma ei mäletanud ja ma ei tahtnud tunnistada, et ma ei mäleta. ja see on täiesti teadlik tegevus.

see on see, mida ma mõtlesin, öeldes, et petab pikalt ära. olen seda ka lugenud, et intelligentsete inimeste puhul reeglina avastataksegi dementsus oluliselt hiljem, sest alguses kompenseerivad muud oskused mäluhäireid (mu ema võis ka leida väga pädevaid selgitusi kummalistele asjadele, mida ta tegi). ka esimesel neuroloogi vastuvõtul ei olnud tema käitumises ja mmse testi tegemises mingeid viiteid nii raskele seisule, mida hilisem ajupilt näitas.

+7
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 28.12 21:15; 28.12 23:50; 29.12 00:03; 29.12 11:30; 30.12 12:58; 30.12 19:50; 31.12 01:23; 01.01 13:55; 01.01 14:01; 03.01 17:27; 03.01 17:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vastan teemaalgataja küsimustele.

Minu eestkosteavaldus algava dementsusega vanema osas just hiljuti rahuldati. Mulle öeldi, et kõik, kes on eestkoste avalduse teinud, on selle ka saanud. Nii et kirjuta aga vabas vormis avaldus, pane kirja oma põhjused ja eesmärk – vanema hooldekodusse saatmine. Vanurile tehakse psühhiaatriline ekspertiis, ajuuuring. Kui on veel tervisehädasid, siis see ainult kiirendab kohtu otsustamisprotsessi.

See on asja juriidiline pool. Vabatahtlikult ei lähe vanainimene loomulikult hooldekodusse. Ta tuleb sinna viia või meelitada.

Vanurite hooldusteema on tõesti kohutavalt valulik. Olen ise ka keskealine naine, laps on veel vaja koolitada ja ülal pidada ja siis on veel see dementne vanur kaela peal. Mul on viimase kuuga tekkinud ärevushäire, st ei maga öösel enam silmatäitki või siis ülikerget und, mida isegi pärast detailideni mäletan.

Mul on veel see lugu seetõttu keeruline, et korterit ei saa samuti ilma kohtuotsuseta müüa, kuna 1 pärijatest keeldub vanuri korterit müümast ja ka muul moel vanuri hooldusesse panustamast. Nii et seisab ees veel teine kohtuprotsess teise lähedase inimese osas.

Kahjuks meedia sellest ei kirjuta, aga meie pärimisseadused on tehtud ülikeeruliseks ja vanuri eest vastutavale lapsele üliebamugavaks (eriti, kui peres on 1 pärija, kes pidurdab kogu vanuri hooldekodussse saatmise protsessi ja vanuri korteri müümist). Pärandilepingud tuleb vanematega teha juba siis, kui nad on vanuses 60+, hiljem on see kõik juba dementsuse, kiuslikkuse jm pärast väga raske.

Minu tervis on hetkel kogu selle vanurijama ja seaduserägastikesse takerdumise pärast ikka väga vilets. Kogu meie seadusandlus ja probleemide lahendamise efektiivsus ja kiirus selles osas, mis puutub vanurite hooldusse ja probleemse päranduse müüki (vanuri hoolduse eesmärgil) on ikka väga viletsal tasemel. Riik paneb kogu vastutuse keskealiste laste õlule, kel endal on veel lisaks lapsed vaja üles kasvatada ja koolitada, seadused ei tule selles olukorras ka sugugi abiks.

Ja lisaks veel üks väike näide: mina oma unetuse jm kaasuvate (või seda põhjustavate probleemidega) saan 3 nädala pärast tasulise! arsti vastuvõtule. Minu algava dementsusega vanem on viimase 9 kuu jooksul juba 5! korda haiglasse vastu võetud ja seal ca 5! kuud riigirahade eest vegeteerinud. Peamine põhjus on selles, et KOV mingit sooja supi kohaletoomisteenust ei osuta, aga ise süüa teha see dementne meesterahvas ei oska, ei lähe söögikohtagi sooja suppi sööma; rohtusid see vanur ka sisse ei võta ja nii ta siis nõrkebki iga 1,5 kuu pärast ja satub haiglasse turgutusele meie kõigi maksumaksjate rahade eest.

