Esileht Ajaviite- ja muud jutud Kui mõni “vandenõuteooria” hakkab osutuma tõeks – auk Estonias

Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 106 )

Teema: Kui mõni “vandenõuteooria” hakkab osutuma tõeks – auk Estonias

Postitas:
lehmalellepoeg

Nimede segaduse peale mõtlen mina, et ehk mõni pääsenu lihtsalt loetles neid, kes olid tema reisikaaslased – et keda oleks tema arvates vaja otsida. Ja nii need said kogemata kirja kui pääsenud.

Et mõne pääsenu reisikaaslased olid mingil viisil kapten ja tantsutüdrukud ja need teised inimesed? Ja päästetu pidi oma nime ise ju ütlema, ma hästi ei usu, et lasti mingitel inimestel suvaliselt nimesid üles lugeda.

+22
-2
Please wait...

Postitas:
preili567

Kuskil saates (vist Henrik Evertssoni dokumentaalsarja saates) ju isegi osutati majale (mitte valitsuse, vaid julgeoleku/riigikaitse) Rootsis kust seda mätsimist juhitakse.

Eks see vorst vorsti vastu käib, jõuetu eesti vaikib ehk niisama, argusest.

Kas meie uurimisvastased on millestki teadlikud või on nad lihtsalt harjunud olema igasuguse avalikustamise vastu (Randpere, Ligi)?

Aga huvitav, mis nüüd on muutunud, et suvalised sinna nuuskima lastakse?

Huvitav jah, Ligi enda vend hukkus seal!

+8
0
Please wait...

Postitas:
ilushelena

Ametliku versiooni kohaselt ei toimunud ju Estonial ka mingit relvavedu.

Toimus küll. Tsiteerin lõpparuannet:

Komisjonile teadaolevalt toimusid sõjatehnika väljaveod 14. ja 20. septembril 1994 parvlaevaga Estonia Eesti Vabariigi territooriumilt Rootsi Kuningriiki. Vedusid korraldas Rootsi sõjaväeluure MUST.

https://www.riigikogu.ee/wpcms/wp-content/uploads/2015/03/estkomiaruanne.pdf

+14
-1
Please wait...

Postitas:
Robot

Mina mõtlen, et helistada võis ka keegi pahatahtlik – tegi enda arvates nalja. Või keegi uudishimulik, kes tahtis näha, kas ja kuidas vanemad reageerivad. Kõlab väga kohutavalt, aga välistada ju ei saa. Igasugu haigeid inimesi on olemas. Ja vanematele andsid sellised kõned muidugi lootust.

Väga, väga kahju on neist vanadest. Aga muidugi ka kõikidest teistest, kes oma lähedased kaotasid.

[/quote]
Kuskil jäi silma, et peretuttav ütles, et kõnesid sai ka vastasmajast kavaler vms.

+9
0
Please wait...

Postitas:
tedret2pid

Üks kaksikõdedest oli öelnud pääsemisel oma eesnimeks hüüdnime, mis oli kasutusel ainult peresiseselt ja mida teised ei teadnud. Nii rääkis õdede isa peale õnnetust, kahjuks linki enam ei leia.

+15
-2
Please wait...

Postitas:
ilushelena

SL Õhtulehe käsutuses on 30 septembril 1994 Rootsi saatkonnast Tallinnas Stockholmi saadetud faks pealkirjaga «M/S Estonia: Rootsi viidud ellujäänud».

Toonane suursaadik Lars Grundberg kirjutab: «Tiina Müüri kohta, keda mainiti meie 453-s, teatab siseministeerium, et ta on päästetud ja endast teada andnud, kuid ei ole veel Tallinna jõudnud. Pihti kohta aga pole veel andmeid.»

