Esileht Tööelu, raha ja seadused. Kuidas ikkagi arvestada enda laenuvõimekust (lapsed ka!)

Näitan 16 postitust - vahemik 1 kuni 16 (kokku 16 )

Teema: Kuidas ikkagi arvestada enda laenuvõimekust (lapsed ka!)

Postitas:
Kägu

Tere.
Kas keegi äkki teab täpsemalt kuidas seda laenuvõimekust arvestatakse?
St kui palju peab endale kätte jääma ja kui palju lastele ( mul on 3 last, üks neist 18, aga õpib veel). Kas see on mingi kindel summa, või % palgast?

Käisin kevadel laenu taotlemas, siis sai laenust keeldumise põhjenduseks see, et laste isa ei olnud igakuiseid elatisraha makseid teinud ja lapsed arvestati 100% minu ülalpidamisse.

Tahaksin sügisel uuesti laenu küsima minna. Milline summa peaks meile kätte jääma, siis tean vaadata ja mõelda.

Seekord mõtlesin ka teise kinnisvara mängu tuua ( korter minu nimel, aga seal elab mu ema). Kinnisvara hind umbes sama kui ostetava väärtus. Oleks sellel mõtet?

Vabandust, et küsin siit, eelmine kord küsisin pankadest, siis lubati lahkesti laenu, otsisin korteri, tasusin broneeringu tasu.. ja jäin kõigest ilma!

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Vabandust, et küsin siit, eelmine kord küsisin pankadest, siis lubati lahkesti laenu, otsisin korteri, tasusin broneeringu tasu.. ja jäin kõigest ilma!

Appi, see on küll äärmiselt kurb juhus.
Aidata kahjuks ei oska. 3 aastat tagasi proovisin samuti kodulaenu saada, kuid minu puhul sai peamiseks takistuseks, et elamiskõlbmatu maja ei sobi (panga arvates) koduks. Mul on stabiilne töökoht, netopalk oli siis 1000 EUR kätte. 2 last, kelle isa vabatahtlikult elatist maksab. Ainus pank, kes mingigi summa välja julges öelda, oli SEB. Nemad ütlesid, et annaksid mulle max. 64 tuhat. Eelduseks oli, et pean laste isaga notariaalse lepingu sõlmima elatise maksmise kohta.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Sõltub ikka sinu palgast. Kui isa endiselt sinu kontole elatist ei kanna, siis arvutataksegi maksimaalne võimalik laenusumma, mille osas saad hakata kortereid vaatama.
See lisatagatis ei mängi rolli ega kompenseeri seda sissetulekute osa. vaja lihtsalt öelda, et selle korteri ülalpidamiskulud kannab ema.
See esialgne pakkumine saadetakse sinu märgitud andmete põhjal ja ei tehta põhjalikku analüüsi. seega see pole veel lubadus, et saad laenu.
Käi ikka pangad läbi ja küsi täpsemat võimalikku laenusummat.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Sõltub ikka sinu palgast. Kui isa endiselt sinu kontole elatist ei kanna, siis arvutataksegi maksimaalne võimalik laenusumma, mille osas saad hakata kortereid vaatama.

See lisatagatis ei mängi rolli ega kompenseeri seda sissetulekute osa. vaja lihtsalt öelda, et selle korteri ülalpidamiskulud kannab ema.

See esialgne pakkumine saadetakse sinu märgitud andmete põhjal ja ei tehta põhjalikku analüüsi. seega see pole veel lubadus, et saad laenu.

Käi ikka pangad läbi ja küsi täpsemat võimalikku laenusummat.

No käisingi läbi, kohapeal, arvutati ja öeldi, et takistusi ei tohiks olla. Aga näed, tekkis takistus. Aga kas on mingi kindel summa, mis peab kätte jääma? On selline asi kuidagi paika pandud?

Please wait...
Postitas:
Kägu

No aga mis su netopalk on?

Mina eelmisel aastal sain laenu, olin 36, lapsi 3 (tol hetkel lapsed olid 16, 11, 6) ja elatist ei saanud. Vaid palk 1700 eur netos.

