Esileht Väikelaps Kui vana lapse lubate üksi rõdule?

Näitan 13 postitust - vahemik 1 kuni 13 (kokku 13 )

Teema: Kui vana lapse lubate üksi rõdule?

Postitas:

Palju on olnud teemasid selle kohta, kui vana last julgetakse siia või sinna üksi lubada, aga rõdu kohta ma ei mäleta.

Iseenesest võib ju ka teismelisel tekkida loll mõte kuskil rõdu serva peal liigselt kõõluda, täiskasvanuidki on purjus peaga alla kukkunud jne. Aga nii kaua last rõdust eemal hoida pole ju reaalne, 1. klassi juntsud on juba tihti üksi kodus jne.

Mul on praegu vanem laps 5-aastane. Loomulikult ta teab ja mõistab, et rõdult kukkumine oleks eluohtlik ja turnida ei tohi jne. Aga ikkagi ma teda üksi veel pole usaldanud, ainult siis, kui ma ise olen samas toas ja näen teda läbi rõduakna. Aga tema tahaks seal tihti mängida, kui ilus ilm on ja mina koristan vm tu aseis askelusi pean asjatama. Pealegi on rõdul tema väikese õe magamiseks vanker, kus ta tahaks oma nukkusid kussutada jne. Ühtpidi mulle tundib, et ta on ju nii arukas ja sõnakuulelik laps, saab ohtudest aru, aga teiselt poolt on ikkagi tunne, et aga mis siis, kui …

Rõdu on muidu korraliku ühes tükis piirdega, mis ulatub lapsele umbes rinnuni-kaelani, nii et päris kogemata sealt küll alla ei pudene. Samas on rõdul ka laud ja toolid, nii et eesmärgipärase tegutsemise korral poleks lapsel mingi kunst piirdele ronida. Muidugi ta teab ja saab aru, miks rõdul kunagi ei või laua peale ronida, aga mina ei saa kuidagi lahti tundest, et iial ju ei tea, mis ühele väikelapsele pähe võib tulla. Samas ma kahtlen, kas see tunne kahe lähema aasta jooksul täiesti kaob, ent lõpuks peab paratamatult usaldama hakkama ja lahti laskma.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 05.06 16:05; 05.06 20:33;
To report this post you need to login first.
Postitas:

meil on klaasitud rõdu (või rõdu klaasid eri kohtades eri nimed), kui lapsed rõdul, siis klaasid ees, kui lapsi pole, siis lükkan vajadusel eest ära, aga enamasti on ees, saab vabalt pesu kuivatada, ilma, et peaks kartma, et oravad/linnud tulevad ja pole ka ohtu lastel seal mängida

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ka 7 aastast ei tasu veel rõdule jätta. Ka rahulikud ja sõnakuulekad lapsed võivad ettearvamatult käituda. 🙁 Igatahes meenus see kurb lugu.
http://ekspress.delfi.ee/kuum/poiss-kukkus-surnuks-kui-isa-laks-semu-sunnipaevale?id=70032051

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 05.06 17:44; 05.06 23:48;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aitäh vastuste eest!

Ka 7 aastast ei tasu veel rõdule jätta. Ka rahulikud ja sõnakuulekad lapsed võivad ettearvamatult käituda. ???? Igatahes meenus see kurb lugu.

http://ekspress.delfi.ee/kuum/poiss-kukkus-surnuks-kui-isa-laks-semu-sunnipaevale?id=70032051

Eks minagi kardan seda ettearvamatuse faktorit, sellest mu teema ju on. Aga nii jõukas ma küll kahjuks pole, et koolilapsega koduseks saaks jääda. Ning kui ma pean eeldama, et laps võiks ignoreerida keeldu rõdu lauale/piirdele ronida, mis annab mulle siis alust eeldada, et ta ei ignoreeri keeldu rõdule minna? Ühel hetkel ja kuskilt peab see usaldus ju algama, küsimus on selles, millal ja kust.

Sinu tsiteeritud juhul soovis luku taha jäetud laps korterist välja pääseda. Mina ei ole plaaninud last luku taha panna ega ka lähiajal veel päris üksi koju jätta, ammugi mitte pooleks päevaks. Tartu Ülikooli Kliinikumis kukkus/hüppas hiljuti 15-aastane laps rõdult alla — ka poleks tohtinud üksi rõdule lubada?

