Esileht Väikelaps Kui kaussi tühjaks ei söö, siis…

Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )

Teema: Kui kaussi tühjaks ei söö, siis…

Postitas:

Tere!
Kuidas suhtuda sellesse, et kui soolast ära ei söö, siis magustoitu ei saa.
Kuidas saab sundida? Mõnele lihtsalt ei maitse näiteks maksakaste või talupojasupp. Samuti mulle. Kas peab selleks siis läbi okserefleksi sööma, et laps saaks magustoitu, mille eest ma ju ka ise tasun linnale lasteaia toidu eest.

+5
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ega kedagi ei sunnitagi okserefleksiga võideldes sööma – kui laps keeldub söömast, järelikult pole siis kõht piisavalt tühi või oli tõesti konkreetne toit konkreetsele lapsele maitselt täiesti vastuvõetamatu. Tavaliselt on mingi leivatükk põhitoidu kõrvale ning laps võib selle ära süüa ning sageli antakse veel soovi korral lisaks nende laste leivad, kes leiba ei soovinud. Mida muud ikka teha annab? Individuaalmenüüd ju lihtsalt maitse-eelisuste tõttu pole võimalik teha.

Aga magustoiduga on nii ja naa – mõnes lasteasutuses lubatakse see põhitoidu söömata jätnul ära süüa, teises mitte. Lapsed ja magus ongi keeruline teema. Teatavasti on inimesel evolutsiooniline kohastumus eelistada magusat maitset, aga see kohastumus on tänapäeva magusakülluse tingimustes problemaatiliseks muutunud. Kahjuks on eriti väikelastele keeruline selgeks teha: “Kuigi sa eelistad magusat, tuleb muud toitu ka süüa, et su toitumine ei jääks ühekülgseks”. Seetõttu ongi paljudes lasteasutustes tingimus, et mittemagus põhitoit tuleb enne süüa ja siis saab magustoitu ka. Kuna kardetakse, et muidu orienteeruvadki lapsed ainult magustoidule ja hakkavad põhitoidust keelduma, mõeldes, et ah, mis sellest muust jamast ikka süüa – niikuinii saab kohe magustoitu!

Võib ka küsida, et miks üldse lasteaias magustoite tehakse. Ei oska sellele vastata. Mina kodus ei tee magustoite kasvõi juba seepärast, et kahte toitu teha on topeltkoormus. Magusat peale sööki saavad juhuslikult (kui kommi, küpsist või jäätist kodus on). Aga meil on ka kodus tingimus, et põhitoit peab enne söödud olema – lihtsalt vigurdamine või hetkelise viitsimatuse (“Ahh, ei viitsi enam süüa – saaks juba seda jäätist!”) tõttu ei jäeta riismeid taldrikule.

+7
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 27.11 13:21; 27.11 13:34; 28.11 11:53;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eks kaussi tühjaks sööma sundida on tobe, srda enam kui magustoit ootel – mõnel ei mahugi nii palju.

Aga teine asi, kui laos lihtsalt pirtsutab. Tihti pannakse ka magustoit kohe lauda (meie aias nt) ja see õnnetu 4aastane peab ise end distsiplineerima. Meil isegi õpetajad rääkinud, et supi söömise ajal hoiavad magustoidust kinni…

Üldiselt on nii, et nälhane laps on pahur laps. Seetõttu on õpetajatele oluline, et lastel oleks kõht täis.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tihti pannakse ka magustoit kohe lauda (meie aias nt) ja see õnnetu 4aastane peab ise end distsiplineerima. Meil isegi õpetajad rääkinud, et supi söömise ajal hoiavad magustoidust kinni…

Nõus! Kavalam oleks just tuua esialgu ainult supp (vm põhitoit), et kõik saaksid ühel asjale ehk supile keskenduda. Ja alles söögikorra lõpupoole magustoit.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 27.11 13:21; 27.11 13:34; 28.11 11:53;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie peres on nii, et kui valmistehtud soolane söök ei sobi, leia mingi võileivamaterjal vm soolane toit kapist ja söö seda. Pisikese lusikaotsaga maitsema peab toidu erinevaid komponente siiski, sest paraku on palju lapsi, kellele uus maitse meeldima hakkab alles pärast 20-ndat proovimist ja tema menüüd ei olegi võimalik teisiti mitmekesistada, kui a) hoiad teda näljas kuni sööb juba ükskõik mida või b) premeerid proovimist ja soolase söögi söömist magustoiduga. Kui ma oma noorima lapse toitumise vabaks laseksin, ei sööks ta mitte kunagi vitamiinirikast ja mitmekesist toitu vaid toituks peaasjalikult kommist ja meesaiast, kui kommi ja saia ei ole (ja sageli ei ole), toob keldrist kompoti.

Lastel lasteaias oli reegel, et vähemalt ühe kartuli peab ära sööma, või kindla arvu supilusikatäisi (üldse mitte palju). Magustoitu juurde küsida sai ainult see, kes soolase söögi vähemalt peaaegu ära sõi.

