Esileht Koolilaps Kui laps saavutab midagi suurt …

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 37 )

Teema: Kui laps saavutab midagi suurt …

Postitas:
Kägu

… kas kuulate lapse (õigemini nooruki) soovi, et sellest saavutusest tema sõpradele ega koolis ei tohi rääkida? Kohutav kiusatus on rääkida ja uhkustada lapse saavutusega, kuid ta ei taha. Ega ma päris aru saagi, miks ta ei taha, vist kardab tähelepanu keskpunkti sattuda. Siin vist pean tegema, nagu laps soovib, eks, oma soovid alla suruma? Samas ei saa ju oma elu nii ära elada, et kogu aeg väldid kiitust selles hirmus, et oled tähelepanu all.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Kas sa oled lapsevanem või õpetaja? Esimesel juhul on küsimus minu jaoks kummaline. Aga muidu jah, austaks lapse soovi ja kui tegu ikka tõeliselt vägeva saavutusega, siis küll see info ka ajakirjandusse jõuab.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Kas sa oled lapsevanem või õpetaja? Esimesel juhul on küsimus minu jaoks kummaline.

Lapsevanem ikka. Miks kummaline?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Lapsevanem läheb kooli lapse saavutusest rääkima? Pisut ebatavaline tundub. Seepärast küsitigi, et oled sa õpetaja st töötad koolis?

Loomulikult austaks lapse soovi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Lapsevanem läheb kooli lapse saavutusest rääkima? Pisut ebatavaline tundub.

Mulle ei tundu ebatavaline, meil on normaalne klassijuhataja, kellega suhtlus on tihe. Ma ei näe küll midagi veidrat selles, kui lapsevanem oma lapse saavutusest klassijuhatajat informeerib. Pidevalt ju kooli kodulehel tuuakse välja, kes ja mida kuskil saavutas, küllap kõik see info kuidagi siis ikka ka kooli jõuab. Minu jaoks on hoopis veidram mõte, et laps ise läheks klassijuhatajale teatama, et “teate, võitsin selle või tolle võistluse/viktoriini vms”.
Aga selge, tahtsingi kinnitust, et teiste arust ka lapse soovi kuulama peab.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tundub, et tahad rääkida selleks, et ise mingit tunnustust saada, et vaadake kõik, millise lapse ikka mina kasvatanud olen, kes selliseid asju saavutab. Muidu tundub imelik, et selline küsimus üldse tekkida võiks, tõesti.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Muidugi peab kuulama.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Lapsevanem läheb kooli lapse saavutusest rääkima? Pisut ebatavaline tundub.

Mulle ei tundu ebatavaline, meil on normaalne klassijuhataja, kellega suhtlus on tihe. Ma ei näe küll midagi veidrat selles, kui lapsevanem oma lapse saavutusest klassijuhatajat informeerib. Pidevalt ju kooli kodulehel tuuakse välja, kes ja mida kuskil saavutas, küllap kõik see info kuidagi siis ikka ka kooli jõuab. Minu jaoks on hoopis veidram mõte, et laps ise läheks klassijuhatajale teatama, et “teate, võitsin selle või tolle võistluse/viktoriini vms”.

Nooruk seostub vähemalt mulle gümnaasiumiastmega. Ja ema, kes läheb klassijuhatajale lapse saavutustest rääkima, tundub mulle isiklikult ahistavana. Küll aga pole mu jaoks imelik kui laps oma huvialast ise teistele räägib.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Nooruk seostub vähemalt mulle gümnaasiumiastmega. Ja ema, kes läheb klassijuhatajale lapse saavutustest rääkima, tundub mulle isiklikult ahistavana. Küll aga pole mu jaoks imelik kui laps oma huvialast ise teistele räägib.

No ei, noorukieaks pean mina ikka juba ka põhikooli III astet.

Tundub, et tahad rääkida selleks, et ise mingit tunnustust saada, et vaadake kõik, millise lapse ikka mina kasvatanud olen, kes selliseid asju saavutab. Muidu tundub imelik, et selline küsimus üldse tekkida võiks, tõesti.

Loomulikult, ma ei varjagi seda ju. Oma lapse saavutuste üle uhke olemises pole ometi midagi halba.