Samas väidab suursaadik Stockholmi saadetud faksis, et siseministeeriumis on koostatud reisijate ja ellujäänute nimekiri. «Vaatasime selle täna koos nendepoolse kontaktisikuga läbi ja tegime parandused meile teadaolevatest andmetest lähtudes. Täna hiljem jõuab meieni uus, parandatud versioon, mille siis edastame.»

Faks on teele läinud kell 12.30.

Kadunud helistasid koju?

Tiina Müüri vanemad Kalev ja Urve Beek on faksist teadlikud. «Pärast faksiga tutvumist võtsin siseministeeriumiga ühendust ning sain teada, et Tiina peaks juba sisuliselt koju jõudnud olema. Kui ütlesin, et elan tütrega ühes korteris ning pole millegipärast teda kohanud, hakati mingeid erinevatele versioonidele toetuvaid muinasjutte rääkima ning selget vastust Tiina saatuse kohta ei tulnudki,» räägib Kalev.

https://www.ohtuleht.ee/169061/paasenud-et-jaljetult-kaduda

+9
0
Please wait...

Postitas:
ilushelena

Esimestel päevadel pärast Estonia hukkumist 28. septembril 1994 oli Kalev Vahtrase nimi päästetute kirjas. Kalevi abikaasa Ruth Vahtras otsis teisi laevapere liikmeid ja nemadki kinnitasid, et Kalev on Soomes Turu haiglas. Ruth sõitis Soome ja seal öeldi talle, et tema mees viidi Rootsi. Pärast pikki telefonikõnesid kinnitati hoopis muud: Kalev Vahtrase surnukeha olevat leitud merest, talle näidati fotot ning Ruth Vahtras tundis oma abikaasa ära. Hiljem tõi Kalevi vend surnukeha Eestisse. Kui siin kirst lahti tehti, oli vend šokeeritud: surnukehal olid noahoopide jäljed ning lõikehaavad. Neid märkas ka Ruth, kelle sõnul oli tema meest piinatud ja pekstud. Kuid surmatunnistus nendib kiretult: uppunud Läänemeres. Seejärel palus Ruth Vahtras selgitusi Soome ekspertidelt, kes kinnitasid, et haavad võisid tekkida pärast uppumist, kui lained kandsid surnukeha rannakaljudele. Kuid see selgitus ei ole tõenäoline – Ruth Vahtrasele toodi tema mehe rõivad, mis olid terved, kuid verised. Võimatu, et kaljud vigastasid surnukeha, aga jätsid rõivad terveks. Sama võimatu, et uppunu rõivad on verised. Mulle kinnitas juba siis Estonia kokk Peeter Palgunov, et ta oli Vahtrasega samal päästeparvel. Neid sõnu kinnitab ka see, et Kalev Vahtrase nimi on Turu haigla ravialuste kirjas, mõõdetud oli tema temperatuuri, mis oli normaalsest madalam. See tundus kummaline ja meenus, kui viis aastat hiljem Silver Linde mulle rääkis, et oli Turus Vahtrasega samas palatis. Nad olid vestelnud. Vahtrasel ei olnud mingeid vigastusi.

https://www.ohtuleht.ee/119411/jutta-rabe-jatkab-meremehe-salaparase-surma-uurimist

+24
0
Please wait...

Postitas:
billa

Minu jaoks on kõige kummalisem see, et kõik Estonia hukuga seotud dokumendid salastati 70-aastaks.

Miks peaks laevahukuga seonduv olema riigisaladus? Ja miks just seitsmekümneks aastaks? Juhul kui uurimise huvides oleks olnud vaja alguses ajakirjandus ja avalikkus asjast eemal hoida, oleks võinud ju salastada üheks aastaks või kaheks, aga mitte seni, kuni kõik need, kel laeval olnutega isiklik side oli, vanadusse on surnud.

