Esileht Koolilaps Kui laps läheb 1.klassi, siis kuidas kõike korraldada?!

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 69 )

Teema: Kui laps läheb 1.klassi, siis kuidas kõike korraldada?!

Postitas:

Mul on mure.
Siiani käib laps lasteaias, mõlemad vanemad täiskohaga tööl(issil on küll esmaspäev puhkepäevaks, aga palju see ei päästa.) Abivõrgustikku kodulinnas pole.
kuilaps läheb sügisel kooli,mis saab? koolipäevad on ju algklassides üsna lühikesed, kuni kell 13-ni, mõnes koolis on veel 1-2 tundi pikapäevarühma, ja siis ongi kõik.
Esiteks peab laps kuidagi koolist koju saama,kui kool kaugel ja bussidega sõit- mure!
Teiseks jõuab ta koolist koju väga vara – ja pole üksi kodus olnud naljalt kauenm kui pool tundi ja sedagi harva. Kindlasti ei oska ta endale midagi asjalikku süüa teha ja närib ainult võileiba(arvestades, et lapsel on toitumisega eriprobleemid – siis see on probleem, mitte väljamõeldud probleem)
Mida olete teinud? Kas tõesti tuleks töökohta vahetada? Suisa koju jääda? Kuidas see rahaliselt peaks välja tulema, kui niigi mõlemad vanemad teenivad alla keskmise kuupalka ja kool ka tasuline? Palgata abiline, kes tooks-viiks last, oleks temaga kuni vanemate tulekuni?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul samad hirmud. On küll tugivõrgustik, kuid ma ei saa oma last neile kaela suruda. Mul veel hullem- mehega mõlemad pikkade päevadega ja graafiku alusel tööl.
Egas midagi, hakkame suvel juba kooli jalutama. Üksi koju jätma. Sööki hakkan tegema siis ette (muretsen selleks kohe mikrolaine ahju).

Eks see suvi saabki olema üks suur ettevalmistus.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Enamasti harjub laps päris ruttu uue elukorraldusega ning juba teisel koolikuul on nad üsna tublid ja iseseisvad. Saavad juba ise koju ning ka kodus see paar tundi hakkama. Aga keeruline see tõesti on. Eriti, kui laps trennis käib ja ka sinna on pikk tee. Abiks on kindlasti, kui just septembris esimesed nädalad saad kas ise laspele toeks olla (n poole päeva kaupa tööl käia) või saab vanaema või keegi appi tulla. hiljem läheb juba kergemaks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Küllap seda on raske ette kujutada, ent 1. klassi minnes saab Sinu lapsest üleöö suur laps. Laps, kes läheb ise kooli, tuleb ise koolist, on pärast kooli tunde üksi kodus, haarab siit-sealt miskit hamba alla või ununeb söömine sootuks. Eriprobleemide puhul tuleb lapsele selgeks teha, mida võib söögiks/joogiks võtta, mida mitte – 7a laps saab sellest väga hästi aru.
Saan aru Su murest, ise mõtlesin samamoodi, ent tahaksin siiski lohutada, et kooli minnes muutub päris palju ka lapse enda olekus, teadlikkuses. Nii et ise ka imestad.
Kool tasuline? Kas Sa pead silmas eliitkoolide sihtasutusi? Nendega pead Sa tõepoolest arvestama, kui lapse selliste tingimustega kooli soovid panna. Väljapääsuks on piirkonnakool. Kui mõtlesid tasulise kooli all midagi muud, siis siinkohal ei oska nõu anda.
Veel nõuannetest. Ajasta oma puhkus ka suve lõppu/sügise algusesse, et saaksid rohkem lapse jaoks olemas olla, temaga koos koolitee läbi käia. Vaikselt harjutama võid hakata juba suvel, kui kool määratud.
Oleks hea, kui kool jääks kodust mõistlikule kaugusele, et kui päris jalgsi minnes jääks kool kaugele, siis vähemalt ühistransport lahendaks mure (et saaks võimalikult otse ja võimalikult kodule-koolile lähedale). Ühesõnaga kõik sellised tavalised asjad. Ära üle muretse!

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 06.02 14:43; 06.02 16:06; 07.02 16:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu ja kogu meie pere meelest tuleb hakata harjutama tasapisi, mis siin muud! Muidu koguneb ikka liiga palju uuendusi septembriks, kooli alguseks.

Eks see oleneb lapsest, keskkonnast ja endast muidugi ka, kuidas ja millal ning mida õpetada.

