Esileht Koolilaps Kui vana lapse lubate üksinda ujuma?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 34 )

Teema: Kui vana lapse lubate üksinda ujuma?

Postitas:
Kägu

Meil täna seoses kuumade suveilmadega kerkis teema, et poiss (11) soovis minna koos 14aastase sõbraga merre ujuma. Valvege rand, a la Pirita. Mina ei lubanud ja sain kuulda head ja paremat enda kohta. Lõpuks saime lepitud ja kokkuleppele, et viin ta sõpradega õhtul autoga ujuma. Küsingi, kui vanalt teie lubate lapse järelevalveta ujuma? Siinsamas ühes 10-12aastaste laste suvetegemiste teemas üks lapsevanem kirjutas, et hommikul merre, kaugelt peanupud paistavad ja asi vask. Sain aru, et tema midagi ei valva. Mina nii ei saa, kas olen liiga klammerduv? Lihtsalt mõtlen, et lapsed on uppunud ka inimeste keskel, sõbrad ei pruugi ka mingi hetk abiks olla, kui meri ootamatult üle pea läheb ja laine ka tugevam. Ei märka see rannavalvegi tuhandete inimeste seast kõiki. Ikka ise pean vastutama, kui laps kallis. Aga kui vanalt siis enam mitte?

+15
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Kui laps ongi kogu aeg vati sees olnud ega tea reaalsest elust midagi, siis upubki ta 25. a ära. Sest tal pole kunagi midagi teha lubatud.
Mida see laps siis tegema peab, kui isegi tänase ilmaga ei tohi vanema sõbraga mere ääres olla?

+4
-20
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mida see laps siis tegema peab, kui isegi tänase ilmaga ei tohi vanema sõbraga mere ääres olla?

Samas, kui midagi juhtub, siis ega see 14aastane küll ei suuda vastutada. Veel vähem suudab see 11aastane, kui 14aastasega midagi juhtub. Võib muidugi vetelpäästele loota aga rand on suur, vetelpäästjaid ei pruugi olla piisavalt, õnnetusi juhtub ikka. Mu meelest 14aastane võiks üksi minna, alla selle ma oleks kõhkleval seisukohal. Enamasti ei juhtu muidugi midagi hullu, aga piisab ju ühest korrast ja elu otsas. Oleneb muidugi ka natuke lapse mineviku kogemustest, kui palju on rannas muidu käinud, kuidas meres käitub, millised on ujumisoskused ja kuidas riskikäitumine, lapsed pole võrdsed ju. Samas, kui 14aastane on 11aastasest osavam, võib juhtuda, et 11aastane tahab ennast samal tasemel olevana näidata ka pingutab üle.

+12
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

See oleneb nii lapsest ja oma last peab tundma. Ma vist võisin umbes 10 aastaselt üksi käia, samas ma ei ole kunagi meeletu ujuja olnud, hakkama saan, aga ei meeldi. Suvel rannas pigem sai rohkem kaldas oldud, päevitatud ja vees sulistatud. Ülepea vette ei läinud kunagi. Samas neiuna pigem saigi päevitamisele rohkem rõhku pandud kui vees möllamisele.

Järvedes kus olid purded-paadisillad sai sealt ikka ka ülepea vette hüppeid tehtud (samas kalda poole läks väga kiirelt madalaks ehk üle pea vees pikalt ei olnud) – st teadsin oma võimeid. Samuti keeldusin igasugu tornidest hüppeid tegemast.

Kuigi jah – seltskonnaga koos on ohud suuremad, st et hakatakse üksteise piire katsetama ja lollitama. Seega kui sul laps on rahmeldis ja tead, et võivad hakata piire katsetama ehk ei lubaks. Samas sõprade rannas, ehk mängivad ka võrku vmt, on suve juures justkui lahutamatu osa.

+5
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Oleneb sõbrast ja oleneb lapsest. Kui on ikka päris sõber, siis lubaksin – sel juhul võib arvata, et ta ikka vaatab noorema semu järele natuke ka. Kui on lihtsalt tuttav, siis sõltuks juba lapsest endast, tema ujumisoskusest, riskivalmidusest, mõistlikkusest. Mul on 13-aastane poeg, teda luban küll üksi ja sõbraga ujuma, mõne sõbraga oleksin lubanud ilmselt ka 2 aastat tagasi.

