Esileht Ajaviite- ja muud jutud Kui kolitakse välismaale, kes siis vanemate eest hoolitseb?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 33 )

Teema: Kui kolitakse välismaale, kes siis vanemate eest hoolitseb?

Postitas:
Kägu

Meie peres on siis nii, et õde on see, kes on välismaale kolinud. Mina elan Eestis ja kolisin ka mõned aastad tagasi – meie vana ema juurde, kes vajab igapäevast abi kuna tervis seab piirid ta liikumisele ja tegutsemisele. Mis on tulemus tänaseks päevaks? Mina olla õe arvates see halb, kes ei hoia piisavalt silma peal, mistõtte ema end taas ja taas vigastab (kukub põhiliselt) ja haiglasse satub. Kurjad keeled kandvat õele ette, naabrimutid teadvat täpsemalt kui mina, mis meie nelja seina vahel toimub.

Ma algul naersin selliste kõlakate üle kuni ajapikku õega vesteldes hakkas selgeks saama, et ta võtab neid jutte tõsiselt (!). Pidasin teda ikka mõistusega inimeseks, kuid võta näpust. 🙁 Olen talle öelnud, et aga kui ei kõlba, võta siis ema enda juurde, tee ise paremini. Ma ei saa talle 100% järelvalvet pakkuda kuna käin ju tööl. Mul ei ole võimalik rahaliselt emale hoidjat palgata selleks ajaks kui ma olen tööl, käin poes, keldris või wc-s.

Hooldekodusse paigutamisele on õde kategooriliselt vastu kuna seal ema oleks õnnetu, ta tahab kodus olla. Ka mina oleks õnnetu kui ta sinna surema viidaks ja tahan, et ta kodus oleks! Õde muidugi seda ei usu, tema arvates on tema see ainus kannataja kuna on kaugel ja ei saavat midagi teha. Mina olevat see halb, kes ootavat vaid ema surma, et koormast vabaneda. Olen pakkunud, et aga maksku siis ise abilise eest, seda ta aga ka pole nõus tegema. Põhimõtteliselt soovib ta vaid viriseda, kuid ise kätt külge panna ja abistada kuidagi ei taha. Tahab, et mina kõik ära teeks, tema asjaks oleks siis vaid kritiseerida kui hoolimatu ma olen ja kui valesti kõike teen. Aga mis siis, kui mina ka kavatseks välismaale ära kolida? Kes siis hooldaks, keda siis süüdistada?

Emal on mõistus korras, kuid ta kipub unustama, et pole enam endine ja peaks liikuma ettevaatlikult, et kukkumisi vältida. Õnneks on tema minu abiga rahul ja on alati väga vabandav, kui on oma hooletusest tekkinud vigastustega jälle mulle “tüli teinud” (tema väljend). Teen talle ta lemmiksööke, saame hästi läbi, teda pole tahtnud koormata oma õe mürgiste kommentaaridega minu suhtes, selle üle kurvastan üksi olles. Vanas eas (me pole õega kumbki enam esimeses nooruses) peaksid ju pereliikmed kokku hoidma, üksteist toetama. Kui ta kuuleb mingeid kõlakaid, võiks ju otse minu poole pöörduda ja küsida, kas see vastab tõele. Võiks ju mõelda oma peaga, et kas sellised asjad on üldse võimalikud, mida ta kuuleb. Aga ei, selle asemel usub pimesi kurjasid keeli. Kuidas küll nii saab? 🙁

