Esileht Väikelaps Kui vanalt lubate lapse üksi maja ette mänguväljakule mängima?

Näitan 20 postitust - vahemik 1 kuni 20 (kokku 20 )

Teema: Kui vanalt lubate lapse üksi maja ette mänguväljakule mängima?

Postitas:

Laps viiene. Elame Tallinnas magalarajoonis, 9 kordsete kortermajade sisehoovis on mänguväljak, uksed on sisehoovis, st tänavale ta minema ei peaks, et sinna saada. Majade ees pargivad ka autod, samas mingit arutut kihutamist siin üldiselt ei ole. Aknast on mänguväljakut näha. Lapse 2 rühmakaaslast elavad ka naabermajades ja käivad üksi mängimas. Minu laps on õnnetu, et mina ei luba. Minuarust ikkagi on ta veel liiga väike. Liigub ju ka igasuguseid narkomaane ja muud kriminogeenset kontigenti ringi.

Olen kanaema?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ka ei lubaks üksi. Aga kui elukoht juba selline valitud, siis leiaks ise aega, et lapsega kaasa / eemalt jälgima minna.

+3
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.09 18:19; 15.09 17:53;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lubasin suvel enne kooli. Hakkas harjutama ka natuke kaugemal asuvale põnevamale mängukale minekut, selleks peab mitu väikest sõiduteed ületama. Mul nüüd peagi viieseks saav kodus, temaga kavatsen sama teha. Tal küll veel reeglid selged pole ja telefoni ka pole. Ilma telefonita üksi õue ei saa.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tln-s ei julgeks koolieelikut kuhugile üksi jätta. Tartus lubasin vanemad lapsed magalarajoonis suvel enne kooliminekut, olid 7 täis. Miinuseks oli, et aknast neid ei näinud. Nüüd elame väikese alevikus ja 5 ja 6 käivad üksi mänguväljakul, aknast näen.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei, viieaastast veel ei lubaks (isegi kui kogu aeg aknal passiks, siis kui midagi juhtub, appi ju ei jõuaks). Aga kui ta tahab, laseks ise minna mänguväljakule, tuleks raamatuga vms minuti pärast järele ja oleksin kuskil kaugemal “taustal” nt olemas, niiet tal oleks tunne, et läheb ja on ikka “ise”, aga minu nägemiskauguses.
Päris ise laseks suvel enne kooli, sellist peaaegu seitsmeaastast või nii.
Kõik oleneb, kui oleks piiratud ainult oma maja mänguväljak või üldse mitte autoteesid jne.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Huvitav on see, et siin Perekoolis alati kõik üksmeelselt vastavad, et ei lubaks lapsi poolt sammugi kuhugi, samas reaalses elus näeb muud — nagu teema autorilgi, ka minu kodumaja juures puha on 4-5-aastased mängivad üksi õues. Meil on tingimused suhteliselt sarnased teemaalgatuses kirjeldatuga — siseõu, mänguplats, autod pargivad, aga ei kihuta, liiklus väga hõre, ainult et kortermajas on 24 korterit ja ala on aiaga piiratud, võõraid ei käi ja narkareid pole siin ümbruses kunagi näinud. Mina oma lapse olen lubanud üksi maja ette mängima tänavu, kui ta on 5-aastane. Teised naabrilapsed on üldiselt lubatud juba 4-aastasena üksi. Tingimus on, et mängivad maja ees platsil, mis on aknast näha. Ja laps on mul mõistlik ja kuulekas. Ma ei kujuta küll ette, mis seal maja ees platsil sellist juhtuda saab, et aknast nähes pole võimalik aidata, aga kuskil 20 m kaugusel istudes ja valvates oleks võimalik. Igasugu kukkumised jmt juhtuvad üldiselt kiiresti, selle vastu ei aita ka platsi kõrval pingil passimine.

+5
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei kujuta küll ette, mis seal maja ees platsil sellist juhtuda saab, et aknast nähes pole võimalik aidata, aga kuskil 20 m kaugusel istudes ja valvates oleks võimalik.

