Esileht Väikelaps Kui vanal lapsel tekib lutipudelikaaries vm. taolised probleemid?

Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )

Teema: Kui vanal lapsel tekib lutipudelikaaries vm. taolised probleemid?

Postitas:

Suuhügieeni koha pealt olen pedant- korralik hambapesu ja ei mingit magusate jookide või piima joomist, eriti veel lutipudelist. Minu laps on 2.5 a.
Sõbranna naerab mu hirme, tema kohe neljane joob ikka veel lutipudelist, enamasti jogurtit aga ka RPAd ja poepiima. Pudel kaisus jääb magama ja hommikul ei tule voodist välja enne, kui esimene pudel tühi. Lapse hambad nagu pärlid, ilusas sirges rivis.
Kas siiski on asi pigem heades geenides või võivad probleemid ka hiljem tekkida?

+1
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma arvan, et geenid on hammaste puhul väga tähtsad. On ju selliseid täiskasvanuid, kes üldse hambaid ei pese ja ometi auke ei ole jne.
Minu laps on 3 ja joob ka lutipudelist veel. Aga… tal on üks tõsine tervisehäda ja see olukord on spetsialistidega konsulteeritud, tal on seda kaalus juurdevõtmiseks vaja.
Mulle öeldi, et lutipudelist joomine tegelikult ei ole hammastele väga hull, sest luti ots läheb kurku ja laps neelab vedeliku enne alla, nii et see ei puutu palju hammastega kokku. Minu laps teeb pudeli ka mõne minutiga tühjaks, seega loodan, et ehk see hambumust ei mõjuta. No mis mul üle jääb.
Küll aga tegi mulle hirmu see lutsutamise lutt, vott see rikub küll hammaste kuju mu meelest, kui pikalt suus on. Kui oma lapse lutist loobuma meelitasin, siis oli see mulle suur kergendus.
Samas, ma ei tea ka. Kui Euroopa riikides ringi käia, siis seal näeb tihti meie mõistes juba suuri lapsi nt lutti imemas, kärus sõitmas, mähkmetes jne. Kõik on arenenud heaoluriigid, elanikkonna füüsiline ja vaimne tervis on statistika kohaselt palju parem kui Eestis, eluiga pikem jne. Ei ole kuskilt näha, et sellised asjad lapsi eluks ajaks sandistaks…

+1
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

See on oluline ja huvitav teema, aga tundub, et isegi teadlaste hulgas pole täielikku üksmeelt. Pidevalt nt on korrutatud, et ärge kasutage lapsega samu nõusid, ärge tõmmake lapse lutti enda suust läbi jne. Ja nüüd on juba räägitud sellestki, et see polegi midagi hullu, vastupidi, annab lapsele edasi vajalikke bakterikooslusi jne. Lisaks olen kuulnud ka, et kaaries ei pidavatki olema sedasi nakkav nagu meile siiani räägitud on… Lapse suus pidavat bakterikooslused kujunema pmst sündides kohe ja seda, millised tegelased seal nö võimule pääsevad, sõltuvat mitmetest asjaoludest (ema toitumine raseduse ajal k.a). Samas soovitatakse ikkagi järgida hügieeninõudeid ja ma usun, et isegi kui su sõbranna lapsel on hambad terved, ei pea sina oma lapse peal inimkatseid tegema hakkama. Mis siis, kui sinu lapse hambad osutuvad nõrgaks? Parem on neid ikka korralikult edasi hooldada.
Teine asi on ka see, et lapse hambad võivad olla head ja vastupidavad, aga ega see sõbranna sedasi oma lapsele häid toitumisharjumusi küll ei kujunda. Hiljem võib see viia muude hädadeni (kaal nt). Ehkki kindlalt seda muidugi väita ei saa.
Selle lutipudelikaariese kohta on samuti erinevaid seisukohti. Eks igaüks peab ise otsustama, mismoodi ta oma lapsega toimib, aga mina soovitan pigem siiski jätkata hammaste hooldamisega.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei mingit piima joomist? Natuke üle võlli oled oma pedantlusega vist. Minu 7a laps on pisikesest saadik armastanud piima ja joob seda iga päev toidu kõrvale. Hambad on ideaalsed, ühtki auku kunagi pole olnud.

