Esileht Tööelu, raha ja seadused. Kui ei ole midagi edasi õppima läinud – kas takistus töö leidmisel?

Näitan 15 postitust - vahemik 1 kuni 15 (kokku 15 )

Teema: Kui ei ole midagi edasi õppima läinud – kas takistus töö leidmisel?

Postitas:
Kägu

Kas praegu, kui on võimalik nii palju erinevaid erialasid õppima minna (olenemata sellest kas nendega ka hiljem töökoha saab), saab töö leidmisel takistuseks see kui inimene pole peale keskkooli lõppu üldse kuhugi edasi õppima läinud? Kas see millegi edasi õppima minemine on sunniviisiliseks muutunud või mitte?

+1
-10
Please wait...

Postitas:
Kägu

Sõltub ju ettevõttest/asutusest, mis ametikohalt alustad ja kuhu jõuda tahad. On ju ameteid, mis siiski teatud haridust eeldavad (finantsdirektor, peaarst), teiste puhul on pigem tegu valdkonna- või ettevõttesisese karjääriga.

Aga konkreetselt sinu küsimuse juurde tulles,  on palju selliseid kohti, kus on võimalik kasvõi nullist alustada ja end vähemalt teatud maani üles töötada, seda eeldusel, et inimene on ambitsioonikas, asjast huvitatud ning töö käigus võimeline uusi teadmisi ja oskusi omandama. Nt kõnekeskuse töötajast võib saada kvaliteedispetsialist või kõnekeskuse juht vms, aga finantsdirektoriks ta tõenäoliselt ilma vastava hariduseta siiski ei saa. Normaalses suuremas ettevõttes on püüdlikumatel alati võimalik teatud maani karjääri teha.

+5
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui inimene on noor ja otse keskkoolist tööle läheb, siis ei peaks see kellelgi mingeid küsimusi tekitama. Kui keskkoolist on juba mitmeid aastaid möödas ja samas valdkonnas järgmist töökohta otsitakse, siis vast ei ole see takistuseks, et pole edasi õppima läinud, juhul, kui see töökoht ei eelda mingit lisa/kõrgemat haridust.
Aga kui keskkoolist on mitmeid aastaid möödas ja inimene pole vahepeal ei tööl käinud ega õppinud, siis see ilmselt mõjub küll negatiivsena, kui selle aja kohta just mingit väga head selgitust pole.

+5
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Alguses ei ole takistuseks jupp aega, aga umbes siis kui saad 40 ja sa oled endiselt ainult keskharidusega ja kui sa just selleks ajaks ise mingi firmaomanik ja tööandja pole, siis on takistuseks küll.

Mina läksingi 40-aastaselt lõpuks ülikooli ja lõpetasin selle ära 😀 Enne seda olin käinud kolmes erinevas ülikoolis, kõik jäid erinevatel põhjustel pooleli ja kuigi ma ei ole lihttööd mitte kunagi teinud, siis jah, lõpuks hakkas häirima, et ei ole ülikoolidiplomit.

Aga samas sain ma pärast kooli lõpetamist teada, kui palju on mul tutvusringkonnas keskharidusega inimesi, kelle puhul ma arvasin, et nad on ülikooli lõpetanud. St ma teadsin, et nad käisid, aga arvasin, et ma olen ainuke luuser, kes pole lõpetanud. Nemad ongi siis need, kes on ise tööandjateks saanud. Ma ei ole kindel, selles, et kui nad peaksid minema kuskile konkursi korras kandideerima, et kas neid siis valitaks, kui on eelduseks diplomi olemasolu.

Samas noh, poliitikas võib julgelt ka keskharidusega ministriks saada…

Mul endal ei ole mingit “teistmoodi tunnet” nüüd, mil ametlikult kõrgharidus taskus. Aga kui viimane kord tööle kandideerisin, siis läks see ikka väga ladusalt. Töötan ja olen kogu aeg töötanud reklaamivaldkonnas.

+10
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma ei saa hästi küsimusest aru. Kui sa oskad midagi, mida tööturul nõutakse ja mille puhul haridust vaja ei ole, siis ei takista. Kui see mitte edasi õppimine tähendab, et oskuseid ja teadmisi ei ole, siis kindlasti takistab.

