Esileht Tööelu, raha ja seadused. Kuidas alustada kohviku pidamisega

Näitan 26 postitust - vahemik 1 kuni 26 (kokku 26 )

Teema: Kuidas alustada kohviku pidamisega

Postitas:
Kägu

Sain päranduseks kohviku. Ilus koht ja hakkaks seal tegutsema, aga ei oska kuskilt alustada. Kas oskab keegi aidata? Aitäh!

+4
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Taustainfot vaja.
Kas kohvik töötab hetkel – on seal sisustus ja töötajad olemas? Mis võimekus sel on, kas kliendid harjunud käima? On rohkem olnud saiakesed-kohv või lõunapakkumised, salatikohvik vmt koht.
Mis su eelarve ja oskused on (kui tahad ise majandada, mitte võtta täismeeskonda pole) – kas raamatupidamine, oskad ise küpsetada vmt.

+12
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis mõttes alustada? Et oli kunagi ammusel ajal ja enam ei tööta kohvik või?

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kõlab nagu mingi tüüpilise arvutimängu algus. Saad ootamatult päranduseks kas farmi või kohviku.

+9
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sain päranduseks kohviku. Ilus koht ja hakkaks seal tegutsema, aga ei oska kuskilt alustada. Kas oskab keegi aidata? Aitäh!

Kui mina oleks sinu olukorras, otsiks ma rentniku. Siis on kindel, et ikka mingit tulu ka saan, sest kohvikupidamisest ei tea ma midagi.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kohvik kogu inventariga. Väga korraliku köögitehnikaga ning istumisala ka olemas. Kevadest saadik enam siin ei tegutseta, samas klientuuri oli ennem piisavalt. Siin on pakutud korralikku lõunat ja õhtusööki ja torte. Pirukaid-saiakesi mitte. Söögitegemisoskus on mul korralik. Raamatupidaja on olemas. Mind huvitab, et kas on mingeid pabereid vaja, või võib igaüks hakata süüa tegema avalikus kohas. Või on ehk veel midagi, mille peale kohe ei tulegi.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

https://riholeppik.ee/toitlustus-ettevotte-alustamine/

 

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Pole eelmise  sugulane vms, lihtsalt 1. vaste (ja asjalik) mis otsinguga tuli. Edu.

Jah, load ja litsensid peavad korras olema, töötajad registris, neil tervisetõendid jne jne

 

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

töötajatel peavad olema toidukäitlejate tervisetõendid.

terviseamet  või põllumajandus- ja toiduamet tahab enne tegutsemisloa andmist kõik üle kontrollida, kas üks neist või lausa mõlemad. (kodulehtede järgi ei saanud aru, kumb neist nüüdsel ajal kohvikutega tegeleb)

päästeamet kontrollib ka ühtteist, kuna pakud teenuseid paljudele inimestele (kas evakuatsiooniteed on märgistatud, tuletõrjeõppus töötajatele läbi viidud, tuölekustutid olemas ja üle kontrollitud jne)

mõnes KOV-s on vaja lisaks KOV luba.

peab vastama terviseameti koroonanõuetele https://static.visitestonia.com/docs/3619157_02.07Hanna%20Sepp,%20Jelena%20Rjabinina

ja palju muid asju veel

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Oled kindel nüüd aina hoogustuva koroona ajal sinna üldse kliente tuleks?

Meie lähedal olevas Pihlaka kohvikus vanasti istusid pensarid päevad läbi  kooke mekutades, nüüd on ainult tühjad lauad. Mõni üksik inimene ostab midagi kaasa. Kas sellega väike firma ära majandaks, ei tea.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

teemaalgataja ei kirjuta, millises piirkonnas see kohvik tal asub.

mõnes väikelinnas on linna ainsa kohviku parimateks sissetulekuallikateks peielauad, juubelipeod ja pulmalauad.

alustuseks võidki igapäevase kohvikupidamise asemel hoopis sellistele tellimuslaudadele spetsialiseeruda: väike reklaam kohalikus ajalehes, kuulutused pensionäride päevakeskusesse, postkontorisse ja nnad oma kontaktid ja menüüd ka kohalikku matusebüroosse.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui koht ja inventar on olemas, siis on algus juba olemas.

