Esileht Väikelaps Kui palju teie lapsed õues on?

Näitan 25 postitust - vahemik 1 kuni 25 (kokku 25 )

Teema: Kui palju teie lapsed õues on?

Postitas:

Ei mõtle ainult suvehooaega, vaid üldse. Teema tegin, kuna tuttav kirus, et lasteaias ollakse ainult tund-poolteist väljas, aga sellest on lapsele vähe. Ise ta temaga õues ei käi, polevat aega. Ainult nii palju kui minnakse kuhugi, aga igapäevaselt seda pole.
Võiksite ka lisada, kas elate kortermajas või oma õuega majas.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 28.07 12:32; 06.08 06:17; 06.08 18:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Väga erinev. Meil ei ole reeglit, kui palju päevas laps õues peaks olla saama, seega on talvel päevi, mil väiksema (1,5-aastane) väljasolek piirdub uinaku pikkusega ja ilusama ilmaga on päevi, mil ka söögikorrad toimuvad õues. Suurem sai 6 ja kuna elame eramajas turvalises piirkonnas, siis teda tuppa saada on praegusel ajal raske. Aga ka temaga on olnud perioode, kus mõni päev välja ei saagi. Mind tubased perioodid ei morjenda ja süüdi end ei tunne, hoian toad tuulutatuna.
Praegu on uksed avali ja lapsed vabakäigul 🙂

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eramajas elame, õu kinnine ja kahene võib olla väljas nii nagu ise soovib. Tavaliselt ta tahab küll, et keegi kaasas oleks, mis tähendab, et kui lähebki üksi õue, siis 10 minuti pärast on tagasi toas seltsilist otsimas. Suvel ilusa ilmaga käime palju väljas, vahel on mees lapsega tunde kuskil pargis. Ise nii pikalt tavaliselt ei jõua, kuna söök vaja teha ja kodus koristada ka.

Kehvade ilmadega mõnikord jälle ei viitsi üldse välja minna. Talvel käime tunni-paar, sõltub kaua temperatuur laseb.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oleneb väga ilmast. Kui ikka kole ja vihmane sügis, siis nii palju kui lasteaias käivad. Kui ilmad enam-vähem, siis tavaliselt jääb peale lasteaeda (16-16.30) õue ning siis oleneb seltskonnast kaua on. Tihti alles 21 tuppa või vahepeal käib söömas ja õue tagasi. Oma hooviga kortermaja ja laps 5.

Nädalavahetustel oleneb ka ilmast. Vahest oleme kogu perega terve päeva õues, vahest ei saa pidžaamadestki enne pärastlõunat välja

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lasteaias on lapsed ilusate ilmadega väljas enne lõunaund ja peale õhtuoodet (kuni järgi tullakse). Tavaliselt läheme lasteaiapäeva õhtul veel kodus kasvõi pooleks tunniks välja, kas oma aeda või kodu lähedale avalikule mänguväljakule või lihtsalt jalutame aedlinnas tiiru. Aga kui ilm kehv või kui õhtul on tubaseid tegemisi siis jääme tuppa ja ei ole probleemi.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Juulis on nii olnud, et sisuliselt astub hommikul voodist otse õue ja õhtuks tuleb tuppa.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oma õu, korraliku aiaga. Suvel kogu päeva, vihm ei sega (võimalus olla ka terrassil vihmavarjus), vaid tormiga tuppa. Talvel ka palju, aga siis on joonistamised-meisterdamised, lauamängud ja raamatulugemised toas. Lasteaias käimise päevadel on laps alati, ka pimedal ajal, õhtuti õues, sest lasteaias ollakse õues vaid paar tundi ja kehvema ilmaga kasvatajad viilivad.