+5
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Mina enda 10 aastast ei luba aga lihtsal põhjusel, ta ei oska ujuda. Ta ise kardab ka seda vett veidi ja ei julge ka õppida. Lihtne kokkulepe lapsega, kui õpib ujuma siis võib. Väiksem on veel 6 aastane ja kindasti ei luba. Minu teada ka seadus ütleb midagi, alla 12 aastane ei tohigi üksi olla ja arvan, et 14 aastane panna vastutama on pisut liiast. Aga kui oleks väiksemad kohad, mitte suur mererand, siis miks mitte. Kuskil järveääres saavad harjutada pisut turvalisemalt üksi ujumist. Mina käisin ise väiksena ujumistrennis ja juba 6 aaataselt oli asi selge aga ikka mereääres oli ema kaasas. Mind see tegelikult ei häirinud ka 🙂 🙂 isegi kui juba suurem olin.

+1
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

12 oli, siis nad hakkasid sõpradega isekeskis käima. No kaua võib emaga rannas käia?
Ujub hästi. Hulljulged on nad muidugi kõik.
Selle õpetasin selgeks, et kui midagi juhtub, tuleb kohe abi kutsuda/112 helistada/vms.

+3
-6
Please wait...

Postitas:
Kägu

Sõltub suuresti lapse ujumisoskusest. Omal laps 10-aastane, 5 aastat ujumistrennis käinud, aga näen, et pikemat maad ta ujuda ei jõua. Basseinis on siiski natuke erinev kui meres või järves. Seega hetkel käime veel koos ujumas.

+5
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina olen 42aastane mutt. Elasime järve ääres ja juba 4aastaselt läksime naabrilastega järve äärde ujuma. Ujusin üle 4meetrise muuli edasi ja tagasi 7aastaselt -nii vist õppisingi pikemaid distantse ujuma. Muuli sügavus oli 2,5 meetrit. Metsas käisime naabritüdrukuga ka lilli, marju ja seeni korjamas üksi ja täiesti iseseisvalt alates 4 eluaastast.
See on praeguste vatitupsulaste mõttes vist juba lausa väärkohtlemine, mitte enam ulme.
Mu enda laps hakkas iseseisvalt ujumas käima kuskil 8-9aastaselt. Ujuma õppis 5aastaselt tiigis.
Nii et mida sulle ikka soovitada? Eks sa ise tunned oma last. Minu ja paljude teiste arvates on imelik, et 11aastane ise ujuma ei saa minna, aga kes teab. Olen näinud lasteaias 5aastast, kes meetri kõrguselt alla hüpates murdis käeluu (sest maandus kätele!), samuti olen näinud 13aastasi, kellel krõpsupakk või papptaldrik küpsistega kunagi käes ei seisa, vaid lendab alati kummuli põrandale ja sinna see ka jääb. Nii et ei tea sulle miskit soovitada, pole su last vee ääres näinud.

+5
-15
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Ujusin üle 4meetrise muuli edasi ja tagasi 7aastaselt -nii vist õppisingi pikemaid distantse ujuma. Muuli sügavus oli 2,5 meetrit.

Muulist ei saa üle ujuda, see on tamm või sein sadama või jõesuudme kaitseks.

+14
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

vanus on ainult üks komponent. toon välja mis pähe tuleb, mille järgi veel otsustada:
kui pikk on ujumisstaazh, kui hästi ujub
kui suur on kogemus nendes vetes – lained, hoovused, temperatuur jne
mis iseloomuga on laps – kas pigem hulljulge või alahoidlik
kuidas mõjutab käitumist nn. grupiefekt
kellega ujub
mis on võimalikud ohud – sild, sügavused – tegevused selle ümber

lühidalt võin öelda, et olenevalt situatsioonist olen väga noorel lapse lasknud omapea toimetada ja samal lapsel 8 aastat hiljem silma peal hoidnud.

kõik meie lapsed on 5-aastaselt ujuma hakanud (osad ka varem) AGA mingites situastioonides ma tahan neil ka 16-aastaselt silma peal hoida. nii et jah, sõltub väga.

