Esileht Koolilaps Kui vanalt laps muru niitma?

Näitan 27 postitust - vahemik 1 kuni 27 (kokku 27 )

Teema: Kui vanalt laps muru niitma?

Postitas:
Kägu

Mis vanuses lapsed olete te muru niitma pannud? Meil murutraktor ja tavaline bensumootoriga niiduk.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Oleneb ju täiesti lapse vastutustundlikkusest. Kas ta suudab aru saada, kui ohtlik on murutraktor, oskab hoida ära, et ei sõida muruniiduki terasid kõveraks. Kui on väga sile maa, siis varem, kui keerulisem, vaja põõsaste vahel ebaühtlast pinnast niita, siis hiljem. Minu mees parandab ise meie niidukit ja lapsi (vanim 12) veel rooli ei lase, sest see parandamine on maru tülikas.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Täpselt enam ei mäleta, mõlemad on juba suured. Aga arvan, et võis olla 11-12-aastaselt hakkas harjutama. Algul natukene lihtsamates kohtades. Meenutan, kui majja kolisime, siis vanem laps oli 9 ja esimesed paar aastat vist sai mees ka niita. Nüüd ta vist ei oskagi enam masinat käima panna (nali!).

Please wait...
Postitas:
Kägu

8-aastaselt ja murutraktoriga, siis oli lõpuks kaalu piisavalt. Enne sõitis lapsevanemaga kaasas.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Eelmisel aastal, olles 12, alustas sileda platsi niitmisega. Sel aastal ilmselt laseme juba rohkem tal toimetada.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kõik ju oleneb perekonnast, kasvatusest jne. Igaüks ikka ise tunneb, millal on õige aeg. Meil poiss niitis muru vist umbes 8-aastaselt. Tavalise niidukiga siis. 9-aastaselt sõitis maal juba krossikaga ja samal ajal hakkas ka autoga sõitma (meil maal arvelt maha võetud auto, millega saab omal maal mulda ja puid vedada). Enne seda oli sõitnud ATVga. Praegu kihutab selle sama 10 aastat vana ATVga meie noorem laps, kes 4-aastane.
Mina ise olin vist 7-8-aastane, kui veneaegse elektriniidukiga niitsin maal. Vot see oli ohtlik, sest pikka juhet pidi täpselt kindlal pool hoidma, et juhtmesse sisse ei lõikaks. Muruniitmine oli mu lemmiktegevus ja on seda siiani.

Please wait...
Postitas:
Kägu

esimesed katsetused tegi lasteaiaealisena (ma tahan kaaaaa!), nii kodus (elektrline muruniitja) kui vanavanemate juures (bensiiniga masin)
suvel enne 5.kl leidis, et tal on vaja oma läpakat ja pakkus ise välja, et niidab muru raha eest, tasuks leppisime kokku 100 krooni (enne euroaega) kord. ka järgmisel suvel oli tasuline niitmine, sest siis tahtis uut nutikat.
hiljem on niitnud tasuta, kui isal pole aega, aga niita vaja.
kuskil gümnaasiumiealisena avastas niitmise oma lõbuks, kui nägi, et aias rohi pikk, võttis niiduki ja kukkus niitma.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tasuks seda lugeda – https://tervis.elu24.ee/874902/murutraktorilt-kukkunud-lapsed-said-rangalt-viga

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tasuks seda lugeda – https://tervis.elu24.ee/874902/murutraktorilt-kukkunud-lapsed-said-rangalt-viga

Mida siit täpsemalt lugeda? Et lapsed on muruniiduki ees jooksnud ja komistanud või mitmekesi murutraktoril sõitnud? Ma ju ei küsinud seda, vaid seda et mis vanuses on hakatud niitma.

Mul on ka tuttavaid kes on täiskasvanuna end muruniidukiga vigastanud. Ja lapsi kes jalgratta või tõukerattaga kukkunud.