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 30.07 09:57; 31.07 00:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hakkas huvitav, mida need lapsed ikka teevad eramaja hoovis hommikust õhtuni.
Meil on ka eramaja ja õues piisavalt atraktsioone: batuut, liumäega ja liivakastiga mängumajake, jalka väravad, korvpalli korv, terass ja kott-toolid, koer. Poisid on peaaegu 3-ne ja 10-ne ning ei oska endale õues tegevust leida pikemaks kui 15-30 minutiks. Ok, batuudil hüpatakse, maasikaid kastetakse, noorem laseb ka paar korda päevas liu ja see ongi kõik, kohe nõutakse tuppa tagasi. Nooremale olen muidugi koguaeg seltsiks ja pakun tegevusi, aga ei huvita. Kui tahan lapsi korralikult tuulutada, tuleb ikka kuskile kaugemale välja minna. Seejuures neile ei meeldi rannas ka. Mänguväljakud õnneks seni sobivad, suuremat meelitan kaasa jäätisega.
Oli minulgi unistus maja ehitades, et soojal ajal möödub meie pere päev õues. Nüüd tuleb välja, et keegi pole sellest eriti huvitatud. Ka mulle ei lubata õues lesida, sest pean lastel sabas olema kogu aeg. Masendav.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 30.07 11:37; 06.08 18:21;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Elame väiksemas kortermajas, aga hoovis tegevusteks ruumi ja võimalusi ei ole. Kuna mu laps oli harjunud enne lasteaeda päris palju õues olema ja isegi sain peale tööpäeva õuesolemisest energiat, siis üldjuhul olime peale lasteaed õues. Sügisel/talvel tööpäeviti 45-60 minutitki, ilusatel kevade- ja sügisilmadel ikkagi rohkem ning suvisel ajal võimalikult palju (õnneks sai/saab laps olla palju ka maal, kui me ise suvel tööl olime). Samas suvel “röövivad” natuke aega ka hoidiste tegemised lisaks söögitegemiste ja kodutöödele, kuigi üritan neid nihutada üsna hilisõhtusse ja/või teha kiirelt valmivaid ja kergemaid sööke vms.
Lasteaia vähesem õuesolek kriipis natuke minu hinge sügisel/talvel, kui ise sai koos lapsega õues olla ainult pimedas, lasteaias oldi õues tunnike (või vedamise korral natuke rohkem) enne lõunat ja pealelõuna vähesel valgel ajal tuli 2 h voodis pikutada (ei väsinud selle vähese liigutamisega ära, et uinuks). Ning vähesem päevane aktiivsem tegevus ja pikk lõunapikutamine nihutas lapse uinumise 22.45-ks. Kevadeti ja varasügisel oldi õnneks meie lasteaias ka õhtupoolikuti õues ning suvisel ajal vist üsna õues (mu laps juuli-aug ei käinud, aga juttude järgi).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oma maja-hoov. Sõltub ikka ilmast ja enda viitsimisest, sh kad olen üksi või mees ka. Lapsi 2, 3a9k ja 1a9k, hetkel veel kodune ise.

Kehvema ilmaga kevadel-talvel võis ka olla ainult 30 min. Praeguse ilmaga kui rannas ei käiks, siis ka suht vähe, nii palju kui lapsed ise hoovipeale ronivad. Aga muidu nt mais-juunis, kui olid 22-23 kraadi ilmad, siis olime ikka pikalt, 8.30-9 õue, terrassiuks kinni et lapsed tuppa ei saaks (ise olin ka õues nendega) ja alles kui lõunasööki läksin tegema, said lapsed ise valida.

Talviti ikka üritasime ka kas enne või peale õhtusööki 30 min õues olla, vanem laps vajas füüsilist aktiivsust

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 30.07 21:50; 30.07 21:56;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hakkas huvitav, mida need lapsed ikka teevad eramaja hoovis hommikust õhtuni.