Mida oleme teinud? – Meie alustasime mehega iseenda telefoninumbrite ja meile helistamise õpetamisega eelmisel aastal (laps nüüd hetkel 6a 6k), et oleks abi käepärast. Seejärel jätsime teda ~10 minutiks üksi koju. Nüüd oleme ka juba tunniks jätnud.
Võtme kasutamine on ka eelmisest aastast päevakorral, päris tema enda võtit tal veel pole, oma telefon tal ka pole (lauatelefon on nüüd nö tema oma).
Lihtsama külma söögi tegemine. Toidu soojendamiseni pole veel jõudnud. Ei ole kindel kas üldse seda eraldi ette võtame, loodame pikapäeva rühmas söödavale lõunale. Meil on olemas kodus ka taimeriga aurutaja, mida saaks eelprogrammeerida, nii et soe söök oleks koju saabudes ootamas ehk läheb see käiku ..
Haava puhastus, plaastri panemine, hädaabi number pähe õpitud. (Loodame parimat, oleme valmis halvimaks).
Kella tundma õppimine on hetkel päevakorras. Aja arvestamine – kui palju millegi tegemise-kuhugi jõudmise jaoks aega kulub. (eel)Kooli tahab juba praegu üksi ja jalgsi minna!
Koju jõudes esimeste asjade hulgas ka (eel)kooli kodutöödega tegelemine. Et tekiks harjumus kohe ise oma ülesannetega pihta hakata. See ongi juba sisseharjunud – eelkooli töid on muidugi minimaalselt aga noh, alguseks hea küll.

Meil on ikka eesmärk laps iseseisvaks harjutada kooli alguseks. Ja kui seda aega mööda teha, on see, vähemalt meie lapsega, täiesti võimalik. Kuigi ma saan ilmselt lapse koolitee alguses ka rohkem kodus olla. Ikkagi, olgu ikka iseseisev!

Telefoni ja oma võtmed saab suve alguses.
Kooli üksi käimise harjutamine saab siis ka suvel toimuma.

Kas aga reaalsuses ka kõik õlitatult läheb, eks me näe!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul oli ka kunagi mure, et kuidas kõik sujub, vanaemasid jms lähedal ei ole. Hetkel poiss 1. klassis. Läheb ise kooli, tuleb ise. Kodus võtab vahepeal jogurtiga krõbinaid või võileiba. Sooja sööki sööb koolis ja pikas päevas. Pole probleemi üksi olemisega. Sageli tuleb ka mõni sõber külla või läheb kuhugi külla. Telefon on käepärast, kui midagi vaja helistab. Kella küll tunneb, kuid võib ennast unustada midagi tegema, et ei märka õigel ajal kodust trenni minna, seega alati helistan igaks juhuks üle. Ma arvan, et pole väga mõtete ette pabistada, nad 1. klassis kõik juba nii asjalikud ja tahavad iseseisvad olla, küll sinu laps ka.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.02 15:56; 08.02 12:50;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Need probleemid on tavaliselt kui ainumas või esimene laps kooli läheb. Siis tundub see nii suur mure.

Harjuta juba praegu last üksi kodus olema. Mida tal seal karta on, kui on mobiil siis saad alati helistada ja küsida, et kuidas läheb. Lastel meeldib tegelikult väga üksi kodus olla.

Bussiga sõitmist pead harjutama. Sõidate koos (kasvõi enne kooli algust või kasvõi septembrist) kooli ja pärast lähed vastu ja tulete koos koju. Mina sõitsin esimese koolinädala nii, pärast hakkas ise käima. Jälle helistasime, et nüüd on ta bussipeatuses, siis pidi helistama kui kodus on.

Pikapäevarühm kui koolil on, siis pane. Lapsel tekivad aga ruttu sõbrad ja minu 7a käib praegu väga tihti kodukandi koolikaaslastel külas ja nemad meil (ühekaupa ikka). Meie mehega ka täiskohaga tööl ja saabume 18 paiku.

Kui mul esimesed kaks last kooli läksid siis seal koolis oli pikapäevarühm kella 17-ni nii et olidki lapsed esimese aasta seal ja koos läksime koju. Kolmas laps on aga ammu juba üksinda kodus olnud pikki päevi ning 2 viimast suvegi on ta kodus olnud (meie tööl).

Sööbki seda mis kodus on. Minu lapsed aga söögist eriti ei hooli nii et praade-suppe nad ei viitsi soojaks teha. Kui ei viitsi teha, järelikult pole kõht ju tühi! Ära nad kohe kindlasti ei sure.

Lohuta, et iga järgmise lapsega võtad asja vabamalt:)

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.02 15:57; 06.02 16:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Jälle helistasime, et nüüd on ta bussipeatuses, siis pidi helistama kui kodus on.
tsitaat]

See lause jäi silma. Tallinna elanikuna olen pigem lapsel soovitanud mitte tänaval ja ühistranspordis erilise vajaduseta telefoni kätte võtta. Miks? Et mõni ei arvaks, et temal seda rohkem vaja on! Lapse paanika võib päris suur olla, kui keegi tänaval tema telefoni ära näppab. Kooliaasta alguses palusin helistada lapsel mulle siis, kui ta koju oli jõudnud. Kuna koolis pikapäevarühma ei olnud ja koju jõudis juba 12-13 ajal, siis oli endal kergem tunne, kui teadsin, et laps ilusasti kodus. Maal teine asi muidugi, seal ei pea selliste asjade pärast ehk nii väga muretsema.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 06.02 14:43; 06.02 16:06; 07.02 16:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Jälle helistasime, et nüüd on ta bussipeatuses, siis pidi helistama kui kodus on.
tsitaat]

