Esileht Väikelaps kui lapsel “pole aega” söögitoolis istumiseks

Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )

Teema: kui lapsel “pole aega” söögitoolis istumiseks

Postitas:

On kellelgi vele olnud selline laps, kes ei suud asüüa koha peal istudes vaid peab seda jooksupealt tegema?

Meil on lasp 1a3k, toeta püsti tõusma hakkas 9kuuselt, iseseisvalt kõndima 10kuuselt. Natuke peale seda on meil söögiaegadega igavene jant, laps lihtsalt ei suuda paigal istuda. Tõuseb koguaeg püsti. No hea küll, panime siis rihmaga kinni, et ta ei saaks püsti tõusta + ohutus ka, kuna vahepeal pean 3aastase laspe “teenindamiseks” lauast tõusma, et ta siis sel ajal end välja ei kukutaks. Kui ikka väga vingus, siis tõstsin söögitoolist välja ja kõik, rohkem süüa ei saa.

Algul siis oligi nii, et portsud olid väikesed. Aga siis polnud ka väga mure, kuna sai nagunii veel rinda. Nüüd aga ei saa enam mõnda aega päeval rinda ja sama taktikat jätkates toidu kogused aina kahanesid ja kahanesid. Nüüd lõpuks peale 4-5 kuud vastu punnimist lõin käega ja ongi nii – kui enam ei taha söögitoolis istuda, siis tõstan välja ja jookseb siis ise vahepeal minu juurde ampsu saama. Laps tahab süüa küll normaalseid koguseid, aga pole aega paigal istumiseks.

Etriti hull on peale lõunaund. Sööb 11.30 paika, magama 12 ja magab umb 3 h. Võiks ju olla näljane. Aga kui suht kohe ta sööma tõstan, on kisa. No ootan siis natuke, lasen tal toibuda unest ja natuke mängid. Ütleme, et kell 16 siis üritan oodet anda, ikka häda, sest segan tema mängimist. Korra katsetasin, et toimis söömine lastealua taga, kui istus madalal toolil ja sai vahepeal püsti tõusta ja ringi kõndida….aga kuna me enamuse ajast ikka sööme samaaegselt, siis ma ei taha ju kogu pere söögiaegasid lastelaua taha suunata, seda enam et me ei mahu sinna ära 😀

On veel kellelgi selline rüblik, et ei õpigi paigal olles sööma?

Siinkohal lisan ka seda, et alates ajast, kui ta oli umb 3kuune, pidin teeda imetama kinnise ukse taga täielikus vaikuses, muidu ta ei suutnud ka süüa ja pidi hoopis ringi vaatama, et mis toimub….

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 08.02 13:16; 08.02 14:56; 08.02 21:11; 09.02 21:33; 12.02 20:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tuttav lugu, meil on selja taga okkaline tee. Kuna meil oli tegu tugevalt alakaalulise lapsega, kes oli ka füüsiliselt meeletult aktiivne, siis ma ei saanud suhtuda, et ah, las siis olla, ega laps end nälga jäta. Jätab küll ja kuidas veel. Kindlasti ei tohtinud ükski söögikord liiga kasinaks jääda, muidu sõi järgmisel korral veel vähem. Arstide-spetsialistide kullipilk jälgis meie menüüd ja koguseid, korduvalt käisime toitumisnõustaja juures ka. Või noh, psühholoogi juures, kelle spetsialiteet on toitumine.

Seega – ma ju TEAN, et rahulik ja meeldiv õhkkond, kenasti kaetud laud, kogu pere sööb, telekas kinni ja tegelda tulebki ainult söömisega, on olukord, milline peab söögikord olema. Teoorias kena, aga ei toiminud. Kui aastane laps kaalub 7 kilo, siis nagu eriti ei mõtle ka, mis on kasvatuslikult õige, vaid püüad toitu igasuguste nippidega sisse sööta. Mina andsin söögi ajal kätte mingi uue jubina, sel ajal kui ta seda uuris, tegi suu automaatselt lahti ja sain toitu sisse lükata. Mõnikord oli jubinaks väike teekannuke, mille kaant sai peale panna ja ära võtta, teine kord mingi muu asi, mida sai klõpsutada, aga midagi pidi käes olema, kuhu ta oma tähelepanu suunas. Muidugi sai ta ka ise süüa, aga see tähendas päris korraliku lödistamist, mis mind esteetiliselt ei häiri, küll aga fakt – kõhtu ei jõua kuigi palju, sundis mind ikka teda päris kaua ise toitma. Väga ekstreemsetel kordadel, kui laps ainult vingerdas ja suud lahti ei teinud, panin arvutist multika mängima. Seda ei soovita, isegi kasutasin seda harva, aga ikkagi – ka siis tegi automaatselt suu tegi ja sõi, nii et saime mõnegi söögikorra nii ühele poole.
Tunnen teema-algataja kirjeldusest palju tuttavat ära ja soovin jõudu, sest söömine on vaid üks asi, mis nii aktiivsete rüblikutega on keeruline.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