+1
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lutipudelist tingitud hambumuse probleemid ilmnevad algkoolieas, kui jäävhambad hakkavad suhu tulema. Sõbranna kogugu raha breketite jaoks.

+6
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.10 20:33; 31.10 08:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lutipudelist tingitud hambumuse probleemid ilmnevad algkoolieas, kui jäävhambad hakkavad suhu tulema. Sõbranna kogugu raha breketite jaoks.

Lutipudelikaaries tekib siiski varem, piimahammastele. Olen näinud ca 3 a. kellel mustad hambaköndid suus. Järelikult algas see probleem veel varem. Kui ikka neljasel on hambad nagu pärlid, siis ilmselt on head hambad ja kaaries ei ähvarda.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 30.10 15:18; 30.10 15:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei mingit piima joomist? Natuke üle võlli oled oma pedantlusega vist. Minu 7a laps on pisikesest saadik armastanud piima ja joob seda iga päev toidu kõrvale. Hambad on ideaalsed, ühtki auku kunagi pole olnud.

Lutipudelist? Ka voodis enne magamajäämist? Loe teemaalgatus läbi enne, kui kommenteerima asud.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 30.10 15:18; 30.10 15:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma arvan, et sõbranna “naerab sinu hirme” ainult sellel põhjusel, et läksid talle ütlema, kuidas tema oma last peaks kasvatama, mitte et sul objektiivses mõttes õigus ei oleks hammaste eest hoolitsemise tähtsuse osas.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lutipudel tuleks juba võõrutada alla aastasel lapsel.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lutipudelist tingitud hambumuse probleemid ilmnevad algkoolieas, kui jäävhambad hakkavad suhu tulema. Sõbranna kogugu raha breketite jaoks.

Lutipudelikaaries tekib siiski varem, piimahammastele. Olen näinud ca 3 a. kellel mustad hambaköndid suus. Järelikult algas see probleem veel varem. Kui ikka neljasel on hambad nagu pärlid, siis ilmselt on head hambad ja kaaries ei ähvarda.

Ma vastasin pealkirjas toodud küsimusele muude taoliste probleemide kohta.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.10 20:33; 31.10 08:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui Euroopa riikides ringi käia, siis seal näeb tihti meie mõistes juba suuri lapsi nt lutti imemas, kärus sõitmas, mähkmetes

No eks see magusa joogiga lutipudeli lapsele kärusse, autotooli või voodisse vanema mugavust teenib – et lapsel oleks lutipudeli ludistamisega tegevust ning ta oleks vaikne. Meie arstid, jah, sellist pikaajalist hammaste magusas joogis leotamist üldse ei soovita – hambavaap ei saa puhata. Kas see lõhub hambad ära või ei – ilmselt oleneb jah, geenidest. Kui geneetiliselt väga tugevad hambad antud, läheb õnneks ega juhtu midagi. Mina, saranaselt teemaalgatajale, pole riskima hakanud.

Kui üle aastane hakkab rinnapiimale lisaks saama muid jooke – siis kohe nokkpudelist, kust laps ei ime, vaid joob lonksudena. Joob korraga ära, palju joob – ja siis läheb jook lapse käeulatusest ära kuni järgmise söögini. Ei mingit joogi kaissu jätmist ega muud joogiga aja veetmist.

Magusaid jooke olen üle 1a lapsele andnud küll – nii õunamahla, marjamahlasid kui ka piima. Ainult et annan magusaid jooke alati söögiga koos – mitte kunagi kahe söögi vahel. Kui koos söögiga magusaid jooke anda, pole ju vahet – niikuinii sisaldub suhkruid ka söögis (nii pudrus, leivas kui ka köögiviljades). Olen andnud söögiaja lõpetuseks ka kommi. Suhkrute osas ei pea ju olema päris nulltolerants – oluline on, et hambad saaks söögiaegade vahel puhata.

Lisaks olen oluliseks pidanud D-vitamiini andmist talviti, et kaltsium (hammastele oluline mineraal) saaks imenduda. Üks 6a ja teine 4a, hambad ilusad ja terved.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )


Esileht Väikelaps Kui vanal lapsel tekib lutipudelikaaries vm. taolised probleemid?