Esileht Väikelaps Kui raske pusle 4-aastasele?

Näitan 16 postitust - vahemik 1 kuni 16 (kokku 16 )

Teema: Kui raske pusle 4-aastasele?

Postitas:
Kägu

Mitme tükiga puslesid 4-aastased lapsed tavaliselt kokku panevad? Ja kas need on need tavalised, kus tükid on kõik ühesugused või lihtsamad, kus on erikujulised ja puslepõhjale on piirjooned ette tehtud?

Sain tagasiside, et minu lapse pusle kokkupaneku oskus pidavat olema kehvem kui selles vanuses lastelt eeldatakse. Kui küsisin, millist siis peaks oskama, hiilis too kõrgesti haritud spetsialist üldsõnaliselt vastusest kõrvale. Samas ise ta mingite konkreetsete kriteeriumite järgi hindab, sest võimekus panna 30-tükilist puslet pidi selles vanuses vähe olema. Mis nad panevad siis tavaliselt, 100-tükilisi kokku või? Ma ise ka pusle-fänn ei ole eriti ja mind kuidagi häirib see teadmine, et mingi pusle abil hinnatakse lapse kognitiivset võimekust.

Jõuluvana toob meile siis sel aastal vist puslesid…

0
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kas laps üldse huvitub pusledest?

Mul vanemal lapsel kadus umb 2,5a huvi. Siis panigi 30-osalisi. Praegu on ta värskelt 6 ja vahel harva paneb, aga üle u 50osalisi lihtsalt ei viitsi. Samas meistetdab palju, joonistab, loeb, arvutab. St ei saa ühe oskuse järgi arengut hinnata

Noorem on ka 4, temal kadus suurem huvi umb pool aastat tagasi. Saab hakkama u 45osalistega, aga lihtsalt üksi ei taha. Samas joonistamine võrreldes vanema lapsega selles vanuses väga kehv, vaevu saab inimesega hakkama jne. Rohkem keskendunud liikumisega seotud tegevustele

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

No just, mul neljane paneb, jah, 80-150-osalisi pisikeste tükkidega puslesid kokku, aga sellest võib järeldada ainult seda, et teda huvitab (ja võib-olla ka, et peenmotoorikaga pole probleemi). Vanema lapse lagi oli 35, sedagi allakolmeselt. See-eest pani neljaselt juhendi järgi suuri legomaju ja -masinaid kokku jms. Seda jälle väiksem pigem ei viitsi.

Kui kõrgesti haritud spetsialisti hinnang on oluline, võib muidugi treenida, aga…

+5
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu 4a lapsele meeldivad pusled. Päris 100 tükist tal ei ole, aga 60 tk on mitu ja need paneb päris kiirelt kokku. Väiksemaid on ka. Iga päev ei mängi nendega, aga nädalas paar korda ikka. Lasteaias õpetaja kiidab, et oskab hästi. 100 tk pusle on vanusele 5+.

Seega ega muud kui alustad lihtsast, 15 tk puslest. Edasi 30 tk. Edasi 60 ja sealt edasi veel suuremad. Harjutad kuni oskab. Nagu kõige muuga. Algus ei pruugigi olla kerge. Lapsele räägi, mida ta sellest saab, kui pusle ära lahendab. Näiteks, et saab targemaks, suuremaks. Last motiveerib tema saadav kasu asjast. Mitte ära räägi, et emme tahab ja spetsialist käseb.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina ütleks, et palju sõltub ka pildist. Mõni sigri-migri 50-tükine on palju keerulisem kokku panna, kui 100-ne, millel selgelt eristuvad konkreetsed objektid. Minu poisid panid 3-4-aastaselt kokku igasugu auto- ja masinapuslesid. Inimeste või inimkujuliste multikategelastega jäid hätta: järjekindlalt üritasid otse pea külge jalgu toppida. Erilised puslefännid nad pole, pildi järgi kokkupanekust ei jaga nad 6-seltki suurt midagi, ikka hakkavad lihtsalt mingist selgemast objektist lähtudes pilti kokku panema. Tunduks ju loogiline, et vaatad, kuhu mis käib ja siis vastavalt sellele paned, aga nemad vaatavad, kuhu teise tüki külge, mis sobib, kokkusaadav pilt on nagu üllatus lõpuks. Üle 50-tükilisi pole meil kumbki rohkem kui ühe korra (kui sedagi) kokku pannud – kui karbist liiga palju tükke välja tuleb, ei viitsi ja lähevad tükid karpi tagasi.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mul väiksem on hull pusletaja, juba enne 4 a sünnipäeva pani suurema õe 180 tükiga puslesid üksi kokku. Suurem laps pani sama vanana vast 50 tk kokku. Samas on mõlemad nutikad lapsed ning vanem laps tegelikult kohe iseäranis veel (6-aastane, ilma sihipärase treeninguta arvutab kolmekohaliste arvudega, negatiivsete arvudega, tabab arvu struktuuri ja võimalusi selle kaudu arvutamist lihtsustada (nt 34 + 26 = 30 + 20 + 10 või 123 + 98 = 223 – 2), üldse väga loovalt ja analüütiliselt seostab oma käsutuses olevaid teadmisi). Aga puslesid paneb noorem laps tunduvalt paremini, tal on selleks nii silma kui ka huvi ja püsivust jännata. AINULT puslede põhjal nüüd küll ei saa lapse kognitiivset arengut hinnata.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