Riigisaladuseks tunnistatakse ainult see teave, mis on seotud riigi julgeolekuga, seega midagi pidi Estonia huku juures mäda olema. Ühtlasi ütleb seadus:

Igal juhul on keelatud tunnistada riigisaladuseks teavet:

2) loodusõnnetuse, katastroofi või muu eriolukorrast tuleneva sündmuse ja selle tagajärje kohta

Ehk kui laev läheb tormi tõttu põhja (loodusõnnetus/katastroof), siis seda infot on KEELATUD tunnistada riigisaladuseks. Ometigi on Estonia hukuga seotud dokumendid kuulutatud riigisaladuseks.

+32
-1
Please wait...

Postitas:
lehmalellepoeg

Minu jaoks on kõige kummalisem see, et kõik Estonia hukuga seotud dokumendid salastati 70-aastaks.

Miks peaks laevahukuga seonduv olema riigisaladus? Ja miks just seitsmekümneks aastaks? Juhul kui uurimise huvides oleks olnud vaja alguses ajakirjandus ja avalikkus asjast eemal hoida, oleks võinud ju salastada üheks aastaks või kaheks, aga mitte seni, kuni kõik need, kel laeval olnutega isiklik side oli, vanadusse on surnud.

Riigisaladuseks tunnistatakse ainult see teave, mis on seotud riigi julgeolekuga, seega midagi pidi Estonia huku juures mäda olema. Ühtlasi ütleb seadus:

Igal juhul on keelatud tunnistada riigisaladuseks teavet:

2) loodusõnnetuse, katastroofi või muu eriolukorrast tuleneva sündmuse ja selle tagajärje kohta

Ehk kui laev läheb tormi tõttu põhja (loodusõnnetus/katastroof), siis seda infot on KEELATUD tunnistada riigisaladuseks. Ometigi on Estonia hukuga seotud dokumendid kuulutatud riigisaladuseks.

Selle põhjal peaks ehk saama riiki kohtusse kaevata?

+6
-2
Please wait...

Postitas:
Wanda

Et mõne pääsenu reisikaaslased olid mingil viisil kapten ja tantsutüdrukud ja need teised inimesed? Ja päästetu pidi oma nime ise ju ütlema, ma hästi ei usu, et lasti mingitel inimestel suvaliselt nimesid üles lugeda.

Vahet ju pole, kuidas neid nimetada. Mõte on sama. Olgu siis laevapere, mitte lihtsalt tuttavad inimesed, kes samal reisil.

Mõtlen, et šokis olles võis ju mõni pääsenu just seda seltskonda nimetada ja paluda neid otsida. Näiteks, nägi ta, et just need inimesed olid ka koos temaga laevast väljapääsu poole trügimas või juba väljapääsenud ja tekil, mistõttu lootis, et nad on ka pääsenud… Ja keegi pani need nimed kirja mitte kui pääsenud, vaid lihtsalt šokis olnu inimese ütluste järgi kelle kohta uurida, kas nad pääsesid… Lihtsalt minu mõttekäik, mitte kindel väide, mille üle sooviksin siin vaielda.

Muidugi oleks tore hoopis see versioon, et see seltskond tegelikult pääses ning on hetkel kuskil USAs uue identiteediga. Ja ühel ilusal päeval annavad endast siiski märku…

+1
-17
Please wait...

Postitas:
Wanda

Kuskil jäi silma, et peretuttav ütles, et kõnesid sai ka vastasmajast kavaler vms

Võsa saates ütles pääsenu Marge, et kaksikõdede vanemad kolisid sealt korterist ära. Ja sinna läks elama nende klassivend, kes hakkas ka saama neid vaikivaid kõnesid.

+5
-1
Please wait...

Postitas:
snowcastle

Kas nende päästetute nimekirjaga nii ei olnud, et inimene toodi merest välja, viidi kopteriga maale, ütles oma nime ning ta viidi edasi haiglasse? Ehk siis sa ise pidid oma nime ütlema, ainult enda oma, mitte, et “mina olen Mari ja ma nägin laevas/parvel/meres veel Atsi, Petsi ja Annat”. See oleks ebaloogiline, et keegi tuleb üksinda kopterit maha, aga loeb ette veel mitme inimese nimed, kes ka päästetuks märgitakse.

