Esileht Väikelaps Kui laps kardab? kakada

Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )

Teema: Kui laps kardab? kakada

Postitas:

Ehk on siin teisigi vanemaid, kellel lastega sarnaseid probleeme olnud ja saan nõuandeid/nippe, tunnen et enda tarkusest jääb väheks.

Tegemist on mõne kuu pärast kolmeaastaseks saava poisiga. Potil käimist alustas ta päris hilja, oli ta siis 2a ja 4 kuune. Päevapealt hakkas potil käima ja koheselt jäi ka öine pissimine järgi. Küll on aga algusest peale olnud probleemne koht kakamine. Algselt oli probleemiks lihtsalt see, et ta ei osanud õigel ajal potile minna. Kui nägin, et ta punnitama hakkas, siis suunasin potile ja tegi häda ilma probleemideta ära. Viimased poolteist-kaks kuud aga laps keeldub potti kakamast. Nii kui ta potile suunasin, siis jättis kakamise pooleli ja kogu lugu. Hakkas seda salaja pigem tegema, aga vähemalt kakas korraga ära. Nüüd aga on 2-3 nädalat olnud situatsioon, kus laps hakkab kakama, tuleb väike tilk ja selle peale ta ise tuleb hädaldades ja nutab, et kaka tuli. No vahetame püksid ära ja lasen tal natuke potil istuda(kui ta seda teha soovib) aga rohkem ta ei tee midagi. Ja siis pool tundi hiljem(vahest lühem vahe/vahest pikem) kordub kõik uuesti. Eile näiteks vahetasin tal 7 korda pükse, enne kui ta jupikaupa oma häda tehtud siis sai.
Mitte keegi pole temaga riielnud, üleüldse püüan sellest võimalikult vähe rääkida. Ei sunni teda potile ja püksi kakamise peale lihtsalt teen pepu puhtaks ja annan talle puhtad püksid.
PS: kõhukinnisusega probleeme tal pole olnud, samuti pole lähiminevikus mitte ühtegi muutust olnud.

On ehk kellegil mulle häid soovitusi anda või peaksingi käituma samamoodi edasi ja ootama ja lootma, et ühel hetkel see muutub? Seda ma tean, et riielda ei tohi, see võib hirmu(või mis iganes tal on) süvendada.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 18.02 21:57; 19.02 08:55; 20.02 09:00; 21.02 08:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Soovitaks lastearstilt nõu küsida

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Äkki osta talle uus ja äge pissipott? Isegi kui praegune on küllaltki uus, siis ei tea, mis lapse jaoks selle potilkäimise ära rikkus. Äkki uus pott on justkui restart ja sellega eelnevad potilkäimise seosed/mälestused puuduvad ja saab otsast alata.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nii see kõhukinnisus tavaliselt tekibki, mitte soolestikust vaid väikelastel peast, on igasuguseid põhjusi, miks hakatakse kakat kinni hoidma jne. TA üritabki nüüd kakat kinni hoida, et oma meelest niimoodi kakamist ja ebameeldivat olukorda vältida, aga sellest tuleb ainult suuremad probleemid. Natukese haaval ei jõua enam kinni hoida ja siis tulebki jupikaupa. Pead talle seletama, et kakak PEAB välja saama, muidu hakkab kõht valutama. KAs ta kasutab suurt potti või ainult väikest?

Õpetada teda suurele potile, äkki meeldib olla nagu suured inimesed? Võid osta astme, aga alguses meie omadele meeldis tõstmine, et olin ise juures, niikaua kuni astmelt ka veel päriselt ei ulatunud. See laste prilllaud, mis ära käib, meie omadele üldse ei meeldinud, võid alt ära minna jne, aga kellele kuidas. Seletasin lihtsalt, et ega suurest potist kuhugi “alla” ei kuku ju jne.

Osta uus pott, las valib poes ise välja.
Äkki mõtled veel midagi välja, mis talle kakamise rutiini uudseks ja meeldivaks teeks. Kommi andmist “tee üks suur kaka, siis saad kommi!” ei soovita, aga äärmise häda korral 1 kord kasutada võib.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 19.02 07:53; 19.02 09:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sellega olen kursis jah, et kaka kinnihoidmine tekitab kõhukinnisust, seda ma hetkel väga jälgin ja vajadusel hakkan kohe duphalaci andma.
Suure poti peal keeldub käimast, st paar korda on ta küll pissinud olude sunnil suurele potile, aga kui on vähegi võimalus, siis soovib ta väikest potti. Aga proovime kindlasti uue poti ostmist.
Kommiga äraostmist olen proovinud, ei aidanud 🙁 Ma pole siiani suutnud ühtegi asja leida, mis teda piisavalt motiveeriks. Ta väidab et tal ei ole kakahäda ja kõik. Eile õnnestus väike tilk isegi potti saada, loomulikult kiitsin teda ja ta ise oli ka väga rahul omadega aga ülejäänud õhtu möödus ikkagi püksi kakades.