Kirjutasin lihtsalt hinge pealt ära, ega mingit abi ootagi. Kuid võite kirjutada, kas keegi veel on sarnases olukorras olnud. Kas saab üldse midagi kurjade keelte vastu?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Miks usub õde klatši rohkem, kui sind? See on mõtlemise koht. Miks? Mulle tundub, et teie peresisesed suhted ei ole päris korras.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ära lasku õega keskustellu, ära hakka ennast kaitsma või õigustama. Sellega valad vaid õli tulle. Ütle, et kui pole rahul, tulgu ja tehku paremini. Ütle, et kõigekõrgem on kohtumõistja, kõige ja kõigi üle, mitte tema.
Jõudu ja jaksu sulle! Tubli oled! Ma täitsa usun, et õde võib niimoodi käituda ja sul ei ole kerge. Sul on vaja toetust, head sõnagi, aga saad vastupidist. On teil mõni sugulane, ema sõbranna, keda aeg-ajalt külla kutsuda? Kui õde päris hulluks läheb, saab see kõrvaline isik rääkida, mida on näinud, kuidas ema elab. Külanaised räägivad oma, klatšivad, puhuvad mingit lausejuppi suureks looks.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Nojah, ek siin on ainult ühe osapoole lugu. Näiteks võin tuua oma venna kes kolis meie vanemate poole neid “hoolitsema” . Tegelikult polnudki tal kuskil elada kui seal, sest tööl ei käi, saab mingit väikest sots toetust mis kohe suitsude ja loto piletite peale maha raisatakse. Jah käib poes aga muidu ise ka ei saaks süüa sest vanemad annavad talle oma pensist raha poes käiguks, ostavad riided, hambaarsti, jne. Olen teda ise kuulnud vanemate peale karjumas muide, terror lihtsalt aga tema ka “hoolitseb” sest õde s.t mina elan välismaal. Muide saadan ka raha vanematele toetuseks mis teeb meele mõruks et tema ka sellest profiteerib. Viimati rääkisin ka ühe sugulasega kes ütles et vend igal pool aga jutustab kuidas tema üksinda peab kõik tegema. Per..e ütlen ma, oleks tal oma elamine ja raha saadaks ta vanemad pikalt.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

JA miks õde ei panusta selle koduhoolduse korraldamisse ja selle eest tasumisse, et keegi oleks kohal, kui sina oled tööl? Et tema võib ainult nõuda, kritiseerida ja mingeid külamuttide ettekandeid uskuda rohkem kui sind? Temal on 50% sellest hooldus- ja ülalpidamiskohustusest nagu sinulgi (kui lapsi on kaks)!
On emal mõnda head tuttavat, sugulast, kes saaks külas olla kui sina oled tööl ja emal silma peal hoida? Või siis täiesti ametlik koduhooldaja mõneks tunniks, peab küsima valla/linnaosa sots.ametnikult.
MA usun kindlasti, et emal on oma kodus ja oma lastega parem kui hooldekodus, aga kodushooldused jne on ka igasuguseid variante olemas.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mille tõttu ema kukub? Oled välistanud komistamise vaipade taha? Lävepakud on likvideeritud? Põrandad pole libedad? Sokid pole libebad? Liikumisel saab hoida kinni esemetest mis ei lähe kergelt ümber? Või on äkki saaks kasutada liikumisel rulaatorit? vetsus on mingi käepide, kust saab kinni võtta potile istudes või tõustes. v-o on seda vaja koguni kahele poole potti.
Tõesti, ära võta mu küsimusi rünnakuna, palun. Ma olen tegelenud vanakestega ja vanakeste elamine tuleb teha vanakesekindlaks. nagu siis kui laps on majas, vaatad et elamine oleks lapsekindel.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Aga huvitav kas vend elab seal tasuta või maksab ka mingeid kulusid korterist/ majast? Siis elamise eest võib oma ema hooldada küll, eeldan et ema oma pensist maksab praegu.
Kui ema üldse liikumisvõimetu et välja ei saa minna siis oletan et vennal ka volitus ema pangakaardile.
Üleüldse on palju nüansse.