Üldiselt millegi oskamine tähendab aga õppimist.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Lisaks oskustele ja teadmistele (nt arst), on ju ka sellised ametikohad, kus on kõrgharidus nõutud kohale kandideerimiseks. Ilmselt mitte erasektoris, aga võib-olla ka seal. Kui on palju kandidaate siis võib oluliseks osutuda isegi kui kogemus töötada lubaks.

Aga usun ka, nagu varasem vastaja kirjutas. Noorena ilmselt ei pane nii palju tähele, jõuad palju uut õppida jne. Aga kui keskeas või hiljem töövahetus käsil võib paljj olulisem olla.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Sõltub ju tööst!

Ettekandjaks pole haridust vaja. Aga nt koristajatelt võib küll oodata mingite kursuste läbimist sõltuvalt tööandjast (mis pindasid millega puhastada jne).

Juristiks ja raamatupidajaks ilmselt ei saa. Müügimeheks – kui oled osava jutuga, siis sellest piisab ja võid väga hästi teenida.

On erialasid, kus on täitsa ok alustadagi töökohapõhise õpoega ja paberid hiljem teha. Ja on erialasid, kus tööandjad eelistavad mingit haridust . Ja erialasid, kus hariduse puudumine on otsene takistus (arst, advokaat, notar, õpetaja)

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ei, ei ole takistuseks, kui lähed kuhugi tehasesse liinitööle või kuhugi mujale lihttööle. Sel juhul õpitaksegi tööjupp kohapeal selgeks.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Enne seda olin käinud kolmes erinevas ülikoolis, kõik jäid erinevatel põhjustel pooleli j

Siin on küll väga suur erinevus, kas sul on puhtalt keskharidus või on sul siiski ette näidata vähemalt mõni aasta ülikooliõpinguid. Ametlikult jah on nii ainult keskharidusega piirdunu kui sariõppija ühel pulgal, aga ilmselgelt näitab inimest siiski paremast küljest, kui ta vähemalt mõnda aega on midagi ülikoolis õppinud. Pealegi on suur hulk omal erialal edukaid inimesi ametlikult keskharidusega. Kärt Anvelt tuleb esimesena meelde.

0
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Enne seda olin käinud kolmes erinevas ülikoolis, kõik jäid erinevatel põhjustel pooleli j

Siin on küll väga suur erinevus, kas sul on puhtalt keskharidus või on sul siiski ette näidata vähemalt mõni aasta ülikooliõpinguid. Ametlikult jah on nii ainult keskharidusega piirdunu kui sariõppija ühel pulgal, aga ilmselgelt näitab inimest siiski paremast küljest, kui ta vähemalt mõnda aega on midagi ülikoolis õppinud. Pealegi on suur hulk omal erialal edukaid inimesi ametlikult keskharidusega. Kärt Anvelt tuleb esimesena meelde.

Minu jaoks selline hüplemine näitab, et inimene ei tea, mida ta tahab ja/või ei suuda asju lõpule viia. Kumbki omadus pole eriti atraktiivne tööpakkujale.

+4
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu jaoks selline hüplemine näitab, et inimene ei tea, mida ta tahab ja/või ei suuda asju lõpule viia.

Aga kui sa juba oledki tööl selles valdkonnas ja su kogemused on tegelikult ammu üle kaalunud selle, mida ülikoolis teoorias õpetatakse, siis on sul seal ülikoolis lihtsalt igav. Igal erialal on ka palju ballasti, mida tegelikult ei ole üldse vaja. Teed lihtsalt ära, et punktid täis saada. Ja kui nooremana tundubki, et ah pole mulle seda diplomit vajagi, siis tegelikult hilisemas elus võib see mõnel juhul takistuseks saada. Näiteks Kärt Anvelt, kui tal ei ole ülikoolidiplomit, siis ega teda ei saa panna mõne ajalehe peatoimetajaks, isegi kui ta seda väga tahaks ja kui ta põhimõtteliselt ka selle tööga hakkama saaks, sest on nii pikka aega ajakirjanduses töötanud. Kui ta aga sooviks minna meedia õpetajaks – jällegi ei saaks. Kuigi kogemust selles vallas on rohkem kui mõnel äsja ülikoolipingist tulnul.