Meil on ka eramaja ja õues piisavalt atraktsioone: batuut, liumäega ja liivakastiga mängumajake, jalka väravad, korvpalli korv, terass ja kott-toolid, koer. Poisid on peaaegu 3-ne ja 10-ne ning ei oska endale õues tegevust leida pikemaks kui 15-30 minutiks. Ok, batuudil hüpatakse, maasikaid kastetakse, noorem laseb ka paar korda päevas liu ja see ongi kõik, kohe nõutakse tuppa tagasi. Nooremale olen muidugi koguaeg seltsiks ja pakun tegevusi, aga ei huvita. Kui tahan lapsi korralikult tuulutada, tuleb ikka kuskile kaugemale välja minna. Seejuures neile ei meeldi rannas ka. Mänguväljakud õnneks seni sobivad, suuremat meelitan kaasa jäätisega.

Oli minulgi unistus maja ehitades, et soojal ajal möödub meie pere päev õues. Nüüd tuleb välja, et keegi pole sellest eriti huvitatud. Ka mulle ei lubata õues lesida, sest pean lastel sabas olema kogu aeg. Masendav.

Aga meil ongi alati rutiinis ka hoovist väljas käimine. Mängivad palli, liivakastis, kiik, liumäel võivad kahekesi pikalt ukerdada, kui kastan midagi, siis lapsed ka – kastmine sisutab palju aega. Siis käime küla peal mänguvälhakul ratastega (praegu palavaga ei käi), see käik kokku on meil umb 1 h, teisi lapsi kunagi pole juba 2 aastat ???? Ja tagasijõudes jälle hoovi peal, neile meeldib ka värava ees tee peale kriitidega joonistada või enam mitte kasutuses oleva 3-rattalisega möllata. Talvel on tülikam, siis pean ise rohkem kaasa möllama.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 30.07 21:50; 30.07 21:56;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul jälle teistpidi küsimus, et mida lapsed toas teevad, sest mina näen kurja vaeva, et laps õhtul tuppa saada. Ikka on vaja veel üks liug lasta, atv tiir sõita, midagi kasta või koristada, mõni mari süüa või kontrollida, kas siil on tulnud jne. Talvel veel saab tuppa meelitada joonistamise, lauamängude vms, aga soojal ajal kolivad need ka õue.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 30.07 09:57; 31.07 00:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

praegu on mu 6-aastane hea meelega õues, eriti kui seal teisi lapsi on. siis elakski õues. porise ja külma ilmaga ei taha ei tema ega mina õue minna. käime jalgsi trennides/ringides ja minu arust sellest koos lasteaiaga piisab.

kindlasti on palju lapsi, kes naudivad ka poriste ja külmade ilmadega õues olemist, aga minu laps selline ei ole ja mul on hea meel, et lasteaias ei olda siis pool päeva õues.

meil on suure aiaga kortermaja ja laps saab õues üksi käia: sõita rattaga jms.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Me elame korteris väikeses alevikus ja kui õues teisi lapsi leidub, siis ollakse soojaga pea terve päev õues (umbes 5-aastaselt hakatakse üksi õues käima). Porisel hooajal ollakse rohkem toas, talvel lumega möllatakse jälle tundide viisi õues.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oleneb ilmast. Kui on väga tuuline, vihmane või külm-kuum siis lühemat aega, nii pool tundi-tund. Olenevalt kui kiirelt saame oma toimetused tehtud. Kui ilm on ilus, oleme õues. Mängime, jalutame. Poolteist tundi õues olla Päevas on liiga vähe kui ilm on normaalne.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oma aed. Praktiliselt hommikust õhtuni. Aias on liivakast, kiiged, saab rattaga/miniautoga sõita. Sageli läheb ka sõprade poole mängima (ühel on nt bassein). Aga käime ka palju jalutamas, rattaga sõitmas, ujumas, avalikel mänguväljakutel, raamatukogus (seal on ka mängutuba).
Suvel on õues ka nt voolimine, kriitidega joonistamine, pintsliga värvimine.
Mõni tund päevas vaatab toas ka telekat – multikaid.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Veedame terve suve maal (muidu elame eramajas aga linnas). Lapsed on 2 ja 6 ja praktiliselt terve päeva õues ja kui tuppa kipuvad siis kamandan jälle õue, no sellised ilusad ilmad, mida on toas teha? Väiksem käib toas lõunaund magamas.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Maakodus ma ei olegi täpselt jälginud, palju lapsed õues on. Vahepeal mängivad õues, siis tulevad tuppa mängima, multikaid vaatama, meisterdama vmt tegema. Mul ei ole sellised lapsed, kes päev otsa õues tahaks olla, mängivad oma õuemängud ära ja tulevad näiteks tuppa legodega mängima. Ja ausalt, eks jahedas majas on suvel ikka palju mõnusam joonistada või lugeda või mängida, kui õues päikese käes parme söötes. Teevad mõne tiiru rattaga, ronivad, käivad basseinis jmt, siis vahepeal jälle tubased tegevused, siis lähevad jälle õue, nt naabrilastega mängima.

