Esileht Väikelaps Kui laps kasutab sõnu, mis sulle ei meeldi

Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )

Teema: Kui laps kasutab sõnu, mis sulle ei meeldi

Postitas:

Kas kellelgi on häid soovitusi või nippe, kuidas võõrutada laps selliste sõnade ja väljendite kasutamisest, mis teile ei meeldi?

Meie 4-aastane on kusagilt korjanud endale külge kombe öelda emale ja isale “Come on!” Kodus me ise seda ei kasuta, ei tea, lasteaiast, telekast, kuskilt on selle meelde jätnud. Nüüd on nii, et kui on vaja kedagi midagi tegema meelitada, käib üks kaaamooonitamine. Nt mul söömine pooleli, tema seisab laua äärde nagu ampse loeks ja ütleb iga 5 sekundi tagant “kamoon”! See peab siis tähendama, et tulgu ma juba temaga mängima. Või hakkavad issiga õue minema, laps saab enne riidesse ja peab ootama, iga natukese aja tagant huikab, kamooon, issi! Mänguväljakul kisab teistele lastele ka kamoon, kui neid endaga mängima kutsub.

See, et ta oodata ei kannata ja seljas elab oma soovidega, on eraldi probleem, millega juba tegeleme. Ta teab, et peab ootama ja keegi ei hüppa tema soovide pärast söögilaua tagant püsti ega hakka kiiremini sööma. Ta ootab ka, aga veedab selle ooteaja kamoonitades. Mind ajab see, päris ausalt, jumala närvi. Kuulen, kuidas mees ka juba kipub häält tõstma esimeste kamoonide peale, mis on tema puhul ennekuulmatu, sest ta on vana rahu ise ja ei ärritu pea kunagi lapse peale.

Olen seletanud, et ära korruta seda kamooni, ütle nt tule mängima vms. Ei midagi, 10 sek pärast tuleb uus kamoon. Kohutav tüütus, ma kannata seda väljendit. Minu peale ei kamoonitata. Nüüd oleme siin päevad otsa üksteise seltskonnas ja juba pärastlõunal on selline tunne, et kui veel ühte kamooni kuulen, mul pea plahvatab. Jube, mu oma laps ongi just sellise tüütu käitumisega, mida ma laste juures kunagi sallinud pole.

Kas on mingi metoodika, kuidas see loll harjumus välja juurida?

+4
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Siis tuleb öelda, et see on sobimatu ja häiriv väljend ja seda enam kasutada ei saa.
Ilmselt nö parasiitsõna, mida on ka kõigil täitskasvanutel aja jooksul tekkinud.

+1
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.03 19:16; 27.03 13:22;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Siis tuleb öelda, et see on sobimatu ja häiriv väljend ja seda enam kasutada ei saa.

Ilmselt nö parasiitsõna, mida on ka kõigil täitskasvanutel aja jooksul tekkinud.

Ilmselgelt puudub kogemus sellise olekorraga.

Mul 2 laps. Suuremal oli u 4a “mine pekki” teema, aga saime ruttu lahti. Nüüd on ta 6 no ja igast jama tuleb. Ingliskeelseid väljendeid palju. Sh ei asemel no-no. Ju lasteaias seal lapsed praalivad. 4aastane on omakorda suuremalt külge võtnud. Ilmselt vanemal lapsel läheb üle, aga noorem ainult irvitab, kui märkuse teen. Lapsed väga erinevad, sh ka ühe pere lapsed, kuigi sama kasvatus ja keskkond

Ah, 4aastasel oli sügisel juba faki periood ???? õnneks kestis paar nädalat. Ju lasteaias suurematelt õues kuulis. Tean, et suurema rühmas oli eelmine aasta, kui bad 4-5a. Õnneks meie lapsel piirdus see küsimisega, mida tähendab ja paar korda seletas mulle süütult ja, et siis tuleb näppu näidata.

