Esileht Koolilaps Kui vanalt lapsele sots-meedia kontod?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 30 )

Teema: Kui vanalt lapsele sots-meedia kontod?

Postitas:
Kägu

Kui vanalt sai teie laps nutitelefoni?

Millised sots-meedia kontod tal on ja kas kontrollite neid regulaarselt?

Endal lapsed veel koolis ei käi, aga tean, et varsti tuleb see teema päevakorda.
Kas kasutate veel mingeid nuti-piiranguid?

+4
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Päriselt??? Sa üldse ei loe siit, millega noored tegelevad ja milleks neid kontosid kasutatakse? Mitu teemat tehtud juba.

+2
-17
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nutitelefoni said kohe esimesse klassi minnes. Whatsappi ja Viberit kasutasid kohe, sest meil on ühes neis peregrupp.

Suuremal lapsel lubasin facebooki ja insta teha peale põhikooli lõppu. Tingimuseks oli, et isa on kindlasti facebookis nn sõber ja näeb, instas pani onu ja tädi sõprade nimekirja. Minul ei ole üheski neis kontot ja ei soovi ka. Vahel küsisin mehelt, kas tüdruk seal midagi postitab ja mida.

+2
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Noored ei käi enam FB, nende jaoks ammu ununenud asi.

+14
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meie peres on reegel, et elu esimese mobiili saab laps siis, kui hakkab üksi ringi liikuma. Tavaliselt juhtub see 1. klassi minnes. Esimene telefon on nuputelefon: niisugune, mille aku peab võimalikult kaua vastu, mis ei ole koormatud igasugu tilu-liluga ja mille põhi- või ainus funktsioon on vanematele helistamine ja nendega kontaktis olemine. Ja see nupukas võiks lapsele jääda kasutusse nii kauaks, kui võimalik. Sellise telefoni aku nõudis laadimist vaid 1 kord nädalas ja väikesele udupeast lapsele oli see parim lahendus.

Enda laps hakkas 3. klassis lunima nutitelefoni. Et temal bussiga koju sõites igav ja tahaks klappidest muusikat kuulata. Saigi. Ent siis selgus, et nutitelefoni aku läheb palju rutem tühjaks ja laps unustas pidevalt seda laadima panna. Mis tekitas palju stressisituatsioone, kui minul oli vaja last pärast tunde nt arstile viia, kuid laps oli selle ära unustanud ja läinud sõpradega parki mängima. Helistasin ja  helistasin, kuid laps ei vastanud, jäigi arstile minemata siis. Et siis, nutitelefon halvendas meil tunduvalt vanematega kontakti saamist, kuna ta aku sai pidevalt tühjaks ja teiseks tõmbasid muusika jms lapse tähelepanu endale, mistõttu vanemale ei vastatud.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meil küll teemaks pole tulnud, aga eeldan, et mitte enne kui ametlikult lubatud ehk siis enamjaolt vist 13? Ja siis ka mitte avalikuks postitamiseks.

+5
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

FB-s on vanusepiir 13. Seega, nii on. Ka teistes see enam-vähem mõistlik vanus, ma arvan. Tõsi, e-mail küll peab varem olema ja enamasti kaasneb sellega ka Google konto vms.

