Esileht Koolilaps kui vanalt saavad parem-vasak selgeks?

Näitan 27 postitust - vahemik 1 kuni 27 (kokku 27 )

Teema: kui vanalt saavad parem-vasak selgeks?

Postitas:

Lugesin äsja ühe katsetega kooli kodulehelt, et katsetel kontrollitakse muuhulgas, kas laps tunneb paremat ja vasakut. Mina olen alati mõelnud, et paremat-vasakut eristama hakkavad lapsed palju hiljem ja vähemalt 10% täiskasvanutestki eksib parema-vasakuga üsna tihti. Mina mäletan, et sain parema ja vasaku selgeks 9-aastaselt, kui mul oli käsi kipsis. Siis teadsin, et parem käsi on kipsis. Hiljem kui kips oli ära võetud, siis aastaid hiljem meenutasin, kummal käel kips oli, et tuletada kumb on parem käsi. Samas 1. klassi tasemel kirjutamine ja arvutamine olid selged juba 4-aastaselt ning ruumiline mõtlemine pole raskusi kunagi valmistanud. Kui vanalt õppisid teie lapsed parema ja vasaku ära ja kas see tuli nö loomulikult (samamoodi nagu väikelaps õpib jutu käigus kõiki teisi uusi sõnu) või harjutasite spetsiaalselt?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 07.10 23:29; 08.10 10:27; 13.10 01:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

üsna loomulikult tuli, minu meelest nelja-viieselt. See vast rohkem sinu eripära, et sul hiljem tuli.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 07.10 23:32; 08.10 11:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu pojal tuli 3-selt, talle jäi iseenesest meelde, et pliiatsi ja lusika ta võtab vasakusse kätte, järelikult teine on parem.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul praegu 3,5-aastane teab kindlalt, kumb on kumb. Juba 2,5-aastasena eksis tegelikult harva. Muidugi mul oli ka komme titest peale talle korrutada: “Paneme nüüd roosa soki vasakusse jalga”, “Võtame nüüd sinise kinda paremast käest ära”.

Ma ise õppisin enda meelest küll palju hiljem ära (mäletan, et jätsin meelde, et köögilaua ääres seistes jäi elektrikontakt vasakule, ja selle järgi siis mõtlesin välja alati, kui vaja oli), aga kindlasti ikka eelkoolieas.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Enne kooli saavad selgeks, aga see ei tähenda, et see 100% kogu aeg meeles on. Ajan ise ka sassi, pean mõtlema, kui mul kiiresti kästakse nt paremale minna või vasakpoolne ese võtta. See mingi aju eripära. Aga nagu mees naerab, siis ma loen nt linnakaarti ka tagurpidi.
Aga jah, enamik 1.kl õpilasi orienteerub ruumis õigesti (mõisted ülal-all, paremal-vasakul, ees-taga jne). Olen õpetaja, ka eelkoolis, seetõttu tean.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

ah, mul pole need siiamaani selged, saan kah elatud. 😀

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 08.10 07:07; 08.10 09:34;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Umbes kolmanda sünnipäeva paiku on kõigil selge olnud. Lapsed on paremakäelised ja olen õpetanud, et see käsi, millega teil on parem joonistada, süüa ja lõigata, ongi parem käsi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma olen varsti 40 ja ikka ootan, millal selgeks saavad. Natuke lihtsamaks läks, kui käekella hakkasin kandma, see mul vasakul käel. Siis veel see teema, et kui inimene seisab näoga sinu poole ja ütleb, mine vasakule, siis kuhu ma pean nüüd minema, enda vasakule, tema vasakule? Lihtsam oleks öelda ruumis mingi ese ja siis ma lähen selle poole. Ühesõnaga mõni inimene õpib kogu elu, sureb aga ikka lollina. Aga ega ma ei käinudki eliitkoolis, ilmselgelt poleks sisse saanud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga ega ma ei käinudki eliitkoolis, ilmselgelt poleks sisse saanud.

