Esileht Erivajadustega laps Kuidas autist sööma saada?

Näitan 9 postitust - vahemik 1 kuni 9 (kokku 9 )

Teema: Kuidas autist sööma saada?

Postitas:

Poiss on 5. Nüüdseks on meil nelja aastane lakkamatu söögitralli staaž. Olen vaadanud tundide kaupa netist neid videosid, kuidas selliseid lapsi sööma harjutatakse, aga praktikasse ma seda kohandada ei oska/suuda. Ma ei saa aru, kuidas nad seda reaalselt saavutavad ja kas tõesti see saavutatu on edaspidi püsiv? Psühholoogi-toitumisnõustaja juures konsultatsioonil käisime, soovitas samu asju, aga need ei anna püsivat tulemust.
Miks? Sest hea küll, ma võitlen/motiveerin/veenan/mängin teda seda ESIMEST ampsu võtma. Isegi kui see õnnestub, siis a) teine kord ta seda enam ei tee või b) päris kindlasti ei tee ta seda stabiilselt ehk nt nädal aega on nõus harjutama ja “pika hambaga” proovima, aga siis tuleb jälle periood, kus ei kõlba ka harjumuspärane söök, ta lihtsalt nälgib, ja kogu raskelt saavutatud tulemus on hoobilt maha visatud aeg ja energia.
Mul on tunne, et mu jaks on täiesti otsas. Nüüd on noorem, kolmene, kes alati hästi söönud ja igati probleemivaba laps, ka hakanud suurema eeskujul pirtsutama, sama menüüd nõudma. Nad on sügisest samas lasteaiarühmas ja kodune söögiprobleem on sellega seoses ka lasteaeda üle kolinud. Mõistus on otsas, ma ei tea enam, kummaga tegeleda ja kuidas asjad toimima saada.
Kas ja kuidas teie olete oma autistid sööma saanud ja kui peres on nooremaid lapsi, kuidas see neid on mõjutanud?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 18.11 10:06; 18.11 15:03; 19.11 09:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kindlasti on ka sinu lapsel motiveerivaid tegevusi, esemeid, sööke vms, millest ta ei suuda loobuda. Nt televiisori vaatamine- samal ajal kui vaatab multikat peab sööma, või kõige pealt sööb ja alles siis saab vaadata. Selleks, et olukord muutuks püsivaks tuleb pidevalt kaks nädalat harjutada. Aga päris normaalseks ei saa mitte kunagi autisti söömist, lihtsalt tuleb leppida ja enda närvide nimel lubada tal süüa asju, mis talle maitsevad. Olgu selleks siis kasvõi vesi ja leib vms.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.11 13:33; 18.11 20:12;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie probleem ongi selles, et mingit püsivust pole: nt ta põhimõtteliselt porgandit sööb, aga kui tuleb see mittesöömise periood, siis ta seda enam ei söö. Hiljem võibolla hakkab jälle sööma, aga samas võib juhtuda ka, et ei hakkagi enam. Menüü on aastatega ikka väga kokku kuivanud: kui veel eelmisel kevadel õnnestus ta suppi sööma saada, siis nüüdseks on soe toit menüüst väljas. Kogu see vaev, mida me tookord nägime, on tänaseks kasutu. Ma ei unistagi, et ta sööks kastet ja kartulit, vaid et ta sööks neidki asju, mida ta kunagi on söönud! Või et ta sööks asju, mida ta eelmisel nädalal sõi. Või et ta ülepea midagi sööks. Sellest ma selle toitumisteraapia juures aru ei saagi, et KUIDAS see neil õnnestub… Vältida neid tagasilangusi või neist samas seisus välja tulla.