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nutitelefoni sai viimasel lasteaiaaastal jõuluks, et jõuaks enne kooli telefoniga harjuda. Messengeri õpetasime kasutama, et vajadusel saaks nt üksi kodus olles meile kirjutada kui vaja suhelda aga helistamine pole võimalik (nt ma tööl koosoleku ajal ei saa kõnedele vastata). Piirangud on telefonil peal, Google Family Link. Eri äppidele on määratud erinevad ajapiirangud. Ühtki sotsiaalmeediakontot 9-astasel veel pole.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu 10 aastase enamikel klassikaaslastel on Tiktok ja Snapchati konto juba vähemalt aasta olemas. Mina lubasin lapsele Tiktoki teha, ent endast videosid lisada ei tohi. Paljudel on juba 1 klassis kontod olemas. Lisatakse vaimatult kõike ja ise neid kontosid vaadates ka mõtlen et kas üldse vanemad huvi ei tunne mida lapsed lisavad.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meie peres on reegel, et elu esimese mobiili saab laps siis, kui hakkab üksi ringi liikuma. Tavaliselt juhtub see 1. klassi minnes. Esimene telefon on nuputelefon: niisugune, mille aku peab võimalikult kaua vastu, mis ei ole koormatud igasugu tilu-liluga ja mille põhi- või ainus funktsioon on vanematele helistamine ja nendega kontaktis olemine. Ja see nupukas võiks lapsele jääda kasutusse nii kauaks, kui võimalik. Sellise telefoni aku nõudis laadimist vaid 1 kord nädalas ja väikesele udupeast lapsele oli see parim lahendus.

Enda laps hakkas 3. klassis lunima nutitelefoni. Et temal bussiga koju sõites igav ja tahaks klappidest muusikat kuulata. Saigi. Ent siis selgus, et nutitelefoni aku läheb palju rutem tühjaks ja laps unustas pidevalt seda laadima panna. Mis tekitas palju stressisituatsioone, kui minul oli vaja last pärast tunde nt arstile viia, kuid laps oli selle ära unustanud ja läinud sõpradega parki mängima. Helistasin ja helistasin, kuid laps ei vastanud, jäigi arstile minemata siis. Et siis, nutitelefon halvendas meil tunduvalt vanematega kontakti saamist, kuna ta aku sai pidevalt tühjaks ja teiseks tõmbasid muusika jms lapse tähelepanu endale, mistõttu vanemale ei vastatud.

Laadimata unistatud telefon  pole täna ju enam probleem, akupank on lahenduseks. Mängima enda unustamine on suurem probleem.

+2
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lapsed 10 ja 11.a. Mõlemal on nuputelefon, vanem kasutab kodus üle wifi ka whatsappi. Mõlemad on väga iseseisvad: lähevad kooli ise, trennidesse, käivad sõpradel külas, hängivad õues, külastavad muuseume, kino jne.

Enam-vähem kõikidel klassikaaslastel on nutitelefonid, enamikel tiktoki, fb, youtube’i jm kontod. Pidevalt on akud tühjad ja vanemad ajavad nende lapsi taga.

Kui I klassis veel kaaslased imestasid, et lastel nutitelefone pole, siis enam mitte. Osades seltskondades tundub, et sellest trendivärk saanud, et nupukas hoopis on.

Osadel lastel jälle pole üldse telefoni, kõik asjad aetakse vanemate telefonidega.

+3
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lapsed 10 ja 11.a. Mõlemal on nuputelefon, vanem kasutab kodus üle wifi ka whatsappi. Mõlemad on väga iseseisvad: lähevad kooli ise, trennidesse, käivad sõpradel külas, hängivad õues, külastavad muuseume, kino jne.

Enam-vähem kõikidel klassikaaslastel on nutitelefonid, enamikel tiktoki, fb, youtube’i jm kontod. Pidevalt on akud tühjad ja vanemad ajavad nende lapsi taga.

Kui I klassis veel kaaslased imestasid, et lastel nutitelefone pole, siis enam mitte. Osades seltskondades tundub, et sellest trendivärk saanud, et nupukas hoopis on.

Osadel lastel jälle pole üldse telefoni, kõik asjad aetakse vanemate telefonidega.

Sa oled suurepärane vanem ja teie lapsed õpivad kindlasti waldorf-koolis vms. Teisi 11-aastaseid ma enam ei tea, kes nutindusest eemal oleks. Meie laps ei ole eriline telefoni-ega arvutikasutaja. Käib trennis-huviringis ja kuna talle meeldib väga lugeda, siis ei jää lihtsalt aega. Esimesed klassid sai nupukaga hakkama. Aga miks me pidime talle ikkagi telefoni  ostma ja konto tegema? Sest teisiti ei saanud. Nt käib laps kodutütardes. Kõik info liigub läbi messengeri grupi. Tihti on vaja kiiresti regeerida. Rühma vanem saadab edasi mingi pakkumise  ja osaleda saavad põhimõttel, kes ees, see mees…

Lisaks on vahel võistlustel lausa vaja läinud.