Igasuguseid abivahendeid saab edukalt laenutada ja pole mingi suur raha, nagu rulatoorit. Mis õe/ venna suhteid puudutab siis oletan et teemaalgataja ei räägi siin kõike nüansse olukorrast ja suhetest.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Nojah, ek siin on ainult ühe osapoole lugu. Näiteks võin tuua oma venna kes kolis meie vanemate poole neid “hoolitsema” . Tegelikult polnudki tal kuskil elada kui seal, sest tööl ei käi, saab mingit väikest sots toetust mis kohe suitsude ja loto piletite peale maha raisatakse. Jah käib poes aga muidu ise ka ei saaks süüa sest vanemad annavad talle oma pensist raha poes käiguks, ostavad riided, hambaarsti, jne. Olen teda ise kuulnud vanemate peale karjumas muide, terror lihtsalt aga tema ka “hoolitseb” sest õde s.t mina elan välismaal. Muide saadan ka raha vanematele toetuseks mis teeb meele mõruks et tema ka sellest profiteerib. Viimati rääkisin ka ühe sugulasega kes ütles et vend igal pool aga jutustab kuidas tema üksinda peab kõik tegema. Per..e ütlen ma, oleks tal oma elamine ja raha saadaks ta vanemad pikalt.

Kohe näha, et elad välismaal, nii peened võõrsõnad ja puha. Otsisin sõnaraamatust lausa seda sõna, aga näe, polegi olemas! Ainult kasu lõikama ja kasu saama oli eestikeelsed variandid, aga need vist kõlavad liiga matslikult, eks? Aga sõna per..e on sul kenasti säilunud!

Please wait...
Postitas:
Kägu

JA miks õde ei panusta selle koduhoolduse korraldamisse ja selle eest tasumisse, et keegi oleks kohal, kui sina oled tööl?

Mul on sama küsimus. Muidugi teine küsimus veel on, et on ju ema pension, kas sellest siis ei saa hoolduskuludeks midagi võtta, sest ise käid ju ka tööl, järelikult saad ka palka, aga samas tõesti, mida see õde viriseb, parem proovigu ka midagi ema heaks reaalselt teha.

Please wait...
Postitas:
kitah

mul on küsimus. kust ja kuidas jõuavad õeni nende kõiketeadjate mutikeste klatšijutud? moorid istuvad vist kogu aeg skaibis ja jutustavad sinu õega ja kannavad talle ette, et kuidas ja mismoodi? või saadavad meile, või helistavad sinna vällamaale? no ei usu nagu.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Olen pakkunud, et aga maksku siis ise abilise eest, seda ta aga ka pole nõus tegema.

Paku konkreetsemalt. Et nüüd on nii, mul on sellest inisemisest ja külajuttudest tõesti kõrini ja ma leian inimese, kes tal 10h päevas silma peal hoiab (sest peale töölkäimise ma käin veel poes etc ka).
JA SINA maksad selle inimese kinni.
Kui sa nõus ei ole – bänn. Mulle ära enam helista ja sinuga ma jahuda ei taha.
Kogu lugu.

Jah, see on kardinaalne samm, loomulikult mossitab selle peale paar kuud, aga mis teha? Sa ei too teda muud moodi maa peale tagasi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

kes maja või korteri päranduseks saab?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina olla õe arvates see halb, kes ei hoia piisavalt silma peal, mistõtte ema end taas ja taas vigastab (kukub põhiliselt) ja haiglasse satub.

see on ju tüüpiline mure, kes ise kaugel. Ka põetusasutustes on sama. Sugulased ei mõista, kuidas sai vanake kukkuda. Esitame kaebuse! Kirjutame lehte! Loomulikult on neil mure oma kalli vanaksese pärast. aga seda nad lihtsalt ei arva, et igat tema liigutust ei saa turvata iga hetk ja vanake võib oma võimeid ülehinnata ja ikka punnitab üksi ja ise.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Miks usub õde klatši rohkem, kui sind? See on mõtlemise koht. Miks? Mulle tundub, et teie peresisesed suhted ei ole päris korras.

Õe südametunnistusepiinad, et ta ise ei hoolitse ema eest muunduvad ümber teemaalgataja süüdistamiseks. Tavaline lugu. Inimene ise ei taha ennast halvasti tunda ja siis ründab seda, kes annab tegelikult endast parima. Õde “hoolitseb” ema eest sellega, et tänitab teemaalgataja kallal.