Laps läheb uitama?
Ära tule isegi ütlema, et sinu laps ei teeks seda kunagi ning sa kogu aja teda aknal ainiti passid kui ta väljas on.
Ja teemaalgatuses siiski mainiti narkomaane, seega tegu ikka kahtlase kandiga ja kuskil vedelevad süstlad ei pruugi võimatud olla.

+3
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.09 18:19; 15.09 17:53;
To report this post you need to login first.
Postitas:

kes väikese Varvara lugu mäletab.. peaks olema nagu õppetunniks.
Isegi et ta oli 9 aastane, ei kujuta ette veel väiksemat kuskile ula peale jätta suures linnas.

Olen ise ka mänguplatsil näinud, kuidas tullakse koos, aga ikka jäetakse mõni laps mingil põhjusel vahel maha, läheva kas tülli, joostakse kellegi teisega minema vm
Ohtlik siiski

+2
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.09 18:59; 18.09 15:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Viieaastast luban.
Kes Ülle lugu mäletab, peaks õppetund olema, et ka 35 aastaselt veel ei tasu üksi väljas olla.

+10
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.09 20:57; 18.09 23:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen vägagi vabakasvatuse pooldaja ja nii ma ise kui ka vanemad lapsed on päris noorelt omapäi ratastega sõitnud jne. Mina ise kasvasin üles küll Tallinna kesklinnas, aga vanemad lapsed eramajade piirkonnas. Nüüd elan u 2000 elanikuga alevikus ja kortermajas. Korralikum ja uuem mänguväljak on u 500m kaugusel ja tuleb üks sõidutee ületada. Noorem laps saab peagi 4-aastaseks. Kas ma lubaksin teda 5-aastaselt sinna mänguväljakule üksi, on kaheldav. Põhjuseks ei ole joodikud, narkomaanid ega ka see sõidutee. Mina neid ei karda. Laps on juba praegu joodikute sõber, sest ta väga jutukas ja julge ning ikka teeb juttu poe juures istuvate joodikutega. Probleemiks on mänguväljak ise. Sealt on juba mitu last kiirabiga ära viidud ja just sellised 5-6aastased. Oma last ma tunnen ja ta kipub ülijulge olema. Ta pole vaikselt liivakastis mängiv laps. Ka vanemate laste valvata ma last ei jäteks mänguväljakul, sest vanemad lapsed tahavad omaette mängida ja pealegi neile vastutust panna ei saa.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui aknast on näha ja siseõu, siis lubaksin küll. Oma lapsed olen lubanud 4- ja 5-aastaselt. Kui muretsed, osta lapsele näiteks nutikell, millega sina saad talle ja tema sulle vajadusel helistada. Sellele saab ka liikumise piirangu peale panna (seda sa ei pea muidugi lapsele ütlema). Lapsed on uhked oma iseseisvuse üle ja samas ei pea ka täiskasvanud iga hinna eest nende mängudesse ja suhetesse sekkuma, õpetama, mida ja kuidas mängida ja muud säärast.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Viieaastast luban.

Kes Ülle lugu mäletab, peaks õppetund olema, et ka 35 aastaselt veel ei tasu üksi väljas olla.

Ülle suhtles ise mingi imeliku tüübiga ringi, tuli ju välja.
Võrdled lapsega ?

+1
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.09 18:59; 18.09 15:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Elasin 9korruselises majas, kuni lapsed olid 6 ja 4. Kunagi ei lasknud neid üksi kuhugi õue.

Kolisime oma aiaga ridaelamusse ja lapsed tõusid hommikuti enne meid üles ja läksid tagauksest õue mängima.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Viieaastast luban.

Kes Ülle lugu mäletab, peaks õppetund olema, et ka 35 aastaselt veel ei tasu üksi väljas olla.

Ülle suhtles ise mingi imeliku tüübiga ringi, tuli ju välja.

Võrdled lapsega ?

Sa võrdlesid 9 aastase Varvaraga. Pealegi ma ei võrrelnud, vaid nentisin, et igas vanuses võib midagi juhtuga. Eks igaüks hindab ise situatsiooni ja last.