Aga eks kõik sõltub inimese ambitsioonist. Saab küll ära elatud ka nii, et ülikooli ei lähegi, aga rõhutan veel kord, et keskeas võib töösituatsioon muutuda selliseks, et ühel hetkel avastad, et peaks ikka olema kõrgharidus tehtud. Ja nooremana on lihtsam need mõttetud punktid ära teha kui hiljem. Mitte, et oleks raskem õppida, vaid siis tunnetad seda asja mõttetust teravamalt.

+2
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mitte, et oleks raskem õppida,

Igasugu uuringutega on siiski tõestatud, et keskealisel ongi halvem mälu ja peab õppimiseks rohkem vaeva nägema. Aga mõttetutest punktisest rääkimine on samuti täiesti vale, õppimise käigus aju areneb ja paranevad sinu kognitiivsed võimed. Uute asjade õppimisel tekivad neuronite vahel uued ühendused ja aju verevarustus paraneb. Mis sa õpid, pole üldse oluline. Kõrge vanuseni on vaimselt reipad ikka need, kes on eluaeg palju õppinud ükskõik mida. Õppimisel on ülipalju positiivseid külgi, seega kõik võiksid minna õppima igas eas. Kõike seda teab isegi minu viienda klassi laps, kes ei aja sellist pada, et õppimine on mõttetu, sest mul pole nende teadmistega mitte midagi teha. Rääkimata sellest, et iga eriala puhul annavad teoreetilised teadmised sulle ülipalju juurde, maailmapilt avardub, analüüsioskus paraneb. Isegi kui sulle ei anna millegi õppimine konkreetset rahalist kasu, annab õppimine sulle rohkemat kui ükski raha iialgi võiks anda.

+1
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Enda valdkonnas ja elukaaslase valdkonnas näen, et mingi hetk saab takistuseks (juhul kui tahad redelil natukene kõrgemale jõuda). Elame Skandinaavias, aga ega Eestigi palju erinev ei saa olla kuna paljud projektid on ju rahvusvahelised.

IT-valdkonnas oli vähemalt mingi hetk popp õpingud pooleli jätta kuna sai juba peale paari aastat hästi tasustatud tööle. Aga nüüd on nii, et iga klient soovib näha pakkumist koos it-spetsialistide cv-ga ja nõutud on lõpetatud kõrgharidus. Seega firmas võib ju olla paar kõrghariduseta spetsialisti aga portfolio jaoks on ikkagi lõpetatud kõrgharidus (sh magister) tähtis.

Ehituses sama. Ehitajana objektil on vaid kutsetunnistust tarvis aga suurte projektide objektijuhiks ja projektijuhiks olemiseks peab olema lõpetatud kõrgharidus (ka siin tahab klient tihti portfoliot kus on tiimi liikmete cv-d).

Samas hotellis saab vabalt väga kaugele jõuda ilma kõrghariduseta. Samuti restoranis, kaubanduses, jne.

Oleneb valdkonnast.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Lõpetatud haridus annab oluliselt rohkem valikuvõimalusi. Eks kindlasti leiab tööd ka vaid keskharidusega, aga lõpetatud kõrgharidus annab siiski olulise eelise.

Ise töötan ka alal kus parimalt tasustatud ametid on need, mida saab kliendile edasi müüa ja selleks tuleb alati ära näidata hariduse ja oskuste tase ning ilma kõrghariduseta üldjuhul pole lootustki, et sind kliendile üldse pakkuda saaks. Seega kellel haridust pole, peab leppima mõne madalama palgaga tööga kusagil back offices isegi kui eriala oleks sama.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Oleneb ju tööst. On erialasid ja kohti, kus erialane kõrgharidus on endastmõistetav, muidu pole mõtet kandideeridagi. Kui teed lihttööd või sellist, kus väljaõpe on kohapeal, siis ei ole takistuseks, et sa ei ole mingit ametit õppinud või kõrgkoolis käinud. Minu erialal näiteks ei saa firma välisklientegi, kui pole ette näidata sertifikaate, vastava haridusega personali jne, st kõigil peab olema erialane kõrgharidus.

+1
0
Please wait...

Näitan 15 postitust - vahemik 1 kuni 15 (kokku 15 )

Esileht Tööelu, raha ja seadused. Kui ei ole midagi edasi õppima läinud – kas takistus töö leidmisel?