Please wait...
Postitas:
Kägu

See ongi tüüpiline. Minu mõlemad vanaemad elasid vanemaks kui 90 aastat. Emapoolsel vanaemal oli dementsus ja ema õed hoolitseid viimased viis aastat ööpäev läbi. Ema ka kogu aeg virises oma õdede kallal, et kuidas nad küll ei saa hakkama ja kohtlevad ema halvasti jne.
Nüüd on siis olukord selline, et isapoolne vanaema vajab rohkem tähelepanu ja nüüd mu ema muud ei tee kui hädaladab, et küll on ikka raske hoodada ja tema ei jaksa jne. Lihtsalt märkuseks, et isapoolne vanaema käib ise poes jne, lihtsalt on vaja paar korda nädalas helistada ja huvi tunda ja vajadusel aidata raskemaid asju poest tuua (talvel on rohkem abi vaja kui lund rohkem). Minu ema ei käi ka enam tööl ja ka varem käis poole kohaga, aga aega enda ema hooldamiseks ei leidnud, kusjuures tema õed käisid täiskohaga tööl ja siis vabal päeval ja ööl hooldasid ema.

Ma arvan, et tee õele ettepanek, et pool aastat elab ema edasipidi nüüd õe juures välismaal ja ongi hoolduskohustus võrdselt jagatud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kas see pole peresuhete teema?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina olla õe arvates see halb, kes ei hoia piisavalt silma peal, mistõtte ema end taas ja taas vigastab (kukub põhiliselt) ja haiglasse satub.

see on ju tüüpiline mure, kes ise kaugel. Ka põetusasutustes on sama. Sugulased ei mõista, kuidas sai vanake kukkuda. Esitame kaebuse! Kirjutame lehte! Loomulikult on neil mure oma kalli vanaksese pärast. aga seda nad lihtsalt ei arva, et igat tema liigutust ei saa turvata iga hetk ja vanake võib oma võimeid ülehinnata ja ikka punnitab üksi ja ise.

Minu ema kukkus hooldekodus toolilt näoli kivipõrandale. Toolil oli küll rihm, aga kinnitamata. Pärast sööki pandi vanakesed koridori istuma ja siis see juhtuski. Ema nägu oli lilla-sini-kollane, kukkumine oli mõni päev enne külaskäiku. Hooldajad olid ähmis ja hirmul, et mis nüüd saab. Midagi ei saanud, ei pahandanud nendega. Küllap nad said ka oma õppetunni.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Igav liba. Kus kohas need naabrimutid neid jutte levitamas käivad? Sõidavad välismaale õega rääkima? Helistavad talle?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Elasin 21 aastat Soomes. Kolisin tagasi 3a tagasi ja ostsin maja vanemate maja lähedale. Vanemad vanuses 69-75. Emal kipub nägemisega probleeme olema, aga muidu toimetab aias, ehitavad pidevalt, on väga sotsiaalse käitumisega ja käivad palju rohkem üritustel, kui mina. Aga siiski tean, et ega nooremaks ei lähe keegi.
Minuga paralleelselt oli noorem õde 6a Iirimaal ja vanem õde kolis minu naastes Poolasse. See tähendab, et oleme nö. üks-ühe alla käinud. Praeguseks oleme noorema õega paikseks jäänud (tema küll teises linnas, aga mitte Perekoolile omaselt “teises Eesti otsas”) ja vanematel on abi ja tugi kogu aeg olemas. Loodetavasti lähevad ka minu lapsed mõneks ajaks “laia maailma rändama”, aga soovivad tagasi tulla, kui mina abitumaks muutun.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ilmselt on ka asi selles, et kes ise pole vanainimese eest hoolitsema pidanud ja hooldaja olema, ei kujuta ettegi, kuidas selline elu on. Veab, kui vanainimesel on mõistus korras ja ei aja asju sassi, ei ole kuidagi häiritud.