Mina järgmise sammuna mõtleksin sõltuvalt asukohast, kas ja mida ärilises plaanis on üldse mõistlik pakkuda ning millele spetsialiseeruda.

Kui oled ka pärast seda veendunud, et kohviku avamine on hea mõte, saab kõikvõimaliku paberimajandusega alustada.

Kohviku puhul on majandustegevusest vaja põllumajandus- ja toiduametit tegevusluba, mille taotlemise juurde kuulub ports dokumente alates ruumide plaanist töötajate toiduhügieenikoolituse ja jäätmete käitlemiseni ehk neid samme, mida läbi mõelda, on väga palju. Enne avamist kontrollib inspektor ka kohapeal taotluses esitatu üle ning regulaarsed kontrollid toimuvad ka hiljem tegevuse käigus.
Alkoholi müümiseks eraldi luba polnud minu mälu järgi vaja, küll aga tuleb teavitada alkoholi müümisest.

Oma kogemusest endise kohvikupidajana ütlen, et mõtle mitu korda läbi, kas toitlustuskoha pidamine on päriselt see, mida sa teha tahad. Söögikoha pidamine on töömahukas ja stressirikas ning lihtsalt seal midagi ei tule. Mina nt õppisin, et mulle meeldib kohvikus oluliselt rohkem kliendina käia kui ühte ise pidada. Tihti tundub toitlustuskoha pidamine kõrvalt mingi toreda illusioonina, pigem on aga 24/7 töö, eriti praeguses ajas, kus tänu Woltidele-Boltidele on toidu koju kätte saamine ülilihtsaks tehtud ning seetõttu ka konkurents kohtade vahel ellujäämise nimel suurem.

Ja kui ikka plaanid seda teed minna, siis praktilise poolena soovitan oma PTA inspektoriga hästi läbi saada, on elu lihtsam 🙂

Olen nüüd mitu aastat naljatlemisi rääkinud, et kui peaksin kunagi veel mõne toitlustuskoha avama, siis peene kohviku asemel teeksin korraliku töölissöökla, sest pigem viimastest tundub vähemalt siin, kus mina elan, karjuv puudus olema.

 

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

peene kohviku asemel teeksin korraliku töölissöökla, sest pigem viimastest tundub vähemalt siin, kus mina elan, karjuv puudus olema.

See on õige küll, tavalist korralikku eestipärast toitu enam ei pakuta.

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

peene kohviku asemel teeksin korraliku töölissöökla, sest pigem viimastest tundub vähemalt siin, kus mina elan, karjuv puudus olema.

See on õige küll, tavalist korralikku eestipärast toitu enam ei pakuta.

Kas tõesti tahab keegi välja sööma minnes neid tavalisi “koduseid” toite süüa? Miks?

+3
-10
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Kas tõesti tahab keegi välja sööma minnes neid tavalisi “koduseid” toite süüa? Miks?

sellepärast, et näiteks tööpäeva keskel või teises linnas komandeeringus olles on sinu eesmärgiks võimalikult odava raha eest kiiresti korralik kõhutäis saada, mitte nädalapalga eest 3h mingi udupeene ja imeväikese restoranitoidu kõrval aega ja raha raisata.

mulle meeldis tartus komandeeringus olles tohutult varem kaubamaja ülakorrusel olnud söögikoha kontseptsioon.
Hiljuti sattusin Lõuna-Eestis olles Võru Toidukeskusse, ka väga meeldis: odavad ja maitsvad kodused toidud, meeletu valik.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

on sinu eesmärgiks võimalikult odava raha eest kiiresti korralik kõhutäis saada,

On või? Võimalikult odavalt? Korralik kõhutäis?

Ma ei tea, ma tahan, et kõik minu einekorrad oleksid maitserikkad esmajoones, mõistliku hinnaga teises järjekorras ja kindlasti ka pigem tervislikud. Kuidas siis sööki suhtuda nagu kütusesse 🙁 Mis iganes, peaasi, et odav ja saab paagi täis. Teises linnas komandeeringus tahan just kindlasti minna mingisse vahvasse keskmise hinnaklassi restorani, rääkimata teisest riigist.

Kui erinevad on inimesed!