Mina ise olen sellel meelel, et magustoit ei olegi söögi osa vaid see on justkui preemia või pidusöök, mida ei ole üldse mõistlik iga päev pakkuda.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

ega sa ise ka ju ei lähe kohvikusse ja ei vali toitu mis sulle ei maitse ! Miks siis laps peab, eriti veel, et väikelapsed on valivad, sest nad alles õpivad maitseid hindama.
Ma saan täiesti aru, kui laps ei taha kapsasuppi, miks peaks, kui veel ei maitse ?

Ma ise kodus annan siis midagi muud, soolast ikka leidub.
Kui ei taha hakklihakastet, on alternatiiviks on midagi e-vaba singiga, viineritega, mida iganes.
Ja siis saab magusat. Ja magus on üldjuhul puuviljadest, marjadest midagi.
Suhkruga toitu saab harva, vaid siis kui konkreetselt küsib, ise küll a-la kohukest, kohupiimakreem, küpsist, kommi jmt nina alla ei pane.

+2
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sööma sundist ei poolda aga laps peab toitu enne maitsma ning kui siis tõesti ei meeldi siis ei pea sööma. Ei pea õigeks ka magustoidu keelamist kui laps seda konkreetset toitu tõesti ei söö. Kui laps kodus mingit teist toitu ei söö siis võileibu tegema ei hakka vaid sööb midagi nendest asjadest, mis parasjagu söögikorraks laual on.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu arust võiks need magustoidud lasteaias üldse ära jätta, liiga palju pakutakse neid.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina istusin koos lasteaiakaaslasega igal neljapäeval pikalt söögilauas. Teised juba sättisid magama, meie kaks aga vaatasime oma kalasupi taldrikut ja mõlgutasime omi mõtteid. Magustoitu nendel päevadel ei mäleta, aga supipäevadel tavaliselt magustoit ikka on. Kas saime või ei saanud, üldse ei meenu. Lõppes lõpuks sellega, et ema ütles kasvatajale, et pole mõtet sundida, ma ei võta kalasuppi suu sissegi. Jah, nii see, lausa tänapäevani. V

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui kaussi tühjaks ei söö…siis magustoitu juurde ei saa.

St laps saab ikka oma portsu magustoitu, pärast seda, kui on söönud kas või osa nn soolasest toidust või (erandjuhul) on vähemalt proovinud st maitsnud. Jah, saab sõlmida kokkuleppeid, et sööb poole või sööb x lusikatäit või sööb (n ühepajatoidust v supist) kõik kartulitükid ära või sööb vähemalt leiva ja piima.
Kui üldse keeldub proovimast, siis ei saa kohe magustoitu vaid ootab kuni ka teised (enamus rühmast) seda sööma hakkavad.

Jah, on erandeid, kui ka proovima ei meelita, seda laste puhul, kes tõesti mingit toitu ka proovida ei suuda. Minu u 20 a õpetajaaja jooksul on olnud 1 laps hernesupiga ja 2 tatrapudruga sellises suhtes, et see tulnuks puhtalt uuesti välja tagasi.

Magustoidud on kohe serveeritud (ei ole nagu sõimerühmas, et peidus kuni soolast süüakse), sest meil on söögisaal ja sööb mitu rühma korraga, 2 x lauda katta (algul soolane, hiljem magustoit) pole võimalik.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina istusin koos lasteaiakaaslasega igal neljapäeval pikalt söögilauas. Teised juba sättisid magama, meie kaks aga vaatasime oma kalasupi taldrikut ja mõlgutasime omi mõtteid.

Nojaa, see oli nii eelmiste põlvkondade lastega, keda sunniti sööma ning üldse kasvatati stiilis “laps räägib siis, kui kana pissib”. Kui juhtus mingi toit, mida laps päris tõsiselt ei suutnud süüa, võis tekkida väga täbar olukord.

Praegused lapsed on hoopis varmamad kõige kohta, ka toidu kohta, arvamust avaldama. Mis mõnikord olla tõsine vastumeelsus. Aga sageli ka lihtsalt hetketuju ajel mingi asja mahategemine, väkitamine. Mõned lapsed isegi nagu uhustavad teiste ees nende asjade üleslugemsiega, mida kõike nad ei söö – ja sinna juurde hääleka väkitamisega. Oma lapselgi olen kuulnud seda: “Miks on siin paprika, väkk!”, kusjuures laps on veel nagu uhke selle üle, et vat kus ma nüüd ütlesin. Eks püüan siis seletada, et põhimõtteliselt hea ja söödava toidu peale nipsakalt väkitamine on inetu ja sobimatu. Kui päris tõsiselt midagi ei taha, ära siis söö, aga kõigepealt mõtle järele, kas see paprika (või mis iganes) on ikka niiii halb üldse – seni oled ju nagu probleemideta söönud – või oled lihtsalt pealt kuulnud, kuidas teised lapsed väkitavad ja võtsid neist halba eeskuju? Kui pikalt seletada, tundub, et jõuab kohale, aga aeg-ajalt seda ikka esineb.

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 27.11 13:21; 27.11 13:34; 28.11 11:53;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu jaoks ei ole ok. Proovima innustama peab, aga sundima kindlasti mitte.
Minul on ükskõik, mida laps lasteaias sööb, peaasi, et oleks söönud.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )


Esileht Väikelaps Kui kaussi tühjaks ei söö, siis…