TAle soovitan täielikult ignoreerida last neil hetkil ja kui laps läheb närvi, nõuda eesti keelt – et sa ei saa aru. Meil lastel oli vahepeal komme mind mammatada, hakkasin seda ignoreerima ja väga harva jäänud…

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

No kammoon, on see tõesti nii hull probleem? Kõigil on oma harjunud väljendid, mis teistele tüütud olla võivad. Kammoon ei ole ju midagi inetut. Ja see, et see sinu meelest tüütu on, pole tegelikult lapse probleem, vaid sinu oma. Laps on selline, nagu ta on ja teda võiks sellisena ka võtta.

+7
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kamooni eiraks (“jääd kurdiks”, kui see “kamoon” kõlab), kui midagi tahab, juhatad end vastuvõetavalt väljendama. No umbes nagu viisakussõnad selgeks õpetatakse. Aega võtab muidugi mõnel lapsel rohkem kui teisel…

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma vist ütleks iga kord vastu midagi sama tobedat, nt “šampoon”. Iga kord, kui laps korrutab “kammoon, kammoon!”, ma vastaks “šampoon, šampoon!” ja teeks oma asju edasi. Oleneb lapsest, aga nt minu omadele mõjuks see arvatavasti kiiremini, kui keelamine ja vihastamine. Algul võib-olla itsitaksid, aga varsti muutuks neile šampooni kuulmine sama tüütuks kui mulle pidev kammoonitamine.

+1
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Küsimus: kas lapse ekraaniaeg päeva jooksul (multikad, telekas-arvuti) on piiratud? Või vaatab palju multikaid, mis on inglise keelsed?

Kui ekraaniaeg on normis, ja laps käib lasteaias (teemaalgataja jutust nagu selgub, et ei käi), on see väljend sealt pärit. Keelata ja kurjustada ei ole mõtet, lihtsalt tuletad meelde, et kodus seda ei kasuta ja väikestele lastele tuleb pidevalt meelde tuletada.

Sellest ma ei saa üldse aru, mis mõttes pere sööb ja laps juba tahab õue minna. Kas te siis ei selgita lapsele, et enne söök, kerge koristamine ja siis alles õue? Et tegevustel on kindel järjekord? See on ju kokkulepete küsimus, mis kell õue minnakse ja enne seda ka riide pannakse.

Loomulik, et väikesed lapsed tahavad olla palju õues kui ilmad juba ilusamad. Õues siiski ei lubaks mängida teiste lastega praegu, keda ei tunne vaid leiaks ise tegevust lapsele.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui tahta väikelapse mingist väljendist või ebasobivast tähelepanu küsimise viisist lahti saada, siis tuleb seda ignoreerida, võimalikult ükskõikne olla ja mitte premeerida seda tähelepanuga. Kui ta tahab tähelepanu, siis positiivsete asjade eest, mitte negatiivsete eest. Kui vanemad lähevad närvi või neil on mingi tugev reageering või emotsioon, siis võib-olla laps naudib selle sõna mõjujõudu. Soovitan ignoreerida, nagu oleks see üks igavamatest asjadest ja selle asemel anda talle põnevusega mõni endale sobivam fraas, väike võimalus, et jääks külge talle.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ilmselgelt puudub kogemus sellise olekorraga

Ei puudu. Pepu ja kaka periood on edukalt läbitud.
Kaka oli põhiline parasiitsõna.

Läks aega aga lahti saime.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.03 19:16; 27.03 13:22;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ära tee absoluutselt välja, kaob üsna ruttu sõnavarast.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Iga kord, kui laps korrutab “kammoon, kammoon!”, ma vastaks “šampoon, šampoon!”

Oi, väga paljude laste puhul valab selline lähenemine vaid õli tulle juurde. Muudab nende jaoks mänguks selle ja siis on just suurem soov vanemat “šampoonitama” provotseerida

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )


Esileht Väikelaps Kui laps kasutab sõnu, mis sulle ei meeldi