+6
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina ei lubanud ja sain kuulda head ja paremat enda kohta.

Ma oleks selle peale öelnud, et kui veel enne kaalusin, siis nüüd kindlasti mitte. Õnneks minu lapsed minuga niimoodi ei räägi ega suhtu.

Üldiselt loetakse piiriks kuskil 12 aastat, kust alates võiks lapsi üksi vee äärde lubada. Mul kõige vanem laps ongi just 12, aga ma ei taha teda üksi randa lubada, sest ta ei lähe vette lihtsalt ujuma, tal on vaja teha vettehüppeid, silla alla ujuda, teiste lastega vees mürada… Ta küll oskab kuidagimoodi ujuda ja on peaaegu piisavalt ettevaatlik, aga ta on selline kohmakas ja pealegi nii tugevate prillidega, et ujudes rannas seisvaid inimesi ära ei tunne ja kaldalt ei näe kes kus ujub (prillidega vette ta ei lähe, need kaoksid kohe ära). Olen talle ka selgitanud mis tingimustel ma nõustuksin teda üksi randa lubama (lubaksin lihtsalt ujuma, kuni kaelani vette), aga selle peale on ta arvanud, et siis ei tasugi minna. Ju ma siis piisavalt sageli viin kõik lapsed randa (ja passin siis rannast peanuppe), et ei tasu.

+6
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina olen 42aastane mutt. Elasime järve ääres ja juba 4aastaselt läksime naabrilastega järve äärde ujuma. Ujusin üle 4meetrise muuli edasi ja tagasi 7aastaselt -nii vist õppisingi pikemaid distantse ujuma. Muuli sügavus oli 2,5 meetrit. Metsas käisime naabritüdrukuga ka lilli, marju ja seeni korjamas üksi ja täiesti iseseisvalt alates 4 eluaastast.
See on praeguste vatitupsulaste mõttes vist juba lausa väärkohtlemine, mitte enam ulme.
Mu enda laps hakkas iseseisvalt ujumas käima kuskil 8-9aastaselt. Ujuma õppis 5aastaselt tiigis.
Nii et mida sulle ikka soovitada? Eks sa ise tunned oma last. Minu ja paljude teiste arvates on imelik, et 11aastane ise ujuma ei saa minna, aga kes teab. Olen näinud lasteaias 5aastast, kes meetri kõrguselt alla hüpates murdis käeluu (sest maandus kätele!), samuti olen näinud 13aastasi, kellel krõpsupakk või papptaldrik küpsistega kunagi käes ei seisa, vaid lendab alati kummuli põrandale ja sinna see ka jääb. Nii et ei tea sulle miskit soovitada, pole su last vee ääres näinud.

Mõnel lihtsalt veab. Isiklikult eeldan, et laps peaks suutma vähemalt 500 m järjest ujuda, et iseseisvalt ujuma minna.

+1
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

ise hakkasin üksi ujumas käima 10aastaselt.
vanem laps hakkas 11aastaselt. noorem poeg 15, käib ujumistrennides jne. ja ma ei julge teda lubada ujuma. suur hirm on. isegi siis kui koos oleme rannas ja ta ujub nende tunnideni vees, tunnen alati suurt hirmu. õnneks üksi pole ta kunagi tahtnud ujuma minna.

+3
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Tänud kõigile vastamast! Üldiselt sain kinnitust sellele, et võiks ikkagi veel 11aastasel silma peal hoida. Ujuda ta oskab, aga enesekindlust on ilmselt rohkem kui oskusi, sest vast 15-25 meetrit suudab väsimata ujuda. Ka ei harrasta ta just vettehüppeid, aga antud suvel soovib väga seista vee all käte peal ja seejuures sekundeid lugeda, palju hinge kinni hoida jaksab. Teistega võrreldes siis. Sellistel “võistlustel” tahaks lähedal olla, igaks juhuks. Lisaks teeb vee all saltosid jne. Eile õhtul läks nii, et kokku 4 poissi sõidutasin mere äärde ja sain isegi vette, väga tore oli. Lõpuks olid nad ikka minuta kaugel meres teiste ujujate vahel, sest mina valvasin kaldal asju. Kõik läks hästi, ma ei muretsenud. Selles suhtes on 14- ja 15aastased juba arukad, oskavad jälgida.