Mul oli olemas 40 000 eur ja kui mulle varem vilgutati panga lehel, et saan oma sissetulekuga 110 000 eur laenu, ssiis konkreetseks minnes kahanes see 65 000le – iga ylalpeetav võtab u 10 000 eur maha. Samuti valisin juba eelnevalt välja objekti ja pidin oma soove korrigeerima, sest sain alguses eitava vastuse pangast. Hea, et vahetult enne 3000 eur bron tasu maksmist – oleks ka hea kooliraha olnud mulle. 🤦‍♀️

Igatahes, mul oli 40 000 eur ja võtsin 60 000 eur laenu. Korter 93 000 ja laen 15 aastaks. Maksan 389.- kuus.

Please wait...
Postitas:
Kägu

No käisingi läbi, kohapeal, arvutati ja öeldi, et takistusi ei tohiks olla. Aga näed, tekkis takistus. Aga kas on mingi kindel summa, mis peab kätte jääma? On selline asi kuidagi paika pandud?

Sel juhul see konkreetne töötaja ei kontrollinud sinu pangaarvet, muidu oleks ju näinud et ei laeku see elatisraha. Need protsendid on igas pangas erinevad ja klient seda arvutusmetoodikat ei näe. Proovi kalkulaatoreid-seal küsitakse ka laste arvu. Need elamiskulud on ka laste vanusest sõltuvad, kuid samuti võivad pangati erineda.
Alles siis kui laenuotsus käes võib broneerida, lihtsalt pakkumises on all kirjas, et pole siduv pakkumine vms.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Eks see sõltub, kunagi võis maksimaalselt 40% sissetulekust laenu teenindamisele kuluda ja iga ülalpeetava kohta vist oli veel -10% – https://domuskinnisvara.ee/2016/01/15/kas-sina-saad-kinnisvara-ostmiseks-pangast-laenu/
Praegu arvestavad pangad ka sellega, et intresside maksed euroopa keskpanga viimaste otsuste valguses juba vaikselt tõusevad ning laenamine ja laenu teenindamine läheb kallimaks mitte odavamaks.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Teemaalgataja toimetulekupiiriks on 2018a järgi on ca 650 eurot – just niipalju peaks minimaalselt iga kuu kätte jääma.
Nagu kägu 14:21 kirjutas – mul on ka neto sissetulek ca 1700 eurot ja 3 ülalpeetavat (riigi silmis siiski 2, sest vanim on täisealine). Ei saanud soovitud summas laenu, vaid pakuti ainult kolmandik sellest, mida soovisin. Sissemaksuks oli 30% juba kogutud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Teemaalgataja siinpool.
Tänan vastuste eest! Minu palk netos on 1000-1200 eur. Hetkel elame üürikorteris ja maksan 400 + kommunaalid. Laenukohustusi hetkel ei ole. Sissemakse raha oleks 5000 hetkel.
Lugedes siin teiste sissetulekuid ja pakutavat summat, siis pole vist lootustki 60 000 laenu saada. Iseenesest laenumakse pangale oleks väiksem kui üürimine. Kurb!

Please wait...
Postitas:
Kägu

Siis ostad korteri nt Kohilas või paldiskis

Please wait...
Postitas:
Kägu

Teemaalgataja siinpool.

Tänan vastuste eest! Minu palk netos on 1000-1200 eur. Hetkel elame üürikorteris ja maksan 400 + kommunaalid. Laenukohustusi hetkel ei ole. Sissemakse raha oleks 5000 hetkel.

Lugedes siin teiste sissetulekuid ja pakutavat summat, siis pole vist lootustki 60 000 laenu saada. Iseenesest laenumakse pangale oleks väiksem kui üürimine. Kurb!

Swedi laenukalkulaator pakub max 40 000 eurot. Tõenäoliselt tuleb sissemaksu osa suurendada.