Mingil hetkel ju laps on piisavalt küps ka muru niitma. Eriti maal kasvanud laps. Seda ma küsisingi et mis vanuses keegi on teistes peredes nii küps olnud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

9-aastaselt hakkas murutraktoriga niitma. Seda ka põõsaste ümbert. Istmele sai pandud lisaraskus, et traktor välja ei sureks. Enne seda harjutas 1-2 aastat roolikeeramist minu süles.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Siledal maal ei ole võimalik lihtsalt traktorilt maha kukkuda. Teiseks seiskub korras traktor kohe kui istmelt tõusta- tõsi, inertsist käivad terad veel natuke ringi. Samas sinna alla kukkuda on võimatu. Võimalik on ainult töötava traktoriga üle jala sõita.

Please wait...
Postitas:
Kägu

9-10aastane võiks tavalise muruniidukiga vabalt juba teha. Vajadusel keerulisemad kohad teeb vanem.

Traktori puhul sõltub nii lapsest kui ka sellest, kas hoovis jookseb ringi ka mõni noorem laps, kes ei oska veel murutraktori eest ära astuda ja suurem laps jälle ei oska arvestada sellega (nt tagurdades), sama koduloomadega tegelikult. Nt kuna mul on noorim 3-aastane, siis ma kindlasti ei lubaks 10-aastast murutraktori rooli ajal, mil noorim ka õues jookseb (meil muidugi ei olegi traktorit ja teema sellega lahendatud, robotniiduk lahendas kõik küsimused 😛 )

Please wait...
Postitas:
Kägu

9-aastaselt hakkas murutraktoriga niitma. Seda ka põõsaste ümbert. Istmele sai pandud lisaraskus, et traktor välja ei sureks. Enne seda harjutas 1-2 aastat roolikeeramist minu süles.

Vot see lisaraskus ongi see, mille pärast traktor lapse maha kukkudes või põõsasse põrutades välja ei lülitu. Kui traktorit õigesti kasutada ja hooldada, siis neid käest-jalast ilma jäämisi ei tohiks olla.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Need käest/jalast ilmajäämise vigastused (vähemalt üks kindlasti) on tekkinud nii, et laps kukub tagurdamisel lapsevanema tagant maha ja jääb tera ette.
Lubaksin vast teismeliseeast alates, umbes 13a. Siis vast lisaraskust pole vaja ja lapsel oidu rohkem.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Vot see lisaraskus ongi see, mille pärast traktor lapse maha kukkudes või põõsasse põrutades välja ei lülitu. Kui traktorit õigesti kasutada ja hooldada, siis neid käest-jalast ilma jäämisi ei tohiks olla.

Kui panna 50 kg siis tõesti. Mina panin umbes 3 kg. Traktor suri välja isegi siis kui laps istmel liiga ette nihkus.

Please wait...
Postitas:
Kägu

9a hakkas niitma. Tavalise niidukiga. Meil endal traktorit pole, aga maal on sellega ka proovida saanud. Küll mitte üksinda, keegi on alati temaga koos istunud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Eks oleneb maastikust ja masinast ka. Kui on hõlpsastikäsitsetav bensiinimootoriga, st ilma juhtmeta niiduk ja sile muru, siis 12-aastane saab hakkama.

Kahjuks meie maakodus on mättad ja üle nende lükkamine võtab isegi minu ja mu abikaasa võhmale. Kui pole mitu nädalavahetust maakoju sattunud, on rohi nii tihe, et mootor sureb pidevalt välja. Seega kuulub meil muruniitmine nende raskemate tööde kilda.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Eks see sõltub ju sellest ka, et milline laps ise on ja kuidas vanem juhendab ja õpetab – alguses ikka koos teha läbi ja näidata ohtusid jne. Siis olla lihtsalt juures ja siis edasi juba iseseisvalt. Mitte, et lükkad 5-aastase tanki 3ha suurusele maalapile koos murutraktori ja kütusekanistriga ja ise lähed naabrite juurde aiapeole 😀

Please wait...
Postitas:
Kägu

Küll on see Perekool hea – no kohe igasugust infot saab küsida, sealjuures ei pea oma peakest mõtlemise ja otsustamisega üldse vaevama!