See lause jäi silma. Tallinna elanikuna olen pigem lapsel soovitanud mitte tänaval ja ühistranspordis erilise vajaduseta telefoni kätte võtta. Miks? Et mõni ei arvaks, et temal seda rohkem vaja on! Lapse paanika võib päris suur olla, kui keegi tänaval tema telefoni ära näppab. Kooliaasta alguses palusin helistada lapsel mulle siis, kui ta koju oli jõudnud. Kuna koolis pikapäevarühma ei olnud ja koju jõudis juba 12-13 ajal, siis oli endal kergem tunne, kui teadsin, et laps ilusasti kodus. Maal teine asi muidugi, seal ei pea selliste asjade pärast ehk nii väga muretsema.[/tsitaat]

Tõsi, tõesti ei maksa lapsel oma telefoniga vehkida aga mul oli vaja teada, mis kell ta bussile läks. Siis sain busside sõiduplaani järgi välja vaadata mis kell buss meie kodupeatuses on. Alguses ma helistasin paar minutit enne peatust et nüüd varsti pead maha minema. Väike meenutus talle lihtsalt, ta selline uinamuina.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.02 15:57; 06.02 16:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Miks sa pead lapse kaugele kooli panema? Kodulähedane kool kõigile ju Tallinnas olemas kui just kesklinnas ei ela, kus kohti ei jätku.
Minu laps oli juba lasteaia viimases rühmas vajadusel üksi pool päeva kodus. Temal oli küll siis juba oma mobiil olemas, aga igaksjuhuks olid meil juba aastaid ühe kapi peal tavatelefoni juures olemas paberil kirjas kõik telefoninumbrid kuhu laps võiks helistada kui hädas on. Ei ole mõtet neid ainult pähe õpetada, sest suure hirmu või erutusega ei pruugi need lapsele meelde tulla.
Suvel käid korduvalt lapse koolitee läbi, võtad aja et õpetada. Kuna minu laps läks kodulähedasse kooli, siis kogu see kant oli talle juba sünnist saadik tuttav ja polnud probleemi 1,5 km tuttavas kandis liikuda. Südamerahustuseks pidi mulle alati helistama kui koju jõudis.
Kodus teed esialgu talle kerge söögi valmis. Võileivad, salatid, kohupiimakreemid, jogurt krõbinatega, puuvili jne. Neid võimalusi on nii palju, et meie ei ole küll pidanud mikrolaineahju selle pärast soetama. Kui on mikrolaineahi, siis on võimalusi veelgi rohkem.
Ja kui on hellitatud laps siis võib tõesti olla probleem et ei oska endale tegevust leida. Mu lapsel on küll kodus tegevust lõpmatuseni. Õpib, sööb, vaatab arvutit või telekat, mängib. Kui paned kodulähedale kooli, siis on ka sõbrad, kellega saab midagi koos teha või üksteisel külas käia. Esimeses klassis hakkas ta ise ka bussiga trenni sõitma. Lihtsalt pidi helistama ja bussile minekut meelde tuletama. 4-aasta jooksul on vaid korra bussist maha jäänud.
Kokkuvõttes on see kõik väga lihtne kui oled ise oma last nii kasvatanud et õpetad teda elus hakkama saama, mitte ei poputa kuni abiellumiseni ja ei tee ise oma elu keeruliseks tema kaugele kooli panekuga.
Meil puudus ka Tallinnas igasugu tugivõrgustik ja abilised, laps sai alates teisest koolinädalast ise kõigega hakkama. Pikapäevarühma isegi ei pannud.
Kui on mingi õnnetu juhtum et laps on arg ja erivajadustega või täielikult ära poputatud, siis tasuks mõelda ehk poole kohaga töötamisele või abilise palkamisele. Normaalsed lapsed saavad üldiselt hakkama kui lased neil hakkama saada!
Mu lapsel on sõpru, kes hakkasid iseseisvalt esimesest klassist ka äärelinnast kesklinna kooli käima ja varakult ühistranspordiga liikuma, kõik on ilusti hakkama saanud ja täie tervise juures. Ei ole keegi ära nälginud, ega ära eksinud.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 06.02 16:41; 06.02 20:29; 07.02 11:36; 07.02 19:45; 07.02 19:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] Ei ole keegi ära nälginud, ega ära eksinud.[/tsitaat]

Selline suhtumine on ka ikka liiga ükskõikne, lastega on ikka asju ja halbu asju juhtunud ka! Eksimine on neist lihtsaim! Ikka peab hoolima ja läbimõtlema, mitte nii suvaliselt lahmima, et -ei ole keegi- ja -ei ole keegi- …