Kui korteris oleme, siis on õues lasteaias, pärast lasteaeda, kui tõesti on ilus ilm ja ma ise jaksan (enamasti olen pärast tööpäeva nagu tühjaks imetud ega jaksa), siis lähme veel koduteel mänguväljakult või pargist läbi. Või lähme koju, võtame rattad ja lähme sõitma. Aga kui lastel on näiteks mingi oma mänguplaan või mingi tegevus kodus ootamas, mis neil eelmisel õhtul pooleli jäi, siis pigem tahavad koju minna ja seda mängu jätkata (neil on mingid oma mängud, mida mitu päeva järjest mängivad, mõtlevad süžee, tegelased jne, nii et see on mõnikord neile huvitavam kui mänguväljakule minemine). Lapsed on praegu 7 ja 5 a, suurem läheb nüüd sügisel kooli. Lasteaiapäeva järel on mu meelest õhtu nii lühike, kui pärast veel tunnike õues olla, jõuaksime koju poole seitsme paiku, siis tahavad lapsed jõuda veel oma tubaseid mänge mängida, mina siis veel harjutan nendega lugemist-kirjutamist-arvutamist, see võtab ka aega. No ei tuleks kuidagi välja see, et lapsed iga päev terve õhtu õues saaks olla. Nii palju muud on ju ka teha. Käime muidugi ka pärast lasteaeda õhtul õues, aga see ei ole nui neljaks reegel, et laps nüüd kindlasti peab õues olema. Kui laps tahab kodus hoopis omale nukumaja ise karpidest meisterdada, siis ei hakka ju õue ajama.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 05.08 14:30; 06.08 17:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hakkas huvitav, mida need lapsed ikka teevad eramaja hoovis hommikust õhtuni.

Meil on ka eramaja ja õues piisavalt atraktsioone: batuut, liumäega ja liivakastiga mängumajake, jalka väravad, korvpalli korv, terass ja kott-toolid, koer. Poisid on peaaegu 3-ne ja 10-ne ning ei oska endale õues tegevust leida pikemaks kui 15-30 minutiks. Ok, batuudil hüpatakse, maasikaid kastetakse, noorem laseb ka paar korda päevas liu ja see ongi kõik, kohe nõutakse tuppa tagasi. Nooremale olen muidugi koguaeg seltsiks ja pakun tegevusi, aga ei huvita. Kui tahan lapsi korralikult tuulutada, tuleb ikka kuskile kaugemale välja minna. Seejuures neile ei meeldi rannas ka. Mänguväljakud õnneks seni sobivad, suuremat meelitan kaasa jäätisega.

Oli minulgi unistus maja ehitades, et soojal ajal möödub meie pere päev õues. Nüüd tuleb välja, et keegi pole sellest eriti huvitatud. Ka mulle ei lubata õues lesida, sest pean lastel sabas olema kogu aeg. Masendav.