Nii palju lihtsam oleks luua riiklik vanadekodude võrgustik, kus vanuri pensioni eest 550-600€ oleks see inimene elementaarsel tasemel toidetud ja ravimid sisse manustatud.

Aga ei tegele selle teemaga meil ükski erakond. Eriti kummaline, et isegi mitte sotsid ega see tõusev täht Eesti200 mitte, kelle teema ju vanurite hooldus maailmavaateliselt peaks eelisjärjekorras olema.

Sellega ei peagi tegelema riik kui eraettevõtted juba laialt tegelevad ja ei suuda piisavalt teenust pakkudagi kui palju on nõudlus. Ma ei mõista sinu loogikat teema juures, kui eraettevõte küsib lähedastelt kliendi eest a1200€/kuus ja riigilt saab pea sama palju lisaks siis kuidas riik peaks saama 500-600€ seda teenust osutada? Teadaolevalt on riiklik süsteem alati bürokraatlikum ja kulukam maksumaksjale kui eraettevõtte pakkumus. Minu teada isegi vangidd ülalpidamine maksab kongimajas 1400-1500€/ kuus.

Sellega peaks just ja nimelt tegelema riik, mitte eelkõige erasektor 2 inimese pensioni summa eest kuus. Selline äri on võrdväärne kasiinoäriga, kus rikastutakse kellegi väeti olemise seisundi arvelt.

Elementaarset hoiuteenust pakkuv ja tulu mitte teeniv vanadekodu peaks väga kenasti toime tulema summaga 600€ per vanainimene.

Eks põhjus, et meil pole hetkel riiklikke vanadekodude süsteemi, on vägagi Reformierakonna nägu, kelle liikmed suurt vanadekodude võrku Eestis haldavad ja kelle magus (kuid amoraalne) äri riiklike vanadekodudega kabalimatsu saab.

Ja mis bürokraatiat peaks riiklik vanadekodu rohkem ajama kui erasektori oma? See argument on küll puhas jama.

arvad, et ekre teeks sellist asja puhtast altruismist? Koomik.

Reform ei puutu siia kuidagi, ettevõtjad soovivad kasu teenida ja kui Helmed hakkavad vanadekoduäri ajama, jätkub sama süsteem.

Selles osas olen nõus,et keskmine eestlane ei suuda oma vanematele tagada väärikat vanadekodukohta ja see on nukker. Aga erakonnad ei puutu siia kuidagi.

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Parandaksin veel väljendit “petab ära, et on adekvaatne”. Ei peta, vaid ongi osades asjades adekvaatne, ja dementsuski käib nagu hooti – on selgemaid päevi ja kehvemaid. Süveneb ajapikku.

jah, sul on õigus, kuid see ära petmise variant on ka siiski täiesti eksisteeriv. minu ema, kellel diagnoositi alzheimer ja mõõdukas dementsus 1,5 aastat tagasi (nähud olid minule märgatavad vähemalt kaks aastat varem), suudab nt seltskonnas vesteldes esineda nii hästi, et mitte keegi ei oskaks kahtlustada, et ta dementne on. ta räägib poliitikast, ühiskonnaelu küsimustest, haridussüsteemist jne võluva enesekindluse ja asjatundlikkusega. ja siis küsib prae söömise ajal viiendat korda, et mis asi see on, kuigi neli korda on juba vastatud, et pastinaak… ei ole tegemist parema ega kehvema päevaga, see toimub samaaegselt.