+9
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

minu laps on 10. tal on messenger (facebooki kontot ei ole), whatsapp, instagram, snapchat. endast ta pilte ei postita. olen hoiatanud, et sõpradele võib ka endast saata ainult neid pilte, mille puhul ei ole probleemi, et need kusagile avalikkuse jaoks üles pannakse.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul esimesed lapsed said esimesed Lotte telefonid jõuluks kuue aastaselt. Nüüd on nad 18. Messengeri hakkasid ikka varem kasutama, kui reeglid lubasid.
Ei, ma ei ole nende telefone kontrollinud aga teemadel vestelnud küll. Mingis pube eas oli neil ntx vajadus Twitteris sõna võtta. Selgitasin, miks tasub sellega ettevaatlik olla. Instasse postitavad tõesti vaid väga toredaid reisi emotsioone. Tik Toki kasutasid natuke ja said aru, et see raiskab nende aega. FB on penskarite teema. Mulle meeldib, et nad kasutavad Snapchati, sest läbi selle saan ma aegajalt infot, et kus nad parasjagu viibivad.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meil küll teemaks pole tulnud, aga eeldan, et mitte enne kui ametlikult lubatud ehk siis enamjaolt vist 13? Ja siis ka mitte avalikuks postitamiseks.

laps kuulutatakse koolis luuseriks.

0
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Pange instas otsingusse omalaste kooli nimi või klass ja vaadake, kui noortel seal tegelikult juba konto on.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu lastel on kõigil klassides messengerigrupid, kus jagatakse jooksvat infot (ka klassijuhataja on seal).

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Laadimata unistatud telefon  pole täna ju enam probleem, akupank on lahenduseks. Mängima enda unustamine on suurem probleem.

Mu laps on praegu 13-a, seega olid akupangad ka tema “nooruses” täiesti olemas ja meil kodus ka mitu tükki. Paraku unustas ta akupanga ju samuti koolikotti kaasa võtta või läks mobiil tühjaks, laps pistis selle siis lihtsalt kotipõhja ja hulkus sõbraga ringi, sellal kui mina üritasin talle tulutult helistada. Nii et ei ole akupank tingimata lahendus, kui laps alles väga noor ja udupea.

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sa oled suurepärane vanem ja teie lapsed õpivad kindlasti waldorf-koolis vms. Teisi 11-aastaseid ma enam ei tea, kes nutindusest eemal oleks.

Minu praegu gümnaasiumis õppiv laps sai nutitelefoni alles 8.klassis, ise ta huvi ei tundnud varem no ja meie ka peale ei surunud. Siis teatas tagasihoidlikult, et vist ikka oleks koolis vaja, et tunnis nad kasutavad info otsimiseks. Varem kasutas kooli tahvelarvuteid, aga ilmselt enamus õpetajaid sellises vanuses laste puhul enam ei eeldanud, et mõnele oleks vaja tahvelarvuti tundi tuua. Waldorfkoolis ei õpi, aga ta oligi peaaegu põhikooli lõpuni üsna ükskõikne trendide ja “kõigil teistel on” suhtes.

FB konto tegi paar aastat varem kui lubatud, aga seda praktiliselt ei kasuta, ainult messenger on kasutusel. IG konto on tal ka, selle tegi vist juba lubatud vanuses.

Otseselt kontrollinud pole kunagi, avalikele postitustele viskasin silma peale alguses.

