Aastatepikkune depressioon, läbipõlemine, lähedaste poolne vaimne vägivald, sotsiaalne tõrjutus/isolatsioon nii kodus kui mujal, pikaajaline üksindus ja suhtlemisvaegus, kahtlased ja ebameeldivaks kujunenud inimesed kunagises sõpruskonnas, töötus, probleemid sotsialiseerumisel ja suutmatus partnerit leida. Rahu-ja kindluse tunnet pole ammu juba Kuidas vastu pidada ja vaimselt normaalseks jääda?
Võib-olla tasuks kaaluda, kas pole mitte vale eeldus, et sa kõige kirjeldatu juures oled vaimselt normaalne ja et sul on olemas selline “vaimse normaalsuse” seisund, mille juurde sa saad mingite pingutuste abil jääda. Ma ei mõtle seda kuidagi häbistavas võtmes. Aastatepikkune depressioon ja läbipõlemine juba iseenesest ei ole “vaimse normaalsuse” alla liigituvad nähtused. See tähendab, et vaimne normaalsus on midagi, mille poole sa pürgid, mida sa üritad saavutada, taastada, aga mitte enam midagi sellist, mida sa üritad säilitada.
Kõik sinu kirjeldatu võib olla põhjuseks, miks vaimne tervis on räsida saanud. Aga see töötab ka teistpidi. Vaimne tervis on räsitud, ja siit edasi on järjest tõenäolisem kogeda erinevaid elu olukordi negatiivselt, saada pidevalt juurde uusi halbu kogemusi. See omakorda räsib veel rohkem vaimset tervist. See omakorda teeb veel tõenäolisemaks halvad kogemused. Negatiivne tsükkel.
Võiks mõelda, millise koha pealt sa kõige tõenäoliselt suudaksid seda tsüklit katkestada. Kas oleks võimalik elus midagi kardinaalselt muuta, et negatiivseid kogemusi rohkem ei kuhjuks?
Või oleks tõenäolisem saada abi psühhiaatrilt või terapeudilt, turgutada nende juhtimisel ja toel oma vaimu, ja tugevam vaim suudaks negatiivsest tsüklist välja murda? Sinu vaim suudaks kohaneda nii, et senised negatiivsed kogemused oleksid tajutavad positiivse või vähemalt neutraalsena, ja millega ei kohane, selle suudaks elust välja tõrjuda, eemaldada.
Tegelikult tuleb muidugi tegeleda kõigi tsükli osadega. Aga sa vajad kindlasti hea spetsialisti abi ja tuge, ja kõrvaltpilku oma elule.