+3
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.09 20:57; 18.09 23:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

magalarajooni mänguväljakule 5-aastast üksi ei lubaks. kui just see mänguväljak oleks akna all ja mina elaksin esimesel korrusel, siis võiks kaaluda. kesklinnas aiaga piiratud mänguväljakule ja mule alale lubasin 5-aastast küll üksinda.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui lapse 2 lasteaiasõpra on korralikud normaalsed lapsed ja mu enda laps on ka selline, kes heast peast ära ei jookse, siis lubaks küll mängima.
Esialgu nii, et ta on sõpradega koos, kui sõpru pole, siis ei lubaks.
Esimestel kordadel vaataksin aknast, mida ta üksi teeb. Kuidas ta sõbrad käituvad, kes veel seal kandis liigub.
Lapsele peaksin loengu, et võõraste täiskasvanutega ei vestelda, ei võeta vastu head-paremat. Ei minda kaasa vaatama nunnut kassipoega jne.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu 5-aastane küll ei julge üksinda minna maja ette mängima. Ega ma ei lubaks ka.
Samas murjamite lapsed ( ma ei ela Eestis ) siin majade vahel jooksevad ringi oma mõni aasta vanemate õdede-vendadega, sellised 3-4.aastased.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu 5-aastane küll ei julge üksinda minna maja ette mängima. Ega ma ei lubaks ka.

Samas murjamite lapsed ( ma ei ela Eestis ) siin majade vahel jooksevad ringi oma mõni aasta vanemate õdede-vendadega, sellised 3-4.aastased.

Mis see murjam siia puutub? Kui sinu viiene on memmekas, siis ei tohi teised ka oma lapsi üksi mänguväljakule lasta?

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Igal aastal saab neid järelvalveta väikelapsi hukka, aga ikka ei õpita…

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei kujuta küll ette, mis seal maja ees platsil sellist juhtuda saab, et aknast nähes pole võimalik aidata, aga kuskil 20 m kaugusel istudes ja valvates oleks võimalik. Igasugu kukkumised jmt juhtuvad üldiselt kiiresti, selle vastu ei aita ka platsi kõrval pingil passimine.

Näiteks keegi võõras haarab su lapse kaenlasse ja pistab autosse. No näed seda oma 3. korruse köögiaknast pealt. Esmalt jooksed korterist välja, seejärel vaja alla joosta, kui hästi läheb, avaneb maja välisuks mänguväljaku poole, halvemal juhul pead veel ümber maja jooksme, kiu kohale jõuad, ei mäleta sa isegi enam, mis värvi auto oli. 20 meetri kaugusel taga on sul võimalik otseselt vahele joosta (ilmselt keegi ei tulegi haarama, kui sa sealsamas istud).

Või su laps kukub õnnetult mänguväljakul ja murrab käeluu. Aknast vaadates sa ei reageeri enne, kui oled veendunud, et laps karjub meeletult ja asi on tõsisem kui sinikas (või näed verd). Kas kutsud kohe kiirabi või jooksed enne juurde? Ilmsel tjooksed enne juurde, selleks ajaks on laps ehk verest tühjaks jooksnud.

Okei, eelmine stsenaarium, aga mänguväljak madal ja põhi liivaga kaetud, kõik tundub turvaline. Aga siis ründab hulkuv koer. Jälle, sinu esimene reaktsioon on joosta kohale, mis võtab aega rohkem, kui 20 m kauguselt.

või mõni teine laps virutab kiviga.

Kõik need asjad.

jah, ka suuremate lastega juhtub. Küsimus on selle,s et kui vana lapsega sa oled valmis vastutusest loobuma. Kui laps käib koolis, siis on see nagu paratamatus. Aga kas lasteaiaealisel lapsel on paratamatus, et ta peabki üksi ringiliikumisega harjuma?

Mul endal saab suurem laps kohe 5-aastaseks. Me oleme alates sellest ajast, kui ta kõndima hakkas, õppinud auto tee ääres liiklemist, tee ületamist jne. Käru kasutamisest loobusime lõplikult, kui ta oli umb 1,5. Ja ikkagi veel rattaga sõites ta unustab ristmiku ees peatuda, kui ma ise ei hüüa – ometi teoorias on ta väga tugev. Lapsed lihtsalt mänguhoos unustavad end.

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 20 postitust - vahemik 1 kuni 20 (kokku 20 )


Esileht Väikelaps Kui vanalt lubate lapse üksi maja ette mänguväljakule mängima?