Please wait...
Postitas:
Kägu

LHV kalkulaator pakub 48000-59000
Netopalk siis oluline viimase 6 kuu keskmine. Kas 1000 või 1200.- on oluline vahe

Please wait...
Postitas:
Kägu

LHV kalkulaator pakub 48000-59000

Netopalk siis oluline viimase 6 kuu keskmine. Kas 1000 või 1200.- on oluline vahe

Vaatasin ka huvipärast LHV kodulaenu näidiskuumakse arvutuse kalkulaatorit.
1. 60 000 laenu puhul kui panna sissemakse 5000 siis paremale kasti ilmus kohe kiri “Minimaalne omafinantseering on 15% kinnisvara ostuhinnast. Lisatagatise olemasolul omafinantseering 0%.” Ehk siis tuleb veel sissemakseks raha koguda ca samapalju või lisatagatis leida.

Lisaks on üks asi kalkulaator, kuid tegelikult vaadatakse ka seda kuipalju sul on igakuiseid kulutusi ja kas suudad säästa või on kuu lõpus konto nullis.

Please wait...
Postitas:
Kägu

lisatagatis on ju ema korteri näol olemas
mina teeks taotluse ning kirjutaks sinna, et hetkel elad üürikas ning igakuine makse on xx eurot, mis on suurem kui tulevane laenumakse ning selle maksmine on sulle olnud jõukohane. oled suutnud koguda 5000 eurot ning kasutad lisatagatist, mis kuulub sulle, aga seal elab ja sealsed kulud katab sinu ema.
ma olen analoogse pika ja põhjaliku eneseanalüüsiga swedist laenu saanud, kuigi eelmise laenu maksed olid juba üle poole aasta kogu aeg mõni nädal hilinenud. põhjendasin ära, et uus laen muudaks olukorra tulevikuks soodsamaks kui seni.
18aastase lapse võid taotlust tehes “ära unustada”, sest tegemist täisealisega, kes või juba ise ennast elatada. jääb sulle 2 ülalpeetavat.

Please wait...
Postitas:
Kägu

lisatagatis on ju ema korteri näol olemas

mina teeks taotluse ning kirjutaks sinna, et hetkel elad üürikas ning igakuine makse on xx eurot, mis on suurem kui tulevane laenumakse ning selle maksmine on sulle olnud jõukohane. oled suutnud koguda 5000 eurot ning kasutad lisatagatist, mis kuulub sulle, aga seal elab ja sealsed kulud katab sinu ema.

ma olen analoogse pika ja põhjaliku eneseanalüüsiga swedist laenu saanud, kuigi eelmise laenu maksed olid juba üle poole aasta kogu aeg mõni nädal hilinenud. põhjendasin ära, et uus laen muudaks olukorra tulevikuks soodsamaks kui seni.

18aastase lapse võid taotlust tehes “ära unustada”, sest tegemist täisealisega, kes või juba ise ennast elatada. jääb sulle 2 ülalpeetavat.

Suured tänud! Need on head mõtted! 🙂

Ps. Mul laekub lisaks palgale ka lastetoetus ja elatisrahad. Nüüd on elatisrahad ilusti üle tulnud, lootsin, et ei pea neid kasutama, aga vist peab ikka. See on 450 eur. Lastetoetust arvestatakse 100 eur. Elatisrahadega on siis vaja notariaalset lepingut selle kohta jah?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Alati ei nõuta not.lep. Piisab kui vähemalt 6 k on laekunud. Selle 18a lapse märgiks ikka, rahvastikuregistris ju näitab. Kui tõesti laps elab isaga ja töötab juba suvel ning enam raha ei küsi, siis räägiks selle jutu juurde.
Ei saanud aru, kas on kogutud 5000.-või mitte? Kredexi laenuga piisab kui omafinantseering on 10%. LHV seda ei paku, kuid Luminoris jm olemas. Siis pole ka lisatagatist vaja.
Laenumaksele lisanduvad ka kindlustused korteritele ja laenule, mis lisavad ka ca 50.-kuus. Samuti euribori tõus. Arvesta seda ka, kui hakkad selle igakuise üürisummaga võrdlema.

Please wait...
Näitan 16 postitust - vahemik 1 kuni 16 (kokku 16 )

Esileht Tööelu, raha ja seadused. Kuidas ikkagi arvestada enda laenuvõimekust (lapsed ka!)