mul samamoodi, väikse sünnikaaluga ja aktiivne laps.
meil läks paremaks, kui laps hakkas lasteaias käima, seal just kurdeti, et püsib kaua lauas ja naudib. kodus ei saanud mitte kunagi kauem kui viis minutit. ainult et suurem nälg kustutada, ja siis kohe mängima ja askeldama.
teiste lastega koos harjubki ehk kõige paremini, lasteaias niikuinii eriti ei lasta omavolitseda.

praegu sai just 3 aastaseks, ja kaalub 11kg, alles nüüd hakkab pisike rasvapolster tekkima, sest on õppinud sööki nautima. saan öelda ainult, et läheb mööda, ja peab distsiplineerima, et ongi nii, et koristad söögi ära, siis natuke hakkab taipama, et keegi tal lusikaga päev otsa järel ei jookse (nii nagu ma siiski, piinlik tunnistada, alguses tegin). magustoit ka motiveerib, jogurt või puuviljapüree/puuvili, siis sööb ikka oma söögi või kokkuleppelise koguse, kui pole sugugi lemmik.

iseenesest ju hea, et laps on aktiivne, uudishimulik ja elurõõmu täis, kuigi erinevatel perioodidel võib olla kasvatamisel raskusi.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 08.02 14:33; 08.02 20:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

no õnneks ma ei pea ise lusikaga järel jooksma, ta ikka tuleb ise joostes mu juurde, endal nägu naeru täis 🙂 Ma lihtsalt pean jääma lauda istuma ja ootama. Ja tõesti, ka meil on perearst lisatoiduga alustamisest saadik rääkinud “pange ikka võid igalepoole” – juttu 😀 Kuigi minuarust pole ta nüüd nii megakõhna, kuigi kaaluiive alumises servas (samas ikka normi vahemikus, seega pole vahet, kummas servas).

Aga asjal on ka positiivne külg. Suurem laps on mul pirtsakas, köögiviljad on algusest peale ära põlanud ja ideaalis sööks ainult makarone ja praemuna. Aga nüüd viimastel päevadel tahab ka pisema eeskujul “jooksupealt” saada ja siis läheb kaubaks kõik, isegi lage lillkapsas maitses hästi 😀 Ehkhakkavad mingi hetk ka siis maitsema, kui peab ise oma koha peal sööma 😀 Õnneks nooremale maitseb enam-vähem kõik, kui saab vaid samal ajal ümber laua joosta 😀

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 08.02 13:16; 08.02 14:56; 08.02 21:11; 09.02 21:33; 12.02 20:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil loobus laps söögitöölis istumisest 8kuuselt. Sel hetkel hakkas iseseisvalt tõusma ja oligi kogu lugu. Ma ei sundinud ka, istus süles, hiljem tavatoolis.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul samasugune pirtsakas laps olnud kaaluiibe alumises osas ja nii kui jalad alla sai, siis paigal kaua ei suutnud püsida. Eriti tegevustel, nagu söömine, mis talle ei meeldinud. Panin samuti tooli kinni, otsisin erinevaid sööke, mida on nõus kauem sööma – väga valiv laps, aga ei saanud nälga kah jätta. Eriti mures olid vanavanemad, kes olid hoides alati paanikas, et laps jääb nälga ning muidugi toideti küpsiseid jms sisse seetõttu ning see lõppes mitmeid kordi kõhukinnisusega.
Isegi vahetasime söögitooli välja – tavalise tooli sellise restoranimoodi tooli vastu, kuna mingi aeg tundus, et meeldib rohkem. Ja nii toimetasime kuni lasteaiani – lasteaias hakkas koos teiste lastega ilusti istuma, teiste eeskujul täiesti selliseid toite sööma, mida kunagi pole suu sisse võtnud. Muidugi on siiani natuke valiv toiduga, kuid on tekkinud lemmiktoidud, mida suudab nö lõpuni süüa. Nüüd kolmesena istub juba suurte inimeste söögitoolis ning loomulikult püsib ta seal kauem, kui ka teised samal ajal söövad laua taga.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