Masendav jah, kui oled oma lapsed fantaasiavaeseks kasvatanud. Ja sinu omad pole ainsad – näen lasteaiast ja tuttavate pealt, kuidas lapsed lihtsalt ON, aga ei tee midagi. Ei oska nad asjadega ega ilma asjadeta mängida, ei üksi, ei teistega.. Mina näiteks ei mäleta, et oleksin lastega spetsiaalselt mänginud (ei pea silmas imikuiga). Lauamänge ja mingeid meisterdamisi/ katseid küll, aga muidu? Ise nad leiutasid kõike. Isa andis ideid – klots on rahapakk, vits on õng, jalgratas on hobune, naabri Maimu ohtlik indiaanipealik (füüsiliseks ja inetuks ei tohtinud minna!), puukuur kaubamaja, kass spioon jne. Ise nad joonistasid aardekaarte, mängusid vana salvokaga, et on uppumisohus parvel (ikka kuival maal), läksid võpsikusse e. džunglisse, taltsutasid metsikuid hobuseid (kogu pere jalgrattad) jne. Jummel, alailma oli midagi teoksil, kuskil salakirjad, külmkapis kivi (teemant), supipott kellelgi peas, kui rüütlid võitlesid. Onne ja talvel koopaid kaevati ja ehitati nii et elamukompleksi saanuks kokku. Kas tänapäeva laps üldse teab, mis on onn? Ehitab mõni 6-aastane sõpradega onni?

Lugesin ka siit teemat, kuidas keegi küsis randade kohta, kus oleks mänguväljakuid. Tõsiselt kummastas! Tänapäeva laps reageerib ainult värvilistele valmisehitatud atraktsioonidele? Kurb. Aga loen, et mõni ei huvitu sellestki. Siit järeldan – liiga palju asju (kirjelduseski oli juba), liiga vähe suunamist, tegelemist, null fantaasiat. Ilmselt see kümnene vähemalt istuks meelsamini nutikas, eks?

+4
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 28.07 12:32; 06.08 06:17; 06.08 18:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Linnas korteris elades juba lasteaeda viimine-toomine läks vähemalt 1h päevas, kui mitte rohkem. Ikka igal õhtul oli ka mingi väljaskäik, isegi kui see oli lihtsalt poodi jalutamine.
Nüüd elame maal. Toonasest lasteaialapsest on saanud 1 klassi laps. Käib naabrite lastega mängimas või koolikaaslastega. Maja juures on 2 mänguväljakut. Järv on lähedal, päevas ikka mitu korda käime ujumas.
1-aastane on meil ka. Tema tuterdab minu sabas. Rohima, poodi, terrassile. Kõik uned teeb õues vankris. Ka osa ööund. Kui ise lõpuks magama saan, siis toon lapse ka õuest tuppa.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hakkas huvitav, mida need lapsed ikka teevad eramaja hoovis hommikust õhtuni.

Meil on ka eramaja ja õues piisavalt atraktsioone: batuut, liumäega ja liivakastiga mängumajake, jalka väravad, korvpalli korv, terass ja kott-toolid, koer. Poisid on peaaegu 3-ne ja 10-ne ning ei oska endale õues tegevust leida pikemaks kui 15-30 minutiks. Ok, batuudil hüpatakse, maasikaid kastetakse, noorem laseb ka paar korda päevas liu ja see ongi kõik, kohe nõutakse tuppa tagasi. Nooremale olen muidugi koguaeg seltsiks ja pakun tegevusi, aga ei huvita. Kui tahan lapsi korralikult tuulutada, tuleb ikka kuskile kaugemale välja minna. Seejuures neile ei meeldi rannas ka. Mänguväljakud õnneks seni sobivad, suuremat meelitan kaasa jäätisega.