Psühholoogile vist pole mõtet nii väiksega pöörduda, ega ta mul veel eriti palju ei räägi ja ma kahtlen et psühholoog põhjusest aru saab kui laps ei oska selgitada.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 18.02 21:57; 19.02 08:55; 20.02 09:00; 21.02 08:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teha kakamine mingil moel talle väga meeldivaks (kõhe pehme hoidmine on tähtis jah, sest kui lapsel on juba kõhukinnisus ja kakada valus olnud, siis seda hullemini hakkab ta kakamist vältima ja kinni hoidma, et ainult ei peaks minema).
Lasteaias ta vist ei käi, seal paljud lapsed ei taha kakada ja hoiavad kinni.
Kas mingi kleepsuraamat ja kleepsud, et saab iga kord kleepsu või magneti, midagi sellist? Uhke ja enda valitud pott (nii mõnigi kord hakkab nagunii päris titapott väikseks jääma, pepu ei mahu enam peale ja noku tuleb juba üle ääre 😛 )

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 19.02 07:53; 19.02 09:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil kodus ei ole probleeme. Lasteaias küll hoiab kinni, vahel vedelik imendub tagasi kehasse, kõht jääb kinni ning siis ei tule enam kodus ka. Oleme andnud kiudaineterikast toitu ning rohkesti juua, toorest toitu ja köögivilju, et kõht väga kinni ei jääks ning koduses rahulikus õhkkonnas mõne mängu juures kükitades häda ikka peale tuleks.
Rahulikkus ja loomulikkus on asja võtmesõnad. Soovitan ka lastearstilt nõuandeid küsida, eriti kui laps pole korralikult kakanud 1-2 nädalat.

Mäletan, et kui laps 1a9k lasteaeda läks ja me alles harjutasime lasteaiaga ning olin ise ka rühmas kaasas, õpetajate nägusid kui mõni 1,5-2 aastane laps mähkmesse kakas ning tuli minna mähkmeid vahetama ja peput pesema. Noorukesed õpetajad pööritasid alati silmi ning veeretasid “kakase” kohustuse muudkui enda pealt ära. Eks lapsed tajuvad selliseid asju ja neile jääb meelde, kuigi ei oska midagi öelda. Tegelikult peaksid lapsed nii kodus kui lasteaias õppima, et kakamine on sama loomulik asi nagu hingamine, magamine ja söömine. Soovitan käia mängukohtingutel omaealiste või ka suuremate lastega, kus laps näeb et ka teised lapsed käivad poti peal kakamas. Soovitan mänguasjadega mängida, näiteks karu läheb kakale jne. Me panime karule lapse poti kõrvale oma “poti” (väike hapukurgi ämber) kus karu käis samal ajal kakamas, kui laps. Ja siis poetasin potti väikesed pruunid kastanimunad (kasuta fantaasiat) ning ütlesin röömsalt näe, karu kakas potti! See tegi lapsele palju nalja ja aitas potti kakamist rahulikumalt ning loomulikumalt võtta. Vahel aitas poti peal raamatu lugemine või mõne rahuliku mägu mängimine. Soovitan pöörata tähelepanu ka sellele, millises asendis laps poti peal on, kas pott on mugaval kõrgusel (või on liiga kõrge või väike), kas laps istub jalad kergelt kõverdatult, kallutatud ettepoole, et sool oleks sirges asendis, nii on kergem kakat väljutada ja ei pea niipalju punnitama. Kui aga kõht on lootusetult kinni ning valulik, peaks ikka arstiga koheselt konsulteerima.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 19.02 12:08; 20.02 09:20; 21.02 09:06;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas lapsel kõht kinni ei ole? punnitab kakat endale mugavamas asendis