+4
-16
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Ega sa omanikuna ei peagi üldse kohviku juhatamisega tegelema. Palkad kohvikule juhataja. Eeldatavasti on seal palgal ka mõni õppinud kokk, pagar või kondiiter, äkki isegi barista.

Sinu asi omanikuna on nn vägesid juhtida, mitte otseselt iga pisidetaili ise teostada. Ma arvan, et isegi kui sa oskad hästi süüa teha, siis iial ei suuda üks inimene üksi niipalju toitu valmistada, et sellega tervet kohvikut pidada. Arvestama pead ju ka sellega, et sul on vaja vahepeal puhata, mis siis jääb kui sa haigestud jms. Kohvikut ikka päris üksinda ei pea, tiimi on vaja.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vaevalt mõne udupeene tipprestorani taas käivitamisest sellist teemat tehtaks.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kliendid käivad alati sisu pärast. Kui seal vanasti külastajaid jagus, siis järelikult maitses neile seal pakutav toit. Kui nüüd lihtsalt ise kokkama kukud, võib juhtuda, et koht ei ole enam sama populaarne, sest mingid endised hitt-asjad on menüüst puudu või teistsuguse maitsega. Endine klient võrdleb kindlasti ka hinna-kvaliteedi suhet, kohe märkab kui ports on väiksemaks läinud, aga hind üles karanud jne. Kui võimalik, siis uuri ümbruskonnast, mis antud kohviku edu tagas, vb oli selleks hoopis eriti särav müüja, kes kliendi silma särama pani. Edumagnetid tasub kindlasti tagasi tuua.

Loomulikult võib ka nullist kõigega pihta hakata, aga see eeldab, et sul on kogemus nii toitlustusteemas kui kokkamises, mingi eriti hea idee, eriti head kokad-pagarid kuskilt võtta vms. Selle valemiga, et “sain päranduseks kohviku, kuidas nüüd pihta hakata” suurt edu ei ennustaks.

 

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kohviku puhul on majandustegevusest vaja põllumajandus- ja toiduametit tegevusluba, mille taotlemise juurde kuulub ports dokumente alates ruumide plaanist töötajate toiduhügieenikoolituse ja jäätmete käitlemiseni ehk neid samme, mida läbi mõelda, on väga palju. Enne avamist kontrollib inspektor ka kohapeal taotluses esitatu üle ning regulaarsed kontrollid toimuvad ka hiljem tegevuse käigus.

Kohvik töötas veel kevadel, ruumid ja inventar korralik, nagu lugesin. Ilmselt on ju load kõik olemas ja kehtivad. Omanikevahetus ei muuda firmale antud lube kehtetuks, isegi, kui ettevõtte vahepeal ei tegutsenud. Riiklik järelvalve on ilmselt ajutiselt peatatud, seda peaks saama teha kuni aastaks ja siis samalt kohalt edasi minna, kui midagi suuremat ei muutu.
Kindlasti on vaja uutele töötajatele teha vastavad koolitused (toiduhügieen jm), kui sa ei leia just töötajaid, kel on vastavad tõendid/tunnistused juba olemas. Need on isiklikud ja kehtivad edasi, kui töötaja nt liigub ühest firmast teise.
Kui ise toitlustusest midagi ei tea, siis tõesti tasuks üles otsida mõned endised töötajad ja nendega rääkida. Samuti võta ühendust PTAga, leiad kindlasti inspektori, kes enne perioodilisi kontrolle teostas ja räägi temaga – kas on mingeid puudujääke täheldatud jms.
Pole ju päris  nullist alustamine.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kohvikul endal on mingid sertifikaadid olemas tõesti. Ma ise olev väga veganluse poole kaldu. Mitte küll nii, et mulle on veganvorsti vaja, vaid lihtsalt sööngi toitu nii nagu ta kasvab ja töötlen väga vähe. Ise teeksin ka mingi sarnase ettevõtmise. Eelnev kohvik oli ka veidi erimoodi, mitte päris tavapärane. Seepärast usun, et ka minu kalduvusel oleks siinkandis minekut.

Esialgu lihtsalt katsetaks omaks lõbuks oma teise ettevõtmise kõrvalt ja siis vaataks, mis edasi. Aitäh, sain siit palju head nõu, kuidas edasi.