Aga tänan, teema läbi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Lapse soovi peab austama, olgu et hinges kpipeldab soov näha oma lapse nime kooli koduleheküljel. Tunne parem rõõmu asjalikut, tublit lapsest.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Meil on koolis lausa selline palve esitatud, et kui lapsel on kooliväliseid saavutusi, siis tuleks teatada kooli. Kõik lapsed saavad koolis selle eest tunnustada, kui väljaspool kooli millegagi veel aktiivselt tegelevad. Lisaks on ju õpetajatel hea teada, et kui mu laps on hobi tõttu koolist puudumisi, siis need pole asjata olnud ja ta reaalselt tegelebki asjaga, mitte pole koolis luiskanud 😉

Please wait...
Postitas:
Kägu

Nooruk käib gümnaasiumis?

Mina gümnaasiumis võitsin kah mõne piirkondliku olümpiaadi ja sain riiklikul hea tulemuse. Õnneks minu vanemad on normaalsed inimesed, kes ei pea end lapse abil teostama ja neile ei tulnud pähegi minna sellest kooli kellelegi rääkima. Eks koolis õpetaja mainis millalgi ära, sellest piisas. Andekaid oli meie klassis teisigi ja koolis oli ka neid, kes rahvusvahelistelt võistlustelt medaleid tõid. Kellelgi ei käinud vanemad koolis sellest rääkimas ja see oleks piinlik olnud.

Kooliväliseid saavutusi ei pea koolis jagama ja igati normaalne on, kui ses osas vanem (ja ka õpetaja) lapse soovidega arvestab. Minu vanimal lapsel on juba selliseid vahvaid kooliväliseid saavutusi, mille üle uhkust tunnen. Aga nendest kooli rääkima ei lähe. Osadest saavutustest räägib ta ise ja osadest ei pea vajalikuks rääkida. Las siis olla nii.

Please wait...
Postitas:
Kägu

täiesti arusaamatu teema – laps on selgelt väljendunud, et ei taha tähelepanu, aga emme kibeleb siit vastust saama, et “ignoreeri lapse soovi, tee nagu ise tahad”.
Kui räägid, siis ära imesta, kui laps oma hobist üldse loobub. Mina oleks lapsena kindlasti nii teinud (olin ka selline tagasihoidlik laps).

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Ma täiesti ausalt soovitan lapse saavutuste osas madalat profiili hoida. Rõõmustada koos nende inimestega, kes selle üle tõeliselt rõõmu tunnevad.

Please wait...
Postitas:
Kägu

täiesti arusaamatu teema – laps on selgelt väljendunud, et ei taha tähelepanu, aga emme kibeleb siit vastust saama, et “ignoreeri lapse soovi, tee nagu ise tahad”.

Kibeleb või? Hakkab taas see kanakoori tänitamine pihta. Küsi teiste arvamust ja algab peks.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina gümnaasiumis võitsin kah mõne piirkondliku olümpiaadi ja sain riiklikul hea tulemuse. Õnneks minu vanemad on normaalsed inimesed, kes ei pea end lapse abil teostama ja neile ei tulnud pähegi minna sellest kooli kellelegi rääkima. Eks koolis õpetaja mainis millalgi ära, sellest piisas. Andekaid oli meie klassis teisigi ja koolis oli ka neid, kes rahvusvahelistelt võistlustelt medaleid tõid. Kellelgi ei käinud vanemad koolis sellest rä

Su näide ei ole adekvaatne, sest kes teid sinna olümpiaadile saatis, ikka kool, ja see tähendab, et kool teab ka tulemusi niikuinii.
Siin käib ilmselt jutt mingist hobiga seotud saavutusest. Aga jah, kui laps ei taha, siis ei räägi.
Teisalt lapsele võiks selgitada, et igasugune edu, ükskõik, mis valdkonnas, teeb temast huvitavama inimese ja sellistel on mitmeid eeliseid edaspidises elus. Kui teised neist ei tea, siis ta annab juba mängu alguses osa kaarte vastasmängijatele. Mida erilisem ja sotsiaalsem inimene, seda lihtsam on tänapäeval läbi lüüa, elu lihtsalt on selline.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Teisalt lapsele võiks selgitada, et igasugune edu, ükskõik, mis valdkonnas, teeb temast huvitavama inimese ja sellistel on mitmeid eeliseid edaspidises elus. Kui teised neist ei tea, siis ta annab juba mängu alguses osa kaarte vastasmängijatele. Mida erilisem ja sotsiaalsem inimene, seda lihtsam on tänapäeval läbi lüüa, elu lihtsalt on selline.