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

Selline suhtumine on ka ikka liiga ükskõikne, lastega on ikka asju ja halbu asju juhtunud ka! Eksimine on neist lihtsaim! Ikka peab hoolima ja läbimõtlema, mitte nii suvaliselt lahmima, et -ei ole keegi- ja -ei ole keegi- …[/tsitaat]

ma siin ka lugesin neid vastuseid ja imestasin. mõni siin kohe peab oma 7-aastast nii suureks inimeseks, et no anna abi. isegi, isegi kui sa saad oma 7-aastast (väike laps ju tegelikult!)nii jäägitult usaldada, ei saa sa usaldada teisi tema ümber. mida väiksem laps, seda kaitsetum.
ohtusid nii kooliteel kui kodus tegelikult küllaga.

aga jah, meie jaoks tuleb kas pikapäevarühm või teatud päevadel hoidja, ise teen esimesel kooliaastal tööd poole kohaga, et mu pisikesel tublil inimesel mõnus kooli-aja algus oleks. iseseisvuma ei peaks ükski 7-ne veel, jõuab. kuu kiiret?

ma arvan tegelikult nii, et need bohuistlikud emad siin teemas on tegelikult läinud kergema vastupanu teed. ja siis lohutavad ennast sellega, et \”keegi pole seda, keegi pole teist, las laps iseseisvub\” -no tule taevas appi! ja hea on ju nimetada hoolivaid emasid kanadeks. PS ma olen iga kell enne hoolitsev kana oma esimese klassi juntsule kui selline ükskõiksusehunnik nagu siinsed vastajad.
ja siis oleme kurvas tabelis – lastega juhtunud õnnetused – Euroopa esirinnas. just selliste \” aga meie omal ajal\” emade pärast ilmselt.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 19 korda. Täpsemalt 06.02 18:48; 06.02 18:52; 06.02 22:54; 06.02 23:00; 07.02 14:38; 07.02 14:47; 07.02 16:04; 07.02 16:07; 07.02 17:46; 07.02 19:59; 07.02 23:10; 07.02 23:17; 07.02 23:24; 07.02 23:29; 07.02 23:34; 07.02 23:37; 07.02 23:49; 07.02 23:54; 08.02 00:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Koolini veel üle poole aasta aega ja lapse areng on kiire. Tuleks nüüd hakata teda harjutama ka pikemate üksiolekutega. Meie umbes nii palju varem seda tegema hakkasimegi ja lapsele hakkas ka meeldima, et teda usaldati üksi olema. Mikros saab ka toidu ise soojaks teha (nojah, pole nii tervislik ehk, aga ikkagi soe ja kodune toit). Meie lapse põhiprobleem oli/ja on kellaajad. Seieritega kella tunneb, aga mobiilil olev nt 14.37 ajab ta segadusse ja ta ei saa päris täpselt aru, mis see kell siis on (nt buss läheb kl 14.57) ja ta on aja tajumisega jännis. Seega peame telefoniga innukalt sidet. Liiklemisjulgus ja -tahtmine tuli sellest, et teised klassikaaslased läksid ka ise (sama) bussi peale. Eks ikka piirkonnalapsed kasutavad enamasti ka samu busse. Ehk tasub ka uurida mõne sama kandi lapse vanemate käest, kas saab kooliminekuid/tulekuid ühildada (või mõni vanem vahel aidata). Tean, see pole vanematele kerge, aga muutub kergemaks kiiremini, kui arvata julgete. Lapse areng kooliminekuga seoses on kiire. Algul on küll mõistlikum emal-isal puhkus võtta, et asju õpetada, koordineerida ja toeks olla. Meid aitas väga ka pikapäevarühm ja koolis toimuvad ringid-trennid, mis sisustasid päeva.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

vabandused – mitte kõik vastajad siinses teemas pole ükskõiksed, väike näpukas tuli sisse. osad soovitused väga mõistlikud. Vabandan!

ja lapse eest hoolitsemine ei ole \”poputamine\”.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 19 korda. Täpsemalt 06.02 18:48; 06.02 18:52; 06.02 22:54; 06.02 23:00; 07.02 14:38; 07.02 14:47; 07.02 16:04; 07.02 16:07; 07.02 17:46; 07.02 19:59; 07.02 23:10; 07.02 23:17; 07.02 23:24; 07.02 23:29; 07.02 23:34; 07.02 23:37; 07.02 23:49; 07.02 23:54; 08.02 00:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul oli sama mure. Esimesed paar kuud käisime korda mööda lapsel vastas. Puhkus oleks ka hea võtta päris esimeseks nädalaks, kui muidu töölt ära ei saa.
Pool aastat on väga pikk aeg.Laps kasvas uskumatult kiiresti ja sai vabalt hakkama nii üksi koju tulemise, mikrolaineahjus prae soojendamise kui õppimisega. Hakkas ka üksi trenni minema. Laps meil naudib seda aega kui saab päeval üksi olla. Koolis koju meil umbes 18 km, bussiga käib ja mina olen pigem suur põdeja ja kanaema. Algus oli raske, aga sellepärast töölt küll ära tulema ei pea.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