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on siin kodus üks häbelik 3+ noormees. Algselt oli ka häda potti kakamisega, aga siis saime aru, et tahtis üksinda kakada (mähkuga läks ka kuskile nurka või õues puu taha). Nüüd kakab kodus ilusti potti, lasteaias ei kaka. Ja olime ka veebruari alguses vanaema juures, siis seal ei tahtnud kakada. Ütles ka ise, et tema lasteaias ei kaka, tema vanaema juures ei kaka, tema kakab ainult kodus. Lõpuks ei jõudnud enam kinni hästi hoida, tuligi püksi natuke, siis saime potile lubadusega, et võib mähkusse kakada (väiksema venna mähkud olid olemas), aga vähemalt kakagu. Lõppkokkuvõttes kakas ikkagi potti, kuigi hoidis mähkut käes. Pärast esimest korda probleemi polnud. Kakaraamatut (https://www.apollo.ee/kes-tegi-esimesed-kusimused-ja-vastused.html) vaatasime ka, aga sellest otseselt kasu polnud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui tihti te küsite oma lastelt, et mida ta kardab? miks ta kardab kakada? mis ta arvab, et juhtub, kui ta kakab? Küsige oma lastelt! Võibolla tal ongi valus, võibolla oled valusalt peput pühkinud vmt. Kui käib ka lasteaias, küsi sealt, kas on olnud vahejuhtumeid, sh keegi (nt hoopis vanaema) on suure häälega kommenteerinud kakahaisu!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Laps käib lasteaias ja seal samamoodi-kui kakab, siis kakab püksi. Üllatavalt seal pole sellist jupitamist olnud, kakab korraga ära. Äkki ta siis kodus kardab, et ma saadan ta potile kohe kui kakama hakkab ja seetõttu üritab kinni hoida. Ehkki oleme proovinud ka nii, et ei teegi välja kui ta kakama hakkab, aga ta tuleb ise nuttes ja ütleb et kaka tuli.

Kas lapsel kõht kinni ei ole? punnitab kakat endale mugavamas asendis

Lapsel kõht kinni ei ole, kõht käib iga päev läbi.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 18.02 21:57; 19.02 08:55; 20.02 09:00; 21.02 08:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui teil söögiajad on enam-vähem ühel ja samal ajal, siis peaks ka kaka tulema enam-vähem ühel ja samal ajal. Soovitan suunata laps potile enam-vähem sellel ajal kui kaka peaks hakkama tulema, ehk siis kindlatel aegadel. Näiteks pool tundi pärast sööki. Siis ei teki seda “hirmu” et kaka tuli juba püksi ning siis tuleb kõik asjad pooleli jätta kohe potile joosta, emme on ähmi täis ja midagi hirmsat on nüüd juhtunud.
Kuidas sa ise lapse kakasse suhtud? Vuih väkk ja pähh või loomulik osa lapsekasvatamisest? Kas laps on kunagi kaka potti teinud, kas oled teda kiitnud selle eest?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 19.02 12:08; 20.02 09:20; 21.02 09:06;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui teil söögiajad on enam-vähem ühel ja samal ajal, siis peaks ka kaka tulema enam-vähem ühel ja samal ajal. Soovitan suunata laps potile enam-vähem sellel ajal kui kaka peaks hakkama tulema, ehk siis kindlatel aegadel. Näiteks pool tundi pärast sööki. Siis ei teki seda “hirmu” et kaka tuli juba püksi ning siis tuleb kõik asjad pooleli jätta kohe potile joosta, emme on ähmi täis ja midagi hirmsat on nüüd juhtunud.

Kuidas sa ise lapse kakasse suhtud? Vuih väkk ja pähh või loomulik osa lapsekasvatamisest? Kas laps on kunagi kaka potti teinud, kas oled teda kiitnud selle eest?

Kuna ma ise töötan meditsiinivaldkonnas, siis kakamine on minu jaoks sama loomulik protsess nagu hingamine/söömine vmt. Seega mitte kuidagi eriliselt ei suhtu sellesse.
Kui kasvõi väike tilk potti tuleb, siis olen kiitnud, olen ka kommi andnud aga sellest ei ole siiani veel kasu olnud.

Ma enda käitumist jälgin väga palju just selle kaka püksitulemise osas. Ehk siis väga rahulikult aitan tal püksid ära võtta, vajadusel lohutan last aga sellist rapsimist ja potile kiirustamist väldin.

Uuel nädalal käin perearstiga rääkimas ja loodetavasti saame ikka probleemist jagu 🙂

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 18.02 21:57; 19.02 08:55; 20.02 09:00; 21.02 08:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Loodan et saate abi. 🙂

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 19.02 12:08; 20.02 09:20; 21.02 09:06;
To report this post you need to login first.
Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )


Esileht Väikelaps Kui laps kardab? kakada

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.