Jah, sellele mõtlesin ka – et ta peab, lihtsalt peab harjuma sellega, et inimesed kiidavad ja panevad tähele, kui midagi saavutad – saavutustel pole mingit mõtet ju, kui neist ei räägita. Kuidagi peab ju laps õppima ka teiste tähelepanuga toime tulema.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tuleb küll austada lapse soovi, kuid samas võiks lapsega vestelda sel teemal, et tänapäeval on elus läbi löömiseks ikka vaja natuke enesekiitmist ja oma saavutuste esiletoomist. Igasugustel vestlustel (ka gümnaasiumi sissesaamisel, töövestlustel jms) tasub neist asjadest rääkida, CV-sse kirja panna jne – annab alati plusspunkte. Liiga tagasihoidlikud inimesed võivad jäädagi tahaplaanile ja lõpuks jõuavad vähemvõimekamad aga häälekamad enesekiitjad neist parematele positsioonidele.
Kui ta ei taha, et sina seda teeks, äkki ta räägiks ise klassijuhatajale?

Samas teine äärmus on ka tobe, kus “lapsstaaride” (nt kohalikel lauluvõistlustel mõnikord esikolmikusse jõudjate) vanemad teevad neile FB-s staarilehekülgi, saadavad massiliselt kutseid neid “laikima” ja teevad siis sinna “mina”-vormis totraid postitusi, justnagu laps ise oma saavutustega hullult uhkeldaks.

Please wait...
Postitas:
Kägu

saavutustel pole mingit mõtet ju, kui neist ei räägita.

Kas sellel kõnealusel saavutusel ei olnud tõesti siis muud väärtust lapse arenemisel, ettevalmistamisel ja osalemise kogemuse osas jne…? Ainult siis omandab see väärtuse kui kuhugi kooli autahvlile pannakse, see on sinu sõnum?

Please wait...
Postitas:
Kägu

saavutustel pole mingit mõtet ju, kui neist ei räägita.

Kas sellel kõnealusel saavutusel ei olnud tõesti siis muud väärtust lapse arenemisel, ettevalmistamisel ja osalemise kogemuse osas jne…? Ainult siis omandab see väärtuse kui kuhugi kooli autahvlile pannakse, see on sinu sõnum?

Ää pää mää, ausalt. Kui sul on norimistuju ning sa ei adu päris hästi, millest teema on, siis õienda hoopis kodus lapse, koera või mehega. Ma ei vaja neid targutusi ja heietusi, tõsiselt.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ää pää mää, ausalt. Kui sul on norimistuju ning sa ei adu päris hästi, millest teema on, siis õienda hoopis kodus lapse, koera või mehega. Ma ei vaja neid targutusi ja heietusi, tõsiselt.

Sinu pudikeelest ei saanud aru, aga tõepoolest ei saa ju ringi käia jutuga ja veel lapsele sisendada, et “saavutustel pole mõtet kui neist ei räägita”!

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jah, sellele mõtlesin ka – et ta peab, lihtsalt peab harjuma sellega, et inimesed kiidavad ja panevad tähele, kui midagi saavutad – saavutustel pole mingit mõtet ju, kui neist ei räägita. Kuidagi peab ju laps õppima ka teiste tähelepanuga toime tulema.

Ei pea harjuma asjaga, mis sulle ei meeldi. Saavutused on tähtsad inimesele endale, mitte kiidukoorile selle kõrval.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ei pea harjuma asjaga, mis sulle ei meeldi.