Praegusel ajal vist paneks lasteaia või algklassilapsele jah mingid ajalised piirangud peale, kaua tohib netis passida.  Ja äppide allalaadimise piirangu ka. Minu lapsed kasutasid selles vanuses minu lauaarvutit, mida mul oli suhteliselt lihtne kotrollida.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui I klassis veel kaaslased imestasid, et lastel nutitelefone pole, siis enam mitte. Osades seltskondades tundub, et sellest trendivärk saanud, et nupukas hoopis on.

Trendivärk nii ta on. Meil külas on näiteks väga trendikas käia poes hobuvankriga, mitte autoga. Küla neli trendikamat peret on juba endale hobuse ja vankri soetanud.

Kolmanda klassi lapsel on nutitelefon, aga kontosid ei ole. Seitsmenda klassi lapsel on ka nutitelefon, aga FB ja Instagrammi ei ole. Mingid messengerid sõpradega suhtlemiseks on olemas.

0
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meil küll teemaks pole tulnud, aga eeldan, et mitte enne kui ametlikult lubatud ehk siis enamjaolt vist 13? Ja siis ka mitte avalikuks postitamiseks.

laps kuulutatakse koolis luuseriks.

6kl laps, esimese nutitelefoni ostsime 1klassi minnes, olemas on Messengeri konto ja Youtube, kuhu ta paar korda aastas oma mängude stream’i postitab. Muu vastu pole ise huvi tundnud. Keegi pole luuseriks kuulutanud.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Oleneb vajadustest, maailm on avatud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vanim laps läks 1.  klassi. Tel sai lasteaia lõpus, terve suvi üksi ringi hulkunud. Sots. meediat veel pole ja ei plaaninii pea lubada. Kuigi vist mõned sõbrad vaatavad tiktoki. Samas pole see hetkel väga päevakajaline.

Küll sai just ühe online mängu, mida saavad sõpradega koos mängida. Loomulikult räägin ka ohutusest juurde.

Piirangud on muidugi. Hetkel family link peal. Ekraaniaega on päevas kokku 1h, millest niisama kodus võib kasutada nädala sees 20 min ja puhkepäeval 2×20 min. Ülejäänud aeg on siis, et kui sõradega koos olles tahavad asju vaadata/näidata. Jaja, tean, sõpradega võiks muudki teha – aga 100% vastvoolu ujumises ei näe pointi, eriti kui see hakkab nii varakult sõprussuhteid mõjutama, et lapsed veel ebaküpsed ja ei saa aru põhjustest.

Samas tundub, et mõnel sõbral on küll piiramatu ekraaniaeg ja ma olen ainus vanem, kes veel pingutab ????

+2
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lapsed said nutitelefoni kooli minnes.

9-aastane poeg vaid mängib, sotsmeediat peale messengeri pole.

11-aastasel tütrel lubasime kevadel Snapchati ja Tiktoki.

Piirangud on peal. 1h päevas. Nutitelefon avaneb kell 9 hommikul ja sulgub kell 20 õhtul. Helistamine ja sõnumid on kogu aeg avatud.

Telekas ja arvuti asuvad kodus elutoas.

Miks vanemad ostavad juba 10-aastastele oma lauaarvuti, nn gamer PC?? Ja lapse tuppa! Õudne, kuidas poisid istuvad lõputult neis, poole ööni. Ebareaalne. Keegi selline vanem ehk annaks selgitusi?

Tütre klassiõdedel enamusel on Insta, FB ka paljudel. Mina ei luba. Olen selgitanud, et inimesed kasutavad igal pool filtreid ja tuunivad ennast ilusamaks, see pole päris maailm. Ainult ilusatest hetkedest tehakse postitusi, reisidest, ostudest, jne. Ei luba sellist asja veel. Sealt depressioonid tulevadki.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vanim laps läks 1. klassi. Tel sai lasteaia lõpus, terve suvi üksi ringi hulkunud. Sots. meediat veel pole ja ei plaaninii pea lubada. Kuigi vist mõned sõbrad vaatavad tiktoki. Samas pole see hetkel väga päevakajaline.

Küll sai just ühe online mängu, mida saavad sõpradega koos mängida. Loomulikult räägin ka ohutusest juurde.