mul laps juba koolilaps, aga üle 100 tüki ei hakanudki kunagi kokku panema ja huvi oli leige. kiire taibuga ja tark laps, käib mitmetes ainetes kooli esindamas.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Vahest polegi tükkide arv nii oluline, vaid kas tal on muuhulgas käelisi oskusi ja püsivust. Või kas vaatab ka pilti või tuimalt teeb katse-eksituse. Seda kõike on näha ka siis, kui anda lapsele 7-tükine pusle. Mida õpetaja täpsemalt soovitas selle teadmisega teha? Pusled iseenesest on ju ükskõik, kujutan ette et just nendes taustaoskustes on küsimus.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ainuüksi selle järgi ei saa indlasti midagi põhjapanevalt hinnata, osadele lastele ei paku pusled huvi, nad ei pane ja loomulikult ei teki ka vilumust. Samas ehitavad legodest imeasju, joonistavad, voolivad loomutruult asju, isegi heegeldavad- kõik on see peenmotoorika ju ometi ja kognitiivne areng. Mida mitmekülgsem, seda parem.

Meie laste puslehuvi kuskil 4a ja 60-100tk juures lõppes, edasi on palju muid huvitavamaid asju peale tulnud. Teised panevad ka täiskasvanuna (ja neile on puslematt hea jõulukingitus! 🙂 )

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Minu 1 laps pani 4-aastaselt tõesti 100-tükilise pusle kokku, sest tal oli puslede vastu väga suur huvi ja see tegevus ise motiveeris teda. Teine ei viitsinud pusletada ja hädaldas isegi 30-tükilise juures. Praegu on nad mõlemad suured tragid koolilapsed ja erilist vahet nende vaimses võimekuses ei tähelda.

Ma arvan, et õpetajale saakski öelda, et aitäh märkamast, meie laps tõesti puselde vastu suurt huvi näidanud ei ole, aga hea mõte, proovime, äkki huvi tekib. Solvuda nüüd küll õpetaja sõnadest ei maksa. Sest no arendav tegevus on see igatahes ja ma ütleks, et need olid õndsad ajad, kui mu esimene (rahmeldisest) poeg oma puslesid nokitses 😀

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Meil on praegu kõige suurem kodus 50 tükiga. Poiss sai just 4-aastaseks. Võib olla ta saaks ka suurema kokku, aga tal on kogu aeg nii kiire, et ta ei suuda paigal püsisa nii kaua, et see kokku panna ühe korraga. Siis vahepeal asjatab ja ma jälle ärgitan, et kui midagi alustasid, siis tee lōpuni, palun. Siis läheb laob teise poole kokku. Seega, meil on see natuke nagu püsivuse harjutus ka. Võib olla peaks jõuluvana ka suurema tooma, siis saaks veel paigal olemist ja alustatu lõpetamist harjutada 😀

Aga ausalt, ma ei leia, et kõigil lastel peaks kirglik huvi olema pusleladumise vastu. Minu laps ei huvitu näiteks mingitest teistest laste jaoks normaalsetest asjadest – võimatu on teda saada kätega midagi plätserdama. Plastiliini ta ei salli näiteks üldse. Tahab kohe käsi pesema….

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

võimatu on teda saada kätega midagi plätserdama. Plastiliini ta ei salli näiteks üldse. Tahab kohe käsi pesema….

See asi on sensoorne, nahatundlikkus, talle tundub see ebameeldiv tunne nahal, plastiliin on nagu rasvane ja kleepuv. Nt mõni jälestab karedaid riideid naha vastas (mina!), mu poeg ei salli ühtegi kisselli-pudingit ja muidu “tatise” tekstuuriga sööke, sõbranna kurdab, et käed kuivavad talvel, aga kreemitamine on niii rõve tunne 🙂 kehatunnetuse kiiksud, neid on peaaegu igaühel.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

võimatu on teda saada kätega midagi plätserdama. Plastiliini ta ei salli näiteks üldse. Tahab kohe käsi pesema….