+28
0
Please wait...

Postitas:
Wanda

Kas nende päästetute nimekirjaga nii ei olnud, et inimene toodi merest välja, viidi kopteriga maale, ütles oma nime ning ta viidi edasi haiglasse? Ehk siis sa ise pidid oma nime ütlema, ainult enda oma, mitte, et “mina olen Mari ja ma nägin laevas/parvel/meres veel Atsi, Petsi ja Annat”. See oleks ebaloogiline, et keegi tuleb üksinda kopterit maha, aga loeb ette veel mitme inimese nimed, kes ka päästetuks märgitakse.

Arvan, et selles, suure segaduse olukorras, võis igatemoodi olla ja igasugu imelikke asju juhtuda.

+5
-18
Please wait...

Postitas:
kolja

Muidugi oleks tore hoopis see versioon, et see seltskond tegelikult pääses

Näiteks Pihl või? Paraku tõsiasi on, et kui õnnetus juhtus mingi illegaalse tegevuse tulemusena, siis on Pihl selles kaasosaline ja süüdlane sadade inimeste surmas, kes pole väärt mingit “toredat versiooni”.

+2
-6
Please wait...

Postitas:
Wanda

Näiteks Pihl või? Paraku tõsiasi on, et kui õnnetus juhtus mingi illegaalse tegevuse tulemusena, siis on Pihl selles kaasosaline ja süüdlane sadade inimeste surmas, kes pole väärt mingit “toredat versiooni”.

Kes see Pihl on?

+4
-3
Please wait...

Postitas:
kolja

Kes see Pihl on?

aa sorry minu viga 🙂

0
-1
Please wait...

Postitas:
Robot

Kuskil jäi silma, et peretuttav ütles, et kõnesid sai ka vastasmajast kavaler vms

Võsa saates ütles pääsenu Marge, et kaksikõdede vanemad kolisid sealt korterist ära. Ja sinna läks elama nende klassivend, kes hakkas ka saama neid vaikivaid kõnesid.

Minu jutt pole saatest. Seda kirjutas kuskil artiklis. A kuna olen neid mõne päeva jooksul jälle lugenud palju, siis ei tea öelda, millises täpselt nii kirjutas.

0
0
Please wait...

Postitas:
Wanda

Minu jutt pole saatest. Seda kirjutas kuskil artiklis. A kuna olen neid mõne päeva jooksul jälle lugenud palju, siis ei tea öelda, millises täpselt nii kirjutas.

Eks mitu korda ümber räägitud lood vast hakkavadki oma elu elama. Ju ka see lugu.
Kui see nii oleks olnud, nagu sa praegu ütled, siis oleks Marge ka eilses saates seda kindlasti öelnud.

+2
-1
Please wait...

Postitas:
kriit

Vahet ju pole, kuidas neid nimetada. Mõte on sama. Olgu siis laevapere, mitte lihtsalt tuttavad inimesed, kes samal reisil.

Mõtlen, et šokis olles võis ju mõni pääsenu just seda seltskonda nimetada ja paluda neid otsida. Näiteks, nägi ta, et just need inimesed olid ka koos temaga laevast väljapääsu poole trügimas või juba väljapääsenud ja tekil, mistõttu lootis, et nad on ka pääsenud… Ja keegi pani need nimed kirja mitte kui pääsenud, vaid lihtsalt šokis olnu inimese ütluste järgi kelle kohta uurida, kas nad pääsesid… Lihtsalt minu mõttekäik, mitte kindel väide, mille üle sooviksin siin vaielda.