palun seletage millised ohud on 7-aastasel lapsel üksi kodus olemisel? ma pean ennast ikka suhteliselt kanaemaks, aga kodu on koht, kuhu ma olen oma lapse jätnud üksi alates 5-aastasest saadik. ma tõesti pean imelikuks neid emasid kes muretsevad 7-aastase lapse üksi kodus olemise pärat. Kui laps peab olema kodus umbes 13-17, siis võiks vähemalt 1 klassi laps kellel mõistus peas küll sellega hakkama saada. Lihtsalt kiirustabki üks lapsevanem kohe töölt koju. probleem on nendel lapsevanematel kellel tõesti vahetustega töö.
Ja hoolimatuks nimetada neid emasid kes oma lastega kuni kolmanda klassi lõpuni kodus olla ei saa on ka väga vale. Pigem just nutikust ja ajade läbimõtlemist, kaalumist,planeerimist on neil emadel rohkem. Mu laps praegu juba algklassid läbinud ja täiesti võrdlusmoment olemas klassikaaslastega. minu oma pidi suht algusest kohe ise hakkama saama. Selle tulemusel on ta julge, iseseisev ettevõtlik, saab ise asjadega hakkama. klassikaaslased keda veel praegu emad koolist koju veavad on sotsiaalses mõttes temast ikka oluliselt arengus maas. Tänapäeval on olemas mobiiltelefon, laps teab, et alati saab vajadusel minuga konsulteerida, nõu küsida. Ei maksa lapsele soetada mingeid uhkeid mobiile, millega rääkida ei julge.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 06.02 16:41; 06.02 20:29; 07.02 11:36; 07.02 19:45; 07.02 19:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie pere lahendas toitlustamise just pikapäevarühma abiga st laps peab niikaua koolis olema, kuni ka veel teist korda koolis sooja sööki saab, siis võib koju tulla või huviringidesse minna. Algul oli pikapäevarühma lõpuni st kella 5ni õhtul, praegu sööb lõuna kell 14 ära ja siis tuleb tulema. Tegemist Tallinnaga.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 12 korda. Täpsemalt 06.02 22:00; 07.02 00:08; 07.02 10:32; 07.02 15:04; 07.02 22:16; 07.02 23:26; 07.02 23:31; 07.02 23:38; 07.02 23:39; 07.02 23:44; 08.02 00:02; 08.02 10:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]palun seletage millised ohud on 7-aastasel lapsel üksi kodus olemisel? ma pean ennast ikka suhteliselt kanaemaks, aga kodu on koht, kuhu ma olen oma lapse jätnud üksi alates 5-aastasest saadik. ma tõesti pean imelikuks neid emasid kes muretsevad 7-aastase lapse üksi kodus olemise pärat. Kui laps peab olema kodus umbes 13-17, siis võiks vähemalt 1 klassi laps kellel mõistus peas küll sellega hakkama saada. Lihtsalt kiirustabki üks lapsevanem kohe töölt koju. probleem on nendel lapsevanematel kellel tõesti vahetustega töö.
Ja hoolimatuks nimetada neid emasid kes oma lastega kuni kolmanda klassi lõpuni kodus olla ei saa on ka väga vale. Pigem just nutikust ja ajade läbimõtlemist, kaalumist,planeerimist on neil emadel rohkem. Mu laps praegu juba algklassid läbinud ja täiesti võrdlusmoment olemas klassikaaslastega. minu oma pidi suht algusest kohe ise hakkama saama. Selle tulemusel on ta julge, iseseisev ettevõtlik, saab ise asjadega hakkama. klassikaaslased keda veel praegu emad koolist koju veavad on sotsiaalses mõttes temast ikka oluliselt arengus maas. Tänapäeval on olemas mobiiltelefon, laps teab, et alati saab vajadusel minuga konsulteerida, nõu küsida. Ei maksa lapsele soetada mingeid uhkeid mobiile, millega rääkida ei julge. [/tsitaat]

Kodused ohud on ikka ka olemas, kuid selge on, et põhiohud on väljaspool seda.

Nagu ma juba kirjutasin oleneb paljuski ka lapsest ja konkreetsest olukorrast, kuidas ja millal ning mida õpetada.
Ühelt poolt võivad tõesti need klassikaaslased olla sotsiaalselt arengust maas, sest emad veavad ja hoolitsevad üle, kuid samas on ehk seal ka põhjus, miks emad veavad, et laps ei ole hakkama saanud! Ongi laps ära eksinud, midagi on teel juhtunud vms jamasid.
Vanem ei saa oma last ka ikka vette visata kui see veel ujuda ei oska. Kõiges peaks olema tunnetust ja mõõdukust! Ka hinnangutes võõrastele.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