Piirangud on muidugi. Hetkel family link peal. Ekraaniaega on päevas kokku 1h, millest niisama kodus võib kasutada nädala sees 20 min ja puhkepäeval 2×20 min. Ülejäänud aeg on siis, et kui sõradega koos olles tahavad asju vaadata/näidata. Jaja, tean, sõpradega võiks muudki teha – aga 100% vastvoolu ujumises ei näe pointi, eriti kui see hakkab nii varakult sõprussuhteid mõjutama, et lapsed veel ebaküpsed ja ei saa aru põhjustest.

Samas tundub, et mõnel sõbral on küll piiramatu ekraaniaeg ja ma olen ainus vanem, kes veel pingutab ????

Sama! Minulgi on tunne, vaadates laste sõpru ja tutvusringkonda, et olen ainus, kes pingutab. Samas tekitab see minu ja laste vahel ka hõõrumist – lapsed ütlevad, et miks ma pean selline olema, miks ma ei või olla selline, nagu kõigil teistel! Aga ma tõesti ei mõista, miks lubatakse 5-aastasel tüdrukul TikTokis skrollida või 7-aastasele poisile oma tuppa suure ekraaniga PlayStation! 11-aastane naabripoiss uhekldab oma kalli lauaarvutiga mu laste ees ja istub selles 2-3-ni öösel. Kuigi ema räägib mulle, kuidas ta kohe-kohe piirangu seab.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Te siis kontrollite laste telefone? Muidu nad ju võivad kuidagi sõprade abiga saada nende kontodele tegemisega hakkama, kui väga tahavad aga vanem ei luba. Kui mul laps oli selles eas oli ta teinud ise endale fb konto. Ja 1 tema sõber, kel vanem enne 13 ei lubanud, oligi ainuke klassis.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas saab teha messengeri kontot kui fb-s pole? Kas need pole omavahel seotud? Niipalju kui ma mehe messengeri näinud olen, siis seal ju nimedega mitte numbritega nagu Whatsapp või Viber.

Olen mõelnud, et messenger võiks ju endal olla, aga fb kontot ei taha. Kui see eeldab fb-ga liitumist, siis ei taha.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Noored ei käi enam FB, nende jaoks ammu ununenud asi.

Ikka käivad, meil on viiendast klassist peale neil seal nn klassi grupp.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas saab teha messengeri kontot kui fb-s pole? Kas need pole omavahel seotud? Niipalju kui ma mehe messengeri näinud olen, siis seal ju nimedega mitte numbritega nagu Whatsapp või Viber.

Olen mõelnud, et messenger võiks ju endal olla, aga fb kontot ei taha. Kui see eeldab fb-ga liitumist, siis ei taha.

No siis ei saagi, messenger on ju lihtsalt FB mobiilivariant. Aga huvitav oleks teada, mis leiba see konto siis küsib, et nii võimatu on seda endale teha. Ei pea seal ju mingit infot enda kohta avaldama või võib konto üldse varjatuks panna.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas saab teha messengeri kontot kui fb-s pole? Kas need pole omavahel seotud? Niipalju kui ma mehe messengeri näinud olen, siis seal ju nimedega mitte numbritega nagu Whatsapp või Viber.

Olen mõelnud, et messenger võiks ju endal olla, aga fb kontot ei taha. Kui see eeldab fb-ga liitumist, siis ei taha.

No siis ei saagi, messenger on ju lihtsalt FB mobiilivariant. Aga huvitav oleks teada, mis leiba see konto siis küsib, et nii võimatu on seda endale teha. Ei pea seal ju mingit infot enda kohta avaldama või võib konto üldse varjatuks panna.

Ma ei soovi seda. Lihtsalt nii ongi. Õnneks ei ole see kohustuslik. Kui oleks, siis ka ei teeks. Pigem rikuks seadust.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 30 )


Esileht Koolilaps Kui vanalt lapsele sots-meedia kontod?