Ah, see on nihuke niisama ilus jutt. Kui inimene tegeleb huvialaga, kus konkureeritakse teistega, siis peab küll harjuma sellega, et teised sulle hinnanguid (nii kiitvaid kui halvustavaid) annavad. Alternatiiviks on huvialast, elust, ühiskonnast loobumine ja omaette metsa elama minek. Seal ei pea ühiskonna tähelepanuga arvestama. Ja kui maast madalast ei harjuta ennast selle tähelepanuga, ei võta seda kui paratamatust, siis võibki just nii juhtuda – et inimene tähelepanu vältimiseks ei realiseeri oma potentsiaali, jätab pingutamata, et mitte esimeseks tulla, jätab õppimata, et mitte parim olla, jätab karjääri tegemata, et mitte silma paista. Nii ei peaks asjad käima.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minugi laps on huviringi kaudu osalenud rahvusvahelistel konkurssidel ja saanud väga häid kohti, aga kool ei ole koht, kuhu ma peaks saatma teavet. Klassijuhataja teab, kuna on selleks vaja koolist vabastust, kui sõidame osalema.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ah, see on nihuke niisama ilus jutt. Kui inimene tegeleb huvialaga, kus konkureeritakse teistega, siis peab küll harjuma sellega, et teised sulle hinnanguid (nii kiitvaid kui halvustavaid) annavad. Alternatiiviks on huvialast, elust, ühiskonnast loobumine ja omaette metsa elama minek. Seal ei pea ühiskonna tähelepanuga arvestama. Ja kui maast madalast ei harjuta ennast selle tähelepanuga, ei võta seda kui paratamatust, siis võibki just nii juhtuda – et inimene tähelepanu vältimiseks ei realiseeri oma potentsiaali, jätab pingutamata, et mitte esimeseks tulla, jätab õppimata, et mitte parim olla, jätab karjääri tegemata, et mitte silma paista. Nii ei peaks asjad käima.

No see on ikka täielik jura, mis sa siin kirjutad. Lõpeta palun nüüd oma lapse survestamine ja las ta naudib oma hobi. Küll siis tulevad saavutused ka edaspidi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Normaalses elus peaksid võistlema saavutused, looming, teadmised, tulemused. Mitte miski ei õigusta inimese toppimist üldise tähelepanu alla. Kindlasti teavad ka teemaalgataja lapse saavutusega seotud inimesed sellest, aga koolil või suvalistel inimestel pole sellega mingit asja. Ema tahab nautida tubli lapse ema tähelepanu, laps tahab nautida teadmist, et ta suutis midagi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu laps saab oma huvialaga seotud hinnangud rahvusvaheliselt žüriilt, seega piisab sellest, mis hinnanguid peaks ta saama kooli kodukalt?

Please wait...
Postitas:
Kägu

No see on ikka täielik jura, mis sa siin kirjutad. Lõpeta palun nüüd oma lapse survestamine ja las ta naudib oma hobi.

Ma ei ole oma last survestanud. Ja see ei ole jura, vaid elu ise. Kui sul pole kokkupuudet foobiatega, mille pärast olulised asjad tegemata jäävad, siis muidugi sa ei mõista mu juttu. Minul on need kogemused olemas.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma ei ole oma last survestanud. Ja see ei ole jura, vaid elu ise. Kui sul pole kokkupuudet foobiatega, mille pärast olulised asjad tegemata jäävad, siis muidugi sa ei mõista mu juttu. Minul on need kogemused olemas.

Sinul on foobiad. Kas sellest peab järeldama, et ka su lapsel on? Siis palun otsi mõni spetsialist, kes aitaks. Põhikooli vanema osa laps võib ka lihtsalt tunda piinlikkust liiga agara ning korraldava vanema üle.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina austaks lapse soovi ja kooli/sõpradele ei teataks. Selline jõuline tähelepanu keskmesse lükkamine kellegi teise poolt, kui laps ise tagasihoidlikum, võib tekitada veel rohkem kinnisemaks mineku.
Meil tuli sel talvel see täitsa jutuks, et (huvialade jms) autahvlile pildi saamiseks mõned lapsevanemad teatavad ka lapse igast koolivälisest väiksemastki edusammust. Ta pilti sinna ei sooviks (see tähelepanu oleks liiast) ja minu, kui lapsevanema, sekkumist peaks ülepingutatuks. Kuigi meil klapp hea, siis vanemate sekkumist sellistesse situatsioonidesse ei peeta kõige paremaks. Tegelikult mäletan isegi ja emaga on olnud juttu minu kooliajast, et oli ka minul lauseid, et parem ära hakka minu kooliasjadesse/koolisuhtlustesse sekkuma.
Teine asi on vaikselt ja tasapisi siiski arutada, harjutada, suunata vajadusel hakkama saama tähelepanu keskmes olemise ja oma tugevamate külgede väljatoomisega. Kui ise enesekindlam, küll oskab ja suudab vajadusel oma oskusi ka välja tuua.

Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 37 )

Esileht Koolilaps Kui laps saavutab midagi suurt …