Oli 12 kui hakkas traktoriga sõitma (tüdruk). Peenra ja ehitiste ääred ajasin enne käsiniidukiga lagedamaks, et ta nii palju manööverdama ei peaks. Autoga tohib ka garaazhi ja sealt välja sõita, lumesahaga tegutseb meelsasti.
Kääre lubasin 3-aastaselt kasutada, pliiti esimeses klassis, ahju oskab kütta, aga ta ise ei taha ja siibrit ei ulata kinni-lahti vedama. Mutipüstoleid ei julge minagi paigaldada, last sinna ligi ei lase.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Keskmine laps on hästi asjalik, kohusetundlik ja tähelepanelik. Tema lasime murutraktorile 8 või 9aastaselt, kuigi esialgu lubasime 2 suve ainult suure tasase lageda platsi peal sõita ja ääred tegime ise. Nüüd on ta 11 ja päris nikerdamist nõudvatesse kohtadesse (puude alla) ikka ei lase, muidu lubame. Vanem laps on rohkem tuulepea ja tema sai esimest korda vist 11-aastaselt. Aga tal pole ka väga suurt huvi traktoriga niitmise vastu. Tema niidab parema meelega vikatiga. Ja ilmselt nüri vikatiga, sest ta ise hästi teritada ei oska (pelgab ka) ja mina ei viitsi sageli teritada. Vikatiga niitmine on muidugi rohkem pseudotegevus kui muruniitmine, aga pehmet naati ja muud taolist niidab hästi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Oleneb ikka väga lapsest minu meelest. Mulle tegelikult üldse ei meeldi, et laps niidab, tean, et niidukitega on koledaid õnnetusi juhtunud, aga samas me elame maal, lapsed peavad selliseid asju õppima.
Igatahes meil vanem poeg hakkas väga (liiga!) noorelt traktoriga suurt siledat platsi niitma, 7-8-aastaselt, kõige aeglasema kiirusega, meie masinal jääb tera kohe seisma, kui istmelt püsti tõusta või maha tulla; ja no ta lihtsalt on selline laps, kellele see oligi ses vanuses eakohane: väga hoolikas, ettevaatlik, kohusetundlik ja samas osav. Alati olime ise ka aias muidugi, kui ta niita nõkerdas.
Noorem on praegu 9, aga ma ei luba teda kindlasti veel niipeagi murutraktorile, sest ta on totaalne tuulepea ja hooletu, see oleks talle veel ohtlik. Isegi laste ATV-ga hakkas ta alles 8-aastaselt sõitma, vanem poeg lasi juba 5-aastaselt sellega ringi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tasub lugeda jah. Ei maksa lapsega koos traktoril olla ja sellist asja ka ei tohi olla, et kui muru niidetakse, siis keegi kakerdab seal läheduses. Meil on 2-aastane toas, kui õues muru niidetakse, sest talle ei tee selgeks, et tuleb hoida kaugele (mitte paari m kaugusele, vaid päriselt kaugele). Aga kui laps ise üksi on traktoril, siis kui traktor peaks ümber minema (mida siledal maal juhtuda ei saa), siis seiskub mootor koheselt, enne kui laps ja traktor kuskil maanduvad. Kuna traktor on raske, siis ka seiskunud mootoriga traktori alla jääda pole meeldiv, halvemal juhul võib mõne luu murda, kuigi seda juhtub tõenäoliselt rohkem vanemate inimestega (tuttav vanahärra murdis nii jalaluu, niitis kallakul…)

Please wait...
Postitas:
Kägu

Igatahes meil vanem poeg hakkas väga (liiga!) noorelt traktoriga suurt siledat platsi niitma, 7-8-aastaselt, kõige aeglasema kiirusega, meie masinal jääb tera kohe seisma, kui istmelt püsti tõusta või maha tulla;

Paar täpsustust. Normaalkaalus 7-8 aastase lapse puhul sureb murutraktor paraku välja. Ehk siis selleks, et traktor käiks peaks olema istmel umbes 40+ kg. Kui istmelt püsti tõusta jääb seisma traktor ja seejärel tera. Inertsist käib tera veel mõne sekundi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Eks oleneb maastikust ja masinast ka. Kui on hõlpsastikäsitsetav bensiinimootoriga, st ilma juhtmeta niiduk ja sile muru, siis 12-aastane saab hakkama.