kujuures ma käisin. 😀
ei tea siiani, kuidas ma sisse sinna end libistasin nii, et vasakut ja paremat ei kontrollitud.
no ega ma sellest eliitkooli-hullusest siin perekoolis midagi head ei arva, kui aus olla, kõik pole eliitkooli materjal, nii lihtsalt on, osad on head ja viksid seal tavakoolis ka, tee siis sa kasvõi paariaastasele juba selgeks, kus on parem ja kus on vasak pool…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 08.10 07:07; 08.10 09:34;
To report this post you need to login first.
Postitas:

No teada ju, milliseid lapsi eliitkool ootab. Vikse ja viisakaid, ette õpetatud või varase arenguga. 7 aastaselt tõeliselt andekaid välja väga ei selekteeri. Andekad satuvad eliitkooli 7.klassi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil just lasteaias õpetatakse seda, tegemist 5-6 aastaste laste rühmaga.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Enne kooli saavad selgeks, aga see ei tähenda, et see 100% kogu aeg meeles on.

Aga see ju näitabki, et parem-vasak määrus on väga teistmoodi kui üleval-all, ees-taga. Need on ju 100% meeles selged igal täiskasvanul ja igal lapsel kes kord õpib ära nende sõnade tähenduse.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 07.10 23:29; 08.10 10:27; 13.10 01:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Enne kooli saavad selgeks, aga see ei tähenda, et see 100% kogu aeg meeles on.

Aga see ju näitabki, et parem-vasak määrus on väga teistmoodi kui üleval-all, ees-taga. Need on ju 100% meeles selged igal täiskasvanul ja igal lapsel kes kord õpib ära nende sõnade tähenduse.

mille poolest see väga teistmoodi on? Lihtsalt kokkuleppelised sõnad nagu üleval-allgi.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 07.10 23:32; 08.10 11:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui õigesti mäletan, siis vasak-parem oli u 4-5-aastaste rühma teema. Enamik sai selle ka selgeks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapsed on erinevad. Meie peres said kuuene ja kolmene need korraga selgeks. Selgeks saamise all ma mõtlen siis seda, et ilma mõtlemata tuleb. Tegelikult kolmene sai isegi kiiremini selgeks kui kuuene 😀

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lasteaias saab suurem osa lapsi selgeks vasak-parem eristamise. Meil on lapsed praegu 4 a ja 6 a, mõlemad teavad, kumb on parem, kumb vasak jalg või käsi (said selgeks u 3-aastaselt). Kui nt ratastega sõidavad ja ütlen, et järgmises teeotsas keerake vasakule, siis keeravad ka õigele poole. Oleme kodus varakult rääkides nimetanud vasak-parem erinevate tegevuste juures, nt joonistamise või söömise juures, et pliiatsit ja lusikat hoiad parema käega, aga minu teada õpetatakse seda ka lasteaias läbi erinevate mängude. Eliitkoolide katsete nõuetest ei tea ma midagi, aga võib-olla on sellised asjad seal sees, et vasak-parem on tänapäeval ka osa lasteaiaprogrammist (kindel ma ei ole, aga meil on mõlema lapse õpetajad mängudes seda õpetanud). Kui lastele jutu sees sellistele asjadele osutada, siis kinnistub see väga kähku, ei ole vaja erilist õpetamist.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei teadnudki, et see mingi eriline oskus on. Minu lapsed on selle vaevata kolme-neljaselt selgeks saanud. Eliitkooli katsetel ei küsitud sellist asja. Meil oli komme alati parem jalanõu ja kinnas kuidagi tähistada, siis jäi see hästi meelde ja sai varakult ise riietumisega hakkama ka.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oleneb, kui kaua neil seal katsetel mõtelda lubatakse. Kui minu viiene hulk aega mõtleb, siis teab küll, kumb on kumb. Ka sõnade “eile” ja “homme” omandamine on tal olnud umbes sama raske, praegu juba ettevaatlikult kasutab neid, varem oli ikka “teisel päeval”.
Ma ise pean mõtlema umbes sekundi, kumb pool on vasak ja kumb parem. Kui on vaja välkkiirelt reageerida, siis ajan segi.
Aa, ja nipina kasutan seda: juhiistmel vasak, kõrvalistmel parem.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina, eliitkooli medaliga lõpetanu, eksin ka siiani tihti parema ja vasakuga. Minu jaoks oli suur üllatus, kui sain teada, et terve hulga inimeste jaoks on see tõesti täpselt sama lihtne ja automaatne nagu üleval-all vahetegemine. Ma arvasin, et see on kõigi jaoks selline mõttekoht, et “oot-oot, kumma käega ma kirjutan / kummal käel kella kannan”. 🙂
Olümpiaadivõitjast viieline 12a poeg on ruumis orienteerumises veel hullem. Üldse ei imestaks, kui tal mõni päev ka üleval ja all sassi läheks. 😀