Mul on tunne, et ta on lihtsalt liiga nutikas selliste asjade jaoks. Ja teda ei saa ühtegi asja tegema panna, mida ta ei taha. Ta lihtsalt ei tee. Ta võib olla maruvihane ja röökida ja laamendada kui ma ütlen, et ta teistega koos küpsist ei saa või et jääb preemiast ilma vmt, aga sööma see teda ei pane. Mitte üks asi ei pane teda tegema midagi, mida ta ei taha: sellistes võitlustes jääb alati tema peale olenemata kohast, ajast ja inimestest. St teda annab motiveerida, aga ainult siis kui tal on hea tuju. Seni, kuni ta saab olla oma mugavustsoonis, st süüa, mida tahab, või nälgida, kui tahab, magada, millal tahab või mängida, kellega tahab, pesta, kuidas soovib, siis on kõik hästi ja rahu on majas. Aga kui asjad on ebasobivad, siis alla ta seda ei neela. Seal videotes on kõik nii lihtne kuidagi… Ja ma ei saa aru, mida ma valesti teen, et ta märatseb, vastu röögib, lihtsalt minema jookseb… et mida ma peaksin tegema. Psühholoog ei osanud selle kohta kosta muud kui et “Proovige”. “Aga ma proovin ju!”. “Proovige veel”. Nojah.
Pikk hala, aga olen hommikuse hüsteeria tõttu endast väljas (hakkas sööma, võttis mõned suutäied porgandisalatit ja singikuubikuid, siis jooksis lauast minema, palusin tagasi tulla, keelitasin veel 3 ampsu võtma, lubades motiveerivat preemiat, siis mänguliselt lähenedes, võidusöömist pakkudes ja veel sada asja – lõppes asi selle mõttetu 3 ampsu soovi pärast laua all hüsteeriliselt röökides, toole loopides ja mind rusikaga tagudes). Lasteaias ta agressiivne ei ole, seal ta lihtsalt ei söö.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 18.11 10:06; 18.11 15:03; 19.11 09:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu oma on 16. Ajaga on valik paranenud. Aga soe toit on tema jaoks frikadellisupp, viiner, friikartulid või hamburger. Grillliha ka. Hiljuti avastasin et seapraadi sööb. Ma pûüan jälgida et toit oleks mitmekesine. Ja teismelise eas on ta rohkem sööma hskanud erinevaid asju. Lasteaias panid nad talle kõik asjad eraldi taldrikule. Kokkusegatud asju ei söönud. Supipäevadel sõi vaid leiba.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Autistide on samasugune inimene nagu me kõik. Kui nad söövad pikalt ühte ja sedasama, siis nad tüdinevad sellest toidust ära ja siis ei söögi. Oluline on hoida tasakaalu, pakkuda erinevaid toite, meelitada neid proovima, ehk leiab nii autist endale veel midagi sobivat ja meeldivat. See ei ole probleem, kuid sööbki ainult 1-2 toiduainet. Vitamiine tasub juurde anda. Minu arvates oli kunagi saade TV-s, kus näidati inimesi, kes kogu elu olid ainult ühest toiduainest toitunud ja neid polnud mitte mingeid terviseprobleeme.