sotsiaalne areng ja iseseisvumine küll võrreldavad pole, minu arvates üks ei välista teist. mu laps on küll sotsiaalselt ilmselt üle keskmise arenenud, on sõbralik, avatud ja nutikas aga üksi koju ma teda võimalusel 7-aastaselt ei jätaks. mäletan oma kooliajast kui ema oli haiguslehel (suht tihti, maadles radikuliidiga), et kui mõnus oli koju tulla, ema ootas, toit oli soe. hoopis midagi muud kui üksi peale kooli tunde ja tunde vanemaid oodata. ja ma olin/olen üldse mitte omaette nokitseja tüüp, aga väiksena üksi kodus olemist küll ei nautinud.
mul on võimalus esimesel kooliaastal poole kohaga tööd teha, majanduslikult pole see ehk kõige parem otsus, samas millestki elutähtsast me minu otsuse pärast ka ilma ei jää. mu laps käib 3 korda nädalas trennis ja üksi ma teda 7-aastaselt veel sinna ei lubaks seigelda. tuleb koju, sööb, õpib, läheme trenni või tuleb mõni sõber külla, ilusa ilmaga õue mängima. mulle ei meeldiks see teadmine, et mu esimese klassi laps soojendab üksi toitu, läheb õue, võti kaelas – no ei. jõuab. iseseisvuda saab ka teisiti.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 19 korda. Täpsemalt 06.02 18:48; 06.02 18:52; 06.02 22:54; 06.02 23:00; 07.02 14:38; 07.02 14:47; 07.02 16:04; 07.02 16:07; 07.02 17:46; 07.02 19:59; 07.02 23:10; 07.02 23:17; 07.02 23:24; 07.02 23:29; 07.02 23:34; 07.02 23:37; 07.02 23:49; 07.02 23:54; 08.02 00:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

ja mis asi on üldse hellitamine-poputamine? kas 7-8 aastast siis enam tõesti hoida ja tema eest hoolitseda \”ei tohi\”? lapsel on juba praegu (6) kodus omad väikesed ülesanded, teab, et raha ei kasva puu otsas, oskab ennast suurepäraselt nö teenindada (võikut, morssi teha, ise pesta, tualetis hakkama saada, voodi korda sättida peale ärkamist, koduloomale sööki-jooki ette anda) – aga pean teda hoitud ja hellitatud lapseks ses mõttes küll, et mul ei ole küll ulgust teda tundideks üksi õue lubada, ma jälgin ta tegemisi?olemisi, mul ei ole vaja, et ta nüüd hirmsasti selles vanuses \”iseseisvuks\”. vastavalt vanusele ikka. ja tõesti, mulle meeldib oma lapsega koos olla ja tema eest hoolitseda. temas hoolida. mitte lükata ta 2.septembril, ranits seljas, ISE hakkama saama.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 19 korda. Täpsemalt 06.02 18:48; 06.02 18:52; 06.02 22:54; 06.02 23:00; 07.02 14:38; 07.02 14:47; 07.02 16:04; 07.02 16:07; 07.02 17:46; 07.02 19:59; 07.02 23:10; 07.02 23:17; 07.02 23:24; 07.02 23:29; 07.02 23:34; 07.02 23:37; 07.02 23:49; 07.02 23:54; 08.02 00:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Fakt on see, et 7-aastane laps ON liiga noor selleks, et iga päev kella 12-st 18-ni ilma täiskasvanu järelvalveta veeta. Eriti kui see aeg sisaldab üksi läbi linnaliikluse koju tulekut, endale söögi valmistamist või soojendamsit, kodutööde tegemist, jne. Läänemaailmas oleks see mõeldamatu. Välismaal on tavaliselt koolide juures pikapäevarühmad, kus algklassilapsed saavad vanemate tööpäeva lõpuni olla. Kahjuks meil ei ole paljudes koolides mingitki pikapäevarühma ja seal kus see on, on see oluliselt lühem. Mul on hea meel, et ühe lapsega on see periood läbi elatud (õnneks sündis 2. laps sel ajal, nii et olin ise lapsepuhkusel kodus), aga muretsen juba ette teise pärast, kes ülejärgmisel sügisel kooli läheb.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 06.02 23:14; 07.02 19:16; 07.02 22:41; 08.02 12:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tegelikult oleneb kõik sellest, kuidas last on kasvatatud. Mõni laps on 7-aastaseks saades äärmiselt iseseisev ja saab kõigega hakkama, mõni laps ei suuda veel 10-seltki endale võileiba teha või suppi soojendada. Sellele muidugi, milliseks kujuneb lapse elu kooli minnes, tuleb mõelda tunduvalt varem kui aastake enne kooli. Minu lapsed hakkasid esimeses klassis mõlemad iseseisvalt kooli minema ja koolist koju tulema alates teisest koolikuust (oktoobrist), sealjuures tuleb sõita ühistranspordiga. Esimesed 2 veerandit olid mõlemad ka pikapäevarühmas ja alates kolmandast veerandist otsustasid nad ise, et tahavad pigem koolist kohe koju tulla. Väiksem peab praegu siiski koolis viibima kuni lõunasöögini ja võib siis koju tulla. Poes hakkasid nad üksinda käima ja rahaga arveldama 6-aastaselt. Praegu luban neil kahekesi koos (vanem laps 11, noorem 7) käia linnas igal pool: kinos, teatris, kontserdil ja muudel üritustel. Neid pole kunagi sõidutatud kooli autoga, mistõttu oskavad nad liikluses olla väga tähelepanelikud. Igasuguste muude ohtude osas oleme neile pidanud sadu loenguid. Lastele meeldib kodus olla, siin tunnevad nad end turvaliselt ja leiavad piisavalt ka tegevust. Kui on vaja joonde ajada mõni keerulisem asi, siis juhendame me mehega neid telefoni teel. Väiksemal (poiss) tuleb tihti täiesti üksinda viibida, kuni vanem laps on trennis või ajab omi asju, ma tõesti ei suuda leida ühtki põhjust, miks ma ei peaks tal kodus lubama üksi olla, kui ta seda väga tahab. Ta võib iseseisvalt minna vahepeal õue sõpradega mängima või sõbrad külla kutsuda. Meie võimalused hoidjat palgata on olnud napid ja ühed vanavanemad käivad tööl ning teised on surnud. Elu tuleb aga elada. Elame me Tallinna kesklinnas kortermajas ja lapsed käivad kesklinnas ka koolis. Oleks huvitav teada, millal saabub siis vanuseliselt see iga, kui üksinda kodus viibimine on juba lubatud.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 12 korda. Täpsemalt 06.02 22:00; 07.02 00:08; 07.02 10:32; 07.02 15:04; 07.02 22:16; 07.02 23:26; 07.02 23:31; 07.02 23:38; 07.02 23:39; 07.02 23:44; 08.02 00:02; 08.02 10:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Usun, et vähemalt enamikes koolides on olemas pikapäevarühm, mis võiks olla alternatiiv üksinda kodus olemisele. Vähemalt RAM-s on võimalik ka osta pikapäeva söök. Samas soovitas lapse klassijuhataja, et kellel on võimalik esimesel klassis mitte jätta laps pikaks päevaks, kuna esialgu nad ikkagi väsivad koolis ära. Aga see võiks olla alternatiiv üksi kodus olemisele. Lisaks on lapsed uskumatult kohanemisvõimelised ning selles vanuses toimub ka suur areng nii et praegu muretsemiseks Sul küll põhjust pole. Vaadake sügisel jooksvalt kuidas asjad kujunevad.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