Oli minulgi unistus maja ehitades, et soojal ajal möödub meie pere päev õues. Nüüd tuleb välja, et keegi pole sellest eriti huvitatud. Ka mulle ei lubata õues lesida, sest pean lastel sabas olema kogu aeg. Masendav.

Mina näiteks ei mäleta, et oleksin lastega spetsiaalselt mänginud (ei pea silmas imikuiga). Lauamänge ja mingeid meisterdamisi/ katseid küll, aga muidu? Ise nad leiutasid kõike. Isa andis ideid – klots on rahapakk, vits on õng, jalgratas on hobune, naabri Maimu ohtlik indiaanipealik (füüsiliseks ja inetuks ei tohtinud minna!), puukuur kaubamaja, kass spioon jne.

Sina ei mänginud, aga nagu isegi kirjutad – laste isa mängis ja andis ideed ette. Selle pärast ongi oluline lastega alguses, kui nad väiksemad on, koos mängimine, et nad õpivad nii mängima. On see siis isa või ema või vanem vend või õde või naabrilaps, kes neile neid ideesid ette söödab ja kelle eeskujul õpivad sealt sammukese edasi minema, pole tähtis, oluline on, et keegi tegeleb ja keegi on see eeskuju, kes mängima õpetab. Mina mängisin lastega päris palju, kui nad väiksemad olid, nüüd on 5 a ja 7 a ja mind oma mängudesse ei vaja, mõtlevad ise välja, mis miski on, süžee, tegelased jne, fantaasiat on ja kui asju pole, siis leiutatakse ka ilma asjadeta mingi mäng. Aga selle alus ongi see, et alguses mängisime ise nendega koos.

Meil käis noorema lapse rühmas lapsi jälgimas psühholoog, kes üldises kokkuvõttes mainis ära, et väga paljud lapsed ei oska mängida, põhjuseks ütles just selle, et kodus vanemad ei ole lastega koos mänginud ja laps ei ole mänguoskust omandanud. Nii et mingil etapil on see väga oluline.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 05.08 14:30; 06.08 17:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hakkas huvitav, mida need lapsed ikka teevad eramaja hoovis hommikust õhtuni.

Meil on ka eramaja ja õues piisavalt atraktsioone: batuut, liumäega ja liivakastiga mängumajake, jalka väravad, korvpalli korv, terass ja kott-toolid, koer. Poisid on peaaegu 3-ne ja 10-ne ning ei oska endale õues tegevust leida pikemaks kui 15-30 minutiks. Ok, batuudil hüpatakse, maasikaid kastetakse, noorem laseb ka paar korda päevas liu ja see ongi kõik, kohe nõutakse tuppa tagasi. Nooremale olen muidugi koguaeg seltsiks ja pakun tegevusi, aga ei huvita. Kui tahan lapsi korralikult tuulutada, tuleb ikka kuskile kaugemale välja minna. Seejuures neile ei meeldi rannas ka. Mänguväljakud õnneks seni sobivad, suuremat meelitan kaasa jäätisega.

Oli minulgi unistus maja ehitades, et soojal ajal möödub meie pere päev õues. Nüüd tuleb välja, et keegi pole sellest eriti huvitatud. Ka mulle ei lubata õues lesida, sest pean lastel sabas olema kogu aeg. Masendav.

Mina näiteks ei mäleta, et oleksin lastega spetsiaalselt mänginud (ei pea silmas imikuiga). Lauamänge ja mingeid meisterdamisi/ katseid küll, aga muidu? Ise nad leiutasid kõike. Isa andis ideid – klots on rahapakk, vits on õng, jalgratas on hobune, naabri Maimu ohtlik indiaanipealik (füüsiliseks ja inetuks ei tohtinud minna!), puukuur kaubamaja, kass spioon jne.