meil ka ei tahtnud juba enne 1,5 a saamist enam üldse söögitoolis istuda, ainult suurte toolil istub, kui sööb ja seal püsib hästi paigal.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu kõik kolm last on samas vanuses toolist välja roninud. Toitmata ma selles vanuses küll ei jäta. Võtan enda sülle ja proovin toita. Kui see ka ei õnnestu, siis panen tavalise tooli peale põlvitama ja lauale kausi ette. Tükilist toitu lasen tal endal kätega süüa. Pudruga on nii ja naa. Annan nt pisikesed võileivakuubikud taldrikuga ette ja ise üritan putru vahele pista.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 08.02 19:36; 08.02 22:03; 12.02 21:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Õudne lugemine. Lastel lastakse ikka nii pähe istuda… Laps on kodu peegel ja sealt tulevad ka lauakombed. Kohati tekitavad emad ise lastele liigse sahmerdamisega söögihäireid (koos üleüldise kasvatamatusega). Lasteaias ja külas saavad lapsed hästi hakkama, aga kuna ema on söömisest tekitanud midagi tsikuselaadset, siis ei saa laps kodus lihtsa söömisprotseduuriga hakkama.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Õudne lugemine. Lastel lastakse ikka nii pähe istuda… Laps on kodu peegel ja sealt tulevad ka lauakombed. Kohati tekitavad emad ise lastele liigse sahmerdamisega söögihäireid (koos üleüldise kasvatamatusega). Lasteaias ja külas saavad lapsed hästi hakkama, aga kuna ema on söömisest tekitanud midagi tsikuselaadset, siis ei saa laps kodus lihtsa söömisprotseduuriga hakkama.

väga ennatlik ja ebaõiglane järeldus. siin on konkreetselt juttu lastest, kes on madala kaaluiibega, ja emadest, keda sageli arstide poolt lisaks asjatult muretsema pandud. ma tahaks näha, kuidas ise sellises olukorras käitud, või mis nõu annaksid oma tütrele, kui ta emana oma lapsega samas olukorras oleks.

väga raske on lasta lapsel end nälga jätta, kui parajasti arengumoment, kus mäng on paeluvam kui söök.
kui oleksid hoolega lugenud, oleksid ka märganud, et igas neis kodudest valitseb vägagi kena lauakultuur – pere sööb koos ühe laua taga – tõenäoliselt tead, et see pole enam igas peres iseenesestmõistetav.

tegemist on faasiga aktiivsete laste varases lapsepõlves, millest kõik välja kasvavad. samas peres pole ka tingimata kõik lapsed samasugused ja sama temperamendiga, pole vaja näpuga näidata ja eeldada, et on kasvatuse viga.
anna siis parem nõu, kuidas olukorda teisiti lahendada, siis oleks su kommentaarist kasu.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 08.02 14:33; 08.02 20:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Õudne lugemine. Lastel lastakse ikka nii pähe istuda… Laps on kodu peegel ja sealt tulevad ka lauakombed. Kohati tekitavad emad ise lastele liigse sahmerdamisega söögihäireid (koos üleüldise kasvatamatusega). Lasteaias ja külas saavad lapsed hästi hakkama, aga kuna ema on söömisest tekitanud midagi tsikuselaadset, siis ei saa laps kodus lihtsa söömisprotseduuriga hakkama.

Oioi, kui piinlikult rumal kommentaar. Ära edaspidi võta sõna teemadel, mida sa ei valda. Väikelaste düsfaagia on palju keerulisem probleem kui mingi “ema teeb kodus tsirkust”. Õudne lugemine on hoopis sellised kommentaarid, inimene konkreetselt lahmib oma rumalust teistele kaela ja jääb veel tarkust ülegi…

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Õudne lugemine. Lastel lastakse ikka nii pähe istuda… Laps on kodu peegel ja sealt tulevad ka lauakombed. Kohati tekitavad emad ise lastele liigse sahmerdamisega söögihäireid (koos üleüldise kasvatamatusega). Lasteaias ja külas saavad lapsed hästi hakkama, aga kuna ema on söömisest tekitanud midagi tsikuselaadset, siis ei saa laps kodus lihtsa söömisprotseduuriga hakkama.