See asi on sensoorne, nahatundlikkus, talle tundub see ebameeldiv tunne nahal, plastiliin on nagu rasvane ja kleepuv. Nt mõni jälestab karedaid riideid naha vastas (mina!), mu poeg ei salli ühtegi kisselli-pudingit ja muidu “tatise” tekstuuriga sööke, sõbranna kurdab, et käed kuivavad talve, aga kreemitamine on niii rõve tunne 🙂 kehatunnetuse kiiksud, neid on peaaegu igaühel.

Ega ma ei sunnigi, arusaadav. Lasteaias “kunstitunnis” võetakse ka arvesse õnneks. Esimene kord ehmatas õpetajad ära, kui neil tuli suur skandaal sellest, et pidi enda käejälje paberile tegema (õpetaja värvib pintsliga käe ja siis tema teeb jälje). See jäi ära…..

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

See ikka oleneb tõesti huvist. Minu oma ka ei viitsi pusledega väga vaeva näha, pole ta kunagi suur puslefänn olnud. Üks võimalus on lapsele leida pusle teemal, mis teda tohutult huvitab, näiteks kui armastab väga loomi, siis loomapusled, kui meeldib nt käpapatrulli multikas, siis selle piltidega jne.

Ma arvan, et jõuluvanal ei maksaks pusledega üle pingutada. Ühe võib ju tuua, aga muud nänni ikka ka, mis lapsele meeldib. Ja siis see üks võiks ehk ollagi 100tükiline, ja seda peaks siis lapsega koos panema kokku, et teda natuke tagant torkida ja aidata. Ei saa vist loota, et laps iseenesest hakkaks puslesid fännama, ikka peab eeskuju ka olema. Võib ju võtta ka mõned nt 30tükilised ja teha nö lapsega võidu, et kes võidab (ja lasta tal siis võita).

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu üks lastest on autist ja ta uuringutel pidanud tihti lihtsamaid puslesid kokku panema. Mingit võimekust või mingeid omadusi nad siiski selle järgi hindavad.

Minu meelest pole vaja muretseda. Olen ka nõus, et alusta väiksematest ja liigu suuremate poole ja osta selliseid millel selgemad pildid. Kus liiga palju sigri-migri või  suured, ühte värvi laigud, need pole alguses head.

Mina olen lastele õpetanud, et otsigu algul nurgad ja küljed välja ja tekitagu raam ja siis hakaku sisu panema. Võib-olla motiveerib teda ka see kui teete seda kahekesi või koos isaga, see on teie kvaliteetaeg. Saad teda kiita ja innustada.

Noorem, 8 aastane, paneb aeg-ajalt hea meelega puslesid kokku.

Sellel lehel on palju ilusaid puslesid tükkidega 100 – 18 000

https://www.pusled.com/pusled-100-300-tk/sort/popularity/pg/1

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mitme tükiga puslesid 4-aastased lapsed tavaliselt kokku panevad? Ja kas need on need tavalised, kus tükid on kõik ühesugused või lihtsamad, kus on erikujulised ja puslepõhjale on piirjooned ette tehtud?

Sain tagasiside, et minu lapse pusle kokkupaneku oskus pidavat olema kehvem kui selles vanuses lastelt eeldatakse. Kui küsisin, millist siis peaks oskama, hiilis too kõrgesti haritud spetsialist üldsõnaliselt vastusest kõrvale. Samas ise ta mingite konkreetsete kriteeriumite järgi hindab, sest võimekus panna 30-tükilist puslet pidi selles vanuses vähe olema. Mis nad panevad siis tavaliselt, 100-tükilisi kokku või? Ma ise ka pusle-fänn ei ole eriti ja mind kuidagi häirib see teadmine, et mingi pusle abil hinnatakse lapse kognitiivset võimekust.

Jõuluvana toob meile siis sel aastal vist puslesid…

Lapsed on väga erinevad ja hakkavad ka puzzlesid erinevatel aegadel kokku panema, seega nelja aastased ongi väga erinevatel tasemetel. Esimeseks puzzleks kindlasti ei sobi 30 tükiga. alga ikka algusest.

0
0
Please wait...

Näitan 16 postitust - vahemik 1 kuni 16 (kokku 16 )

Esileht Väikelaps Kui raske pusle 4-aastasele?