mina veendusin hiljuti, et kõige vajalikum on positsioneerimiseade. või lapse oskus kirjeldada ümbrust, osata lugeda ja tunda numbreid. ja mitte verest välja lüüa.
lasin lapsel hakata endal koju tulema. oskab. me oleme ju käinud.
laps helistab, et ta nüüd ei tea, kas minna otse või paremale. lasen kirjeldada, kus on. eeldades, et ta seisab näoga niipidi, nagu tuli.
laps ütleb et ta on Maasika tänavas. ta loeb silti. muidugi seisis laps tänavanurgal ja luges teise tänava silti. lõpuks oli nii et helistab ja ütleb et maasika tänav 25 eeson. ma panen 25 poole minema. selle maja ees teda pole. lasn kirjeldada, mida ta näeb. no näeb maja, aeda. ma loodan et tänav on ikka õige. ma olen kaotanud ära lapse. las oli maasika 52 ees.
aga ta oli vapper. ei hakkanud nutma. ei sattunud paanikasse. ma ei tea, alles oli siin teema, et palju te lapsed nutavad. mõned nutavad nii tühiste asjade pärast. aga kui selline tühiste asjade pärast nuttev laps veel ära eksib. ta ei oska end ka maha rahustada ise. siis ongi hirmul ja nutab. sest tegelikult oleks ju sel puhul nutuks küll põhjust.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 07.02 09:33; 07.02 15:26; 07.02 16:56;
To report this post you need to login first.
Postitas:

http://www.postimees.ee/730394/jaanuaris-sai-liikluses-vigastada-19-last/

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kus te elate, et kool nii kaugel?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

noh, nii on ju olnud aastakümneid ja on ka tänapäeval paljudes Eesti peredes, et lapsed on ikkagi 7:30-17:30 või kauemgi omapäi. Tallinnas näiteks on ikka mitmeid piirkondi, kus kooli tuleb ühe või mitme bussiga sõita ja kui vaneamad palgatöötajad – siis vaja lapsel oma koolid, trennid, söögid, kodutööd ise korda ajada. Selleks siis aeg nüüd juba valmistuma hakata- et tunneks kella, et saaks ukse sulgemise-avamisega hakkama, et oskaks ühistranspordiga liigelda, sööki soojendada, ilmale kohaselt riietuda, ei unustaks asju maha igale poole ja palju muud (vs faktiteadmised koolikatseteks).