Tead, esimese lapsega arvadin ka, et kõik on puha kasvatuse asi, kujutasin ette, kui tubli ema ma olen jne. Oh mind naiivset. Näiteks – esimesega ei olnud meil vaja ühtegi kapilukku, 2-3ndl dressuuri ja kõik. Teisega viskas peale 3 kuud üld ja lukud läksid peale. Söögitooli rihmasid pidasin ohtlikuks, no kui lämbumine. Nüüd kasutusel, et laps end välja ei kukutaks. 4 kuud lõpetasin lapse söögikorra, kui püsti tõusis, neist viimased 2 ei saa ta ka rinda enam. Toiduportsud kasvamise asemel kahanesid. Telekas on kinni, laual pole ühtki kõrvalist asja, sööme koos jne . Nagu õpikus, sest minu jaoks on see iseenesest mõistetav.

Aga võibolla istus laps mulle juba 3kuuselt pähe, kui ta suurema õe juuresolekul enam rinda ei võtnud. Kas oleksin pidanud juba siis jätma lapse nälga, et muidu istub pähe?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 08.02 13:16; 08.02 14:56; 08.02 21:11; 09.02 21:33; 12.02 20:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Õudne lugemine. Lastel lastakse ikka nii pähe istuda… Laps on kodu peegel ja sealt tulevad ka lauakombed. Kohati tekitavad emad ise lastele liigse sahmerdamisega söögihäireid (koos üleüldise kasvatamatusega). Lasteaias ja külas saavad lapsed hästi hakkama, aga kuna ema on söömisest tekitanud midagi tsikuselaadset, siis ei saa laps kodus lihtsa söömisprotseduuriga hakkama.

Ah, võta vabamalt.
Mul on kolm last. Kahe vanemaga pole enam mingeid kombeprobleeme.
Mina ei suuda võtta elu umbtõsiselt, nii et õhku ka vahele ei mahu. Ma ei suuda olla järjekindlalt korralik õpikuvanem.
Mulle meeldib lähtuda olukorrast, vajadustest jne.

Minugi lapsed on kõhnakesed. Tüdruk oli aastaselt vaid 8 kilo. Tegin mida iganes, et ta sööks.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 08.02 19:36; 08.02 22:03; 12.02 21:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu tüsruk selles vanuses päris nii hull polnud, aeles küll seal söögitoolis, aga saime hakkama. Alakaalulisuse probleemi ka polnud, Aga nüüd, kus ta on 4-a, on lihtsalt nii väsitav, kuidas ta söögilaua ääres lihtsalt aeleb, pidevalt jookseb kuskile midagi võtma-tooma, keerutab, rapsib peaga, no täiega püsimatu. Ta on mitmel korral lihtsalt toolilt põrandale ka kukkunud, no täiesti hull. Nii et – ega seda ei tea, kas see rabistamine mööda läheb niipea, aga usun, et selleks ajaks, kui täiskasvanud on, enam niimoodi ikka ei rabele söögilaua ääres. 😉

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ilmselt kui isu ja kaaluiive on tõesti väga madal, siis on teisiti, aga mulle aktiivsete laste emana tundub söögitooli kinnipanek utoopia mis tahes eas. Esimesed paar kuud pärast käimahakkamist sõidki püstijalu madala laua pealt, paistis, et nii on neil mugavam toimetada (siis oli ka suurem ise söömise harjutamine). Umbes aastaselt hakkasid sööma suure laua taga suurel toolil ise sinna ronides. Pärast 1,5a on ka ringijooksmine vähemaks jäänud. Isu üle nad muidugi kurta ei saa.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 09.02 13:53; 12.02 19:32;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ilmselt kui isu ja kaaluiive on tõesti väga madal, siis on teisiti, aga mulle aktiivsete laste emana tundub söögitooli kinnipanek utoopia mis tahes eas. Esimesed paar kuud pärast käimahakkamist sõidki püstijalu madala laua pealt, paistis, et nii on neil mugavam toimetada (siis oli ka suurem ise söömise harjutamine). Umbes aastaselt hakkasid sööma suure laua taga suurel toolil ise sinna ronides. Pärast 1,5a on ka ringijooksmine vähemaks jäänud. Isu üle nad muidugi kurta ei saa.

Aga kas siis ulatusid suurelt toolilt või hoopis baaripukimoodi tool? Meil 3a lapselgi nö juuksed toidu sees veel, 2a oli padi istumise all. Olen ka ise sellele mõelnud, aga ma tahan, et ta pigem sööks ise, mitte et mina toidan teda ????