Tegelikult huvitaksid mind eelkõige siiski emade praktilised otsused enam-vähem sarnaste olude korral (klaasitud rõdu on veidi teine asi).

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 05.06 16:05; 05.06 20:33;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul lapsed ja ka rõdu. Suurem laps mängis nii 3-4-5 aastasena tihti suviti rõdul ja tegi seal piknikut aga ainult minu järelvalve all. Ihuüksinda ei ole kunagi rõdule lubanud. Ega nad ei tiku ka sinna. Väiksem veel eriti, sest ta mitu korda herilasi näinud rõdul ja nüüd õnneks paaniliselt kardab sinna minna.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie majal on lausa 3 rõdu ja oma 5 aastast ma sinna üksi ei luba, ta on küll mõistlik aga lastega ei tea kunagi, mis neile pähe võib tulla seega parem karta kui kahetseda. Mina ei jätaks veel 6 aastast last üksi koju, isegi kui uksed ja rõduuksed lukus.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oleneb ju, mitmendal korrusel see rõdu asub. Meie elame I ja minu 4 ja 5 a mängivad ilusa ilmaga sageli koos kassiga rõdul (vana kass, rõdupiirdele ei hüppa, ka lastel puudub piirde vastu igasugune huvi, teavad loomulikult ka, et ei tohi kõõluma minna). Ise samal ajal olen samas toas siis, omapäi ei jäta.
Kõrgemale kui I korrusele nii ei lubaks. Ise kardan väga kõrgust ja nt oma lapsepõlvekodu III korruse rõdule ei julge siiani õieti minna, pea hakkab ringi käima ja südame alt läheb õõnsaks, lapsi ka ei luba sest juba vaadates hakkab halb. Sellepärast olengi terve elu ainult I korrusel või eramus elanud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aitäh vastuste eest!

Ka 7 aastast ei tasu veel rõdule jätta. Ka rahulikud ja sõnakuulekad lapsed võivad ettearvamatult käituda. ???? Igatahes meenus see kurb lugu.

http://ekspress.delfi.ee/kuum/poiss-kukkus-surnuks-kui-isa-laks-semu-sunnipaevale?id=70032051

Eks minagi kardan seda ettearvamatuse faktorit, sellest mu teema ju on. Aga nii jõukas ma küll kahjuks pole, et koolilapsega koduseks saaks jääda. Ning kui ma pean eeldama, et laps võiks ignoreerida keeldu rõdu lauale/piirdele ronida, mis annab mulle siis alust eeldada, et ta ei ignoreeri keeldu rõdule minna? Ühel hetkel ja kuskilt peab see usaldus ju algama, küsimus on selles, millal ja kust.

Sinu tsiteeritud juhul soovis luku taha jäetud laps korterist välja pääseda. Mina ei ole plaaninud last luku taha panna ega ka lähiajal veel päris üksi koju jätta, ammugi mitte pooleks päevaks. Tartu Ülikooli Kliinikumis kukkus/hüppas hiljuti 15-aastane laps rõdult alla — ka poleks tohtinud üksi rõdule lubada?

Tegelikult huvitaksid mind eelkõige siiski emade praktilised otsused enam-vähem sarnaste olude korral (klaasitud rõdu on veidi teine asi).

No need kaks asja pole ju võrreldavad. 15 aastane sooritas enesetapu- hoopis teine teema.
Aga lähtuma peaks ikka lapsest. 5 aastast sa ju üksi ujuma ja tiheda liiklusega linna ei laseks. Samas mõni küps 7ne saab juba koolist kenasti koju ja söögigi tehtud. Mõni pole veel mitu aastat valmis üksi koolis käima. Samuti oleneb ju rõdust. Kui on ikka võimalus, et laps seal turnima võib hakata, siis parem õppida teiste vigadest ja ise neid mitte korrata. Kasvõi rõdu lukustada või ukselink maha keerata. Kui rõdu on kinnine, siis võib ju vabalt laps seal päevläbi mängida. Väga individuaalne ühesõnaga. Üldiselt lapsele muidugi ise rõdule minemise harjumust ei maksa kujundada.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 05.06 17:44; 05.06 23:48;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oma koolilapsed üksi luban, aga kuna nad kolmekesi koos lähevad ülemeelikuks, siis koos ei luba. Õnneks meil ei ole õues olemiseks vaja rõdul olla, võib olla ka verandal ja aias.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