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 07.02 10:10; 08.02 09:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]http://www.postimees.ee/730394/jaanuaris-sai-liikluses-vigastada-19-last/[/tsitaat]

See on selle tulemus, et lapsi on titeeast peale ainult autodega sõidutatud ja loomulikult on nad sel juhul omapäi liiklema sunnitult üsna abitud. Teine tõsine põhjus on kõrvaklapid ja sealt tulev musa, mis hajutab lapse tähelepanu täielikult.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 12 korda. Täpsemalt 06.02 22:00; 07.02 00:08; 07.02 10:32; 07.02 15:04; 07.02 22:16; 07.02 23:26; 07.02 23:31; 07.02 23:38; 07.02 23:39; 07.02 23:44; 08.02 00:02; 08.02 10:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ütleks et vaesed lapsed, kelle emad neid 7-aastaselt veel titeks peavad ja nende igat sammu kontrollida tahavad.
Ainult endal teete sellega elu raskemaks.
Paljudel siin endal mingit kogemust ei ole, endal sisemine ärevus lapse kooli mineku puhul sees ning nimetavad teisi hooletuteks lapsevanemateks!
Ma võin omadest kogemustest kinnitada, et täpselt samamoodi pabistasin ja mõtlesin igasugu variante välja kui laps kooli läks. Õnneks jätkus mul mõistust mitte töölt ära tulla, abilisi palgata vaid lihtsalt treenisin oma lapse nii iseseisvaks, usaldasin teda ning ta sai absoluutselt kõigega hakkama. Suuuuur enamus minu tutvusringkonnast on teinud samamoodi ja kõigil lastel on läinud hästi, kõik on hakkama saanud, kes lähemalt, kes kaugemalt koolist tulemisega, kes pikemalt, kes veidi lühemalt kodus olemisega. Koolilapsed ei vaja üldjuhul ema kodus, neile just meeldibki et saavad iseseisvalt toimetada, sest nagunii on muul ajal nende elu suhteliselt kontrollitud.
Aga on ka tutvusringkonnas erijuhtumeid keda on poputatud ja koolist koju tassitud ning need lapsed on siiski teistsugused, väljaspool kodu ei oska nad nii hästi endaga hakkama saada, kui vanemate kontrolli alt pääsevad, siis karjuvad, kisavad, raiskavad raha jne. Ehk siis käituvad nagu vabadusse lastud vasikad või vastupidi on väga arglikud.
Soovitan uskuda nende vanemate juttu kes ütlevad, et lapsed saavad üldjoontes hakkama kui neil lastakse hakkama saama. Loomulikult tuleb väiksemaid viperusi ette, aga last tulebki õpetada nendega toime tulema. Vigadest õpitakse.
Ja ei nõuagi keegi 7-aastaselt täielikku iseseisvumist, mõelge kui palju asju jääb, milles te siiski tema ellu peate sekkuma, teda abistama, telefoni teel olete ju tema jaoks alati olemas ja toeks.
Ma mäletan seda aega kuidas ma pabistasin ja kartsin, aga tagantjärgi polnud selleks absoluutselt põhjust – laps oleks hakkama saanud ka oluliselt kaugemal koolis käimisega ja trennidesse minekutega ja oluliselt rohkemate asjadega.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 06.02 16:41; 06.02 20:29; 07.02 11:36; 07.02 19:45; 07.02 19:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie elame maal ja laps hakkab 8km kaugusel koolis käima.Hetkel viin ja toon ta lasteaiast autoga(lasteaialapsel ei lubata bussiga üksi liigelda).Mai kuust alates võivad aga kooliminejad hakata üksi bussiga aeda minekut-tulekut harjutada.Koolibuss läheb meie majast 700m kauguselt.Läbi küla peab üksinda minema aga bussipeatuses ootab bussi ka aiast tuttav laps.Minu peamine mure on hetkel see,et naabrid oma koerad ikka kinni paneksid(rotveiler ja bernhardiin),sest ma isegi ei julge nendest mööda minna,lapsest rääkimata.Kuna sünnitan augusti lõpus/sept alguses,siis olen lapse esimesed klassid kodune.Last aga hakkan harjutama kevadel üksi aias käima nii,et läheb läbi küla ise bussipeale.Mina lähen samal ajal teisi lapsi autoga lasteaeda viima.Lasteaia ees ootan autos ja vaatan,et laps ilusti bussipealt maha tuleks ja aeda läheks.Koju tuleb bussiga üksi.Koolis hakkab alguses ka bussiga käima.Hiljem(nt talvel) kui soovib,siis viin ta hommikuti autoga.Teised viin ju nagunii samal ajal aeda.Kuna tunnid lõpevad 12.20 aga esimene kooliring koju tuleb 14.20,siis hakkab ka pikapäevarühmas olema.
Kodus üksi talle meeldib olla ja on ka palju olnud.Oma telefoni sai juba 5a ja oskab sellega helistada kuhu vaja kui mingi mure.Võileibadega saab ilusti hakkama,paneb omale krõbuskeid piimaga ja teeb teed kui vaja.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 69 )


Esileht Koolilaps Kui laps läheb 1.klassi, siis kuidas kõike korraldada?!

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.