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 08.02 13:16; 08.02 14:56; 08.02 21:11; 09.02 21:33; 12.02 20:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ehk on see veidi teemast mööda, kuid lugedes tuli mulle meelde mõne aja tagune vaatepilt mänguväljakul. Laps, umbes 2-3 aastane kiikus. Tema selja taga oli meesterahvas, eeltatavalt isa, kes lükkas hoogu ja tema ees kausi ja kahvliga ema, kes iga kord kui kiik lapsega liikus tema suunas, pistis talle toitu suhu. Olen ise olnud ka hädas kehva isuga lapsega ja tean, et see on üsna frustreeriv. Aga kas on õigem hajutada lapse tähelepanu, et ta miskitki sööks või võtta omaks seisukoht, et kui nälg on, küll siis sööb?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga kas siis ulatusid suurelt toolilt või hoopis baaripukimoodi tool? Meil 3a lapselgi nö juuksed toidu sees veel, 2a oli padi istumise all. Olen ka ise sellele mõelnud, aga ma tahan, et ta pigem sööks ise, mitte et mina toidan teda ????

Suurelt toolilt enam-vähem ulatusid, kuigi pole suurt kasvu. Vanaema juures saavad padja istumise alla.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 09.02 13:53; 12.02 19:32;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ehk on see veidi teemast mööda, kuid lugedes tuli mulle meelde mõne aja tagune vaatepilt mänguväljakul. Laps, umbes 2-3 aastane kiikus. Tema selja taga oli meesterahvas, eeltatavalt isa, kes lükkas hoogu ja tema ees kausi ja kahvliga ema, kes iga kord kui kiik lapsega liikus tema suunas, pistis talle toitu suhu. Olen ise olnud ka hädas kehva isuga lapsega ja tean, et see on üsna frustreeriv. Aga kas on õigem hajutada lapse tähelepanu, et ta miskitki sööks või võtta omaks seisukoht, et kui nälg on, küll siis sööb?

Iga lapse puhul see ei kehti, et kui nälg on, siis sööb. Näiteks minu laps vaevalt püsib alumisel kasvukõveral. Võibki olla päevi söömata ja iga kalor loeb. On juba mitu vitamiinide süstikuuri saanud, sest analüüsid ei olnud korras. Kiigu peal muidugi ei toida, aga näiteks ekraani ees küll, kui on juba mitu toidukorda vahele jäänud. Kes murega ise kokku puutunud pole võibki edasi arvata, et laps on rikutud ja ema loll, ei oska lapsele õigeid söögikombeid õpetada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ehk on see veidi teemast mööda, kuid lugedes tuli mulle meelde mõne aja tagune vaatepilt mänguväljakul. Laps, umbes 2-3 aastane kiikus. Tema selja taga oli meesterahvas, eeltatavalt isa, kes lükkas hoogu ja tema ees kausi ja kahvliga ema, kes iga kord kui kiik lapsega liikus tema suunas, pistis talle toitu suhu. Olen ise olnud ka hädas kehva isuga lapsega ja tean, et see on üsna frustreeriv. Aga kas on õigem hajutada lapse tähelepanu, et ta miskitki sööks või võtta omaks seisukoht, et kui nälg on, küll siis sööb?

Mänguväljak on ju hoopis teine teema, see võis seal olla niisama nalja tegemine ja ei peegelda üldse kodust olukorda.

Nt käin poisiga ujumas ja peale seda enamus emasid toidavad oma lapsi mängu keskel, söögitoole on 2, aga lapsi teinekord 5-6.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 08.02 13:16; 08.02 14:56; 08.02 21:11; 09.02 21:33; 12.02 20:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ehk on see veidi teemast mööda, kuid lugedes tuli mulle meelde mõne aja tagune vaatepilt mänguväljakul. Laps, umbes 2-3 aastane kiikus. Tema selja taga oli meesterahvas, eeltatavalt isa, kes lükkas hoogu ja tema ees kausi ja kahvliga ema, kes iga kord kui kiik lapsega liikus tema suunas, pistis talle toitu suhu. Olen ise olnud ka hädas kehva isuga lapsega ja tean, et see on üsna frustreeriv. Aga kas on õigem hajutada lapse tähelepanu, et ta miskitki sööks või võtta omaks seisukoht, et kui nälg on, küll siis sööb?

Mina hajutasin tähelepanu, innustasin, toitsin kui vaja, sest alternatiiv oli tunde näljast röökiv laps, kes keeldus kategooriliselt toidust.
Paljud lapsed harjuvad näljaga ja söövad järjest vähem ja vähem. Laste puhul kahjuks alati ei kehti, et nälga nad ennast ei jäta.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 08.02 19:36; 08.02 22:03; 12.02 21:29;
To report this post you need to login first.
Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )


Esileht Väikelaps kui lapsel “pole aega” söögitoolis istumiseks

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.