Muidugi oleks tore hoopis see versioon, et see seltskond tegelikult pääses ning on hetkel kuskil USAs uue identiteediga. Ja ühel ilusal päeval annavad endast siiski märku…

Sa pole vist külma ilmaga vees käinud. Ma ei kujuta ette, et päästeparvelt päästetu (guugelda, mis tingimused seal olid, viimaks oli seal oksesupp) hakkaks olukorras, kus ta viimaks saab maale ja tõenäoliselt on omadega täiesti läbi, jaurama inimestest, keda ta veel kuskil nägi või keda veel päästma peab.

Vabandust, et ma nüüd ikkagi hakkasin vaidlema. Aga kuidas peaks üldse suvaline inimene tundma üsna suvalist seltskonda laevast? Seal oli kapten, müüja, tantsijad jne. Ma ei usu, et nad isegi kõik üksteist tundsid.

+21
-2
Please wait...

Postitas:
krokodill

Ametliku versiooni kohaselt ei toimunud ju Estonial ka mingit relvavedu.

Toimus küll. Tsiteerin lõpparuannet:

Komisjonile teadaolevalt toimusid sõjatehnika väljaveod 14. ja 20. septembril 1994 parvlaevaga Estonia Eesti Vabariigi territooriumilt Rootsi Kuningriiki. Vedusid korraldas Rootsi sõjaväeluure MUST.

https://www.riigikogu.ee/wpcms/wp-content/uploads/2015/03/estkomiaruanne.pdf

Sa tsiteerid ju teist aruannet, seda, mille kirjutas relvaveo uurimiseks moodustatud komisjon pärast seda, kui 2004 relvavedu ilmsiks tuli. Mina rääkisin JAICi Estonia huku uurimise lõppraportist detsembrist 1997.

+1
-1
Please wait...

Postitas:
krokodill

Mäletan kuskilt, et kõik need kadunud laevapere liikmed olid samas päästepaadis, st neid nähti laevalael ja päästepaadis. Muidugi võis kogu see paat uppuda vms, aga kõik merest leitud surnukehad toodi välja.

0
0
Please wait...

Postitas:
ilushelena

“Mul läks silm punni ja küsisin, kas pilte ka äkki on,” meenutas ajakirjanik Andres Raid hetke, kui talle öeldi, et õnnetuse ajal parvlaev Estonia pardal viibinud eestlannadest kaksikõed maandusid kopteriga Utö saarel.

https://elu24.postimees.ee/7349186/mustiliselt-kadunud-allikas-estonialt-paastetud-kaksikoed-toodi-kopteriga-uto-saarele#_ga=2.26263613.1427059112.1632725821-655728036.1594636210

+6
-1
Please wait...

Postitas:
tooni

Kõik, keda see teema on aastate jooksul puudutanud või huvi pakkunud, on nende asjadega kursis, mis siin nimetatud ja  mis eelnevate aastate jooksul pikkades samalaadsetes teemades räägitud. Neis on lingid ja faktid. Jutuks tasub võtta juurde rohkem uusi asjaolusid ja infot.

0
0
Please wait...

Postitas:
ilushelena

Kõik, keda see teema on aastate jooksul puudutanud või huvi pakkunud, on nende asjadega kursis, mis siin nimetatud

Minu jaoks oli see küll uudis, et keegi neid õdesid näinud on. Minu teada pole seda varem välja öeldud.

+3
-5
Please wait...

Postitas:
Kaegu513

Kellegi kuri käsi korraldab 800 inimese massimõrva ja siis hoitakse paari tantsijat aastakümneid elus kuskil sõjaväebaasis? Nende “aju on mõjutatud”. Saan aru, et vanematel on nii uskudes kergem elada, aga võõrad võik pisut oma umbluumaailmast kaugemale vaadata.

+10
-1
Please wait...

Postitas:
Wanda

!

Sa pole vist külma ilmaga vees käinud. Ma ei kujuta ette, et päästeparvelt päästetu (guugelda, mis tingimused seal olid, viimaks oli seal oksesupp) hakkaks olukorras, kus ta viimaks saab maale ja tõenäoliselt on omadega täiesti läbi, jaurama inimestest, keda ta veel kuskil nägi või keda veel päästma peab.