Aga söömisprobleemid on pikaajalised probleemid ja vajavad pikaajalist teraapiat. Välismaal kestavad need ikka mitu kuud ja põhimõtteliselt tuleb selle aja jooksul käia söömisteraapias iga päev. Eestis kahjuks neid võimalusi ei ole. Lapse söömishäiret hoiab tihti üleval ka lapsevanema ärevus.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.11 13:33; 18.11 20:12;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on autistlike joontega täiskasvanud laps. Tol ajal ma ei osanud neid jooni lapse diagnoosiga kokku viia, aga peale seda postitust sähvatas mälestus lapsepõlvest.Lapsele meeldis väga mu seljas sõita, et emme on hobune. Ja siis ma mängisin nii, et kui hobune peatub, siis ratsanik ja hobune peavad sööma banaani ja siis laps sõi ikka banaani või poolteist ära ja vanillipudingit oli ta nõus nõrkemiseni sööma ja nii me õhtud sageli möödusidki.

Praegu on lapsest saanud gurmaan, naudib ainult parima kvaliteediga toitu.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.11 22:22; 19.11 11:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Proovi pääseda Külli Muugi juurde Tartusse. Minu pani just tema paika ja seejärel sain oma lapse söömisprobleemiga tegeleda hoopis järjekindlamalt.
Ega muud polegi soovitada kui proovida erinevaid toite – minu oma sõi mingil perioodil vaid kamapalle ja Selveri valmismakarone hakklihaga.
Ajaga ehk hakkab sööma. Minu autistlike joontega laos on nüüd 7 – kahjuks on teises äärmuses – sööb üle. Kui kodust kommid leiab, sööb kõik ära, olgu või mitu kilo. Ja kui ära võtta, röögib ka laua all. Tahe on tugev.
Ja tõesti, proovi üha uuesti ja püüda olla ise tugev, siis on kergem last aidata.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aitäh kaasa mõtlemast!
Külli Muugi juures käisime, aga see oli eelmisel sügisel, sel hetkel langes see käik kokku just söömisperioodiga ja toona ta näksis tõesti veel igasugu asju, mida praegu ka söögiperioodil enam suu sissegi ei võta, nii et tegelikult olid siis kõik vajalikud toitainete grupid esindatud. Sain need õpetused, kuidas toimida, kõik kätte, aga millegipärast praktikas ei taha need püsivalt toimida: kevadeks oli menüü poole õhemaks kulunud. Paar päeva konkr lähenemine toimib, siis ammendab end tema jaoks ja oleme jälle alguses tagasi. Või siis loodan mina liiga palju.
Ma võtaksin kindlasti asja palju rahulikumalt kui nooremale selline eeskuju hukutavalt ei mõjuks: ta ei saa selgitustest ja sellisest vahetegemisest veel aru ja on stressis ja tekkinud käitumisraskused nii kodus kui lasteaias. Varem ta oli liiga väike ega pööranud veel sellele tähelepanu, sõi, mida pakuti ja oli rõõmus. Ja mina ka ei stressanud nii palju selle söögijandi pärast. Tahaksin asjad korda saada, et väikese psüühika kannatada ei saaks, aga tunnen end täiesti võimetuna 🙁 Muidugi ma proovin, teen kõik endast oleneva, selgitan nõrkemiseni, mõtlen igasugu söögimänge välja jne, aga imet, mida ma sisimas loodan, sellega ei kaasne ja iga uus päev on üks suur stress. Käisin ühel koolitusel, küsisin ka koolitajalt, et kuidas siis toimida sellise probleemi puhul, sain ikka sama soovituse: selgitage, selgitage ja lootke ajale… Mõistus tõrgub leppimast, et on mingi haige situatsioon, milles kõik kannatavad, aga korda teha seda nagu ei saagi.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 18.11 10:06; 18.11 15:03; 19.11 09:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Proovi pääseda Külli Muugi juurde Tartusse. Minu pani just tema paika ja seejärel sain oma lapse söömisprobleemiga tegeleda hoopis järjekindlamalt.
Ega muud polegi soovitada kui proovida erinevaid toite – minu oma sõi mingil perioodil vaid kamapalle ja Selveri valmismakarone hakklihaga.
Ajaga ehk hakkab sööma. Minu autistlike joontega laos on nüüd 7 – kahjuks on teises äärmuses – sööb üle. Kui kodust kommid leiab, sööb kõik ära, olgu või mitu kilo. Ja kui ära võtta, röögib ka laua all. Tahe on tugev.
Ja tõesti, proovi üha uuesti ja püüda olla ise tugev, siis on kergem last aidata.

Just. Kuskil alates 7. eluaastast algas lapsel ülesöömisperiood ja 10aastaselt oli ta juba üsna trull. 13aastaselt hakkas siis oma toitumist jälgima ja sai kaalu normi. Nüüd on juba 3 aastat ideaalse kaaluga ja toitu valib maitse järgi.
Aga on teisi muresid temaga. Kuid söömisega saavad asjad aja möödudes korda. Lihtsalt ära lase lapsel veel need mõned kriitilised aastad nälga surra.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.11 22:22; 19.11 11:04;
To report this post you need to login first.
Näitan 9 postitust - vahemik 1 kuni 9 (kokku 9 )


Esileht Erivajadustega laps Kuidas autist sööma saada?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.