mina olen teadlikult ostnud korteri esimesele korrusele, millel on terrass, mitte rõdu, nii et aknas kukkumine lõppeb halvimal juhul käeluumurruga (kõik aknad ei ole vastu maad). kõrgemal korrusel ma pabistaksin hullu moodi, kui esimese klassi laps üksi kodus on.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

meenub, et meil oli kunagis elline rõdu, kus eiolnud täispiiret vaid lihtsalt hõredalt 3 horisontaalsrt latti oli kogu rõdupiirdeks, nii et sai seal rõdu serval istuda ja jalad üle ääre riputada kenasti 🙂 ja nii me seal õdedega suviti istusimegi, mina siis veel koolis ei käinud, õed olid minust 1,5 ja 2,5a vanemad 😀 Ise minestaksin sellise vaatepildi peale ära ilmselt, nii palju on muutunud asjad 😀

Aga, palju sõltubki ju, kui ohtlik see rõdu on. Mõni rõdu on ohtlikum kui teine. Koolilast ei hoia tõesti enam kusagilt eemal, tem aoskab ise uksi-aknaid avada (muidugi on alati võimalus lingid eest ja tööle kaasa).

Ma arvan, et 5-aastane võiks mõista küll, et rõdu piirdele ei ronita.

Mul on vanem laps 3,5, noorem 1,5. Kui oleme nendega hoovis, siis kui 1 lastest on ühel pool maja ja teine teiselpool maja, siis ma ei saa ju end pooleks tõmmata ja väevõimuga ma neid samal pool maja ka ei saa hoida koguaeg. Suurem väravaid küll lahti ei saa, kuid ilmselt soovi korral roniks üle aia ja nii lihtsalt loengi talle sõnu peale, et ei tohi üle ronida ja loodan, et kuulab mind, kui ma parasjagu pisem ajärele jooksen (pisem oskab veel paremini ronida ja teda tõetsi üksi aiaäärde jätta ei saa). ma ei teagi, kuidas see aed ehitada nii, et lapsed ei saaks üle ronida, kuskile tuleb ju mingi horisontaalne latt panna, tavaliselt 2, mille külge lipid kinnitada 😀 Päris kivimüüri ka ei taha ju ega traataeda… 😀

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma oma lapsi usaldan rõdule mängima nüüd, nad on 7 ja 8-aastased. Aga nende sõpru ma rõdule ei luba ja oma lapsi ka koos sõpradega ei luba. Ma ei tea, mis teisel pähe võib tulla. Enda lapsed olen nende õnnetusjuhtumite juttudega ära hirmutanud. Nad ei julge eriti üle ääregi vaadata. Me elame kolmandal korrusel, seega ei saa liiga ettevaatlik olla. Tegelt nad kardavad mõlemad hullupööra kõrgust ka. Mööda läbipaistvaid treppe (need, mis tavaliselt rabades vaatlustornides on) nad ei julgegi astuda.
Kui nad üksi on kodus, on rõduuks ja aknad lukus. Linke kahjuks eemaldada ei saa kergelt. Hea, et lukkugi käivad.
Mina olen ise kukkunud aknast alla, kuigi elasin maamajas esimesel korrusel ja ma pääsesin ehmatusega. Vend aga murdis mitu luud, kui samas majas alla potsatas aknast.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul 3,5 aastane jääb üksi rõdule vahel, aga ääred on nii kõrged, et ta näeb vaid piiluda.
Oleks madalamad ääred ja rannatoolid rõdu ääres, siis ei lubaks.
Sõnad on ka peale loetud

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 13 postitust - vahemik 1 kuni 13 (kokku 13 )


Esileht Väikelaps Kui vana lapse lubate üksi rõdule?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.