Ega õele ei olegi muud öelda, kui et sina oled andnud oma parima, et kui tema arvates saab veel paremini, siis on tema kord oma elu nii seada, et ta saaks ema eesti ise hoolitseda. Kaugelt on alati lihtne õpetada. Võib-olla saab ta kasvõi pikema puhkuse võtta, selleks ajaks Eestisse tulla, mitte ema “vaatama”, vaid nii, et selleks ajaks kogu hooldamise enda peale võtaks, kogu selle igapäevase elu, millega silmitsi tuleb seista. Võib-olla siis suhtumine muutub.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mille tõttu ema kukub? Oled välistanud komistamise vaipade taha? Lävepakud on likvideeritud? Põrandad pole libedad? Sokid pole libebad? Liikumisel saab hoida kinni esemetest mis ei lähe kergelt ümber? Või on äkki saaks kasutada liikumisel rulaatorit? vetsus on mingi käepide, kust saab kinni võtta potile istudes või tõustes. v-o on seda vaja koguni kahele poole potti.

Tasakaaluhäired, ilmselt ravimite koos- või kõrvalmõjudest ja siis ei koperda millegi taha, vaid kukub lihtsalt siledal maal. Käimisabivahendid on kõik olemas, kuid kasutab ta neid vaid harva kuna ka tasakaaluhäired pole mitte igapäevased, kuid on alati ootamatud. Ravimite hulk on suur, arst aeg-ajalt korregieerib neid, et kõrvalmõjusid elimineerida, kuid uued ravimikombinatsioonid võivad tekitada jälle uusi ja ootamatuid kõrvalmõjusid. Oeh, tänan ära kuulamast, kallis rahvas. Kui suur väärtus on tervis ja iseseisvus, kui suur.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kas ema siis õega ei suhtle, et ise rääkida, kuidas tegelik olukord on? Ta pole ju dementne nagu sa kirjutasid, et mõistus korras.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Olen näinud, kuidas selline olukord lõppes – väga inetult. Üks hooldas – tassis küttepuid, küttis maja, vedas poekotte, tegi süüa, koristas, muretses ravimid, organiseeris arstivisiidid ja seda kõike oma igapäevase töö kõrvalt. Teine elas välismaal ja piirdus paari toetava telefonikõnega (arusaadav – ei hakka ju iga päev laeva/lennukipiletit ostma, et Eestisse tulla. Tööpäevadel nagunii tööl ja nv-l tahaks ise ka puhata). Aga kui hooldatav suri, kihutas päevapealt Eestisse ja nõudis pool pärandusest kohe kätte. Tüli tõusis suur ja seni suhted halvad.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Miks ei tee siis hooldatavad siis testamenti oma hooldaja nimele kui kõik need õed välismaal nii halvad on? Kusjuures ei pruugi isegi vend/õde välismaal elada, piisab et Eesti teisrs linnas et mitte aidata hooldamisega. Ei saa isegi aru miks see välismaa teema nii pingeliselt sisse toodud?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Meie suguvõsas on asi nii lahendatud olnud, et kaugel elavad lapsed aitavad rahaliselt, lähedal elavad rahaliselt ja/või füüsiliselt, olenevalt võimalustest ja vajadustest. 200 km kaugusel elav laps pidas aastaid ülal oma õde, et tema saaks nende voodihaiget ema hooldada. Ja siis see õde, kes emaga koos elas, tõesti oligi alaliselt oma ema juures ja hooldas teda. Vahel sai ta ka mõningaid puhkepäevi, kui samas elav teine pereliige (muidu igapäevaselt töölkäiv) seda talle võimaldas.
Ei ole mõeldav, et üks kaugelt ainult õiendab ja teine kogu koorma peab enda kanda võtma. Oleks veel arusaadav, kui see kaugel elav laps on ise nii vaene, et ei suuda midagi panustada oma vanema hooldusesse, aga ei ole kuidagi normaalne, et ta ise midagi tegemata teise kallal õiendab.

