Esileht Väikelaps Kuidas kasvatada tänulikku last

Näitan 16 postitust - vahemik 1 kuni 16 (kokku 16 )

Teema: Kuidas kasvatada tänulikku last

Postitas:
Anonymous

Kuidas õpetada laps oma asju hindama ja tänulik olema? Ma ei ole enda arvates last ära hellitanud, ei osta kõike mida soovib ning õpetan tänama (kui keegi midagi ta heaks teeb) ja näitan eeskuju, kuid tal ei tule see siiani loomulikult.

+1
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eeskujuga. Võtad lapse juba väiksena kaasa, kui supiköögis vabatahtlikuks käid või kus iganes sa abistad neid, kellel elus vähem vedanud. Nii õpib laps oma head elu hindama ja ka teistest hoolima. Panete koos lapse väikseks jäänud riided ja mänguasjad ilusasti pakki, et näiteks uuskasutuskeskusesse viia. Hea võimalus arutada, miks paljudel lastel ei ole võimalik uusi asju osta, ja miks tegelikult ongi sageli parem kasutada teise ringi asju. Oled igal sammul viisakas ja hooliv ettekandja, lasteaiaõpetaja, kassapidaja jne vastu. Varem või hiljem hakkab ka laps tere ja aitäh ütlema.

+8
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oleneb lapse vanusest, kuidas asjale lähenema peaks. Kui laps juba 5+ aastane on, siis saab see väga raske ümberõpetamine olema.

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu jaoks käivad tänulikkus ja empaatia käsikäes, tänulik on raske olla ilma end teistega suhestamata ja oskamata end teise olukorda panna.
Empaatiat saab “õpetada”, üks variant on jah kindlasti puust ja punaseks teha, lükata olukorda ehk minna supikööki või mujale appi. Kuid ka sellisel juhul ei aita vaid tegudest, vaid oleks hea kui suudaksid kõrval selgitada, näiteks a) kuidas jõutakse tänavale – kehv haridus, kehvad valikud, oma raha puudumine, vägivaldne suhe, surnud vanemad ja mida seal läbi elatakse, et kuidas peab otsima/saama süüa, end pesta, kui raske on uuesti tööle saada b) öelda on lihtne, et keegi on vaene, kellelgi on kehvem, kuid tuua näiteid – mõtle kui sul oleksid nooremad õed ja vennad, elaksime lagunenud majas, ma peaksin sind üksi ülal pidama jne. Ehk mitte lihtsalt võrrelda (sul on parem) vaid see lahti mõtestada, mida teise olukord tähendab. Kuid seda saab rakendada igapäeva elus võttes ette mingi olukord, inimene (võib ka filmis olla), loom vmt. Ehk osates end panna teiste olukorda tekib ise arusaam iseendast ja oma võimalustustest ja olukorrast. Ei tasu hakata võrdluseks tooma seda, et “meil omal ajal”, “kui ma väike olin” jmt võrdlusi.

+9
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nõustun ka, et eeskuju on tähtis. Minge kasvõi kodudute loomade varjupaika (kui muidugi ei ole oht, et lahkute sealt lemmikloomaga). Oluline on ka see, et vanemad suhtuksid teistesse lugupidavalt, mitte et politsei on loll, poliitikud nõmed, president mingi mõttetu mimmm jne. Mingi hetk hakkas laps söögi kallal vinguma – näitasin talle youtubest aafrika nälgivaid lapsi, et need lapsed oleksid tänulikud tüki leiva eest, aga sinule ei sobi see ega teine. Mõjus.

+8
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.06 22:17; 14.07 08:41;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eeskuju on kindlasti kõige olulisem. Sa pead ise oma käitumisega lapsele näitama, mida tähendab tänulikkus ja milles see seisneb. Soovitan lugeda väärtuskasvatuse kohta: https://www.eetika.ee/et/haridus/moraalikasvatus/juhtum/687735

Minu laps on veel 2a, aga alustame sellest, et laps oskaks öelda aitäh.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Päris väikelapsele on teatud isekus vist üsna kaasasündinud, kuni ca 3a nad lihtsalt ei oska ega suudagi ennast kellegi teise kingadesse mõelda, kuipalju keegi vaeva nägi jne. Loomulikult tuleb selgitada, õpetada, eeskujuga näidata, mäletate kuidas lasteaias taoti pähe, kuidas aidata ema ja teha rõõmu, kuidas olla hea sõber jne, ikka kõik selle empaatia-väärtuste-moraalikasvatuse sisseharjutamise heaks. Kõige suurem mõju tuleb ikka perest. Ja osad inimesed on loomuldasa altruistlikumad, teised egoistlikumad. Mina nt ühele lapsele pean õpetama jagamist, aga teisele pean õpetama, et elus pole vaja ja ei tohigi kõike hinge tagant ära jagada teiste meeleheaks.