+4
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

sest vast 15-25 meetrit suudab väsimata ujuda

Vaatamata sellele, et koolis saab 25 meetriga ujumise arvestatud ei ole tegemist ujumisoskusega. Ta lihtsalt püsib umbes pool minutit vee peal. Kui selline laps tahab üksi ujuma minna siis järgmine suvi kui on ujumine selgeks saadud (st. sügisest kevadeni ujumistrennis).

+5
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Aga kui oleks väiksemad kohad, mitte suur mererand, siis miks mitte. Kuskil järveääres saavad harjutada pisut turvalisemalt üksi ujum

Minu jaoks on see küll üks kummaline väide. Enamikus Eesti mererandades läheb vesi sügavaks väga aeglaselt ning enamik ujumis- ja suplemistegevust toumub vaevalt meetrisügavuses vees, samas kui enamik järvi läheb ülikiirelt sügavaks ja põhi on tihti ka “kahtlane” (mudane / täis kasvanud) ning väga kerge on kogemata liiga sügavasse põhjatusse kohta sattuda.

Samuti on mulle täiesti arusaamatu, kuidas või miks peaks üksildane koht olema turvalisem. Muidugi, inimeste juuresolek ei garanteeri tingimata vajalikku abi õigel ajal, aga tõenäosus seda saada on siiski võrratult suurem kui kuskil üksildases kohas.

+10
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Muulist ei saa üle ujuda, see on tamm või sein sadama või jõesuudme kaitseks.

Meil oli muul järve ja jõe ristumiskoht. Kivid olid kallastele laotud ja sinna külge seoti köie ja trossiga paate ja laevu. Nii et mis tammist sa küll ometigi räägid? Laevad seal vahel sõitsid küll, aga siis vette ei hüpanud. Mõned poisid ujusid laevade/paatidega võidu, et kas saavad enne paadi tulekut eest ujutud või mitte. Laevade tornist hüppasime muuli peakat koos poistega – ilus lapsepõlv oli!:) Keegi ära ei uppunud, igaüks teadis juba siis, kui jalad kandma hakkasid, et oma elu eest vastutab igaüks ise.

0
-9
Please wait...

Postitas:
Millu9

Minu peaaegu 12 aastane käib küll sõbrannaga kahekesi ujumas. Ta selline ettevaatlik ka, teab ikka oma piire jne

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Meil oli muul järve ja jõe ristumiskoht. Kivid olid kallastele laotud ja sinna külge seoti köie ja trossiga paate ja laevu.

Sel juhul kasutad sa sõna “muul” valesti. Muul ei ole vesi, vaid muul on tehislik ehitis vees, harilikult pikk kividest laotud müür sadama sissesõidul, mille ülesanne on lainetust vähendada. Ilmselt käisite te muuli juures ujumas, mitte muulis ujumas.

+12
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Meil oli muul järve ja jõe ristumiskoht. Kivid olid kallastele laotud ja sinna külge seoti köie ja trossiga paate ja laevu.

Sel juhul kasutad sa sõna “muul” valesti. Muul ei ole vesi, vaid muul on tehislik ehitis vees, harilikult pikk kividest laotud müür sadama sissesõidul, mille ülesanne on lainetust vähendada. Ilmselt käisite te muuli juures ujumas, mitte muulis ujumas.

Ilmselt siis, jah, ujusime üle jõe, mis oli kahelt poolt palistatud kividega – üks kivirida jätkus veel pikalt järve pool, aga meil oli kombeks öelda, et ujume üle muuli.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mul sama dilemma. 8-aastane tahab kogu aeg ujuma. Ta on 3 aastat ujumistrennis käinud ja oskab ning jaksab ujuda küll. Paar korda olen üksi lubanud järve äärde minna juhul kui ta ei lähe sügavamale kui nabani ning vettehüppeid ei tee. Laps peab kokkuleppest kinni, sest kui rikkumise avastaksin, oleks ka pidu läbi. Tihti läheb laps ees ja mina tulen 10-15 min hiljem järgi. Järgmine aasta ehk luban juba rohkem. Järve ääres on alati ka teisi inimesi, kuid ülerahvastatust pole.