Sina ei mänginud, aga nagu isegi kirjutad – laste isa mängis ja andis ideed ette. Selle pärast ongi oluline lastega alguses, kui nad väiksemad on, koos mängimine, et nad õpivad nii mängima. On see siis isa või ema või vanem vend või õde või naabrilaps, kes neile neid ideesid ette söödab ja kelle eeskujul õpivad sealt sammukese edasi minema, pole tähtis, oluline on, et keegi tegeleb ja keegi on see eeskuju, kes mängima õpetab. Mina mängisin lastega päris palju, kui nad väiksemad olid, nüüd on 5 a ja 7 a ja mind oma mängudesse ei vaja, mõtlevad ise välja, mis miski on, süžee, tegelased jne, fantaasiat on ja kui asju pole, siis leiutatakse ka ilma asjadeta mingi mäng. Aga selle alus ongi see, et alguses mängisime ise nendega koos.

Meil käis noorema lapse rühmas lapsi jälgimas psühholoog, kes üldises kokkuvõttes mainis ära, et väga paljud lapsed ei oska mängida, põhjuseks ütles just selle, et kodus vanemad ei ole lastega koos mänginud ja laps ei ole mänguoskust omandanud. Nii et mingil etapil on see väga oluline.

Jah, mina pole otseselt imikueast väljas olles kedagi kättpidi mängima vedanud. Oloin pigem see joonistaja-meisterdaja-lugeja-mõistataja-emme. Eks mul lasti toonaste väikeste vahedega pudinate kõrvalt omi asju ka teha, sestap abikaasa nendega möllaski. Lapse praegu kaksikud poisid 22, tütar 18.

See on muidugi väga õige, et tänapäeva lapsed ei huvitu millestki ega oska mängida.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 28.07 12:32; 06.08 06:17; 06.08 18:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hakkas huvitav, mida need lapsed ikka teevad eramaja hoovis hommikust õhtuni.

Meil on ka eramaja ja õues piisavalt atraktsioone: batuut, liumäega ja liivakastiga mängumajake, jalka väravad, korvpalli korv, terass ja kott-toolid, koer. Poisid on peaaegu 3-ne ja 10-ne ning ei oska endale õues tegevust leida pikemaks kui 15-30 minutiks. Ok, batuudil hüpatakse, maasikaid kastetakse, noorem laseb ka paar korda päevas liu ja see ongi kõik, kohe nõutakse tuppa tagasi. Nooremale olen muidugi koguaeg seltsiks ja pakun tegevusi, aga ei huvita. Kui tahan lapsi korralikult tuulutada, tuleb ikka kuskile kaugemale välja minna. Seejuures neile ei meeldi rannas ka. Mänguväljakud õnneks seni sobivad, suuremat meelitan kaasa jäätisega.

Oli minulgi unistus maja ehitades, et soojal ajal möödub meie pere päev õues. Nüüd tuleb välja, et keegi pole sellest eriti huvitatud. Ka mulle ei lubata õues lesida, sest pean lastel sabas olema kogu aeg. Masendav.

Masendav jah, kui oled oma lapsed fantaasiavaeseks kasvatanud. Ja sinu omad pole ainsad – näen lasteaiast ja tuttavate pealt, kuidas lapsed lihtsalt ON, aga ei tee midagi. Ei oska nad asjadega ega ilma asjadeta mängida, ei üksi, ei teistega.. Mina näiteks ei mäleta, et oleksin lastega spetsiaalselt mänginud (ei pea silmas imikuiga). Lauamänge ja mingeid meisterdamisi/ katseid küll, aga muidu? Ise nad leiutasid kõike. Isa andis ideid – klots on rahapakk, vits on õng, jalgratas on hobune, naabri Maimu ohtlik indiaanipealik (füüsiliseks ja inetuks ei tohtinud minna!), puukuur kaubamaja, kass spioon jne. Ise nad joonistasid aardekaarte, mängusid vana salvokaga, et on uppumisohus parvel (ikka kuival maal), läksid võpsikusse e. džunglisse, taltsutasid metsikuid hobuseid (kogu pere jalgrattad) jne. Jummel, alailma oli midagi teoksil, kuskil salakirjad, külmkapis kivi (teemant), supipott kellelgi peas, kui rüütlid võitlesid. Onne ja talvel koopaid kaevati ja ehitati nii et elamukompleksi saanuks kokku. Kas tänapäeva laps üldse teab, mis on onn? Ehitab mõni 6-aastane sõpradega onni?