+7
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.06 00:19; 29.07 15:22;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lastele ostetakse ka megapalju asju, iga poes käik ei pea lõppema uue nänni ostmisega. Ja lapsed ei oska enam hinnata seda, mis neil on.
Meenub, et kui minu laps oli väike, siis tegin oma lapse ettepaneku, et ei osta poest -vaid selle raha panema hulkuvate kiisude kassasse, mis on poes. Nüüd laps ongi nii elevil, et saaks neid kiisusid aidata.

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.06 22:17; 14.07 08:41;
To report this post you need to login first.
Postitas:

minu laps on saanud kõik asjad, mida tahab, ja tulemus on see, et ta ei tahagi asju. ütleb, et uut telefoni pole vaja ning puudub täiesti huvi millegi uue ostmise vastu.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas tõesti keegi ootab lapselt tänulikkust ja isetust juba väikelapseeas?

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ja eeskuju ei pea olema ainult võõrastega supiköögis, vaid kindlasti ka peresiseseslt. Näiteks ütled lapsele:
“Aitäh, et sa mulle küpsist pakkusid!”
“Mul oli sinuga täna ujumas nii tore.”
Ja kui ta ise ei abista või ei märka, siis julgelt abi küsida: “Palun aita mul tassid lauale panna.” Ja siis saad pärast teda tänada.

Ja ka mehega omavahel tänulikkust välja näidata: “Nii hea, et sa täna ise poes käisid, ma olin väga väsinud” jms.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mulle tundub ka et supiköök jm vabatahtlik töö jääb lapsele ikkagi abstraktseks, sest tegu on võhivõõraste inimestega. Eks laps õpib, kui ta ise kogeb tänulikkust (ja ka tänamatust) enda suhtes. Ja paneb tähele, kui tema heaks midagi tehakse. Üks armas kuskilt loetud nipp on igal õhtul lapsega kordamööda öelda, kes mulle täna head tegi ja kes minule täna head tegi.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Üldine seisukoht on see et lastelt mingit tänulikkust näiteks vanemate suhtes pole tulemaski. Mida rutem lapsevanem seda mõistab seda lihtsam tal kogu see pikk ja vaevaline teekond läbida.

+1
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tule taevas appi- väikese lapsega supikööki vabatahtlikuks! Seda ärge küll tehke. Kui täiskasvanud inimene tahab supiköögis aidata, siis lasku käia, aga lapsi sinna kaasa vedada on üle võlli.
Põhiline on isiklik eeskuju ja teie pere väärtused/väärtushinnangud.
Haridusest tuleb ka rääkida ja kui näete tänaval kodutut, siis võib mõne näite lapsele tuua hariduse kasulikkusest elus.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

See supiköögi soovitaja võttis selle vist filmist vms, igatahes pole ta sotsiaalmaja vast näinudki. Ja väikelapsele pole see tõesti koht. Pigem siis näiteks loomade varjupaika minna koerajalutamise teenust tegema (kui laps loomi ei karda või hoopis see oht, et koju lähete uue loomaga) jms.

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.06 00:19; 29.07 15:22;
To report this post you need to login first.
Postitas:

minu laps on saanud kõik asjad, mida tahab, ja tulemus on see, et ta ei tahagi asju. ütleb, et uut telefoni pole vaja ning puudub täiesti huvi millegi uue ostmise vastu.

Mul sama lugu. Praegu on 6-aastane ja käime tema soovil poes asju vaatamas. Ta ei taha midagi osta, sest on neid asju alati saanud. Ta on ka liigagi lahke. Jagab oma mänguasju teistele. Pean teda isegi takistama, et ei pea niisama asju ära andma.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 16 postitust - vahemik 1 kuni 16 (kokku 16 )


Esileht Väikelaps Kuidas kasvatada tänulikku last