+1
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Tibuemmekesed võiks esimese asjana õigesti kirjutama õppida. See on ikka masendav, missugune kontingent meil lapsevanemateks on saanud.

+2
-5
Please wait...

Postitas:
Kägu

aga meil oli kombeks öelda, et ujume üle muuli.

Täiskasvanud loodetavasti ikka teadsid, mis asi muul on?

+1
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

aga meil oli kombeks öelda, et ujume üle muuli.

Täiskasvanud loodetavasti ikka teadsid, mis asi muul on?

Täiskasvanud teadsid, et neil on asjalikud lapsed, kes iga verelible pärast ei minestanud ja iga tuuleiil neid minema ei pühkinud ja iga hüpe nende laste hapraid kondikesi ei murdnud.
Täiskasvanud said rahus elada oma täiskasvanuelu, tööd rassida ja sellesse tegevusse kaasati ka lapsed. Ja tööst vabal ajal käisid lapsed rannas, metsas seenel ja marjul, mängisid hoovis või lugesid raamatuid.
Kirjutada oskasid kõik, sest õpetajatelt hinnete väljapressimine koolis ei tulnud kõne allagi, aga tähte ei viitsinud küll keegi närida (a la mis on muul?). Keskenduti sellele, mis on oluline.
Praegust põlvkonda lapsi ja nende vanemaid vaadates läheb lihtsalt süda pahaks!

+2
-10
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kirjutada oskasid kõik, sest õpetajatelt hinnete väljapressimine koolis ei tulnud kõne allagi, aga tähte ei viitsinud küll keegi närida (a la mis on muul?). Keskenduti sellele, mis on oluline.

Õigekiri on oluline, sõnade tähenduste tundmine mitte?? Ja õpetajad ka nõudsid ainult õigekirja, tähendusi polnud vaja tunda? Sa vist ei peaks väga õiendama teiste kirjaoskuse kallal.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma lihtsalt märgiks juurde, et 14 aastane küll mingi teise lapse eest vastutaja pole.
Enamus täiskasvanuidki ei suuda uppujat päästa. Lähevad päästma ja upuvad ise ka ära.
Laste veekogu äärde lubamine ei sõltu vanusest. Ikka vastutustunne, ujumisoskus, riskikäitumine.

+7
0
Please wait...

Postitas:
nutetudsilmad

Minu poeg, 11a, on ka üsna okkaline, et teda üksinda väliujulasse ei luba. Jah, sellel aastal oleksin isegi lubanud kui seal mehitatud valve olnuks. Kahjuks peab leppima sellega, et kui pole kaasas täiskasvanut, siis ujuma ei lähe. Vesi on meil kaldast 5m eemal mulle juba lõua alla (olen 183cm pikk) ehk siis ujutaksegi kogu aeg üle pea vees ja kui midagi juhtub, ei pruugi sõbrad enne aimatagi kui juba hilja. Jah, seal on alati täiskasvanuid, kuid ma ei saa kohustada suvalist võõrast hoidma silma peal oma lapsel. Ta on minu vastutada ja nii ongi.

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Lapsed said 12.a ja sel aastal on neil esimene aasta vabadus üksinda randa minna. Vahel käivad jões ja vahel meres, kuidas tuju on. Eelmisel aastal käisin alati kaasas.
Ilmselt olen ma liiga kana, sest nad on käinud 7 aastat ujumistrennis ja ma tean, mida nad oskavad ja suudavad. Aga vesi ja omapead käimine ei sobinud mulle siiani.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Isegi täiskasvanu ei peaks päris üksi ujuma minema. 11a ja 14a koos on ka see probleem, et kui isegi see 14a suudaks 11-aastase eest vastutada, siis kas 11-aastane oskaks aidata, kui hoopis see 14-aastane hätta jääks?

+2
-1
Please wait...

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 34 )

Esileht Koolilaps Kui vana lapse lubate üksinda ujuma?