Kahjuks meie maakodus on mättad ja üle nende lükkamine võtab isegi minu ja mu abikaasa võhmale. Kui pole mitu nädalavahetust maakoju sattunud, on rohi nii tihe, et mootor sureb pidevalt välja. Seega kuulub meil muruniitmine nende raskemate tööde kilda.

Kas võimsama niiduki peale pole mõelnud? Sellise mis raskema maastiku jaoks on mitte ridaelamu murulapi jaoks.
Meil laps 11 ja mitu aastat juba niidab nii muruniiduki kui ka traktoriga. Maakodus.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Igatahes meil vanem poeg hakkas väga (liiga!) noorelt traktoriga suurt siledat platsi niitma, 7-8-aastaselt, kõige aeglasema kiirusega, meie masinal jääb tera kohe seisma, kui istmelt püsti tõusta või maha tulla;

Paar täpsustust. Normaalkaalus 7-8 aastase lapse puhul sureb murutraktor paraku välja. Ehk siis selleks, et traktor käiks peaks olema istmel umbes 40+ kg. Kui istmelt püsti tõusta jääb seisma traktor ja seejärel tera. Inertsist käib tera veel mõne sekundi.

Ei tea, meil mingit lisaraskust pole, laps täiesti normaalkaaluline, 7-8-aastaselt oli isegi pigem nääpsukas. Muidugi juhtus, et traktor suri vahepeal välja, kui laps kuidagi liiga ees või lihtsalt “õrnemalt” istus, aga üldiselt sai sõita tõesti juba selles vanuses. Kordan, et ma ei propageeri üldse nii varajast lapse murutraktorile lubamist, vaid lihtsalt jagan aastatetagust meie pere kogemust.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ei tea, meil mingit lisaraskust pole, laps täiesti normaalkaaluline, 7-8-aastaselt oli isegi pigem nääpsukas. Muidugi juhtus, et traktor suri vahepeal välja, kui laps kuidagi liiga ees või lihtsalt “õrnemalt” istus, aga üldiselt sai sõita tõesti juba selles vanuses. Kordan, et ma ei propageeri üldse nii varajast lapse murutraktorile lubamist, vaid lihtsalt jagan aastatetagust meie pere kogemust.

Võimalik, et erinevad kaalud kuigi võik olla mingi ühtne standard. Samas minu traktoril on vajalik juhi kaal umbes 40 kg. Seega 9-aastaselt vajas väheke lisaraskust. 10-aastaselt seda enam vaja ei olnud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mis vanuses lapsed olete te muru niitma pannud? Meil murutraktor ja tavaline bensumootoriga niiduk.

Oleneb, kui raske ja jõulise mootoriga on niiduk ja kui suur-väike on laps.
12aastane saab niitmisega juba vabalt hakkama, kui masin pole liiga raske ja ei pea niitma kaldus nõlvalt

Traktori peale ei paneks enne, kui niidukiga vabalt hakkama saab ja ka põõsaste ümbert ilusti ringi minna oskab.
Üldiselt aga lase proovida ja ole ise kõrval, õpeta. Kui näed, et hakkama ei saa, siis lükkad katsetamise edasi. Ilma õpetamata ei oska keegi, ükskõik, mida ta vanusenumber näitab.

Please wait...
Näitan 27 postitust - vahemik 1 kuni 27 (kokku 27 )

Esileht Koolilaps Kui vanalt laps muru niitma?