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Esialgu lihtsalt katsetaks omaks lõbuks oma teise ettevõtmise kõrvalt ja siis vaataks, mis edasi. Aitäh, sain siit palju head nõu, kuidas edasi.

Misasja sa õigupoolest pärisid? Kohvikuhoone + inventari? Ettevõtte, mis kohvikut pidas? Mõlemad?
Kohvik asub era-, mitte rendipinnal?

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Esialgu lihtsalt katsetaks omaks lõbuks oma teise ettevõtmise kõrvalt ja siis vaataks, mis edasi. Aitäh, sain siit palju head nõu, kuidas edasi.

Misasja sa õigupoolest pärisid? Kohvikuhoone + inventari? Ettevõtte, mis kohvikut pidas? Mõlemad?

Kohvik asub era-, mitte rendipinnal?

Kohvik asub erapinnal. Mul on kohvikuhoone + kõik vajalik, mida ühel kohvikul vaja läheb. Teisel korrusel lisaks mõned äripinnad. Ettevõte on mul endal varasemast ajast olemas. See tegutseb suurema osa ajast ilma minuta. Mul on piisavalt vaba aega, et kohvikuga tegeleda. Samas toitlustus ei ole minu eriala, et kohe teaks mis ja kuidas.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kohvik asub erapinnal. Mul on kohvikuhoone + kõik vajalik, mida ühel kohvikul vaja läheb. Teisel korrusel lisaks mõned äripinnad. Ettevõte on mul endal varasemast ajast olemas. See tegutseb suurema osa ajast ilma minuta. Mul on piisavalt vaba aega, et kohvikuga tegeleda. Samas toitlustus ei ole minu eriala, et kohe teaks mis ja kuidas.

Okei, siis tuleb nullist hakata neid lubasid ajama jah oma ettevõttele. Kas kevadel tegutses siis rentnik seal? s.t. selle ettevõtte kaudu, kes seal tegutses (eeldatavalt lubadega), sina ei saa edasi toimetada?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kohvik asub erapinnal. Mul on kohvikuhoone + kõik vajalik, mida ühel kohvikul vaja läheb. Teisel korrusel lisaks mõned äripinnad. Ettevõte on mul endal varasemast ajast olemas. See tegutseb suurema osa ajast ilma minuta. Mul on piisavalt vaba aega, et kohvikuga tegeleda. Samas toitlustus ei ole minu eriala, et kohe teaks mis ja kuidas.

Okei, siis tuleb nullist hakata neid lubasid ajama jah oma ettevõttele. Kas kevadel tegutses siis rentnik seal? s.t. selle ettevõtte kaudu, kes seal tegutses (eeldatavalt lubadega), sina ei saa edasi toimetada?

Ei saa jah, tuleb nullist alustada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ega sa omanikuna ei peagi üldse kohviku juhatamisega tegelema. Palkad kohvikule juhataja. Eeldatavasti on seal palgal ka mõni õppinud kokk, pagar või kondiiter, äkki isegi barista.

Sinu asi omanikuna on nn vägesid juhtida, mitte otseselt iga pisidetaili ise teostada. Ma arvan, et isegi kui sa oskad hästi süüa teha, siis iial ei suuda üks inimene üksi niipalju toitu valmistada, et sellega tervet kohvikut pidada. Arvestama pead ju ka sellega, et sul on vaja vahepeal puhata, mis siis jääb kui sa haigestud jms. Kohvikut ikka päris üksinda ei pea, tiimi on vaja.

Jajah, palkad juhataja, kokad, ettekandjad, koristajad, kojamehed. Aga enne käid panka röövimas, sest nad kõik tahavad palka saada, aga alustaval ettevõttel tõenäoliselt pole raha. Reaalsus on see, et esialgu on omanik (ja ta pere) see, kes suurema osa tööst ära teeb. Ja kui töötajate palgad, maksud ja arved makstud, võib juhtuda, et endale ka mingi kopik järele jääb. Aga ei pruugi esimestel kuudel midagi jääda.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 26 postitust - vahemik 1 kuni 26 (kokku 26 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Kuidas alustada kohviku pidamisega