Usun, et see on nii dramaatiline olukord, kus inimene võib sonida KÕIGEST! Just seda ma arvangi, et päästetud ei olnud sel momendil täie mõistuse juures, mis on ka igati loogiline.

Vabandust, et ma nüüd ikkagi hakkasin vaidlema. Aga kuidas peaks üldse suvaline inimene tundma üsna suvalist seltskonda laevast? Seal oli kapten, müüja, tantsijad jne. Ma ei usu, et nad isegi kõik üksteist tundsid.

Mina ei soovi vaielda, ega ammugi midagi väita. Mulle meeldiks ka, kui on nii, et nad kõik on elus ja tulevad varsti koju. Ja väike lootus on mul päriselt ka sees!

Kuidas saab üksteist tunda? Tõesti, kuidas saab tunda oma tantsutrupi kaaslaseid ja laeva kapteneid? Tõepoolest ei saa aru!

+2
-17
Please wait...

Postitas:
zuuzi

No aga seletage neid lugusid, miks nii tehti:

Rootsi meresõiduameti sõnul on töid teinud firma sukeldumisest tehtud 19 originaalvideot ära põletanud.

Samuti on Estonia kohta salastatud teavet USA riiklikul julgeolekuagentuuril (NSA). Teadaolevalt on seal kolm dokumenti, mis on märgistatud kui salajased ja NSA väitel võib nende avalikustamisel tekkida oluline kahju USA julgeolekule.

+18
-2
Please wait...

Postitas:
Ukssarv

Kellegi kuri käsi korraldab 800 inimese massimõrva ja siis hoitakse paari tantsijat aastakümneid elus kuskil sõjaväebaasis? Nende “aju on mõjutatud”. Saan aru, et vanematel on nii uskudes kergem elada, aga võõrad võik pisut oma umbluumaailmast kaugemale vaadata.

Ma mainin ära, et ma olen see “võõras” ja ei oma mingit seisukohta, mis nendest kadunud inimestest edasi sai.

Aga see, mida sa kirjeldad, ei ole absoluutselt midagi ulmelist, vaid tavaline CIA tegevus. Nad ei oleks ei esimesed ega ka viimased. Ning see, et sa nimetad seda umbluuks, tähendab lihtsalt, et sa ei tunne eriti ajalugu.

+7
-3
Please wait...

Postitas:
kriit

Ma mainin ära, et ma olen see “võõras” ja ei oma mingit seisukohta, mis nendest kadunud inimestest edasi sai.

Aga see, mida sa kirjeldad, ei ole absoluutselt midagi ulmelist, vaid tavaline CIA tegevus. Nad ei oleks ei esimesed ega ka viimased. Ning see, et sa nimetad seda umbluuks, tähendab lihtsalt, et sa ei tunne eriti ajalugu.

Ses mõttes on, et kui sa korraldad 800 inimese massimõrva, siis paari tantsijat kuskil aastaid elus ja salajas hoida oleks rohkem kui arulage.

+8
-1
Please wait...

Postitas:
amatoor

Arvestades seda aega, mil see toimus, millised siis olid sidevahendid, lisaks seda kaost, mis laeva uppumisele järgnes – ei ole eksimused nimekirjade koostamisel välistatud.  Aga huviga ootan Kurmi aruande ära,  kas see toob selgust või mitte. Aga fakt oli see, et sel ööl olid ca 8 meetrised lained ja Estonia ei olnud üldse mõeldud avamerel sõitmiseks (saati veel siis sellise tormiga), seega oleks pidanud võtma laevaomanik vastutuse, et inimesed hukkusid.

+7
-6
Please wait...

Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 106 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Kui mõni “vandenõuteooria” hakkab osutuma tõeks – auk Estonias