samamoodi on ta mulle ise tunnistanud, et kui ta vestluskaaslase küsimusele vastust ei tea/mäleta, siis ta mõtleb selle välja. mõnikord on vale info tõttu tekkinud väga segased olukorrad, ja kui ma hiljem olen küsimud, et sa rääkisid enne hoopis midagi muud, siis ta on rahulikult öelnud, et ma ei mäletanud ja ma ei tahtnud tunnistada, et ma ei mäleta. ja see on täiesti teadlik tegevus.

see on see, mida ma mõtlesin, öeldes, et petab pikalt ära. olen seda ka lugenud, et intelligentsete inimeste puhul reeglina avastataksegi dementsus oluliselt hiljem, sest alguses kompenseerivad muud oskused mäluhäireid (mu ema võis ka leida väga pädevaid selgitusi kummalistele asjadele, mida ta tegi). ka esimesel neuroloogi vastuvõtul ei olnud tema käitumises ja mmse testi tegemises mingeid viiteid nii raskele seisule, mida hilisem ajupilt näitas.

kui inimene on võimeline ette antud teemal teadlikult fantaseerima, siis ei saa ilmselt veel sügavast dementsusest rääkida.

0
-10
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 29.12 22:50; 30.12 13:16; 30.12 13:46; 31.12 11:05; 02.01 11:12; 02.01 11:14; 02.01 14:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

kui inimene on võimeline ette antud teemal teadlikult fantaseerima, siis ei saa ilmselt veel sügavast dementsusest rääkida.

Muuseas dementsus tegelikult ei võta mingit laadi nutikust üldse mitte ära. Minu vanaema suudab pea igasse lausesse väga kavalalt pikkida mõtte, mis näitab lähedastele, et vanaema viimine tema enda koju oleks lihtsalt väga mõistlik valik. On teemasid, milles ta suudab täiesti adekvaatselt vestelda vaatamata sellele, et ta ei mäleta eilset päeva, ei tunne oma lähedasi ära ja omab luulusid, a la kõik hooldekodu töötajad ja kliendid on endised kommunistid, kõik elektririistad on üles seatud vanaema luuramiseks jne.

+11
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 10 korda. Täpsemalt 28.12 23:33; 28.12 23:44; 28.12 23:57; 29.12 00:14; 29.12 11:40; 29.12 12:12; 29.12 12:23; 29.12 12:33; 30.12 13:30; 31.12 10:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

ja mida selle teadmisega peale hakata, et aastakümnete pärast dementne võin olla?

Alates sellest, et teavitad omakseid. Muudad ehk toitumist ja liikumisharjumusi, teed iga päev ajugümnastikat. Perearst kirjutab õigel ajal välja ravimid, võtad toidulisandeid, mis aitavad head meeleolu hoida ja toetavad ajurakkude tegevust…

Kahtlused ema mentaalse tervise osas olid ammu, aga kui ma neid lähedastega jagasin, siis öeldi, et see on üksnes vanadus ja et nii ongi. (No ei ole!) Ja kui diagnoosi sai, siis selles osas oli selgem, et enam ei hakanud keegi arvama, et mõtlen ise asju välja või näen tonte. Oleksin varem alustanud nende programmidega, mis ema haiguskäiku on pidurdanud ja leevendanud. Oleksin osanud ennast pikemalt ja paremini ette valmistada.

mina küsisin, mida see teadmine annab 50+ inimesele, kes täna täiseti aktiivne, aga kel ehk kunagi tulevikus võib tekkida väljendunud dementsus. sina aga räägid endast ja sellest, mida teised sinust arvavad.
tegelikult tüüpiline.

julgen oletada, et just siin oleks ka põhjus, miks sinu soovitud uuringut välditaks. kardetakse, et omaksed kannavad su juba ennetavalt maha. iga pisimgi “ei mäleta” või jutu kordamine lahterdatakse dementsuseks, millele järgneb su (otsustus)vabaduse piiramine jne jne.

kui sul on kõrges eas ema, siis ei saa ka sina ise enam esimeses nooruses olla.
ehket küsiks siis hoopis nii, et kas sina oled oma aju juba lasknud uurida, dementsus teadupoolest olevat perekondlik nähtus?
ja kui ei, siis miks ometi?