Teemaalgataja, võimalik on selline teenus, et sel ajal kui tööl oled, käib keegi (koduhooldaja oli äkki ametinimetus?) su ema vaatamas, vajadusel igapäevatoimingutes aitamas. See teenus muidugi maksab, aga mõnel pool ja kui vajadus on tuvastatud, katab kulud vähemalt osaliselt kohalik omavalitsus. Ja see välismaal elav õde saab ka kindlasti rahaliselt toetada sellise teenuse kasutamist. See ei ole nii kallis. Kui õde pole puruvaene seal välismaal, siis saaks ta kindlasti selles osas aidata. See peaks ka kõige parem lahendus olema, sest ema on teil siis rohkem nö valvatud, saab kiiresti abi kui midagi peakski juhtuma ja saab ka igapäevatoimingutes abi. Ühtlasi saad sina edasi tööl käia, kurjadel keeltel pole põhjust enam jahuda ja saab nii õde kui sa ise rahulikuma südamega olla.

Please wait...
Postitas:
Kägu

aga kodushooldused jne on ka igasuguseid variante olemas.

Vaatasin pisut ringi, on küll, aga hind on samuti päris krõbe. Näiteks http://www.ukspai.ee/, tunnihind 15€, kuus teeb see 3000€+.
Selline summa võtaks ilmselt sellel välismaal elaval õel ninast vere jooksma.

Aga koristust, poeskäimist, söögitegemist jne pole ju vaja, piisab suhtlemisest ja kaenla alt toetamisest, kui jalutama minnakse, siis leiab ka lähikonnast vast mõne kõbusa pensionäri, kes 3-5€ tunnihinnaga oleks nõus abiks käima.
Lõpeks see tülitsemine ja memmel oleks luud tervemad, aru ma ei saa, miks nii juba tehtud pole?
Ma saan aru, et isegi ehk kallim, kui hooldekodu, aga memmele ju 100 korda parem variant.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Muide saadan ka raha vanematele toetuseks mis teeb meele mõruks et tema ka sellest profiteerib.

Mida ta teeb sellest rahast, mis Sina saadad?
Kas Sa reha tunned vaadates ära või pead peale astuma?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Miks ei tee siis hooldatavad siis testamenti oma hooldaja nimele kui kõik need õed välismaal nii halvad on? Kusjuures ei pruugi isegi vend/õde välismaal elada, piisab et Eesti teisrs linnas et mitte aidata hooldamisega. Ei saa isegi aru miks see välismaa teema nii pingeliselt sisse toodud?

no sellega kipub nii olema, et kes kaugel, see armas.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minul on ainult isa ja kindlasti hooldan ma teda rohkem, kui vennad. Esiteks elan ma isaga lähestikku ja teiseks mehed ei märka, et isa juures on vaja koristada, riided keemilisse puhastusse viia. Samuti viin isale küpsetisi, ajakirju raamatuid, viin teatrisse jne. Vennad käivad ka, viivad kommi, veini, vennanaiste hoidiseid jne. Aga ma ei tule selle pealegi, et ma peaksin selle võrra saama rohkem pärandust.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minul on ainult isa ja kindlasti hooldan ma teda rohkem, kui vennad. Esiteks elan ma isaga lähestikku ja teiseks mehed ei märka, et isa juures on vaja koristada, riided keemilisse puhastusse viia. Samuti viin isale küpsetisi, ajakirju raamatuid, viin teatrisse jne. Vennad käivad ka, viivad kommi, veini, vennanaiste hoidiseid jne. Aga ma ei tule selle pealegi, et ma peaksin selle võrra saama rohkem pärandust.

Sa ei räägi ju samast asjast, st pidevast hooldamisest.

Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 33 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Kui kolitakse välismaale, kes siis vanemate eest hoolitseb?