Eliitkooli katsetega pole kursis, aga arvan, et kui vähegi intelligentsele 6-7-aastasele ära seletada, et parem (või vasak – oleneb lapsest) käsi on see, millega sa kirjutad, siis ta suudab katsetel välja mõelda, kumb on vasak ja kumb on parem. Automaatne eristamine (ehk et sa ei pea sellele mõtlema ning ka jutu sees ei lähe kunagi sassi) on hoopis teine asi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina pidin kuni 40a-ni mõtlema enne, et kumma käega ma kirjutan, see on parem. Autokoolis eksmit tehes oli see päris keeruline, kui õpetaja käskis pöörata.
kui trenni läksin, 40aastaselt, siis alles sain automaatselt selgeks. sest tund aega õppida peaaegu iga päev: tõsta parem käsi, vasak jalg ette, parem jalg üles jne, hakkas lõpuks külge.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Puhtalt parema- või vasakukäelised saavad varakult selgeks ja suudavad eristada nagu üleval ja all. Mõlemakäelised peavad mõtlema ja kasutavad tihti abiks sõrmust, kella vms.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Puhtalt parema- või vasakukäelised saavad varakult selgeks ja suudavad eristada nagu üleval ja all. Mõlemakäelised peavad mõtlema ja kasutavad tihti abiks sõrmust, kella vms.

Huvitav teooria! Kuulen esimest korda, aga minu puhul peab paika küll. Kui parem käsi kipsis oli, siis selgus et oskan ka vasakuga täitsa normaalselt kirjuda.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 07.10 23:29; 08.10 10:27; 13.10 01:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma olen 47 ja ka olen vahel segaduses, kui näiteks pean teed juhatama kellelegi – ühtelugu ajan parema ja vasaku sassi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ajan ka pidevalt sassi aga esimese klassis käiv poeg ei eksi juba paar aastat.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma oskan ka mõlema käega kirjutada, aga vasak-parem on samuti selge nagu seebivesi. Ei aja kunagi sassi, sekundipealt saan öelda.

Eliitkoolis ei ole käinud 😀

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

minu neljane oskab juba ammu.
aga mina!! ma olin äkki 12-13aastane. seni vaatasin oma pöialt, et aru saada kumb kumb käsi on. pöial oli opereeritud, teise kujuga.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen 34 ja siiani on segamini…
Samas, olen sünnipäraselt vasakukäeline, õpetati ümber. Siiani võtan vahel lusika valesse kätte ega saa kohe aru.
Vanem laps kasutas ligi 2 aastat käsi võrdselt, siis jäi parema juurde. Ligi 10-aastasena teeb neil vahet tänu sünnimärgile, mis ühel sõrmel on.
Noorem laps on esimesest hetkest eelistanud vasakut kätt ja probleeme ei ole.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 27 postitust - vahemik 1 kuni 27 (kokku 27 )


Esileht Koolilaps kui vanalt saavad parem-vasak selgeks?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.