+1
-8
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 29.12 22:50; 30.12 13:16; 30.12 13:46; 31.12 11:05; 02.01 11:12; 02.01 11:14; 02.01 14:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

jah, sul on õigus, kuid see ära petmise variant on ka siiski täiesti eksisteeriv. minu ema, kellel diagnoositi alzheimer ja mõõdukas dementsus 1,5 aastat tagasi (nähud olid minule märgatavad vähemalt kaks aastat varem), suudab nt seltskonnas vesteldes esineda nii hästi, et mitte keegi ei oskaks kahtlustada, et ta dementne on. ta räägib poliitikast, ühiskonnaelu küsimustest, haridussüsteemist jne võluva enesekindluse ja asjatundlikkusega

Ega ei tunnegi täiesti ausalt. Kõigepealt ja kõige kiiremini saavad aru, et midagi on valesti need, kes seda vana inimest hästi ja kõikvõimalikes olukordades tunnevad. Võõramad on ju harjunud nägema tema seltskondlikku poolt ja see on dementsel just selles nagu kaugemas mälus ju alles.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 29.12 19:40; 30.12 13:52; 31.12 01:37; 03.01 18:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

jah, sul on õigus, kuid see ära petmise variant on ka siiski täiesti eksisteeriv. minu ema, kellel diagnoositi alzheimer ja mõõdukas dementsus 1,5 aastat tagasi (nähud olid minule märgatavad vähemalt kaks aastat varem), suudab nt seltskonnas vesteldes esineda nii hästi, et mitte keegi ei oskaks kahtlustada, et ta dementne on.

samamoodi on ta mulle ise tunnistanud, et kui ta vestluskaaslase küsimusele vastust ei tea/mäleta, siis ta mõtleb selle välja.

Jah, nõustun – inimene mõistab ise ka, et tal mõistusega probleemid on, ja püüab seda varjata. Minu ema näiteks hakkas lihtsalt igasuguste asjade kohta valetama. Ei, sa ei ole seda mulle rääkinud. Ei, mina seda ei teinud, ma nägin, kuidas X seda tegi. jne.

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 29.12 11:22; 30.12 14:38; 31.12 10:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

kas sina oled oma aju juba lasknud uurida

Jah.

+1
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 14 korda. Täpsemalt 28.12 19:55; 29.12 10:59; 29.12 15:37; 29.12 17:15; 29.12 20:52; 29.12 22:13; 29.12 23:56; 30.12 12:37; 30.12 15:34; 31.12 01:16; 31.12 21:41; 01.01 15:36; 02.01 18:29; 03.01 20:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kus seda teha saab?

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina koliks esmalt vanema enda juurde talvituma (200 km on liialt pikk maa sõitlemiseks mitmeid kordi nädalas) ning tegeliku käitumise järgi vaataksin, kas saame isekeskis hakkama või lähebki tarvis minu kodu lähedal olevat hooldekodu, mida “müüksingi maha” seda kui minule lähemal olemise võimalust (kuid siis ka vaataksin, et ise usinalt vaatamas käiksin). Keegi ei taha hooldekodusse minna (va. üksikud erandid), kuid kui nt. kaaslastega veab ja rutiiniga harjub, siis ollakse lõpuks ka otsusega rahul. Kindlasti ärge viige sunni ja võimuga, sest üks selline juhtum lõppes hiljuti sellega, et vanur poos ennast lihtsalt üles.

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Las loeb foorumit, läheb vabatahtlikult.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 61 kuni 90 (kokku 151 )


Esileht Ilu ja tervis Kui dementne ema ei taha hooldekodusse minna