Lugesin ka siit teemat, kuidas keegi küsis randade kohta, kus oleks mänguväljakuid. Tõsiselt kummastas! Tänapäeva laps reageerib ainult värvilistele valmisehitatud atraktsioonidele? Kurb. Aga loen, et mõni ei huvitu sellestki. Siit järeldan – liiga palju asju (kirjelduseski oli juba), liiga vähe suunamist, tegelemist, null fantaasiat. Ilmselt see kümnene vähemalt istuks meelsamini nutikas, eks?

Räägid iseendale vastu praegu: lastega pole ise kunagi mänginud, aga ometi oskavad nad seda kõike väga hästi. Ja kui laps endale ise tegevust ei leia, siis kohe vanem süüdi: pole õpetanud.
Tead, lapsed ja täiskasvanud ongi erinevad. Juba väikelapse eas mõni avastab iseseisvalt maalima ja teine veedab kogu oma aega ema seelikusabast kinni hoides. Üks naudib lasteaias käimist, teine vihkab südamest. Üks laps ehitab õnne ja teine nt parema meelega joonistab või ehitab legodest. On ka täiskasvanuid, kellele rannas ei meeldi. Ise olen just selline ja aru ei saa, kuidas mõni jaksab päev otsa liiva peal lesida – minu hing nõuab üsna ruttu mingit tegevust.
Olgem tolerantsem ja ärme hakkame lapsi sildistama ja nende vanemaid halvustama paari kirjutatud lause põhjal – tegelikult sa ei tea teiste elust suurt midagi.

0
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 30.07 11:37; 06.08 18:21;
To report this post you need to login first.
Postitas:

On olnud aegu, kus pole nädalaid väljas käinud (jah, minestage nüüd). On nädalaid, kus lapsed on kogu ärkveloleku aja õues. Terved ja tragid.

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hakkas huvitav, mida need lapsed ikka teevad eramaja hoovis hommikust õhtuni.

Meil on ka eramaja ja õues piisavalt atraktsioone: batuut, liumäega ja liivakastiga mängumajake, jalka väravad, korvpalli korv, terass ja kott-toolid, koer. Poisid on peaaegu 3-ne ja 10-ne ning ei oska endale õues tegevust leida pikemaks kui 15-30 minutiks. Ok, batuudil hüpatakse, maasikaid kastetakse, noorem laseb ka paar korda päevas liu ja see ongi kõik, kohe nõutakse tuppa tagasi. Nooremale olen muidugi koguaeg seltsiks ja pakun tegevusi, aga ei huvita. Kui tahan lapsi korralikult tuulutada, tuleb ikka kuskile kaugemale välja minna. Seejuures neile ei meeldi rannas ka. Mänguväljakud õnneks seni sobivad, suuremat meelitan kaasa jäätisega.

Oli minulgi unistus maja ehitades, et soojal ajal möödub meie pere päev õues. Nüüd tuleb välja, et keegi pole sellest eriti huvitatud. Ka mulle ei lubata õues lesida, sest pean lastel sabas olema kogu aeg. Masendav.

Meil on võtmesõnaks teised lapsed. Üksi ei viitsita õues pikalt olla, aga kui kamp koos, siis ei ole mahti tuppa söömagi tulla. See toimib siis valgel ajal. Pimedatel õhtutel keegi väga ei käi. Talvel lumega jälle.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 25 postitust - vahemik 1 kuni 25 (kokku 25 )


Esileht Väikelaps Kui palju teie lapsed õues on?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.